„MOSES und ARON" S)e£cidseSoii^cmt 2vfielvoor Grandioze uitvoering in Scheveningen Jelsma niet, Poelstra wel ontslagen Israëlisch ballet: nog geen eigen gezicht PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 18 JUNI i*. Schönbergs Eigentijds kerkewerk in eigen belang IfERONTREINIGING van lucht, water en landschap is een zaak die, vooral in de dichtbevolkte landen van het wes ten, de gemoederen wel bezighoudt, zo als dat heet. Praktisch komt het erop neer, dat een aantal wetenschapsmensen zich over de kwestie buigt en dat hun be vindingen, in boek of krant of via radio en t.v., nu en dan wat onrust zaaien in de huiskamer. Intussen probeert de over heid om de leefbaarheid van het land, en dan in de meest letterlijke zin, in har monie te brengen met de eisen die een groeiende bevolking met haar werkgele genheidsprobleem en de technische ont wikkelingen stellen. De Hervormde Synode in Nederland, die gisteren een driedaagse bijeenkomst is begonnen, geeft het gesprek over deze materie, over de verstoring van het bio logisch evenwicht in {ie natuur, een di mensie meer. In een nota „Mens en Na tuur", die de synode is aangeboden, wordt met name de nadruk gelegd op de verantwoordelijkheid van de mens als rentmeester van Gods schepping. Een verantwoordelijkheid die zich moet ma nifesteren in een positieve geesteshou ding, waaruit de dilemma's kunnen wor den doorbroken, die ons gesteld worden door de eisen enerzijds van voeding, ge zondheid en werkgelegenheid van de be volking en anderzijds voor het behoud van de natuur. De nota, die herinnert aan het werk van de Unesco en het Wereld Natuur Fonds, stelt voor dat de Hervormde Sy node de Wereldraad van Kerken vraagt zich in positieve zin over deze kwestie uit te spreken en de urgentie bij de V.N. te bepleiten. Liefst samen met de R.-K. Kerk, staat er in de nota. Dat moet kunnen, dunkt ons. Niet enkel omdat zo'n project een goed stuk samenwerking kan opleveren, ook omdat hier praktisch, een terrein waar iedereen belangen heeft. Discussie over celibaat bevredigde niet |ÏYE verdedigers van het verplichte U priestercelibaat in Frits van der Poels televisiediscussie van gisteravond ston den voor een hopeloze taak. Het leek wel of zij in het beklaagdenbankje zaten. En zij reageerden op een wijze, die men eerder van een beschuldigde dan van een getuige verwacht. Tegenover het geconcentreerde vuur van Meijers, Mijns- bergen en Van der Poel hadden zij maar heel weinig in te brengen. Althans in het oog van de kijkers. Toch lijkt het een kwestie van eerlijk heid, niet alleen te kijken naar de ma nier, waarop mensen die nog nooit Moeten we niet toegeven, katholieke opvatting bepaalde den aan de toelating tot het ambt kun nen worden gesteld én dat het uiteinde lijk het wereldepiscopaat is, dat over de ordening van het ambt heeft te be slissen? De kerkgemeenschap heeft het goed recht, de juistheid van deze beslis sing aan te vechten en voor een groot gedeelte doet zij dat op het ogenblik. Het kan zijn persoonlijk zijn wij deze overtuiging toegedaan dat in dit pro test de stem van de Geest doorklinkt. Maar wie zal dat uitmaken? Ieder voor [zich? Dat zou een snelle ontbinding de televisiecamera hebben gestaan, hun j de kerkgemeenschap betekenen. Er moet waar aan de man weten te brengen, maar een gezagsinstantie zijn. die tot taak ook naar die waar zelf. En dan moeten heeft, de geesten te onderscheiden. En we toegeven, dat sommige van hun