MARGO KLEES Als je de bal achter de keeper schiet, is het een doelpunt noteer bij de radio WÊBBÊÊÊÊÊÈ ZATERDAG 8 JUNI 1868 heeft evenwichtsbalk in de bakkerij staan BEVERWIJK Dp turnkampioene van Neder land is tweeëntwintig jaar en een meter vijftig hoog. Boven de drukbeklantc banketbakkers zaak in Beverwijk zit ze in de woonkamer. Ze heeft een „rattenkapsel". Veilig opgeborgen in een kast liggen de gouden kampioensmedaille en de eremedaille van haar woonplaats Bever wijk. Een dikke maand na haar ampioenschap kan Margo Klees „Ze noemen me thuis Go. waardoor mijn naam wat aangepast is aan mijn lengte" weer rustig thuis zitten. De stroom bezoekers, het onophoudelijk bellen om weer een bloemstuk af te leveren, de telefoontjes van zelfs totaal onbekenden, dat alles is voor bij. Margo Klees mikt op de Olympische Spelen in Mexico. „Ik mag er zelfs helemaal niet over praten maar in mijn achterhoofd denk ik er toch aan, zoals trouwens de gehele ploeg doet". Margo Klees in actie aan de brug ongelijk. De turnsters zijn in korte tijd tot dicht bij de Europese top geklommen. Margo Klees is nuchter genoeg om daaraan niet te veel te verbinden. „Op de Euro pese kampioenschappen van vorig jaar werd ik veertiende. We staan nog ver achter bij de Oosteuropese landen. Het verschil met Mexico is echt-er dat elk land daar een hele ploeg van zes turn sters mag hebben. Bij de Europese titel strijd mochten er maar twee deelneem sters zijn". Dat cijfer van de Europese kampioenschappen zegt toch wel iets- Margo Klees kan zich herinneren dat ze op de wereldkampioenschappen in 1966 ..ergens in de tachtig" eindigde. Dan ls die veertiende plaats er één die gezien TURNKAMPIOENE PRAAT NIET OVER MAAR DENKT WEL AAN MEXICO mag worden, één die demonstreert dat het damestumen in Nederland beslist aan niveau heeft gewonnen. Of er een ploeg naar Mexico gaat. i6 nog verborgen achter een sluier van geheimzinnigheid, die pas wordt opge tild als het NOC het definitieve ja (of nee) heeft laten horen. In elk geval is de centrale training op het CIOS in Arnhem duidelijk gericht op Mexico. De verplichte oefenstof staat bovenaan op het oefenprogramma. Margo Klees acht conditietraining niet van zo urgent belang. ..Het hoeft ook eigenlijk niet. Je levert telkens wel een zware maar ook korte krachtsinspan ning. In Arnhem doen we er ook vrij weinig aan". Margo Klees blijft toch wel in conditie- Behalve de centrale training heeft ze ook nog de drie uur op dins dagavond en de twee en een half uur op vrijdagavond bij haar vereniging. Odin in Heemskerk. ..En dikwijls oefen ik ook nog een uurtje extra op de even wichtsbalk. die dan in de bakkerij Margo Klees zegt van zichzelf dat ze ge makzuchtig is. Maar zeker ook eerzuch tig en vasthoudend. Jaren heeft ze ge werkt om te bereiken wat ze nu is: kampioene. Bij de jeugd was ik geen grote uitblinker, twee keer vijfde en één keer tweede Bij de senioren werd ik achtereenvolgens vierde. derde en Margo Klees. verloofd, werkzaam bij een aannemingsbedrijf, wil nog meer Ze staart in de verte. Aan de horizon moet Mexico opdoemen NEW YORK Na de grote verbroe dering van de twee bonden de ene. die wel mee mocht doen in het inter nationale voetbal en de andere, die het niet mocht is in Amerika de teleur stelling groot. Er komt slechts een' handjevol toeschouwers bU de wedstrij den. Als het moet komen van de ver koop van kaartjes moet liet binnen af zienbare tijd zijn afgelopen met bel Amerikaanse voetbal. In Amerika Is ..soccer" zoals het wordt genoemd ccn zomersport en men moet er niet aan denken hoe die arme jongens oen wed strijd moeten spelen als