OLGA Omroepbijdragen omhoog: uniek!! stereo S)a fieldt Somcmt Kennedy Volgend jaar drie uur televisie meer festival Radioprogramma T. V. MET/ZONDER RADIO: ALLEEN RADIO: f75.- PER JAAR f24.- PER JAAR 65 uur per week Vandaag en morgen reportages uit V.S. slechts 6?5 6 - „Critici kiezen grafiek Luisteren en kijken over de grenzen DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 JUNI 1968 Twee nuttige politieke besprekingen de zeer nuttige studieconferenties plaats. In Rotterdam is door D-'66 een gres georganiseerd over een rapport landelijke werkgroepen inzake de toe komst der Noord-Atlantische Verdrags- ganisatie. En te Tilburg gaat de par tijraad der Katholieke Volkspartij zich beraden over het veelgesproken in terimrapport van de „Groep van Acht tien". Over het belang van de K.V.P.- partijraadsvergadering behoeven we niet uitvoerig te schrijven; het rapport heeft al een rol gespeeld in de definitieve breuk tussen K.V.P. en uitgetreden „ra dicalen", terwijl het eveneens een be langrijke factor is in het voorlopige op geschorte gesprek tussen de drie chris- tem-democratische partijen. dat we met plezier gelezen hebben. Be halve verschillende pagina's goed docu mentatiemateriaal, geeft het een duide lijke standpuntbepalingen van de daar toe aangewezen commissie van een van onze jongste politieke partijen. Sommige politici zullen het rapport vermoedelijk als weer te pragmatisch wraken; wij prijzen evenwel erin de nucht'-/e visie van mensen die wel degelijk be*jeld wor den door een politieke ideologie, maar die met de beide benen op de grond wil len blijven staan. D-'66 wordt geadvi seerd zich te houden bij de communis opinio, dat om zeer gegronde redenen de NAVO voorlopig gehandhaafd moet worden en dat anederland van deze organisatie lid dient te blijven. Gesteld wordt dat het gecontinueerde lidmaat schap van Portugal betreurd, maar aan vaard dient te worden. Uitgesproken wordt, dat een aantal hervormingen in de NAVO nodig zijn om van de Atlan tische organisatie een beter instrument ten behoeve van ontspanning in Europa te maken; o.a. inspraak van de nationa le parlementen, grotere bevoegdheden voor het NAVO-parlement, onderzoekin gen naar de mogelijkheid van nieuwe strategische concepties, Europa in de Atlantische wereld meer autonoom ma ken en instelling, op korte termijn, var een orgaan binnen de NAVO dat naai politieke middelen zoekt om de span ning in de wereld te verminderen. heeft met de D-'66 studie gemeen, dat het onder meer ook handelt over een positiebepaling inzake de vredespoli tiek en van de NAVO verklaart dat dit bondgenootschap een hernieuwde bezin ning op de uitgangspunten behoeft. Ver der snijdt het belangrijke zaken als ont wikkelingslanden, een rechtvaardiger inkomens- en vermogensverdeling en positie van de overheid in de moderne samenleving aan. Met opzet gebruiken we de term „aansnijden"; het rapport zelf gebruikt ook meer dan eens de term „aanduiden". Begrijpen we het goed, dan gaat het de nieuwe partijbestuur ders vooral erom te vernemen, hoe de partijraad over het door deze aandui dingen vaag gevormde beeld denkt. Is het resultaat van dit beraad positief, dan zal niet alleen terwille van he voortbestaan van de „Groep van Acht tien" of de samenwerkingsvorm tussen K.V.P., A.R. en C.H.U. maar vooi gehele toekomst van een vernieuwde Katholieke Volkspartij, het dringend dig zijn van de aanduidingen van toekomstbeeld over te gaan tot het op stellen van een concreet program om het beeld reëel te kunnen maken. In dit opzicht zal het zinvol zijn, wannec K.V.P. iets van het pragmatisch ge richt zijn van D-'66 overneemt. MTAT men morgen in Tilburg maar "''niet moet doen is zich verdiepen in de vraag hoe de afstand tussen K.V.P. en Politieke Partij Radikalen over brugd kan worden. De breuk is nu een feit. Meer zinvol is het, wanneer de K.V.P. zich zelf duidelijk vooruitstre- end toont; dan komt metterdaad wel vast te staan voor de kiezers dat het erschil tussen Aarden