3 ANDRE VAN DUYN: „Ik ben gek op bekkentrekken' NSA maakt rapport academie openbaar Giften minder dan pri js van een sigaret V.N.-commissie akkoord met kern verdrag Amerikaanse dumpingpolitiek unfair Papieren oorlogbedreigt industrie Vorig jaar f.60,- brandschade per inwoner Effecten leveren ons ineens extra voordeel op... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN <w> DINSDAG 11 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT SCHEVENINGEN. Hij was er opeens. Hij is er nog steeds. Hoe lang zal hij nog blijven André van Duyn rood haar, geel truitje, grijze broek, geen kleuren televisie haalt de tengere schouders op. „Geen idee. Ik heb mijn hele ziel en zaligheid aan die ene band recorder opgehangen en ik weet, dat het een verrekte smalle basis is. Ik heb een nummer van twaalf minu ten, geen seconde langer, geen seconde korter. Als de mensen in de zaal „biss" gaan roepen, hang ik gelijk, want ife kan onmogelijk die band terugspoelen. Ik gooi «ie hele handel er In één keef ui» en dan is het gebeurd. Een zanger heeft altijd een fijne uitsmijter achter de hand voor het geval, dat de zaal blijft klap pen- Dan kan ie terugkomen om een royaal gebaar te maken. Een extra liedje voor dezelfde prijs. Ik niet. ik 6ta na die twaalf mi nuten met lege handen op de Daarom moet ik zorgen, dat ik altijd wat nieuws heb. Er moet een actualiteitje in zitten, een nieuwe gang van één van de col lega's. Mijn vader en moeder zit ten elke avond voor de televisie en nemen alles op. Noem maar op: Johnny en Rijk. Willem Du.vs. Mies Bouwman. Vaak zit ter niks bij, maar ik kan het risico miet lopen, dat ik wat imis. Ik wil bij blijven, ik leef bij de dag en daar om moet je er met je neus boven op blijven zitten. Elke week ga ik naar Rotterdam en dan kijk ik, wat de oogst is. Die twaalf minu ten, daar gaat het om, daar leef ik voor. De mensen weten, dat je met een band werkt, ze kennen je smoel, je gebaartjes, maar ze weten miet-, wat er komt. Als je een jaar Jang met dezelfde non sens het land afstroopt, kun je wel inpakken, dan roepen ze: „Dat hebben we al gezien. Op de tele visie. Televisie is een geweldig me dium, maar je kunt na één show ook gelijk in de goot liggen. Half Nederland heeft je gezien, als je met Rudi Carrell hebt gewerkt en als je daarna niet zorgt, dat er wat nieuws is, dat er een verras sing in zit. dan kun je gelijk zak ken gaan plakken- eigen spullen Laat ik het afkloppen. Het gaat nog steeds best. Ik heb elke avond werk. ik sjees van de ene kant van het land naar de andere. Eer gisteren in Valkenburg, gisteren nl Bellen. Tweehonderd kilometer heen. twaalf minuten optreden, dan weer tweehonderd kilometer terug naar Scheveningen. Van avond in Uf feite. Ik weet nauwe- andere. Kleine zalen, grote zalen. Soms sta je op een toneeltje, waar je je gat niet kunt roeren, maar dat doet me niks. want met een bandrecordnummer hoef je niet groots uit te pakken. Ik zal je nog sterker vertellen, ik werk liever in een knusklein zaaltje dan in een bak, waar er twee-, drieduizend ingaan. Neem een tent als Houtrust in Den Haag. Of de Rotterdamse DoelenDat is goed voor een operazanger, die een geweldige borst kan opzetten, maar als ik daar kom met mijn kistdan zien ze op de achterste rij een klein, petieterig kereltje, dat ze niet een.? kunnen verstaan. Vind je het gek, dat ze dan na afloop niet zo'n behoefte hebben om je toe te juichen f weet van Je komt ergens in een Friese uithoek en dan staat daar opeens een zaal. waar je je hoed voor afneemt. Heus er zijn een hoop leuke tenten in Nederland. kop in de zon Ik houd het nou al vier jaar vol. Elke avond, behalve zondags, want lk wil ook wel eens met mijn kop in de zon liggen. Ik sta s morgens om elf uur op, ik lees mijn krantje, eet een boterham metje en ga dan wat langs het strand wandelen, 's Middags stoei ik dan wat met mijn geluidsban den. nieuw witzje, gek liedje. Ik moet zorgen, dat het bekt. Be halve als het mooi weer is. dan ligt deze kleine jongen mooi op het dak. Ik heb zes