liet werkelijk warm gaat worden. De toeschouwers zitten nu al met parasolletjes boven het hoofd te kijken. In New York speelt Co Prins te midden van alle mogelijke heren, die van el ders naar Amerika zijn gelokt- Hij zal nog wel eens terugdenken aan zijn da gen bij Ajax toen er meer mensen op de tribune zaten, de sfeer wel iets anders was en het spel zeer veel beter Prins sjouwt nog als in zijn beste da gen en de duwen, die hij evenals toen nog weet uit te delen vallen niet op te midden van veel bruut ge weld. dat het voetbal in Amerika er niet mooier en beter op maakt. Een meneer van de televisie is al enige weken op zaterdag- of zondagmiddag, bij de uitzending van de wedstrijden, bezig om commentaar en uitleg te geven. Hij legt haarfijn uit. dat je bij voetbal niet lang behoeft te zijn om uit te blinken: dat het bij voetbal in de eer ste plaats er op aan komt om elkaar zo de bal toe te spelen .dat er iemand gevonden kan worden, die hem langs de keeper in het doel schiet. ..Dut. ls dan een doelpunt", zegt hij er ter ver duidelijking bij. Wie de wedstrijd wint krijgt vier punten en de ploeg die drie of meer doelpunten heeft gemaakt, krijgt er nog eens drie punten bij. Het hoogste totaal voor een gewonnen wed strijd is derhalve zeven punten. Net als bij ijshockey krijgt ook degene die „assisteert" bij het maken van een doelpunt een punt. Als de scheidsrech ter fluit voor een overtreding, schalt een stem over het veld. die meedeelt wnai-voor de scheidsrechter heeft ge floten. Wonderlijk mengsel De genoemde televisiemeneer heeft ln dit seizoen een assistent bij zich, die op „deskundige wijze" uitlegt hoe het met de spelregels zit- Bijvoorbeeld: Als je eerder voorbij de backs bent dan de bal is het buitenspel Laten wij nu altijd gedacht hebben, dat je buiten spel kunt staan op het moment dat de bal wordt geschoten. De commentator bij één van de wedstrijden riep luid bij een Ingooi: „Nu moet de scheids rechter fluiten voor buitenspel". Maar de scheidsrechter kende beter de spel regels. Maar de scheidsrechters hebben ken nelijk nog nooit van de voordeelregel gehoord Het spel van de meeste clubs ls een allerwonderlijkst mengsel van Engels, Nederlands, Duits. Zuideuropees en Zuidamerikaans voetbal. Er zijn spe lers. die pingelen tot je er kleuren blind van wordt en er zijn er die ge woon stevig opruimen en proberen om een pass te geven. Traag spel De meeste spelers kunnen bepaald wel voetbnllea maar van een eenheid of een bepaalde tactiek valt weinig of niets te merken. Het ls traug en stil staand voetbal, dnt ook niets van de opwinding heeft, die voetbal tot de grootste kijksport ter wereld heeft ge- Het doet denken aan het voetbal, zo als het twintig jaar geleden In Neder land werd gespeeld maar dan uitge voerd door spelers, die Individueel veel beter kunnen voetballen dan de cracks van toen ln Nederland. Maar het pu bliek pakken zc er niet mee Na een winterseizoen met grandioos Ijshockey en basketbal van fantastische allure. hans CITRON Voetbalverbroedering in Amerika een teleurstelling OLYMPISCHE VLOOT WORDT GEMODERNISEERD Soling moet Draak vervangen Zal de Deense creatie Soling het slanke," elegante Draakjacht van het olympische veil front verdringen? Draakzeilers voe ten zich, volkomen te begrijpen, al enig© jaren niet zo gelukkig met het streven van de International Yacht Racing Union te Londen om de olym pische vloot. Stars, Draken, 5.5-meters, Flying Dutchman en Finryollcn) te moderniseren. In dit streven'pasten de proef wedstrij - den voor een nieuwe tweemans-kiel- boot (naast de Star, die we hier te lande niet kennen) bij