argu- dat is bij ons weten het wereldepisco- menten het beluisteren waard waren. J paat. Wat deken Joosten zei over de trouw aan een eenmaal afgelegde belofte kan niet zonder meer worden afgedaan met de opmerking, dat onherroepelijke belof ten in de huidige mensopvatting geen bestaansrecht meer hebben. En de op merking van pater Maltha, dat initiatie ven die vanuit de Kerk spontaan naar boven komen uiteindelijk door 't wereld episcopaat op hun authenticiteit moeten worden getoetst, kan men niet wegwui ven met de tegenopmerking dat deze opvatting berust op een verouderd kerk begrip. Mogen wij aan mr, Meijers één vraag stellen. Vindt hij het onrechtmatig want dat woord is gebruikt dat de meeste Protestantse Kerken aan de vrouw de toegang tot het ambt weige ren? En als hij dat vindt, durft hij dan ook de consequentie aan, dat gemeenten, die het met dit standpunt niet eens zijn, op eigen gezag een vrouwelijke dominee kunnen aanstellen? Het zou in teressant zijn, de reactie van de Refor matorische Kerken op zijn antwoord te Het is nu al weer meer dan veertien jaar geleden, dat de onvoltooide opera van Arnold Schönberg „Moses und Aron" in de publiciteit werd gebracht, zulks dank zij het initiatief van de Nordwestdeutsche Rundfunk te Ham burg, die dit werk in concertvorm onder leiding van de voor ons onver getelijke Hans Roobaud in het voorjaar van 1954 deed uitvoeren. Een manifestatie, waarbij niet minder dan honderd en vijftig orkestmusici, drie koren en twintig solisten waren betrokken. „Moses und Aron" is een onvoltooide opera, echter met een voltooide, door de componist zelf geschreven tekst, gebaseerd op het tweede boek Mozes. Een tekst, die twee personen tegenover elkaar plaatst: Mozes, de denker, de mysticus, die God zéér nabij is en in zijn diep geloof de Onzichtbare ..be grijpt" en Aaron, over woord en daad beschikkend, de representant van het mensdom, die het bestaan van God slechts uit tekenen en wonderen erkent. Op deze tegenstelling is het drama gebaseerd. Een drama, dat, wat de muziek betreft, eindigt met het slot van de tweede akte, waar Mozes na de verbrijzeling van de stenen tafelen uit roept: „Zo ben ik verslagen. Zo tras alles, ivat ik gedacht had, waanzin, die niet kan, niet mag gezegd worden! O woord, gij woorddat mij ontbreekt „O Wort, das mir fehlt daar houdt de muziek op. Stilistisch, zuiver stilistisch gezien, zou dit bij een op- en uitvoering onder de gegeven omstandig heden het slot moeten z(jn. Maar daar mee doet men het wezen van het drama onrecht. Integendeel: de indruk zou hiermee immers gewekt kunnen worden, dat de geest van Mozes de nederlaag lijdt en die van Aaron over wint, terwijl juist het omgekeerde het geval is. Regisseurs en dirigenten hebben zich daarom na deze première het hoofd gebroken, hoe de opera tot haar recht „MOORD OP RECEPT" Eerste aflevering uit nieuwe tv-serie De NCRV gaat In een periode van vijf Jaar 40 speelfilms uitzenden, die spe ciaal voor televisie werden gemaakt door do Amerikaanse produktlemaat- achapplj MCA. Het betreft hier primeur in de wereld van de televisie. Immers tot nu toe kwamen speelfilms pas op het scherm, als ze tenminste veertig maanden oud waren. MCA heeft hiervoor een oplossing gevonden, door speelfilms te gaan maken voor de ri In december 1966 begon MCA met de produktie. Thans zijn er ongeveer 20 films gereed. Het succes is in de USA bijzonder groot: drie films behoorden tot de beste tien programma's