WATERPOLOPLOEG NAAR MEXICO 4 m Tom Okker lootte niet ongunstig Hockeyploeg wordt óók uitgezonden OUTSIDER SLEUTELT AAN GEHEIME CONSTRUCTIE Sensationele zege van Harm W iersma Sportbonden verblijd met uitkering toto NAC contracteerde topscorer 2e divisie Kindvall blijft bij Feijenoord w. Tom Okker uitstekend op dreef Y YHanover vleugels in zicht van finish Indien bij laatste zestien tegen Emerson DONDERDAG 20 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 NOC: Oordeel op basis van normen voor alle sporten DEN HAAG. „Machtig", was de eerste reactie van waterpolo- coach Ger Jansen teen hij hoorde dat liet N.O.C. had besloten het Nederlands zevental uit te zenden naar Mexico. „Machtig. Ergens hoop je er natuurlijk op. Ik had er zelfs wel vertrouwen in. Maar nu ik het zeker weet, ben ik toch wel erg blij". De gedrongen Arn hemmer noemde de uitzending van zijn ploeg qua prestaties zonder meer terecht. „De jongens hebben in Den Bosch laten zien, dat er een opgaande lijn in het spel was en ook in Milaan is het ondanks alles goed gegaan. Het N.O.C. heeft gelukkig begrepen, dat die tweede plaats met een klein beetje geluk een strafworppunt. meer of minder had al heel wat uitge maakt een eerste plaats had kunnen zijn". De Oranjeploeg heeft na de wed strijden in Milaan veertien dagen stoom af mogen blazen, maar zal er volgens Ger Jansen nu weer hard tegen aan moeten gaan. Op 14 juli speelt Neder land tegen België en dan wil Jansen zijn „Mexicoteam" klaar heben. Ook Ruud van Feggelen is die mening toe gedaan. De Deventer zwembaddirecteur, n de erevoorzitter van de KNZB, dhr Jan de Vries het nieuws had ge hoord, vindt dat tegen die tijd de jon gens moeten weten waar ze aan toe zijn. ,Kijk, we hebben nu zo'n vijftien kan didaten en daarvan moeten er vier af- allen. Wie dat zullen zijn, is nu nog niet te zeggen, maar een idee hebben wel. We hebben in de toernooien in Den Bosch en Milaan iedereen gepro beerd en we weten nu ongeveer wel hoe de verhoudingen liggen. Maar je weet nooit. Wellicht gaat de vorm bij speler, die ik nu nog buiten de ploeg zal laten, ineens sterk omhoog en dan ;kan ik 'm er natuurlijk niet buiten la ten". Communiqué Het officiële communiqué dat het Ne derlands Olympisch Comité naar aan leiding van de uitzending van de Neder landse waterpoloploeg naar de Olym pische Spelen van Mexico gisteren uit- jaf, luidt als volgt: „Het Nederlands Olympisch Comi- DEN IIAAG Het Nederlands Olympisch Comité heeft op voorstel van de Ko ninklijke Nederlandse Hockeybond ook de nationale ploeg aangewezen voor deel neming aan de Olympische Spelen in Mexico. Het NOC vindt, dat de resultaten van de gespeelde wedstrijden van het toernooi in 1966 te Hamburg af tot heden waarbij speciaal de goede prestaties behaald tegen India en Pakistan, zowel in Nederland ails in hel buitenland, opvallend waren de verwachting rechtvaardigen, dat de Nederlandse ploeg goede strijd op olympisdh niveau zal leveren met een kans op continuering van successen van weleer. Nai het wedstrijdseizoen nationaal en internationaal is beëindigd, zal de resterende tijd tot de Olympische Spelen intensief besteed worden om de leden van de ploeg ln topconditie voor Mexico te brengen. De KNHB heeft de volgende spelers bij het NOC voor uitzending naar de Olympisdhe Spelen voorgedragen: Boks (Amsterdam), Brederode (HHIJC), Terlingen (Laren), Van