De wonderlijke! wereld van Charlie Drake Prins Bernhard opende twintigste Antiekbeurs Utrecht heeft studio voor componisten Weer rumoer rond Biennale in Venetië Initiatief van Donemus Nederland wordt niet aan het woord gelaten Geen sprake van Nederlands Kamerkoor: festivalformaat echte dialoog PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 JUNI 1968 mANTENNE Omroepen dokteren aan hun fundament lende omroepverenigingen te dok teren aan hun fundament? Wie altijd het beste veronderstelt, moet aannemen dat het gaat om principiële zaken: bij voorbeeld het uitgangspunt dat men ra dio- en televisieuitzendingen moet gaan geven tegen een achtergrond van zich wijzigende structuren, zodat de kijkers en luisteraars een nieuw principieel hou vast krijgen. Wie minder idealistisch interpreteert, kan veronderstellen, dat de omroepver enigingen zoeken naar nieuwe wegen tot behoud en uitbreiding van hun ledenbe stand. De concurrentie in de ether is nu eenmaal groter dan ze geruime tijd ge weest is. Niemand gelooft dat na de AVRO-RTN-fusie en het binnenstappen van de TROS de stabiele toestand be reikt is. BIJ de VARA zal men zich binnenkort moeten bulgen over een advle6 om, althans bestuurlijk, de vroegere socia listische omroeporganisatie te maken tot het etherforum voor alle „progressie- ven" Kennelijk wil men meer sympa thie en meer leden krijgen bij de radika- len, bij de PSP en bij D '66. Van haar kant gaat de in het nabije verleden zwaar aangeslagen VPRO proberen zich wat te ontworstelen aan het karak ter van vrijzinnig-protestantisme. Men wil geestelijk een wat ruimere kring gaan bestrijken: de aandacht krijgen van luisteraars en kijkers, „die zich op kritische wijze willen beraden over hun persoonlijke verantwoordelijkheid in le vensbeschouwing, maatschappij en cul- Daarbij kan men enerzijds proberen meer christenen voor de VPRO te win nen; de pater vindt er de deur bijna even wijd open als de dominee. Zij het dat beiden wel van de vrijzinnige rich ting moeten zijn. Anderzijds worden de waarden van het humanisme even zwaar gewogen als die van het christendom. gen vanzelfsprekend meer sympathie te krijgen bij kijkers en luisteraars, die zich tot nog toe op andere omroepvereni gingen georiënteerd hadden of op ether- gebied ..nihilist" waren. Het merkwaar- dige is dan dat, hoewel men zeker ook bij KRO, NCRV en AVRO met de her oriëntatie van de collega-concurrenten •ekening zal moeten houden, in de praktijk de VARA en VPRO, waarschijn lijk het meest in eikaars vaarwater zul len komen, zij het dan dat de heroriën tatie van de VARA een dominerend po litiek tintje dreigt te krijgen en die van de VPRO meer een religieus-maatschap pelijke. Niet oninteressant zou het zijn te we ten, hoeveel of hoe weinig gebruikers van radio- en televisietoestellen zich voor deze plannen van omroepverenigingen interesseren. Een opinieonderzoek zou ezen we een hoge graad van on geïnteresseerd zijn aan het licht bren gen. Men mag dan het niet hebben van uitgesproken mening de mensen al lerminst kwalijk nemen; immers, op het terrein van de omroepverenigingen zijn de grenzen al zo vervaagd, dat de bestaande verschillen dikwijls alleen nog opvallen door het al dan niet aanwe zig zijn van eerlijke bedoelingen om tan andere dingen dan kijk- of luis terdichtheid te denken en door het al dan niet huldigen van het standpunt, dat bij uitzendingen de enige grens die J'e de makers van het program Congruent geval de voorzichtigheid van christen democratische partijen op het gebied van kiezen tussen twee grote politieke concentraties uit te leggen als een spre kend staaltje van besluiteloosheid of als symptoom van de neiging om van twee walletjes te willen eten. Op het recente P.S.P.