Wilma v. d. Berg en Lia Louer sterk voor de dag in Berlijn T.-BILJET MOET VOOR 1 JULI INGEDIEND ZIJN FRANS KIEZERSKORPS OPVALLEND STABIEL Zoetemelk, afscheid in rode leiderstrui Myrna v. d. Hoeven doet atletiekwereld weer versteld staan Volgens opinieonderzoek Geen sprake van aardverschuiving Tweede ritzege in zesdaagse NDERDAG 20 JUNI 1968 DE T.ETDSE COURANT Aanslag steeds over vol jaar (Van i fiscale medewerker DST-BERLIJN Wilma v. d. Berg, de Nederlandse jnpioene op de 100 en 200 meter, heeft gisteren tijdens ernntionale atletiekwedstrijden in Oost-Berlijn het (ionale record op de 100 meter geëvenaard met een van 11.5 seconden. Wilma was al houdster van het cord met Fanny Blankers-Koen (1948) en Puck van lyne- Brouwer (1956). Wilma v. d. Berg liep vorig jaar 10 september in Uden ook al 11.5, een tijd die zij een Vlaria Gommers 2.03,1 op 800 m ■Een tweede Nederlandse overwin- jg kwam op naam van Lia Louer, die 400 meter won in 54.3 sec. De Til- ■gse atlete benaderde haar persoon- e record (54.2) tot op 0,1 seconde, der dit seizoen noteerde Lia, met haar prestatie van Berlijn nu de 6e plaats op de wereldranglijst van jaar staat, 54.4 sec. De Poolse Te- i Nowak legde met ruime achter- nd (55.7) beslag op de tweede plaats, ïaria Gommers, die van haar trai- Ben Kusmic de opdracht had ge- ;en in Berlijn het nationale record het hoge tempo dat Maria Gom- scherper te stellen, slaagde daarin Desondanks kwam de Limburgse een voortreffelijke tijd voor de dag: in. en 03.1 sec. Zij moest echter ge- »en nemen met de tweede plaats iter de Roemeense Ilona Silai, die ir vorig jaar tijdens de wedstrijd Ne- •land-Roemenië in Groningen ook al slagen had. )e Roemeense profiteerde uitstekend het hoge tempo dat Maria Som- het veld oplegde. Op de laatste iderd meter kwam de Roemeense landgenote en vestigde met Ï6 de snelste wereldtijd van dit jaar een Roemeens record. De Oostduitse rtrud Schmidt, die als derde over de idstreep kwam, verbeterde het record n haar land tot 2.03.2. De 800 meter in Berlijn bracht weer aanzienlijke verschuiving op de we- dranglijst te weeg. Ilena Silai staat eerst voor Vera Nokolic (Joego-Sl.) .9 en Maria Gommers (2.03.1). De nglijst ziet er verder als volgt uit: 4. rtrud Schmidt (O.-Dld.) 2.03.2, 5. Ann lith (G-B) 2.03.4, 6. Ilja Keizer (Ned) 3.9 7. Tilly v. d. Made (Ned.) 2.04.4 Karin Burneleit (O.-Dld.) 2.04.4, 15. Wonderen (Ned.) 2.06.0 maand later tijdens de voor-Olympische Spelen' in Mexico evenaarde. Zij versloeg gisteren op de honderd meter tal van gerenommeerde sprintsters. Alleen de Oostduitse Renate Heldt was in staat de Brabantse te volgen. Zij legde in 11.6 sec. beslag op de tweede plaats. De Russin Ludmilla Samotessova, die dit seizoen reeds 11.4 sec. liep bracht het in 11.8 sec. niet verder dan de vijfde plaats. iweld jaeke de Bruin ging in het geweld de Oosteuropese werpsters ontketen en onder. De Nederlandse record- <ier diïcnswerpm eindigde met een E<,n prp van 48,S* m.op de tiende -ploeïc Bcrorftrerr' let nummer werd gewonnen door de lostduitse Karin Illgen, die als derde leuswerpster na Christine Spielberg O.-Dld.) en Liesl Westermann (W-Dld) aet 60,30 m. over de zestig-metergrens Voortreffelijke prestaties werden voor- li door de Oostduitse deelnemers gele erd. Jochen Singer won de 400 m hor- jen in 49,9 sec, tienkamper Max Klauss prong 8,07 m ver zijn landgenoot (eer eindigde met 8,03 m op de tweede 2 laats en Wolfgang Nordwig sprong ,10 meter met de polsstok. Bij de dames sprong de 17-jarige Rita irghmidt 1,82 m hoog, stootte Brigitta immel (0-Dld) 17,86 m (record) met kogel en liep de Oostduitse 4 •damesploeg 44,6 sec. Hongarije iba, die als tweede en derde eindigden teerden resp. 44,8 en 44,9 sec. De 4 100 meter heren werd met 39,7 gewon- feufn door Oost-Duitsland voor Rusland 9,8) en Cuba (39,9). io De voornaamste uitslagen Sapeja (Rusl) 10,1 >eg 10.2), Montez (Cuba) 10,3, 3. Newosz ,rtr olen) 10,3. 