KLISJEEMANNETJES: WONINGBOUW UOOPT GOED ZEGT MINISTER SCHUT i Schade vergoeden aan gedupeerden van misdrijven Leven van mannen steeds korter „Een avond bewust t.v. kijken en je hebt op zijn minst weer tien clichés" Haags duo gaf gemeenplaatsen een aureool van nutteloosheid Wachttijden subsidie voor particuliere bouwers Verkeer groot boosdoener Jongen bekent aanranding doofstom meisje DONDERDAG 13 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Drie klotsende biljart ballen, eert handvol clichés en een ragfijn Haags accentje vormden de bagage van copywriter Kees van Kooten en radio- medewerker Wim de Bie, toen ze in 1965 als de twee anonieme Klisjeemannetjes de vaderlandse ether indoken. Ze deden dat in VARA's kleunend zaterdagmiddag magazine „Uitlaat", dat hun begenadigd gezwets in de ruimte promoveerde tot de wekelijkse onverbiddelijke uitsmijter. De uitgesleten conversatie der burgerij, de prietpraat van dagsluiters, forumleden, politieke bonzen en seksuele voorlichters werd door hen tot op het bot afgekloven en krepg daarmee automatisch het aureool van volstrekte nutteloosheid. Daarna volgde een regelmatig gastoptreden in het televisiejongerenprogramma „Fenklup", waar hun subtiele aot als een verdwaald koekoeksei tussen de moddervette beat te kijk werd gezet. „Een kleine misser", geven ze zelf volmondig toe, ,,maar achteraf wel begrijpelijk. Als je op een gegeven moment wordt uitgenodigd om voor de buis op te treden, dan kan het je niet schelen, in welk programma ze je zetten. Al is het in een forum over de bosbouw in Suriname. Dan doe je het nog. „Fenklub" is voor ons nummer inderdaad niet de ideale entourage, een hoop gags gaan regelrecht de mist in en het moet in de huiskamer een vreemd gezicht zijn om ons daar bezig te zien, terwijl allerlei mensen met béte gezichten toekijken. Het is dan ook zonneklaar, dat we er vaak met het zweet In onze handen hebben gewerkt". Betweters De biljartende betweters zijn inmiddels door De Bie Van Kooten bijgezet in het massagraf van de herinnering. Waarom? „Nou, dat lijkt ons nogal duidelijk. Die twee Haagse gabbers waren gewoon Ve beperkt, die konden we alleen laten smoezen over de huis-, tuin- en keukenonderwerpen. Het waren recht toe JjechJ* arm; typetjes, die jèovegal 'n de samenleving aantreft. .Goeie jongens, daar niet van, maar hun ilTteresse ging qualitate qua nooit verder dan de deur van het café. Daarom hebben we ze na drie jaar genadeloos laten vallen. We wilden ook wel eens over andere groepen praten, over jonge filmers, jonge dichters, studentenleiders. In die hoek gonst het ook van de clichés, die hebben ook een bek vol platitudes achter de hand. Onze biljarters spraken misschien •amens negentijg procent van ons volk, maar toevallig willen we het nou eens hebben over die andere tien procent, over de mensen, die anderen verwijten, dat ze clichés gebruiken, terwijl ze er zelf in verdrinken. Van de week was er nog een televisieprogramma, waarin dichters uit eigen werk voorlazen. Man, een regelrechte gillerDie jongens kwamen eindelijk uit de ivoren toren, waar ze hun hele leven kneuterig hebben zitten potverteren. Een nobel streven, maar wat zag en hoorde het publiek in feite f Een stel stoffige mannen, die elkaar familiair' bij de voornaam noemden. „Zeg Wim, wil jij nog een versje zeggen?" En een ademloos toekijkende zaal hoorde vervolgens alle gemeenplaatsen, die zo'n man moeizaam in 1926 heeft verzonnen. Kijk, zulke poëtische ballonnen zijn ook waard om doorgeprikt te worden. En daar waren die twee Haagse mannetjes nou net niet geknipte figuren voor, die kijken niet eens naar zulke programma's en maken er dus ook geen woorden aan vuil. Leg je ze toch zo'n tekst op de smeuiige