NAAST STAKINGSFRONT OOK AARDAPPELFRONT BRUISENDE ACTIVITEIT, PERFECTE ORGANISATIE Odéon: experiment der studenten Theorieën alleen zijn niet voldoende: je moet de straat op Schade voor export door Franse staking GEBR. VAN ULDEN - LEIDEN Garage VLIET WIJK - VOORSCHOTEN Puree in Frankrijk Zeven dagen rond O.R.T.F. als om Jericho BTW-belasting aangenomen Een voorpost van de bourgeoisie in een van ouds revolutionair „Quartier Latin" is de eerste in druk die men van het Odéon krijgt zodra men vanaf de boulevard St. Germain een van de nauwe straatjes inloopt die naar het gebouw leiden. Pom peus rijst het theater uit het stadsbeeld op, ogen schijnlijk beladen met het odium van onaantast baarheid. Toen op 10 mei de bezetting van het Odéontheater echter een feit werd en daarmee het eerste sein gegeven was talloze fabrieken en open bare gebouwen, bleek overduidelijk hoe broos het bolwerk was. Niet erg fier maar toch zeker wel indrukwekkend wapperen nu op het dak van het theater, evenals trouwens op de Sorbonne, de zwarte vlag van het anarchisme en de rode socialistenvlag, studenti koos geflankeerd door gipsen koppen en handen; men gaat al snel vermoe den dat deze uit de rekwisietenkamer van daan gesleept zijn. Enkele meters eronder, maar toch nog hoog genoeg om van grote afstand ge lezen te kunnen worden, prijkt een spandoek met het opschrift„l'Odéon est ouvert". Of zoals de heren van het „Comité d'action révolutionnaire" het zeggen: „l'Ex- théatre de l'Odéon n'est plus un théatre mais une tribune politique révo lutionnaire". (Het voor malige Odéontheater is geen theater meer maar houden de buitenwacht voortdurend op de hoogte van het verloop der dis cussies, de nieuwe ideeën, die steeds concreter vor- sluiten, die het comité neemt. Opvallend ook is het grote aantal zeer charmant geklede vrouwelijke studenten, dat heupwiegend door het gebouw paradeert. Tijdens onze rondgang door het gebouw worden we voorgegaan door een der jonge gardisten (ken baar aan een rode band), die hier en daar toe stemming geeft enkele foto's te maken doch steeds onder die ene voorwaarde: geen indivi duele personen fotografe ren, maar groepen of situaties. Als we met onze begelei der op het dak van het theater belanden, zien we dat hier uitvoerige maat regelen getroffen zijn tegen een eventuele bestorming van het gebouw door de Franse oproerpo litie, de C.R.S. 24 llur per dag wordt de situatie op straat vanaf het dak en vanachter de ramen van de een etage lager gelegen foyer gadegeslagen. Vier brandslangen zijn uitge legd om de politie een fris onthaal te bezorgen: de kraan behoeft slechts opengedraaid te worden. Weer ergens anders in de doolhof van gangen, trap pen en ruimtes werkt een ploeg jongens in een volledig ingerichte film studio aan een film over het Parijse studenten- oproer, dit met het oogmerk het buitenland een meer „objectieve" informatie te geven over de gebeurtenissen in de Franse hoofdstad, dan de zogenaamde „bourgeois" pers en met name een revo'utionnair poli tieke tribune). Inderdaad kan iedereen, studenten en arbeiders, maar ook „andere" burgers en zelfs werkgevers, discus siëren over de huidige situatie en de voorge stelde hervormingen. De ingang naar de lokaliteiten die enkele weken geleden nog de acteurs, toneelknechten, decors, directie en admini stratie herbergden,wordt echter streng bewaakt door een speciale studen- tenwacht. Uitbundig wui ven met perskaarten, steeds maar weer herhalen dat we van de „Presse syn dicale des étudiants Hollandais" waren en moeizame gesprekken in half-Frans, half-Engels verschaften ons tenslotte toegang tot het heilige, de „Foyer des acteurs". Op het moment van onze binnenkomst was er juist een vergadering van „chefs" aan de gang. Tussen de vele slordig gedrukte pamfletten, mens gepleit wordt en richtlijnen worden ge geven voor de organisatie, hangen nog steeds levens groot de portretten van reeds lang vergane toneel grootheden aan de wand. Op zijn minst opmerke lijk is dat men ook hier. in het centrum der revolu tie, het materiaal van het „bourgeois-capitalisme" in tact heeft gelaten. In de vele, smalle gangen heerst een bruisende activiteit, die maar gedeeltelijk geabsorbeerd wordt door de eikenhouten lambrizering en de dikke vloerbedekking, die men in elk oud theater aantreft. Het is de organisatoren niet aan te zien, dat ze reeds twee weken de scepter zwaaien in dit gebouw. Sinds het begin van de bezetting van het Odéon heben ze 3 a 4 uur per dag geslapen in een daarvoor ingerichte „salie de répos", maar de humor en het enthousiasme waarmee gewerkt wordt hebben er niet onder geleden. De ratelende stencilmachine en een eigen persbureau 1'Express en de Figaro dit Rode-Kruisteam Ook al doet de organisatie op het eerste gezicht zeer rommelig aan, na een excursie door het Odéon en gesprekken met in het gebouw aanwezige niet- studenten onderkent men een bijna Germaanse „gründlichkeit" in het actiepatroon. Het centrale comité heeft zelfs een i Rode-Kruisteam in het leven geroepen, dat gratis de gewonden verzorgt, medicamenten verstrekt en de slapeloze „camarades" van vitaminetabletten voorziet. Er hangt een mededeling: La grève des banques et des P.T.T. (cheques postaux), privant beaucoup de gens d'argcnt liquide, nous rcclanions la gratuite des médicamcnts et des soins aux enfants, aussi longtemps que necessaire. Comité d'action rcvolu- tionnaire - Odéon 22 mai 1968. (Gratis medicijnen Door de staking bij de banken en de posterijen hebben veel mensen gebrek aan geld. zodat wij, zolang dit nodig is, aandringen op gratis medicijnen en medische hulp voor kinderen). En, om nog enkele voorbeelden te noemen van de perfectie, waarmee de revolutionaire beweging in het Odéon geregeld provocation" die ervoor zorgt, dat er aan het gebouw niets beschadigd wordt, een actiecomité om de ideologie van een nieuwe samenleving in praktijk te brengen, en een juridische commissie, die de mogelijkheden van een legale bescherming van de groep bestudeert, en ga zo maar door, aan alles is gedacht. Na enig geharrewar met de mensen van de pers kamer slaagden we erin een gesprek te hebben met een der leiders van de „Mouvement du 22 mars", die tegelijkertijd de man achter de scher men is van het Odéon: Erick X. De achternaam verzweeg hij liever, omdat hij bevreesd is voor represailles van de kant van de „flics" (de politie). Deze Erick is 30 jaar oud, heeft blond, licht golvend haar en dito baard, staalblauwe ogen. geruite blouse met schillerkraag en lijkt op de een of andere manier op Dutschke. Hij is in Zuid-Amerika en Zuid-Afrika geweest en studeert nu filosofie en economie aan de Sorbonne. Hij spreekt naast zijn moedertaal vloeiend Spaans en Engels. Wat is de leidende ideologie achter de beweging van 22 maart? Erick X: onze beweging is ontstaan vanuit de praktijk, vanuit een ontevredenheid met het leven zowel in als buiten de universiteit. Abrupter dan we zelf dachten zitten we nu opeens midden in een revolutie. Het ging allemaal zo snel in zijn werk, dat de vage ideeën die we hebben over hervormingen eigenlijk nu pas duidelijk worden. Onder de di'uk van de situatie natuurlijk. Ik kan niet zeggen dat we een algemene theorie hebben. Dus de Franse studenten hebben niet zoöls de SDS in Duitsland een bepaald patroon van ideeën die over de beweging. Op dit moment komt een meisje in witte jas met ro de band de kamer binnen stormen. Ze verontschuldigt zich, dat zij het gesprek stoort, maar volgens haar zeggen heeft zij dringend het een en ander met Erick te overiggen. Erick gaat akkoord mits zij het kort houdt. Elkander vluchtig, maar voortdurend kussend i zij e ent door. Voor zover wij het zeer rap gevoerde gesprek kunnen volgen betreft het plannen voor de demonstra tie van die avond. (Tijdens het verdere verloop van het interview zullen er trou wens meer heldhaftige en lieftallige revolutionairen de kamer komen binnen vallen). Heel de generatie Zijn jullie nog steeds in staat de door de studenten begonnen revolutie in de hand te houden Erick X: Nee, dat dreigt mis te lopen. De vakbonden eisen slechts veranderingen in het econo mische systeemhoger