Gevaarlijke lading uit tankwagen OPERATIE WEGWEZEN GESLAAGD Teleurstelling van oecumenische zijde na aanhouding Rapport over het ambt MAN KNUPPELT OP HOOFD VROUW STOK IN STUKKEN Slechte ogen door veel kijken naar tv is pure nonsens VERKEER OVER EEN RIJBAAN GELEID GENERALE SYNODE IN DRIEBERGEN Twee doden bij autobotsing Mobilisatie in Z.-Vietnam Ontevreden jongerenraad organiseert teach-in L Pleidooi voor nieuwe provincie met Rijnmondgebied als kern Prof. Henkes op congres: Blaiberg gaat goed vooruit Bril speelt nauwelijks rol in het verkeer „Delana in andere handen WOENSDAG 19 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van e r verslaggevers UTRECHT Van gisteravond half elf tot vroeg in de ochtend zijn aan rijksweg 12 in Bunnik 64 mensen druk in de weer geweest met het verwijderen van de ge vaarlijke lading van 20 ton solventnafta uit de tankwagencombinatie, die hier maandagmiddag bij een botsing van de weg is gekanteld. Het riskante karwei, dat de naam „operatie wegwezen" heeft gekregen, was gistermiddag in overleg met een groot aantal deskundigen voor bereid. Het overpompen van de explosieve en giftige nafta is zonder ongelukken verlopen. Vanochtend om vier uur was de nafta overgeheveld en de tankauto weggesleept. De 64 man waren gekleed in plastic kleding en voorzien van pers luchtmaskers. Alle verkeer werd tijdens het werk over één rijbaan geleid. Men had met alle eventualiteiten reke ning gehouden en zelfs in het Utrechts academische ziekenhuis ruimte gereser veerd, om in geval er iets mis mocht gaan, slachtoffers direct te kunnen helpen. De chemische stof, die onder de zamelnaam solventnafta valt, bleek der gevaarlijk, dan men aanvankelijk dacht. De vloeistof is van zichzelf niet explosief, maar een mengsel van twee tot drie procent van deze vluchtige stof met lucht kan explosief zijn. Het ont- vlammingspunt ligt ook niet, zoals instructiekaart vermeldde, onder dertig graden, maar even boven veertig gra den. De lading van de verongelukte tankwagen valt in de gevarenklasse III volgens de wet vervoer gevaarlijke stof fen, die juist vorige week in werking is getreden. Tijdens de operatie „wegwezen" is al leen de dichtstbijgelegen zuidelijke rij baan van de rijksweg gesloten geweest. Het verkeer werd over de andere baan geleid. De inhoud van de twee tanks werd overgezogen in een dertigtons tankwagen en tegelijkertijd werd stikstof in de leeg komende tank geblazen. Dit laatste on te voorkomen, dat restanten solventnafta samen met lucht een explosief mengsel zouden vormen. Gedurende de gehele operatie heeft de arbeidsinspectie met een gasdetectie-apparaat de aanwezig heid van solventnafta in de omgeving van de tankwagen opgemeten. Speciale maatreeglen werden getroffen om water verontreiniging in de omgeving te voor komen, DRIEBERGEN (KNP) Na een inaratonzltting van bijna negen uur heeft de synode van de Nederlanda- Hervormde Kerk de beslissing over het rapport- Berkhof over het ambt uitgesteld en voorzien van enkele voorwaarden opgeschoven voor behandeling in de synode van november a.s. Met een geringe meerderheid besloot de synode na melijk, dat het rapport door de samensteller bewerkt worden overeenkomstig de gemaakte opmerkin gen, dat een commissie van beraad een reeks vragen met toelichting over dit rapport zou opstellen en dat ten derde het oude rapport Ruler, dat enkele jaren geleden reeds werd afgewezen, weer uit de ardhieven worden gehaald om toch nog eens samen met de nieuiwe werkstukken aan de synode te worden voor gelegd. Het ds de bedoeling dat de synode in novem ber zal beslissen of en hoe een en ander ter be spreking binnen de Keik zal worden voorgelegd. Mgr. dr. Fr. Thyssen, voorvechter