Politie hersenspoeling verweten FFT T F WOORDEN TN MOORDZAAK Strijd om Kennedystemmen tussen overige kandidaten Twintig jaar in Kerkdrielse zaak geëist Vette jaren voor toerisme zijn voorbij Militaire pensioenbond komt op voor ambtenaren Winst voor McCarthy of Humphrey Randolph (57), enige zoon van Churchill overleden Oude man in West land door auto overreden Zet jongste Kennedy strijd alleen voort? VRIJDAG 7 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Mr. W. M. Nijs, de verdediger van de Kerk drielse vrachtwagenchauffeur, die ervan wordt verdacht zijn vrouw en vriend vermoord te hebben door ze te laten verdrinken, heeft gisteren voor de Bossche recht bank de politiemannen van het vooronderzoek in staat van be schuldiging gesteld. Hij nam zelfs het woord „hersenspoeling" in de mond. Hij eiste „waarmaking van de aantijgingen" die woensdag op de eerste zittingsdag en gisteren tegen zijn cliënt Jan H. (34) wa ren uitgebracht. Officier van justitie, mr. J. Booster, had al eerder een gevangenisstraf van 20 jaar geëist. De verdediger concludeer de tot vrijspraak. De officier sprak in zijn requisitoir van: „ontnuchterend, kil makend en stil makend, dat een man •an de kant van de vaart zielig om zijn vrouw ligt te schreeuwen, omdat zojuist zijn vrouw en zijn vriend zijn verdron ken. Vermoord door hem. Daags daarna neemt hij met zijn minnares in de rouw kapel afscheid van zijn vrouw en de man van zijn maitresse, terwijl Jan en Trees vier dagen tevoren in een boom gaard in eikaars armen hadden gelegen. „Een afschuwelijke, smerige intrige," noemde mr. Booster de zaak. Anders waren de scherpe veroordelin gen van mr. Nijs. „Verdachte is zwaar misleid door de politieautoriteiten; ik moet spreken van zeer onhoorbare mis leiding. De verhoren (soms meer dan 10 uur achtereen) zijn ware uitputtingssla gen geweest. Jan wist op het laatst niet meer wat hij zei. Er is zwaar met hem gesold. Ik heb als advocaat veel meege maakt, maar dit gaat mij te ver. Men heeft hem gedwongen een volledige be kentenis af te leggen, aldus de raadsman van verdachte. „Het is zeer kwalijk dat de vraagstelling die de politie-autoritei- ten tijdens de verhoren gebruikten, in de processen-verbaal in positieve zin zijn omgegooid". Suggestieve vraagstelling zou niet van de lucht zijn geweest. In het begin van het latere onderzoek zijn Jan H. fo to s getoond van de reconstructie in het Culemborgse zwembad. Onder de toch wel subjectieve kop „moord in beeld" lieten politiemannen hem de platen zien. Een verschijnsel, waar mr. Nijs zich uitermate verbolgen over toonde, betrof de „beruchte vertrouwelijke gesprek ken" zoals hij het noemde. In de pau zes van de afmattende verhorenmara- thons lieten de ondervragers Jan niet met rust. In praatjes van „mens tegen over mens" is hij verder „uitgeknepen", volgens de raadsman. „Het schijnt iets bijzonders te zijn (Ut de politie ook nog menselijk heeft gesproken tegen hem. Het slaat steeds apart opgetekend dat (dan) van man tot man werd gesproken. En hiervan niets zou worden vastgelegd. Dergelijke gesprekken hebben het zo goed gedaan, dat verdachte huilend be sloot te bekennen," merkte mr. Nijs op. „Hij moest twintig minuten hebben om weer enigszins tot rust te komen. Hij is toen gedwongen de drie bekentenissen af te leggen. Een methode die veel over eenkomst vertoont met een hersenspoe ling aldus mr. Nijs in zijn urendurende pleidooi. Op grond van deze factoren betwistte hij dp juistheid van het vooronderzoek dat ruim een jaar, nadat het drama op donderdag 25 augustus 1966 zich had af gespeeld, werd ingesteld. Afschuwwekkend Mr. Nijs wildg zijn pleidooi „uitslui tend baseren op wat over het feitelijke gebeuren op de bewuste donderdag ls vastgelegd door politie en justitie". De officier van justitie mr. Booster zei- de dat in het eerste gesprek dat hij met Jan heeft gehad, deze openhartig de om standigheden heeft medegedeeld. Een af faire die de officier