OLGA ZIJ" Mooi in verwachting J. Eyskens vervangt Van den Boeynants Softenon- proces raakt steeds meer achterop Ook nu make-up, maar met meer zorg Westen protesteert tegen beperkingen jegens West-Berlijn Warenhuizen intensiveren gezamenlijke inkoop ZOMERSER Na het kwasten weggooien DONDERDAG 13 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Toch coalitie CVP-BSP? (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL België krijgt op korte termijn een christelijk-socialistische re gering, onder leiding van de CVP-politi- cus Gaston Eyskens. De partijraad van de Christelijke Volkspartij en het con gres van de Belgische Socialistische Partij keurden gisteren het ontwerp akkoord voor een regeringsprogramma goed. Tegelijkertijd vroeg formateur Van den Boeynants de koning hem te ontlasten van de formatie-opdracht om dat hij niet de leiding van 'n CVP-BSP- regering op zich wenst te nemen. De heer Van den Boeynants wenst alleen leider te zijn van een driepartijenrege- ring met de liberalen. Formateur Eyskens kon vandaag be ginnen met de onderhandelingen over de verdeling van de ministersportefeuil les. Daarbij worden niet veel moeilijk heden verwacht. Aangenomen wordt, dat de Luikse socialistische volksverte genwoordiger Merlot in de nieuwe re gering vice-eerste minister zal worden. Noch bij de Christelijke Volkspartij, noch bij de socialisten is het akkoord over een regeringsprogramma met veel enthousiasme ontvangen. De nieuwe formateur en zeer waar schijnlijk de nieuwe eerste minister van België, Gaston Eyskens (63), kan bogen ;en grote ervaring als minister. In na-oorlogse kabinetten vervulde hij functie, 2 ervan droegen zijn naam. Als eerste minister aan het hoofd van CVP-liberale regering van augustus 1949 tot juli 1950 organiseerde hij het referendum over de terugkeer van ko ning Leopold. Tot augustus 1950 was hij minister van Economische Zaken Middenstand in de CVP-regering Duvieusart, tijdens welke regering de koningskwestie tot ernstige onlusten leidde, die koning Leopold tot troonsaf stand dwongen. De regering Eyskens, an juni 1958 tot maart 1961 (eerst als CVP-regering, later als coalitie van CVP en liberalen) het land bestuurde, had af te rekenen met de schoolstrijd, die begonnen was om de gelijkstelling het katholiek onderwijs met het openbaar onderwijs te verkrijgen, met de Kongacrisis, met ernstige sociale spanningen en een zeer grote economi sche inzinking, die de tegenstellingen tussen Vlaanderen en Wallonië vergroot hebben. NIEUWE KATECHISMUS Duitse vertaling door Nederlands episcopaat betreurd ROERMOND (KNP) Van officiële zijde wordt meegedeeld: Het Nederland se episcopaat heeft in zijn bisschoppen vergadering van gisteren besloten tot wederzijdse erkenning van de doop door de R.-k. Kerk en de Evangelische Luther se Kerk in Nederland. (Van de zijde der lutherse Kerk was deze erkenning reeds uitgesproken in haar generale vergade ring vorige maand in Amsterdam, red.). De bisschoppen hebben voorts de com missie van toezicht en advies inzake de opleiding van leken-godsdienstleraren, ook de taak gegeven, machtigingen te verstrekken aan priesters, die het ambt verlaten hebben, om te solliciteren als leken-godsdienstleraar in het katholiek onderwijs. De bisschoppen hebben ook gesproken over de nieuwe verwikkelingen die ron dom de Nederlandse katechismus zijn 1 ontstaan door de uitgave van de Duitse vertaling van de katechismus, voordat het beraad over de door de kardinalen- commissie voorgestelde wijzigingen tot een bevredigend resultaat is