400 m: 1. Zerbes (O-Dld) ublj ,3 (record), 2. Borowski (Polen) 46, ies[ 0 m: 1. Fromm (O-Dld) 1.47.6. Kogel: h, Dffman 19,23 m. Discus: Milde Did) 60,52 m. Dames: 80 m horden Karin Balzer (O-Dld) 10,7. er met speer Het v/ereldrecord speerwerpen Terje Pedersen, die op 2 september In Oslo 91,72 m wierp, is gister- taxiënd tijdens atletiekwedstrijden in het Tampere ernstig in gevaar ge- eest. Janis Lusis, 's-werelds meest nstante speerwerper, kwam in de Fin- Op 400 meter bij wereldtop (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor de tweede maal binnen tien dagen heeft Myrna van der Hoeven de Nederlandse atletiekwereld versteld doen staan. Vorige week tydens wedstrijden in Venlo verraste zü reeds met de snelle tijd van 54.9 op de 400 meter, waarmee zij zelfs 0.1 seconde onder de door het IOC gestelde limiet (55 seconden) bleef om aan de Olympische Spelen te kunnen deelnemen. Het NOC heeft echter reeds lang tevoren laten weten, dat zij deze limiet niet zou aanhouden en heeft een tijd van 54.8 als eis gesteld (die bovendien driemaal verwezenlijkt moet worden) om voor uitzending naar Mexico in aanmerking te komen. Gisteravond, tijdens door SIOMO georganiseerde wedstrijden op de sintelbaan aan de Zuidlarenstraat, reed Myrna van der Hoeven er nog een be duidend schepje bovenop. Zjj bracht de bijzonder snelle tijd van 54.2 op de klokken, waarmee zij zich in een klap op de vierde plaats op de wereldranglijst van dit seizoen nestelde. Vóór Lia Louer, die gisteravond in Berlijn 54.3 liet noteren. Het lag aanvankelijk niet in de bedoeling, dat Myrna van der Hoeven aan de wedstrijden van SIOMO bedoeld voor C- en D-klassers met een enkel A- nummer zou deelnemen. „Zij is altijd erg zenuwachtig wanneer zü enige tüd van tevoren weet, dat zü ergens moet starten", vertelde haar trainer Cock Mooüman. „Daarom heb ik haar pas 's middags om twee uur opgebeld met de mededeling, dat ik het toch wel verstandig zou vinden mede gelet op het mooie weer dat zü 's avonds zou deelnemen. Ze had op die manier eigenlük weinig tüd meer om zich erg van streek te maken." Het psychologische besluit van trainer Mooüman is niet zonder succes gebleven. De atlete van Olympia '48 liep de eerste 200 meter in 26 rond. de 300 meter had zü eruit geroffeld in 38.1 en zü finishte tenslotte in 54.2. Myrna van der Hoeven, die volkomen fit haar race beëindigde, was met haar prestatie dermate in de wolken, dat zü in cén adem op haar trainer afvloog en hem uitbundig omhelsde, waarna zü Hoor het onverwachte effect samen over de sintelbaan tuimelden De tweede plaats was voor Tilly van der Made, die met 55.2 sec. opnieuw aan toonde aan snelheid te hebben gewonnen. komen beneden het belastbaar minimum ligt, dient u het belastbaar inkomen te verminderen met een eventuele bejaar den- en Invaliden aftrek dan wel aftrek voor de werkende gehuwde vrouw. LOONBELASTING IS EIND HEFFING Wanneer uw inkomen in 1967 vrijwel geheel uit aan inhouding van loonbelas ting onderworpen inkomsten bestond en beneden de zgn. aanslaggrens bleef (voor 1967: 12000,-) terwijl u bovendien niet ting eindheffing is. In het algemeen kan meer dan 400,- (netto) overige in liet T-biljet van belang zyn voor mensen komsten genoot zal de inspecteur u geen die geen A- of een B-biljet van de be- aanslag opleggen. Toch kan dat zeer on- lastinginspccteur hebben ontvangen. Het billijk werken, in die zin, dat de moge- T-biljet kan vooral van belang zijn voor: lijkheid niot uitgesloten is dat u daar- erkstudenten, seizoenarbeiders, over- door meer belasting betaalde dan iemand lüdensgevallen. aangaan of ontbinden die hetzelfde inkomen genoot maar over huwclük, emigratie of immi- welke inkomsten geen loonbelasting gratie, bij beëindiging studie, militaire dienstplicht of voor degenen die korter werken dan een jaar. 1 juli a.s. moeten bü de inspec teur van de belastingen de zogenaamde T-biljetten worden ingeleverd. Dit zün biljetten, vooral van belan„ voor mensen wier inkomen beneden het belastbaar minimum ligt of