kwalificeerde als „schokkend en afschuwwekkend, die zelfs in 't buitenland verotrusting en veront waardiging heeft te weeg gebracht". Jan vertelde ook dat hij met Trees ging trouwen. Mr. Booster: „Verdachte had Benoeming DEN HAAG De minister van Landbouw en Visserij is voornemens, prof. dr. F. W. J. Kriellaars te benoemen tot voorzitter van de stichting Land- bouweconomisch Instituut. MIDDELBURG (ANP) Wat de ontwikkeling van het buiten lands bezoek aan Nederland betreft kan geconstateerd wor den. dat voorhands de „vette jaren" voorbij zijn en dat dit jaar hoogstwaarschijnlijk het derde „magere jaar" zal worden. Ter geruststelling diene. dat het getal „zeven" in dit geval geen geldigheid heeft, De zg. vette jaren waren acht in aantal 1958 tot en met 1965toen het Nederlands aandeel in het to tale internationale toerisme was gestegen van 1,2 tot 2,44 In 1966 en 1967 is dit percentage gedaald en voor het laatst genoemde jaar moet het, op dezelfde basis berekend, onge veer 1,9 bedragen hebben. Dit zei vrijdagochtend op de jaarvergadering van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANW) de voorzitter, prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, die eerder had opgemerkt dat in ons land de ingrediënten voor een toenemend bezoek, vooral uit andere werelddelen, zeker aanwezig zijn. Maar wij moeten deze reizigers dan wel duidelijk kunnen maken dat ons land niet alleen geografisch maar ook cultureel in het centrum van Europa ligt. Naar de vaste overtuiging van de voorzitter gaat heel Neder land een goede toeristische toe komst tegemoet, al zal de ont wikkeling in de meeste streken wellicht minder spectaculair zijn dan in Zeeland. Voor het binnenlandse toerisme is 1967 een goed jaar geweest. De meeste plaatsen in het binnenland geven aanzienlijke stijgingen te zien van de ge registreerde Nederlandse over nachtingen. Ook het feit dat voor buitenlandse reizen slechts 27 miljoen gulden meer werd uitgegeven dan in 1966, een stijging van 2 tegen respec tievelijk 20', en 17', in de voorgaande jaren, wijst erop dat de belangstelling voor va kanties in eigen land groot geweest moet zijn, meende voorzitter Gelissen. Met een bedrag van 5.6 miljard gulden is Amerika het land, dat de grootste ontvangsten heeft uit het buitenlandse bezoek, in Europa zijn dat Italië (met 5.25 miljard gulden), Spanje (met 4,5 miljard) en Frankrijk (met 3,6 miljard). Nederland komt op de elfde plaats met één miljard gulden. Voor de huidige stagnatie worden als oorzaken genoemdEr komen steeds meer aantrekkelijke toe- ristenlanden bu. gemakkelijk te bereiken door IT- en charter- vervoer: de groei van het bui tenlandse toerisme aan Neder land is lange tijd gestimuleerd geweest door het in vergelijking met de omringende landen lage prijspeil (een voordeel waaraan de laatste jaren een einde is gekomen) en in Amsterdam is de uitbreiding van de hotel- capaciteit in de hogere prijs klassen sinds 1964 achtergeble ven bij de groei van het bui tenlands bezoek. De deviezen- opbrengst van het Inkomend reisverkeer vergelijkend met. die van enige andere bedrijfstak ken. stelde de directeur dat zonder het bezoek van buiten landers aan ons land in 1966 1.3 miljard gulden minder aan deviezen zou zijn ontvangen. Dit is ongeveer 4.7 e/r van de totale opbrengst van de Neder landse export van goederen en diensten. Daar de schoolvakanties in de Duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen. die onze kust de meeste buitenlandse bezoekers levert, vervroegd zijn. valt het zwaartepunt van het Nederland se beroek dat jaar weer samen met het buitenlandse. In juli zullen nu vele gasten moeten worden geweigerd, waartegen over in augustus een aanzien lijke onbenutte capaciteit staat. UTRECHT (ANP) Dc algemene militaire pensioenbond heeft tijdens de algemene vergadering in Utrecht een motie aangenomen, waarin de bond zijn teleurstelling uitspreekt over het ver werpen van het wetsvoorstel ziektekos