CHRISTELIJKE ORGANISATIE MOET BESTAANSRECHT BEWIJZEN Stuurkunde noai bij bouw steden dig Starfighters dank zij foto weer tijdig gevechtsklaar Rustige zaterdag en zondag in Parijs verwacht Nieuwe A.R.-voorzitter dr. Veerman Vernieuwing: verandering van mentaliteit ZON of geen ZON Leden van PSP niet eens met het beleid van partij Jac. Jencken piekerde over lange levertijd van onderdelen Auto bestuurd onder invloed zaterdag 15 juni 1968 de leidse courant pagina 7 (Van t parlementaire redactie) ROTTERDAM De christelijke organisatie is vol gens dr. A. Veerman, voorzitter van de Anti-Revolu tionaire Partij, geen vanzelfsprekende en geen afge dane zaak. „De christelijke organisatie zal telkens weer haar bestaansrecht moeten bewijzen, doordat zij daidelijk bezig is met de vragen van de tijd, dui delijk ook zoekt naar het antwoord daarop vanuit de bijhei, vanuit een eigen overtuiging," aldus vanmor gen dr. A. Veerman in Rotterdam op de deputaten- vergadering van zijn partij, waar hij als opvolger vai dr. W. Berghuis tot voorzitter benoemd werd. „Wij moeten ons daarom voortdurend bezighouden met de zin van de christelijke organisatie". In zijn eerste opmerkingen als voorzitter van de AR wees dr. Veerman er zijn partijgenoten op, dat de partij in deze tijd van onrust ook onrustig moet zijn en dat zij zich yoortdurend de vraag moet stel len: „Wat is er gaande in deze tijd en waar moeten wij heen"? Voorheen was de politieke strijd van de AR een on derdeel van de cultuurontwikkeling; een strijd om de beleving van de christelijke vrijheid. „Thans gaat het om het recht, om welvaart en geluk, niet van onszelf in de eerste plaats, maar van mensen, die daaraan gebrek hebben", aldus de voorzitter. „Want het falen van een wereld vol van vooruitgang blijkt nergens zo schril als in de armoede, de honger, de oorlog en de discriminatie van deze tijd. Onze eerste taak ligt in het opheffen van deze misstanden". Hij wees erop, dat de mens voortdurend opbotst le gen de gevestigde instituten en structuren die de mo gelijkheden van deze tijd niet ziet als zodanig, maar als machten, die hem bedreigen. Daarom betekent vernieuwing allereerst een mentaliteitsverandering. „Dat is het begin, ons laten gezeggen door het evan gelie zegt het interimrapport van de 18." Daarom staat de ARP volgens dr. Veerman opnieuw voor een cultuuropdracht. „Als ons politiek streven niet ge paard zal gaan met gelijkgerichte strevingen op an der terrein, wanneer de Kerk niet de nieuwe tijd verstaat, wanneer op maatschappelijk gebied niet doorgewerkt wordt aan het oude ideaal, dan zal onze politieke actie ook vruchteloos zijn en verzan den. Ook de christelijke school zal zich diepgaand moeten bezinnen op de nieuwe taken van de toekom stige mens. We zullen allen onbetreden paden moe ten gaan". Dit i* aldus de nieuwe partijvoorzitter ook de rich ting waarin het gesprek van de 18 verder moet gaan. „De katholieken, die volgens de KVP-partij- raad, het rapport over de principiële uitgangspan ten van de christelijke politiek te protestants vinden, hebben aldus de AR-voorzitter formeel waarschijnlijk wel gelijk. Maar wanneer men het van katholieke zijde te veel vindt, dan moet de KVP weten, dat voor ons ARP deze principiële uitgangspunten we zenlijk deel uitmaken van het interimrapport en van wat er nog uit de 18 zal komen. Als in het gezamen lijk program niets terug te vinden is van de gelijk gerichtheid, dan zouden wij het niet goed gedaan hebben. Dan is het eerste stuk over de principiële uit gangspunten een vlag, die wij ook thuis kunnen N.S.R. gaat praten met academische raad UTRECHT (ANP) De Nederlandse studentenraad (NSR) organiseert op 22 juni een vergadering, waar hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staf en studenten zullen praten over een toe komstige nieuwe vorm voor de acade mische raad en de wijze waarop deze haar taak zal moeten realiseren. De NSR heeft de academische raad verzocht het door haar uit te brengen advies over de herstructurering van de universiteit, uit te stellen. Volgens de NSR moeten eerst alle be trokkenen bij de voorbereiding van het advies worden ingeschakeld, terwijl te vens de verantwoordingsplicht voor de le