5 Studenten vinden geweld ook in Nederland onvermijdelijk hartenkJ Episcopaat zou ontheffing celibaat kunnen geven EYSKENS NEEMT FORMATIE OVER „WE MOGEN OPEENS MET IEDEREEN Ondanks geheimhouding ITALIAANS BOEK OVER OVERLEG ROND NED. KATECHISMUS Nederlandse medewerking onthouden NS op weg naar automatisering |WW PRATEN Aan priesters die het ambt neerleggen Ontslagen bij staalindustrie Aantal illegaal zwervende Marokkanen neemt toe Kraan die startsein aan verbetering haven gaf gisteren in Psychopaat ontsnapt uit psychiatrische chting inri zee gestort GESCHENKVERPAKKINGEN Bouwvakantie volgen d jaar VRIJDAG 14 JUNI 1968 DE LEEDSE COURANT PAGINA 9 "99 „Om een hoekje kijken" wordt mogelijk, danlc zij een Brits apparaatje, bestaande uit een buigzame slanggevuld met dunne draden fiberglas. Aar. het einde zit een lampje, dat het. object verlicht en aan het begin een oogstuk met lens, die het beeld zes keer vergroot. ROME, (KNP) Terwijl in Neder land tot op heden op verzoek van Rome de strengste geheimhouding is bewaard over het theologisch overleg rond de Ne derlandse katcchismus voor volwassenen, verschijnt dezer dagen by de Milanese uitgeverij Montadori in Italië een boek waarin uitvoerig verslag wordt gedaan tot en met de bezwaren der kardinalen- Niet in het boek zijn opgenomen de besprekingen, die in februari jl. in Ne derland zijn uitgevoerd, ook niet het rapport der auteurs van de katechismus, dat naar aanleiding van dit overleg is opgesteld en dat op het ogenblik klaar gemaakt wordt voor toezending aan de bisschoppen. Welingelichte kringen in Rome wijzen erop, dat achter de publi catie van Montadori economische be langen schuil gaan. Verschillende uitgevers hebben al ge probeerd om de geschiedenis rond de katechismus in boekvorm uit te geven. Nu een Italiaanse uitgeverij van plan is om een Italiaanse vertaling van de be staande Nederlandse versie uit te geven, is door andere uitgeverijen hard gevoch ten om van het marktcrediet van de katechismus een graantje mee te pikken. De hoofdmoot van de onthullingen der Italiaanse uitgeverij wordt gevormd door een letterlijk verslag van het-theologisch overleg, dat vorig jaar april in Gazzada gevoerd werd door Romeinse theologen alsmede door de Jezuïeten Bleess en Schoonenberg namens de auteurs en prof. E. Schillebeeckx o.p., die ten be hoeve van het bisschoppelijk imprima tur het boek had bestudeerd. Daarnaast is er de letterlijke vertaling van een brief van paus Paulus aan kar dinaal Alfrink. Daarin dringt de paus aan op nader onderzoek van drie onder werpen in de katechismus, nl. de maag delijke geboorte van Christus, het vol- doenings- en offerkarakter van de mis en het geloof in het bestaan van de en gelen. De Romeinse theologen in Gazza da wilden echter over meer zaken op heldering, nl. 14 hoofdpunten en 45 kleinere zaken, terwijl in het rapport der kardinalencommissie 18 hoofdzaken wor den genoemd. Het boek kon worden samengesteld uit (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) De N.S heeft met het systeem gegevensverwerking trein dienst (SGT) een belangrijke stap ge daan op de weg naar volledige automa tisering van het treinverkeer. Dit sy steem, ontworpen door de afdeling ope rations research van de dienst vervoer van de NS, schakelt de computer in bij het ver- en bewerken van gegevens over de treindienst. De apparatuur zal in de toekomst in staat zijn beslissingen te nemen be treffende omleidingen en vertragingen. Technisch is het zelfs mogelijk na eon elektronische ontvangst wissels te bedienen en treinen in hun snelheid te beïnvloeden. Tezamen met het be staande systeem