voor wie de loonbelas- De inkomstenbelasting wordt geheven /er het inkomen dat iemand in de loop m het jaar heeft genoten. Oók indien hij slechts gedurende een gedeelte van het jaar belastingplichtig is geweest of indien hij slechts gedurende een gedeelte het jaar inkomsten heeft genoten. Steeds wordt hij aangeslagen, ook indien de inkomsten in een kortere periode dan een jaar verdiend zijn. Er zijn nu drie mogelijkheden denkbaar, t.w.: Men ontvangt een definitieve aanslag. Dan wordt de ingehouden loonbelas ting en dividendbelasting alsmede de voorlopige aanslag(en) met de op de definitieve aanslag verschuldigde belas ting zonder meer verrekend. Er doet zich in dat geval geen enkele moeilijkheid Het (netto) inkomen blijft beneden het1 1. U vraagt alleen dividendbelasting terug. 2. U vraagt loonbelasting en eventueel dividendbelasting terug. DIVIDENDBELASTING Ingeval de loonbelasting eindheffing is mogen de netto overige inkomsten maximaal 400,- bedragen. Had u dus naast uw loon bijvoorbeeld neven-in komsten van netto 300,-, terwijl daar over geen loonbelasting werd ingehou den, dan zijn deze inkomsten belasting vrij. Bestonden deze netto overige in komsten echter uit bijvoorbeeld dividend van 300.- dan is 75,- dividendbelas ting ingehouden. In het tweede geval zou u dus 75,- meer belasting betalen dan in het eerste geval. Via het T-biljet kunt deze 75.- bij beschikking terug- WERKSTUDENT U zult geen aanslag ontvangen, maar wellicht is er over het inkomen dat u gedurende een gedeelte van het jaar hebt verdiend loonbelasting (of dividendbe lasting) ingehouden. Wij denken aan de werkstudent die gedurende 5 maanden f 400,- verdiende op welk bedrag maan delijks 50.- loonbelasting werd inge houden. Hij komt niet voor een aanslag in aanmerking. Immers zijn totaal in komen in dat jaar is maar 5 x 400,- dat is 2000,-. Hij is hierover lasting verschuldigd. Indien hij bedrijfje bijvoorbeeld een verlies van 700,- had. In dat geval bedragen uw overige inkomsten eveneens minder dan 400.- zodat u ook dan geen aanslag zou worden opgelegd. Zoder T-biljet zou u 250,- teveel dividendbelasting be talen. Het indienen van een T-biljet is in dit geval niet aan een termijn gebon den LOONBELASTING Wanneer de loonbelasting eindheffing 7~'~ is, is de mogelijkheid niet uitgesloten dat oe" -inn^ioniiiir mppr lnnnhelastine werd in- se stad tot 90,92 meter. De 28-jarige Rus had vorig jaar al eens 90,98 m gewor pen. Achter Lusis legden de Fin Jorma Kinnunen (8^88 m) en de Pool Wadis- law Nikiciuk (84,54 m) beslag op de tweede.en derde plaats. Altti Alarot (Finl.) sprong met de polsstok over 5.00 meter. In Aken liep Westdüitse hertSh 4 x 100-meter- Tienkamp De Russische tienkamper Joeri Diats- kov heeft dinsdag en woensdag tijdens atletiekwedstrijden in Tiflis een totaal van 7879 punten gehaald, het op een na hoogste totaal van dit seizoen. De 27- jarige Rus kwam tot de volgende pres taties: 100 meter: 10.8, 400 meter: 51.2, 110 meter horden: 14.6, 1500 meter 4.46.4. verspringen: 7.40 meter, hoogspringen: 1.80 meter, kogelstoten 15.70 meter, dis cus 47,20 meter, speer: 59.40 meter, pols- stokhoog: 4.40. Zege McCarthy in New York ALBANY (AP) Senator Eugene Mc Carthy heeft de politieke wereld van de staat New York in opschudding gebracht door zijn grote overwinning bij de voor verkiezingen in deze .staat. De senator van Minnesota kreeg 52 van de 123 gede legeerden achter zich. Hiermee laat hij de voorstanders de politiek van senator Kennedy e: mensen die vice-president Humphrey steunen, ver achter zich. De voorstanders van de politiek Kennedy kregen 25 gedelegeerden achter zich en Humphrey slechts vijf of Nieuwe chauffeur voor Tourploeg AMSTERDAM De Nederlandse Tour de Franceploeg heeft weer een chauffeur. In overleg met Ab Geldermans heeft de sportcommissie van de KNWU besloten daarvoor aan te trekken de heer F. W. op 't Einde uit Westzaan, die als leider van amateurploegen in het buiten land al enige ervaring