den van de academische raad over het gevoerde beleid, duidelijk moet zijn om schreven. De NSR, die hierover nog geen antwoord heeft ontvangen, is van oor deel dat er een nieuwe academische raad moet komen die haar taak op de juiste wijze gaat vervullen. DE BILT. weer in o invloed vc dat zich n omgeving bevindt. Ook - Gisteren stond het land opnieuw onder een hogedruk,gebied, al dagen lang in de Zuid-Bcandlnavië werd de tempe- k.n.m.i. deelt W einig wind mede: ratuur weer hoger dan de vorige dag, waarbij op de meeste plaat sen zomerse waarden werden be reikt. In het algemeen was het overal in Europa goed met uit zondering van een groot deel van Frankrijk. Hier bevond zich een zone met lage barometerstanden. De atmosfeer was er onstabiel en er ontwikkelden zich dan ook vrij veel regen- en onweersbuien. In Bordeaux bijvoorbeeld viel 31 mm neerslag. In de buiengebieden bleef de temperatuur beneden de 20 graden. Ook in het zuiden en midden van ons land viel een enkele bui. Vandaag bevindt ge noemd vlak lagedrukgebied zich dichter bij ons land. Er zal daar om maar weinig wind zijn en het kan opnieuw warm worden, vooral in het oosten van het land. In de kustgebieden zal al vrij spoedig een zeewind waaien, het geen een belangrijke afkoeling geeft. In de middag en avond moet plaatselijk op eên regen- of onweersbui gerekend worden. Zondag: zon: 4.19—21.02; maan: 0.1,210.53; lioogw. Scliev.: 7.03, 19.33. Maandag: zon: ',.1921.03; maan: 0.5',—12.10; hoogw. Schev.: 7.58. 20.28. (NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT) Voorzien van de H. Sacramenten der zieken is in het Sint Elisabeth- ziekenhuis te Leiden plotseling overleden mijn geliefde broer CORNELIS NICOLAAS WIJSMAN Begiftigd met het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. in de ouderdom van 84 jaar De gezongen H. Mis van Requiem zal aan God worden opgedragen dinsdag 18 juni a s. om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Laurentius te Stompwijk, waarna de begrafenis op het r.-k kerkhof in het familiegraf aldaar. Rozcnkransbidden zaterdag- zon dag- en maandagavond om 8 uur Dr. v. Noortstraat 19, Stompwijk. Romantica '68 laat het Weense bloed kruipen waar het niet gaan kan. En dat levert in de fantasiekleding deze twee modéllen op. De presentatie vond plaats ter af sluiting van het cursusjaar van de Weense modeschool. steeds minder boeiend City (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rotterdam is geen stad. Tot deze conclusie kwam gister middag in de kleine zaal van De Doelen te Rotterdam de planologisch onderzoe ker dr. J. A, Launspach tijdens een in leiding voor een studiebijeenkomst, door de gemeente Rotterdam georganiseerd over het onderwerp „Bandstad ii Randstad". HU kwam tot deze stelling omdat de ruimte van het volle stedelijke leven, onder meer op het gebied werk en recreatie ontbreekt. Naar het oordeel van dr. Launspach verandert onze samenleving in allerlei opzichten snel cn voortdurend en dikwijls op manier en in een richting, die vaak niet zUn te voorzien. Mon moet daarom snel kunnen vc deren en deze voorwaarde moet niet zien als een uitzondering maar als Iets gewoons. „Ook moeten we onze den zo inrichten dat bijvoorbeeld indus trieterreinen naar behoefte groter of kleiner kunnen worden, dat plaats te vinden is voor nog onbekende onderwijs vormen en dat nieuwe winkelvoorzie ningen en huisvestingsvormen kunnen ontstaan naarmate de mensen en woonten zich wijzigen", aldus dr. Launs pach. De hoofdaandacht moet volgens hem niet vallen op hét plan, maar op de planning, niet op het eindresultaat om dat een veranderde samenleving geen eindresultaten kent, maar veel meer op het proces. Ruimtelijke ordening, zo vond dr. Launspach, moet veel meer dan tot dusver stuurkunde en beslissingskunde worden. Vervolgens betoogde ir. N. A. de Boer, directeur van de Provinciale Planologi sche Dienst van Zuid-Holland dat men het bij het oplossen van vervoerspro blemen niet moet zoeken in de decen tralisatie van de centrumfuncties. In ons land bestaat duidelijk behoefte aan en kele grote steden met zeer krachtige cen tra omdat deze centra de brandpunten van de stedelijke cultuur zijn. „Ze kun nen niet vol en levendig