loon of meer vakantieda gen. Hun doel is directer en beperkt zich meer tot een strijd tussen werkgevers en werknemers, met de over heid als meestal partijdige DE LEIDSE COURANT DEN HAAG (ANP) De Nederlandse export heeft door de Franse stakingen een schade geleden van rond 35 miljoen Franse francs bü een normale gemid delde Nederlandse export naar Frankrijk van 240 miljoen francs. Ongeveer 10 miljoen francs verlies komt voor rekening van gederfde export van groente en fruit, vee en vlees en vis, die tijdens de stakingsperiode met res pectievelijk dertig en veertig en veertig procent terugliepen. De schade die exporteurs van duur zame goederen opliepen, zal waarschijn lijk nog wel wat gecompenseerd worden door versnelde leveringen als de toe stand weer normaal is. In de groente en fruitsector was er een lichte compen satie doordat men een deel van de Franse export kon (ADVERTENTIE) morgen is 't zaterdcF Bejaarden in wijk mogen niet verkommeren UTRECHT (ANP) Wij hebben de indruk, dat bij dc overheid vaak het misverstand bestaat, dat bejaarden in dc wijk behalve de mogelijkheid van een dienstverlening nauwelijks iets nodig zouden hebben. Dit misvrstand leidt enerzijds "tot verkommering van bejaar den in de wijk en anderzijds tot een on verantwoord grote trek naar de bejaar dentehuizen. Men zal dus de voorzie ningen in de wijk (huishoudelijke hulp en kruisverenigingswerk) op elkaar moe ten afstemmen. Dit zei mr. A. A. M. Struycken. voor zitter van de Katholieke Vereniging van Bejaardentehuizen, tijdens de in Utrecht gehouden algemene ledenvergadering. Volgens mr. Struycken is het in 1967 steeds duidelijker geworden, dat de hulp aan de bejaardentehuizen en de aanpak van de problematiek op basis van de be staande organisatiestructuur niet meer houdbaar is. „De benadering van de problematiek is te fragmentarisch, te versnipperd en vaak tegenstrijdig en amateuristisch", aldus de voorzitter van de KVB. Mr. Struycken betreurde het dat een beperkt budget en het kleine ap paraat het niet mogelijk maken alle plannen te realiseren. Mr. Struycken uitte zijn bezorgdheid inzake het ernstige personeelsverloop in de bejaardentehuizen. „Wanneer men daarnaast waarneemt, dat het aantal in dienst getreden personeelsleden het aantal vertrokkenen nog in sterke mate te boven gaat vanwege de toenemende graad van verzorging van de opgno- men bejaarden, dan kan daaruit worden afgeleid hoeveel tijd de staf moet beste den aan aanneming en ontslag van per soneel". en ook morgen kopen weer zeer velen in ons land een DAF 33. Vanzelfspre kend. De eeuwig jonge DAF33. De kranige DAF 33. Hij is en blijft een onge ëvenaard succes en dat is geen wonder. Zijn fameuze Variomatic volautomatische transmissie heft hem ver uit boven alle andere wagens in zijn klasse. Hij heeft ruige rallyerijders triomfen bezorgd en geeft dag-in-dag-uit tienduizenden het meest intelligente antwoord op alle rijproblemen die er zijn. De DAF 33 is goed voor 112 km per uur kruis-snelheid, hij accelereert van 0-50 km in 7 seconden, hij heeft een zeer grote kofferruimte (98x98x46cm), een zeer laag benzineverbruik en be hoeft nimmer te worden doorgesmeerd. Ruim plaats voor 4 5 personen. De prijs van deze populaire DAF-sprinter: f 4995,—. En natuurlijk een vol jaar garantie. de Daf 33 van üw levenreeds bij f 1.075,- aanbetaling. -DAF HEEFT ALLES PLUS j INFORMATIE/COUPON Stuur mij per omgaand alle beschik- naam bare informatie over de DAF 55/ I 1100cc/136km/uDAF44 «DAF44 _dre_ Stationcar DAF 33 DAF Bestel- l wagen/ Pick-up. q_ (aanstrepen wat u wenst) plaatso In enveloppe zonder postzegel zenden aan antwoorder. 