-partijcongres weigerde de meerderheid der pacifisti sche socialisten om zich uit te spreken voor vaste samenwerking met notoir- linkse groepen als de Rode Vlag e.d. of voor een stembusakkoord van P.S.P. tot en met D' 66. Een congruent geval. We leggen de weigering om één van beide samenwer kingsvormen te kiezen beslist niet uit als een gebrek aan moed of als neiging om op twee paarden te willen wedden. De simpele reden moet wel zijn, dat de P.S.P. zich niet wil binden aan concen traties waarvan ze niet weet waarheen die zullen leiden en waarvan de voorlo pige doeleinden niet genoeg stroken met haar eigen program. De afwachtende houding van een KVP is derhalve geen op zichzelf staand ge val. Er zijn meer partijen die geen stap willen zetten in een toekomst die nun (nog) te duister is. Op 8chiphol arriveerde gisteren het Engelse vocaltrio The Paperdolls", drie in minirok gestoken meisjes, die enkele maanden terug hoog op de hitparade stonden met Something here in my heart". CopperSue Marshall, (Tiger) Suze Mathis en (Spyder)' Paulie Bennett treden morgenavond als extra-attractie op in „Waauw", K.R.O.'s gedanste hitparade. ADVERTENTIE Op het jongste tv-festivsl. „De Gouden Roos van Montreux" is de inzending van de BBC. getiteld „De wonderlijke wereld van Charlie Drake", met de speciale prijs van de stad Montreux voor de meest humoristische bijdrage bekroond. Vanavond van 20.50 tot 21.25 uur via Nederland 1 presenteert de AVRO-televisie deze show rond de gro te Engelse komiek. In een wereld van pure visuele humor en slapstick speelt hij met zijn mede werkers drie sketches. In de eerste sketch, „De Ballon", is Charlie verliefd op een ballonverkoopstertje, hetgeen een lege portemonnee en een handvol ballonnen oplevert. Zo uitge dost belandt hij in een nachtclub, waar The Ronettes hem in hun wilde Apa- chendans opnemen. In de tweede sketch, „Vrolijk Nieuw jaar". vindt men Charlie Drake in een lege bar, waar hij een door har- tepijn gekwelde pianiste met liedjes, drankjes en sigaretten wil opmonteren. In de derde en laatste sketch, „Ouver ture 1812", beklimt Charlie Drake het podium om met vaart en verve een uitvoering te dirigerep van Tsjaikovs- ki's befaamde ouverture 1812. Charlie Drake, die in de Londense wijk Elephant and Castle is geboren, wilde aanvankelijk in de music-hall. Toen hij in 1959 door BBC-regisseur Ernest Maxin werd ontdekt, maak ten ze samen een groot aantal tv-shows. Inmiddels hebben de Britten al meer dan drieduizend van zijn grappen en grollen op de televisie gezien en nog steeds is men er niet op uitgekeken. In „De wonderlijke wereld van Charlie Drake" berust de muzikale leiding bij Arthur Wilkinson. Kunst en kunstenaars In het Haags Gemeentearchief. Rijs- wijkse plein 38, wordt van 29 juni tot en met 14 juli een tentoonstelling ge houden, getiteld „Een schilderes van het Haagse groen, Antoinette van Hoytema". Ontrouw bezoek door dochters goedgemaakt Prins Bernhard heeft gistermiddag tijdens een bijeenkomst, in de daarvoor bU uitstek geschikte ruimte van de Oude Kerk. de 20ste Delftse Antiekbeurs na een korte toespraak voor geopend ver klaard. De prins excuseerde zich in de openingsspeech voor het feit dat hU nu niet bepaald een trouw bezoeker van de Delftse Antiekbeurs geweest was gedu rende de laatste jaren, maar