genoeg zijn", aldus ir De Boer. „Het zou funest zijn als we allerlei instellingen, die in het cen trum thuishoren, moesten verwijzen naar de periferie omdat ze alleen daar goed bereikbaar kunnen blijven". Naarmate meer instellingen en bedrij- :n de city ontvluchten og niet als 1 tigingsplaats kiezen wordt deze city latief steeds oninteressanter, tot zij ten slotte niet meer de enorme kosten recht vaardigt die nodig zijn om haar bereik baar te houden. Naar het oordeel vj De Boer is dit desintegratieproces, dat voor de grote stad levensgevaarlijk is, in Nederland al verder voortgeschreden dan wenselijk zou zijn. De directeur van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, mr. M. G. de Bruin, betoog de vervolgens dat het ongelimiteerd scheppen van ruimte voor de auto de bestaande centra zou vernietigen. Het openbaar vervoer kan de helpende hand bieden als de planning erop is gericht het openbaar vervoer tot reëel alterna tief te maken. „Samenspel van particu lier en openbaar vervoer is nodig", aldus mr. De Bruin, „en dit vereist een stede lijke vormgeving, die rekening houdt met. lijnen waarlangs het openbaar ver voer zich zal afwikkelen. Hierbij zal echter ook grote aandacht aan het voor- en natransport moeten worden geschon ken. Dit is vaak bepalend voor hel al dan niet gebruik maken van het open baar vervoer. De betekenis van een sta tion hangt in hoge mate af van het aantal mensen, dat binnen tien minuten lopend het station kan bereiken. Dia gonale voetpaden kunnen bierbij van groot nut zijn. Voorts gaf mr. De Bruin een over zicht van de ruimtelijke mogelijkheden, zoals de NS die ziet. Wat betreft de lijn naar Hoek van Holland zijn uitbrei dingen mogelijk bij Maassluis en Hoek van Holland. Lans de lijn naar Delft is geen ruimte meer voor uitbreidingen in verband met een groot recreatie-objpct De Hofpleinlijn biedt wel mogeliikheden. Om hel gebruik van deze lijn te stimu leren denkt mr. De Bruin aan uitbrei dingen bij Berkel. Pijnacker en Noot dorp. Tenslotte verklaarde mr. De Bruin dat de bereikbaarheid van de hoofd centra ln het stadsgewest het bpst kan worden gediend als metro- en NS-rail- explotatie niet gescheiden worden ge houden. Vervlechting biedt maximale reismogelijkheden, vermindering van de overstapdrempel en van investeringen. Experts van de gemeente Rotterdam en van de NS onderzoeken de mogelijkhe den op het gebied van het aamen ge bruiken van baan, rtation en tunnels. (Van o z parlementaire redactie) HILVERSUM Een deel van de P.S.P. is het oneens met het beleid, zoals dit de laatste tUd door het par- tybestuur tot uitdrukking gebracht wordt. De ontevreden leden, voor het overgrote merendeel marxistische ge oriënteerd, verlangen van de partij leiding, dat deze zich ln de nationale en Internationale politiek veel link ser opstelt dan tot nu toe het geval is. Het zijn vooral Amsterdamse leden van de P.S.P., die deze denkbeelden aanhangen. Zij hebben getracht het partijbestuur door middel van een motie te dwingen tot het uitvoeren van hun opvattingen. Deze motie zou vandaag of morgen op het P.S.P.- congres te Hilversum ingediend^ wor den. Dit gaat niet door omda't een meerderheid van de partij een andere voorzichtiger motie ter tafel legt. Te vens zal een speciale commissie op zeer korte termijn een rapport moe ten uitbrengen over de interne poli tieke meningsverschillen en over het herstel van de interne eenheid. Partijvoorzitter drs. H. Wiebenga, tegen wie zich o.m. de ontevreden heid richt, bleef over de interne pro blemen op het congres in Hilversum vrij vaag. In zijn openingsrede duidde hij voorzichtig aan, dat veel menings verschil op misverstand berust „en voortvloeit uit het niet nemen van de tijd en moeite om ln alle openheid en met alle wil tot begrip kennis te nemen van elkanders mening. Wat dan ook betekent, dat uitspraken over belangrijke zaken in de partij te allen tijde het resultaat dienen te zijn van een diepgaande en uitvoerige vooraf gaande discussie Drs. Wiebenga wees de ontevrede nen er ook op, dat volgens hem de P.S.P. de laatste tijd schijnbaar sterk geïnteresseerd is in het accentueren van meningsverschillen „Totdat ze gaan lijken op onoverbrugbare