Waterpoloploeg keerde uit Milaan terug met rapport voor Mexico: gezakt ZE WILLEN ER WEL EENS EVEN AAN TREKKE(N)BEKKEN Lethinen hief glas te vroeg op A/.O.C. houdt dew nog op een kier Nereus in de acht weer superieur i l arfttgttt ©Lrlï»t j PRACHTIG WERK VAN COMBINATIE PROTEUS/W III VERHAGEN ZEKER VAN MEXICO Coureur vloog uit de bocht Fusie Limburgse voetbalclubs op til MANAGER VAN DOS DE MOND GESNOERD I (Van onze sportredactie) MILAAN. De Neder- landse poloploeg heeft niet kunnen voldoen aan de door het Ned. Olympisch Comité gestelde eis voor uitzending naar de Olym- pische Spelen in Mexico: het winnen van het in Milaan gehouden kwalifi- catietoernooi. In de laatste wedstrijd van de finale- groep, waarin West-Du its- land de tegenstander was, leed Nederland de enige nederlaag (42). De Duit sers werden daardoor win naar en Nederland werd naar de tweede plaats verwezen. Spanje eindigde als derde door een zege van 21 op Bulgarije. Diep teleurgesteld zochten de Nederlandse spelers in hun oranje badjassen de kleedkabines op. De ach terstand van 30, die zij na de tweede periode reeds hadden opgelopen, was te veel voor hen geweest. „De eis was een eerste plaats. Volgende week hebben wij weer bestuurs vergadering en als er een voorstel van de zwembond om alsnog een ploeg uit te zenden ter tafel komt, zullen wij ons daarover buigen. Maar zelf neemt het N.O.C. in dergelijke gevallen geen initiatief", aldus de vice-voorzitter van het Ned. Olympisch Comité, de heer Kees Ker- del, die met de chef de mission voor Mexico, de heer A. J. H. Dokkum, de wedstrijd bijwoonde. Nederland heeft verloren van een iets beter Westduits zeven tal, dat vooral in de eerste perioden door een hoger tempo en meer zwemmen, waardoor het spel gespreider was, Neder land enige malen voor schier onoplosbare problemen stelde. De gevolgen van deze acties waren voor de Nederlanders fataal. In de eerste periode trof een schot van Schulz doel (10). In de tweede periode rondde eerst Seiz met een prachtig schot een combinatie met Schumann af (20), waar na Nagy uit een strafworp de voorsprong van de Duitsers tot 30 vergrootte. In de fuik De Nederlanders liepen te veel vast in de fuik voor het West- duitse doel en misten boven dien enige reële scoringskan sen. Daarbij kwam nog dat Hoffmeister het Duitse doel zeer goed verdedigde, zoals bij een schot van Harry Vriend toen deze zich zeer goed van zijn belagers had bevrijd. Vriend zag in de derde periode eindelijk zijn scoringsdrift be vredigd. Een boogballetje was voor Hoffmeister onbereikbaar (31). Toen Geutjes uit een strafworp de achterstand nog tot 32 reduceerde, kwamen er weer perspectieven voor Nederland, dat er evenwel niet in slaagde openingen te maken. Triest einde Toen in de vierde periode Nagy wederom een strafworp benutte (42), was de neder laag voor Oranje een voldon gen feit. De sterkste had ge zegevierd, hoewel één doelpunt verschil de verhouding beter zou hebben weergegeven. Het was een triest einde van een voor Nederland overigens suc cesvol toernooi, waarin Oosten rijk en Griekenland verrassend naar voren kwamen. De uitslagen van de laatste dag zijn verder: SpanjeBulgarije 21, ZwedenBelgië 41, GriekenlandOostenrijk 53. De eindstand in de finalegroep 3 0 0 6 9—5 2 0 14 11—7 10 2 2 4—9 0 0 3 0 5—8 W.-Duitsl. 3 Nederland 3 Spanje 3 10 Bulgarije 3 0 0 Gesloten boek De eerste drie plaatsen geven recht op deelneming aan het olympisch toernooi in Mexico, zo heeft de F.I.N.A. bepaald. Hoe de ontwikkeling verder zal zijn als Nederland niet mocht gaan er is ook nog sprake van dat Australië en Japan zich voor Mexico zullen terug trekken is nog een ge sloten boek. Ook hoe er verder zal worden beschikt over de Nederlandse ploeg. eerste gezicht zijn Beek en Binkhorst favoriet, maar op het zeer moeilijke zeil- water van Vörde kan van alles gebeu ren. Dat leert ons de ruim tachtigjarige historie van dit spectaculaire zeilevene- -• - '.Vx-, 1-"WVife resultaten Flying DutchmanL. 