en K.V.P. meer en kwestie van tactiek dan van menta liteit is. Met alle respect voor nauwe samenwerking met A.R.P. en C.H.U. moet ook dit thema morgen maar niet als het centrale punt behandeld wor den. Die samenwerking moet meer het gevolg zijn van een politiek en minder het uitgangspunt voor een beleid. Nooit doen I de V.V.D. staan belangrijke paragra fen; het rapport bevat verschalende conclusies, die ook buiten de liberale kring gaarne onderschreven zullen worden. Maar in het rapport staan ook minder aantrekkelijke adviezen. Eén advies vinden we zelfs ondeugdelijk: het voor stel om de Staten-Generaal een eigen zendmachtiging te geven voor het uit zenden van een zelf gemaakte samen vatting van Kamerdebatten. Nooit doen, Staten-Generaal. En dan beslist niet alleen, omdat zo'n voorstel suggereert dat de bestaande vrije communicatiemedia schromelijk te" kort schieten in goede, objectieve voor lichting over het parlementaire werk. We vrezen namelijk, dat een „eigen half uurtje" radio en televisie per Kamerdag voor de volksvertegenwoor diging spoedig een vaste plaats zou krijgen in de categorie overbodige etheruitzendingen. Om tot deze con clusie te komen, is het ons inziens al voldoende de door de V.V.D.-commissie geschetste procedure te volgen: eerst een vaste Kamercommissie, die alge mene normen voor objectiviteit dient vast te stellen; dan een zorgvuldig ge selecteerde staf van integere journalis ten, die, onafhankelijk van Hilversum, uitzendingen moeten verzorgen. Onafhankelijk van Hilversum, maar natuurlijk niet onafhankelijk van het Binnenhof. We voorspellen dat wat nu als objectief wordt aangeprezen, straks alleen maar kleurloos blijken zal. Met een kleine wijziging zouden we in dit verband de uitspraak van een lid van de V.V.D.-commissie willen overnemen. Dit lid, mr. W. G. Belinfante, vreest, dat het uitzenden van Kamerdebatten door de televisie het peil van de debatten verlagen zal. Wy vrezen dat treden in bovengenoemd V.V.D.-voorstel betekent dat het peil van de debatten niet ver hoogd zal worden en dat bovendien het peil van de voorlichting van parlemen tair en politiek werk via radio en tele visie omlaag zal gaan. De fout, die de V.V.D.-comraissic maakt, berust op het bekende mis verstand. De volksvertegenwoordigers menen, dat het aan de huidige voor lichtingsmiddelen ligt, dat de kiezers niet zo best denken over het werk van de gekozenen. Krantenverslagen en radio- en televisie-uitzendingen, die de toets van integriteit en objectiviteit kunnen doorstaan, wijzen veeleer uit, dat het euvel meer in de werktrant en de betoogtrant van de leden van de Staten-Generaal, althans van vele leden, zelf ligt. Met slecht materiaal kan een goede beeldhouwer of schilder niet best uit de voeten. Met het adagium van Henri de Greeve zouden we de Kamers dan ook willen adviseren: Staten-Generaal, ver beter de doorwerking van onze parle mentaire democratie, maar begin bij u zelf! Vervolg van de voorpagina) Een sombere, stille mensenstoet is van morgen begonnen langs de baar te trek ken, om Robert Kennedy de laatste eer te bewijzen. Intussen zoekt de politie in Los Ange les naar een vrouw, gekleed in een japon van witte voile met zwarte nopjes, don kere schoenen en getoupeerd haar. Een medewerkster van Robert Kennedy had „een meisje met een grappig neusje en een nopjesjurk uit het Ambassadorhotel zien wegrennen, vlak na de aanslag, al roepend: „YVU hebben hem neergescho ten". Op de vraag wie er dan wel was neer geschoten, had ze geantwoord: „WD hebben senator Kennedy neergeschoten". De medewerkster had ook nog gezien, dat een man het portaal van het hotel was komen doorrennen en haar had meegenomen. Het meisje zou ook in ge zelschap van Sirhan zijn geweest. In gerechtelijke kringen is men niet gelukkig met de verklaringen van bur gemeester Sam Yorti van Los Angeles over Sirhan. Deze verklaringen zouden de rechten van de beschuldigde in gevaar I kunnen brengen. Yorti had gegevens ver- I strekt over het dagboek van Sirhan en gezegd, dat er geen twijfel bestond aan I de communstische sympathieën van de J Jordaniër. Hij legde ook verband tussen j Sirhan en de Duboisvereniging, een com- munistische organisatie. Sirhan is op de hoogte gesteld van het overlijden van Robert Kennedy. Hij bleef volkomen onbewogen. 