ACHTERSTAND RECREATIE EN TOERISME Trees opperde plan met vrouwelijke geraffineerdheid „Ik heb mij vermand DE GAULLE DACHT AAN AETREDEN ANWB bereidt verplichte autokeuring voor Werkgroep recreatie randstand Ga tijdig met vakantie Holland-Festival al een beetje in Den Haag begonnen Nederland nog steeds grootste transitoland Categoralen aan tafel bij Spoorwegen ZATERDAG 8 JUNI 1968 DE LETDSE COURANT PACHNA T Met een korte rede en een ruk aan de blaasbalg, waarmee hij hef vuur aanwakkerde, opende Godfried Bomans gistermorgen de vijfde Haarlemse kunstmarktdie gehouden wordt op de Botermarkt aldaar. Een belangrijk gedeelte van de opbrengst i« dit jaar bestemd voor het gehandicapte kind in Haarlem en naaste omgeving. Nieuwste devies: medezeggenschap (Van e DEN HAAG „Zowel op het ge bied van het verkeer als op dat van recreatie en toerisme bestaat er in ons land een grote achterstand. Gezien de teleurstellende ervaring van het ver leden staat de ANWB enigszins sceptisch tegenover het ambitieuze werkprogram ma van de regering om in tien a vijftien jaar 1900 kilometer autosnelweg tot stand te brengen. Het is ook niet zeker of het rijkswegenfonds in de komende jaren over voldoende geld zal beschik- Dit zei vanmiddag ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, voorzitter van de ANWB, bij de in Den Haag gehouden algemene ledenvergadering. Als knelpunt in de huidige wegenbouw noemde hij de stedelijke verkeersvoorzieningen en de aanleg door provincies en gemeenten. In Zuid-Holland zal, naar zijn ver wachting, dit jaar slechts de helft van het' wegenplan worden uitgevoerd. Dit is een gevolg van het feit, dat de Bank van Nederlandse Gemeenten slechts op beperkte schaal kredieten verstrekt. De ANWB-voorzitter meent, dat vooral de grote steden het hierdoor bijzonder moei lijk hebben. Ernstig bezwaar tekende ir. Van der Linde van Sprankhuizen aan dat de BTW-heffing, zoals die voor auto's wordt voorgesteld. Naast het twaalf - centtarief wil de regering n.l. nog egalisatieheffing van vijftien procent in stellen. „Het is zeer inconsequent de omzetbelasting op benzine wel te verho gen om de prijsverschillen met andere EEG-landen kleiner te maken, maar derzijds een extra-heffing op persom auto's in te voeren, waardoor de a; zienlijke prijsverschillen gehandhaafd blijven", zei hij. Keuring Van onze correspondent) PARIJS President De Gaulle heeft gisteravond voor de televisie verklaard dat htf inderdaad op het hoogtepunt van de crisis In zijn land. op 29 mei, de nei- gin» heeft gehad om af te treden. Hij bedacht daarbij evenwel, dat zijn heen gaan een owmenteling zou teweeg bren gen, waarop „ik mij, eens te meer, heb vermand". Zijn oproep aan het Franse volk, zo verklaarde de president in ant woord op vragen van de hoofdredacteur van Le Figaro Littéraire Michel Droit, kreeg als antwoord een „reusachtige golf van mensen op het Concorde en de Champs Elysées, en vervolgens al die schitterende optochten in zoveel steden". Daaruit had De Gaulle begrepen dat zijn oproep „het reddingsteken" was geweest. De woorden van de Franse president betekenden ln feite de inleiding op de officieel pas maandag beginnende cam pagne voor de parlementsverkiezingen van 23 en 30 juni. De Gaulle legde er de nadruk op dat hij tussen communisme en kapitalisme nog een derde weg zag: die van de medezeggenschap, een weg die hij steeds goed had geacht en „waarop ik al enkele stappen heb gezet". En als revolu tie betekent het aanbrengen van dras tische wijzigingen in de waardigheid en positie van de werkende klasse, dan wilde bij best een revolutionair zijn „zoals ik zo vaak geweest ben". De groepen die de revolte tegen de regering begonnen waren, kregen van De Gaulle geen goed woord: een alter natief hadden deze groepen niet, ze wa ren slechts belust op negatie, vernietiging, geweld, anarchie, aldus De Gaulle. De communisten, bezorgd en woedend over het ontstaan van een revolutionaire groep buiten hen om, besloten plotseling alles op te nemen in een algemene staking, waarbij zij twee doelen voor ogen had den: het monopolie te verwerven van de