1000, Eindhoven. AUTOMATIC/VARIOMATIC DAF33 f 4.995,- bestelwagen 14.650,- pick-upf 4.350,- DAF 44 f 5.950,- stationcar 6.695,- DAF 55 f 6.595,- Dealer voor Leiden en omstreken: Verdamstraat 6 Tel. 23041 Dealer voor Voorschoten en Zoeterwoude: Ger. Douplantsoen 22 Tel. 01717-4455 voornamelijk afkomstig zijn van de filosofie van Herbert Marcuse? Erick X: nee, we hebben meer ideologische voor mannen: bijvoorbeeld Erick Fromm, Marty, Foucault en Marx. Wat de revolutionaire studenten beweging nu wil is niet een nieuw politiek of economisch systeem Het is niet zo, dat wij primair tien procent loonsverhoging willen of iets dergelijks. Wij willen op de eerste een nieuwe samenleving. En daarvoor ipoet het gaullistische regime veel dieper aangepakt worden. Kritische universiteit Een nieuwe mens, zoals de kritische universiteit daar ook aan werkt? Erick X: ja maar het idee van de kritische universiteit alleen vind ik voldoende. Een radicale verandering bereik je niet alleen met nieuwe theorieën, die ontstaan uit een kritische benadering van onze wereld. Je moet de straat op om wezenlijke hervormingen door te voeren. Het gaat om het daadwerkelijke verzet, en de participatie van de studenten daarin. In Nederland is niet meer dan een derde van de stu denten politiek geëngageerd om dan nog maar niet te spreken van het aantal dal veranderingen wil zoals jij die voorstaat. Is de situatie wat dit betreft nu in Frankrijk anders? Erick X: We hebben hier in Parijs ongeveer tien procent Super-activisten. Van de rest sympathiseert de helft met ons en de an dere helft staat min of meer onverschillig tegen- scheidsrechter. Maar wij willen meer, zo als ik al zei, ons doel is een totale maatschappelijke ommekeer. En hierin gaan Willen radicale hervormin gen uiteindelijk succes heb ben, dan zal heel de nieuwe generatie, dus studenten en jonge arbeiders, moeten samenwerken. Als je onaf hankelijk van elkaar de vrijwel gemeenschappelijke idealen tracht te realise ren, zullen de pogingen op geslorpt worden door de onvermijdelijke tegen acties van de behoudzuch- tigen. Het resultaat is in dat ge val niet meer dan een drup pel op een gloeiende plaat en dat zou onder deze om standigheden jammer, erg jammer zijn. PAUL JANSMA Boven links. Ook de beelden in de Sor bonne propageren de Boven midden. Via plakkaten wordt een beroep gedaan op de vijf uur per etmaal te slapen. Ook dat is noodzakelijk om de Onder: het plakkaat Erick X. Boven rechts. Hoog leraren zoeken weer aansluiting bü het ge wone volk. Vandaar dat dc studenten in de Sorbonne zich nu grapjes als deze met hun beeltenissen kun nen permitteren. Het Odéon is open voor iedereen. Binnen wordt gesproken over en gedacht aan „de (Van o -espondent Lucas Kleijn) PARIJS Bij het stakingsfront is ook een aardappelfront gekomen. De Breton se boeren kunnen door het zachte kli maat en door de stakingen in Frankrijk hun nieuwe aardappelen niet meer kwijt. Van de 1700 ton aangeboden aardappe len op de markten van de Cötes-du- N'ord is maar 100 ton verkocht en de rest daalde beneden de kostprijs. Een deel van de onverkochte aardappelen is over de wegen gestrooid. Op sommige plekken lagen dc aardappelen van 50 cm tot een meter hoog. Op andere plaatsen reden vrachtwagens de aard appelen tot puree of werd er gasoil overheen gestrooid. In Lezardieu be stormden ontevreden boeren het gebouw van de ontvanger der belastingen, ram den de deur. haalden alles van de muren, sloegen het meubilair kort en klein en rolden duizend kilo aardappelen naar binnen met de boodschap op een bord: .Afbetaling op onze belasting". Soortgelijke incidenten hebben zich ook gisteren weer voorgedaan. Ook de stakende journalisten bij de ORTF (radio en televisie) laten zich niet onbetuigd, maar zij doen het veel vieedzamer. Zij herinneren zich uit dc bijbel dat de muren van Jericho instort ten toen de belegeraars er met bazuinen zeven maal omheen getrokken waren. Dat voorbeeld gaan zij volgen met iede re dag een stille omgang rondom het ronde gebouw van de ORTF aan de Ave nue du President Kennedy langs de Seine. Een week zal iedere dag rondom het gebouw worden gedemonstreerd van 12 uur tot 's middags 3 uuimaar zon der vaandels of spandoeken. Gisteren was het dc beurt van de artiesten, vandaag demonstreren alle journalisten en zo ver- 1 volgens iedere dag met telkens een an dere groep onder wie ook de studenten. j Binnen enkele dagen zal vermoedelijk in het Pare des Princes een grote mee ting worden gehouden met gratis