in 1967 en enkele films bleken zelfs het begin van een serie. De produktie gaat nog steeds door. Het doel is om eind 1971 in totaal zestig films klaar te hebben Naast de NCRV hebben ook de BBC en de ORTF een groot aantal films ge kocht. Voorts zullen de bioscopen ge films uit deze serie aankopen. Vanavond zendt de NCRV de e kleurenfilm uit in deze serie. „Moord op recept" is de titel van deze thriller. Het verhaal begint met een grootste party in het huis van een psychiater. Op het hoogtepunt van het feest wordt hij echter telefonisch weggeroepen. Diep in de nacht, als alle vrienden reeds lang weg zijn, komt hij weer thuis. Hij stelt dan zijn vrouw voor met vakantie te gaan. In werkelijk heid heeft de psychiater echter geheel andere plannen. Dit voorstel is de eer ste stap op weg naar een door niemand op te lossen moord. Hoewel, er is één onvoorzien detail.... (Nederland I - 20.45 uur). (Van o c omroepcorrespondent) HILVERSUM Na besprekingen tus sen dr. K. Rocssingh, waarnemend voorzitter van de VPRO, de program- msdlrectie en pater S. Jelsma, is gis teren besloten het sinds 16 april in dienst zijnde nieuwe hoofd van de in formatieve t.v.-programma's te hand haven. Pater Jelsma, wiens aanstel ling pas zou Ingaan na een proeftijd van twee maanden, werkt nog op con tractbasis. Daarentegen zal de heer Bouke Poel stra, plaatsvervangend hoofd van de VPRO-televisie met inachtneming van een opzeggingstermijn van een half Jaar ontslagen worden met ingang van 31 december. Daartoe is bij het ge westelijk arbeidsbureau een ontslagver gunning aangevraagd. De heer Poel stra, die georganiseerd is bij „Mercu- rius" heeft de juridisch adviseur van deze bond, mr. Hugenholtz beroep la ten aantekenen tegen dit ontslag. Da VPRO zal zijn algemene leden vergadering zaterdag niet in hotel Gooiland te Hilversum houden, maar in de grote Expohal. Gewoonlijk worden deze algemene ver gaderingen door slechts enkele tiental len leden bezocht, maar tot op heden hebben al bijna 1000 VPRO-leden aan gekondigd dat zij naar Hilversum zul len komen. Zelfs oud-leden hebben zich bij tientallen als lid aangemeld om de vergadering te kunnen bezoeken. Zondag laatste keer „Frédéric' (Van o e omroepcorrespondent) HILVERSUM De NTS zendt zondag 23 Juni de laatste aflevering uit van de jeugdserie „Frédéric". De titel van het laatste programma „eind goed al goed" duidt erop. dat dc moeilijkhe den die er in de loop van het verhaal zijn geweest tot een bevredigende op lossing worden gebracht. „Frédéric" wordt niet onmiddellijk op gevolgd door een nieuw vervolgverhaal, maar wel door „Skippy", de t.v.-serie die in het afgelopen wintersiezoen in het programma „Monitor" werd uitge zonden en waarvan nog zeven afleve ringen resten. Het laatste deel van de serie „Nieuwe avonturen van de drie Musketiers" wordt woensdag 26 juni uitgezonden. Ook de titel var deze laatste aflevering, „de vrede gete kend", doet vermoeden, dat de serie opwindende gebeurtenissen tot een goed en vredelievend einde komt. Met ingang van woensdag 3 juli begint de NTS op hetzelfde tijdstip met de „Bosbrigadiers", een serie avontuurlij ke verhalen voor de jeugd, waarvan in de zomer van 1966 ook al een groot aan tal afleveringen op het scherm kwa men. Toen in zwart-wit, nu ook in kleur. De serie loopt tot en met 25 sep- Priesterwijdingen bisdom R'dam ROTTERDAM (K.N.P.). Zaterdag 6 juli zal de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, in de