2. Blok, 3. Imhoff. 4. (O-Dld), 6. Verhagen. Eindklassement: 1. Verhagen 5.7 p. 2. C Imhoff 51.4 p. 5. Blol Ie laatste dag zijn: Ier (O,-Did). 5. Kruljer. i Nederlands kampioen D. Groot, 5. Bakker. 1. en Nederl. kampioen 2. Lehtlnen (Finl) 19 pnt, (Van onze zeilmedewerker) MEDEMBLIK. De Fin Leh- tinen liet nog een fles champagne aanrukken. Dol van vreugde over de Nederlandse draken titel, die zo dicht in hun bereik was, waren Lehtinen en zijn bemanningsleden vrijdag tot diep in de nacht aan het toosten op de afloop van de Zuiderzeeregatta. Zij hieven het glas te vroeg, want Cor Groot won de race, de Fin Jokinen werd derde achter Jan Bier en Lehtinen ein digde als tiende. Lehtinen mocht twee plaatsen achter Groot finishen en dan nóg zou de Fin kampioen zijn. Dat was een ruime marge, maar de alcohol had het zeilers instinct aangetast en toen Lehtinen af zakte en er paniek uitbrak, was de equipe reddeloos. Een overgelukkige drakenkampioen Cor Groot moest door zijn bemannings leden Jan Bol en Peter Zwart eerst door elkaar worden geschud voordat hij tot de realiteit terugkeerde: Groot, Bol en De Zwart hadden op verrassende wijze de draken titel 1968 veilig gesteld. De mist in De titel voor export naar Finland, daarmee kon Cor Groot geen vrede hebben. De Aalsmeerse drakenzeiler vond het ook vorig jaar, toen de Fransen Briand en Sence over de Nederlandse drakenvloot heersten, een blamage dat de kampioenstitel uit het land verdween. Nu zou de Fin Lehtinen met de eer gaan strijken. Groot maakte zich kwaad en won. Groot won niet alleen omdat hij een vakman is aan. het hellenhout, maar ook omdat de Finnen eigenlijk vanaf de start lamgeslagen waren. De lichte en wispelturige wind bezorgde Groot geen hoofdbrekens. Ook Bier niet. Een drei gende bui beïnvloedde de wind en dit interpreteerde Bier juist. Bier werd van vijfde tweede vóór Siem Bakker en Jokinen, die zijn landgenoot de mist in zag gaan. Gedeprimeerd zeilden Lehtinen en zijn bemanning naar de Radboud- veste. De drank had zich gewroken. Geen uitsluitsel Maar al was de kleine schare zeilvolk blij met deze zege, over Groots positie op internationaal niveau geeft deze re gatta geen enkel uitsluitsel. Want wie waren deze Finnen? Vorig jaar, in Le Havre, eindigden de Finnen in het Euro pese kampioenschap iets voor Jan Bier (zeventiende). Dus internationaal gezien zijn de Finnen geen maatstaf om Groots prestatie af te meten. En dat is belang rijk voor Mexico. Groot heeft zijn eerste winst binnen, maar in de Kielerwoche (22 t.m. 29 juni) zullen de internationale cijfers op tafel komen. Cijfers die het N.O.C. zullen interesseren. Ook de resul taten van Jan Bier, op de eindlijst vierde, en Aad Visser (in totaal vijfde), de beide andere Mexicokandidaten. Na Kiel moet de beslissing vallen. Over de Flying Dutchmankandidaat voor Mexico behoeft niet meer gerept te worden. Dat wordt de equipe Ben Verhagen-Nico de Jong. niaar dal wist men al. Verbondsvoorzitter Van Coe- vorden benadrukte dit nogmaals door le stellen dat hq terstond als pracses Ben Verhagen en trapezeman Nit de Jong, de enige zeilequipe die nu al zeker is van het olympische kostuum. zou aftreden als de zeilwedstrhdcominis- sie een andere F.D.-ploeg aan het be stuur zou voordragen. Hoewel niemand aan Verhagens capa citeiten twijfelt, is het toch teleurstel lend dat de veteraan, met licht weer, hetgeen te Mexico ook het geval zal zijn, de eer aan anderen moet laten. Dat ge beurde in de regatta tweemaal, de laat ste maal zaterdag tijdens de slotraces. Verhagen struikelde in een kruisrak. De Oostduitsers Cochius en Sass kwamen naar voren, evenals Heike Blok en Fred Imhoff. Cochius nam de leiding en Fred Imhoff „pakte" Heike Blok op de finish lijn. Verhagen werd vijfde. De Rotter dammer zal zich geheel op licht weer moeten gaan prepareren, wil in Mexico een ereplaats binnen zijn bereik liggen. MILWAUKEE. De 39-jarige Ame rikaanse autocoureur Ronnie Doman is gisteren in de derde ronde van een 