gegevensverwerking goedei envervoer zal het SGT de totale treindienst kunnenbeïnvloeden. vakantie-actie LANGDURIG ZIEKEN Geeff 5,-of meer van uw vakantiegeld informaties onder meer afkomstig van het I.D.O.C. in Rome (informatie en do cumentatiecentrum in Rome onder lei ding van dr. L. Alting von Geusau. Het I.D.O.C. heeft ook documenten gevraagd bij het hoger katechetisch instituut in Nijmegen, onder welks auspiciën de ka techismus verschenen is. He£ H.K.I. heeft de documenten echter op grond van de gemaakte afspraak tot geheimhouding geweigerd. Het hoger katechetisch instituut in Nijmegen betreurt allerminst, dat het standpunt der auteurs van de katechis mus voor volwassenen door de Italiaanse publicatie bekend geworden is. In een korte verklaring naar aanleiding van de paperbackuitgave van de Italiaanse uit geverij Montadori, wijst pater dr. Bless namens het H.K.I. erop, dat deze uitgave kennelijk met grote zorg is uitgegeven. De uitgeverij heeft ook geprobeerd om van het H.K.I. de documenten over de katechismus te krijgen, maar het H.K.I. heeft dit geweigerd op grond van de ge- eist geheimhouding. Het H.K.I., dat momenteel overweegt welke verdere stappen mogelijk zijn, is van mening, dat een grotere openheid inzake de moeilijkheden rond de Neder landse katechismus de goede zaak alleen maar kan dienen. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN, Het gebruik van geweld is een wezenlijk onder deel van het op gang komen van een massabeweging. Wij zullen nooit welbewust het geweld uit lokken, maar anderzijds is het gebruik van geweld in de Neder landse situatie op den duur wel onvermijdelijk. Dit zei de Nij meegse studentenleider Hugeus C. Boekraad op een bijeenkomst te Nijmegen van de Unie van Studen ten van Nijmegen (U.S.N.) met journalisten. De bijeenkomst was gewijd aan allerlei problemen het wetenschappelijk onderwijs be treffende. Volgens student Boekraad, een der stuwende krachten achter de „kritische universiteit" valt momenteel onder in vloed van studentenacties in Frankrijk, Berlijn en Rome een opmerkelijke tege moetkomendheid waar te nemen aan de kant van dé autoriteiten: „We mogen nu opeens met iedereen prater, en ieder een komt bij ons op bezoek, zoals hier in Nijmegen de burgemeester en de pro cureur-generaal. We worden ook „onder gesneeuwd" met allerlei concessies, waarvan we het schijnkarakter echter zien. Er is nu sprake van een wat soe peler, gemoderniseerder vorm van re gentendom. Dat geldt ook voor minister Veringa". Toch geloven de Nijmegenaren dat hun tegenstanders persoonlijk te goeder trouw zijn. Maar een institutionalisering van het gesprek tussen politie en stu denten achten de studenten onmogelijk, want de politie vertegenwoordigt nu eenmaal de status quo". HARDE NOTEN Tijdens een discussie in de aula van de Nijmeegse universiteit tussen stu denten, hoogleraren en curatoren wer den harde noten gekraakt over de aca demische raad en het langzamerhand berucht geworden rapport-Maris herstructurering van het wetenschappe lijk onderwijs. „De academische raad zoals die nu functioneert moet ontbon den worden en het uitbrengen van ad viezen aan de minister van Onderwij: en Wetenschappen moet worden opge schort", zo eisten de studenten. Ir. ridder Dé van der Schueren, pre sident-curator te Nijmegen en lid van de academische raad, had eerder al op gemerkt dat de academische raad een vrij log lichaam is en dat een discussie over de herstructurering per afzonder lijke universiteit en hogeschool beter zou zijn geweest. Van de kant van do hoog leraren betreurde men voorts het ge heim houden van adviezen door de aca