toe gang voor hei publiek waar drie orkes ten van de ORTF concerten zullen ge- ven. Op vedettes zal een beroep gedaan worden. Sheila heeft al gezegd dat zij komt. Ook zullen in diverse wijken van Parnv, onder meer op de Etoile, het Palais Royal en Montparnasse mini- meetings worden gehouden. Artiesten van de radio en televisie zullen op de trottoirs krijttekeningen maken van het radiogebouw aan de Seine en onderhand zullen vlugschriften worden uitgedeeld om het publiek in te lichten over een eerlijke en objectieve voorlichting waar onder het gaullisme geen sprake van is. Ook de niet-radio- cn televisie journalisten laten van zich horen. Alle redacteuren en medewerkers van de Figaro en van de Figaro-Littéraire hebben de directie een ultimatum ge stuurd dat na 1 oktober a.s. alle journa listen en medewerkers voor onbepaalde tijd in staking zullen gaan, wanneer op die dag van het krantebcdrijf geen stich ting is gemaakt met ruime medezeg- gingsschap van allen die in de onderne ming werkzaam zijn. Tot de regelmati ge medewerkers van de Figaro en Figa ro-Littéraire behoren nnder meer be kende figuren als Francois Mauriac, Francois Poncet en generaal Beauffrc. Verder hebben de studenten de Cine ma Luxembourg In het Quartier I.atln bezet Een groep van 100 studenten drong woensdagavond na de laatste voorstelling de bioscoop binnen en stel de de directeur voor de volgende keus: of politie halen, of samen een discussie beginnen over gezamenlijk beheer De directeur koos het laatste en wilde we ten wat onder zulk een beheer moeten worden verstaan. Gisteren was de bioscoop voor het publiek geopend, de toegang was - gratis, maar men werd verzocht 2,50 fr. te betalen voor bijdra ge aan de kosten. Van het stakingsfront in het algemeen weinig nieuws Bussen, metro en treinen zijn gisteren gaan rijden, alles nog wel met horten en stoten, maar het begin is er. Wel werd hier en daar verzet ge pleegd door mensen die op de rails gin gen liggen. Op de Champs Elysées werd gevochten tussen de betogende oud-strij ders en studenten. Vele Parijzenaars kregen gisteren weer een brief in de bus. Maar die dateerde van medio mei en was door de gebeur tenissen achterhaald. Automobielfabrie- DEN HAAG, (A.N.P.) Met 83 stem men voor en 54 tegen heeft de Tweede Kanier zich akkoord verklaard met dc nieuwe wet op de omzetbelasting. De fracties van de P.v.d.A,, P.S.P D '66, C.P.N cn de Boerenpartij ver klaarden zich tegen aanvaarding van dit ontwerp van wet. Zij achtten de nadelen groter dan de voordelen en zeiden, als gevolg van invoering van het nieuwe stelsel, vooral een aantasting van de be staansmogelijkheden van de minder- draagkrachtige groepen te vrezen. Naar het oordeel vun de P v d.A.-fractie in de Kamer leidt aanvaarding van het wets ontwerp tot verschil in belastlhgdruk ten nadele van de maatschappelijk zwak- Van de belasting zijn vrijgesteld de diensten van artsen en van dierenartsen, hoewel dit laatste in het wetsontwerp niet was voorzien Een amendement om ook deze laatste diensten vrij te stellen werd aangenomen Aanvaard werd even eens een voorstel om de machines en I apparatuur, die dienen ter vervaardiging van toxtlclstoffen, alsmede de gebouwen waarin deze machines worden gebruikt, uit te zonderen van de overgangsregeling De Kamer kon zich niet verenigen mei een voorstel om naast de twee In te voeren tarieven (respectievelijk van 12 procent en van vier procent) een derde tarief in te voeren van acht procent. Eon voorstel hiertoe werd verworpen. In het lagere tarief, bedoeld voor de eerste levensbehoeften, worden alsnog op genomen dc diensten door advocaten en procureurs. De Kamer verenigde zich voorts met het voorstel om gedurende de jaren 19691971 de omzetbelasting op toneel voorstellingen en muziekuitvoeringen e.d. op vier procent te stellen. In plaats van op twaalf procent. ken staken nog. In de metaalindustrie is de spanning eerder toe dan afgeno men. Orly en Le Bourget liggen nog plat en of zaterdag de scholen opengaan Is zeer de vraag.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7