afgesloten. I Zij betreuren, dat door deze uitgave B nieuwe verwikkelingen zijn ontstaan, die een goede oplossing van het probleem r vertragen. In de serie pastorale brieven zal in ok tober een brief verschijnen over „Ma ria", in december over „Vrede" en in februari de vastenbrief over „Ont wikkelingswerk". ADVERTENTIE (Van onze speciale verslaggever) ALSDORF In zeven zittingsdagen is het softenonproces in Alsdorf al drie volle dagen op het schema achter. Vol gens het processchema zouden aanvan kelijk drie gevallen per dag worden af gehandeld. Van de vier gevallen die tot op heden aan de orde waren, is nog geen enkel afgewerkt. De zeer lange onder vragingen hebben de planning voor de getuigen volkómen in de war geschopt. Verschillende getuigen kwamen boven dien gewoon niet opdagen. „Hun veront schuldigingen zijn niet acceptabel", liet president Weber zich geërgerd ontval len. Enorm vertragend werken ook de onderbrekingen voor onderling beraad, die door de verdediging minstens drie tot vier keer per zittingsdag worden aan gevraagd. In dit tempo wordt het kerst mis in plaats augustus voordat de Con- terganlcinderen aan de beurt komen. De 250 stoelen op de publieke tribune in de Alsdorfer rechtszaal worden met de dag leger. Huisvrouwen, die zich velen, komen af en toe een kijkje men, studenten van de middelbare school die 's middags overblijven en kompels die bij de middagpauze op de cokesfa- briek Anna een half uurtje binnenwip pen, dat is het publiek bij een proces, dat twee jaar lang West-Europa in span ning zou moeten houden. Rehabilitaties in Praag PRAAG (AP) Een Praags gerechts hof heeft vijf Tsjecho-Slowaken gereha biliteerd die in 1952 werden veroordeeld als medeplechtigen van de vroegere cor respondent van Associated Press. Wil liam N. Oatis, die van 1951 tot 1953 be schuldigd van spionage in Tsjecho-Slo wakije gevangen is gehouden. Het hof besliste dat de vijf geen staatsgeheimen hadden verraden en dat hun bekentenissen afgeperst waren door onwettige-onderzoekingsmethoden. Oatis werd in juli 1951 als „Ameri kaanse spion" tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld, ofschoon uit de stuk ken van het proces blijkt dat hij slechts inlichtingen had proberen te verkrijgen die in elk westelijk land vrij verkrijg baar zijn. Na twee jaar van zijn straf uitgezeten te hebben kreeg hij in mei 1953 amnestie. De statistiek wijst uit dat momenteel in ons land de moeders die een baby krijgen voor het merendeel tussen 19 en 25 j. oud zijn. Ofschoon het geboortecijfer daalt, zijn in Nederland ge durende het afgelopen jaar toch 250.000 babies geboren. Hiervan waren er 10.000 vanmocders jonger dan 20 jaar; 80.000 waren ccrstgcbore- Er staan dus jaarlijks 250.000 vrouwen voor du opgave er aardig te blijven uitzien, terwijl zij haar baby verwachten. Zij volbrengen die op gave met gratie als zij aandacht hebben voor het. uiterlijk; voor kleding, voor make-up en onderhoud van gezicht en haren, en voor li chaamsverzorging. Maar bovendien als zij vol doende inzicht hebben in de ontwikkeling van het kind dat zij dragen cn zo goed mogelijk zorgen voor haar gezondheid (en dus schoon heid) door juiste voeding, voldoende rust en geestelijk evenwicht. Wij hebben bij de confectiefabriekant in de col lecties voorjaar '68 gezien dat het soepelvallend tentmodel voor de aanstaande moeder favoriet blijft. De rokken die boven de knie reiken (uit de cijfers is te zien dat de confectie het aan tal oudere vrouwen in verwachting moet ver waarlozen) staan in de laatste maanden