É4*éJ Handleiding voor adspirant- rijkaards VRIJDAG VISDAG GOUDDELVER LEVI STRAUSS KREEG ZEILDOEKJE VOOR HET BLOEDEN Vlees mag, maar... nog steeds 0 AMSTERDAM Als wij u goed hebben begrepen, is het dus uw onver droten streven om binnen de kortste keren rijk te worden Ah juistEn als het even kan, wilt u dat nobele doel met een minimum aan inspan ningen bereiken Ook daar kunnen we moeiteloos in komen. Als u zich voor elk miljoen ook nog in het zweet moet werken, kunt u net zo goed bij de posterijen blijven. Nu rest alleen de vraag, hoe u dat flikt. U heeft letterlijk alles mee voor een Maecenas, dus daar ligt het niet aan. U houdt van een copieus etentje, u weet een zware bourgonje op waarde te schatten (eerst op de tong, dan krachtig doorspoelen), u zit uitgerekend het lekkerst in een auto van twintig mille en uw sterke bijziendheid maakt het noodzakelijk, dat u in de Folies Bergères op de eerste rij zit. Tot zover is er geen vuiltje aan de lucht. Maar nu! Daar gaat het om. U kunt persoonlijk wel rijp zijn voor het op gemaakte bed, maar dan moet u wel weten, waar het staat. En als u het gevonden hebt, is het nog maar de vraag, of er plaats is, want er zijn-toe vallig meer kapers op de goudkust. Ze inden op een achtermiddag het wiel Ult en kunnen gelijk op hun lauweren -gaan rusten. Of ze maken een camera, waar je de foto na zestig seconden kant en klaar uittrekt. Een normaal mens verzint het niet eens, maar zo'n man is voor de rest van zijn leven binnen. Waarachtig, alle rijkaards hebben hun fortuin uitgerekend in datzelfde kleine hoekje gevonden, waar voor een schlemiel alleen zijn ongeluk ligt. Klinknagels Een klein voorbeeld. Als u vraagt: „Zeg mij, hoe ik rijk word?", dan is ons ant woord: „Men neme een lap getaand zeildoek en het grofste garen, dat voor handen is. Daar maakt men dan een broek van. Vervolgens jaagt men een handvol klinknagels door de zakken. Met deze broek gaat u naar uw beste vriend en deze zal zo opgetogen zijn, dat hij er gelijk zes bestelt. Deze vriend zal het weer tegen zijn vriend zeggen en voordat u het weet, moet u twee meisjes in dienst nemen om de spijkers af te tellen en het zeildoek te scheuren- Daarna is het nog slechts een kwestie van jaren en dan zit u zelf op fluweel". Roep nu niet gelijk, dat het een flauw verzinsel is, want toevallig heeft de heer Levi Strauss het op deze uiterst simpele wijze gelapt. Op de bruine, aangevreten portretten, die hem hebben overleefd, is hij reeds uitgedijd tot een welgedane grijsaard met vadermoor- ders en fancy-sik, maar toen hij in 1848 het beloofde land binnenstruikelde was hij slechts een berooide, twintig jarige Duitse emigrant, die vingers te kort kwam om een vuist te maken. Spectaculaire bodemvondsten in Cali- fornië hadden dat jaar de goudkoorts in de hele wereld hoog opgezweept en de gloeiende woestijn, daarvoor door mens en dier gemeden en gehaat, was opeens een behekst vuurtorenlicht ge worden, dat de verworpenen der aarde als vliegen aanzoog. Opgepakt in de ruimen van gammele schepen kwamen ze uit het oude land, de paupers en proleten, de stakkerds en de schooiers. Dromend van een fortuin, dat voor de meesten van hen een fata-morgana zou blijven. Ze klauwden de aarde open, scheurden met hun dynamiet de rotsen in duizenden stukken, vochten onder elkaar om het kleinste klompje goud, Spijkerbroek begon opmars vanuit hete woestijn in Californië Gouddelver Alkali Ike (rechts) propte zijn zakken