h(j meende dat zijn nalatigheid op dit gebied ruim schoots goed gemaakt was door zijn dochters, die zich tot de regelmatige be zoekers van de Antiekbeurs kunnen rekenen. De prins vond het overigens een ver heugend verschijnsel dat vooral door de jongeren een grote eblangstelling voor de Delftse antiekbeurs aan de dag gelegd wordt Hij bracht in bijzonder lof aan de Delftse gemeentebestuurderen, die blijk hadden gegeven van visie bij het tot- stand brengen van de beurzen, nu al twintig ln totaal. Prins Bernhard stelde wat weemoedig vast dat de tijd wat snel ging, maar bij de opening van deze twintigste antiekbeurs was geen aanlei ding tot droevige gedachten. De Delftse antiekbeurs aldus de prins, is een beurs geworden waarvoor uit heel de wereld mensen komen om deze te zien. De prins voegde eraan toe dat hij hoopte dat deze antiekbeurs weer een groot succes zou mogen worden evenals de voorgaande. Directeur van het Prinsenhofmuseum D. H. G. Bolten had in een korte toe spraak daarvoor reeds gewezen op dc steeds toenemende belangstelling voor de antieke kunsten. „In deze tijd van mechanisatie, aldus de heer Bolten". vormt antiek het restant van lang ver vlogen tijden". Voorzitter van de stich ting Antiekbeurs, de heer H. Nijstadt, had eveneens lof voor het Delftse ge meentebestuur, dat indertijd de idee van een kleine groep kunsthandelaren nader wist uit te werken, hetgeen tot de hui dige resultaten geleid heeft. Een groot aantal genodigden had voor de openingsplechtigheid in de Oude Kerk plaatsgenomen. Onder meer waren aan wezig: minister dr. M. A. M. Klompé (C.R.M.), mr. J. Klaasesz, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, de mi nister van Buitenlandse Zaken van Oos tenrijk, dr. K. Waldheim de deken van het Corps Diplomatiqué, J. Graham, dr. A. van Schendel .hoofddirecteur van het Rijksmuseum en vele anderen. Betje en Beppe worden 107 ZWOLLE A.N.P.)Mevrouw Betje Comijs-Cicero in Windes- heim, dochter van een Indone sische moeder en een Afrikaanse vader, wordt morgen 107 jaar. Zij geniet een prima gezondheid. Of zij de oudste inwoner van ons land is, veronderstelt ze zo lang zamerhand wel. Toen ze 98 was, kwam ze voor het eerst naar Nederland. Zij heeft echter een coticurrente. In Workum zal op dezelfde dag Itnevr. Beppe Remschke Pruiksma- Bakker 107 worden. Zij heeft HO klein- en achterkleinkinderen. VENETIë (AP) Onder trompetgeschal heeft een detachement van vijfhonderd man oproerpolitie gisteravond weer strijd geleverd met een aantal studenten op het plein van San Marco. Het was de tweede gewelddadige avond na de opening van de Biennale. De gehelmde politie, die met gummiknuppels van leer trok tegen de leuzen roepende studenten, heeft verschillende charges moeten uitvoeren voor dat de betogers werden verspreid. Gisteravond gebruikten de demonstranten een nieuwe tactiek: zij mengden zich onder de toeristen, die een avondwandeling maakten over het beroemde plein. De politie had de 6tudenten gevraagd een protestmars van de kunstacademie naar het plein te stoppen. Toen de studenten weigerden liet de politie de trompet drie maal schallen en trok van leer. De naar schatting drieduizend Venetianen en toeristen verspreidden zich onder de arcades van het plein en sloegen het gevecht gade De winkels en cafés werden onmiddellijk gesloten. Toen de toe schouwers zich echter weer op het plein waagden, mengden de studenten zioh onder hen en begonnen zij de politie te provoceren. De oproerpolitie, die uit andere steden versterkt was met nog eens duizend man, voerde opnieuw een dharge uit. Toen gaven de studenten het op. Sommige studenten plakten plakkaten aan met de tekst: „Voor de eerste keer in de wereld de politie treedt op in de Biennale" UTRECHT De stichting Donemus heeft, in samenwerking met het Utrechts Symfonie-orkest, radio Nederland We reldomroep en de Stichting Nederland se Muziekbelangen een heel bijzonder en belangwekkend initiatief genomen: door middel van een drietal sessies, te hou den op 25. 