lip, dan klinkt het gelijk onecht, vals. Dan span je je eigen paard aohter je eigen clichéwagen'". Panklare clichés De bronnen, waar het duo drie jaar uit heeft geput, zijn nog steeds in vol bedrijf: „Dat is geen enkel probleem. Eén avondje bewust naar de televisie kijken en je hebt er op zqn minst weer tien puntgave j clichés bij. De televisie is een ongelooflijk en onuitputtelijk reservoir voor onze act. We slaan om te beginnen geen Journaaluitzending over. Man, dat H I ii Au&uat Betweterige biljarters bijgezet in het massagraf van de herinnering is adembenemend. Zo'n ernstige nieuwslezer, die de grootste calamiteiten, de afschuwelijkste rampen als panklare gemeenplaatsen uitserveert. En dan natuurlijk de programma's van IKOR, CVK en niet te vergeten Socutera. Het vervelende is, dat die mensen de beste bedoelingen hebben, maar de manier, waarop ze het brengen. Je hoeft er je bordje maar onder te houden en je hebt gelijk een volle clichém aal tjjd. Willem Duys slaan we ook nooit over. Hy is waar schijnlijk de slechtste interviewer van het westelijk halfrond, maar de manier .waarop deze man zijn programma verkoopt, is volstrekt uniek. Duys ver veelt ons nooit, hij ergert ons wel, maar daar krijgen we ook wat voor terug. Eerlijk is eerlijk. Roemloze dood Het vreemde is, dat de radio ons relatief weinig stof oplevert. Met uitzondering uiteraard van Hilversum Hl. De jongens, die daar staan te praten, kunnen er ook wat van. Vakwerk. De andere zenders zijn voor ons werk minder interessant. De radio is gewoon veel meer volwassen dan de televisie. Televisie heeft ten onrechte nog steeds de image van onschendbaarheid. Als je daar één keer met je kop op geweest bent, dan ben je ineens een grote jongen. Vandaar dat de televisie zich zoveel ongein permitteert. Je moet je een figuur als Lou van Burg op de radio voorstellen. Dat kan in 1968 niet eens meer. Zulk entertainment is indertijd met de Bonte Dinsdagavondtrein een roemloze dood gestorven. Maar op de televisie is hij nog steeds de grote, vette ster. Leve de televisie, leve de clichés". Obsessie De teksten voor hun Klisjeemannetjes (tegenwoordig opduikend in allerlei vermommingen van geacht forumlid tot geteisterde avamt-gardecineast) schrijven ze nog steeds razendsnel. „Op het Daltonlyceum in Den Haag stoeiden we al met gemeenplaatsen, het is gewoon een tweede natuur geworden. Of noem het een obsessie. Als we elkaar aankijken, weten ze al, hoe laat het is. Dat geeft ons ook de gelegenheid tot pure improvisatie. We hebben net een langspeelplaat gemaakt, waarvan een half uur k l'improviste is ingesproken. We hadden alleen het stramien, een paar trefwoorden als handvat. De rest borrelde vanzelf naar boven. In een uur stond het erop". Uit de verf En de Klisjeemannetjes, zij ploegen voort op de vruchtbare akker der gemeenplaatsen. Zij dromen nu van een volwaardig televisieprogramma, waarin hun unieke act beter tot zijn recht zal komen. Een verloren hoekje bij Mies Bouwman misschien? Of een handreiking van een andere zuil? „We voelen ons door niets en niemand gebonden", zeggen ze, „we zijn volmaakt vrije jongens. Het gaat er alleen om, dat onze mannetjes uit de verf komen. Onze humor is nu eenmaal kwetsbaar, het is geen dijenkletser. Je moet er wat voor gelezen hebben, je moet op de hoogte zijn van bepaalde situaties. We wachten nu op een figuur, die er net zo over denkt als wij". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting vindt, dat de ontwikke ling van de woningbouw sedert 1 janua ri 19fi8 geen aanleiding geeft tot het beschikbaar stellen van een extra-con tingent met rijksleningen te bouwen woningwetwoningen. Wel zal het aantal woningen, dat woningbouwcorporaties zonder rijkslening in de particuliere sec tor mogen bouwen, worden verhoogd van 5.000 tot 10.000 of zonodig iets meer. De woningbouwcorporaties hebben voor de ze bouw grote belangstelling. In een nota aan het parlement heeft minister Schut de ontwikkeling van de woningbouw in 1968 geschetst. De Twee de Kamer had hem om een nota ge vraagd, teneinde te kunnen nagaan of er dit jaar meer woningwelbouw zou moeten worden gepleegd. De minister had namelijk in het bouwcontingent voor dit jaar (50.000 woningwetwoningen, 50.000 gesubsidieerde particuliere woningen, 25.000 woningen in de vrije sector) het aantal woningwetwoningen, vergeleken met 1967. verlaagd ten gunste van de gesubsidieerde particuliere bouw in de verwachting, dat er in deze particuliere sector voldoende belangstelling zou zijn. Zou dit niet het geval zijn, dan zou het contingent woningwetwoningen met ten hoogste 10.000 gulden worden uitgebreid. De minister stelt nu, dat die uitbrei ding niet nodig is. Hij zegt in de nota: de realisatie van de 10.000 gesubsidieer de woningen, die zijn opgenomen in het bouwprogramma 1968 verloopt bevredi gend cn de vooruitzichten voor de ver dere ontwikkeling zijn gunstig; de on gesubsidieerde woningbouw (vrije sec tor) olijft achter bij de raming van 25.000 volgens het bouwprogramma voor 1968. Het verloop van de bouw van wo ningen in de particuliere sector, die ver gelijkbaar zijn met woningwetwonin gen 'substitutiewoningen) is bevredi gend en de vooruitzichten zijn positief. Met name deze ontwikkeling maakt, dat het contingent woningwetwoningen toe reikend wordt geacht. Het laat zich aan zien, aldus de minister, dat het aantal van 10.000 substitutiewoningen zal wor den gehaald. Ook de te verwachten re gionale spreiding van deze woningen geeft een gunstig beeld. Een en ander wordt mede toegeschreven aan de nieuwe subsidieregelingen. De realisatie van htet in het bouw programma voor 1968 vastgelegde aan tal gesubsidieerde woningen, is derhal ve verzekerd, aldus minister Schut. Voor het toekennen van subsidie voor de 'douw van particuliere woningen zal zelfs met wachttijden rekening gehouden moeten worden. Eind mei was het aantal in be handeling zijnde aanvragen om subsidie in deze sector namelijk opgelopen tot meer dan 43.000. De minister heeft be loofd, dat hij de ontwikkeling in de on gesubsidieerde sector nauwlettend «al volgen en zo nodig regionale maatrege len in de gesubsidieerde sector tal ne- De nota werd uitgelokt door liet feit, dat in de eerste maanden van dit jaar het aantal voltooide woningen wat te- leurstelde, waardoor het noodzakelijk leek h"t „noodcontingent" aan te spre ken. De minister stelt nu, dat dit ach terblijven niet onverwacht is gekomen. Het hangt voor een deel samen met de tijdelijke inzinking bij het aantal in aanbouw genomen woningen in het jaar 1966 Voorts is het mogelijk, dat de ver schuiving van de ongesubsidieerde naar de gesubsidieerde sector In 1967 van in vloed is geweest. Uit de statistieken blijkt dat onder de in aanbouw zijnde woningen eind april '68 rond 149.500 relatief veel woningen zijn, waarvan de bouw in de beginfaze is en naar ver houding minder woningen, waarvan de bouw in de eindfaze verkeert. Het ligt volgens de minister daarom in de lijn van de verwachting, dat in de tweede helft van dit jaar het aantal gereedge komen woningen zich weer in opwaartse richting zal gaan bewegen. Uit dc ministeriële nota blijkt verder, dat ondanks het vrij lage cijfer voor februari 1968 het aantal in aanbouw nagenoeg gelijk is aan dat van het vorig jaar, te weten 39.879 in vier maanden 1968 tegen 40.400 in dezelfde periode 1967. „Deze gang van zaken stemt tot te vredenheid, aangezien bij de wijziging van de subsidieregelingen, die