vol met monsters met en zonder waarde. Het resultaat? Gescheurde zakken. Ten einde raad joeg hü toen maar een handvol klinknagels door zijn pak, de spijkerbroek werd een feit. dronken en dobbelden, vloekten en ba den de sterren van de hemel. Voor een handvol gelukzoekers was het goud slechts mededeelzaam: voor George Knight, die op goed geluk een stuk rots liet exploderen en zich daar mee toegang verschafte tot de miljar denmijn Gold Hill in Grass Valley; voor Ira Willard, een zuipende zonderling, die opeens als een dolleman begon te graven op dezelfde plek, waar honder den voor hem hun hopeloos geluk al hadden beproefd. Drie weken aan een stuk dag en eindeloze nacht 'kroop hij als een mol door de oeverranden Van dé AmericarTRiver en toen had hij hem gevonden: de grootste klomp goud, die de bodem van Californië ooit zou prijsgeven; voor Bret Harte, die begon als bewaker op de bok van de post koetsen geweer op zijn schoot, twee revolvers achter zijn riem en bij zijn dood een warenhuisconcern met mil- jardenwaarde naliet. Gekke Bret werd hij genoemd in het barakkenkamp, waar de gouddelvers hun stad van mannen en whisky hadden gebouwd. Hij was de vreemde eend in de bijt, een zacht ei vol gedichten en gevleugelde woorden. Stofgoud En voor Levi Strauss, wiens rijkdom bij zijn komst in 1848 bestond uit een lap zeildoek, die hij wilde gebruiken als nachtleger voor zijn afgebeulde lichaam. Elke dag trok hij met de ha veloze karavaan de bergen in en elke avond kwam hij weer met lege handen in het kamp terug. Aan zijn vader in New York schreef hij wanhopige brie ven, doordrenkt met het heimwee naar de groene heuvels van zijn geboorte streek. „Wat ben ik in hemelsnaam begonnen", riep hij verbitterd uit, ..waarom moesten we halsoverkop naar de nieuwe wereld vluchten? De hoog moed heeft ons parten gespeeld, we zullen nu aan onze hebzucht ten onder Twee maanden later liet hij een ge sjeesde meester-kleermaker uit zijn barak twee broeken maken van het zeildoek, dat als nutteloze ballast on der zijn bed lag. Op dat moment had hij er nog geen flauw idee van, dat hij daarmee het fortuin enterde. Hij was naar Virginia City gekomen om zich te wentelen in het stofgoud, maar uit eindelijk vond hij het goud in de stof. Het rauwe gouddelverswerk vroeg om ijzersterke kleren, die niemand tot dan toe had kunnen leveren. De monniken van de mammon hadden de rafel tot symbool verheven en elke nieuwe broek was gedoemd om binnen enkele dagen gedegradeerd te worden tot ho peloos vod. Strauss uitgerust met de radar van slim koopmansinstinct greep gelijk zijn kans. Hij huurde twee buffels, spande er zijn gloednieuwe broek tus sen en joeg de dieren in twee richtin gen uiteen: het zeildoek gaf geen krimp. Daarna haakte hij een roetbrakende locomotief los en bond zijn pantalon tussen kolentender en het eerste rijtuig. Op het moment, dat de trein zich in beweging zette, ging er even een lichte siddering door het zeildoek, maar de broek doorstond ook deze beproeving glansrijk. Het succes kreeg onmiddellijk een sneeuwbaleffect. Er kwamen tien, twin tig bestellingen. Iedereen wilde een broek van die vermaledijde Levi (a pair of Levi's) en de groffe, blauwe stof werd het trotse visitekaartje der goud delvers. Twee maanden later kon Strauss zijn eerste spaarcenten naar zijn ouders in New York sturen. Zijn voornaam had voorgoed burgerrecht in de kledingindustrie gekregen en werd ook buiten Californië een begrip voor ijzersterke kwaliteitskleding. 