Welkom-welkom-welkom....op onze nieuwe 1eetage! HEMA Leiden Meningen over revolutie arme landen verdeeld In- en uitvoer 13 pet. gestegen KWJ-jongeren (48) 10 dagen naar Brandt zwijgt over gesprek in Oost-Berlijn Cremeren en begraven zijn gelijkgesteld een vrl. administr. kracht Leidsche Analysten School PAGINA 10 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 JUNI 196 Leiden heeft er een hele, gezellige winkeletage bij. Ende roltrap brengt u vlot naar boven: de eerste roltrap van Leiden die de nieuwe 1e etage van de Hema nèt zo gemakkelijk bereikbaar maakt alsof 't óók "beneden" was! Eén van Nederlands modernste roltrappen: royaal 2-persoons breed, met fraaie, verlichte glazen zijwanden. Welkom vanaf morgenochtend, 10 uur precies: kom roltrappen in de Hema - een warenhuis naar uw hart. Op de nieuwe 1e etage van de Hema vindt u de afdelingen wol en fournituren/woningtextiel/huishoudtextiel/ glas, aardewerk en porselein/huishoudelijke artikelen/ wasmiddelen/auto-artikelen/gereedschap/schrijfwaren/ speelgoed/koffers en reistassen/encamping! De Hema bouwt dóór: daarom is het op de parterre nog wat rommelig Maar de verkoop gaat door, de collectie is compleet. En in september is de Hema Leiden helemaal vernieuwd - voor u! SYNODE HERVORMDE KERK (Van een oneer verslaggevers)' DRIEBERGEN De generale syno de van de Nederlands Hervormde Kerk heeft haar afgezanten naar Uppsala slecht een vage opdracht mee kunnen geven, vooral in het verband met het daar aan te snijden vraagstuk van volutie en gerechtigheid". Het rapport dat dr. C. P. van Andel over dit onder werp had samengesteld ontmoette zo wel instemming als kritiek. Aangezien aan het eind van de discussies geen stemming werd gehouden zullen de ge delegeerden in Uppsala naar bevind van zaken moeten handelen. De meer voorzichtigen in de synode legden de nadruk op het ambivalente karakter van iedere revolutie en vonden de nota Van Andel niet voldoende ge weldloos. Dr. Nijenhuis uit Den Haag herinnerde aan de uitspraak van iemand die de Chinese revolutie heeft meegemaakt: „Ik ben verbijsterd over de stromen bloed, die hier zijn ge vloeid". schreef deze man", maar ook over de resultaten die in korte tijd werden bereikt". Een ander herinner de aan de Russische revolutie en aan de slachtoffers, die deze revolutie gekost heeft; had men hetzelfde resultaat ook niet langs de weg der evolutie kunnen bereiken, zo vroeg hij zich af. Diverse synodeleden betwijfelden, of men in de huidige omstandigheden wel van een rechtvaardige revolutie kan spreken en trokken een parallel met het vraagstuk van de rechtvaardige oorlog. „Wij moeten", aldus ds. Landsman, se- Papadopoulos vormt nieuwe regering ATHENE (A.P.) De Griekse premier George Papadopoulos, die vanmorgen zijn kabinet heeft ontbonden, kondigde twee uur daarna de samenstelling van een nieuw kabinet af. De belangrijkste posten bleken in de zelfde handen te zijn gebleven. Vice- premier Stylianos Patakos en minister van Economische Coördinatie Nicholas Makarezos behouden hun zetels. Met Papadopoulos vormen zij het triumviraat van de junta die op 21 april 1967 aan de macht kwam. Het ontslag van de ministers werd door een regeringswoordvoerder aange kondigd en kwam als een volkomen ver rassing. Het zou in de bedoeling hebben gelegen de jongere generatie aan bod te laten komen ter uitvoering van de eco nomische en sociale plannen van de junta, maar de wijzigingen hebben niet de omvang aangenomen die men ver- cretaris van de synode, „de revolutie voorkomen door het opbouwen van eer internationale rechtsorde". Daartegenover stonden diverse syno deleden, die zich uitdrukkelijk voor d< revolutie wilden uitspreken. „Wij zitten hier te theoretiseren", riep ds. Van