'Zes bewa kers houden voortdurend de wacht in de isolatie-afdeling van de gevangenis. Hij zit daar in een cel van drie bij vier meter. Hij krijgt het normale gevangenis eten. Op zijn verzoek heeft hij nu ook sinaasappelsap en tonijn gekregen, aan gezien hij last heeft van zijn maag. De moeder van Sirhan en diens broers heb ben een telegram van rouwbeklag ge zonden aan de weduwe van Robert Ken- In liet Huis van Afgevaardigden is gisteravond de wet aangenomen, waarbij de verkoop door postorderbedrijven van pistolen en revolvers (niet geweren» tus sen de staten verboden wordt. De Senaat had deze wet al eerder aangenomen. Pre sident Johnson, die het wetsontwerp nog moet tekenen, heeft een dringend beroep gedaan op het Congres om de controle op en de verkoop van vuurwapenen te ver scherpen. Johnson heeft voorts de wet getekend die voorziet in de bescherming van de kandidaten voor presidentschap en vice - presidentschap. Burgemeester Alioto van San Francisco (ADVERTENTIE) de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! heeft de bewoners van azijn stad opge roepen om tussen 4 en 11 juli alle vuur wapens van klein kaliber in te leveren. Naar de herkomst zal niet gevraagd wor den. Alioto meent dat op deze wijze de nagedachtenis aan Robert Kennedy het best geëerd wordt. Uit alle delen van de wereld zijn be tuigingen van deelneming binnengeko men: van tal van Arabische staten, van premier Kosygin van de Sovjet-Unie en van de Oostduitse leider Ulbricht- (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De regering heeft wetsvoorstellen in gediend tot verhoging per 1 januari 1969 van de lui ster- en kijkgelden, die dan „omroepbijdragen" gaan heten. Het kijkgeld van 36 gulden per jaar wordt vervangen door de omroepbijdrage A van 75 gulden per jaar voor het bezit van televisie, al dan niet te zamen met radio. Voor wie uitsluitend radio heeft komt er een omroepbijdrage B van 24 gulden per jaar in plaats van de huidige luisterbijdrage van 18 gulden per jaar. Met de omroepbijdrage A, als gecombineerde heffing voor televisie en radio, heeft een gezin het recht om in zijn woning, nevenwoning of tijdelijk daarbuiten (b.v. in ziekenhuis, kantoor of bedrijf» verscheidene televisie- en radiotoestellen aanwezig te hebben. De omroepbijdrage B geeft op dezelfde manier recht op de aanwezigheid in de privé sfeeer van verscheidene radiotoestellen, autoradio's inbegrepen. Onder gezin verstaat de wet in dit verband een samenwonend echtpaar, ouders, stiefouders en pleegouders met minderjarige kinderen. Meerderjarige inwonenden met radio en/ of t.v. in hun eigen vertrekken moeten eveneens de omroepbijdrage A of B betalen. Ontvanginrichtingen buiten de privé-sfeer worden volgens hetzelfde systeem in beginsel afzonderlijk belast. Voor radiotoestellen die blijvend aanwezig zijn in voer- of vaartuigen dieniet tot woonruimte dien, hoeft men geen omroepbijdrage te betalen (autoradio b.v.). Voor blijvend daar aanwezige tele visietoestellen moet men echter wel betalen. Met deze regeling beoogt de regering de materie waarom het gaat zoveel mogelijk te vereenvoudigen. Daarbij is rekening gehouden met de volledige auto- Luister- en kijkgeld gaan verdwijnen Betalingswijze matisering van de dienst luister- en kijkgelden van de P.T.T.. met een doelmatiger optreden tegen ont duikers en wanbetalers en met voortgaande tech nische ontwikkelingen op het stuk van b.v. ingebouw de autoradio's en combinaties van radio- en t.v.