van de zwangerschap bepaald onelegant: het figuur gaat er topzwaar door lijken. Daarom zouden wij voor die laatste tijd adviseren de zoom uit te leggen. Die korte rok brengt immers het be zwaar mee dat je er zo moeilijk correct in kunt zitten. Mag dat in normale omstandigheden niet zo erg gevonden worden, in deze omstandighe den staat dat niet meer. Iedereen die in. een paskamer voor de spiegel staat, moest de verkoopster om een stoel vra gen en zittend in de spiegel controleren hoe zij onthullende en flatterende kleren er dan uitziet. Voor de a.s. moeder is dit een noodzakelijkheid die haar behoedt een verkeerde keus te doen. Nu geen jeugdige garderobe meer compleet is zonder een of ander broekpak, is de bermuda met hesje ook in deze sector te vinden. Verschil lende modellen zijn „ook draagbaar als de baby er is", heet het soms. Maar in de praktijk is de definitieve moeder beu van haar kleren uit de tijd van „a.s."; we zouden er maar liever re kening mee houden dat het heerlijk is dan an dere kleren te dragen. r fa Veel vrouwen voelen zich in deze tijd uitstekend en dat is op haar gezicht te lezen. Zü worden mooier. Waarom zou den niet allen daarnaar stre ven? Het geluk vraagt er een beetje tijd en toewijding voor. Laat u niet wijsmaken dat rouge op de wangen geen mode is. U wilt er even goed en ge lukkig uitzien als u bent en niets kan dat beter te weeg brengen dan een schemerend kleurtje natuurlijk rood op de wangen. Wordt de huidskleur donker der of gevlekt, dan laat u dat de dokter zien zonder make-up. Maar daarna gaat u het mas keren met een donkerder poe der; ofwel met een donkerder fond de teint bedekt door een lichte poeder. In de donkere tinten moet meer rose dan bruin zijn, dan zullen ze een lichtend effect geven. Fleur de mond op met een lippenstift van helderrose kleur; alles wat op het ogenblik hel pen kan om de hogere sferen waarin uw hart moet leven te demonstreren, moet beproefd worden. •k Laat de kunstgrepen over oog-make-up de revue passeren en ga eens na wat hieraan ge daan kan worden. Wat het ook zijn moge: nooit een overdre ven zetting die uw ogen als namaak juwelen laten, blinken. Nu wij tot de volheid van het vrouwenbestaan geraken, zul len wij ons ver houden van wat onecht of geforceerd is, wij willen niet op een ander lijken, maar op onszelf. Het zullen zachte kleuren zijn: een tedere oogschaduw zonder pailetten, een flauwe onderstreping van de wenkbrauwen, een kleuren- steun aan de wimpers. Zult u niet vergeten de half jaarlijkse visite aan de tand arts te vervroegen? Ga nu ge rust om de twee maanden, dat bespaart narigheid en komt uw schoonheid ten go^de. Voor alle schoonheidszorgen van de a.s. moeder zijn kos- metica in de handel, van duidelijke namen en op schriften, die herstel en ver meerdering van schoonheid toe zeggen: crèmes, geleien, lotions: tegen zwangerschapsmaskers, tegen droogheid van de huid, tegen onderhuidse scheuringen, om soepele borsten te krijgen en te houden tijdens het voe den, om de borsten te herstel len na het stopzetten van het Om te voorkomen dat de huid van buik en borst door het vrij snel sterk rekken scheurstreepjes zal houden, be staat er een uitstekend middel: wanneer de zwangerschap ZVz maand gevorderd is, begint u zich in te wrijven met baby olie. Kalm en voorzichtig wordt iedere avond de olie in de huid gewreven over de oppervlakte van een ouderwetse broek, dus vanaf het middel tot een goede hand boven de knieën. Vroed vrouwen kunnen u verzekeren dat het verschil duidelijk te zien is tussen