demische raad. VERBAASD Een opmerkelijk geluid van de kant van de hoogleraren, onder andere van president-curator ridder Dé van der Schueren was, dat men nogal verrast en verbaasd was geweest over de be langstelling van studenten voor struc tuurproblemen. Th Nijmegen is anderhalf jaar geleden al een commissie gaan pra ten over de structuur van de Nijmeegse universiteit, zoals onlangs gebleken is. In die commissie zitten evenmin studen ten. Men heeft er nu geen bezwaar te gen studenten op te nemen, maar zoals ir. ridder Dé van der Schueren zei: „Anderhalf jaar geleden hebben de stu denten geen blijk gegeven van belang stelling voor het meepraten over struc tuurzaken." De discussie bracht op een gegeven ogenblik ook nog aan het licht, dat de resultaten van een jarenlang bacterio logisch onderzoek naar influenza en hel epidemisch karakter daarvan, verricht aan de Nijmeegse medische faculteit, op verzoek tegen betaling beschikbaar zijn gesteld aan het Amerikaanse leger in West-Duitsland, dat in dezelfde richting onderzoekingen verrichtte. Voor het kritische studentengehoor be tekende dit uiteraard een nieuw bewijs voor het bestaan van de door hen foeide belangenversmelting tussc versiteit en bedrijfsleven, of in dit ge val, met het militaire apparaat. Prof. Van Esveld ridder Ned. Leeuw DEN HAAG (ANP) Bij KB is be noemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw prof. mr. N. E. II. van Esveld, voorzitter van de regeringsdelegatie en van de centrale commissie voor georga niseerd overleg, wonende te Reeuwijk. TILBURG (KNP) Mgr. II. Ernst van Breda heeft donder dagavond voor ongeveer 100 studenten in de theologie aan de theologische faculteit te Tilburg verklaard dat inzake het celibaat het Nederlandse episcopaat tot drie dingen in staat is: het uitlokken van een open discussie in de Kerk over het celibaat, celibaatsonthcffing geven aan priesters die het ambt neerleggen, en een spreiding doorvoeren van het priesterwerk in een veelvoud van pastorale functies, te vervullen door gehuwden en ongchuvvden. De bisschop sprak over „theologiestudie in verband met ker kelijke arbeid". Sprekend over de pastorale taak van dc Kerk vroeg mgr. Ernst zich af of de pastorale hulpverlening in de Nederlandse samenleving een eigen functie van de Kerk zal blijven. Mgr. Ernst noemde in dit verband het gods dienstonderwijs, het legerpastoraat en gevangenispastoraat. In tegenstelling tot mgr. P. Moors van Roermond die onlangs in de diocesane pastorale raad verklaarde dat een ontkop peling van ambt en celibaat niet is te vernachten, zei mgr. Ernst: „Ik waag mij aan geen enkele voorspelling. Zij, die het celibaat niet op zich willen nemen, moeten zich thans niet aanbieden voor het priesterlijk ambt". In de discussie na de inleiding vroegen een aantal theologie studenten hoe het nog mogelijk is enthousiast het celibaat te gaan beleven, terwijl de hele maatschappelijke teneur tegen het celibaat is. Ook werd de bisschop de vraag voorgelegd wat bisschoppen moeten doen als er nagenoeg geen priesters meer zullen komen, waar het naar uitziet. Mgr. Ernst kon slechts weinig concreets antwoorden. ROTTERDAM (ANP) De N.V. Ned. Staalindustrie (N.S.I.) een dochteron derneming van de N.V. Haarlemse ma chinefabriek voorheen gebr. Figeé heeft wegens steeds toenemende verlie zen besloten de personeelsbezetting van 420 werknemers, tot ca. 250 terug te brengen. De NSI boekte in 1967 na aftrek van het winstaandeel personeel een verlies van 350.000 gulden. KERKKADE/VAALS. Het aan tal illegaal zwervende Marokka nen is dc afgelopen weken aan zienlijk toegenomen. Zij komen vanuit