heeft opgedaan. De ploeg vertrekt dinsdagmorgen 25 juni van het motel in Breda naar de start van de Tour de France. Hertha en Kickers Off. naar Bundesliga HAMBURG Hertha BSC en Kickers Offenbach zullen 't volgende seizoen in de Bundesliga uitkomen. Kickers Offenbach verzekerde zich van promotie door gis teren Tus Neuendorf met 20 te ver slaan. Hertha BSC behoefde niet eens in het veld te komen om de terugkeer naar de Bundesliga te vieren. Göttingen '05 be wees de Berlijnse club een goede dienst in groep 2 met 10 van de enige an dere kandidaat voor promotie, Rot-Weiss Essen, te winnen. Göttingen 'OS—Rot-Weiss Bayern Hof 2—1. De standen zijn 2. Rot-Weiss Essen 3. Göttingen 'OS aanzienlijk meer loonbelasting werd in j j -gehouden dan dat bij aanslag inkomsten- Si D- h, ingehouden belastin(, verschuldigd zou zijn Indien jonbelasting (indien meer dan 10,-) bbjkt dat de by aanslag verschuldigde inkomstenbelasting 5 procent of ten minste 25 gulden minder zal bedragen dan de ingehouden loonbelasting en divi dendbelasting (niet voorlopige aanslag) kunt u via het T-biljet om een aanslag verzoeken. In deze gevallen moet het T-biljet vóór 1 juli a.s. zijn ingediend. Nadien zal de vermindering ook nog wel ver leend worden, doch u heeft dan uw rechtsmiddelen verspeeld. Voorbeeld: Annie beëindigt haar stu die en treedt per 1 september in dienst als secretaresse tegen een salaris van 800,- per maand. Ingehouden loonbe lasting, stel 150,- por maand. Haar In komen over 1967 was dus salaris f 3200,-, af: (minimaal 240,-) 240,- is f 2960,-. Verschuldigde inkomstenbelasting: 89,-. Zü ontvangt terug 600,- min 89,- d.i. 511.-. Niet op naam gestelde T-biljetten zijn bij de Inspectie der Belastingen te ver krijgen. jtóisschien kan ook uw werk- vel een exemplaar verstrekken. A- OF B-BILJET reeds een A- of B-biljet toege zonden dan ber>l u verplicht dit biljet in te vullen en in te zenden. Het is dan niet nodig nog eens een T-biljet aan te ragen. De inspecteur zal u ambtshalve Ie u toekomende teruggaaf verlenen. Wel is het raadzaam ingeval u voor een teruggaaf in aanmerking denkt te ko- w biljet duidelijk de woorden te vermelden „verzoeke teruggaaf loon- cn dividendbelasting alsmede van premie heffingen". Dit is louter een formaliteit die alleen maar kan baten (niet schaden), een aanslag op verzoek zal u ook premie-aanslag worden opgelegd. Deze aanslag kan echter nimmer hoger zijn dan de reeds ingehouden premie. Het leidt te ver ook de teruggaaf premie heffingen te behandelen doch wij advi seren u ten sterkste in het T-biljet steeds duidelijk de woorden te stellen: „verzoeke ook teruggaaf premieheffing". TIJDSTIP TERUGGAAF Aan de behandeling van de T-biljet ten wordt door de inspecteur steeds voorrang gegeven. Meestal kan daar echter eerst in de maand juli mee wor den begonnen. De afwikkeling geschiedt bij „aanslag op verzoek" via 't rekencen trum in Apeldoorn, zodat onmogelük precies is te zeggen wanneer de resti tutie van de gelden zal kunnen plaats vinden. In het algemeen zal dit in het najaar geschieden. Telefonische Informa tie ter bespoediging heeft niet de minste zin. GEGEVENS Ter bespoediging van de teruggaaf is het verstandig in het T-biljct verklarin gen van al uw werkgevers bij te voegen waarin opgenomen zijn adres, het tijdvak dat u er werkte én uw loon, Ingehouden loonbelasting en premieheffing. Indien u niet het gehele jaar werkte is het verstandig als u vermeldt welko tijdvakken u niet werkte. De inspecteur ken. Bij het in het huwelijk treden ls het gewenst dat de vrouw haar loon door de werkgever laat splitsen in verdiend voor en tijdens het huwelijk. In haar T-biljet immers vermeldt zij alleen het inkomen van vóór haar huwelyk. loonbelasting bij beschikking terug ontvangen. Het in dienen van het T-biljet is in dit geval et aan een termijn gebonden. De belastbare minima over 1967 be dragen: Tariefgroep I 2610,-; tariefgroep Ia 2790.