Staveren (Kampong), Benninga (Kam pong), ELffers (HGC), Fokker (Laren), De Lanoy Meijer (Laren), Kist (H'HIJC). Weemers (HTCC), De Keijzer (Breda), Van Vroonhoven (SCHC), Thole (Laren), Hylkema (HMC), Ter Haar (Hilversum), Frans Spits (Amsterdam), Buma (DKS) en Ebbens (Kampong). té heeft na rijp beraad en na herhaald overleg met de KNZB besloten de wa terpoloploeg voor de Olympische Spe len in Mexico in te schrijven. Ofschoon in Milaan aan de door het NOC gestelde eis niet is voldaan en er over de uit leg van deze eis te Milaan verwarring is ontstaan, die het NOC-bestuur niet voor zijn rekening neemt, meent het bestuur dat de ploeg het recht heeft op een objectief oordeel op basis van de normen die voor alle sporten zijn ge steld". „Volgens het NOC-bestuur hebben de toernooien in Den Bosch en Milaan aan getoond, dat de prestaties van de ploeg vergeleken met die in voorgaande jaren in stijgende lijn zijn, terwijl de conditie en de inzet goed zijn. Met het gebruike lijke voorbehoud, hetwelk het NOC-be stuur ten opzichte van alle uitzendingen maakt, dat conditie en vorm behouden blijven c. q. verbeterd worden, acht 't NOC het noodzakelijk met de KNZB een opzet te beramen, die in de resterende tijd in Nederland zowel als in Mexico een optimaal rendement garandeert". „Het NOC heeft voorts in aanmerking genomen dat niet-uitzending naar Mexi co, waarvoor de ploeg zich volgens de normen van de Internationale Zwemfe- deratie heeft gekwalificeerd, voor de Ne derlandse waterpolosport speciaal in het internationale verband een grote terug slag zou kunnen betekenen voor de toe komst van deze in ons land zo intensief beoefende tak van sport". „Het is mede hierom dat het NOC met deze beslissing de waterpoloploeg de kans wil bieden haar plaats in het internationale waterpolo te verdedi- TSJEGOLEYS VLAG VIEL BIJ 50e ZET BOLZANO De 15-jarige Harm Wiersma heeft gisteren in de negende ronde van het wereldkampioenschap dammen, dat in Bolzano wordt gehou den, voor een sensatie gezorgd door de Rus Tsjegolev. die samen met z|jn land genoot Andreiko leidde, te verslaan. In een uiterst moeilijke party, waarin 'Wiersma kort na de opening een korte vleugelopsluiting had aanvaard, vorder den beide spelers slechts langzaam en grote tijdnood lag voor hen in het ver schiet. Tsjegolev trachtte voor alles de opslui ting te handhaven, terwijl Wiersma zocht naar een bevrijding, die hem voor deliger spel moest brengen. Dit moment i in een kritiek stadium, toen beiden slechts enkele minuten over hadden voor vele zetten. De zetten volgden elkaar azendsnel op. Wiersma verbrak de op sluiting op een ogenblik, dat de weerleg- van Tsjegolev faalde door een ver- ïde damcombinatie. De jonge Fries hield een kansrijke positie over en Tsjegolev raakte in nij pende tijdnood en zag in een vertwijfelde poging om remise te bereiken zijn vlagge tje vallen, toen hij bezig was zijn vijf tigste zet te doen. De Italiaanse wed strijdleider Persico kon niets anders be slissen dan Wiersma tot winnaar te ver klaren. Tsjegolev protesteerde wel, maar het was duidelijk, dat de vijftigste zet niet was voltooid op het moment dat zijn vlaggetje viel. Zekere remise Het was jammer dat de Franse kam pioen Mostovoy tegen Andreiko een ze kere remise liet glippen door een com binatie te kiezen, die hem een verloren eindspel liet. Andreiko behield daardoor een punt