kathedrale kerk van de H. Laurentius en Elisabeth aan de Mathenesserlaan te Rotterdam om 10 uur de volgende diakens de pries terwijding toedienen: W. E. F. M. Froger, J. J. P. M. de Graaf, J. L. Groenewegen, P. E. A. M. v. d. Lugt, M. E. H Oostdam en Th J. van Steekelcnburg. te laten komen. In Hamburg er de wereldpremière te Zürich in 1957 heeft men zich beperkt tot het presen teren van de twee complete bedrijven, maar in Berlijn, in de St&dtische Oper, deed men twee jaar later iets anders: daar werd de tekst van de derde akte gesproken tegen een muzikale achter grond, gevormd door muziek op band uit de eerste scene, die gedempt klonk. Een voorspeleffect dus, dat schade loos is, wanneer men zich niet reali seert, wat er in feite gebeurt, dooh dat afleidend en irriterend werkt, war men zich bewust wordt, wat er geboden wordt. Een gelukkige oplossing hebben wij daarin nooit kunnen zien. Hoe heeft de Deutsche Oper Rhein, die gisteravond de première „Moses und Aron" voor ons land ln het Holland Festival te Scheveningen bracht, deze onontkoombare moeilijk heid nu trachten op te lossen. Wat heeft men gedaan met de scene, waarin Mo zes, zijn twijfel overwonnen hebbend er Aaron vrijlatend tot zijn volk zegt: Altijd als gij de woestijn verlaten zult hebben om zonder wensen verder te levenzal het misbruik van de hoog ste hoogten u weer terugvoeren naai de looestijnDaar alleen zult ge onover winnelijk zijn en uw doel bereiken: ver enigd met God". Deze woorden, huiveringwekkend door him permanent actuele waarde, hadden hier een muzikale fond ge kregen. bestaande uit de Prelude Schönbergs Genesis-Suite, even vooraf gegaan door een fragment uit het be gin van de opera. Waarom hierover betrekkelijk zo voerig verteld? Omdat juist dat derde bedrijf in al zijn naaktheid ons in feite het beste bevallen is: daar klonk de prachtige spreekstem van Moses (Peter Meven) vrij en ongehinderd, daar wer den we met de essentie van de tragedie rechtstreeks vertrouwd gemaakt. Daar ontbrak het hinderlijk int er- medeair van de muziek, die xoe in de andere akten té v moesten horen: meer dan het mens oor, de mense lijke geest nu eenma vatten kan. De muziek, die, hoe schoon somtijds ook, te aeëxalteerd was, te overspannen we vragen ons in dit verband af, of misschien „Moses und Aron", waarvan de eerste en tweede akte reeds 1930 en 1932 geschreven werdendaarom niet voltooid is. Omdat de schepper zelf, na ivat hij gemaakt had geen verdere ont plooiingsmogelijkheden meer zag. Daardoor restte een torso, dat ons in de opvoeringspraktijk bovenmenselijke moeilijkheden biedt. Die bovenmense lijke moeilijkheden is de Deutsche Oper am Rhein tegemoet getreden: met niet minder dan vierhonderd repetities, waarvan, zo we het wel hebben, veertig ten tonefle. Resultaat: een presentatie, die feilloos was, waar de opperste discipline, door een uiterste nauwkeurigheid bepaald, volstrekt zegevierde. We spraken reeds over de prachtige stem van Mozes: zijn Intensiteit van spel werd volledig gedeeld door Aron (Wilhelm Ernest), wiens tenorgeliüd soms klonk als een koperen fanfare. Wat daaraan nog toe te voegen? De bezielde sopraanstem van Jeannette Zarou. als jong meisje optredend, de tere voordracht van Ingeborg Lasser, als zieke? Of Kur Gester in zijn indruk wekkende rol van Ephraimit? We noe men er slechts enkelen uit een schare kunstenaars, die elk op eigen wjjze de bouwstenen voor een groots werkend geheel wisten aan te