-; tariefgroep II f 3600,-; tarief groep III 1 kind 4320,-; III 2 kind. f5130,-; 3 kind. f6030,-; IH 4 kind. t 7050,-; III 5 kind. f 8160,-; III 6 kind. f 9390,-; III 7 kind. 10650,-; III 8 kind 11970,-; III 9 kind. 13320,-; III 10 kind. 14640,-. Om te kunnen beoordelen of v in- „Dag der vrijheden" LEIDEN. De Surinaamse Studenten Unie viert zaterdagavond 29 juni in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat te Leiden de „Dag der Vrijheden". Het cultureel gedeelte van het programma bestaat uit het optreden van Surinaamse artiesten met zang, declamatie en dansen onder leiding van mej. S. Redjosentono en dhr. M. Tirto, muziek van de Ge- mini Groep", onder leiding van de heer Bakash en humoristische schetsen Suriname, Surinaamse gedichten en zang verzorgd door de Cabaretgroep Leiden. Na afloop is er dansen met medewerking van het orkest „Sonora Paramarera". Ronde van Zwitserland Zilverberg en Steevens gaven de strijd op LENZERHEIDE Nog steeds heeft do Zwitser Louis Pfennlngcr de leiding in de Ronde van Zwitserland. Herman van Sprlngel knabbelde In de zevende etappe weliswaar wéér enkele seconden van zün achterstand af, maar de Belg ls nog alt(jd 46 seconden van de leiderstrui verwü- derd. zevende, 128 kilometer lange etappe van Bellinzona naar Lenzerhelde, heeft bijna geheel in het teken gestaan de solorit van de Zwitser Robert Hagmann. Al na dertig kilometer ging hij alleen op stap cn met een voorsprong van bijna drie minuten op Van Springel en de Spanjaurd Luis Otano ging hij als eerste over de eindstreep. Voor ploegleider Ton Vissers van de Willem II-Gazelleploeg was het niet zo'n beste dag. Hij verloor gisteren door op gave twee renners: Huub Zilverberg en Harry Steevens. Riny Wagtmans, zijn best geplaatste man in de algemene rangschikking, moest ruim zeventien mi nuten prijsgeven op de winnaar en «taat nu op de achttiende plaats. Doping gebruikt Een anti-dopingcontrole uitgevoerd na de zesde etappe heeft uitgewezen, dat do Zwitser Auguste Guimaid in de zesde rit stimulerende middelen heeft gebruikt Guimard, die op de 16de plaats in de al gemene rangschikking stond, is direct van de deelnemerslijst geschrapt. Over een eventuele schorsing en boete zal de Zwitserse wielerbond zich nog nader be- Dc uitslag van de 7de etappe 1st 1. Hag mann (Zwits.) de 12» km in .1.49-12 (gcmKld. snelh. 33,376 km/u); 2. Van Sprlngel (Belg.) op 2.49; 3. Otano (Sp.) z.t.; 4. Louis Wennin ger (Zwits.) op 3.01; 5. Huysmans (Belg.) op 5.00: Davld (Belg.) z.t.; 7. Pinters (Belg.) op 9.45; 8. Monleyne (Belglö) z.t.: 9. Hou- brechts (Belg.) z.t.: 10. Mnurer (Zwlta.) z.t.s 23. Wagtmans op 17.38; X' Post op 24.U; 37. Ottenbros z.t. Het algemeen klassement limit: 15; 4. Hagmann (Zw.) op 3.07; 5. Kunde (Did) i 9.12: 8. Maurer (Zwitserland op 23: 7. Perez Frances (Sd.) op 9.27: 8. oubrechts (Belg.) op 9.29; 9. Pin tens (Belg.) 9.34; 10. Gonzales (Sp.) op 12.49; II. Pou- dor (Fr.) op 12.52; 17. Wagtmans op 18.42; 30, ost op 43.53 38 Ottenbros op 48.27. Autostrada in Italië duurder ROME (AP) Het tolgeld voor de Italiaanse autostrada gaat per 1 juli met 15 procent omhoog. Twee verhogingen van 5 procent zullen in 1971 en 1973 volgen. Hiertoe is besloten door de re geringscommissie voor economische planning, een prijsbeheersingsorgaan dat ook beslist over regeringsprogram ma's, waarmee grote investeringen ge moeid zijn. Sgt.-maj. Kooymans tweede in N AV O-vliegwedstrijd JEVER-NORDHORN Voor de ze vende maal heben zes NAVO-landcn eikaars krachten op luchtmachtgebied afgetast: tien eenheden uit Amerika, Canada, Duitsland. Engeland. België, Nederland en Frankrijk (als niet-orga- nieke gast) wedijverden in de afgelopen twee weken boven Noord-West-Duits- land op het vlak van wapenvaardigheid, navigatiekunst en vliegerschap. Hoewel de uitslagen nog door toe- of afwijzing van allerlei protesten kunnen verande ren, staat het haast wel vast, dat de Ne derlandse sergeant-majoor A. Kooymans in het persoonlijk klassement met de tweede prijs gaat strijken. Hij moest slechts