voorsprong op Wiersma en Sijbrands, die van de Fransman Delhom won. Delhom maakte in een nadelige stand een blunder, waardoor hij snel Wereldkampioen Koeperman heeft zich na zijn nederlaag tegen Tsjegolev fraai hersteld. Hij won van de Amerikaanse titelhouder Smith, die tegen het positie spel van de Rus niet bleek opgewassen. Het blijft dus bijzonder spannen tussen de Nederlandse en Russische spelers in de strijd om de titel. DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Sportfederatie heeft in de eerste uitkering in 1968 uit de sporttoto voor de bevordering van de sportbeoefe ning in Nederland een bedrag van 1.232.333,33 gulden beschikbaar gesteld. Verder wees de.NSF aan totogelden een totaal van 2.476.980 gulden toe aan de verschillende sportorganisaties, onder verdeeld in normale uitkeringen (2.122.880 gulden) en incidentele uitke ringen (354.1000 gulden). Tot de sportaccommodaties, waarvoor geld beschikbaat is gesteld, behoren onder andere: Het nationale kanocentrum aan de Sloterplas in Amsterdam (220.000 gul- Het nationale kegelcentrum in Zwol le, met de modernste opzetmachines en tien banen (100.000 gulden). Het race-centrum op het circuit van Zandvoort voor de verbeterde accom modatie van de coureurs (100.000 gul- De kleedaccommodatie van de Am sterdamse kunstijsbaan Jaap Eden (83.333,33 gulden). Bij de incidentele uitkeringen aan de sportorganisaties ligt het accent op de Olympische Spelen in Mexico. Voor uit zending naar de spelen ontving het Ne derlands Olympisch Comité een bedrag van 150.000 gulden. Voor bijzondere ac tiviteiten werd nog eens 10.000 gulden beschikbaar gesteld. Verder kreeg de zwembond onder andere 25.000 gulden voor de trip naar Oost-Europa. Drukte op transfermarkt De uitslagen zijn: Andre (Rus drelko 15 pnt, 2/3. Wiersm den 14, 4/5. Tsjegolev en 13, 6. Verpoest 12. 7. Most 12/13.' Persohad en' Fanelll, beidi ar dl 4. 15. Relmann 2. 16. Feldl 8, li. Laporta 7, 14. Agil- Manager DOS kreeg boete (Van onze sportredactie) UTRECHT. De K.N.V.B. heeft uitspraak gedaan in de affaire-Van der Laan. De manager van D.O.S, heeft een boete gekre- gen van 200,-. Enige weken geleden werden, o.a. in >,,Het Binnenhof", opzienbarende uitlatin gen van de DOS-manager gepubliceerd, die voor de straf commissie van de K.N.V.B. aanleiding waren om Tim van der Laan in staat van beschuldiging te stellen. De DOS-manager diende een verweerschrift in. Er volgde een boete van f 200,-. „De gehele zaak is hiermee voor DOS afgedaan", zo deelde de voorzitter van DOS, mr. Kernkamp, vanochtend mee, daarmee alle geruchten uit de wereld helpend dat manager Van der Laan DOS zou gaan verlaten. DOS zal tegen deze straf niet in hoger beroep gaan. drukte van belang Vooral Feijenoord deed (weer) goede zaken. Ove Kindvall, op vakantie in Zweden waar hij onderhandelingen voer de over een eventuele terugkeer naar zou oude vereniging Norrköping. heeft Feijenoord gisteren telefonisch laten we ten dat hü alsnog een jaar voor de Rot terdamse club zal bijtekenen. Aanvankelijk waren Feijenoord en Kindvall niet met elkaar tot overeen stemming gekomen over een hernieuw de verbintenis. Zelfs had Feijenoord met Go Ahead in principe al een ak koord bereikt over een transfer van Warnas en Veenstra van Go Ahead naar Feijenoord. dat „in ruil" Ove Kindvall had aangeboden. Bovendien zou Go Ahead een niet onaanzienlijke