bandrecorders. Dingen van 1500 gulden per stuk. Ik heb in de kamer hiernaast ook een complete studio gebouwd, waar ik mijn banden maak. Elke veertien dagen een nieuwe- Dat is het moeilijkste van mijn vak. Ais zo'n act éénmaal lekker ingespeeld is. „Ik heb een nummer van 12 minuten als de mensen „biss" roepen hang ik" lijks. waar het ligt. ik ken de zaal niet. ik heb geen flauw idee. met welke artiesten ik in het pro gramma sta. Dat dondert ook niet. ik ben van niemand afhankelijk, ik heb mijn eigen spullen bij me ik zet mijn bandrecorder klaai ik sluit de microfoon aan en ik spring het toneel op. Met mijn vorige auto heb ik in acht maan den 77.000 kilometer gereden, ik heb uitgerekend, dat ik gemiddeld zo'n 10.000 kilometer per maand draal. De ene schnabbel na de een echo in van je welste en als je vier minuten bezig bent. horen ze achterin pas. wat je in het be gin hebt gezegd. Ik weet- precies, waar mijn show het lekker doet In de Dierentuin in Den Haag. dat Is een geweldige ruimte, daar kunnen er ook 1500 in, maar die blijven op je lip zitten. En Kras- napolsky in Amsterdam. En Pa lace in Rotterdam. Altijd prijs. In de provincie zijn trouwens ook geweldige zalen, daar heb je als jongen uit de grote stad geen is cr geen vuiltje meer aan de lucht. Dan hoef ik er alleen maar een bijpassende bek bü te trek- Maar voordat het zover is. Voor dat je al die ideeën hebt uitge- zeefd en gerangschikt. Voordat je weet, waar een lach komt en waar niet. Als er een enorme reactie komt. moet je er als de bliksem een stuk wit achter plakken, want anders gaat je volgende wltz ver loren. Maar de volgende dag heb je een zaal, die helemaal niet reageeert en dan sta je daar voor joker met al je wit, schnabbeltoer Laat ik het afkloppen. Het guat nog steeds goed. Ik heb volop werk, ik begin straks bij Slees- wijk. Een eigen act van twaalf minuten en een sketch met Willy en Plet, Een persiflage op de Supremes. Na de pauze stap ik dan in mijn aluto en sjees het land in. Ik houd die schnabbel- toer gewoon aan. want lk moet ook aan morgen en overmorgen denken. Sleeswijk heb ik er bij genomen, omdat lk dacht: „Als ik nou niet in stap. komt het er nooit meer van". Het is de enige grote revue, die er in Nederland nog is. De enige zaak. die een ster op de ouderwetse manier kan lanceren. Ik vind het gewoon een geweldige eer om daar te kunnen werken- Maar voor hetzelfde geld stap ik dezelfde avond een wrak to neeltje in Uffèlte op. Het gaat immers alleen om de business. De schoorsteen moet blijven ro ken, zegt mijn vader altijd en die kan het weten, want die is magazijnmeester. bekken trekken Zolang ze me pruimen, werk ik door. Keihard. Ik heb het geluk, dat mijn hobby toevallig ook mijn broodwinning is. Ik ben gek op bekken trekken, ik houd van mu ziek Ik kan trouwens niet veel anders- Ik heb het afgelopen jaar bij Rudi Carrell wat andpre din gen gedaan, maar lk geloof niet. dat je daar mensen voor naar een zaal krijgt. Ze kennen me als de imitator, de jongen met de band recorder en geloof me. dan moet Ie niet de illusie hebben, dat je het publiek nog voor wat. anders warm krijgt. Als straks mocht blijken, dat het niet meer gaat, dan ls er nog tijd genoeg om aan wat anders te gaan denken. Ik maak me daar nu nog niet druk over Ik heb een fijn leven, lk kijk uit mijn PRINS BERNHARD FONDS DEN HAAG (ANP) ..Per hoofd geeft de Nederlander per jaar gemid deld honderd gulden aan rookwaren uit, terwijl de bijdrage aan «Ie jaurlijkse an- jeraciie zells nog geen 5 eent per hoofd van de bevolking bedraagt en dus nog niet de prijs van zegge en schrijve één sigaret". Dit staal te lezen in 't verschenen jaar verslag van het Prins Bernhard Fonds, dat in de vrijwillige bijdragen van de massa van het publiek aan de doelstel lingen van het Prins Bernhard Fonds en de 14 anjerfondsen (van 480.096,70 in 1966 tol 537.999,06 gulden In 1967) dan ook niet de kwalificatie „verheugend" kan verlenen. Het verslag merkt verdei op: „Dit geldt ook t a v. de opbrengst van de voetbaltoto. Het is de