brengen. Doch zij niet alleen: daar waren de koren sprekend en zingend die het onmogelijke tot een levende wer kelijkheid maakten. Daar was het bal let, dat zich, speciaal in de orgie rond om het gouden kalf, ons door zijn won- dereplastiek en technische volmaaktheid deed vergeten, dat dit onderdeel van de opera wel lang, heel lang duurde. Daar was een toneelbouw, die de zo ge wenste, onmetelijke ruimte suggereerde, waarin mensen van onze tijd, zoals u ik, zich bewogenhoe waren ze eigenlijk gekleed, vragen we ons nu we dit alles schrijven af: aanduiding, hoe ook hier alles aan eengeflxeerde tijd, een gefixeerd milieu onttrokken bleek te zijn. En dhM was tehsldttë 'Ifef orkest! dat onder Ggther WJgh& uigrst^es- kundige leiding een maximum aan pre cisie en slagvaardigheid wist op te brengen. Als we nog denken aan de razernij, die in de bak tijdens de offer- dansen werd losgeslagen., zulks met klankeffecten ontstaan door met het hout van de strijkstok op de vioolsnaren te bewerken, flageoletten aan cel-li en contrabassen te ontlokken en het koper Het was allemaal goed, volmaakt. Griezelig volmaakt zouden we willen zeggen. Tot 'n wijze, waarop men, na afloop, de ovaties ln ontvangst nam, ovaties, die minuten lang duurden. Hoe aildêrk'Tfan 'bij de Wereldpremière in -löpl te. £üri<jh. toen» gefluit eiv. ba- en boegeroep contrasteerden met een hartstochtelijk applaus van de voor standers! Hier, in het Circustheater te Scheve ningen, waren de duizend aanwezigen het niet elkaar volledig eens. Over het werk, over de opvoering, over beide? Als we dat eens te weten konden komen B. R. Frits van der Poel liet weer mensen praten gisteren. Na wat losse plei dooien en een onduidelijk gesprek met Boerenpartïjer Kroonenburg. kwam het tot een weliswaar levendige maar ook bijzonder ondoorzichtige discussie over het celibaat. Dat ondoorzichtelijke werd onder meer veroorzaakt, omdat een pasverschenen boek als basis werd ge nomen. Daar hadden de discussianten wèl, maar de kijkers (op 'n heel enkele na) geen kennis van genomen. Als kijker voel je je dan een- beetje in de boot zitten, omdat de toch al ingewikkelde materie op zo'n wijze extra moeilijk wordt. Waarde van het RADIOPROGRAMMA NEDERLAND I (STER- rcclameiiitzendingcn om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de beer 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.06 uur: Schipper mag ik over- 19.30 uur: P Alarm in de bergen, tv-serie NTS: 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Hier en nu in Latijns- Amerika, reportage 20.45 uur: Première, thriller 22.15 uur: Ds. J. Langstraat spreekt HIRO: 22.20 uur: Dlerenbeschermin g in de praktijk NTS: 22.40 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- rcclameuitzendingen on 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19 03 uur: De Verrekijker, jeugdjournaal 19.15 uur: Van gewest tot gewest 19.35 uur: Holland Festival Magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De dubbelspion, 21.10 uur: Gauguin in- Tahiti 22.00 uur: Tweeduuster 22.25 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I KRO: 17.00 uur: De Markies van Carabas, zangspel HILVERSUM AVRO: 18.01 ïuziek, 19.00 Trefpunt: een dlscu*- ictuele zaken. 19.30 Nieuws. 19.35 ieerd programma. tag ik mij even Is Cox, dc-U-clK c-hi" Fcestoord: gevarieerd programma. 21.50 Oud 8.11 Op Sleept] plaatwerk: muziek van vroeger (gr). 22.30 automobilisten. Nieuws, evtl. S.O.S.-berlchten. 