bijbeta ling ontvangen. De transfer is echter op het laatste moment niet dooigegaan om dat Kindvall zich niet met de transactie kon verenigen. NAC heeft gisteravond 'n overeen komst gesloten met Gerrie Deijkers van De Baronie, met 28 doelpunten topscorer van de tweede divisie. Het transferbe drag was f90.000. Ook -de linksbuiten, ■""yy van qe Baronie, Ad Brouwers, Jai-K mnl W AP \f Toestand El ze verslechterd KEULEN De toestand van de 28- jarige beroepsbokser Jupp Elze is giste ren verslechterd. Volgens een communi qué van de behandelende geneesheren waren „bewustzijn, ademhaling en bloedsomloop achteruit gegaan". Elze liep een week geleden in de titelstrijd om het Europees kampioenschap mid dengewicht tegen de Italiaan Duran le vensgevaarlijk hersenletsel op. onderhandelingen met NAC. Verwacht wordt dat vandaag de beslissing over een transfer van Brouwers, voor wie De Baronie vorig jaar f 100.000 vroeg, zal vallen. Ressel naar N.E.C. Het Nijmeegse NEC heeft gisteren zijn tweede aankoop gedaan. Het sloot een contract met Peter Ressel, de 23- jarige buitenspeler van Go Ahead. Eer der al had NEC van Sparta linksbuiten Lambert Verdonk overgenomen. Daaren tegen werd Hans Venneker aan Sparta verkocht. AZ '67, zondag naar de eredivisie ge promoveerd, heeft zich gisteren even eens geroerd. Het contracteerde de 20- jarige John Burka van de Haarlemse tweede-divisieclub EDO. Bovendien heeft AZ '67 bij Velox geïnformeerd naar het transferbedrag van doelman Henk van Ledden. De doelman van AZ '67, Dick Schouten, heeft zondag zijn laat ste wedstrijd voor AZ'67 gespeeld. Hij keert terug naar het amateurisme. Twee spelers van Sittardia, achter speler Jos Klingen en de Joego-Slaaf Bulatovic, hebben gisteren verzocht op de transferlijst geplaatst te worden. Toernooi Jaarbeursbeker Ook Feijenoord toegelaten KOPENHAGEN Gisteren is in Ko penhagen de loting verricht voor het toernooi om de jaarbeursstedenbeker voor het seizoen 1968-1969. DOS speelt in de eerste ronde tegen de Ierse club Dundalk en DWS tegen Beerschot Ook Feijenoord werd tot het toernooi toegelaten. De Rotterdammers ontmoe ten Newcastle United. Er doen in totaal 64 clubs mee. ZEGE OP PILIC LONDEN Tom Okker heeft gisteren de kwartfinales van het herenenkelspel van de open tenniskampioenschappen van Londen hereikt door de Joego-Slavische prof Nicola Pllic in twee sets te verslaan: 64, 6—4. Tevoren had Okker met 64, 62 van dc Zweed Ovo Bcugtsson ge wonnen en Pilie had Lew lload versla- Okker wa» niet de enige amateur, dje eëh prof uitschakelde. Zijn dubbelspel partner Marly Riessen slaagde erin de Mexicaan Palafox met 60, 57, 86 te bedwingen in de derde ronde en de Rus Alexander Metreveli versloeg in de vierde ronde de Australiër Owcn Da%'id- son met 911, 75 6 4. Ook bij de dames sneuvelde een prof. Francoise Durr verloor in de derde ronde met 2—6, 6—1, 3—6 van de 19-jarige Amerikaanse Peaches Bartkowicz. De uitslagen zijn: nedo (Peru) vorst. Drysdalc (Z.-Afr.) 6—3. ".ft'lc (Joeg.) vcrel. Hoad (Austr.) fif"" WiM ngtsson (7.w.) ■si. Hotmberg 6—3 «-2. Okker (Ned.) De Grote Prijs van Nederland levert vele coureurs handenvol werk op. Het knaapje, dat hier onder zijn superzeepkistenrace- wagen is gedoken om alle onder delen nog eens te controleren, moet tot een non de outsiders worden gerekend. messen (VS) verst. Palafox Tweede ronde: Du Plot :eva (Rusl.) 6—2, 3—6, 6—2; Bartkowlci /cral. Durr (Fr.) 6-2; 1-6, 8—3; Jonn I ITflTI, Jill Plooy (Z.