hervormingselsen en het ten val brengen van de republiek door grote straat betogingen. Daarna zou de macht gegre- Vliegopleiding Rotterdam kan naar Ypenburg APE!,DOORN (ANP) Wat de toe kom van het vliegveld Ypenburg be tref) al nog even moeten worden ge- wact op mogelijke nadere mededelin gen in de deze maand te verwachten defensienota. Zonder daarop vooruit te lopen is het wellicht nuttig om op te merken dat de luchthaven Rotterdam te druk wordt voor de daar gevestigde vlier ileidingen, aldus de heer H. Scha per waarnemend voorzitter van de ko- nin ijke Nederlandse vereniging voor luchtvaart, tijdens de vanavond in het culturele centrum „Orpheus" in Apel doorn gehouden algemene ledenverga- De heer Schaper merkte op dat het wellicht mogelijk zou zijn de op Rotter dam gevestigde vllegopleidingen over te brengen naar Ypenburg als dit veld een z.g. slapende basis van de luchtmacht wordt. pen worden „via e$i\ overgangsperiode en enkele meelopers", aldus de generaal doelend op zijn tegenstander Mitterrand. Onder medezeggenschap verstond de president het vormen van ondernemingen waarin allen belang hebben bij hun ren dement en goed functioneren, hetgeen inhoudt dat leder een deel krijgt van de winst en ieder voldoende op de hoogte moet worden gehouden van de gang van zaken. Op de vraag waarom hij niet eer der de medezeggenschap had gepousseerd, nu hij er zo sterk voor bleek te voelen, antwoordde De Gaulle met een verwijt aan het adres van de bestaande struc turen en organisaties, vooral die van de werknemers, „die zich tot dusver tegen verandering hebben verzet". De ANWB heeft zich inmiddels bereid op de te verwachten verplichte autokeuring. Waarschijnlijk zal ANWB nog dit jaar beginnen met dit soort keuringen, voorlopig op basis ANWB MET KLEM DEN HAAG (ANP) De ANWB ad viseert de Nederlandse vakantiegangers met klem hun vakantie op het weekein de van 28-30 juni te beginnen in plaats van op het daaropvolgende weekeinde van 5 tot 7 juli. Dit om te vermijden dat de samen loop van de reizigersstromen uit Neder land en Noordrijn-Westfalen (de vakan ties beginnen in Nederland, België Zwitserland en Duitsland vrijwel gelijk tijdig) een chaos zal scheppen op dt drukst bereden Duitse autobaantrajec ten Ruhrgebied-Frankrijk-Karlsruhe. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet bracht gistermiddag een kort bezoek aan het St.-Lukas- ziekenhuis te Amsterdam, waar dezer dagen een organentransplan- tatiesym posium wordt gehouden. Onder de deelnemers bevindt zich naast voorzitter prof. A. G. M. van Melsen (midden), ook de Zuidafrikaanse specialist, prof. C. N. Barnard (rechts). vrijwilligheid. Voorts ontwikkelt de ANWB activiteiten op het gebied van de recreatie. Binnenkort zal een werkgroep worden geformeerd, die een studie zal maken over de ontwikkeling van het Hollands-Utrechts plassengebied. Een studie over de te treffen watersportvoor zieningen in het Deltagebied is inmid dels afgesloten. De heer Van der Linde van Sprank huizen maakte tenslotte bekend, dat het ledental van de ANWB in een jaar tijd met 100.000 is toegenomen. Alarmnummer De ANWB hoopt, dat de door de mi nister van Verkeer en Waterstaat aan gekondigde proef met een uniform alarmnummer, het reeds genoemde num mer 0011, spoedig zal plaatsvinden. De ANWB begrijpt dat het voor de overheid jeen gsoot- probleem is uit te maken welke overheidsinstelling moet worden belast met het verwerken van de mel dingen. De heer Van der Linden van Sprank huizen, deed een suggestie, die moge lijk kan meewerken om ernstige ver keerssituaties, die volgens hem tegen woordig bestaan bij verschillende oudere bruggen (te smal voor vier stroken), het hoofd te bieden. Het zou volgens de voor zitter zeker de moeite waard zijn na te gaan of door een indeling in drie rij stroken, gecombineerd met een rijstrook- signalering, grotere hoeveelheden ver keer kunnen worden verwerkt. Dit kan dan met een zogenaamde getij regeling (afwisselend twee stroken in beide rich tingen vrijgeven) gebeuren, meende de de voorzitter. Escherexpositie in Gemeentemuseum is gisteren al voortijdig van start