Ar- kel uit, „Wij zeggen dat wij de status quo niet willen handhaven, maar intus sen doen we het wel. Sommigen van ons stellen op academische wijze de vraag aan de orde of de bedelaars mo gen oprukken. Welnu: ze rukken op. dat zijn de feiten". Prof. Rasker uit Leiden, deskundige in Oosteuropese za ken, betoogde dat alle grote veranderin gen in de geschiedenis door sprongen (dat is door revoluties) tot stand zijn gekomen. Deze revoluties zijn dikwijls gewelddadig geweest, maar hoeven dat per se niet te zijn. De Kerk moet oppas sen geen hoedster van de status quo te worden. Dr. Van Andel zei bij de verdedi ging van zijn nota, het niet eens te zijn met de opmerking van ds. Landsman, dat de Kerk moet proberen de revolutie te voorkomen. „Met een actie als Kom over de Brug stimuleren wij in feite de revolutie", zei hij. „Wij maken daarmee de mensen wakker en bevorderen hun revolurionare mentaliteit". Dr. Van Andel meende, dat de Kerken er niet langs zullen kunnen, in revolutionaire situaties vuile handen te maken. Hij noemde de aanpak van het ontwik kelingsvraagstuk door onze regering (Luns en Udink) armetierig en totaal onvoldoende. Prof. C. Patijn lichtte de synode in over het schema van de Wereldraad, dat de internationale vraagstukken be handelt. Hij vond dit schema rijkelijk algemeen en verwachtte, dat de afge vaardigden in Uppsala zich meteen in j de meesl extreme concreetheid (kwes ties als het Midden-Oosten, Rhodesië. Zuid-Afrika en Latijns-Amerika) zullen storten. „Als wij niet oppassen, krijgen wij in kerkelijk milieu een herhaling te zien van wat in de Verenigde Naties gebeurt. De emoties zullen hoog oplo pen, vooral bij de landen van de derde wereld. De grote mogendheden daaren tegen zullen maar heel weinig zeggen". Hij gaf aan de afgevaardigden de vol gende punten ter overweging mee. De Kerken zullen vooral de communicatie kanalen tussen strijdende landen, bij voorbeeld tussen Nigeria en Riafra moe ten open houden; dat is belangrijker dan het afleggen van verklaringen. De Kerken zullen niet zozeer moeten pone ren, als wel vragen stellen: daarbij komt het aan op de juiste formulering der vragen. De Kerken zullen alleen dan gezag hebben als ze hun uitspraken baseren op de bijbel: een zuiver profa ne benadering van de problematiek heeft geen enkele waarde. LEONE ALS FORMATEUR AANGEWEZEN ROME (AP) Giovanni Leone, de 60- jarige Italiaanse christen-democratische senator en vroegere eerste minister, die gisteravond door president Saragat werd benoemd tot kabinetsformateur, heeft vandaag de belangrijkste Italiaanse par tijen bijeen geroepen in een poging om een einde te maken aan de kabinetscri sis die nu al twee weken duurt, en een interimkabinet te vormen. Gisterenavond heeft Leone overleg gepleegd met Aldo Moro, die vijf jaar lang aan het hoofd heeft gestaan van de coalitieregering, en met de minister van Buitenlandse Zaken, Amintore Fanfani, die onlangs is verkozen tot voorzitter van de Senaal. Leone heeft duidelijk gemaakt dat hij zal steunen op de partijen van het cen trum en van links. De linkse vleugel van de christen-democraten heeft echter al geweigerd in het kabinet zitting te ne men en enkele socialisten hebben al dui delijk gemaakt dat zij tegen Leone zul len sternen. (Van nze pari ntairi ■edactie) DEN HAAG. ln- en uitvoer z(jn de eerste drie maanden van dit jaar met dertien procent gestegen. De waarde van j de ingevoerde goederen bedroeg 8342 miljoen gulden, tegen 7379 miljoen in i 1967. De uitvoerwaarde bedroeg in het 1 eerste kwartaal 7118 miljoen gulden, tegen 6296 miljoen vorig jaar. Volgens het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het bui tenland is echter de import naar volume gemeten één proeent meer