280 miljoen Anno 1968. honderd en achttien jaar na de simpele vondst van een Duitse emi grant, is Levi's 's werelds grootste fa brikant van werk- en vrijetijdskleding. De jaarlijkse omzet bedraagt alleen in Amerika reeds 280 miljoen dollar en daarmee heeft de fabriek zich onder de 500 grootste bedrijven in de V.S. op de 254e plaats genesteld. De spijker broek (de roestige klinknagels, die col- spUkerbroek en de cowboyhoed voor pandjesjas, wijde, zwarte broek en hoge zijden. H(j wel. lega-goudzoeker Alkali Ike in 1860 door zijn Levi-broek joeg, zijn inmid dels vervangen door minder schurend materiaal) is nog steeds een van de be langrijkste produkten (250 miljoen exemplaren tot nu toe), maar naast deze onverbiddelijke bestseller heeft Levi nu ook een opwindend assorti ment van jackets, overhemden, plooi- vaste pantalons en bermudashorts. Gemeengoed Bij Levi's (met hoofdkantoor in San Francisco, fabrieken onder meer in Ca lifornië, Texas, Nieuw Mexico, Tennes see, Virginia, Mississippi, Arkansas en Georgia cn tientallen verkoopkantoren in geheel Amerika) werken momenteel 15000 mensen. Daarnaast opereren sinds tien jaar ook nog honderden me dewerkers op de Europese markt, waar het uniform van de cowboys en goud delvers ook inmiddels gemeengoed is geworden. Zelfs in Nederland, waar volgens Heinrich Heine alles vijftig jaar later gebeurt („als het einde van de wereld in zicht komt", schreef hij opgelucht, „verhuis ik dan ook onmid dellijk naar Amsterdam") zijn de op gerolde, bezwete hemdsmouwen, de bloemetjestenten en zalmkleurige on derjurken langzamerhand vervangen door specifieke vrijetijdskleding. Tot voor kort accentueerde de Nederlander de uren na zijn arbeid voornamelijk door kleren uit te trekken hij knoop te zijn vest los, deed zijn stropdas af en rolde zijn broekspijpen omhoog maar nu zijn zee van vrije tijd steeds Ruim een jaar geleden klaagde de vishandel in Neder land steen en been toen voor de katholieken het ver bod om op vrijdag vlees te eten werd opgeheven. Met name de vishandelaren in Brabant en Limburg wachtten met grote bezorgdheid de gevolgen van dc opheffing van het vleesverbod af. Wat is er van deze vrees bewaarheid geworden? Heeft de Nederlandse vishandel inderdaad een gevoelige tik gekregen? Heb ben veel vishandelaren het bordje „gesloten" voorgoed achter de ruit van de winkeldeur moeten hangen? Een vastberaden „Neen" is het antwoord van de heer I. Cohen, secretaris van de Commissie Detailhandel in Vis van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel, waarvan hij adjunctsecretaris is. „De vrijdag is de traditionele visdag gebleven. Hoewel we alles hebben geprobeerd om hel eten van vis naar andere dagen van de week te verschuiven is het duidelijk dat het viseten op vrij dag een onuitroeibare traditie in Nederland is". Ambulante vishandel verliest terrein In de weken na de opheffing van het vleesverbod leek het de vishandelaren gelijk zouden krijgen, want vooral in Brabant en Limburg liepen de verkopen op vrijdag terug. „Dat kwam door het nieuwtje", aldus de heer Cohen, „maar het verbruik heeft zich hersteld en nu hoor Ik helemaal geen klachten meer". Een zeer belangrijke rol bij het vlsverbruik spelen de prijzen en de ervaring van de heer Cohen is, dat men als de vis duur is liever een paar eieren bij de maaltijd neemt, maar dat men als de prijzen laag zijn op vrijdag graag vis eet. Die prijzen heeft