Harttransplantatie in Nederland él NOG DIT JAAR - ZEGT PR. KRUISINGA MINISTER PRAAT OP 19 JUNI A.S. MET STUDENTEN 1 Regeling bij wet nodig Prinses Irene en Carlos in dispuut met theologen Behalve met 18 ook overleg met anderen KVP wijst blokvorming christelijke partijen af Volledig openbaar debal Conferentie Madrid Brandweer wachtte op burgemeester Half-om melk vrijwel ideale samenstelling IAANDAG 10 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT AMSTERDAM (ANP) Bij gelegen- id van de officiële ingebruikstelling n het St.-Lucaszickenhuis in Amster- m, heeft dc staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. H. Kruisinga medegedeeld, dat nog dit jaar de eerste harttransplantatie in is land kan worden verwacht. (De bewindsman zei ook, dat er zo poedig mogelijk, nadat de betrokken dviesinstanties zijn gehoord, op dit ter- ein specifieke wettelijke regelingen tot istand moeten komen. Het doel van der- Igelijke regelingen zou z.i. moeten zijn !t 'toepassen van de transplantatie in de [daarvoor geëigende gevallen te bevorde ren door voorzieningen te treffen, die de [onzekerheid en ongerustheid zo veel mo- jgelijk wegnemen. De transplantatie loet derhalve onder optimale omstan- gheden uitgevoerd kunnen worden en ik alleen dan verwezenlijkt mogen wor den. j De staatssecretaris meende, dat als [hoofdregel gesteld moet worden, dat zo wel de gever als de ontvanger van een transplantant zo volledig mogelijk moe ten worden ingelicht over de betekenis de ingreep. Vervolgens zal als algemene regel kunnen gelden, dat de toestemming van de gever of van zijn nabestaanden no dig is. Dr. Kruisinga achtte een aanvul lende regeling nodig voor het geval de donor gestorven is, voordat hij zich hierover heeft kunnen uitspreken. .Wanneer iemand in een ziekenhuis overlijdt, terwijl tegelijkertijd een ande patiënt een zijner organen nu juist behoeft om in leven te blijven, dan is aanleiding om de toestemming van de overledene of de nabestaanden te ver onderstellen, als er geen aanwijzingen >m het tegendeel aan te nemen". Hij hierbij op Engeland en Denemar ken, waar onlangs wettelijke regelingen tot stand zijn gekomen, die het boven genoemde principe kennen. Dr. Kruisinga stelde voorts, dat het van essentiële betekenis zal zijn om het |transplantatieteam en de artsen, die de eventuele donor behandelen, gescheiden Ie houden. Prof. dr. C. N. Barnard uit Kaapstad hield een inleiding over kli nische harttransplantatie. De toekomst van de medische wetenschap zag hij zeer ruim. Alles wat de mens zich voortselt kan hij uitvoeren, zei hij. Voor prof. Barnard is een harttransplantatie ge rechtvaardigd als het leven van de mens hierdoor met bepaalde tijd wordt verlengd. Het aantal harttransplantaties wordt beperkt door de bijzondere eisen, die aan een donor worden gesteld. Hij moet een gezond hart hebben, geen ziek ten die met een transplantatie worden overgebracht, en er moet overeenstem ming zijn tussen een aantal lichamelijke eigenschappen. Een bijzonder probleem bij de overbrenging van een donorhart kan de afwijkende grootte zijn. Het is de ervaring van prof. Barnard, dat de patiënt niet snel het bed moet verlaten. Het gevaar bestaat, dat het nieuwe hart wordt overbelast. Een groot nadeel bij hartziekten is, dat op de lange duur de andere organen worden aangetast. In zo'n geval is een harttransplantatie be trekkelijk zinloos. Het is nog de vraag in hoeverre de patiënt met een donor hart weer volledig kan deelnemen aan het maatschappelijk leven. Een bijzon dere levenswijze ls noodzakelijk. Prof Barnard vertelde, dat dr. Blaiberg voor de operatie niets meer zelf kon doen, thans kan hij weer vele handelingen ver richtten. Dit geeft