Tennissport van amateuristisch genoegen naar harde bezigheid Jan Derksen: „Als baanrenners naar Mexico willen moeten ze van weg af" Wimbledon '68: begin van nieuw tijdperk Eerste grote treffen tussen amateurs en professionals Okker direct zware opgave in dubbel Tom Okker weer prof uitgeschakeld Positie Sijbrands en Wiersma verslechterd Andrei ko op fluweel Aling nam erfenis van Zoetemelk over Achtervolgers en Balk nergens in Rusland VRIJDAG 21 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 LONDEN. Wimbledon open voor professionals. Een gedachte, die slechts korte tijd geleden even irreëel was als de bezetting van de Sorbonne door studenten, staat op het punt werkelijkheid te worden. De tenniswereld is in opschudding, verkeert in een staat van halve anarchie. De jarenlange kunstmatig in stand gehouden zekerheden zoals de scheiding tussen profs en (schijn-)amateurs, zijn aan het afbrokkelen. De Inter nationale Federatie heeft de con trole prijsgegeven en in hoog tempo evolueert de tennissport van een amateuristisch genoegen naar een keiharde bezigheid. Te midden van die beroering heeft Wimbledon 1968 plaats. Het 82ste kampioenschap van die naam. Be langrijker dan één van de voor tgaande, voorzien van nieuw elan en nieuwe dimensies. Het plaatsingscomité voorziet een eind strijd tussen „titelhouder" (als winnaar van het Wimbledonproftoernooi 1967) Rod Layer en Ken Rosewall, die el kaar in hun amateurtijd nooit hebben ontmoet. Laver was titelhouder in 1961 en 1962, Rosewall was runner-up in 1954 en 1956. Het plaatsingsschema wemelt van de „botsingen tussen de genera ties". Achtste finales op papier: Laver Pilic, RosewallRoche, GimenoDrys- dale, NewcombeAshe, EmersonOk ker, SantanaStolle, HoadBuchholz en GonzalesRalston Wimbledon 1968 wordt ook het eerste grote treffen tussen amateurs of wie als zodanig beschouwd wil worden en de profs Bournemouth en Parijs waren weliswaar ook „open", maar op beide evenementen ontbraken nogal wat na men. „De knappe acht", het deze win ter geformeerde profgroepje van "D'avi Dixon, bestaande uit John Newcombe, Tony Roche, Butch Buchholz, Cliff Drys- dale, Dennis Ralston, Nicki Pilic, Pierre Barthes en Roger Taylor, achtte het be schikbaar gestelde prijzenbedrag te laag en bleef in Amerika, waar de gekleurde shirtjes, de mogelijkheid tot gokken en de Vasspuntentelling weinig aantrek kingskracht op het publiek uitoefenden. Tussen de verschillende evenementen vielen daar wekenlange pauzes. De -tweede profformatie, die van de vroe gere Amerikaanse Davis-Cupaanvoerder Maccall, kwam wel naar -Europa. Maar Rosewall, Laver, Andres Gimeno, Pan- cho Gonzales, Fred Stolle en de na lange aarzeling eveneens toegetreden Roy Emerson stuitten niet op de te ver wachten tegenstand. De amateurconcur- rentie liet verstek gaan. Wellicht uit angst voor een eventuele zware neder laag. Maar dat motief heeft waarschijn lijk niet zo'n rol gespeeld, gezien de betrekkelijk hoge leeftijd van de profs en hun relatieve ongeoefendheid. Ander motief „Alleen Rosewall, Laver en Gimeno vormen een klasse apart. De overigen zijn te verslaan, zegt Okker hierover. Maar er was een ander motief. De spe lers moesten te kennen geven of zij om geld of om prijzen wilden spelen. En uit Engeland kwam het bericht dat men iedereen, die om geld speelde, wilde voordragen voor de lijst van „geautori seerde" spelers. Deze categorie werd ingesteld tijdens de ILTF-vergadering van 30 maart in Parijs. Zij zou de honderd tennistoeristen, die de wereld telt, aan een fatsoenlijke sta tus moeten