26 en 27 juni aanstaande, schenkt zij Nederlandse componisten de gelegenheid nog niet uitgevoerde werken van hun land, of fragmenten daarvan, gedurende werkrepetities van Utrechts Symfonie-orkest aan de klin kende werkelijkheid te toetsen. Er zal daarbij ruimschoots gelegen heid zijn met dirigent Paul Hupperts, evenals met de individuele orkestleden, rechtstreeks van gedachten te wisselen. Cassandre overleden PARIJS (A.F.P.). De beroemde decorateur en ontwerper van affiches, Cassandre. is op 67-jarige leeftijd aan een hartaanval in zijn woning in Parijs overleden. Zijn eigen naam was Adolf Mouron. Hij werd op 24 januari 1901 in het Russische Charkov uit Franse ouders geboren. Op zeer jonge leeftijd kwam hij naar Parijs, waar hij zijn middelbare opleiding kreeg. In de jaren twintig ont wierp hij affiches, waarbij hij als eerste gebruik maakte van het kubisme. In 1936 vertrok hij naar de V.S., waar nij vier jaar lang de omslag van het bekende modeblad „Harper's Bazaar" verzorgde. Na de oorlog ontwierp hij theaterdecors en -kostuums. SCHOONENBERG OVER NIEUWE KATECHISMUSDISPUUT Ook bestaat de mogelijkheid, dat een componist, in overleg met Paul Hupperts, bepaalde fragmenten dirigeert. De korte voorgeschiedenis: plm. 160 scheppende toonkunstenaars werden aan gezocht, tien van hen reageerden, vijf werden er tenslotte gekozen. Dat zijn: Willem Frederik Bon (geb. 1940) met Dialogen en Monologen; Wim Franken (ge. 1922) met Simfonietta; Jos Kunst (geb. 1936) met Arboreal; Wim Peters- ma (geb. 1942) met Hora; Jan Vriend (geb. 19.38) met Diamant. Op donderdag 27 juni volgt, na af loop van dit werktriduüm, dat in het Utrechtse Tivali gehouden wordt, om 14.30 uur een samenkomst van alle deel nemers en belangstellenden, waarin de resultaten van deze studio, in deze vorm de eerste ter wereld, worden' sa mengevat, de wenselijkheden van een vervolg samengevat en eventuele sug gesties voor een volgende studio bestu- Scheidende voorzitter Fleurop erevoorzitter De heer A. de Zoeten, die in verband met het bereiken van de 65-jarige leef tijd gisteren afscheid heeft genomen als voorzitter van de Kring Bloemist-Winke- liers/Fleurop-Interflora-Nederland, is benoemd tot erevoorzitter van deze or ganisatie. Als voorzitter wordt hij opge volgd door de heer A. Korpel. Tot 18 ju ni vervulde deze de functie van 1ste vice- voorzitter. Voor de afscheidsreceptie die de heer De Zoeten werd aangeboden in motel Hoomwijck te Rijswijk, bestond veel belangstelling, ook vanuit 't buiten- Ook uit Israël kwam 'n afscheidsgroet Israël is een van de vier landen die dooi de stimulans van de heer De Zoeten lid zijn geworden van de Fleuroporganisa- tie. De andere drie zijn Polen, Honga- en Griekenland. De heer De Zoeten in 1952 in Zwolle tot voorzitter van de Nederlandse organisatie gekozen, en 1961 werd hij president van Fleurop- Europa, welke functie hij zeven jaar heeft vervuld. In 1966 en '67 was hij te vens president van de wereldorganisatie Interflora dit thans 34.000 leden telt NEDERLAND I (STER- rcclameuitzendingen