Medemblik, die de Tempest voortbrachten: voor een nieuwe eenmans zwaardboot (naast de Finnjol), waarvoor o.a. in mei bij Medemblik wedstrijden werden gehou den en voor een nieuwe driemans kiel- boot (naast de Draak), die tot resultaat hadden dat het ontwerp van de Deen- Jan Linge, de Soling, van de IYRU het predikaat „internationaal" kreeg. Tevens 'Fotowedstrijden: Willem IIDe Volewu'ckcrs AZ '67—Vitesse Haarlem—VVV VeloxEindhoven Blauw WitDen Bosch AGOVVWagcningen Fortuna VI.Helmond Sport SC Drente—EDO VecndamNO AD DFCRCH HVCHeracles CambuurSVV HDVS—Gooiland Reservewedslriiden LimburgiaHeerenveen PECDe Baronie Tweede divisie: ExcelsiorZFC De GraafschapZwols. Boys HilversumRoda JC besliste de IYRU dat, te beginnen met de Olympische Spelen van 1972, elke keer één van de een vorige maal ge bruikte klasse zal worden vervangen door een andere boot in dezelfde categorie. In november 1968 zal dus be slist worden of de Soling de Draak zal vervangen, de Tempest de Starklasse of de 5.5-klasse de Flying Dutchman. Ook in de moderne wedstrij dzeilerij kan stilstand niet worden geduld. Mocht de Soling in 1972 de Draak ver vangen, dan kan dit voor een grotere groep zeilers dan nu een kans op een olympische kandidatuur betekenen, al was het alleen maar om het aanmerke lijke prijsverschil tussen het houten Draakjacht (naar schatting 29.000) en de plastic Soling 15.500, exclusief zeilen). Dit laatste is overigens één van de belangrijkste streefpunten van de IYRU geweest, waarbij tevens in aan merking werd genomen het gewicht, om vervoer per trailer beter mogelijk te maken, en een reeks overwegingen met als basis het streven naar een schip, dat ook door oudere zeilers gevaren kan worden zonder extreme behendigheid (bijvoorbeeld vereist in Finn jollen en Flying Dutchman) of atletische be kwaamheden. De Soling, door E. Q. van de Stadt te De olympische roeibaan Xochimilco. Zaandam op de Nederlandse markt ge bracht, straalt één en al snelheid uit en doet sterk denken aan een „baby 5.5-meter". Voor Nederland kan de Soling, evenals de Tempest trouwens, een vluchtweg zijn om ln de driemans- kielboten weer de aansluiting met de internationale zelltop te vinden. Ook vooi kanoërs ideale accommodatie Olympische roeibaan ligt in een soort Giethoorn DEN HAAG De olympische roeibaan van Xochimilco in Mexico, die tijdens de pre-olympische Spelen 1967 nog niet geheel klaar was en toen reeds voor de roeiers een openbaring bleek te zUn. zal in oktober 1968 het mekka van de roei- en kanowereld zijn. De 2200 meter lange baan (100 meter breed) is van zachtglooiende wanden voorzien, die met grove korrel lava steen zijn bedekt. Door deze glooiing verdwijnt de golfslag van de motor boten vrijwel geheel. Naast de roeibaan is een afzonderlijke, door een dijk ge seheiden, oproeibaan voor kanovaar ders geconstrueerd, die na 1000 meter weer in de hoofdbaan uitmondt. De training van kanovaarders en roeiers kan op deze manier ongestoord plaats vinden. Bovendien hebben de kano vaarders nog twee banen, naast de zes van de roeiers, voor zich alleen, die zij voor training en wedstrijd te hunner beschikking hebben. Merkwaardig is het ontstaan van deze fraaie baan bij het schilderachtige stadje Xochimilco, gelegen temidden van een moeras. De overlevering ver telt dat er eens een volk, de Xochimil- cas, rondom een groot meer leefde. Er was ook een volk dat in de heuvels leefde en dat jaloers was op de vrucht bare aarde van de Xochimilcas, een volk van bloemkwekers. Telkens laaide de jaloezie op en brak een oorlog uit. De Xochimilcas vochten met tegenzin; het was een vredelievend volk. Eén van