van de oecumene, als gast op de synode aanwezig, is over de aanlhou- KEVELAAR (ANP) Gisteravond om streeks zes uur is onder het Duitse grensplaatsje Kevelaar een personenauto uit Druten in botsing gekomen met een personenwagen uit Goch (Duitsland). In de Nederlandse wagen, waarin drie ge zusters Albers en een vriendin waren gezeten, werden twee zusters op slag gedood, de andere met haar vriendin evenals de Duitse bestuurder zijn in zorgwekkende toestand opgenomen in een ziekenhuis van Kevelaar. ding van het rapport teleurgesteld. „Ik betreur het, dat het rapport over het ambt van prof. Berkhof door de synode met een verder onbekend rapport opnieuw bij een volgende vergadering van de her vormde synode moet worden Ingediend, om daarna te laten beslissen of deze rapporten als basis voor een gesprek aan de klassikale vergaderingen en kerkraden worden gezonden." „De redenen, waarom ik dit betreur, zijn: omdat het rapport-Berkhof een dergelijke bena dering van de vraag van het ambt in de Keik mo- gdijk heeft gemaakt, dat het voor de katholieke en protestantse wereld een reële basis was geworden voor het gesprek over het ambt; nu het rapport niet in de Hervormde Kerk is ingegaan als uitgangspunt voor een echte kerkelijk gesprek, blijft alles bij het vrijblijvende gesprek; dit is des te schrijnender, omdat de Katholieke Kerk in haar pastoraal eonolie dit probleem wel als kerkdijk gesprek heeft genomen. Men had gehoopt, dat door aanneming in de hervormde synode het amtotsvraagstuk ook als keikelijk-oecumenisoh ge sprek op gang had kunen komen, zodat daardoor de vrijblijvendheid was Ingeperkt." Aan zijn opmerkingen voegde mgr. Thijssen nog toet „Het merkwaardige geval doet zich nu voor, dat er binnen de Katholieke Kerk een tendens tot door hollen bestaat, terwijl ln de Hervormde Kerk men te veel af gaat remmen". De beslissing over de aanhouding kwam ais een anti climax, nadat een eerdere stemming het ambtsrap port reeds voor bespreking in de Kerk had aan vaard. Deze stemming bleek echter onjuist te zijn. Bij herhaalde stemming werd de vereiste meerder heid rïiet gehaald. Door zijn beslissing heeft de sy node de reeds 16 jaar durende studie over het ambt nog eens verlengd. In kringen der oecumene zowel protestantse als katholieke toonde men zich over het besluit van de synode zeer teleurgesteld. Men had erop gehoopt, dat het rapport thans in de gehele Kerk zou kunnen worden doorgesproken, waardoor de theologische dia loog tussen de Hervormde Keik en de Katholieke Keik zijn vrijblijvend karakter zou worden ontnomen. HUE (AP) President Nguyen Van Thieu heeft de algemene mobilisatie afgekondigd, hierdoor kunnen alle Zuid- vietnamese mannen tussen de 17 en 43 jaar, die geschikt zijn voor de militai re dienst, worden opgeroepen. Thieu deed deze aankondiging tijdens een bezoek aan de omstreden noorde lijke provincies van Zuid-Vietnam. Afge lopen zaterdag werd de wet op de alge mene mobilisatie door de volksvertegen woordiging goedgekeurd. De regering Van Thieu is van plan de troepenmacht van Zuit-Vietnam uit te breiden met 268.000 man. In totaal zul len dan meer dan een miljoen man on der de wapenen zijn. UTRECHT (ANP) De Utrechtse jongerenraad in oprichting heeft beslo ten tot het houden van een teach-in over het jongerenwerk in de domstad. De teach-in zou volgens de jongerenraad moeten worden gehouden in het pas aan de gemeente verkochte gebouw Casino. De raad heeft gisteren een verzoek ge richt aan de gemeeteraad. die donder dag bijeen komt, om toestemming te verkrijgen voor het gebruik van de zaal die ongeveer 700 personen kan bevatten. De jongerenraad organiseert de teach- in omdat hij van mening is dat de jon