-toe- stellen. In de sector administratie betekent de invoering van de gecombineerde heffing (omroepbijdrage A) een bezuiniging van naar schatting 1.6 miljoen gulden per jaar. Het belangrijkste voordeel is echter gele gen in de controle, omdat de adressen waarvoor een televisietoestel is aangegeven niet meer bezocht be hoeven te worden om de aanwezigheid van radio na te gaan. Van belang is in dit verband, dat thans naar schatting 300.000 geregistreerde t.v.-bezitters ten onrechte geen luistergeld betalen voor hun radio. Zij zullen na invoering van de nieuwe regeling auto matisch ook hun aandeel in de kosten van de geluids- omroep gaan bijdragen. De gecombineerde heffing is wel in het nadeel van degenen, die naast een t.v.- toestel inderdaad geen radio bezitten. Voor aangeslotenen op de draadomroep geldt, dat zij eveneens een omroepbijdrage A of B zullen moeten gaan betalen, waartegenover staat dat hun abonne mentskosten overeenkomstig zullen worden verlaagd. Bezitters van een t.v.-toestel zullen in 1969 de nieuwe omroepbijdrage A voor de eerste maal moeten beta len in aansluiting op de betaalde halfjaarlijkse ter mijn van het kijkgeld, eventueel met verrekening van betaald luistergeld. De bezitters van uitsluitend een radiotoestel zijn in 1969 de nieuwe omroepbij drage B voor de eerste maal verschuldigd in aan sluiting op de betaalde jaarlijkse termijn van het luistergeld. De omroepbijdrage A (75 gulden) betaalt men in twee termijnen, de omroepbijdrage B (24 gulden) in een termijn. Degene, die een omroepbijdrage verschuldigd is, is verplicht zich bij de P.T.T. te laten registreren en zich opnieuw te laten registreren, indien zich wijzi ging voordoet in de verschuldigde omroepbijdrage. Men is verplicht de verstrekte omroepkaart bij het radio- of t.v.-toestel te hebben. De in de wet straf baar gestelde feiten (overtredingen) kunnen gestraft worden met een geldboete van hoogstens tweedui zend gulden. Vrijstelling Het wetsontwerp voorziet voorts in een niet onbelang rijke uitbreiding van de vrijstelling van betaling. Mo menteel gelden t.a.v het luistergeld ruimere moge lijkheden voor vrijstelling dan t.a.v. het kijkgeld. De ruimere regeling gaat straks voor beide soorten om roepbijdragen op. Invaliditeit komt als criterium voor vrijstelling te vervallen. Beslissend wordt het criterium van de financiële draagkracht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuw voorgestelde tarieven voor de omroepbijdragen berusten op een financiële prognose voor radio en televisie voor de jaren 1967 tot en met 1971, die uitgaat van: a. een regelmatige uitbreiding van de televisiezendtijd; b. een langzame uitbreiding van zendtijd voor televisie reclame; c. financiering van de wereldomroep uit de omroepbijdragen en dus niet uit de algemene middelen. In de toelichting op hel wetsontwerp inzake de omroepbijdragen verschaft minister Klompé (C.R.HI.) onder voorbehoud, over de uitbreiding van televisiezendtijd de volgende prognose: 1967 58 uren per week. waarvan 6 in kleur en waarvan 95 min. reel. 1968 62 „8105 1969 65 12 129 1970 68 16 153 1971 71 20 177 LANGZAME UITBREIDING TV-RECLAME De regering tekent hierbij aan dat haar een langzame uitbreiding van t.v.- reclamezendtijd (24 minuten per jaar) ogen staat met het oog op de be langen van de pers. Daarom is ook in bovenvermelde prognose de maximum zendtijd voor t.v.-reclame verschoven 1972. Wanneer echter de financiële positie van de pers „niet meer op te ■angen nadelige gevolgen" zou onder- 'inden van de uitbreiding van t.v. clamezendtijd, dan is minister Klompé bereid maatregelen te overwegen om de, ■itale belangen van de pers te waarbor gen. Minister Klompé heeft evenwel de indruk dat de pers de gevolgen var clame-t.v. al weer te boven aan komen is. DERDE NET Minister Klompé heeft verklaard nog iet te kunnen zeggen hoe de meerdere v.-zendtijd in 1971 9 uur meer dan u zal worden benut. De vraag of er wellicht een derde net moet komen is nog niet beslist en nog onderwerp van studie. Hoogst waar schijnlijk zal er in ieder geval meer zendtijd beschikbaar komen voor edu catieve televisie. De realisering van re- gionale t.v.