gegaan met de opening van de grote zomertcntoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum, die gewijd is aan het werk van de graficus M. C. Escher. Die tentoonstelling wordt gehouden in het kader van het Holland Festival en de opening werd dan ook bijgewoond door mr. II. J. Reinink in zijn kwali teit van festivalvoorzitter, enige wet houders en zoveel honderden belang stellenden dat het bepaald dringen was om een plaatsje te krijgen. vele gasten welkom waarna drs. J L. pocher, conservator van he Prentenkabinet en organisator van d< tentoonstelling het werk van de kun stenaar toelichtte. De heer Escher, di< binnenkort 70 jaar hoopt te worden kreeg het erelidmaatschap van ,.D< Grafische" aangeboden en nam ver volgens zelf de taak op zich de ten toonstelling te openen. Hij deed dit aan de hand van eei aantal dia's van enkele hem kenmer kende werken, Dag en Nacht - nog best een aardige prent" werd een boeiend en geestig betoog. Drs. Locher had ons trouwens al toe vertrouwd dat Escher een der heel weinige kunstenaars is die zinvol en diepgaand over eigen werk kunnen spreken. De tentoonstelling omvat nagenoeg het gehele grafische oeuvre van Escher. Ze heeft een bijzonder origi nele opzet dank zij het feit dat drs. Ixrcher in tal van gevallen over meer dere afdrukken von de verschillende prenten kon beschikken. Deze prenten zijn nu strikt chronologisch te zien en daarnaast gegroepeerd volgens thema's. We komen uiteraard nog zijn befaamde» terug op deze expositie die velen „vind ik na 30 jaar boeien zal. De prentkunstliefhebbers vooreerst, maar ook vele anderen door de fascinerende en unieke werk wijze van Escher die zelfs mensen aanspreekt die over het geheel niet veel interesse voor beeldende kunst kunnen opbrengen. De tentoonstelling blijft tot 21 juli in Den Haag en zal daarna nog in een aantal buitenlandse steden te zien zijn I Cast Officier tijdens moordzaak Kerkdriel S Onenigheid onder Z.-Amcrikaanse bisschoppen RIO DE JANEIRO-CARAC AS (KNP) ,\an de vooravond van de tweede l,atijns-.Amerikaanse bisschoppenconfe rentie barsten de onderlinge tegenstel lingen tussen de bisschoppen van dezelf de landen reeds los. In Brazilië begint de K5-jarige mgr. Scherer van Porto Alegre een felle openbare aanval tegen mgr. Ilclder C'amara. die met zijn „pro gressieve gedachten over een aanvaard baar socialisme" het helemaal mis zou hebben en de pauselijke uitspraken van 30 Jaar geleden negeert. HIJ zou alleen maar de rarnsen in verwarring brrngen. aldus Seherer. In het Cubaans episcopaat ageert de door Castro verbannen bisschop van Ha vanna. mrg. Boza, vanuit zijn schuil plaats in Caracas met grote felheid te gen mgr C Zacchi, raadsadviseur van de H Stoel in Cuba. Deze Vaticaanse di plomaat wordt verweten, dat hij Castro niet theoretisch, maar wel praktisch een echte christen vindt en dat de Cubaanse dictator naar christelijke normen han delt bij rijn strijd tegen het sociale on recht. De verbannen mgr. Boza noemt Castro een communistische schurk die al- de godsdienstvrijheid van de Kerk beknot en de jeugd tot het com munisme dwingt. Hij is met name woe dend over de uitlatingen van de pauselij ke diplomaat, die vele bisschoppen en priesters van Cuba verwijt, dat zij poli tiek met de middenklassen geheuld heb ben, maar nu deze klassen eenmaal ver dwenen zijn, gauw contact met andere katholieken hebben gezocht en van idee veranderd zijn. Op zijn beurt heeft een andere Braziliaanse bisschop de meer derheid van conservatieve kerkelijke lei ders gewaarschuwd dat zij de mensen gewoon de kerk uitjagen. Jan tot dubbele moord gedwongen (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Na de volledige be handeling van de verdrinkingsgcvallen Kerkdriel, zijn de verhoudingen in deze marathonzittingen wat duidelijker ge worden. Gisteren heeft Trees K.