o 18.55, 19.03, 19.56 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO: 19.06 uur: Regiovizier NTS: 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Televizier. actualiteitenrubriek 20.50 uur: De wonderlijke wereld van Charlie Drake, tv-serie 21.25 uur: De Saint, tv-serie 22.15 uur: Denkend aan Holland, documentaire NTS: 22.35 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieu^vs in het kort Van gewest tot gewest 19.25 uur: Met uw verlof, vakantieprogramma 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Internationaal gezien 21.10 Ik i gij 21.12 i Gezond gezin, documentaire CVK/IKOR: 22.00 nur: Kenmerk-laat NTS: 22.30 uur: Tweede journaal De met aangegeven programma's zjjn kleurentelevlsleprogramma's. AVRO: 20.30—22.00 uur: Werken van Wolfgang Amadeus Mozart 22.55—23.55 uur: De grote zaal, concert NCRV: 20.10—21.55 uur: Avondpermissie 23.00—23.55 uur: Hallo Europa, amusementsprogr. Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 18.16 Radiojour de Christelijk H. sproken briel ingsollsten. 19.00 Ge- tz-Spec IKOR: 19.35 Kerk veraf en dicht j. 19.40 Avondgebed. AVRO: 20.05 Kunslru- •iek. 20.30 Stereo: Radio Kamerorkest: as. muziek. 22.00 Weln. Welb und Wien: nusementsmuzlek. 22.30 Radiojournaal, 'tl. S.O.S.-berichten. 22.55 De kleine Zaal: Stereo: viool ÏJianort»fiml-klassir ke mu- ^MI^Tenoc^n piano: moderne Re; HILVERSUM II (298 m) NCRV: rwm - Tijd Wijd als de wereld: wekelijkse internationa le oriëntatie ln kerk, zending en oecuir 20.10 Avondpermissie: gevarieerd progi na voor de mUitaii :ert (opn): klassiek :preking. 22.30 Nieu Hallo Europa: een' ding met België. 23.5 BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. .03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportuit- igen. 18.30 Franse les. 18.32 Grammofoon- uzlek. 18.35 Tips voor het verkeer. 18.40 -ammofoonmuzlek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwenken. 19.55 Zang. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Gram- nuziek. 19.45 Syndicale kroniek. 19.55 caslno-muziek. 20.30 Hoorspel. 21.32 Deense kamermuziek. 21.54 Kerkorgelmuziek. .^HILVERSUM U (298 m) nerie: klassieke en moderne muziek. (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantletlps. 8.45 Eucharistieviering. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: moderne orkestwerken (gr). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zie ken. 11.55 S.O.S.-berichten. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. net land; 12.26 MededeUngen 4.05 Schoolradio. 14.30* m'u- evarleerd platenprogramma. 22.00-22.15 Niet hilversum VRIJDAG l Ochtendgymnastiek. 7.20 L imuziek. VPRO: 7,54 Deze Nieuws. 8.11 Radiojournaal, Rachmaninoff en Rlmskl-Korsa: Voor de kleuters. 10.10 Ai (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 NRU: 12.00 BUk op de were Stereo: Licl slecht, praatje. sslngleer, lezing. 15. Moderne kamer- chouwlng: Boed- the peoples sing: voor amateurkoren. 'olksgebrulken. 15.30 Omroeporkest en solist: klassie- 17.55 S.O.S.-ba-, 5.30 Boem!: progr. i FM-kanalen) ;rd platenprogn licht platenprograi Tussen 10 plus t ïzlek. 