Aandrang op Edward zich uit politiek terug te trekken Stille tocht van duizenden langs rustplaats van Robert Kennedy Laatste van de familie Kennedy's chauffeur mishandeld Jordaniër in V.S. vermoord uit wraak voor Rob. Kennedy .a. AND AG 10 JUNI 1968 DE LE1DSE COURANT zy droegen de kist op de nationale begraafplaats Arlington: Robert F. Kennedy jr., oudste zoon van Robert Kennedy; Stephen Smith, zwager van Robert, John Seigenthaler, een assistent van Robert; Lemoyne Billings, familievriend; James Whtttaker, eveneens een familievriend; W. Averell Harriman, onderhandelaar met Hanoi; Rafer Johnson, tienkamper; C. Douglas Dillon, ex-minister van Financiën; een niet geïdentificeerd persoon; John Glenn, ruimtevaarder (gezicht niet zichtbaar); Lord Harlech, voormalig Brits ambassadeur; Robert McNamara, ex-minister van Defensie; David Hackett, familievriend. NEW ORLEANS (A.P. - Reuter) Naaste vrienden van de familie Kennedy dringen er bij de laatste levende broer, senator Edward M. Kennedy, op aan zich uit het actieve politieke leven terug te trekken, zo heeft aartsbisschop Philip M. Hannan van New Or leans verklaard. De aartsbisschop die aan het graf van I Robert Kennedy op Arlington de dienst leidde zei, dat het de natuurlijke reactie van familie en vrienden was geweest om Ted Kennedy af te raden zijn politieke 'oopbaan voort te zetten. Overwogen wordt daarbij, dat hij nu de enige vol wassen zoon is in een grote familie met vele vaderloze kinderen. De aartsbisschop zei ook, dat niet vergeten mag worden, dat Teddy thans de laatste drager is van een grote Amerikaanse politieke traditie. Aartsbisschop Hannan, die ook een be langrijke rol heeft gespeeld bij de begra fenis van John F. Kennedy in 1963, zei dat hij niet kon voorspellen wat Ted Kennedy zal beslissen. Lang voordat senator Robert F. Ken nedy zijn kandidatuur bekend maakte voor de democratische nominatie waren er velen, die meenden dat de ideale kan didaat zijn broer senator Edward M. Kennedy zou zijn. Nu wordt er weer over gesproken, dat Edward Kennedy een sleutelrol zou kun nen spelen in de verkiezingen van dit jaar, maar omdat hij pas 36 jaar is wordt hij geprojecteerd als een mogelijke kan didaat voor het vice-presidentschap met Hubert H. Humphrey als de keuze de partij voor het presidentschap. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat deze combinatie tot stand komt voordat de nationale conventie in augustus bijeen komt, maar het zou ook kunnen, zoals weer anderen suggereren, dat Edward Kennedy liever wacht en er de voorkeur aan geeft nog een paar jaar in de senaat te blijven, waar hij als parlementariër naar veler oordeel beter werk heeft ge leverd dan zijn beide broers, Robert Van welingelichte zijde in Washington is zaterdag meegedeeld dat vice-presi dent Hubert Humphrey, die'dingt naai de democratische kandidatuur voor he presidentschap, zijn verkiezingscampagne voor minstens tien dagen na de begrafe nis van Robert Kennedy zal staken. Humphrey zou van mening zijn dat de spanningen na de moord op Robert Ken WASHINGTON (AFP-Reuter) De particuliere chauffeur van wijlen Robert Kennedy is gisteren in Washington door een aantal jongelui aangevallen. De 45- jarige Lee Morrow, een neger, werd mishandeld en men stal zijn portefeuille. Zijn verwondingen zijn niet van ernsti ge aard. Morrow was op weg naar huis na bijna vierentwintig uur achtereen dienst te hebben gedaan in verband met de begrafenis van zijn werkgever. Ted Kennedy, de laatste drager van een grote Amerikaanse politieke traditie. nedy en de daarmee verbonden stemming van het Amerikaanse volk een periode van politieke vrede en rust