helpen. Maar de ervoor in aanmerking komende spelers wilden niet, omdat een belangrijk deel van hun werkterrein, de middelgrote toernooien, voor hen verboden gebied zou worden Dit heeft tot gevolg gehad, dat er mo menteel op de gehele wereld niet een speler is, die als „geautoriseerd" wil worden betiteld. De ILTF zal zich bij de vergadering in juli in Monte Carlo opnieuw over dit vraagstuk buigen. In werkelijkheid Hangende een definitieve uitspraak verspreidden de topamateurs zich de af gelopen maanden over de kleinere toer nooien en streken daar naar oud ge- bruik de onder-tafel-betalingen op. j Wimbledon 1968 zal beslissen, waar zij in werkelijkheid staan: Santana, Okker, Ashe, Riessen, Pasarell, de Australische kampioen Bowrey en de Oosteuropeanen LONDEN Het als zevende geplaatste paar Tom Okker (Ned.)Marty Riessen (V.S.) krijgt in de tweede ronde van het herendubbelspel (na een bye In de eerste ronde) al direct zware tegenstand te verwerken van de Australiërs Owen Davidson en Lew Hoad. De laatste is al jaren professional en Davidson is coach van het Britse Davis Cupteam. Mochten Okker en Riessen winnen, dan stuitten zij waarschijnlijk op een vergelijkbaar sterk dubbel: Ken Fletcher (Austr.) en Manuel Santana (Spanje). In het damesdubbelspel heeft Lidy Janssen Venneboer met haar partner Elena Subirats (Mexico) een bye in de eerste ronde. Daarna maakt het duo Helga Nies- sen en Heidi OrthSchildknecht zijn opwachting. Marijke Jansen en Judith Salome troffen het niet. Karen Krantzcke en Kerry Melville zullen wel te sterk blijken. Voor Ada Bakker en Astrid Suurbeek biedt de loting meer perspec tief. Zij spelen tegen de combinatie Congdon en Greville Collins (G.B.). Tom Okker vormt in het gemengd dubbelspel een sterk duo met de Amerikaanse Nancy Richey. In de tweede ronde staan Okker en Richey tegenover El Shafei (Egypte) en Landqvist (Zweden). Er is verder nog één Nederlandse vertegenwoor digster in het gemengd dubbelspel: Lidy Jansen Venneboer speelt met de Duitser Pohmann in de eerste ronde tegen Keith Wooldridge en Susan Williams (G.B.). Metreveli, Tiriac, Nastase en Holecek. Het wordt een botsing tussen belangen groepen, waar figuren uit het verleden een vleugje nostalgie verlenen. Het Wimbledoncomité vermeldt ze met trots: de oud-kampioen Alex Olmedo (1959), Lew Hoad (1956 en 1957 en Frank Sedgman (1952). Ze schreven in ter morele ondersteuning van Groot-Brit- tannië, toen dit nog met de Internatio nale Federatie overhoop lag. Vele an dere sterren van vroeger deden hetzelf de, maar trokken zich terug bij het be kend worden van de inschrijving. Het waren er 313, van wie er bijna 200 naar de kwalificatietoernooien moesten wor- Geen muis Al die factoren hebben de publieke belangstelling tot ongekende hoogte op gedreven. Het organisatiecomité stuurde voor ruim een miljoen gulden aan niet toegewezen plaatskaarten terug. Dat is bijna twee ton meer dan in andere ja ren. Een multimiljonair uit Texas kreeg geen enkele van de 960 centre-court- plaatsen, waarom hij had gevraagd. Wimbledon stuurde hem onbewogen der tienduizend gulden terug. Een Italiaanse aanvraag van 40 centre-coutkaarten per dag werd eveneens afgewezen. Verleden jaar stroomden meer dan 300.000 t oeschouwers door de poorten van Wimbledon.. Dat aantal zal nu nog hoger zijn. De beschikbare ruimte rond de 16 grasbanen zal worden volgestouwd tot er geen muis meer bij kan. Maar al dat „stuwwerk" van de onbewogen sup poosten ten spijt zal Wimbledon niet LONDEN Tom Okker heeft gisteren de halve finales van de open tenniskam