België en Duitsland naar Nederland om werk te zoeken. Veelal overschrijden zij onwettig dc grens. De mecsten van hen is evenwel een kort verblijf I" Ne derland beschoren, omdat de di verse politieposten bijzonder al- teut zijn. Als ongewenste vreemdelingen worden deze Marokkanen en in mindere mate ook Turken, weer over de grens gezet, terug naar het land waar ze vandaan kwa- Vaals is de doorlaatpost, die in Zuid-Limburg de Marokkanen van de diverse politie-instanties over neemt ter uillevering aan Duits land. De uitleveringen zijn sterk toegenomen. De uit België in Ne derland binnengedrongen Marok kanen gaan allen vla Roosendaal op transport. Zestig uitleveringen in één keer zijn daar geen onge woon verschijnsel. Onder 't voor wendsel vrienden of familie te bezoeken, dienen de Marokkanen zich aan. Zij hebben evenwel werkplunje bij zich en de mare chaussee en politie achterhalen vrij snel hun ware bedoelingen. Vooral uit België wordt de aan voer van Marokkanen groot ge noemd. Geld hebben ra niet op zak en ook voor de ru„t b< i.uhik- ken ze niet over enige bestaans mogelijkheid. Om te voorkomen, dat deze vreemdelingen uiteinde lijk niet ten laste van de Neder landse regering komen en vooral ook vanwege het feit, dat de ar beidsmarkt al te krap ls voor de eigen mensen, worden zij uitge leverd. Vaak worden zij tot ln Frankrijk getransporteerd. (Van onze correspondent) BRUSSEL Prof. Gaston Eyskens, aangeduid als dc nieuwe eerste minister van België, heeft gisteren de formatiewerkzaamheden van de aftredende premier Von den Boeynants overgenomen. Op basis van het akkoord tussen de Christelijke Volkspartij en de Belgische Socialistische Partij gaat hij de nieurwe ooailtie vormen, die aan dit akkoord uit voering moet ggven. Prof. Eyskens heeft gisteren tijdens zijn eerste ontmoeting met de pers nog geen enkel Inzicht gegeven in zijn plannen. Niettemin wordt verwacht dat hij op korte termijn kan slagen in zijn opdracht, ook al zal hij met een aantal moeilijkheden moeten afrekenen. De regering Eyskens is bij voorbaat verzwakt door het feit, dat de Franstalige Brusselse socialisten weigeren ministerposten te bezetten. Zodoende komt bijvoorbeeld een man als de burgemeester van Anderlecht, Simonet, een van dc knapste socialistische politici in dit land, als kandidaat- minister, te vervallen. Hetzelfde geldt voor de socialistische volksvertegenwoordiger uit Charleroi, Glinne, wiens federatie tegen het regeringsakkoord stemde. Ogenschijnlijk een plaat, die zowel bol (boven) als hol (onder) is. Gezichtsbedrog: het is een zuiver vlakke plaat, door1 de schilder minitueus van vlakjes voorzien. Het optisch grapje hangt met andere bedrieglijke zaken op de tentoonstelling „Een kijkhuis in Amsterdam", die onder aus-piciën van de Stichting Oog en Bril tot 29 juni in Arti et Amicitiae wordt gehouden. Machinist lichtgewond SCHEVENINGEN Dezelfde splinter nieuwe hyskraan, waar woensdag mi nister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat en burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag woens dagmorgen inklommen om het startsein te geven voor de verbetering van de Scheveningsc Haven, is gistermiddag in zee gestort. De vijfendertig ton wegende kraan tonsegment boven zee, toen twee van de kraan manoeuvreerde juist met een be- vier stempels waarmee de kraan op het havenhoofd was vastgezet, braken. De kraan kantelde en kwam vier meter la gen half in zee terecht. De 42-jarige ma chinist Wouter van Aseh uil Abbenes (ADVERTENTIE) die in de cvabine zat, deed nog een po ging om uit het hellende gevaarte te springen, maar dat mislukte. De man kroop