geren te weinig inspraak hebben in za ken als planning van het jongerenwerk, de taak van de gemeentelijke overheid, de jeugdzorg en de organisatiestruc tuur van de gemeente Utrecht. De jon gerenraad keert zich fel tegen het jeugd- en jongerenbeleid van de gemeente en wil door het aankondigen van de teach- in de gemeente verplichten, het gebouw Casino definitief voor het jongeren werk ter beschikking te stellen. ADVERTENTIE DEZE WEEK EXTRA GOEDCOOP LEUKE GEBLOEMDE EN EFJEEN SETJES IN ALLE PRIJSKLASSEN in nylon en batist. Complete set: beha, step-in, panty, slip, jupon, onderjurk, maar niets belet u om uit dit zestai de combinatie vao uw eigen voorkeur samen te stellen Er zijn al heel fijne setjes vanat 12.85 3-delig) Coppers corsetterie-specialisten Leiden - Maarsmanstceg 23 - Tel. 20577 Milde straf geëist omdat het meeviel de verdachte uit de gevangenis ontsla- (Van 4 r verslaggevers MAASTRICHT Tien maanden gevan genisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk eiste dinsdagmorgen de officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht mr. H. van Buuren tegen de 26-jarige bouwvakarbeider J. B. uit Sehaesberg. Aan deze eis wilde hij de voorwaarde verbonden zien dat de verdachte zich na zijn invrijheidstelling het liefts niet meer in Zuid-Limburg doch in ieder geval niet meer ln Sehaesberg zou vestigen. De officier was tot deze voorwaarde geko men, omdat ln Sohaersberg de gewezen echtgenote van de verdachte woont. Hoewel echtscheiding is uitgesproken, blijft hij haar nog als zijn bezit beschou wen. aldus de officier en windt het feit, dat zij met andere mannen betrekkin gen onderhoudt, hem enorm op. Hij beschouwt dit als overspel. H. t- geen het niet is, want de vrouw is van hem gescheiden. In deze toestand ver keerde hij ook op de avond van de 28ste maart j.l. Sinds een goede maand was gen en was DEN HAAG (ANP) In de Eerste Kamer heeft de VVD-afgevaardigde S. J. van den Bergb de vorming van een nieuwe provincie bepleit, die het tegen woordige gebied van de Rijnmond, Zee land en het tussenliggend gebied van Zuid-Holland zou moeten omvatten. De proef met het Rijnmondlichaam dreigt op een mislukking uit te lopen, aldus de heer Van den Bergh, die sprak bij de behandeling van de begroting 1968 van het ministerie van Binnen landse Zaken. Het is een ideaal proef- terrein voor de wet van Parkinson: het apparaat is te zwaar, heeft te geringe bevoegdheden en niet een voldoende taak. De poging om naast gemeente, pro- en rijk een vierde bestuurslaag in het leven te roepen kan alleen aanlei ding geven tot oponthoud en extra- kosten .Omdat de huidige opzet van het Rijnmondlichaam niet voldoet en niet voldoen is spoedige verandering gewenst, aldus de liberale afgevaardigde. In de nieuwe provincie zouden de ge meenten rondom Rotterdam, terwille van het algemeen belang, nauw met Rotter dam moeten samenwerken. Gemeentelijke herstructurering ook het onderwerp van de maidenspeeoh drs. H. B P. A, Letschert (KVP). Hij meende, dat bij wijzigingen van gemeen tegrenzen, annexaties e.d. de stem van de plaatselijke bevolking te weinig ge wicht heeft. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. C. van Veen, antwoordde, dat de regering de ontwikkelingen betreffen de het openbaar lichaam Rijnmond nauwkeurig volgt. In antwoord op het pleidooi voor vorming van een nieuwe provintie verklaarde mr. Van Veen, dat de regering een definitief standpunt zal bepalen, nadat het Rijnmondbestuur dit najaar het eindrapport over zijn bevoegd heden, taak enz. aal hebben uitgebracht. Er vielen woorden en de vrouw wilde hem niet binnenlaten. Toen verdachte meende te horen, dat een vreemde bij haar in huis was, rende hij dwars