men kennelijk goed in de hand gehouden want 't verbruik van vis per hoofd van de bevolking is met achteruit gegaan. „Integendeel", z^gt de heer Cohen, ,.er 'Ts zelfs een zeer lichte stijging waar te nemen en dat is een hele gunstige ontwikkeling". Conservatief De Nederlander eet per jaar bijna tien kilo vis en dat is vrij laag In vergelijking met de andere EEG-landen. In Duitsland. Frankrijk en Italië wordt veel meer vis gegeten. Wat hiervan de oorzaak is, weet men niet precies. „Neder land is een groot vis-expor- terend land", aldus de heer Cohen. „Verder is de fijne keuken in Nederland niet zo erg ontwikkeld omdat de hulsvrouw vrfj conservatief kookt. Het hoger vis- verbruik in Frankrijk houdt vermoedelijk verband met de lange kust en dat in Italië met de armoede. Wat wij doordraaien wordt daar nog gegeten". Volgens de heer Cohen heeft men in het buitenland een goede tong niet betalen. In het buitenland doet men dat wel". Ook schijnt men meer bereid te zijn de vis zelf klaar te maken. „De Nederlanders zijn gek op warme, gebakken vis", al dus de heer Cohen, „maar de huisvrouwen en vooral de jongere generatie willen de vis zelf niet bakken, vermoedelijk omdat de bak lucht niet zo aangenaam is. Het gevolg hiervan is. dat de vishandelaar vooral op vrijdagmiddag tussen vijf en zes uur veel gebakken vis verkoopt. Die gebakken vis vormt soms zestig tot zeventig procent van de ge hele verkoop en ik zie een grote toekomst voor de ge bakken vis". Dat men op de vrijdag zo veel gebakken vis eet. is enerzijds gunstig, maar heeft anderzijds ook na delen. In het begin van de week hebben de vishande laren het vr'J ruati£- n,nar op vrijdag tijdens 't „spits uur" komt men handen tekort om de klanten te helpen, ook al worden er dan hulpkrachten Inge schakeld. „Deze ontwikke ling is alleen van de con sument uitgegaan", aldus de heer Cohen, „nop afge- Ondanks de optimistische geluiden van dc heer Cohen kan de positie van de vis- detailhandet slecht worden genoemd, vooral veroor zaakt door het rumoer om de haringworm. De vis- detallhandel bestaat uit 'n ambulante handel en een gevestigde handel. Beide sectoren zijn even groot. De ambulante handel verliest steeds meer terrein. Het venten gaat eruit. „Men kan niet tegen die hoge flats aan schreeuwen", al dus de heer Cohen. De ge vestigde handel kampt met de moeilijkheid, dat men, vooral In de nieuwe wijken, Sen van fc»t Mn'rlati-*- ■w.ljWfc.an Wfc. magere vissoorten steeds in een dleetschema worden opgenomen. Wij zorgen dat de v'8 S0**'' Het moeten geen oliebollen zijn met een dikke laag beslag. De vis moet met zo weinig mogelijk olie worden gebakken. Niet alleen om dat dit een verbetering van de baktechniek betekent, maar ook omdat de prijs van de vis hierdoor laag kan worden gehouden, het geen niet mogelijk zou zijn als de vishandelaar iedere keer zijn bakolie moet ver- tigingsvergunnlng kan ko men. „Ten onrechte", meent de heer Cohen, „want met de moderne voorzieningen heeft de omgeving van een viswinkel nagenoeg geen last". De visdetailhande! zocht naar een compensatie en vond die in de vorm van een rijdende viswinkel. Het ministerie van Landbouw en Visserij verstrekt een bfydrage van ruim dertig procent in de aanschaffings- kosten en mede hierdoor stijgt het aantal rijdende winkels. Met deze winkels vis zijn de moeilijkheden ook nog niet uit de weg ge ruimd, want sommige ge meenten hebben er bezwaar tegen, dat in deze winkels Vis wordt