na de val met enkele lichte ver wondingen uit de kraan en wist met de hulp van enkele collega's het strand te bereiken. Hij is later onderzocht in een ziekenhuis. Daar werden schaafwonden op de rug en een gekneusde rechterarm geconstateerd. De arbeidsinspectie zal een onderzoek instellen. Het is thans de vraag hoe de hijskraan'uit zee kan wor den gehaald. EINDHOVEN Gistermiddag is op nieuw een gevaarlijke patiënt ontsnapt uit de rijkspsychiatrische inrichting aan de Bosdijk te Eindhoven. Het is de 36- jarige in Maastricht geboren J. J. van der Stelt. Hij behoort tot categorie 1. Hij verbleef in het zwaar bewaakte pa viljoen voor deze categorie patiënten. Ongeveer op dezelfde tijd werd in Ant werpen aangehouden dc 33-jarige H. Blinderman, die op 10 mei, samen met de 28-jarige J. Penders uit de rijkspsy chiatrische inrichting in Eindhoven ont snapte. Deze patiënt, eveneens tot ca tegorie 1 behorend, werd aangehouden in verband met een diefstal. Het signalement van de gisteren ont snapte J. van der Stelt luidt: lang 1,76 meter, fors gebouwd, blauwgrijze ogen, donkerblonde wenkbrauwen, ovaal ge laat, dikke lippen, littekens aan de rech ter elleboog. Moeders. 4 vraagt de gezellige o.a. van de Luxe - Vuelta - Veritable - Lovely en nog vele andere soorten Karei I sigaren. Gunstige liquiditeit maatschappij Zeeland ROTTERDAM (ANP) NV. Maat schappij Zeevaart heeft in 1967 een bru towinst gemaakt van 5,8 miljoen gulden. Hiervan wordt 1,3 miljoen gulden afge schreven op schepen, 426.568 gulden af geschreven op stuwadoors en overige materialen. 1,6 miljoen gulden toege voegd aan de voorziening deelnemingen en vorderingen op deelnemingen. 1.9 miljoen gulden toegevoegd aan de re serve pn het restant gebruikt voor het uitkeren van tien procent dividend cn van de tantiemes (v.j. zeven procent). De liquiditeitspositie is gunstig. De di rectie acht dit, met tiet oog op moge lijke toekomstige ontwikkelingen, van belang. Spaans theoloog voor rechter MADRID (KNP) De bekende Spaan se theoloog pater José Maria Gonzales Ruiz, die reeds tijdens het tweede Va ticaans concilie grote bekendheid ver wierf door zijn uiteenzettingen op het internationale voorlichtingscentrum, /.al binnenkort in Madrid terecht moeten staan. Hij wordt beschuldigd van mis drijf tegen de staatsveiligheid omdat hij de Movimienlo National, de enige door de stunt toegelaten politieke partij, bekritiseerd heeft. (ADVERTENTIE) GEEF VADER FOTOSPULLETJES haal ze au LEIDEN Broestr. 123. tel. 21851 Hoorlemmerstr. 102 Telefoon 32778 Fruitmand voor moedige vlieger POSTERHOLT (ANP) De Engelse luitenant-vlieger George Moris krijgt van de Posterholtse gemeente een fraaie fruitmand aangeboden, als dank voor zijn moedig gedrag dinsdag j.l. hij het neerstorten van zijn vliegtuig. Twee En gelse Canberra Vliegtuigen kwamen met elkaar in botsing. Een ervan wist een goede noodlanding uit te voeren. Hel toestel van George Moris sloeg echter te pletter, juist buiten de bebouwde kom van Osterholt, hetgeen volgens burge meester Van Heur te danken was aan de dapperheid van Moris, die eerst bulten het dorp van do schietstoel gebruik maakte. Deze weck zaterdag zal de bur gemeester hem deze fruitmund persoon lijk gaan overhandigen in het zieken huis te Westberg in Duitsland. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Hel bestuur van de stichting Centraal Orgaan voor de Bouwnijverheid (C.O.B.) maakt be kend, dat voor 1969 als vakantieperiode voor de bouwnijverheid is aangewezen de perode aanvangende op 28 juli 1969 en eindigende op 8 augustus 1969. 1

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9