17.45 Lichte muziek. CONCERT IN OUDE KERK SCHEVENINGEN Nieuwe Snip en Snap Revue (Van i In het dagblad De TJJd - redacteurent i gisteravond heell prof. Scboonenbcrg. een van de auteurs van de Nieuwe Katechismus. mede namens zUn collega's, gereageerd op de publikatie van het verslag der besprekingen, die vorig Jaar in Gazzada tussen een Romeinse en Nederlandse delegatie over dit boek werden gehou den. HU stelt, dat in de hele discussie over de Nieuwe Katechismus tot nog toe van een echte dia loog tussen Rome en Nederland geen sprake Is ge- Bij de besprekingen in Gazzada (april 1967) werd als doel van de bijeenkomst opgegeven: bepaalde cor recties en verbeteringen in de Nieuwe Katechismus voor te bereiden. Daarna wordt pas gezegd dat de Romeinse afgevaardigden zich in een broederlijke dialoog met de Nederlandse afgevaardigden wensen te onderhouden. „Hier begint", aldus Schoonenberg. „het valse spoor. Men had eerst de dialoog voorop moeten stellen en daarin de vraag onder ogen moeten zien, óf er veranderingen zouden komen. Niet uitgaan van het standpunt, dat het veranderd moet worden, en dan de Nederlanders overhalen, om die veranderingen zo goed mogelijk ter wille van Rome uit te voeren". Iets dergelijks gebeurde, aldus pater Schoonenberg, met het kardinalenrapport. Vooropgesteld werd. dat de conclusies van dit rap port in de Nieuwe Katechismus moesten worden ver werkt; het enige waarover gesproken kon worden, was dc wijze waarop dit concreet zou geschieden. Schoonenberg noemt verder verschillende punten, waarop de procedure nog altijd met geheimzinnig heid is omhuld Wat was precies dc positie van de Romeinse delegatie in Gazzada, namens wie onder handelde zij? Welke kardinalen hebben zitting ge had in de zogenaamde kardinalencommissie die in opdracht van do Congregatie voor de Geloofsleer de Nieuwe Katechismus moest onderzoeken? Welke theologen werden door deze commissie geraadpleegd en in hoeverre hebben zij zich met het rapport ak koord verklaard? Hebben zij inzage gehad van het eindrapport van Gazzada en vooral van het Neder landse deel daarvan? Stuk voor stuk vragen waarop geen antwoord te krijgen is. ,,Ik noem dit alles een pseudo-dialoog". zegt pater Schoonenberg. „Het heeft er alle schijn van. ja het wordt een beklemmende overtuiging, dat de ver dedigende partij steeds niet aan het woord komt". Hij meent in alle mogelijke stukken de hand van pater Dhanis te bespeuren. „Dit is niet gezegd, om de persoon van pater Dhanis* verdacht te maken. Hij wil een loyale dienaar van de Kerk zijn. Hij is voor mij ook een theoloog van grote scherpzinnig heid. Iemand die zelfs de noodzaak van hermeneu tiek van het dogma begrijpt. Maar hij blijft op een uitgesproken Romeins standpunt staan". Uiteindelijk komt pater Schoonenberg tot de Pijn lijke vraag „of hier niet het werk van vrjjwel uit sluitend één man. voorzien van allerlei Romeinse goedkeuringen, tegen de Nieuwe Katechismus in het geweer wordt gebracht". Hij zegt een correctie van de plaatselijke Kerk voor het bisschoppencollege en door de Paus volledig te aanvaarden. „Zulk een correctie mag echter geen slag in de lucht zijn. zoals zij mijns inziens nu in feite is. tot groot gezags verlies van Rome. de Paus inbegrepen". Hij besluit zijn artikel als volgt: „Nederlandse theo logen kunnen ongelijk hebben, maar de paters Dhanis, Lemeer en Vissers kunnen dit ook. De moderne her meneutiek kan de geloofsinhoud verraden, maar het is evenzeer mogelijk dat het herhalen van formules de geloofsboodschap eenvoudigweg niet verkondigt. Het lijkt ons daarom nodig, dat beide richtingen rich eerst als theologische richtingen verstaan alvorens gezagsargumenten ln het spel te brengen". DEN HAAG Op 12 juli gaat in Grand Theatre Gooiland te Hil versum de première van de 31ste Snip en Snap Revue die van Rene Sleeswijk de titel „Oost-West-Uil-Best" kreeg. Wil ly Walden en Piel Muyselaar. vetera nen van alle