-Afr.) 0-3. 8—4. VOORRONDEN W.K. Belgisch elftal versloeg Finland HELSINKI In een wedstrijd voor de voorronde van het toernooi om hel wereldkampioenschap voetbal heeft België gisteren in Helsinki met 2—1 van Finland Rewonnen. De Belgen stonden tot vijf minuten voor het einde met 1O achter door een doelpunt van Klink in de vijftiende minuut. Devrindt (85) en Polleunis (89) bezorgden de Rode Dui vels echter toch nog de volle winst. Favoriet geen kans in Nootdorp (Van onze paardesportmedewerker) NOOTDORP Bijzonder interessant was de strijd in lirl internationale num mer en verrassende zege van Y. Y. Hanover bij de gisteren in Nootdorp gehouden koersen. De met een sneltrein vaart vertrokken Zorro d 'Aster en Blackfoot van 'si-Gravenhof legden een straf tempo op en bleven tot het ingaan van de rechte lijn meester van de situ atie. Kort voor dc streep maakte Y. Y. Han over zich uit hel achtervolgende pelo ton los en gaf Blackfoot van 's-Graven- hof, die zich tot het uiterste verdedigde, I geen schijn van kans. Zorro d 'Aster was teruggevallen en dc favoriet Boy van Quick, die steeds minder gunstig in dt koers lag, werd derde, nc km-tljd van de winnaar (1.24.5) mocht er zijn op de Nootdorpse baan. Firebird W., die met Jan van Dooy- enweerd op de sulky, in de eerste a(de ling reeds een goede prestatie leverde door deze in 1.25.3 Ie winnen, had ook in de finale succes In het rechte eind achterhaalde Fire Bird W dc steeds lei dende Esmeraldine T H en versloeg de ze gedecideerd in dc km-tijd van 1.25.9. TSJEGELEV Door jeugdig talent op de kil gebracht. Foeldli gewichthef- kampioen bij bantams LONDEN Tom Okker, een van de drie geplaat ste amateurs onder de 16 geplaatste spelers vindt, ais hy tot de 8ste finales van 't eerste open toer nooi om de tenniskampioenschappen op Wimble don doordringt, de Australische prof Roy Emer son op zijn weg naar de kwarteindstrijden. Ok ker. winnaar van de Zuidairikaanse en Italiaan se titel, komt maandag in de eerste ronde uit legen de 22-jarige Peter Curtis, zevende op tb- Britse ranglijst. Curtis' grootste wapenfeit is zijn prestatie in het toernooi van verleden jaar. toen bij met zijn landgenoot Graham Stilwell de hal ve finales van het herendubbelspel bereikte. Curtis is weliswaar een gevaarlijke speler. maai zeker geen onoverkomelijke hindernis. Als Ok ker Curtis verslaat en dat moet hij zonder al t- veel moeite kunnen, zal hij als zijn mogelijke vol gende tegenstander de 27 jaar oude Mike Sang- ster, Britse ex-.iummer een. in de tweede rond- tegenover zich vinden. Sangster, die tennis niet meer zo serieus beoefent en slechts voor zijn ple zier speelt, is een wisselvallige speler, die vooi eigen publiek wel eens een zeer lastige tegenstan der voor Okker zou kunnen blijken. Okkers tegenstander in de derde ronde is de prof Pierre Barthes, ten van de weinige beroepsspe lers, die niet voor Wimbledon geplaatst werd. Vier jaar geleden speelde Okker een van de mooiste partijen uit z'n carrière tegen deze Fransman, toen I jaar oud. Hij moest toen na 'n marathonpari r i de eerste ronde de eer aan Barthes laten die won met 1012. 