tenvoorziening ambtenaren en gepen sioneerden. De bond is van oordeel, dat voor het niet aannemen van dit wetsvoorstel de I gepensioneerden net zo vei zijn als In 1950, toen alleen aan, de actiefrdienende ambtenaren bij wijze van interimrege- I ling een tegemoetkoming in de ziekte- I kosten werd verleend. Volgens de bond zijn de beloften van de regering na een reeds in 1964 met algemene stemmen aangenomen motie „Engelsman-Blom" I uitgebleven. één motief tot moord: het vurige verlan gen om met Trees te trouwen. In ons gesprek loog hij echter een verhaal van a tot z. Waarom? Uit schaamte? Nee! Om de verhouding die hij al lang had met Trees te verbergen". De officier zei zoveel waarde, aan deze eerste verklaring te hechten, omdat toen nog geen sprake kon zijn van: „z'n kop gek praten". Hij zette voorts uiteen dat de auto, waarin Jan, zijn vrouw en vriend Johan K. zaten, op de bewuste avond opzette lijk de bocht bij de Zuid-Willemsvaart was omgegaan. Jan zou zelfs iets naar links hebben gestuurd om het schrikhek te missen en ook nog een prop gas ge geven te hebben om goed in het water te komen. Een en ander was uit de re constructie van het „ongeval" 15 maan den later, naar voren gekomen. De raadsman mr. Nijs vocht deze re constructie hard aan. De omstandighe den waaronder ze was gehouden, zouden, naar zijn mening totaal niet over eenstemmen met die van de besuste avond. „De deskundige heeft alles van horen zeggen". Voorzien De officier had de beschuldigingen aan het adres van de politie al voorzien. „Dit is tegenwoordig „in", zei hij in zijn re quisitoir. Mr. Booster: „Wanneer het waar zou zijn dat hier een onschuldige man terecht zou staan, dan zou dat een schandaal voor de opsporingsambtena ren zijn. Acht maanden zou hij dan vast gehouden zijn, gescheiden van het eni ge wat hij nog heeft, zijn twee dochter tjes. Dat zou een groot onrecht zijn. Maar H. heeft hem niet alleen in de af grond van zijn smerige intrige laten kijken, doch ook in zijn hart. Wij had den een mens willen zien die wilde boe ten. De man die u nu ziet is iemand an ders. Een harde, die de moeder van zijn kinderen heeft vermoord". De rechtbank zal 20 juni uitspraak doen. Vandaag dient de zaak tegen Trees K. V. (Van onze correspondent) WASHINGTON De democratische gedelegeerden van de staten Indiana. Nebraska en Californië, die op grond van de uitslag btf de voorverkiezingen hun stem aan Robert Kennedy hadden moe ten geven op de democratische partij conventie in Chicago, zijn van deze ver plichting ontheven. En Washington vraagt zich thans af voor wie dc dood van senator Kennedy stemmenwinst zal betekenen. De meesten geloven dat de stemmen verdeeld zullen worden tussen de beide overgebleven democratische kandidaten, senator McCarthy en vice- president Humphrey. Op grond van opiniepeilingen lijkt vice-president Humphrey thans van de democratische kandidatuur verzekerd. Volgens veel waarnemers ziet het er niet naar uit dat zelfs een coalitie van Mc Carthy- en Kennedyaanhangers Hum phrey's succes zal kunnen tegenhouden. Zijn banden met de vakbonden, met veel IPSWICH (AFP-Reuler) Randolph Churchill, de enige zoon van sir Winston Churchill, is gisteren op 57-jarige leef tijd in zijn woning bij Ipswich overle den. Hij was reeds enige tijd ziek. Vier jaar geleden had hjj een longoperatie ondergaan. De schrijver en journalist Randolph Churchill werkte aan een grote biogra fie van sir Winston, waarvan tot dusver drie delen zijn verschenen. Met uitzon dering van de jongste dochter Mary, die met de conservatieve oud-minister Christopher Soames onlangs benoemd tot ambassadeur in Parijs is getrouwd, hebben geen van de kinderen van Win ston Churchill zich kunnen onttrekken aan de invloed van de geweldige per soonlijkheid van hun vader. In de twee de wereldoorlog stuurde Winston Chur chill Randolph naar Joego-Slavie om te pogen de verzetsbewegingen daar nader tot elkaar te brengen. Hij sprong inet een valscherm