22.40 Radio- Operetteklanken Journaal. NRU: 22.55 Het muziekleven in 10.00 Harmonie- Nederland van vóór 1940. muzikale lezing. Sphinx: gevarli 23.55-24.00 Nieuws. vrouw, ll.oo NI HILVERSUM II (298 m) KRO: 18.00 Metropole-orkest: amusementsmuziek. 18.19 Uitzending van de Boeren Partij. 18.30 Nieuws. 18.46 Actualiteiten. 19.05 Licht en semble en solisten. 20.00 Bezoek rond tien uur. hoorspel. 20.45 Moderne kameruzlek derne muziek. 22.00 Kunst: cultureel pro gramma 22.30 Nieuws. 22.40 Overweging. zingende Kerk: muzikale lezing. iek (gr). TROS: De Heer 'Kant"hcèfl" deneer™! 23.30 Lichte De met aangegevep programma's zijn kleurentelevisieprogramma's hoJVERIUM31 Ëxr-v. WOENSDAG dag. VARA: 8.00 HILVERSUM I AVRO: 20.45—21.20 uur: Mag ik mij even voor stellen? Mijn naam is Cox, luisterspel-serie NRU: 22.55—23.55 uur: Het muziekleven in Nederland HILVERSUM II KRO: 20.45—21.35 uur: Kamermuziek 23.00—23.30 uur: Kontekst, magazine Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 19.30. 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30 12.30. 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM mi Fik heel oor vanaf 9.00 Nieuws). AVRO Actualiteiten. 1.1.06 1u' „emu 'i'-e k,p£.K 1m m nen: populair verzoek 16.00 Nieuws. 16 03-18 00 machine: licht prograf 17.02-17.05 Actualiteiten). BRUSSEL NED (324 m 12.03 Lichte muziek. 12. dedeltngen. programmac 12.48 Lichte pla- grammofoonmuzlek. 10.50 Voor de Promenade-orkest Deense amusementsmuziek. 14.20 Ri school kooi-wedstrijd 14.30-14.SO Voor jeugd. Nieuws,) 15.15 Voor de kl land- en tuinbouw. 12.29 ren. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberlchter lusementsmuzlek. 13.00 10.09 Jazz Nieuws. 13.11 Actualtteten. 13.26 Stereo: weerbericht ar do Jeugd. 17,00 Nieuws, mededelingen. W.16 Jeugd- gesprek was hoogstens, dat een enkgle losse opmerking wat meer zicht op die materie gaf. De kwestie zelf werd uit- noch doorgepraat Het succes dat voor af van het programma van Frits van der Poel werd verwacht, blijft nog steeds uit. We vragen ons af of de KRO er verstandig aan doet het nog langer aan te houden. Programmatechnisch was het niet ge lukkig. dat vervolgens Hans Wortelboer de mensen liet praten. Over crisis onder de religieuzen. Een lang gesprek met dr. H. Goddijn had een vertogend karakter, dat wil zeggen ongeschikt voor t.v., omdat zijn argumenteringen op papier dus herleesbaar, veel duide lijker zouden zyn dan het vervluchten- de dat een t.v.-vertoog nu eenmaal kenmerkt. Duidelijk was het gesprek mei dr. lex Alkemade, omdat zij iets persoonlijks prijsgaf over haar religieus-zijn. Maar goed werd het programma pas. toen drie broeders (Neerlandicus, filosoof en theoloog), een good voorbereid gesprek voerden waar alle positieve kanten van het religieus zijn, inclusief het celibaat, glashelder op tafel werden gelegd. Hier werd een element ingebracht dat we in de meer dan levendige discussie in het programma van Frits var) der Poel node hadden gemist. Voorafgaand aan al die pralcry. zond de KRO „Wittebrood in Itimini" uit, een programma van Nico Holtrop, dat aan de lichte kant was en daarom de zwaarvoetige „humor" al? het spaghet- tigerecht en dc kwasikomischc ach- tcrgnndplaatjcs best had kunnen ont beren. Aan de camera stond Ferenc Kalman Gall en zijn werk mocht gezien Woestijnspionnen in ..Dubbelspion" Als een heel jong staatshoofdje van een bevriende mogendheid zijn vakan tie in Amerika's gok- en pretcentrum Las Vegas komt