door het venster van de huiskamer naar binnen. Door de zelfde opening vluchtte de vrouw naarbuiten. De verdachte liep haar na, greep onderweg een stuk hout zo dik als een pols, en toen hij haar had ingehaald, begon hij in het wilde weg op haar in te slaan. Hij sloeg haar verschil lende malen zo hard op het hoofd en oj haar lichaam, dat de stok in twee stuk ken brak. „Hij heeft haar zo hard ge slagen dat hij nog dankbaar mag zijn dat het nog zo goed is afgelopen", zei de officier. Met deze goede afloop wilde hij bij het bepalen van de strafmaat re kening houden, alsmede met de tragische huwelijksomstandigheden, die tot deze onbeheerste driftuitbarsting hadden ge leid. De verdediger mr. Hermans verzocht een clemente straf en een groter voor waardelijk gedeelte dan was geëist, om- dut zijn cliënt niet had geweten, dat zijn vrouw reeds van hem gescheiden was. In zijn laatste woord zei de verdachte dit zelf ook: ,,Ik wist niet dat er tussen ons scheiding was uitgesproken en ik be schouw haar nog altijd als mijn vrouw" zei hij. „Als zij mij niet zo bedrogen en belogen had, zou dit niet gebeurd zijn". Humphrey steunt Yietkongbeleid van Johnson WASHINGTON (OPA) De Ameri kaanse vicepresident Hubert Humphrey, die dingt naar de democratische kandi datuur voor het Amerikaanse presi dentschap, beeft zich uitgesproken voor het Vietnambeleid van president John- (Van ome correspondent) Om de Japanners wat te wennen aan vliegreizen te op het dak van de luchthaven van ToJcto een vliegtuig geplaatst. Iederdie daarin een kijkje neemt, wordt op de hoogte gesteld hoe plezierig het vliegen met dOes wat erbij komt, is. Zo hoopt men de vele Japanners, die nog nooit gevlogen hébben, met vliegreizen vertrou/wd te maken KAAPSTAD (AP) Het Grote Schuur- Ziekenhuis in Kaapstad heeft bekendge maakt dat de toestand van Philip Blai berg vooruit blijft gaan na zijn zware leveraandoening. Er zullen geen verdere bulletins worden uitgegeven. Volgens de bekendmaking ïs Blaiberg weer spraakzamer en geniet hij van zijn voedsel. AMSTERDAM „Kalmerende middelen als librium en largathil wordeu In Ne derland bü wagonladingen ingevoerd en als kippevoer gegeten. Ons probleem b. dat we hebben ontdekt, dat veelvuldig gebruik ervan degeneratie van het netvlies en dus oogkwalen lot gevolg heeft. De oogheelkunde zal in de toekomst nog veel met deze middelen te stellen hebben." Aldus de Rotterdamse hoogleraar, prof. di\ H. E. Henkes. naar aanleiding van het derde (vierjaarlijkse) congres van het Euro pese oogheelkundig gezelschap, dat vandaag door onderwijsminister Verlnga In da Amsterdamse RAI is geopend. Tijdens het wetenschappelijk sympo sium, dat het puikje van de oogspecia listen uit de hele wereld, duizend man sterk, bijeen heeft gebracht, zal de waag centraal staan, wat te doen tegen de enorme groei van het medicijnenpakket, waarbij allerlei middelen op de markt worden gebracht, die het gezichtsvermo gen kunnen aantasten, hetzij, omdat zij bij veelvuldig gebruik de oogspieren ver lammen, dan wel omdat zij de lens ver troebelen of het netvlies degenereren. „Met name ook recente geneesmiddelen tegen rheumatiek hebben deze gevaar lijke bijwerking", zegt prof. Henkes. Zelfs *Un er (nog onbewezen) aanwiJ- wUzingen voor het feit, dat het gebruik van de anti-conceptiepil een nadelige In vloed zou kunnen hebben op het ge zichtsvermogen. Waarmee ik niets kwaads van dc pil wil zeggen. Het be lang van de pil weegt ln dit opzicht ruimschoots op tegen do eventuele na delen. Hetzelfde geldt voor allerlei an dere geneesmiddelen Geen enkele medi cijn is ongevaarlijk voor het mcuscliJk organisme. Omgekeerd Een ander hedendaags verschijnsel wordt eveneens besproken. Daarover