de patiënt veel genoe gen, aldus prof. Barnard. mpu? r iw MADRID (KNP) In aanwezigheid van de aartsbisschop van Madrid, mgr. Morcillo, is gisterenmiddag het jaarlijk se theologische congres van „Concilium" gesloten. Onder voorzitterschap van prof. Hans Küng uit Tübingen hebben uit gevers en redacteuren van dit internatio nale tijdschrift voor theologie de afgelo pen week van gedachten gewisseld over de grote actuele vraagstukken, die door de Kerk en wereld aan de theologie wor den gesteld. Vooraanstaande theologen en bijbelgeleerden waaronder Karl Rah- ner, Edward Schillebccckx en Johann Metz, hebben met velen van hun colle ga's plannen uitgewerkt voor studies, die in de komende jaren door „Conci lium" zullen worden gepubliceerd. Op een persconferentie die onder meer werd bijgewoond door prinses Irene en prins Charles Hugo heeft prof. Schille- beeckx zich afgevraagd of de alarmtoe- stand in 't kerkelijk leven van vele lan den met name het probleem van de ach terhoede, niet wordt veroorzaakt door de na het Vaticaans concilie plotseling af gekapte samenwerking tussen bisschop pen en theologen. Hij vond dat bisschop pen moreel verplicht zijn tot een kri tische dialoog met de theologen. Het grootste probleem, waarvoor de nacon- ciliaire Kerk staat is, naar het oordcel van de Nijmeegse hoogleraar, dat van de verstaanbaarheid van de evangelische boodschap. Het is 'n probleem van alle Kerken. Het houdt ze zelfs zo bezig, dat zij in de oecumenische beweging niet meer toekoeen aan een gesprek over hun onderlinge verschillen. De discussie na afloop met leden van de Spaanse pers en geestelijkheid richt te zich voornamelijk op het verschil. Gevechten met Nagarebellen in India NEW DELHI (AFP) Indiase troe pen hebben zaterdag in het hooggeberg te bij Kohima, circa 500 km ten noord oosten van Calcutta, hevige strijd ge leverd met ruim tweehonderd rebellen van de naar onafhankelijkheid streven de Naga8tam, die opgeleid zouden zijn in China, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie bekendge maakt. Een groot aantal guerrillastrij- der« is gedood en de Indiase troepen heb ben zware verliezen geleden. Prins Bernhard en burgemeester Samkalden van Amsterdam in gesprek met de Zuidafrikaanse chirurg dr. Barnard tijdens de opening van 't St.-Ducasziekenhuis te Amsterdam. Dr. Barnard sprak in Amsterdam op 'n transplantatie symposion. Beroep op artsen om verschil van mening niet scherp te stellen AMERSFOORT (ANP) De voorzit ter van de federatie van door verzeker den en medewerkers bestuurde zieken fondsen, de arts H. A. J. J. M. Spe- leers, heeft zaterdagmiddag tijdens de algemene vergadering van de grootste ziekenfondsorganisatie van Nederland in Amersfoort een beroep gedaan op de landelijke huisartsenvereniging om het meningsverschil over de anticonceptie pil niet zo scherp te stellen, dal een con- flictaitujatte.oiwermijdelijk wordt. *1 i V U -. M Zoals bëkena wensen de artsen voor hun adviezen en controle bij het gebruik van de anticonceptiepil een extra-ver- goeding boven het bestaande abonne mentshonorarium. De ziekenfondsen vin den dat geven van adviezen tot de nor male taak van de artsen behoort, waar voor de vergoeding is begrepen in het abonnementshonorarium. Er zijn daar voor vele argumenten aan te voeren, aldus de heer Speleers. Op den duur is het voor de ziekenfond sen onaanvaardbaar, zo zei de heer Speleers, dat bijkomende werkzaamhe den ook extra-gehonoreerd dienen te worden. Modeshows in Parijs gaan door PARIJS (AP) De Parijse mode shows gaan ondanks de Franse crisis on veranderd aan het einde van juli door. Daniel Gorin, president van de Cham- bre Syndicale de la Haute Coüture Pa ine, heeft vanwege de vele vra- •n geruchten, officieel verklaard, geen wijziging is gekomen in de plannen. De wintercollecties zullen, aan vangende 22 juli, aan kopers en pers worden getoond. De shows duren onge- r tien dagen. Tweede-Kamerleden P.v.d.A. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Volgens drie socialis tische Tweede-Kamerleden dr. J. H. Lamberts, arts, S. v. d. Ploeg (zuivel- speciallst) en mevr. G. Brautigam (onder meer consumentenbelangen) is de samenstelling van de zogenaamde half om melk vrijwel ideaal voor de volks gezondheid. Deze door een Rijswijkse zuivelfabri- kant in de handel gebrachte melk bevat zoals bekend de helft minder vet als de 3,2 procent melk, iets meer eiwitten, iets meer mineralen en 13 gram meer melk suiker. De kosten ervan zijn 7 cent lager dan die van de normale melk met 3,2 procent vetgehalte. In dit verband heb ben de drie Kamerleden vragen gesteld aan staatssecretaris Kruisinga van Volks gezondheid (arts) of hij moeite wil doen, dit in samenwerking met minister Lar- dinois van Landbouw, onder de aan dacht van de Nederlandse consument te brengen. Staatssecretaris Kruisinga heeft begin vorige maand namelijk toezeggingen ge daan, dat hij wilde nagaan, hoe deze drinkmelk een grotere verspreiding zou kunnen krijgen. Nu vragen de Kamer leden of dr. Kruisinga hierbij ook het voorlichtingsbureau voor de voeding wil inschakelen om niet alleen de consument, maar vooral de gezondheidssector voor te lichten. Deze sector kan volgens de Kamerleden op efficiënte manier bekend heid geven aan zogenaamde „half-om' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na veel geharrewar tussen de diverse studentengroeperingen onderling zUn premier De Jong en mi nister Veringa (O. en W.) het met de Ne derlandse Studentenraad (NRS) eens ge- word cnover de datum van een gesprek diverse zaken, die de studenten momenteel beroeren. Het gesprek vindt plaats op woensdag 19 juni a.s. te Utrecht en zal openbaar zUn. Hoofd punten van de agenda zijn: de bestuurs- i van de universiteiten en hogescho- den, de democratisering van het onder wijs en de organisatie van de studenten voorzieningen op lange termijn. De bewindslieden hebben zaterdag in Den Haag met vijf NSR-bestuursleden een voorbereidend gesprek op het minis terie van Onderwijs en Wetenschappen gehad. Men kwam overeen, dat de ver gadering op 19 juni a.s. zal worden ge leid door de voorzitter van de raad 50 (het parlement van de NSR), de heer J. C. Wiebenga. Boven de raad van 51 stat het eigenlijke NSR-bestuur („kabi net"), dat thans praktisch geheel uit le den van de studentenbeweging be,staat en waarvan de heer E. J. Bomhoff zitter is. Hij stond zaterdag aan het hoofd van de delegatie van vijf. Hoewel het komende gesprek open baar zal zijn gaat men er vanuit, dat van studentenzijde alleen het woord ge voerd zal worden door gekozen studen tenvertegenwoordigers in de diverse be sturen en grondraden. Minister Veringa is uiteindelijk akkoord gegan met vol ledige openbaarheid, omdat dit geen be lemmering hoeft te zijn voor een „goed gesprek", waar de minister zoveel priji op stelt. Er deden zich zaterdag nog moeilijk heden voor toen ook enkele vertegen woordigers van oppositiepartijen in de rood van 50 aan het gesprek met pre mier De Jong en minister Veringa wilden deelnemen. Dit conform een op 1 juli ji. aangenomen motie De heer Bomhoff verijdelde echter, dat de heren Verberg (NSA). Lakeman (ANPS) en Scheublin (Centrumcoalltie) bij het gesprek aanwe- ,'aren. Later werden zij door minis ter Veringa afzonderlijk ontvangen. Minister Veringa en staatssecretaris rosheide van Onderwijs en Weten schappen hebben vanmiddag een gesprek met vertegenwoordigers van de raad