-V. (28) zich verantwoord. In feite wordt aanleiding van het drama gezocht in de seksuele moeilijkheden die beide dachten kenden. De minnaar van Trees Jan H. heeft geen contact met zijn vrouw. Trees lijdt onder het brute treden van haar man. Tijdens de vroegmis ziet zij, begin januari 1966, steeds dezelfde man naast haar komen zitten: Jan H. Deze stopt Trees op zekere dag een briefje in de hand, waarin hij haar om eei spraakje vraagt. Trees raakt onder de indruk van deze, voor haar, charmante man. Ze gaat op zijn avances in. heb in een roes geleefd", vertelde Trees, wier man verdronken is in de auto waarmee haar minnaar in augustus 1966 te water reed. De officier van jus titie, mr. J. Booster, heeft haar ten te gelegd dat zij de dubbele moord met opzet heeft uitgelokt, subsidiair dat zij medeplichtig is hieraan. Hij eis jaar gevangenisstraf tegen haar. „Eerst nadat de moorden, die door Jan H. zijn gepleegd, bewezen zijn. kan tegen verdachte een veroordeling volgen", aldus de officier. Zoals we gisteren schreven achtte hij het bewezen, dat Jan H. de moorden heeft gepleegd. „Dertien maanden heeft zij met een be last geweten rondgelopen: ze geeft nu toe dat ze alles samen hebben gepland, maar dat zij dit feit al die tijd heeft geweten, is iets veel ergers. En dat is moeilijk toe te geven", aldus mr. Boos ter in zijn requisitoir. „Zij heeft het plan geopperd. Met vrouwelijke geraffineerdheid", aldus mr. Booster, „dwingt ze Jan tot moor den. Ze geeft hem een driedubbele belof te. Ze zal met hem trouwen, als hij gearresteerd zou worden op hem wachten en goed voor zijn kinderen zorgen. Dat zijn beloften, die gelegenheid verschaf fen en inlichtingen geven, regelrechte uitlokkingen", aldus requireerde Als verzachtende omstandigheid voerde hij aan, dat Trees nu berouw heeft. Bo vendien is de vrouw volgens de psychia ter iets verminderd toerekeningsvatbaar. Nadut de president, mr. W. Poerink na een lang verhoor haar voor houdt hoe denkt u er nu over? Trees emotio neel": „Ik was mijzelf niet, ik wou, ik mijn eigen man kon terug halen. Mijn hele leven is gebroken, lk wil naar mijn zoontje terug. Jan wil ik nooit meer zien, nooit, nooit, nooit meer". Trees heeft voor de rechtbank toege geven, dat ze met Jan H. heeft gespro ken over het uit de weg ruimen van beider echtelieden. De lezing van haar. die op belangrijke punten afwijkt va van Jan H„ komt er op neer, dat Jan begon met echtscheiding voor te stel len, maar zij bezwaar maakte in ver band met „de praat" in het dorp. Vol gens Trees stelde Jan verder voor haar man te vergiftigen of te overrijden. Het fatale idee zou daarna zijn geboren. Jo- han, haar man en Nellv moesten den verdronken. „Wacht daar nog even mee", had Trees geopperd, toen Jan haast wilde maken. „Johan moet de ■erbouwing van ons huis nog kunnen af maken". Nu zegt Trees: „Ik heb altijd gedacht, dat hij niet in het water zou durven rij den. Het was een ongeluk, zegt Jan la- r, en dat geloof lk nu nog", aldus de Evenals Jan H. al eerder had ge daan, benadrukte Trees, dat zij tijdens de politieverhoren onheus zou zijn be handeld. 'n Agent zou haar hebben toe gebeten: „Als je niet bekent, mag ik lij den dpt je sterft in je hok". Ook zou ge zegd tijn: „We zullen je zoontje afnemen als je niet bekent". De president van de rechtbank ondervroeg hierover de ver schillende politiemensen uitputtend, maar die ontkenden: „De verhoren zijn in een gemoedelijke sfeer verlopen". Psychiater L. F. Schreinemachers spreekt over een zwak begaafde vrouw, sluw, onbetrouwbaar en met dom raffine ment. „Trees heeft in twee werelden geleefd. In een droomwereld met haar galante prins, naast de kleurloze wereld met haar Johan. Zij kan niet als uitlok ster worden gezien", zo stelt de raads man mr. P. B. M. de Zevaux in zijn pleidooi. „Trees voelt zich schuldig en wil boe ten", maar volgens de verdediger kan zij hooguit als mededader worden aan gemerkt. De uitlokking achtte hij op tal van punten niet bewezen. Aanleg laatste industrieterrein in Europoort ROTTERDAM (ANP) Rotterdam onderhandelt thans met diverse Indus trieën over de uitgifte van grond op het laatste stuk havenindustrieterrein, dat in Europoort nog te vinden Is. liet gaat om circa 200 hectare, waarvan ongeveer 140 hectare verhuurbaar, bij bet dorp Nieuwe Sluis, dat thans geleidelijk wordt afgebroken. Het bouwrijp maken en de aankoop