Snip en Snap Revues staan weer op het eerste plan Verdere me dewerkers zijn Aase Rasmussen, Trea Dobbs, Andre van Duin. Donald Jones, Lily Kok, Louis Dusée, Cindy Peters, Diana Floodgate. Jessica van Olden, Dick Laan, Bert Buitenhuis, Robert Fek, Perry Cavello, Hans de Jong, Theo van Kraalingen, Simon Pot. Peter Schmink en The Carden Dancers. De muzikale leiding is weer in han den van Co van der Heide Wijma. Wim Bijmoer tekende de decors en Anthony Holland maakte de kostuumontwerpen. Dansen en ensembles werden verzorgd door de Australische choreograaf George Na een korte speelperiode in Hilver sum gaat op 26 juli de Amsterdamse premiere in Theater Carré. In het nieu we Haagse Congresgebouw worden voor stelling gegeven van 29 maart tot en met 30 april 1969. Gisteravond triomfeerde misschien te veel in stilte Felix de Nobel als inspirerende dirigent van 'f Nederlands Kamerkoor met het Nederlands Kamer orkest in de Oude Kerk te Scheveningen. liet programma vermeldde twee werken ran Johann Sebastian Bach en de i ■C'aeciliamis van Alessandro Scarlatti. Het bijzondere was, dat liet motet O ■Jesn Chris', meins Leln-ns Licht en Der Geist hilft unser Schwachhcit auf instrumentaal begeleid werden, hetgeen zakei at gebeurde, dank zij de vont door Bach en zijn oudste zo ren strijkers- en blazerspartiji De uitvoering kenmerkte zich door een genuanceerde loonvorming, die de sfeer van de muriek weergaf. Het kamerkoor gaf blijk deze werken dóór te hebben, men kon het met gemak aan, waardoor veel aandacht besteed kon worden aan het detailwerk. Het orkest zette overigens vrij sterk hun partijen aan. hetgeen wel eens ten koste ging van de opzetten en de zacht ge zongen gedeelten. Hetgeen ons in deze prachtig gerestaureerde kerk wel hin dert. is het feit, dat de uitvoerenden in de absis van de kerk door een hek met weliswaar openslaande deuren, vlsiueel moeilQk te benaderen zjjn. Ondanks dit bezwaar werd er door de aanwezigen met grote spanning geduisterd, zodanig dat de hulde aan de uitvoerenden bleek uit een adembenemende stilte. Na de pauze volgde de Caeclliamis van Scarlatti, die misschien wel bekend is als de componist die ontzettend veel geschreven heeft, maar minder bekend als een man, die ook zijn sporen heeft verdiend op het gebied van de religieuze muziek. Deze mis wordt gerekend onder de cantatemissen; de gehele tekst is verdeeld in aparte segmenten, die qua stijl en vormgeving, e.q, qua uitvoering duidelijk onderschelden waren. Soli, koor, in tegenspel met orkest of bege leid door een gedeelte van het orkest, wisselden elkaar af waardoor men iedere keer weer uitkeek naar het vol gend gedeelte. i Behoudens enkele kleinigheden, werd de uitvoering goed, dank zij de discipline die men zich wist op te leggen. Felix de Nobel en de z(jnen hebben 'n positieve bijdrage geleverd aan Holland Festival 1968. D. v. G. Griekse regering ontslagen ATHENE (AP) Premier George Papadopoulos, de sterke man van het Griekse bewind, heeft zijn kabinet ont slagen en verklaard, dat hij een nieuwe regering zou benoemen. Een woordvoerder voor de premier zei, 'lat Papadopoulos het besluit nam „omdat een nieuwe generatie zou kun nen worden benoemd ter uitvoering van de politieke, sociale en economische aspiraties" van het door het leger ge steunde bewind. Het is de eerste algehele regerings constructie sinds de lcgerjunta onder lei ding van Papadopoulos op 21 april 1967 door middel van een staatsgreep aan het bewind kwam.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2