-uitzendingen is eveneens nog steeds een voorwerp van studie en overleg. Als globale stelposten heeft mer er niettemin voor de komende drie jaai totaal 10 miljoen gulden voor uitgetrok- VVERELDOMROEP Financiering van de wereldomroep uit de omroepbijdragen vindt minister Klompé verantwoord en de voorkeur dienen. Zoals bekend wil een groot deel van de Tweede Kamer, dat de wereld omroep uit de schatkist betaald wordt. Volgens minister Klompé staat het be stuur van de wereldomroep geheel neu traal ten opzichte van deze kwestie. In tussen heeft de wereldomroep het recht verworven op het Afrikaanse eiland Madagascar een zenderpark te bouwen, dat circa 11 miljoen gulden moet kos ten. De regering beziet momenteel of deze investeringen gedaan kunnen den uit de fondsen van de ontwikkelings- MEER ARMSLAG In de toelichting op de prognose uitgaven en inkomsten voor de omroep zegt de regering onder meer, dat het delijk is de Nederlandse Radio Unie de omroeporganisaties in de komende jaren iets meer financiële armslag te geven dan door de moeilijke financiële situatie bij de radio de afgelopen jaren mogelijk was. Voor dit jaar becijfert men de inkomsten uit luister- en kijk geld op 154.4 miljoen gulden, de opbrengst uit reclame 37,5 miljoen gulden ei bijdrage uit de algemene middelen op ven is er echter nog een tekort van 20,7 12,6 miljoen gulden. Door hogere uitga miljoen gulden. Ook voor 1969 wordt on danks de verhoogde omroepbijdragen (219.5 miljoen gulden) en ondanks ho gere inkomsten uit reclame (44,4 mil joen gulden) een uiteindelijk tekort van 1.9 miljoen gulden bij de radio en tele- ADVERTENTIE (Van o n roepcorrespondent HILVERSUM Onder enig voorbe houd. gezien de bijzondere omstandig heden. zal de KRO-tclevisie vanavond om 20.45 uur op Nederland II in „Brandpunt" een speciale filmrcportagc uitzenden van de situatie in Amerika na de dood van senator Robert Kenne dy. Filmer Piet Kaart is reeds woens dagmiddag per KLM-vlicgtuig naar Los Angeles vertrokken, waar hU tezamen met KUO-correspondent Willibrord Nlcuwenhuls een filmrcportagc maakt. Het filmmateriaal van deze KRO- cquipc zou vanmiddag op Schiphol aan komen en dan direet voor vertoning worden gemonteerd. Momenteel zijn er in Hilversum be sprekingen gaande tussen NTS, AVRO en NCRV voor de planning van recht streekse tv-reportages via de Early Bird van de begrafenisplechtigheden, die zaterdagmiddag en -avond (Neder landse tijd) in New York, Washington en op Arlington zullen plaatsvinden. Een definitieve beslissing kon nog niet worden genomen, aangezien de NTS uit Amerika nog steeds geen antwoord heeft ontvangen op de vraag welke reportages direct via de satelliet naar West-Europa zullen worden gerela- Vast staat echter dat de Amerikaanse televisie directe reportages maakt op j zaterdagmiddag om 15 uur van de j plechtige requiemmis in de St.-Patrick Kathedraal te New York. alsmede om 17.40 uur van het vertrek van het stof felijk overschot per trein naar Wash ington en om 20.40 uur de aankomst in de hoofdstad van de Verenigde Sta ten (Nederlandse tijd). Voorts zullen dc Amerikanen de route van de begrafe nisstoet naar het Capitool, alsmede 's avonds om 22.30 uur dc begrafenis op Arlington voor de tv-kijkers uit- Mochten al deze beeldverslagen van de Amerikaanse tv via de Early Bird ook naar Europa worden gezonden, dan zullen NTS. AVRO en NCRV hun tv- programma van zaterdagavond zonodig ingrijpend wijzigen Aangezien de AVRO-tv zaterdag om 20.00 uur een directe Eurovisiereportago uit Rome van de voetbalfinale tussen Italië en Joego slavië om de Europacup voor landen zal uitzenden, bestaat dc kans dat een deel van de Early Birdreportages uit Amerika tijdens de wedstrijd in het NCRV-programma op Nederland II zal worden geplaatst. mM 40^ W» VI Een stereo langspeelplaat waar op 14 beroemde, internationale amusementsorkesten 14 beroem de werken spelen. Verkrijgbaar bij elke erkende grammofoon- platenhandelaar. Haast ul Dit is een tijdelijke aanbieding. De