zijn meerdere erkennen in de Engelsman Jameson. Het Nederlandse team in zijn geheel kwam tot een mid delmatige prestatie. (Van onze correspondent L. Kleijn ARIJS Van verbazing zullen de gaullisten ogen hebben uitgewreven toen zü in de kran- :n het resultaat lazen van twee publieke oplnic- iderzoeken over de vermoedclyke uitslag van de iRemene verkiezingen. Beide volkspeilingen lopen ir weinig uiteen. De gaullisten zouden niet r winnen dan 2,75 procent en eenzelfde winst behaald worden door de PSU, een socialistische •linterpartü. die het midden houdt tussen de ot- ciële socialistische partü en de communistische irt(j. •erige partijen, namelijk het katholieke cen- um, de democratisch socialistische federatie en communistische partij zouden op hun tegen- oordige peil blijven staan met zulke kleine ver ezen dat die nauwelijks een rol spelen. Vergelijkt de voorspelde uitslag met die van de alge- verkiezingen van maart 1967, dan is er maar 'einig verandering te bespeuren. Krijgen de twee ublieke onderzoeken gelijk, dan is het Franse iezerskorps zeer stabiel, dat geval moeten de aanstaande verkiezingen >r de gaullisten een grote teleurstelling opleve- cn. Met de barricadegevechten, de honderden erbrande en vernielde automobielen, met het zo- enaamde vuil, dat bij bakken vol uit de bevrijde orbonne-universiteit werd geschept, met de lumpers van het Vreemdelingenlegioen, die als latangezen werden voorgesteld, met de ontbon- revolutionaire organisaties waarvan vroeger ooit een sterveling had gehoord, behalve de paar ngelukkig eleden die er lid van waren, hoopten gaullisten een formidabele slag te slaan. Gaul listen van naam trokken de provincie in om de boeren in de kleine dorpen te vertellen hoe bar en boos het wel in Parijs was geweest en voor welke rapen De Gaulle in zijn voorzienigheid het arme Frankrijk had behoed. In normale omstandigheden met alleen de gaul listen voor radio en televisie aan het woord, zou die propaganda misschien effect hebben gehad Maar in verkiezingstijd hebben ook de oppositie partijen recht op zendtyd. Niet alleen De Gaulh en zijn ministers komen op de televisie, maar ook de communist Waldeck Rochet, ook de socialist Guy Mollet, ook de centrummannen Duhamel en Lecanuet. Twee particuliere reclamezenders. Europe en Luxembourg, hebben hun microfoons ter beschikking gesteld van gaullisten en niet- gaullisten. En iedere middag en avond wordt er .tussen meerderheid en minderheid gedebatteerd dat het een lieve lust is. De Fransen luisteren met twee oren, want zulke debatten zijn zij niet ge- En als 's avonds, nu al een maand lang, het nieuwsjournaal op de t.v. is afgelopen, zit er boven op de Eiffeltoren een mannetje onder politie bescherming een vervelende oorlogsfilm draait, want alle 1200 journalisten, artiesten enzovoorts, die de ORTF (radio en televisie) telt, zijn in sta king voor een objectieve voorlichting. Deze 1200 man hielden tot voor kort een zogenaamde „stille omgang" rondom het radiogebouw, die door de regering verboden is. Maar ook zonder „stille om gang" ziet het publiek iedere avond dat de tele visie nog niet werkt. Over een paar dagen begint de Tour de France, waar heel Frankrijk dolgraag naar kijkt. Duurt de staking bij de ORTF voort, waar veel kans op is, dan kunnen de kijkers naar de t.v. de hele Tour de France wel op hun buik schrijven. De Gaulle kan daar de totalitaire com munisten bezwaarlijk de schuld van geven. Het kijkgrage publiek begint te grommen cn vervloekt een gaullistische minister van voorlichting, die koppig weigert te geven, waar het publiek recht op heeft: op een eerlijke voorlichting van allebei de kanten van de medaille. Schrik Tydens de barricadegevechten had iedere rustige Fransman de schrik in de benen. Toen in het Quartier Latin van de ene kant met stenen en van de andere kant met traangasbommen werd ge gooid, brak in tal van burgerlijke gezinnen slaande- ruzie uit tussen vaders en zoons, moeders en doch ters, want de