toenemen de en ongrijpbare concurrentie van de buitenlandse kónsspelen als gevolg waarvan de geleidelijk dalende lijn in I de opbrengst van de toto gedurende het I verslagjaar werd gecontinueerd Het aan deel van het Fonds daarin liep terug van 1.509.063.64 in 1966 tot 1.259 376,17 gul den In 1967". Intussen, zo wordt hieraan toegevoegd, heeft het P.B.F. krachtig bijgedragen tot verruiming van de mogelijkheden van de toto. Naar het zich laat aanzien wordt die verruiming binnenkort een feit In 1967 heeft het Fonds voor een bedrag van 2.043.431.53 gulden aan subsidies toe gewezen; in 1966 was dat 2.166.849,18 gulden. raam naar de zee, Ik lees wat stripboeken. Donald Duck. Pep en voor de rest duurt het mijn tijd wel uit. flauwekul Ik heb ook nooit de aanvechting gehad om geweldig subtiele humor te brengen. Ik vind Johnny en Rijk enorm, maar zodra ze op de Amerikaanse toer gaan en hele intilllgente humor gaan brengen, zegt het grote publiek toch „wat een flauwekul. Dat zijn de ouwe Johnny en Rijk niet meer'. Ik moet het hebben van het grote publiek. Daarom breng lk Duitse humor. Recht toe. recht aan. Een wltz. waar Je niet bij na hoeft te denken- Geloof me. Dat willen ze niet. Ik heb er zelf trouwens ook een hekel aan". NEW YORK (AFP-Rculer) De po litieke commissie van Uc Verenigde Naties heeft maandag met grote meer derheid 't ontwerpverdrag tegen verde re verspreiding van atoomwapens aan genomen. namelijk met 92 tegen 4 stem- (Albanië, Cuba. Tanxanit' en Zam- en 22 onthoudingen onder wie Frankrijk. Auto vloog uit bocht tegen boom (Van onze correspondent) ASTEN Een persoon werd gedood en drie werden zwaar gewond toen gistermiddag in het gehucht Vosselen een personenauto uit een bocht vloog en tegen een boom reed. De wagen werd geheel vernield. Om het leven kwam' de 42-jarige ongehuwde heer H. Grein uit Asten. Zwaar gewond werden naar het ziekenhuis te Helmond overgebracht de bestuurder J. K. en de inzittenden A. W. en B. B., allen uit Someren. Een vijfde inzittende kwam met de schrik vrij. De auto kwam uit de richting Asten, raak te in de scherpe bocht te Vosselen in een slip, slingerde over de weg en bots te tenslotte tegen een boom. Nuntius naar Rome wegens sterfgeval (Van verslaggevers) DEN HAAG Naar wij van de nun tiatuur vernemen is mgr. Felici, pause lijk gezant in Nederland, eergisteren voor enkele dagen naar Rome vertrok-» ken in verband met het overlijden van zijn moeder. De reis heeft derhalve een zuiver privé-karakter. Niet op te roeien tegen de grote stroom dollars (Van een onzer verslaggevers) GENNEP „Aan de horizon doemen dreigende wolkengevaarten op voor on ze bedrijfstak. Een wervelwind is op komst en wij moeten het ergste vrezen". Met deze woorden verwekte mr. R. Rij- senbeek, dezer dagen enige sensatie in de vergadering van de ondernemersraad van zijn fabriek, de N.V. Page te Gen nep. waar papierpro.dukten worden ver vaardigd. l'it welke hoek zal de storm als deze inderdaad opsteekt waaien. Mr. Rijsenbeek kan de richting nauwkeurig aangeven. Hij verwacht namelijk een sterk toenemende concurrentie van de Amerikaanse bedrijven, die thans hun wezigheid. op de Europese markt reeds duchtig laten voelen bij de oude ondernemingen op het continent. De Amerikanen, in Nederland bijvoor beeld Kimberly Clark te Venendaal, wer ken naar de mening van de heer Rij senbeek met dumpingprijzen. Daartegen kan men van Europese kant maar zeer moeilijk opboksen. Bovendien is de strijd niet fair, zelfs onsportief. Daarom trok mr. Rijsenbeek aan de bel bij de daarvoor in aanmerking komen de instanties. Het Nederl. ministerie van Economische Zaken is op de hoog te van de „houdgreep" waarin de Euro pese papierbranche genomen zou kunnen worden als maatregelen uitblijven. En het rinkelen van de alarmschil wil de heer Rijsenbeek ook graag in Brussel bij de Europese commissie laten horen. Daar bestaat een groot gevaar, dat Ame rikaanse ondernemingen de Europese vernietigen. Mr. Rijsenbeek merkt op „Er vloeit een grote stroom geld. dol lars, van Amerkikaanse