pioenschappen van Landen bereikt door de Peruviaanse prof. Alex Almedo met 61 en 64 te verslaan. De wedstrijd werd wegens regen op een overdekte baan gespeeld, waarop Okker zich bij zonder goed thuisvoelde. Hij overklaste zijn 32-jarige tegenstan der, die in 1959 het herenenkelspel op Wimbledon won, volkomen. Olmedo scoorde slechts twaalf punten. In de tweede set gaf Olmedo beter partij. Een servicedoorbraak van Okker in de ne gende game besliste het duel. In de hal ve finale speelt Okker tegen de voor Wimbledon als nummer één geplaats te Rod Laver. Ook de andere wedstrijden voor de kwartfinales werden op overdekte banen gespeeld. De Amerikaan Clark Graeb- ner schakelde verrassend de Australische prof Roy Emerson uit: 119 63. Rod Laver plaatste zich voor de halve finales na verbeten tegenstand van de Ameri kaan Charles Pasarell: 2119 62. De vierde speler, die de kwartfinales door kwam was de Rus Alexander Metreveli, die de dubbelspelpartner van Okker, de Amerikaan Marty Riessen met 119 64 versloeg. Bij de dames drongen Margaret Court (Australië), Winny Shaw (Groot Brit- tannië), Anna Jones (Groot Brittannië) en Nancy Richey (Verenigde Staten) tot de halve eindstrijden door. De uitslagen zijn: Herenenkelspel, kwartfinales: Okker (Ned.) —Olmedo (Peru) 6—1. 6—1: Metreveli (Rusl.)— Riessen (VS) 11-9, 6—1; Graebner lyS)— icy ïtlëhey (VS) versl. Valerie Zlegenfuss (VS) 6—3, 6—3; Ann Jones (G.-B.) Hogan (G.-B.) 6—1. 61. TRANSFERMARKT Volendam wil Dick Bond terug (Van c sportredactie) kunnen tippen aan Roland Garros (Pa rijs), waar de komst van de profs voor een verdrievoudiging van de inkomsten zorgde. De niet gestegen entreeprijs (32 shilling) en de beperkte accommodatie verhinderen d^t. Er zou een tweede revolutie voor nodig zijn om daar verandering in te brengen. VOLENDAM De eredivisieclub Vo lendam heeft de 17-jarige Arnold Mühren een contract aangeboden. Arnold Mühren is een broer van Gerrit Mühren, die langs voor 175.000 gulden naar Ajax overging. Commentaar van Gerrit Müh ren: „Arnold heeft meer talent dan ik". Volendam is ook nog in onderhande ling met Telstar over een terugkeer Dick Bond. Naar verluidt zou Tel star 150.000 gulden vragen voor Dick Bond, die twee seizoenen geleden 100.000 gulden naar Telstar vertrok. Heracles heeft opnieuw een var oostelijke topamateurs gecontracteerd. Na Groener van Dos Denekamp tekende gisteravond. Leusenkamp van Quick Oldenzaal een contract bij Heracles. Leu senkamp (23) heeft als centrale verde diger in het Nederlandse amateurelftal gespeeld. BOLZANO Ton Sijbrands en Harm Wiersma hebben in de tiende ronde van het wereldkampioenschap dammen te Bolzano hun kans op de eindzege aan- Militair voetbaltoernooi BAGDAD Voor de halve finales van het toernooi om het internationale mi litaire voetbalkampioenschap in Bag dad heeft Griekenland gisteren met 21 van de Ivoorkust gewonnen De Grieken komen in de eindstrijd uit tegen Turkije. Ivoorkust is op de derde plaats geëin digd. Om de vierde plaats wordt van daag gespeeld tussen Nederland en Span je. Voetballer van regen in drup GELEEN. De Limburger G. Scholte zal tot 1 januari 1970 de verrichtingen van zijn favo riete club SVM uit Geleen. niet meer kunnen volgen. De KNVB heeft hem verboden in die periode de kleedkamers en de terreinen van de Limburgse derdeklasser te betreden, omdat de man tijdens een in het afgelopen seizoen ge speelde wedstrijd zijn menings verschil met een scheidsrechter op nogal duidelijke wijze tot uiting had gebracht. Midden in de ontmoeting was Scholte met een grote bak water