kinderen kwamen thuis met de zwarte lappen van het anarchisme. Er was zelfs een vader die met zijn jachtgeweer driemaal op zijn zoon schoot. De gaullisten bliezen met bolle wangen dat vuur aan en zetten het ene deel van het volk tegen het andere op. Maar het gezonde (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN Joop Zoetemelk heeft gisteravond op grootse wüzc afscheid genomen van de internationale wieleravondzesdaagse. De 21-jarige coureur uit RUpwetering. die vandaag met een nationale ploeg naar de Ronde van Turküe vertrekt, boekte op het Boulevardparcours in Schcvenlngen zün tweede ritover- winnlng in deze zesdaagse voor amateurs. Na zün fraaie solozege in de eerste etappe in Den Haag, verraste Zoetemelk ditmaal met een bekeken spurttriomf. Het hoofd en de benen. Deze oude wielcrwüsheld heeft Joop Zoetemelk sinds ver leden jaar een vast lid van de kernploeg van bondscoach Joop Middcllnk gisteren op hel ongeveer 1200 meter lange parcours bü de visafslag als een routinier in praktük gebracht. zwarder verzet gereed laten houden om in een geval als dit te kunnen overstap pen. Met die twee tandjes erbij (van 52/16 naar 14) was het gewoon zaak in de eindsprint vooraan te gaan". Het plannetje van de slimme Zoete melk lukte wonderwel. In een or zien maakte hij zijn achterstand op de kopgroep goed om resoluut dc kop te nemen. De leiderstrui stond hij niet meer af. Bij het uitkomen van de laatste bocht ruim 400 meter voor de streep ging de kortharige coureur uit de blerploeg Herman Krott onweerstaanbaar Zijn attente medevluchters gen weliswaar kans met een uiterste krachtinspanning zijn wiel te houden, maar slaagden er toch niet in over hem heen te komen. De rappe prijssprinter Guus Zanting kwam nog het verst, tot de krukas, en legde daarmee beslag op de tweede plaats vóór Piet Legierse en Peter van der Voort. De sprint van het gedunde peloton, dat met een achterstand van 12 secon den over de streep bolde, werd gewon nen door de Amsterdammer Cor I.eunis, gevolgd door Michel Bertou en Bortus Stolle. De rode truidrager Jan Aling, die in de laatste ronden tevergeefs een tegenaanval had ingezet, moest met de elfde plaats genoegen nemen, daarmee zijn leiderspositie aan Zoetemelk spelend. Omdat Joop Zoetemelk avond in de vierde rit echter niet r aan de start zal verschijnen zal de jarige renner uit Nieuw-Vennep toch het eretricot mogen dragen. Zoetemelk reageerde in de slotfaze van de 80 km lange strijd onmiddellijk toen Bertus van Dorth, Peter v. d. Voort, Guus Zanting en Jan Zoons aan de haal gingen. Binnen één ronde overbrugde Zoetemelk met Piet Legierse en Herman van der Lugt aan zijn wiel het gat van ruim 10 seconden met de vluchters om direct het initiatief in handen te nemen. Met nog twee ronden te rijden verwis selde hij tot verbazing van de vele toe schouwers en zijn zes medevluchters van fiets. Zoetemelk na afloop: „Ik wilde graag winnen, afscheid nemen in de rode leiderstrui. Daarom had ik bij de finish mijn reservewiel met een wat verstand keert geleidelijk terug. Een man rakter, allesbehalve een revolutionair. En dat was de vroegere minister van Landbouw, Pisani. Overal in dc landen van de gemeenschappelijke markt hogelijk gewaardeerd. Een baantjesjager is Pisani allerminst, want zijn verzet tegen De Gaulle heeft hem zijn ministersportefeuille en zijn Ka merzetel gekost. Pisani, met zijn rustige stem kwam via de radi oalle huiskamers binnen en zei, dal de vaders en moeders twee dingen konden. Zij konden tegen hun opstandig geworden kinderen zeggen: Je mond houden. En dan liepen de jongens en meisjes het huis uit, achter Cohn- Bendit aan. Of men kon proberen verstandig met hen te praten en proberen hen te begrijpen. „In dat geval", zei Pisani, „leggen wij de basis voor een nieuw type gezin". Soortgelijke woorden hebben in Frankrijk diepe indruk gemaakt. En men is weer gaan nadenken. Dat bewijzen de twee pas gehouden publieke opinie-onderzoeken. De Gaulle kan voor de