papierfabrieken naar de Europese dochterondernemin- Onrendabele bedrijven houdt men op deze manier kunstmatig in het leven. Deze Europese vestigingen lijden jaar in jaar uit forse verliezen, de in België gepubliceerde balanscijfers tonen dat on omstotelijk aan. Maar ondanks dat blij ven de prijzen uitermate laag. En de dollars arriveren niettemin. Gaat dat zo door, dan blijven de gevolgen natuurlijk niet uit. Die Amerikanen bezitten nu eenmaal meer geld dan wij". „En dit is niet meer een kwestie van prestatie tegenover prestatie, maar van macht tegenover macht. En dat is op deze manier niet vol te houden. Wij kun nen geen vuist maken. Vandaar het be roep op de overheid". De Amerikanen introduceerden enige tijd geleden een nieuwe vinding, de zo genaamde tissues, een licht doekje van celstof. Maar ze kregen hiermee geen been aan de wal van het Europese con tinent. Toen ging men drastisch een an dere koers varen. Met een wijziging in de prijspolitiek trachtten de Amerikanen thans nog te bereiken, wat eerst tot mis- 1 lukking gedoemd bleek te zijn. dumping waren overgegaan. Nu rekent algemeen directeur Rijsenbeek op een uitbreiding van om en nabij 200 perso neelsleden. Het familiebedrijf „Page" heeft momenteel 1000 man in dienst. Hoe gaan de Amerikaanse ondernemin gen te werk bij het laten zakken van de prijzen? mr. Rijsenbeek toont twee rollen toiletpapier van een Amerikaans merk. Het eerste bestaat uit 300 vellet jes en kost in België 8 franc. Het twee de heeft 150 blaadjes papier en daarvoor moet de huisvrouw slechts 7 franc beta len. Een aanzienlijk verschil dus. Op een ander merk geeft de fabrikant daarvan een permanente korting van 1/3 tot 1/4 van de opbrengst. Deze prijsverlagingen steunen evenwel i niet op lagere kostprijzen. Mr. Rijsen- beek, in de vergaddering van de onder nemingsraad: „Het is duidelijk dat dit I gevallen zijn van misbruik maken van economische machtspositie en een regel rechte dumping". De vakbonden zijn het met direc teur Rijsenbeek eens. Zij zien een I naderend gevaar voor de werkge- legenheid in de Nederlandse pa pierindustrie, als de Amerikanen inde komende drie jaar gemakke-1 deze ipapieren oorlog" blijven Landbouwschuur door spelen met vuur afgebrand APELDOORN (ANP) Doordat kin deren met lucifers speelden, is maandag avond brand uitgebroken in een land bouwschuur op het erf van d« landbou wer R. in Uddel (gemeente Apeldoorn). De brandweer van Uddel, geassisteerd door de brandweren van Apeldoorn Garderen en door het brandweerkorps van de luchtmacht in Nieuw-Mllllngen, slaagde er niet in de brand te bedwin gen. De schuur brandde geheel af. 50 ton stro en hooi gingen verloren, de schade wordt geschat op ruim 20.000 gul den. De heer R. was voor een lager be drag verzekerd. De heeft zo spoedig moge lijke ondertekening en rutifiCHtie dooi de regeringen aanbevolen. Hel debat heeft bijna zeven weken geduurd. Frank rijk, dat zich van stemming onthield, heeft niet meegewerkt aan de voorbe reiding van de tekst op de ontwapenings conferentie in Genève. Dit land heeft geen enkele beperking op zijn atoombr- wapeningsprogramma willen aanvaar- V ijf gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen (Van een onzer verslaggevers) GOES De gemeenelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen, waarbij 't aan tal gemeenten wordt teruggebracht van 30 tot 5, zal per 1 januari 1970 zijn be slag kunnen krijgen Dit heeft de mins ter van Binnenlandse Zaken, mr. K. Beernink gisteren verklaard na 'n oriën- tatiebezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. ADVERTENTIE Alison Kave, zeventien maanden oud, zal Schotland vertegenwoordigen in de verkiezingen voor de „Baby van het jaar" op 7 augustus in Blackpool. De baby van het jaar krijgt bijna vijfduizend gulden en de familie oen vakantie in Lancashire. ondernemingen? Bij „Page" UTRECHT. (ANP) Dr E. C. Wcs- sels, directeur technisch bureau voor brandverzekering in Buarn. heeft becij ferd dat de totale brandschade in 1967 een bedrag beliep van 25 