het véld in gestapt en voordat de scheids rechter hem had kunnen vragen wat hij met dat water wilde doen, had de „indringer" de bak al boven het hoofd vam de fluitist omgekeerd. De drijfnatte arbiter was toen niet meer in staa/t de wedstrijd verder te leiden. zienlijk zien verslechteren. Sijbrands verloor door een blunder van de Rus Tsjegolev en Harm Wiersma kwam niet verder dan een puntendcling tegen de zwakke Tsjech Reimann, die hiermee zijn eerste grote internationale behaalde. De Rus Andreiko, die de Fransman Delhom versloeg, kwam door het falen van de Nederlanders met twee punten voorsprong op zijn landgenoot Tsjegolev en Wiersma op fluweel te "zitten. Er zal heel wat moeten gebeuren wil hem de wereldtitel nog ontgaan. Sijbrands was op winst uit tegen Tsjegolev en speelde scherp op de aan val. In het middenspel drong hij ver op met een voorpost, waar de Rus een om- singelingstaktiek tegenover plaatste. Sij brands gebruikte veel tijd en moest op schieten om het vereiste aantal zetten in de vastgestelde tijd te doen. Misschien was dat de oorzaak van de blunder, waardoor hij direct verloor, Dat Harm Wiersma remise speelde met Reimann is grotendeels zijn eigen schuld. In plaats van gedegen positiespel trachtte hij de Tsjech met allerlei zet jes te verschalken, maar zonder succes. Bij het vorderen van het spel was het duidelijk dat Wiersma hiermee geen voordeel had verkregen. De jonge Fries nam toen maar een damcombinatie. Die kostte hem echter drie schijven. In het eindspel van een dam met drie schijven tegen acht schijven maakte Reimann geen fout. Sijbrands (Ned.)—Tsjct a 3 pnt en 3. Tsjegolev e Bridgers verloren DEAUVILLE In de wedstrijd voor de halve finales van de wereldbridge Olym piade in Deauville heeft Nederland gis teren met 32 internationale matchpun- ten verloren van het team van de Ver. Staten. In de andere halve finale won Italië met 51 punten van Canada. Rod Laver's werelds beste ten nisser. Voor de Wimbledonkam- pioenschappen als eerste geplaatst en ook als witmaar getipt. Zeventien jaar en de sterkste man van West-Duitsland. Rudolf Mang draagt deze titel met ere, evenals de 502,5 kilo, die de televisietechnicus drukte, trok en stootte om nationaal kampioen in het zwaargewicht te worden. Rudolf is nog junior, maar weegt desondanks 110 kilo. Tijdens zijn lunchpauze verorbert de jonge Hercules bijna een kilo biefstuk, 's Avonds doet hij het af met kalfsschnitzels, liters cacao en melk, ettelijke eieren en ter af wisseling kip. Rudolf is nu lid geworden van de „Club der kracht wonderen". •KLpnt? Ouw Kantingh 73 pnt! .7. Joop 7,Or- tpmelk. (Rijpwotelln*) ttt pnt; 4. Harry van (Van onze sportredactie) NIEUW VENNEP Jan Aling. vorig jaar Nederlands kampioen bU de nieuwe lingen, heeft gisteravond de strijd om de „erfenis" van Joop Zoetemelk in de wieleravondzesdaagse voor amateurs voorlopig In zijn voordeel beslist. De 19- jarigc Drent behaalde In de sprint van het peloton dc zesde plaats, bleef zijn grote concurrent Guus Zantingh met een half wieltje dc baas en veroverde daar door de rode leiderstrui. Direct na het startschot van de olympische schaatskam pioene Carry GUsscn zat cr leven in de koers. Alle vroege uitlooppogingen zetten echter weinig zoden aan de dUk, omdat de grote rivalen Jan Aling en Guus Zan tingh geen enkel risico namen en met behulp van hun ploegmakkers alle vluchters direct tot de orde riepen. v. Leeuwen won vierde etappe Halverwege (je 80 kilometer lange ron de op het lichtlopende traject (1500 me ter waarop de renners met hun vaste verzet toch