vereisen. Gouverneur Nelson A. Rockefeller is vandaag de eerste kandidaat voor het presidentschap die sinds de dood van Kennedy een openbare rede houdt. Over eenkomstig de orders van president Johnson worden hij en de andere kandi daten beschermd door de geheime dienst. Rockefeller gaat spreken in Meadville op het Alleghenecollege. Hij zal omringd worden door vijf mannen van de geheime dienst. Verder is de politie van Mead ville versterkt. Wordt Johnson na aftreden katholiek NEW YORK (KNP) Veel waarne mers voorspellen, dat president John son van Amerika toe zal treden tot de Katholieke Kerk. Aldus bericht het Engelse katholieke weekblad „The Ca tholic Herald". Als dat zou gebeuren, volgt hij zijn dochter Luci, die in 1965 katholiek werd. Johnson is baptist. De laatste twee, drie jaar schijnt Johnson een groeiende belangstelling voor de Katholieke Kerk aan de dag te leggen. Meestal gaat hij 's zondags naar de katholieke Dominicuskerk in Zuid- Washington of als hij thuis is naar de kerk van Franciscus Xaverius vlak bij zijn boerderij. Johnson volgt nog geen lessen om katholiek te worden. Sommi gen verwachten, dat hij pas na januari 1969, als hij geen president meer is, ka tholiek zal worden. Aldus de Catholic Herald. CHICAGO (AP) Een kruidenier, die uit Jordanië naar de Verenigde Staten is geëmigreerd, is zaterdag in zijn win kel doodgeschoten. De politie acht het waarschijnlijk, dat de moordaanslag een wraakneming is voor de dood van Ro bert F. Kennedy. De 55 jaar oude Abder Rayyan, eer vader van negen kinderen, werd dood geschoten toen hij gebogen stond ovei een kist groente. Dit is door zijn 22-jari- ge dochter Zuheia, die ooggetuige van de aanslag, tegenover de politie klaard. Zij zei, dat twee negers de kei betraden. Een hunner trok eer volver. Zij liepen zachtjes naar de plaats waar Rayyan werkte. De ene neger plaatste de revolver achter het linker oor van Rayyan en vuurde tweemaal. Zonder een woord te zeggen verlieten beide mannen de winkel, aldus de doch ter. Rayyan verliet Jordanië zestien jaar geleden en woonde tot 1963 in Zuid- Amerika. Vervolgens trok hij naar de v<>renigde Staten. WASHINGTON (AP/Reuter) Meer dan zestig duizend mensen zijn gisteren langs de door een klein wit kruis gemarkeerde laatste rustplaats getrokken van Robert Francis Kennedy. Kort te voren had zijn weduwe met enige van haar kin deren en Jacqueline Kennedy, de echtgenote van de vermoorde president John Kennedy en haar twee kinderen een bezoek aan het graf gebracht om er te bidden. Kennedy werd na een indruk wekkende uitvaartplechtigheid in de St.-Patrick- kathedraal te New York, ter aarde besteld op het nationale kerkhof te Arlington (Washington). Hij rust op enkele meters afstand van zijn broer John. De eigenlijke begrafenisplechtigheid was zeer eenvoudig en duurde slechts tien minuten. Aan 't graf stonden, behalve de familieleden, president Johnson, vice-president Humphrey, tal van hoge regeringsfunctionarissen, congresleden en buiten landse vertegenwoordigers. Gary J. Dedcll werd bij de ingang van de St. Patrick aangehouden. Iiy had een vuurwapen bij zioh. Later bleek hU een officiële genodigde te xyn. Het wapen was niet geladen. Voor de uitvaartdienst in de St.