van dit gebied, zal aldus B. en W. van Rotterdam in een voorstel aan de raad. naar schatting een bedrag van ruim 43 miljoen gulden vergen, d.w.z 36 miljoen gulden voor de werkzaamheden en ze ven miljoen gulden in verband met de verwerving van de grond. Met uitzonde ring van enkele kleine percelen is er ver der in Europoort geen Industrieterrein meer beschikbaar. De nieuwe terreinen met een oever- grond van 2.000 meter en bereikbaar voor schepen die vijf meter diep steken, zijn bijzonder geschikt voor zogenaamde afgeleide industrieën, d.w.z. industrieën die hun grondstoffen ontvangen van an dere in het Botlek- en Europoortgebied gevestigde bedrijven. KATHOLIEK ONDERWIJS Benoeming voor mr. Schelfhout MADRID (KNP) Op het tweejaar lijks congres van het Internationaal Bureau voor Katho Onderwijs te Madrid is mr. C. E. Schelfhout uil Den Haag, directeur van het Centraal R.-K. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, gekozen tot vice-president van het Internationaal Congres van wegvervoerders (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Meer dan driehon derdduizend personen in Nederland z(|q werkzaam in het vervoer. De waarde van do totale Nederlandse export be draagt globaal dertig miljard gulden; niet minder dan vier miljard wordt uit het buitenland ontvangen voor gelever de exportvervoerdiensten. Ons land Is dan ook nog steeds het grootste tran sitoland van Europa". Met deze woorden schetste vanmor gen dr. A. D. J. Brantenaar de belang rijke positie van het Nederlandse ver voer. De he«r Brantenaar deed dit bij het 21ste beroepsvervoercongres van de NOB-wegtransport, dat onder het motto „vervoer hart van de welvaart" In de Rotterdamse Doelen werd gehouden. Zijn woorden slaten aan bij de redevoe ring die eerder op de morgen werd ge houden door drs. L. J. M. van Son, staatssecretaris van Economische Zaken. Beide sprekers laakten de Duitse en Franse maatregelen, die het Nederlandse grensoverschrijdende vervoer ln een keurslijf willen persen. „De regering is zich van haargrote verantwoordelijk heid bewust", aldus de staatssecretaris. Ook hij etaleerde een aantal veelbete kenende cijfers. het vervoerde gewicht over de weg nam in tien jaar met 85 procent toe. het aandeel van de vrachtauto ln het vervoer steeg van 59 procent ln 1962 tot 65 procent in 1967. het aantal ondernemingen steeg in Gen jaar met tweeduizend. Ondanks dit alles is de jaarlijkse pro- duktiviteitsstijging minder dan drie pro cent, tegen meer dan vier procent in de industrie. In dit verband vroeg drs. Van Son bijzondere aandacht voor de opvoe ring van de ondernemersbekwaamheid. Ook bepleitte hij een intensief overleg tussen overheid en bedrijfsleven. De voorzitter van de NOB-wegtrans port de heer E. van Donkelaar, noemde de dirigistische plannen van Duitsland en Frankrijk onaanvaardbaar. Hij som de een tiental wensen wegvervoer veel heil verwacht. Zo noemde hij o.m. spoedige overeenstemming in de E.E.G.-vervoerspolitiek, volledige vrijheid voor het translto- i fiscale lasten op het weg- UTRECHT (ANP) De categorale federatieve spoorwegvakvereniging is voor het eerst doorgedrongen h» een overlegorgaan van de Ned. Spoorwe gen. Bij de gisteren ln het rayon Alk- maur gehouden verkiezingen voor het overleg nieuwe stijl behaalde de zoge naamde vrije lijst (de FSV) drie van de negen zetels, evenals de bij het NW aangesloten Nederlandse bond van ver voerpersoneel De KBV kreeg twee ze tels en de PCB één zetel. Zuidvietnamees drong aan op gesprek met NLF SAIGON (AP) De Zuidvictnamese minister van Staat Phan Quang Dan i* uit de Verenigde Staten naar Saigon ver trokken. Men verwacht dat hij zijn func tie zal verliezen, omdat hij maandag tij dens een redevoering ln het Hoovcrinsti- tuut van de Stanford universiteit in Ca- lifornjë heeft aangedrongen op bespre kingen met 't Nationale Bevrijdlngsfront van Zuid-Vietnam (NLF), de politieke afdeling van de Vletkong. Zijn woorden veroorzaakten grote opschudding bi) d» regering in Saigon, die tegen iedere toe nadering tot het NLF gekant is.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7