op 1 ja nuari 1968 werden doorgevoerd, niet te voorzien viel, in hoeverre de overgang op een ander subsidiesysteem tot een tij delijke stagnatie bij de woningbouw lei den", aldus de minister. Gedachte van prof. dr. L. Hulsman ADVERTENTIE STAAT MOET INDIVIDU BESCHERMEN TEGEN DELICT H. C. Hulsman, hoogleraar In het straf recht aan de economische hogeschool te Rotterdam, is van mening, dat er in ons land 'n overheidsfonds moet komen voor schadeloosstelling van slachtoffers van misdrijven. Dit fonds zou dc lasten moe ten dragen, die de delinquent niet of niet direct kan opbrengen. Prof. Hulsman zei dit in een inleiding over .reclassering en conflictoplossing" op de jaarvergadering van de vereni ging voor reclasseringsinstellingen. Even als andere deskundigen op het terrein van misdaad en straf, is de hoogleraar van mening, dat er meer aandacht moet worden besteed aan de slachtoffers (of gedeputeerden) van misdadig gedrag. De schade kan later eventueel worden Prof. Hulsman gaf de volgende argu menten voor een dergelijk overheids- Teleloonstoring Zuid-Nederland DEN HAAG (ANP) Het telefoon verkeer in Noord-Brabant en Limburg is de gehele nacht ernstig gestpord ge weest. Gesprekken met de rest van het land waren slechts in beperkte mate mogelijk, evenals interlocale gesprekken binnen beide provincies. Een kabelstoring tussen Eindhoven en Den Bosch in de buurt van Boxtel waar door 2000 kanalen buiten werking wer den gesteld, is de oorzaak van het onge rief. De PTT heeft 50 procent van de verbindingen kunnen omleiden. fonds: het is de taak van de staat om het individu te beschermen tegen delie- ten, omdat het individu geen eigen rech ter mag zijn; het slachtoffer mag niet opdraaien voor de fouten, die in het be handelingsplan van dedelinquent even tueel worden gemaakt: het strafrecht maakt het vaak onmogelijk, dat er een schadeloosstelling komt door het opleg gen van een vrijheidsstraf of/en een boete; vergoeding van de schade zou leiden E>t normhandhaving (gunstige tje- iijvjoeptqjl van het gedrag van de de linquent); een fonds, dat in eerste in stantie direct de schade vergoedt, zal meer ruimte geven voor de behandeling van de delinquent; schadeloosstelling door de dader van een misdrijf zal ook gunstig werken op zijn omgeving (de re- classerende elementen worden geringer), In het buitenland, aldus prof. Hulsman ztjn er reeds dergelijke regelingen, zo noemde hij Nieuw-Zeeland, Engeland, en dc Amerikaanse Staten New York en Californië. De Rotterdamse hoogleraar meent, dat de reclassering een taak moet hebben bij het systeem van schadever goeding aan het slachtofer. De reclas sering krijgt dan een meer verzoenende taak, z.o meende hij. Boze chauffeur sleept agent mee AMSTERDAM (ANP) Een hoofd agent van de Amsterdamse motorpoli tie wilde woensdagmiddag in de Am- stelstraat de bestuurder van een bestel busje bekeuren, wegens overtreding van een stopverbod. Toen de politieman voor overgebogen in de cabine stond, pakte de bestuurder plotseling zijn rijbewijs terug en reed weg. De beduusde agent klemde zich aan de zitting vast en werd, met zijn benen buiten de auto hangend, tot aan de Amstel meegesleept. Hier zag hij kans op straat te springen. De wagen kon later worden opgespoord. De be stuurder had geen verklaring voor zijn gedrag, hij zou alleen „wit van woede" zijn geweest. (ADVERTENTIE) 'n Goede tip voor Vaderdag: zeg het met bloemen! Met een royaal boeket. Of een potplant vol kleur. Goed idee! Hij is er vast blij mee. UTRECHT (ANP) De kans op een langer leven voor de mannen neemt af. Nederland is het eerste land ter we reld. waar dit merkwaardige verschijn sel optreedt. Het wordt gesignaleerd in het jaarverslag 1967 van het