gebakken met alle luchtjes vandien. De heer Cohen Is het er niet mee eens. „Het is een lucht van etenswaren en die is altijd nog heel wat ge zonder dan de uitlaatgassen van auto's of de lucht verontreiniging boven Per nis". Ook op andere manieren probeert do visdetailhande! uit de moeilijkheden te ko men. In het vertrouwen dat de haringverkoop zich dit ,,,£pizoen zal herstellen, 14 men becig met 't oprichten van zakenclubs. In deze clubs hebben zitting de taillisten, die geen concur renten van elkaar zijn en die gegevens uitwisselen om hun bedrijf <9 MD hoger niveau te brengen. Derge lijke zakenclubs bestaan reeds in Midden-, Zuidoost en Noord-Nederland. Ver der zal In overleg met de directeur van de Dienst Haven- en Marktwezen In Den Haag. mr. W. C. A. Riem Vis. de visafddlng onder andere op de Haags*- markt aanzienlijk worden verbeterd. Men denkt aan een betere presentatie, on der meer door betere kraampjes en andere ver beteringen van «Ie voor zieningen. Men hoopt dat ook op de markten in an dere plaatsen de visafdeling 'n aantrekkelijker aanzicht zal kunnen geven. Het Is bekend, dat er mensen z(jn. die geen vis op do markt kopen omdat zij de presen tatie èn de Inrichting van de kraampjes onaantrekke lijk vinden. RIEN SCHILTE Modieuze doorbraak Do tieners en twens gaven de stoot tot deze modieuze doorbraak. Een recent onderzoek heeft uitgewezen, dat door deze groep het mi ven aan kleding c ondervraagden g.i\, meisjes 18 procen este wordt uitgege- i schoenen. Van de .•n de jongens 11, dc van hun inkomen hieraan uit. Bezoek aan cafetaria en dancing kwam met respectievelijk 14 en 6 procent op de tweede plaats cn daarna volgden pas sparen (1114), vervoer (10,5), tabaksartikelen (9.7) on hobbies (85). In geld uitgedrukt kwam dc besteding aan kleding on schoeisel neer op een bedrag van 246 miljoen gulden op een totaaluitgave van 2115 miljoen. Uit vergelijkingen met bestedingen ln voor gaande jaren bleek, dat een steeds gro ter deel van de kledingaankopen wordt uitgegeven aan vrijetijds- cn sportklc- ding. Het bedrag, dat hiervoor ln 1967 werd besteed, wordt geschat op 140 miljoen. Hippo vogel Na de jeugd gingen ook de ouderen schoorvoetend overstag. Pa ontdekte opeens, dat hij waarachtig ook nog een hippe vogel kon zijn en hees zich na de achturige werkdag monter in dc spijkerbroek. Hij liet zijn hokkebaar- den groeien, ging uan de lijn doen en sprak opeens niet meer over zijn mi graine en rugklachten. ..Het opmerkelijke", aldus de heer C, Citroen, general manager van Levi Strauss Nederland N V„is het feit, dat de spijkerbroek, bij uitstek een mannenaffaire, de nog steeds voort schrijdende emancipatie van dc vrouw sterk accentueert. Onze omzet wordt voor een belangrijk deel bepaald dooi de aankopen van de vrouw. Sinds die dc broek aap heeft, heeft de vrijetijds kleding pas zijn hoge vlucht genomen". Grote sik En Levi, goeie Levi, dte tijdens zijn leven al een grote sik had van zijn rusteloze nering, /.let vanuit het zwerk, dat het goed is. Akkoord, goud heeft hij nimmer gevonden, maar de spijker broek was achteraf voor hem een af doend zeildoek je voor het bloeden. U weet dus nu. wat u te doen st.iat, als u rijk wilt worden. U koopt een tent, neemt een mecatcr-klcermaker in de arm en laat twee broeken maken. De rest komt vanzelf. en telefoon- i proleten, stakkerds Geef ons nog even i tje, als het gelukt i LEO THURING.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9