de boeren vond een oplossing om aan de herhaaldelijke strijd te ontkomen. Hij bouwde een groot vlot met een huis erop, liet het te water, gooide er mest en aarde op en plantte hierin zijn bloemen. Dit idee kreeg snel navolging en zo ontstonden honderden „China Clippers", zoals de vlotten werden ge noemd. In de loop der tijd stapelde de modder zich op onder de vlotten en de wortels der bomen, die erop stonden, hechtten zich in het slijk. Toen de Spanjaarden arriveerden, waren de „China Clippers" al gefor meerd tot een stad met vele kanaaltjes een soort Giethoorn aan de rand van het meer en dreven de eilandjes niet meer. In de twintigste eeuw werd dit gebied langzaam getransformeerd tot een recreatiegebied. Stadsmensen kochten eilandjes, er verrezen zomer huisjes cn moderne restaurants. In dit gebied ligt nu de ideale roei- en kano- baan, die in een nieuw gegraven kanaal is aangelegd en waarlangs in oktober duizenden toeschouwers zullen plaats nemen en hun massale yells over 'het water zullen laten rollen. NEWY0RKS SPORT- EN KUNSTTEMPEL Madison Square Garden Ls ccn begrip in de sportwereld. In deze sporttrmpcl werden gevechten geleverd om wereld titels boksen, er stonden de allergroot sten uit de basketballwereld in de arena, topsport was Inhaereot aan Madison Square Garden. In het cen trum van New York is het gloednieuwe Madison Square Garden Center ver rezen. een gebouwencomplex dat hon- derdvjjftig miljoen dollar heeft gekost. De arena, die niet alleen voor aport- evencmenten wordt gebruikt maar ook voor vergaderingen, bijeenkomsten, conferenties e.d. biedt plaats aan ruim twintigduizend personen. In het ronde gebouw, dal als volledige naam Madison Square Garden Sport*. Entertainment and Convention Center draagt, bevinden zich voorts het Forum met plaats voor ruim vijfduizend per sonen, ccn bioscoop met vijfhonderd plaatsen, een bowlingcentrum, oen museum voor kunst die op sport is gebaseerd, de Hall of Fame, gewijd aan alles en iedereen die Madison Square Garden befaamd hebben gemaakt en een aantal kleinere zalen. Een van de opmerkelijkste facetten van het enorme ronde gebouw (midden op foto) is, dat het plafond van de arena geen steunpilaren heeft, zodat het uitzicht nergens wordt belemmerd Het forum is vooral bedoeld voor spor ten als tennis en boksen, toneeluitvoe ringen of king size filmvoorstellingen Het bowlingcentrum beschikt over niet minder dan achtenveertig banen. De Garden en het erachter liggende kan toorgebouw van negenentwintig ver diepingen bereiken, is geen probleem De bussen stoppen voor de deur en de railroadstations liggen onder het ge bouw. Mocht u in New York komen, dan Is het adres: Pennsylvania Plaza, dat grenst aan de 31e en 33e straat on de zevende en achtste Avenue op Man hattan's West Side. HANS CITROfN De Soling, een en al snelheid. kunstgras is goedkoper MEXICO CITY Dr belang rijkste wedstrijden ran het olympisch voetbaltoernooi sullen op kunstgras worden gespeeld. De internationale voet bal/ede- ra tie heeft erin toegestemd het nat uurgras ran het Azteken stadion in Mexico City te ver wisselen voor synthetisch gras. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling hef kunstgras pas na de Olympische Spelen aan te brengen. S'a het FIFA-besluit zal men binnenkort het werk ter hand nemen. De aanleg kost ongeveer drie miljoen peseta's, maar daar staat tegenover, dat het kunstgras nauwelijks onder houd behoeft en vijf jaar mee gaat. Tot nu toe had men jaar lijks een miljoen peseta's nodig voor de verzorging van de gras mat in het Aztekenstadion.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13