klo- nT1 nrrnr Op de tentoonstelling WerkbeveUiffing en hedrijfs- g PER HELM geneeskunde te Dilsseïdorf heeft deze super-veiligheids- helm veel opzien gebaard. Bedrijfsmedici voorzagen de helm van allerlei snufjes. Behalve dat het hoofd beschermd wordt tegen harde klappen en stoten, is de helm uitgerust met koptelefoons voor draadloze muziekontvangst, 'n apparaat voor hoofdmassage en sproeiers voor de verzorging van de huid. Dit alles om neurozen tegen te gaan als gevolg van monotone handelingen. En voor de lunch- of koffiepauzes en het beëindigen van het werk wordt de drager tijdig gewaarschuwd door een signaal van een ingebouwde klok. DEN HAAG De heer C. R. Smit (63) president-directeur van Esso Ne derland NV, is benoemd tot lid van de directie van Esso Europa Inc. de regio nale organisatie van het Esso-concern voor Europa. De heer Smit blijft zijn huidige functie in Esso Nederland ver vullen. (Van onze correspondent RHENEN 15.00 gulden, de hoogste uitkering uit de ideeënbus van het ministerie van Defensie tot nu toe, kreeg sergeant-majoor Jac. Jeucken van de week voor een idee, dat hij vier jaar geleden in de ideeënbus stopte op het depot elektronisch materieel te Rhenen. Staatsecrateris Duynstee was speciaal naar Rhenen ge komen om dc beloning aan de inventieve sergeant majoor te overhandigen. Het idee, waar de heer Jac. Jeucken deze indrukwekkende beloningvoor kreeg, wordt op hel ogenblik gebruikt bij de koninklijk lucht macht in de bedrading van het elektronisch systeem van de Starfighter. „Het is vreselijk moeilijk om zoiets uit te leggen aan een leek op dit gebied", vertelt hij, „maar toch wil ik het proberen". „In een starfighter zitten tientallen bedradingen voor het elektronisch systeem. Dit systeem moet natuurlijk goed functioneren. Men heeft bij derge lijke ingewikkelde bedradingen, zoals die van het vliegtuig, een procédé, waarbij niet draadje voor draadje aangelegd wordt maar het geheel als het ware van te voren op een kaart gedrukt wordt. Deze bedradingen zijn onverslijtbaar, maar zo nu en dan kan er wel eens een gedeelte doorbranden door oververhit ting of zo. De moeilijkheid was dan om een gedeelte van het hele schema te ver vangen, wat technisch gezien niet zo moeilijk is, maar wat heel andere pro blemen met zich meebracht. Om een onderdeel van een dergelijk systeem te bemachtigen moest men namelijk in de V.S. of in Canada zijn. Allemaal nog niet zo erg met de tegen woordige verbindingen, maar toch school hier de grote moeilijkheid. Het duurde namelijk zes tot acht maanden voor het onderdeel hier in Nederland was". „Dit", verduidelijkte de heer Jeucken, „is ge woon te wijten aan de fabrlkage van dergelijke onderdelen, die meestal op bestelling geleverd worden". Het piekeren over dit probleem, van de lange levertijd, waardoor een Star fighter wel niet helemaal uitgeschakeld werd, en toch nog kon vliegen, maar niet meer volwaardig vliegtuig is, leverde tenslotte het kostbare idee op. M enis namelijk in staat in Nederland met behulp van het procédé, dat de heer Jeucken heeft ontwikkeld, om een der gelijk onderdeel ln één, hooguit twee dagen in Nederland zelf te maken. Voor een koopje. Dit zelf maken houdt dan in dat men een fotografische contact- afdruk maakt op het materieel van de bedrading en op deze wijze het door- Met laarzen en veiligheidshelm van top tot tct De Jong in Suriname graafwerkzaamheden v bezichtigd. De Nederlandse bewindsman maakt e< in de West. beschermd heeft premier t de BiUitonmaatschappij i toer nee door de rijksdelen gebrande gedeelte van de bedrading ver- „Dit is zeer simpel gezegd", vertelt de heer Jeucken, „maar om het uit te gaan leggen is toch onmogelijk, omdat nie mand het dan nog zou snappen". Don derdag werd de heer Jeucken de be loning van zijn werken overhandigd. „Ik er wel tegenop gezien", vertelt hij. Vorige week helemaal, maar donderdag morgen was ik er wel doorheen". Of hij het verwacht had? „Zeker had hij wel iets verwacht". En hij had ook al iets horen fluisteren van 7000 gulden, maar dit overtrof de stout ste verwachtingen. „Of eigenlijk ver wachtingen: het is natuurlijk zo", zegt de sergeant-majoor, „dat er vele mensen een idee uitwerken louter