doorbrengen, blijken Alexander Scott en Kelly Robinson weer de meest geschikte geheime agenten te zijn om Bashik zo heet het staatshoofdje te beschermen. Want ongure elementen zijn er genoeg in zo'n slechte stad als Las Vegas. En rondom Las Vegas strekken zich einde loze woestijnen uit, ongezonde zand vlakten waar constant te veel zon en te weinig water is.... Aldus de korte in houd van „Woe8tstljnspionnen". een nieuwe aflevering uit de serie „Dub belspion", die de N.T.S. vanavond via Nederland 2 uitzendt. Het samenval len met de eerste aflvering uit de „Premiere-serie" via Nederland I zal wel de nodige moeilijkheden opleve ren. (Nederland II 80.20 uur). Een fraaie scene uit een van de balletten, die gisteravond door het Israëlische ensemble in de Koninklijke Schouwburg werden gebracht. Een goede gedachte van Bethsabee de Rotschild om de jonge staat Israël een eigen ballet te willen geven. Men zou dan eindelijk eens kunnen afraken van de pseudofolklore met uitzon dering van de Yemenitisehe dansen en de leemte vullen die Israël op het gebied van de toneeldans kent. Voor zoiets is veel geld en misschien nog meer tyd nodig. Financieel is er kennelijk geen krimp, want de Batsheva Dance Company, die zich gisteravond voor het eerst in Den Haag in een volle Kon. Schouw burg voorstelde, had zeer talentvol dansmateriaal kunnen aantrekken in Amerika laten opleiden in de Gra- hamtraditie. Martha Graham, de thans 75-jarige grand old lady van de mo derne dans, dankt haar carrière aan Bethsabee de Rotschild, die onlosma kelijk met pantomine is verbonden en in plaats van de ledematen, van bek ken en wervelkolom uitgaat, het plas tisch medium moest worden. Daaraan danken wij ook thans deze kennismaking, want als men zich had gehouden aan de zuiver academische ballettechniek, dan ware een interna tionale tournee na vier jaren zeker nog niet mogelijk geweest. In de Gra- hamstijl hebben deze jonge Israëli's gelegenheid hun onloochenbare geest drift en oergezonde dynamiek uit tc leven. Geboden wordt een uiterst vi tale, open presentatie, vol energie en dusdanig geladen met plastisch tem perament, dat het vaak zichtbaar moeilijk valt aan de Grahamwetlen Ie gehoorzamen, die immers symbool stellen in plaats van werkelijkheid en meer appelleren aan overdracht van cerebrale associaties dan van levende gevoelens. Er wordt barrevoets gedanst; niet ver fijnd en disciplinair en vooral tech nisch niet smetteloos. Toch was dc kennismaking met Grahams „Cave of the Heart" op muziek van Barber. ..Side Show" van Norman Morriee met Hindemithklanken, en tenslotte hel hier reeds van het Ned. Danstheatei bekende „Mythical Hunters" van Tet- ley, alleszins interessant. Een danseres als Rena Gluck en een danser ah Moshe Efrati blijken zich qua allure en podiumbeheersing reeds uitstekend te hebben ontwikkeld Jammer dat geen enkele eigen cho reografie werd getoond en muzikaal strookte het ook niet met de festival - traditie, dat met behulp van geluids banden werd opgetreden. Wij zijn er echter vrijwel zeker van dat in de af zienbare toekomst al deze wensen zul len worden vervuld. Martha Graham betekende voor de Batsheva Dance Company het begin, maar zal bepaald het einde niet zijn. Deze Israëli's hebben thans nog geen eigen gezicht, maar ook dat zal komen. De scenisch" welsprekendheid was ook nu al ver heugend en zij werd bijzonder dank baar aanvaard. D-r

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2