gestegen dan de uitvoer. Door deze invoertoeneming van 963 miljoen gulden en de stijging in de export met 822 miljoen, nam het tekort op de handelsbalans toe met 141 miljoen gulden. Dit hoge invoercijfer is voor een deel veroorzaakt door antici patie-aankopen, die eind vorig jaar wer den gedaan, maar pas in januari werden geregistreerd. Deze extra-belasting op de handelsbalans was vermoedelijk groter dan het bedrag van 141 miljoen gulden, waarmee het tekort op de handelsbalans toenam. Dit zou betekenen, dat de han delsbalans in feit* een relatieve ver betering heeft ondergaan. Mede waarmaken cultureel verdrag (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Achtenveertig Neder landse jongeren van 17 tot 25 jaar zullen vrijdag 12 juli voor een reis van tien da gen door Rusland vertrekken. De reis is georganiseerd door de Katholieke Wer kende Jongeren (KWJ) Randstreek (Zuid-Holland) met het doel in contact te komen met jongeren in Rusland en door dit contact tot uitwisseling van ge dachten en ideeën te komen. Het 50-jarig bestaan van de Russische Revolutie inspireerde de leiding van de KWJ-Randstreek. Men was van mening dat het cultureel verdrag tussen Rusland •n Nederland nog niet veel voorstelde. ,Er wordt", aldus aalmoezenier Regi nald Spekman, „wel door een gering aan tal intellectuelen over gesproken, maar tot de gewone man en de jongeren is het nog in het geheel niet doorgedrongen. We willen er nu eens wat aan proberen te doen". In eerste instantie waren er honderd liefhebbers voor de reis. die ook een ontspannend karakter draagt. Dat aan tal is tot de helft gereduceerd, omdat meerderen bang waren hun baan te ver liezen of in Siberië terecht te komen. Ook veel ouders bleken nogal angst te hebben voor mogelijke nare gevolgen. Waaruit blijkt dat er nog wel het een en ander aan de toenadering tussen de beide landen gedaan moet worden. Men heefl de reis overigens goed voorbereid. Tijdens vijf voorlichtings avonden hebben diverse deskundigen, zoals Henk Neumann (KRO en de Tijd), Louis Fréquin, hoofdredactuer van de Gelderlander en pater Gabriel OFM van het Prokovklooster in Voorburg, hun medewerking verleend. De 48 deelnemers vertrekken op 12 juli per Toepolev van Schiphol naar Moskou, waar ze drie dagen zullen ver blijven. Diverse toeristische attracties zullen bezocht worden, maar ook een fabriek, agrarische bedrijven en 'n kom- somol (jongeren-pionierskamp). Op 15 juli wordt naar de Kaukasus gevlogen, waar vijf dagen vertoefd wordt in het vakantieoord „Pitsoenda" aan de Zwar te Zee. Tenslotte gaat men weer naar Moskou om een dag later terug naar Nederland te vliegen. Onder degenen, die de reis naar Rus land aanvaarden, bevinden zich J. J. Koomen (Voorhout), mej P. M. Zwet sloot (Hoogmade), S. W. C. Weijers (De Zilk). J. J. Floor (Voorhout), mej. J. M. W. Wiersma (Leiden), mej. C. J. M. Lieverse (Hoogmade), J. T. M. v. d. Berg (Voorhout), C. J. Floor (Voorhout), mej. C. W. M. v. d. Berg (Voorhout), mej. C. J. M. Harteveld (Voorhout), mei. C. P. M. Vogelezang (Leiden), W. J. Wijers (Hillegom), J. C. C. Lange- veld (Hillegom), L. C. A. Venne (Voor hout), mej. D. J. M. de Winter (War mond) en T. Witteman (Hoogmade). BONN (A.F.P.