150-mijlsrace te Milwaukee veronge lukt. Doman nam een bocht te snel, waarna zijn wagen tegen een muurtje botste. Twee achter hem rijdende cou reurs konden de auto van Doman niet meer ontwijken. De wagens vlogen in brand. Doman kwam om in de vlam men. De beide andere coureurs moesten met ernstige brandwonden in 't zieken huis worden opgenomen. Zes toeschou wers werden gewond. AMSTERDAM De wedstrijden die de Amsterdamse roeibond organiseerde op de Bosbaan verliepen vlot. ondanks het respectabele aantal van 389 inschrij vingen. Er was dus geen gebrek aan be langstelling, ook niet bij het publiek, dat ia grote gctalen aanwezig was. De har de wind was er waarschijnlijk de oor zaak van, dat de prestaties matig wa ren. Nereus toonde in een uitstekend ge roeid hoofdnummer weer zijn superiori teit in de acht. Direct na de start nam Charon met het nummer „Lichte Senior B vier" de leiding, gevolgd door Gyas en Hades. Met e n tempo van 40 slagen per minuut bouwden de Utrechters lang zaam maar zeker hun voorsprong op. Hades kwam bij de 1000-meterlijn met krachtige slagen opzetten en wist Gyas naar de derde plaats terug te dringen. In de achterhoede leverden Triton, Eenvoudiger SITTARDIA-FORTUNA '54 (Van onze sportredactie) MAASTRICHT. Fortuua '54 en Sittardia zullen deze week aan tafel gaan zitten om te komen tot een fusie, aldus heeft voorzitter Durlinger van Sittardia gisteren meegedeeld. Uit een voorlopige stemming van de gemeenteraden van Geleen en Sittard is komen vast te staan dat de meerderheid voor een fusie is. Met de Nederlandse Finnzeilerij is het met het oog op Mexico iets eenvoudiger dan bij de draken. De Oostduitser Mier, die zonder spektakel de kampioenstitel in ontvangst nam, en zijn landgenoot Dehmel zijn van hoog Europees niveau. Daardoor zijn Frits Becks ert Boudewijn Binkhorsts prestaties te meten. Mier zeilde zaterdag op een zacht pitje. Zijn titel was al veilig. Maar Beek (21) en Binkhorst (25) belaagden Dehmel. Bink horst was sterk. Dehmel kwam uit het eerste kruisrak nog wel als leider, maar sneuvelde in het tweede laveerrak. Bink horst nam de eerste plaats over. Beek kon het tempo niet volgen en finishte achter Dehmel. Hierdoor rangschikte Dehmel zich achter Mier. Beek eindigde in totaal als derde, Tiemen Vries als vierde, de Belg Jean Rogge als vijfde. Van Eist, de derde geselecteerde, zeilde slecht en plaatste zich als vijftiende. Voor Van Eist zal Tiemen Vries, die in deze regatta gemiddeld een sterke partij zeilde, in de plaats moeten komen, maar daarvoor is het selectiesys'teem te star. Favoriet Toch gaan Van Eist, Beek, Binkhorst, Vries en anderen naar de Kielerwoche om daar uit te maken wie voor een voordracht in aanmerking komt. Op het Njord en Proteus eert" verbeten 'gevecht om mee te komen. Gyas deed een laatste aanval, maar maakte een snoek aan stuurboord, waardoor Hades met prachtige eindspurt (tweede) werd, een taftlengte achter Charon. Routine Prachtig roeiwerk leverede ook de combinatie ProteusWillem III in het nummer Elite A dubbel twee. Rustig roeiend lieten Droog en Van Dis reeds op de 250 meter de roeiers van Nautilus, De Hoop en het Engelse Leander een bootlengte achter zich. Nautilus probeer de nog door een tussensprtntje bij de Combinatie te komen, maar al spoedig bleek, dat de ploeg het tegen de routine van Droog en Van Dis moest afleggen. Even voor de finish ging het tempo van ProteusWillem III nog omhoog. Er werd een tijd van 6.42.06 afgedrukt. Op vele lengten volgden Nautilus (6.55.3). De Hoop ten tenslotte Leander. Het mag verheugend genoemd wor den, dat ook door de jeugdige roeiers goede resultaten werden behaald. In het nummer 14-16 jeugdvier finishten do jon gens van De Laak (Voetelink, v. d. Bend, Jacobi, Harrenga en stuurman Enter- man) na een korte eindspurt in de tijd van 2.44.9, gevolgd door De Hoop (2.48.0), De Amstel en Poseidon. Eindspurt De Senior B acht was een studenten aangelegenheid, met uitzondering van Willem III dat door de overwinning