nog tot een gemiddelde snel heid van ruim 42 kilometer per uur kwamen) leek de strijd een beslissende wending te nemen. De ook al in de eer ste etappes zo onfortuinlijke Jan Aling werd door pech getroffen en daarvan probeerden vooral Zantingh c.s. onmid dellijk gebruik te maken. De ploegmak kers van de sterke Drentse tempobeul slaagden er echter In de demarrage in eerste instantie af te slaan om vervol gens hun kopman weer veilig in het pe loton terug te brengen. Een ogenschijnlijk ongevaarlijke ont snappingspoging van de Amsterdammer Cor Leunis en de al evenmin erg hoog geklasseerde Leo van der Schee uit Spijkenisse luidden met nog 18 ronden te rijden de beslissende slag in. Harry van Leeuwen (Den Hang), Jan Zoons (Voorschoten) en Peter van der Voort (Amsterdam) sloten na een korte ach tervolging bij de koplopers aan en dal was voor de Leidse „limonadeploeg" (Swift;, De Bollenstreekformatie van Cock van der Mey en de Bataafploeg het sein om (met een mannetje voorin) het peloton af te stoppen. Binnen enkele ronden was de voor sprong van de kopgroep tot bijna een mi nuut opgelopen en viel het gat niet meer te overbruggen. De eindsprint van de koplopers werd een enigszins verrassen de, maar zeker niet onverdiende triomf voor de Hagenaar Harry van Leeuwen, die op de laatste meters de Amsterdam se premiejagers Cor Leunis en Peter van der Voort duidelijk achter zich hield. In de sprint van het peloton won Jan Aling het prestigeduel van zijn rivaal Guus Zantingh. De 19-jarige prljsspurter .uit het Drente ving de aanval van de 20-jarige Aalsmeerder bekwaam op en heroverde daardoor de leiding in het al gemeen klassement. :r Voort (Amsterdam); Jan Zoons ten); S. Leo van der Schee (SpIJke- Weer renner alleen aan haal in Zwitserland BRUNNEN De Ronde van Zwitser land Inspireert de deelnemende renners dit jaar blijkbaar tot langdurige soil. Na dc eenmansacties van onder anderen Hennes Junkcrmann en Robert Hagmann in vorige ritten, vond de Spanjaard Au- relio Gonzales, die bU dc start van de etappe had gehoord dat hU was gekozen voor dc Spaanse ploeg voor de Tour de France, dat nu dc tijd voor hem was ge komen aan een vroege ontsnapping te beginnen. Al na 35 vaij de 105 kilometers (de etappe voerde van Lenzerheidc naar Brunnen) ging do Spanjaard alleen aan de haal en geleidelijk bouwde hij een voorsprong op, die op een gegeven mo ment zelfs ruim tien minuten bedroeg. Toen het grote peloton echter ging Ja gen, werd de voorsprong van de Span jaard zienderogen kleiner. Op de eind streep, die hij juichend als eerste pas seerde, had de grote groep evenwel nog altijd een achterstand van bijna zes mi- De Belgen Pintens en Houbrechts en Gonzales' landgenoten Lasa en Perurena, die kort voor de finish uit het peloton waren ontsnapt, waren Iets eerder over de meet gegaan. De ultslug luidt; 1. Gonzales (Sp4.33.36; 2. Pintens (Belg.) 4 27,06 3, Houbrechts (B.) z.t.4. l.asa (Sp.) 4.27,36; 5. Perurena (Sp.) z.t.; 6. Van Hljokcghem (Belg.) 4.16,11; 7. Otten- bros (Ned.) 31. Post (Ned.) r..t.; 37. Wagt- llet algemeen klassement Is: 1. i'fcnnlngcr (Zwlt.) .73,12.44: 7. Van Sprlngel (Belg.) op 46 soc.'