vrouwen die dit middel wel en die het niet te baat genomen hebben. Ook de borsten worden op dezelfde manier gewreven, maar de tepels zullen daarbij geen olie krijgen, omdat dit te week maakt. Bij het afdrogen na wassen en douchen zullen de Een japon, die van harte mag aanbevolen stolpplooi middenvoor, modieus door de be- worden voor de aanstaande moeder: slank- scheiden aangegeven lage taille en buiten makend, lichtlopend model (met groeimogelijk- gewoon flatteus door de strik met lange slippen, heden), extra-loop. en zitruimte door de platte het geheim van de elegante positiejapon. tepels echter met een ruwe doek flink worden nagewreven. Misschien worden de haren wat vroeger vet dan gewoon lijk. Wel, was ze dan een keer tje vaker en gebruik er een heerlijk geurende lotion J?ij. In zulke kleine luxe* dingetjes moet u nu niet zuinig zijn, want ze dragen bij tot het al geheel gevoel van welbehagen. Een ander kapsel kiezen kan in deze dagen goeddoen. Dit is het aangewezen ogenblik om iets te verzinnen met een ge kleurd lint. Een kleur boven het gezicht kan er een klein wonder aan verrichten. -k Als uw dag gaat naderen en alles in gereedheid is gebracht, moet dat hoofd ook gereed zijn. Nu denkt u helemaal niet meer aan zoiets onnozels als een kap sel, maar zodra de eerste vriendin komt kijken naar de jonggeborene, kijkt u in de spiegel en moet constateren dat u er weer zijn mag of met er gernis ontwaren dat er een raar bosje pieken om en langs uw gezicht hangt. Verkeer is nog normaal WEST-BERLIJN (Reuter-DPA-AP) Het verkeer van West-Duitsland naar West-Berlijn verliep gisteren de gehele dag zonder enige wrijving. Ofschoon de Oostduitse nieuwe maatregelen ten aan- van het personen- en goederen verkeer reeds in de nacht van dinsdag op woensdag in werking zijn getreden werden nog geen visa verlangd, omdat de technische voorbereidingen in de DDR blijkbaar nog niet zijn voltooid. Wel heerste in verscheidene Westduitse steden grote bedrijvigheid in de bureaus aar passen worden uitgereikt. De VS, Engeland én Frankrijk hebben gisteravond in een gezamenlijke verkla ring de nieuwe reisbeperkingen naar en West-Berlijn, die O.-Duitsland heeft uitgevaardigd veroordeeld. Deze zijn strij dig met de reeds lang bestaande inter nationale overeenkomsten en de prak- en zijn niet te verenigen met het streven naar ontspanning in Europa. De redenen die voor de Oostduitse maatre- geen zijn opgegeven zijn ongeldig en kunnen op geen enkele manier de stap pen rechtvaardigen die de vrijheid van toegang tot Berlijn hinderen, zoals die sinds 1945 bestaat, en daardoor de ver deling van Duitsland en Europa nog gro ter maken, aldus de verklaring. Het Westduitse kabinet heeft besloten de subsidies aan West-Berlijn te ver hogen en compensatie te geven voor de economische verliezen die de geïsoleer de stad zal leiden als gevolg van de nieu we communistische belastingen op zijn verkeer met West-Duitsland. Na de kabinetsraad die de gehele dag (ADVERTENTIE) de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust geduurd heeft heeft Kiesinger een onder houd van drie kwartier met de ambas sadeurs van de westelijke Grote Drie gehad om een politiek front te vormen tegenover de maatregelen die door Oost-Duitsland waren bekendgemaakt. AMSTERDAM (ANP) Van 10 tot 14 juni 1968 zijn in Amsterdam de hoofd directies bijeen van warenhuisonderne mingen, aangesloten bü de interconti nentale groep van warenhuizen. Het doel van deze, in 1946 opgerichte, groep is het bevorderen van optimaal gunstige relaties