in het nummer Niewelingen acht aan de start van dit hoofdnummer kon verschij nen. Direct na de start nam Nereus oen kleine voorsprong op Laga. Bij het pas seren van de 500 m roeiden de Amster dammers nog in een tempo van 40 sla gen per minuut. Aegir wist met krachti ge slagen bij Nereus te komen dat in tempo was gedaald. Achter de koplopers lagen Laga, Aso- pos, Phocas en Willem III op één lijn. Met nog 750 m te roeien zette Nereus een geslaagde tussenspurt in. Aegir le verde minder goed werk en zakte af. Hiervan profiteerde Phocas en met een geweldige eindspurt finishten de Nijmc- Renaars als tweede achter Nereus. Aegir moest genoegen nemen met een dorde plaats, gevolgd door Laga, Asopos on Resultaten Met vertrokken gezichten, gevolg van de enorme krachtsexplosie bij de start, maakt de vier van Nereus een begin aan de race in het nummer elite-vier zonder stuurman, dat door, de ploeg werd gewonnen. fi.io.8i, 8. Phocas 6.h m, 3. Aegir 8.14.38, 4. Lag». S. Asopos, 6. Willem III. Dames, Kitte vier met stuurvrouw: t. Ta ctlos 3.47.51, 1. viking I 3.49.13, 3. viking 11 3.54.09; ell(e dubbel vier: 1. NauUlu» 3.43.83. 2. Gyas 3.49.59, 3. NautllUH 3.55,11; elite dubbel I. DDS 3.44 58 2. De I.aok 3.58.31, 3. De 3.47.71, 3. Nereus n 3.48.88. Nautilus 3.51.4 nrnste finales zondag: dubbel twee: 1. Nautllui (CD) 7 10.32; lichte cllt< Nereus 7.31.0 (Van onze sportredactie DEN HAAG Het bestuur van de KNVB heeft de manager van de Utrechtse eredevisleclub DOS. Tim van der Laan, in staat van beschuldi ging gesteld naar aanleiding van diens uitlatingen over het verloop van de competitie in de redevisie. In een interview in onze editie van zaterdag op 1 juni leverde Van der Laan felle kritiek op de KNVB en op verschil lende ercdevisicciubs. Hij zei o.nv: „Ik vind de wedstrijd Fortuna'54DOS een naar einde van 'n droevige competitie vol corruptie. Gelooft u nu werkelijk dat de winnaar van deze wedstrijd in de eredevlsie blijft? Ik niet. Misschien ids het For- tuna wordt. Maar DOS'' Nee, wij staan in het verdomboekje van de KNVB. De voetbalbond heeft de cor rupties zelf uitgelokt. Hij heeft, als je het zo wilt zien, de uitslagen zelf vastgesteld". De KNVB stelt Van der Laan in de komende weken in de gelegenheid een verweerschrift in te dienen, dat zal worden behandeld door de straf- commissie, die moet besluiten of de DOS-manager zal worden vervolgd. Voor Van der Laan dreigen niet al leen maatregelen van de zijde van de voetbalbond. Ook DOS gaat blijkens een door het bestuur uitgegeven com muniqué niet akkoord met de uitla tingen van zijn manager. De inhoud van dit communiqué luidt: „Het be stuur van de stichting betaald voet bal DOS heeft toet pijlijkc verbazing kennis genomen van het interview. Hoewel ook het bestuur van DOS van mening is, dat de competitie in do eredivisie dit seizoen minder gelukkig is verlopen, wenst het zich te distantiëren van de beschuldigingen die in dit interview zijn geuit. Op de kortst mogelijke termijn zal het be stuur zich beraden over maatregelen die in deze aangelegenheid moeten Deze maatregelen zijn Inmiddels ge nomen. Hoewel de aard ervan nog niet bekend is, staat wel vast dat het bestuur van DOS aan Van der Laan een spreekverbod heeft opgelegd. De contacten met de pers, waarvoor in het verleden Van der Laan verant woordelijk was, worden nu verzorgd door de voorzitter van DOS, mr. G. W. Kernkamp. Deze deelde ons gister avond mee, dat de stichting DOS haar excuus aan de KNVB heeft aangebo den naar aanleiding van de uitlatin gen van haar manager. Port Vale blijft in League L/JNDEN De Engelse vierde divi sievereniging Port Vale ix zaterdag tij dens een vergadering van het League- bestuur herkozen voor de League. De door Stanlev Matthews getrainde club was in de loop van 'l beëindigde seizoen uit de League verbannen in verband met ongeoorloofde betalingen aan spelers MAANDAG 10 JUNI 1968 SPORTBIJLAGE OE LEIOSE COURANT

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9