oplage is beperkt. visie verwacht. Voor 1970 verwacht men een stijging van de reclame-inkomsten tot 84 miljoen gulden doordat de pers dan niet meer in de opbrengst deelt. Hier door en door een stijging van de omroep bijdragen tot 225,6 miljoen gulden zal dan voor het eerst een overschot van 15,3 miljoen ontstaan. Voor 1971 ver wacht men aan omroepbijdragen 231.6 miljoen en aan reclame-inkomsten 94 miljoen, hetgeen resulteert in een over schot van 4,9 miljoen. Na 1968 zijn er geen inkomsten meer uit de algemene middelen geraamd. Veel reacties van Nederlanders op VS-ambassade Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zoals ook na de moord op John F. Kennedy en M. L. King stro men op het ogenblik de reacties van Nederlanders binnen bij de Amerikaanse ambassade. Er zijn al een flink aantal telegram men binnengekomen, evenals brieven. Veel voorbijgangers tekenen het register in de hal van de ambassade. Uit de reac ties blijkt een algemeen medeleven met de familie Kennedy, maar ook bezorgd heid en verontwaardiging over het ge beurde. Het J. F. Kennedycomité in Amster dam organiseert morgen een herden kingsbijeenkomst bij het Kennedy- monument. Vermoedelijk zal burgemees ter Samkalden een krans leggen. Bod Nederhorst op Braad-R'dam GOUDA I ROTTERDAM (ANP) Commissarissen en directie van Verenig de Bedrijven Nederhorst (Nederhorst United) N.V. te Gouda en commissarissen en directie van Constructiewerkplaatsen en Machinefabriek Braat N.V. te Rotter dam hebben overeenstemming bereikt over een zeer nauw samenwerking tus sen beide vennootschappen. Naar de mening van beide besturen kan deze samenwerking slechts worden verwezenlijkt wanneer tot fusie der ven nootschappen wordt overgegaan. In verband hiermede zal V.B.N. aan de aandeelhouders van Braat het voorstel doen hun aandelen om te wisselen in aandelen V.B.N. in dier voege dat 1000,- aandelen nominaal Braat recht geven op f 700.- aandelen nominaal V.B.N., com stock, cum dividend 1968. Met enige aandeelhouders van Braat die tezamen ruim 85% van de aandelen bezitten, is omtrent de acceptatie van dit bod inmiddels overeenstemming bereikt. DEN HAAG De tentoonstelling Nederlandse en buitenlandse grafische kunst, die in het kader van het Holland Festival wordt gehouden in het Haagse Gemeentemuseum onder de titel „Criti ci kiezen grafiek" wordt op vrijdag middag 14 juni geopend door mr. H. J. Reinink, voorzitter van het Holland Fes tival. De tentoonstelling blijft tot en me 4 augustus te bezichtigen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé (C.R.M.) heeft bij haar wets ontwerp tot verhoging van het luister- en kijkgeld in de toe komst omroepbijdragen A en B genoemd ook een overzichtje verschaft van de tarieven in een aantal Europese landen, waar men het gecombineerd tarief voor tele visie en radio reeds kent. Dit ge combineerde tarief (omroepbijdra ge A) gaat hier f 75,— kasten. De omroepbijdrage B (luistergeld voor alleen radio) gaat hier f 24,— kosten. Luister- Gecomb. Engeland Denemarken West-Duitsland Finland Frankrijk Ierland Italië Noorwegen Militairen bij verhoor Hoeplaploeg maakte ons luidruchtig (Van e trslaggevers) DEN HAAG De bij de Hoepla-opna me betrokken militairen, die op 29 ok tober 1967 een vraaggesprek hadden met de voor de VPRO werkende t.v.- reporters. hebben bij hun verhoor ver klaard, dat zij door het optreden van de Hoeplaploeg „steeds luidruchtiger" werden. Dit gold vooral voor de groep „hcrhalers", die de serieuze militairen overschreeuwden. Een en ander heeft minister Den Toom van Defensie ver klaard In antwoord op vragen over dit t.v.-treinincident door het socialistisch Tweede-Kamerlid drs. J. J. Voogd. Men zal zich herinneren, dat dit Hoeplaprogramma bij het liberale Tweede-Kamerlid mevrouw Van Some- ren-Downer vel kwaad bloed gezet heeft en dat zij in de Tweede Kamer minister Klompé destijds vragender wijs bevestiging vroeg of de t.v.