tussen de specialisten van de aangesloten warenhuizen om informaties uit te wisselen op het gebied van de in koop. De inkopers van de groepsleden kunnen met behulp van hun buiten landse collega-inkopers in een zo kort mogelijk tijdsbestek de door hen ge zochte artikelen vinden cn de collecties van de hun aanbevolen fabrikanten doornemen. Daarnaast is het mogelijk op grond van bestaande contacten van de fabrikanten met de warenshuisonderneming de gun stigste inkoopprijs te bedingen. Andere activiteiten die de groep ontplooit liggen op het vlak van de verkoop, de reclame, de bouw van warenhuizen enz. Op een persbijeenkomst deelde de heer Dreesmann mee, dat besloten is een diepgaand onderzoek in te stellen naar het functioneren van de inkooporgani satie. Zo mogelijk moeten verbeteringen worden ingevoerd. De meeste leden ma ken een periode van grote expansie door. De heer Dreesmapn verwacht dat de groei van de omzet voor de gehele groep 10 pet per jaar zal zijn. Over het algemeen kopen de waren huisondernemingen in hun eigen land het meest in: V. en D. in Nederland voor ca. 16 pet, Karstadt (Duitsland) voor on geveer 90 pet, Lewi8* Selfridge» (Enge- kan het niet TER ALS HET KAN 00K VOOR DE MAN land) voor bijna 99 pet. In dit verband achten de deelnemers het hun plicht hun medeleden de produkten van eigen fabrikanten onder de aandacht te bren gen. Op deze wijze bevordert de I.G.W. de onderlinge handel tussen aangeslo ten landen. „Sprekend zijn voor eigen bedrijf", zei de heer Dreesmann. „dat men in niet al te verre toekomst ertoe zal overgaan de jaarcijfers te publiceren". Hij gaf toe dat eerder gepubliceerde cijfers redelijk de werkelijkheid benaderden. Het ex- pansictempo van Vroom en Dreesmann in de komende tien jaar zal ongeveer gelijk zijn aan de groei, die het bedrijf in de afgelopen tien jaar heeft doorge maakt. De nieuwe plannen zullen intern gefinancierd worden. De directie zal geen beroep doen op de openbare kapi taalmarkt. Over de invoering van de B.T.W. Is nog weinig te zeggen. De direc tie verwacht een geringe prijsstijging. Voor een koele dag in het warme jaar getijde, mantels die zo zomers zijn als men maar wensen kan: links een ultra kort model van wollen gabardine in wit en zalmrose. De twee kleuren zijn in een bijzonder sierlijk lijnenspel met el kaar verbonden. Het beschermend op staand kraagje maakt de minilcngte die de knietjes onbeschermd laten, nog nadrukkelijker. Wat niet te zien is, maar het vermelden waard: onder dit jasje hoort een mouwloze jurk in de zelfde stof en dezelfde kleuren, die nu echter op tegenovergestelde wijze zijn verwerkt. Model Jean Marie Armand. „Hippy" heet het ensemble rechts van mantel met japon uit muisgrijze wollen stof met Ingewerkte witte rcuzebloe- men die een lichtgrijs hart dragen. Uit d« Italiaanse couturecollecties, Mila Dit is de tijd om tuinmeubels een fris verfje te geven, het bulkon wat bij tc werken, kortom we nemen de verf kwast en storten ons op de buitenboel. Had u de verfkwast bewaard na uw laatste schilderactiviteiten? Dan zal hij waarschijnlijk! toch hard geworden zijn en niet tc gebruiken voor het werk dat u nu gaat ondernemen. Dit is zo'n alge meen voorkomend verschijnsel, dat er wegwerpkwasten in de handel zijn ge bracht. Voor f 1,- de kwast van echt varkenshaar met plastic steel, in aller lei formaten. Ze hebben maar een be zwaar: de kwasten zijn zo mooi dat de ware Hollandse huisvrouw het niet over haar hart kan verkrijgen hem weg te

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9