boven het gebied waar Tito met zijn partisanen verbleef uit een vliegtuig. Zijn ervaringen daar leid den ertoe, dat Engeland zich afkeerde van koning Peter en de rechtse verzet- leider Mihalovic. Uit een eerste huwelijk met Lady Pamela Dingby had hij 'n zoon. de 24-jarige Winston Spencer, die ook politicus en journalist is geworden. Uit een tweede huwelijk met Juni Osborne werd een dochter, Arabella, geboren. machtgroeperingen in de partij en met de vele, niet al te vooruitstrevende be volkingsgroepen, zijn zo hecht, dat vol gens velen zelfs voor de moord op Ro bert Kennedy de uitslag al verzekerd Daar komt volgens sommigen bij dat Humphrey zich weieens zou kunnen ver zekeren van de steun van senator Ted Kennedy, de jongste en enig overlevende van de Kennedybroers, die in ruil voor het vice-presidentschap onder Humphrey de meeste stemmen van zijn broer zou kunnen meebrengen. Zelfs vóór de dood van Robert zou Humphrey aan de moge lijkheid hebben gedacht. Humphrey koes tert grote genegenheid voor Ted Kenne dy en zijn vrouw Joan. De grote vraag bij dit alles blijft welke aantrekkingskracht senator McCarthy blijft uitoefenen. McCarthy die Humphrey als senator van Minnesota is opgevolgd, heeft altijd geweigerd op het verzoek van Robert Kennedy in te gaan een gezamen lijk strijd tegen Humphrey te voeren. McCarthy antwoordde onlangs nog dat hij alleen Humphrey wel zou kunnen verslaan en Kennedy daarbij niet nodig had. Hij beschouwde Humphrey, met wie hij ondanks zijn verschillen van mening toch bevriend is gebleven, als zijn voor naamste tegenstander. McCarthy is thans de enige kandidaat van de democraten en rebellen die pro testeren tegen het beleid van de regering Johnson. De nestor van de Amerikaanse opiniepeilers. George Gallup, trekt daar uit de conclusie dat McCarthy met de Randolph Churchill. IVan een onzer verslag gevers) 's-GRAVENZANDE Donderdagmid dag vondt een aanrijding met dodelijke afloop plaats op de afrit van de Maas dijk naar de Heenweg bij 's-Graven- zande. De 78-jarige Joh. van Nieuwkerk wilde met de fiets aan de hand de weg oversteken. Hij werd aangereden door een auto bestuurd door C. de J. uit Maas dijk. Tijdens het vervoer naar een zie kenhuis is N. aan de verwondingen be- Ilubert Hu-mphrey. erfenis en de stemmen van Kennedy zal gaan strijken. De minderheidsgroepen die Kennedy zouden steunen, waaronder vooral de negers, zouden hun stem nu aan McCarthy gaan geven. Maar de tegenstanders van Gallup ver klaren daarentegen dat de vrijgekomen gedelegeerden hun stem zullen verbinden aan de kandidaat die in november het meeste kans op succes heeft tegenover de republikeinse kandidaat. En McCarthy zou nog moeten bewijzen dat hij dat is. Maar voordat de strijd om de vrijge komen stemmen zal losbarsten, zal enige tijd voorbij zijn gegaan. Tot volgende week is de campagne in verband met de moord op Kennedy onderbroken. Senator Ted beminnelijk en resoluut (Van een onzer redacteuren) De dood van „Bobby" Kennedy heeft plotseling en op een dramalisehe manier diens jongste broer in de aandaeht geplaatst, Hij is de laatste der Kennedy's die op hel politieke toneel is achtergebleven en alleen al ziln simpele aanwezigheid daar doet de vraag rijzen wat hjj in de toekomst gaat doen. Zal hij, getrouw aan het ideaal van zijn broers, de strijd voort zetten Of zal hjj. verbitterd door de gebeurtenissen, een andere weg gaan? De vraag is nog open. Toch is zij actueel genoeg om nu op dit moment meer dan gewone aandacht voor Edward Kennedy (36) te rechtvaar digen. Tot voor kort had zijn naam alleen voor Amerikanen een vertrouwde klank. Voor de buitenwacht bleven de contouren van zijn persoonlijkheid vager dan die van zijn broer Robert. Ted Kennedy kwam In 1962 In dc senaat, als afgevaardigde van de staat Massachusetts. Dc actie die hij toen voerde, was eerder beminnelijk dun resoluut. Men kon de indruk krijgen, dat zijn kandidatuur minder was ingegeven door zijn eigen