1412, 97, 63. Een jaar later -ing Barthes tot het professionalisme over. In de achtste finales tenslotte zou Okker op do thans 31-jarige Australiër Roy Emerson stui ten. Emerson werd tweemaal Wimbledonkam- pioen (in 1964 en 1965), won zesmaal de Austra lische titel en verder onder meer tweeemaal dc Amerikaanse, tweemaal de Franse en eenmaal de Duitse titel. Enkele maanden geleden ging Emerson naar de rijen van de beroepsspelers Marijke zal in de tweede ronde de strijd moeten aanbinden met de Britse Christine Janes-Tru man, een geroutineerde speelster, die in 1961 ce finale bereikte. Ada Bakker zal het opkomendi- Franse sterretje Eva Terras In de tweede ronde ontmoeten. Een overwinning brengt haar in d<- derde ronde naar alle waarschijnlijkheid tegen over de Australische Margaret Court-Smith, win nares op Wimbledon in 1963 en 1965. Zaterdag v ersloeg zij in dc finale van de open kampioen schappen van Kent de Britse prof Ann Jones, die het vorig jaar in de finale op Wimbledon teger. de Amerikaanse Billie Jean King uitkwam Lidy Jansen-Venneboer zal in de eerste ronde tegen Pixie Lamm, negentiende op de Ameri kaanse ranglijst spelen, terwijl de Nederlandse kampioene Astrid Suurbeek in de eerste rondt tegen de vroegere Britse jeugdkampioene Lorna Greville (tegenwoordig prof) aantreedt. Grootste favoriet Rod Laver, lid van de profgroep van George MacCal, is de grootste favoriet om het eerste open kampioenschap van Wimbledon te winnen. De roodharige, linkshandige Australiër, die twee keer op Wimbledon triomfeerde, heeft veruit het gunstigst geloot van de zestien geplaatste spelers in het herenenkelspel. In de eerste ronde treft 1. Esmeraldine H (A. Enrl MllkboUle; 3. Dn biota Kitty: J. Duke Laver, eerste geplaatst, de 30-jarige Amerikaan Gene Scott, geen hindernis van betekenis. Hij ral pas serieuze tegenstand ontmoeten als hij op de Joego-Slavische prof Nicola Pllic stuit. De Australiër Ken Rosewall. waarschijnlijk de beste speler maar die nog nooit de titel op Wim bledon won. heeft een moeilijker weg naar de fi nale af te leggen dan Laver Rosewall, als tweede geplaatst, kan zijn partij utt dc lste tonde tegen de Zuidafnkaan Abe Segal gebruiken als warm ing up, maar daann volgt een duel tegen Char les Pasrell, <-en van de toonaangevende amateurs in de Verenigde Staten. Pas»reII schakelde verle den jaar in de «erste ronde de winnaar van '66. de Spanjaard Manuel Santana, uit. Ncwcombe, die derde geplaatst is, begint het toernooi tegen zijn landgenoot Owen Davidson, de officiële coach van de Britse Lawn Tcnnisbond Geen moeilijkheden De Amerikaanse Billie Jean King is op haar der de enkelspeltitel op Wimbledon uil Zij lootte de eerste ronde vrij. In de tweede ronde komt zij uit tegen haar 19-jarige landgenote Peaches Bart kowicz. Verwacht wordt dat Billie Jean voor de kwartfinales, waarin zij de als achtste geplaatste Lesley Bowrey ontmoet, geen moeilijkheden zal ondervinden. De als tweede geplaatste Australi sche Margaret Court start in de tweede ronde te gen de Zuidafrikaanse Anettc du Plooy. erveenprlj* 2360 m: 1.1 pl'nnV"f 1.40, t 2.10. Re <T. II. K.Hjyman) 1.35.1; I Time; I. Gloxl- gekoppeld f 10. koppeld t 10 90 no. f 1 70. 1.48, ge- IV). plaat* f I 30. t I f i Dooyeweerd) l.JS.S; Militair voetbaltoernooi BAGDAD In een wedstrijd voor het internationaal militaire voetbalkam pioenschap, dat in Bagdad wordt ge speeld, heeft Spanje gisteren met 31 gewonnen van Zuld-Korea. Bij de rust was de stand gelijk (1—1).

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9