micro foon nog zo hard roepen: „Ik abdisceer niet", maar zijn prestige heeft niettemin een knauw gekregen. Hij heeft Waldeck Rochet, Mitterrand, Mendc-s France, Lecanuet, Duhamel en Giscard d'Estaing op een groto hoop willen vegen en hen morsdood verklaard, maar zowel de een als de ander is nog springlevend. De Gaulle heeft bij de verkiezingen op een aardverschuiving gerekend, maar dat schynt het toch niet te worden. Overigens herhalen wij, dat men de uitslag van de twee publieke opinie-onderzoeken met de no dige reserves moet bekijken. Want de eigenlijke beslissing valt pas zondag over een week, bij de herstemmingen luidt: I. Joop lilK), HP Bei lus Honderden <A/uni1 „in-.!* autowrakken bederven landschap (Van t verslapgevi DEN HAAG Vorig Jaar was het aantal autowrakken in Nederland tot bijna 100.000 gestegen. Alleen al in de steden Den Haag, Amsterdam cn Rot terdam sleepte men vorig Jaar 12.000 achtergelaten wrakken van de straat. Het aantal autokerkhoven stijgt met het jaar: voor 1960 ongeveer 310 opslag plaatsen. vorig Jaar telde men er al 798. Twee derde van deze autokerkhoven zijn van de weg af zichtbaar. Ze liggen langs bosranden, aan de rand van de be bouwde kom, op woeste grond in agra rische gebieden. Noord-Brabant kent de meeste autokerkhoven en daarop volgen Gelderland, Zuid-Holland en Noord-Hol land. De stichting recreatie stelt voor tegen de ontsierende en uitbreidende autokerk hoven gemeentelijk i-n provinciale maat regelen te treffen. Daarbij moeten, al dus de stichting, gemeenten en provin cies zeker aandringen op regionale con centraties van deze opslagplaatsen. Bo vendien moeten ook maatregelen voor de autobezitters zelf genomen worden. De stichting recreatie denkt daarbij aan het heffen van motorrijtuigbelasting ook op auto's die op de openbare weg ge parkeerd blijven of die van de openbare weg af zichtbaar zijn bij het niet rijden. Dit laatste moet zelfs golden, aldus de stichting, voor autowrakken in particu lier bezit, die van do weg af eveneens zichtbaar zijn. Daarbij moeten de ge meenten, aldus nog steeds de slichting, de mogelijkheid krijgen onbeheerde wrakken weg te halen zonder belangrij ke kosten voor de eigenaar. Dc beste middel raadt de stichting re creatie aan het in gemeenschappelijk bezit of met behulp van dc overheid aan kopen van twee grote vernietigingsap paraten, die door regionale concentra ties gebruikt zouden kunnen worden. V rachl vervoerders vine len sh u in wegen Renault stuurt weer motoren voor de DAF-55 BORN. Deze week zullen weer de eerste DAF 55 auto'a van de band komen in de fabriek te Bom. De produktie van dit type heeft weken stilgelegen in ver band met de stakingen in de Renault- fabrieken in Frankrijk. Gisteren kwam het bericht, dat een transport van en kele honderden Renaultmotoren uit Frankrijk verwacht kan worden Bertou (Van een onzer verslaggevers) T^i': BREDA Nederlandse en Duitse ver- I ia IH vervoersondernemingen hebben „sluipwc haven)* I Krn Kev°nden in bet vcrgunningenslrl- j0„p «el dat al» het plan Leber bekend en be- no pon- I rucht In geworden. F.en nog steeds groeiend aantal vervoerders dat door Duitsland rijdt ontdekt manieren en me thoden om via doorlaatpost Wernhout België en of Luxemburg en Frankrijk zUn ladingen in Duitsland te krijgen bui ten de toegestane hoeveelheid en de stremmend werkende behandeling aan de Nederlandse oostgrens om. Over de redenen van deze routewijzi ging is men in vervoerderskringen zwijg zaam. Men zegt onder andere d.it de controles bij de grensposten, die Duits land heeeft met genoemde drie landen aanzienlijk minder scherp is dan bij de Nederlands-Duitse grens. De risico's van nucontrole op de weg in Duitsland neemt men voor lief Door elkaar genomen /.ouden ook de wacht tijden met een niet te verwaarlozen aan tal uren bekort worden. De Duitsers proberen op hun beurt de tegenmaatre gelen van Nederland zoveel mogelijk tc omzeilen

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11