Nederlands instituut voor preventieve gcreeskunde TNO. Het sterftepatroon na de tweede we reldoorlog geeft volgens dit instituut een buitengewoon merkwaardig beeld te zien en het instituut constateert, dat voor deleeftijdscategorie tussen 55 en 64 jaar de sterftekans nu terug is op het niveau van 1937-1939. De sterftekans van mannen is thans zelfs 40 pet. hoger dan die van vrouwen. Opvallend is dat naast de stijging van ischaemische hart ziekten, longkanker, cara (chronische a- speclfieke respiratoire aandoeningen) en verkeersongevallen er ook sprake is van een stijging van mortaliteit als gevolg van pancreaskanker, kanker van nier en blaas en aneurysma aortae (opzwel ling van de lichaamsslagader). Ook hier in is de stijding aanzienlijk groter bij mannen dan bij Volgens het instituut voor preventieve geneeskunde dringt de vraag zich op in hoeverre er verband kan bestaan tus sen de stijging van deze ziekten en of mogelijk deze ziekten een of meer ge meenschappelijke oorzaken hebben. De afdeling sociale hygiëne van het TNO-instituut heeft een onderzoek be ëindigd naar de restverschijnselen van ongevallen bij kinderen. Elk jaar wor den 50 60 per 10.000 kinderen wegens een ongevalsletsel in een ziekenhuis op genomen. Rond zes procent van deze kinderen werd matig tot ernstig gehan dicapt. Het percentage voor jongens en meisjes is vrijwel gelijk, maar hoger onder kinderen dan onder kleuters. In alle leeftijdsgroepen worden anderhalf tot tweemaal zoveel jongens als meisjes getroffen door ongevallen, die verple ging noodzakelijk maken. Een analyse van 1950 tot 1966 van de verkeersongevallen geeft voor alle leef tijdsgroepen een stijging te zien, doch de hoogste stijging is die bij mannen tussen 15 en 30 jaar. Over het algemeen overlijden er drieëneenhalf maal meer mannen dan vrouwen door verkeerson gevallen. Tweeëneenhalf maal meer mannen dan vrouwen lopen verwondin gen op. Jonge bromfietsers zijn in hoge mate bij verkeersongevallen betrokken. Van de niet gemotoriseerde verkeers slachtoffers zijn het de kinderen en de bejaarden, die de hoogste tol betalen. (ADVERTENTIE) metallique 1 verwisselbare Kop moderne vormgeving en de prijs 9.75 I (Van 1orrespondent BREDA De 19 jaar oude F. D. uit Ulvenhout heeft enkele maanden geleden In het Van Sonsbeeckpnrk in Breda een doofstom meisje aangerand. Hij beken de dit eerst gisteren tegenover de rijks politie in zijn woonplaats. Deze had hem dinsdagavond aangehouden wegens open bare schennis van de eerbaarheid. Van de poging tot aanranding was nooit eer der aangifte gedaan. De jongen wist het meisje 's avonds over tc balen om zich door hem vanaf een bushalte naar het station te laten brengen. De jongeman is overgeleverd aan de gemeentepolitie te Breda. Vrijdag zal hij worden voor geleid aan de officier van justitie. Algebrande schoenfabriek ligt twee maanden stil (Van onze correspondent) KAATSHEUVEL Het zal minstens - 3 maanden durrn voordat de dins dagavond voor een belangrijk deel afge brande schoenfabriek „Diana" in Kaats heuvel de produktle van damesschoenen weer volledig zal kunnen hervatten. Tot deze naar zijn mening nog zeer optimistische slotsom kwam gistermid dag directeur A. H. van Gils, die de toe komst voor zijn bedrijf niet bijzonder rooskleurig inziet. „Ik ben bang", zei hij, „dat we een groot deel van onze tot voor de brand gunstige orderpositie zul len moeten prijsgeven Voor de bijna 200 werknemers van het bedrijf, dat, nu de produktleafdelingen zijn uitgeschakeld geheel stil ligt, heeft de brand althans In financieel opzicht geen nadelige gevolgen, aldus do heer Van Gils. De lonen van alle werk nemers zullen normaal worden uitbe taald.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7