gulden per se conde ofwel 1500 gulden per minuut of 60 gulden per inwoner. Hij baseert zich daarbij op een totaal brandschadebedrag van rond 800 miljoen gulden. Hoewel het directe brandschadebedrag 175 miljoen gulden beliep, zijn de indirecte en ge volgschade veel groter. Het directe scha debedrag bedroeg in januari (branden in Pernis) alreeds 211 miljoen gulden. UTRECHT (ANP) Het Nederlands Studenten Akkoord heeft „in het be lang van een vruchtbare discussie over organisatie en bestuursvorm van univer siteit en hogeschool" de nota van de da gelijkse raad van de Academische Raad in de openbaarheid gebracht in de vorm van een speciaal informatiebulle tin. In de nota staat, dat de dagelijkse raad er naar gestreeft heeft het begin sel van de aan hun bijzondere posi tie aangepaste medeverantwoorde lijkheid van de studenten voor het func tioneren van de universiteit op verschil lende bestuursniveaus tot uitdrukking te In de nota wordt gesteld, dat de In teruniversitaire samenwerking dient te worden verstevigd en dat daarbij ook de functie en de taak van de academi sche raad in het geding komen. Het in voeren van wijzigingen in het bestuurs- stelsel zal niet mogelijk zijn zonder wij ziging van de wet op het wetenschappe lijk onderwijs. De (verstrekte) dagelijk se raad van de Academische Raad acht het van veel belang, dal bij eventuele wetswijziging niet wordt gestreefd naar de vormgeving van details. De dagelijk se raad meent, dat aan de nieuwe be palingen zoveel mogelijk een algemeen karakter wordt gegeven, waarbinnen voldoende ruimte wordt gelaten aanpassing der uitvoeringsregelingen aan het „eigen gezicht" van de wetem schappelijke instellingen. In de nota wordt echter benadrukt, dat de vereen voudiging van de wettelijke bepalingen niet ten koste van de duidelijkheid mag De dagelijkse raad komt ln de nota tot de slotsom, dat een rector-magnifi het best voor een duur van vier tot jaar kan worden benoemd. Bij zijn benoeming dient in het bijzonder te worden gelet op zijn bestuurskwalitei ten, aldus de nota die wezenlijk belang hecht aan het handhaven van deze func-1 jtie. „Het is in dit verband belangrijk, dat de hoogleraar, die als rector-magnifi- cus wordt benoemd, het vertrouwen ge- I van het wetenschappelijk corps. De j rector-magnificus wordt benoemd door j kroon op voordracht van het bestuur, dat terzake een aanbeveling vraagt van de bestuursraad. De rector-magnificus treedt op als voorzitter van de senaat", aldus de nota. In aansluiting op de publikatie van dr nota. heeft het NSA in een open brief aan de leden van de Academische Raad gevraagd op 22 juni a.s. geen definitie ve beslissing (e nemen over het uit te brengen advies met betrekking tot de organisatie en het bestuur van de uni versiteit en hogeschool, maar de discus sie voort te zetten samen met bet we tenschappelijk corps, met name met de wetenachappelijke staven en studenten. De voorzitter van de Academische Raad, prof dr. H. H. Janssen, gaf des gevraagd als zijn commentaar, dat het ongepermitteerd is. dat het Nederlands Studenten Akkoord (NSA) ertoe is over gegaan een vertrouwelijk en intern ver gaderstuk van de raad te multipliceren en te verspreiden. Het gaat om een tekst, die niet het eigendom van de NSA is, die ook niet het recht heeft het werkstuk te publiceren. Mijn vrouw en ik zijn aandeelhouders geworden! We doen mee aan het Premie Spaarplan en kopen nu jaarlijks voor zo'n 500 gulden aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. BelastingvrijWe kopen er nog een aandeeltje voor... Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51. Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (effecten- en spaarbewijzen. levensverzekeringen, hypo- (heekatlossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingenj. Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken. Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken. Borgstellingsfondsen. Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen. Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5