van studerende van het hoger onderwijs, zo deelt deze raad mee. De RVS had om dit gesprek verzocht, omdat hij met de minister en de staatssecretaris overleg wil plegen over de onderwijspolitiek van de regering met betrekking tot het hoger beroepsonderwijs en over de positie van de studentenorganisaties in het hoger be roepsonderwijs. (ADVERTENTIE) Zonnebloem vakantie-actie Geeff 5,-of meer Vakantiefonds, Breda (Van e r verslaggevers) GRONSVELD Zaterdagmorgen zijn de kleine fustloods, een derde gedeelte van het fustpark en twee stapelmachi nes van de coöp. veiling Zuid-Limburg te Gronsveld afgebrand. De schade wordt geschat op 2 3 ton. De brandweer van Maastricht met een hogedruk spuit arriveerde met eni ge vertraging omdat alleen de burge meester van Gronsveld om brandweeras- sistencie kon verzoeken en die was op dat moment afwezig. Zo moest de loco burgemeester opgespoord worden alvo- de Maastrichtse brandweer kon uit rukken. Er wordt vermoed dat met vuur spelende kinderen de brand hebben veroorzaakt. r zij haar eigen paard had. Vier jaar werkte zij bij or de vervulling van een tweede wens, te paard nc trouwe vriend van 8oestdijk, richting Bpanje. tussen het officiële kerkelijke leergezag de theologische ideeënvorming. Prof. Metz van de universiteit van Münster vroeg plotseling aan het gehoor of dit echt de problemen zijn, die de Spaan- katholieke bezighouden. De reactie bleef uit, maar kwam pas los in persoon lijke gesprekken achteraf. Prinses Ire- n prins Charles Hugo hebben even als vele anderen, vooral in discussie met prof. Schillebeeckx en met prof. Küng, intensief van gedachten gewisseld over de noodzaak van maatschappijhervor ming en de rol die de Kerk daarin zal moeten spelen. De positie van de Spaanse hiërarchie ten opzichte van het Franco regiem kwam in discussie bij een eucharistie viering in een Madrileense parochiekerk. Voorgegaan door de aartsbisschop Mor cillo hebben twaalf van de theologen deelgenomen aan de concelebratie die op het programma stond. Vanwege de relatie die de aartsbisschop met het re giem van Franco onderhoudt hebben enige andere leden van het gezelschap zich afzijdig gehouden, omdat zij het in geweten onmogelijk achtten om zich in de geest te verenigen met de concele bratie met de prelaat. (Van onze parlementaire redactie) TILBURG De partijraad van de KVP wijst een blokvorming van de christelijke partijen beslist van de hand. De KVP, de gezamenlijke christelijke partijen of een toekomstige algemene christelijke volkspartij moet ook open staan voor niet-christenen en voor sa- enwerking met andere groeperingen. Partijvoorzitter mr. A. van der Stee waarschuwde zaterdag in Tilburg bij de opening van de partijraad al tegen een geïsoleerd optreden van de christelijke partijen. Tijdens de discussies over het interimrapport van de Groep 18 liet een groot aantal afgevaardigden een gelijke waarschuwing horen. In 'n resolutie verschillende vooraanstaande KVP' klonk precies hetzelfde geluld: „Het oriënterend gesprek in de Groep 18 moet uitgebreid worden tot de vraag ho'e met name met welke partijen buiten KVP, ARP en CHU een consequent uitstrevend beleid in de praktisch poli tiek optimaal verwezenlijkt zal kunnen worden," aldus deze verklaring vac aantal KVP'ers. De resolutie bedoeld al* een waar schuwing en als een herinnering aan de befaamde partijraad van vorig jaar n Arnhem kwam overigens niet in itemming. De indieners ervan, waaron der de vice-voorzitters van de KVP, mej. r. Kok en de heer Th. Laan, en verder •nige KVP-radicalen, leden van het De- nocratisch Centrum Nederland en an dere belangrijke leden, trokken hun ver klaring terug, toen voorzitter mr. A, van der Stee zijn slotconclusies