zegt prof. Henkes: „Nog maar kort geleden liepen de patiënten 90 procent oogletsel op in fabrieken en bedrijven en 10 procent in hun vrije tijd. Die houding is de laatste tien jaar radicaal omgedraaid enerzijds, omdat de be roepsvoorschriften zeer streng zijn ge worden en anderzijds, omdat er steeds meer vrije tijd komt. Momenteel wordt 90 procent van het aantal oogletsels in de vrije tijd opgelopen en slechts 10 procent tijdens het werk. Vooral de ijverige doe-het-zeivers lopen ernstig gevaar. Wie zijn bromfiets repareert, zijn plafond wit of sneldraaiend gereedschap hanteert, zal, als hij verstandig is, een schutbril gaan dragen, die onbreekbaar glas heeft en aansluit tegen de wangen". Het bericht, dat in Zuld-Afrlka het hoornvlies van een baviaan op een mens is overgeplant, heeft bij de internatio nale verzameling van oogspecialisten te Amsterdam weinig sensatie verwekt Prof Henkes zegt daarover: „De trans plantatie van het hoornvlies van dieren op mensen gebeurt al tien, vijftien jaar. Totnutoe zijn daarvoor meestal honden en koelen gebruikt, maar de resultaten zijn volkomen negatief. Anders dan bij de transplantatie van harten en andere organen zal het lichaam het hoornvlies van een vreemde donor niet afstoten. Er zitten namelijk geen bloedvaten in. Maar geaccepteerd wordt het vreemde hoorn vlies ook niet". De transplantatie van een netvlies of van een heel oog wordt door prof. Henkes totaal onmogelijk geacht („mis schien zullen ze het in Zuld-Afrika een keer proberen", zegt hij cynisch), omdat de oogzenuw in wezen geen zenuw Is, maar een regelrechte uitloper van de hersenen en hersencellen hebben nu een maal niet het vermogen, zoals de andere lichaamscellen, om zich te herstellen; ze kunnen alleen maar afsterven. Ook zal er volgens hem nooit een kunstoog wor den uitgevonden, dat de functie van het normale oog kan vervangen. Nonsens Prof. Henkes bestrijdt, dat de ogen van de mens steeds slechter worden. „Dat het kijken naar televisie of het lezen bij slecht licht afwijkingen zouden veroorzaken, is pure nonsens. Daar krijg ja hoogstens hoofdpijn van, die met asperientje overgaat. Wel stelt de deme mens steeds hogere eisen aan gezichtsvermogen. Daarom komen De president van de Council af the European Society of Ophthah mology", mr. L. E. Wemii\ Uiten* aard met bril steeds meer brildragers". Slechte ogen spelen ln de stutlstlelfc van de verkeersongevallen nauwelijks rol, aldus een andere uitspraak van prol'. Henkes, al willen da optlciëns da$ wel graag suggereren. Wie een bril gaat dragen rijdt daarom niet bete* „Ik weet, dat dit punt steeds maar weer de aandacht krijgt. Ik zou willen, dat diezelfde aandacht uit zou gaan naar automobilisten die de psychische gesteldheid mie- sen om aan het verkeer deel te nemen, of die kalmerende middelen hebben geslikt. Dan zouden we in Nederland nog eens wat mee maken", GENEMUIDEN (ANP) De vestiging in Genemuiden van Delana NV, fabriek van gebreide kinderkleding en badpak ken, die begin deze maand aan 107 man personeel in Dedemsvaart ontslag aan zegde, zal per 1 augustus a.s. in andere handen overgaan, inclusief de omstreeks 30 man personeel, die daar nog werk zaam zijn. De naam van het textielbe drijf, dat de zaken zal voortzetten, is nog niet bekendgemaakt. In eeu vraaggesprek met het Washing- tonse blad „Evening Star" zei Hum phrey, dat hij zich in geen geval van Johnsons Vletnampolitiek zal distantië ren. Weliswaar had hij over details van dit beleid menigmaal andere meningen dan Johnson gehad maar een principieel verschil ven mentog wee er eobta» niet geweest hot schitterend uitzicht kutf voor «mtf

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5