-Reuter-D.P.A.). Ter wijl gisteren bekend werd dat tegen maatregelen van de NAVO op komst zijn naar aanleiding van de beperkingen, die Oost-Duitsland op het reizen naar Ber lijn heeft ingesteld, zwijgen officiële in stanties in Bonn in alle talen over het verloop van het gesprek, dat de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, dinsdagavond in Oost- Berlijn had met de Russische ambas sadeur daar, Abrassimov. Alleen bondskanselier Kiesinger en de minister voor Duitse Zaken, Herbert Wehner, schijnen door Brandt uitvoerig op de hoogte te zijn gesteld. Op de NAVO-ministersconferentie van volgende week in Reykjavik op IJsland zullen volgens kringen in Bonn de vol gende tegenmaatregelen worden over wogen: bemoeilijking van het reizen van Oostduitse functionarissen naar Weste lijke landen; beperking van de activiteit van de Oostduitse handelsvertegenwoor digingen in de NAVO-landen tot hun eigenlijke taak; een gemeenschappelijke solidariteitsverklaring van alle NAVO- landen met betrekking tot Berlijn. Maatregelen op het gebied van de han del met Oost-Duitsland en het vracht vervoer worden momenteel niet geschikt geacht. Taxichauffeurs protesteren tegeii bekeuringen AMSTERDAM (ANP) Naar scha ting 350 Amsterdamse taxichauffeu hebben gisteravond tussen half neg' en elf uur met hun wagens een demo stratieve rit door de hoofdstad gemaa om uiting te geven aan hun ongenoegi over de bekeuringen die zij bij overtr ding van stopverboden en bij dubb parkeren oplopen. Tot actie werd besl ten toen vanmiddag tussen vijf zes opnieuw enkele bekeuringen vielen. De demonstratie, die ordelijk verlif veroorzaakt hier en daar verkeer stremmingen, maar die losten zich zelf op. De politie heeft niet hoeven i grijpen. Bij tussenpozen zetten de chau feurs de door het bestuur van de tax centrale gesteunde actie met hi claxons kracht bij. Administrateur A. J. Spaay centrale zei vanavond dat het taxilx drijf in de hoofdstad meer ei wordt geconfronteerd met stopverbode Volgens hem geldt op bepaalde uren v de dag in bijna de gehele binnenstad e stopverbod zodat de taxichauffeurs hi passagiers niet meer kunnen afzettt zonder het risico van een bon te lopen. Het bestuur zal morgen op het stat huis voor vrijdagochtend een onderhol met burgemeester Samkalden aanvr gen om te trachten een oplossing de klachten van de chauffeurs te vinden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is in overgrote meerderheid voor het wet telijk gelijkstellen van begraven en cre meren. De wet op dc lijkbezorging zal hiertoe worden gewijzigd. Voortaan zal iemand niet meer uitdrukkelijk schrifte lijk behoeven vast te leggen dat hij na aijn dood wenst te worden gecremeerd. Alleen de staatkundig-gereformeerden en het Gereformeerd Politiek Verbond hebben bezwaar gemaakt GEMEENTE LEIDEN VOOR DE BOEKHOUDING Sollicitanten, die in het bezit zijn van het Mulo diploma en over enige administratieve ervaring beschikken, genieten de voorkeur. Salaris, afhankelijk van leeftijd en ervaring, tot I 684.per maand. Premie AOW/AWW wordt door het Ziekenhuis betaald. Vakantie-toelage: 6%. Schriftelijke sollicitaties le richten aan het College van Burgemeester en Wethouders, Stadhuis, Leiden; telefonische inlichtingen bij de Chef van de afdeling Personeelszaken van genoemd Ziekenhuis (telefoon 01710-51840) (v. d Hogere Ohem. School „Leiden") Rijnsburgerweg 148. Leiden. Tel. 53896 DAG- en AVONDSCHOLEN De INSCHRIJVING voor deelname a; de opleidingen volgens het hoger- middelbaar beroepsonderwijs voor h sahooljaar 1968-'69 is thans mogelijk. Opleidingsmogelijkheden voor: 1. BRUGKLAS w.o. alg. ontw. voor analisten. 2. LABORANT(E), chem. richting. 3. LEERLING-ANALIST(E), chemi sche-, medische-, botanische- en zoölogische richting. 4. CHEMISCH ANALIST(E), deel 2, algem. rubriek. 5. DOKTERSASSISTENTE (medisch prakt ij kassis ten te) Voor het verkrijgen van overheidsstudietoelage d.n de sdhool is spoedige aanmelding vereist. PROSPECTUS, met de nieuwste gegevens inzake HBO en MBO en de opleidingsmogelijkheden, op aanvrage GRATIS verkrijgbaar. Spreekuren: dagelijks van 11.00 tot 12.00 uur (ook op zaterdagen), 's avonds van 7.008.00 uur óf na telefo nische afspraak.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10