van de Tilburgse discussiedag over de rappor ten van de 18 had gelrokken: „Deze partijraad blijft staan achter de resolutie van Arnhem", aldus de voortreffelijk optredende nieuwe partij voorzitter. En verder: „Het interimrap port is een goed uitgangspunt voor de verdere besprekingen in de Groep 18. De samenwerking tussen de AR, CHU en KVP is een open samenwerking. Zij mag niet leiden tot een vorming van een gesloten blok. De partijraad wenst geen antithese tussen christen en niet-chris- De KVP moet een aantal belangrijke onderwerpen ter discussie stellen in de Groep 18, zoals de structurele werkgele genheid, de ruimtelijk* ordening, het welzijnsbeleid. De Groep van 18 moet ook overleg ple gen over de vorming van samenwerking met andere partijen, zoals de commissie Veldkamp dit thans doet binnen de KVP". Na deze slotconclusies van de partij voorzitter Van der Stee bleken de voor zitter en de partijraad het eens te zijn met de indieners van de resolutie, die bedoeld was als een zeer kritische bij drage aan dc lopende discussies, zoals mr. .1. Mommersteeg 's morgens na mens de KVP-radicalen de partij trouw blijven, maar dat zij zich zeer kritisch zullen opstellen en nieuwe wegen zullen blijven zoeken; desnoods met het ne- Deze opvattingen kwamen geheel over een met het hartstochtelijk pleidooi van prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp. Deze heeft het rapport over de principiële uit gangspunten van de christelijke partij vorming mede opgesteld. DUIDELIJKE KEUZE in de christelijke partijen in het al gemeen en van de KVP in het bijzonder: ,Het kan de KVP dan misschien komen te staan op verlies van leden en zetels, dit moet de partij voor de dui delijkheid over hebben", aldus dc Elnd- hovense hoogleraar. Deze duidelijkheid moet volgens hem te vinden zijn in de praktische uitvoering van de politiek en in de politieke opstelling: „Het mag niet meer voorkomen, dat tijdens de parle mentaire periode van partners verwis seld wordt, zonder dat de kiezer daarin gekend is", aldus prof. Steenkamp, die pleitend voor een moderne evangelische volkspartij niet bang was door andere partijen eventueel naar het midden ver wezen te worden. „Wanneer ons program maar beantwoordt aan de visie op een aantal vraagstukken. De moderne evangelische volkspartij moet volgens prof. Steenkamp duidelijk stelling nemen in het politiek krachten veld met vooral een visie op de volgen de tien kernvraagstukken: de hulp aan ontwikkelingslanden; de bijdrage aan de vrede en de veiligheid; de snelle ver wezenlijking van een verenigd Europa; de herwaardering van de Inkomens vermogensverhoudingen; dc woningbouw met als basisbeginsel, dat een goed on derdak behoort tot eerste levensbehoef te; de problematiek van de werkgele genheid, waarin het beleid moet voor uitlopen op dc toekomstige ontwikkelin gen en men moet denken op lange ter- mi |n; een steker accent op de collectie ve voorzieningen; de onderwijs- en cul tuurpolitiek; de democratisering over de gehele linie van het politiek, maat schappelijk en sociaal leven; de vernieu wing van de democratische staatsvor- Mr. An van der Stee had het 's mor gens tijdens de opening reeds gezegd „In het werkprogramma van dc groep christen-radicalen zit veel wat ons aan spreekt, hoewel het praten over een pro gressieve concentratie eerst dan beteke nis en reliëf krijgt, als een positief pro gramma aan de orde gesteld wordt. Al* men niet meer volstaat met zich af te zetten tegen het bestaan, maar een wer kelijk alternatief stelt. Kiezen, aldus mi v. d. Stee, is uitstekend, maar men moet dan ook weten waarvoor men kiest, niet alleen waartegen".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7