-Pa- trick hield Roberts broer Edward, en kele malen door emotie overmand een lijkrede, waarin hij herinnerde aan de kwaliteiten van zijn vermoorde broer, zijn liefde voor het leven en de daad, zijn blijdschap die hij met iedereen wilde delen: „Men behoeft mijn broer niet te idealiseren. Men moet hem, nu hij dood is, niet zien als een groter man dan hij was tijdens zijn leven. Men moet hem gedenken als een goed en rechtschapen man, die verkeerde dingen zag en die trachtte te verbete ren, die leed zag en dit probeerde weg te nemen, die oorlog en strijd zag en daar een einde aan wilde maken". De requiemmis werd opgedragen door mgr. Terence Cooke, aartsbisschop van New York, geassisteerd door kar dinaal Dell 'Acqua, de persoonlijke vertegenwoordiger van Paus Paulus. In de kathedraal hadden onder de tal rijke genodigden, president Johnson en zijn echtgenote en tal van Ameri kaanse leiders van verschillende poli tieke richtingen plaatsgenomen. Tijdens de plechtigheden zong het koor onder meer de Navy Hymn (Robert Kennedy diende van 1944 tot 1946 bij de Amerikaanse marine). Voorts werd Mahlers vijfde symfonie, onder leiding van Leonard Bernstein, uitgevoerd. Na de absoute, verricht door kardinaal Cushing van Boston, zette de zanger Andy Williams, een vriend van de Kennedy's, de Battle Hymn of the Republic in. Het refrein „Glory Glory Hallelujah" werd door het koor gezon gen. Duizenden, vaak openlijk huilen de mensen deden Robert Kennedy uit geleide op zijn laatste tocht door New York. De zwart gedrapeerde trein, bestaan de uit 22 wagons, waarmee het stoffe lijk overschot van New York naar Washington was overgebracht en waarin familieleden en genodigden hadden plaatsgenomen, kwam met viereneenhalf uur vertraging in Wa shington aan, als gevolg van de reus achtige mensenmenigten op de sta tions, langs het traject, twee tragische ongelukken en mechanische moeilijk heden. Op het station van Elizabeth (New Jersey) werden twee mensen, die langs de spoorbaan stonden om de rouwtrein te zien passeren, doodgere den door een trein, die van de andere kant kwam. In de daaropvolgende pa niek werden vijf mensen, onder wie het driejarig dochtertje van een van de slachtoffers, gewond. In Trenton liep een 18-jarige jongen ernstige ver wondingen op, toen hij in aanraking kwam met een hoogspanningskabel. Hij was op een vrachtauto geklommen om de stoet te zien passeren. In Phia- delphia moest een defecte remschoen van de trein vervangen worden. Iets verder zorgde een warmgelopen lager voor nieuw oponthoud. In Baltimore zongen 10.000 mensen het „Glory Hallelujah" en „We shall over come". Overal brachten automobilis ten bij het passeren van de trein hun wagens tot stilstand. Op een Dunt langs de route blies een jongen bij het langskomen van de trein op een oude hoorn de „Last Post". Een half uur na aankomst in Washing ton trok de stoet naar Arlington. On derweg werd nog enige minuten halt gehouden bij het Lincolnmonument, waar vele bewoners van de „Verrij- zenisstad" (een kamp voor negers, die deelnemen aan de mars der armen) verzameld waren om de man die zij aan hun zijde hadden geweten, een laatste groet te brengen. In het licht van schijnwerpers had ten slotte de laatste, eenvoudige plechtig heid plaats, waar Ethel Kennedy cn en negen van haar tien kinderen, af scheid nam van haar vermoorde echt genoot, voor deze ter aarde werd be steld. Foto's Van boven naar beneden: De een zaamste onder de velen, die uitvaart en begrafenis van Robert Kennedy bij woonden: Ethel Kennedy, weduwe van de vermoorde. De trein met het stoffelijk overschot van Robert Ken nedy rijdt, op weg van New York naar Washington, langs het station van Philadelphia. Midden op het achter balkon, Edward Kennedy. Familie leden van de overleden senator ge knield bij het graf van Robert Ken nedy. Op de voorgrond, met de handen op de rug, president Lyndon Johnson, g Jacqueline, Caroline en John Ken nedy knielen bij het graf van hun man en vader na de begrafenisplechtigheden van Robert Kennedy.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5