om de be loning. Ik zat echter met die lange lever tijd en wilde er iets aan doen. Toen het idee was uitgewerkt, verwachtte ik wel een beloning, maar zeker niet zo groot. Het is bovendien ook nog eens zo, dat degene die iets dergelijks ontwikkelt, nooit de draagwijdte van hot geheel kan overzien, wat dan ook de reden is, waarom de beloning zolang op zich liet wachten. Alles moet eerst eens van alle kan ten bekeken en beproefd worden, voor dat de waarde ervan in de praktijk vast staat. Dat die waarde in de praktijk zeer hoog blijkt te zijn, spreekt volgens de heer Jeucken wel uit de beloning, die naar evenredigheid van de bruik baar heid van het idee- wordt uitgekeerd. Erg onder de indruk van het grote bedrag is hij niet, noch zijn vrouw zijn geen wilde plannen met het geld. „Wij zijn geen hoogvliegers", zegt hij. „Ik heb het geld op de bank gezet en we laten nu alles eens rustig betijen en dan gaan we eens rustig bedenken wat we er mee gaan doen". De heer Jeucken, wiens volledige titel opzichter radar-techniek vliegtuigen van het depot elektronisch materieel is, werkt en woont al sinds elf jaar in Rhenen. Hij staat aan het hoofd van een zoge naamde werkklas, die allerlei bemoeie nissen heeft met techniek en elektronica. Zijn opleiding in deze moeilijke materie heeft hij vrijwel geheel gehad bij de koninklijke luchtmacht, wat hij e»n machtig bedrijf vindt. „Telkens wordt het weer moderner", zegt hij. „De tech nieken veranderen en daardoor ontstaan nieuwe problemen. Het boeit me enorm". Sergeant-majoor Jeucken vliegt zelf niet, maar zijn hobb ligt wel in de techniek. HIJ doet namelijk veel aan fotografie en model-spoorwegbouw. Zui ver en alleen om de techniek verduide lijkt hij Al met al is hij blij, dat het er allemaal opzit. Twee maanden voor student UTRECHT (ANP) De rechtbank in Utrecht heeft de 21-jarige student H. J. J. B. uit Utrecht, conform de eis van de officier van Justitie, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid we gens het veroorzaken van een verkeers ongeluk met dodelijke afloop. Op 20 maart vloog de door B bestuur de auto in Huis ter Heide met een snel- hied van circa 100 kilometer uit de bocht en botste tegen een boom. Een van de vijf inzittenden, allen studenten, de 18- jarige Johannes J. Haagsma, was op slag dood. De studenten verkeerden die dag ln een uitgelaten stemming. Een van hen was geslaagd voor een tentamen, ze hadden toen flink wat gedronken. (Van t tspondent L. Kleijn) PARIJS. Wij gaan In Parys, als alles meeloopt, een rustig weekend tegemoet. De automobilisten, die langs het Theatre de France rUden, hoeven niet meer van nt)d te toeteren, want de rode vlag Is van de voorgevel gehaald en de Franse driekleur waalt er weer. Net alsof hU er nooit vandaan Is geweest. De Sorbonne gaat vier dagen naar de stomer en de stadsreiniging, daarna gaat men zich In een universitaire staten-generaal bezinnen op een nieuwe structuur, die niet alleen volgens dc communisten, maar jok naar het oordeel van alle gaullisten hard nodig is. Verder kunnen wU ons tydens het weekend bezig houder met hei kijken en luisteren naar de grote voormunnen van de Franse politiek, die ons komen vertellen op wie zy by de komende verkiezingen moeten stemmen. De communist Waldeck Rochet, die als men naar hem kykt, helemaal geen boeman is, maar een brave boer, verkoopt de democratie het handigst. BU de gaullisten is de verkiezlngstrent geiyk aan de oude scheurkalenderplaat zoals men die vroeger kor. zien ln zwaar gereformeerde gezinnen: de brede en de smalle weg: alle communisten z(jn baardige duivels met martelwerktuigen. Dan zyn er ook nog de mannen van het midden: Mlt'.errant voor de socialisten en liberalen. Duhamel voor het katholieke centrum. Mltlerrant heeft het wat moeliyk, want bij stond net als koning Radboud al met één voet ln het lauwe water van het Elyaée en moest die Ijlings terugtrekken toen De Gaulle uit Baden-Baden kwam aandraven met generaal Maa.su achter zich aan. Duhamel zit op zUn schommel- ft0*1 ®en wal onevenwlchtlge houding. Want schommelt hy te veel dan komt hy of by links of by rechts terecht en dat wil hy geen van belden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7