^X Otnno (Sp.) op 2,45; 4. Hagmann (Zw.) 12,5220.' WagimansS,R>iedl.' lop^CUS; 26.f'Post Jupp Elze overleden KEULEN De Westduitsc beroeps bokser Jupp Elze is gisteren in een zie kenhuis in Keulen op 28-jarige leeftijd overleden aan de verwondingen, die hij ruim een weck geleden opliep in een wedstrijd om de Europese titel in het middengewicht tegen de Italiaan Carlos Recorddeelnem i ng aan Vierdaagse NIJMEGEN 13.500 wandelaars heb ben reeds ingeschreven voor de Nij meegse vierdaagse, die .van 16 tot en met 19 juli zal worden gehouden. De or ganisatoren van dit wandelfestijn ver wachten echter nog vele inschrijvingen uit het buitenland, en houden er dan ook rekening mee dat een recordaantal van veertienduizend wandelliefhebbers uit ze ventien landen in de vroege morgen van de zestiende juli van start zal gaan. AMSTERDAM „Iedere renner wordt hier maar van ailcs toegestopt. Ze houden bun hand op en wie cr bet meeste in doet krijgt ze. En dat is de weg". Aan het woord is Jan Derksen, net terug van de reis met de baanploeg naar de Sovjet-Unie. De oud wereldkampioen vond dat het nu maar eens ronduit gezegd moest worden. Zijn grieven tegen het weg zuigen van baanrenners door de weg waren al lang bekend, maar zo duidelijk als gisteren was Derksen vrijwel nooit geweest in zijn uitlatingen. De Amsterdammer was in Rusland teleurgesteld wat betreft de prestaties van de achtervolglngsploeg, bestaande uit Henk Nieuwkamp, Frans van de Ruit, Tino Tabak en Klaas Balk. „Neem zo'n Balk, die moest zo nodig Olympia's Toer rijden en kan nu zijn benen niet rond krijgen. Als hij naar Mexico wil zal Balk, die onze man voor de tijdrit over een kilometer moet zijn, de weg de rug moeten toekeren". De achtervolgingsploeg was in Rusland, om met Derksen te spreken, „nergens". Bij de wedstrijden in Tula werd de Nederlandse formatie door vier Rus sische ploegen verslagen. „Waar ga je dan naar toe? Er zitten twee tot drie klassen verschil tussen de top niet hard op de baan gaan trainen kunnen ze beter niet naar Mexico gestuurd worden". Toch is Derksen niet geheel in mineur uit Rusland teruggekomen. Bepaald enthousiast is hij over de prestaties van de tandem Jan JansenLeijn Loevc- sijn. „Die jongens zijn naar een verschrikkelijke vorm gegroeid. In Tula versloegen ze in de halve finale de Westduitsers KobuschStenzei en daarna in de finale de Russen AgapofTsernovalnlkof met zo'n over macht, dat iedereen zich is gaan afvragen wie straks onze jongens wel moeten gaan kloppen". „Vooral Jan Jansen is me hard meegevallen. Die is na de dopingaffaire van het vorige jaar een stuk in zijn voordeel veranderd. Hij was op de tandem altijd wat huiverig maar stuurde nu in gutcn, waarin nor maal geen flets meer past. Op de sprint Is het een andere zaak met Jansen. Hij kan het ene moment de besten van de wereld verslaan of vijf minuten lutcr door een nieuweling geklopt te worden. Muar op die tandemgeweldig zei een bij dc herinnering glunderende Derksen. Een hoofdstuk apart is Fedor den Hertog. „Hij ls een duidelijk voorbeeld van de noodzaak van baantral- ning", aldus Derksen. „Een paar weken geleden, bij zijn eerste baanwedstrijd in het Olympisch Stadion, reed Fedor de 4 km in 5.15. In Rusland ls die tijd steeds beter geworden: 5.11 in Lenningrad bij de eer ste wedstrijd en tenslotte tien dagen later 5.02.1. Toen was hij nog maar een paar honderdsten van een se conde verwijderd vun Ruslands beste man Polisjoek". „We zagen het bovendien aan de stijl van Den Her tog, dat hij met sprongen vooruitging. Ik ben ervan overtuigd, dat hij In Mexico zeer hoge ogen zou kun nen gooien op de achtervolging, wanneer Fedor zich geheel zou inzetten voor de baan. Maar daar heb je het al weerbinnenkort rijdt hij weer ln de Ronde van Turkije", Bij die gedachte schudde Derksen ver twijfeld het hoofd: „Waarom moet dat toch alle maal.... Waarom, die jongen heeft zo'n grote kans op de baan in Mexico".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13