politieke ambities dan door die van zijr. vader. GENUANCEERD Die indruk was voor een groot deel onjuist. Dit bleek uit Teds activiteiten in de senaat. Over de grote dingen dacht hij genuanceerd. Over de kleine, praktische zaken (het wolzijn van „zijn" staat betreffend) had hij resolute en positieve meningen, die h(J niet onder stoelen of banken stak. Zijn optreden in de senaat kreeg meer en meer waardering. Overal gingen de deuren voor hem open. Hy pakte de dingen iets minder ruw aan dnr zijn broer Robert. Wat de een bereikte met harde woorden en doorzettings vermogen. veroverde de ander met scherpzinnigheid en diplomutle. Dat verklaart ook het feit, dat Edward als „groentje" In de senaat in 1962 met zijn eerste speech dadelijk de voorpagina's van de kranten haaide. Kortelings verraste h|J de Amerikanen met zeer persoonlijke uitlatingen over China, Vietnam en het negerprobleem. Het verschil In karakter tussen de beide broers zal ook wel verklaren waarom president Johnson beter kon praten met Ted. dan met Bobby Kennedy. GEEN RIVALEN De laatste jaren stonden beide broers als politici naast elkaar. Reiden hadden een grote, energieke staf: beiden hielden redevoeringen over dezelfde zaken. En vaak kwamen ze b(j elkaar aan huis; niet alleen om de familie aangelegenheden te bespreken, maar ook om elkaar te consulteren e politieke aangelegenheden. Meer dan rens gaven ze te kennen dat ze nooit eikaars rivalen zouden worden als kandidaat voor bet presidentschap. Edwards politieke talenten hel/ben waarschijnlijk dc Kennedy's zelf (papa Joe voorop) nog het meest verbaasd. Vroeger zagen ze het niet In hem Zijn broers en zusters plachten hem goedmoedig te verwijten, dut men geen verstandig woord meer met elkaar kon wisselen als hij zich b|J h. I gezelschap voegde. Dit nam echter niet weg, dat Kennedy senior altijd net best met zoon Ted kon opschieten. Toen John en Robert hun twijfel uitspraken over de geschiktheid van hun broer als senator, wuifde li(j. wellicht tegen eigen overtuiging in, hun bedenkingen weg. „Jullie", zei hij, „hebben Je doel bereikt. En iedereen heeft je geholpen, Nu ls het Teds beurt. Wat hij ook wil, ik sta erachterEn Ted wilde senator worden. Hij wilde dat waarschijnlijk mede omdat hij een Kennedy was en als zodanig wilde bewijzen, dat men hem. als de Benjamin i het gezin, ten onrechte als een buitenbeentje beschouwde. ONGELUK Een jaar nadat tn de senaat kwam, werd z(Jn broer, dc prcsldenl de Verenigde Staten, vermoord. Nauwelijks van deze schok hersteld, verloor hij bijna zelf het leven b(j een ongeluk. Z(jn vliegtuig stortte r en enkelen van zijn naaste medewerkers vonden de dood. Zelf moest hij met een gebroken rug In het ziekenhuis opgenomen worden. Wie hem van nabij kenden, beweerden dat de zes maanden, die h|] daar lag, hem tot eer ander mens hadden gemaakt. Ze hadden hem dc tijd gegeven over dj dingen na te denken, hoofdzaken van bijzaken te schelden en met grotei gevoel voor de werkelijke levenswaarden zijn politieke idealen na te streven DRIE KINDEREN Overigens zijn er ook andere gebeurtenissen geweest, die zijn karakter In een markunt licht stelden. Samen met Robert IJverde hij Indertijd v het presidentschap van broer John. En zowel John als Robert waren erover eens, dat Teddy het hardst werkte. HIJ organiseerde de verkiezings actie in twaalf westelijke staten, stuurde zelf zijn vliegtuig door de wind en regen, maakte omwille van de kiezers de eerste skisprong zijn leven en nam deel aan een rodeo in Montana. De „zachte" Edward ontpopte zich plotseling als een man, die in resoluutheid niet voor broer Robert onderdeed. Ted Krnnrdy is getrouwd met de blonde Joan Bennett, dochter van de direc teur van een advertentiebureau in New York. Hij heeft drie kinderen. Niet alleen uit medeleven, ook om andere redenen lijn veler ogen momen teel op hem gericht. ADVERTENTIE zondag 16 junivaderdag

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5