-ploeg soms voor bier voor de militairen ge zorgd had. „Op grond van het uitge breid onderzoek is niet komen vast te staan dat uitlokking Van strafbare fei ten heeft plaatsgevonden" antwoord» minister Den Toom thans mede in naam van minister Klompé. Slechts één militair heeft bij het ver hoor volgehouden, dat de t.v.-ploeg voor een achttal militairen bier besteld zou hebben. De militair, die bierdrin kend op het t.v.-beeld verscheen, werd door zijn collega's een „geinschopper" genoemd, die tijdens de herhalingsoefe ningen steeds het middelpunt vormde. „Door zijn luidruchtig gedrag in de trein, door anderen bestempeld als aan stellerig besteedde o.a. de filmopera teur aan hem de meeste aandacht", al dus minister Den Toom. Zoals bekend heeft de N.S. kort na het incident verklaard, dat de t.v.-ploeg geen toestemming had in de trein op namen te maken. 'De treinconducteur heeft het filmen herhaaldelijk verbo den, omdat de vereiste toestemming van de N.S.-directie ontbrak. twintigers. 15.30 Count k. 16.00 Nieuws. 16.03 Actualiteiten. 16.07 gevarieerd muziekprogramma. 17.00 •s. 170.2-18.00 Hier en nu: sportshow HILVERSUM I (402 m) VPRO: 18.00 Nieuws. 18.16 Berichten. 18.20 Vrije gedach te: lezing. 18.30 Hee. een programma voor onvolwassenen. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 Uppsa- llngen. 19.30 Nieuws. 19.35 Criterium: kunst nader beschouwd. 20.00 Eerste Popfe te Rome (opn.). VARA: 21.00 Klassiek Uitzending van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzending over poli tleke zaken die de aandacht verdienen. 18.3 Nieuws en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten NRU: 13.15 Vliegende schijven: verzoekpla- BRUSSEL richt, mededelingen, pro les. HIRO: 17.00 SOS-berlchter KRO: 17.30 6-7-6-8: pocket Sportkroniek. 18.52 Taalw ZATERDAG HILVERSUM I (402 m) ochtendgymiiaMicl-. tlsch strijdlied. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 ws. 8.11 Van de voorpagina. 8.15 Z.O. irbeidsvei houdinger VARA-Varla. 13.15 Tijd HILVERSUM II (298 lofoonmuziek. 8.00 Nieuws. ziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 45 Voor de huisvrouw. 9.30 Verzoekprc Zweedse muziek. 12.55 Buitenlands persover zicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Ge varieerd programma. (14.00 en 15.00 Nieuws). NEDERLAND I (STER- rcclamcuitzcndingcn om 18.55, 19.03, 19.56. 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de beer 19.00 uur; Nieuws in het kort VARA: 19.06 uur: Fenklup, tiener programma NTS: 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Koning Klant. Koning klant, consumenten 21.10 uur: Televisierechtbank NTS: 22.45 uur: Tweede journaal. NEDERLAND II (STER- reciameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Barend de Beer 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Weekjoumaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open oog. signalerings programma 20.00 uur: Gertrud Stranitzki. tv-serie 20.45 uur: Brandpunt, actualiteitenprogram 21.35 uur: Bonanza, tv-serie NTS: 22.25 uur: Tweede journaal. Televisie morgen NEDERLAND I TELE AC: 14.o0 uur: Problemen van het brugjaar AVRO: 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.02 uur: In tierelantijn, kinderzangspel 16.15 uur: Ed en Ebbeltje. kinderprogramma 16.50 uur: Stuif-es-in, amusementsprogramma aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramrr berichten. KRO; 12.00 Rad te pianomuziek (gr.). 12. 1.55. S.O.S.- •- 12.01 Llch- ktbei ic11i heldsvoorlichtingExportivltelten. lalltciten. 12.50 Zon- HILVERSUM I VARA: 21.00—22.30 uur: NBC-Orkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, amusementsprogramma HILVERSUM II NCRV: 21.00—21.40 uur: Triobade, monoloog TROS: 23.00—24.00 uur: Radio-rodeo, speurtocht Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00. 8.00. 11.00, 13.00, 16.00, 18.00. 19.30, 22.30, 23.55. HILVERSUM II: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30. 12.30, 18.30, 22.30, 23.55. HILVERSUM UI: Elk heel uur vanaf 9.00.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2