ZIEK ZIJN... BETER WORDEN.. RUMOER OM „VERMIST" MEISJE ezond en gaat met de dag meer geld kosten Voor- en tegenstanders van een nationale gezondheidszorg zitten elkaar in de haren Studenten bezorgd over ombuigen van ontwikkelingsbeleid Kozebotteljam vrouw gestoken Gesprek jongeren AR en Partij Radicalen ZWAARDEMAKER WOENSDAG 5 JUNI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DEN HAAG Een man in misera- iele toestand gaat naar zyn dokter. Deze onderzoekt hem nauwkeurig en •chudt bedenkelijk het hoofd. „Het slecht ;l'me eei „Heb vanm noedeiyk i worden op een doelmatige ziekenhuis- jouw, die niet te verwezenlijken is :onder een gerichte planning en :oördinatie. Daarbij zal men ook Verder dient de samenwerking zich ook te demonstreren bij de aanschaf fing van kostbare apparatuur en in de bezetting van de medische staven. Het is een kwalijke zaak, wanneer een ziekenhuis wel over dure in strumenten beschikt, maar niet over specialisten, die ze kunnen bedienen. Ook het hobbyisme van sommige specialisten dient uit economische overwegingen beteugeld 1 bedragen, zal niet erg veel doen zijn, omdat de loonsverhogin- sn, waarop zowel het verplegend als et technisch personeel recht heeft, ;rond zijn, is :iekenfondss| >ns, dat zU idee van hebben, irdlenen. Er zijn Van een vermindering van het aantal ziekenfondsen in ons land (er zijn er nog precies honderd) verwachten de deskundigen geen noemenswaardige kostenbesparingen. Zij baseren hun mening op de resultaten van fusies, die in het verleden reeds hebben plaats gehad. De beheerskosten van de ziekenfondsen schommelen meestal tussen de 4 a 5 procent van het budget. Eigen risico Vrijwel zeker zijn er besparingen mogelijk, door de invoering van een Vooropgesteld zij, dat geestelijke en lichamelijke gezondheid 'n zeer groot goed is, waarvoor de prijs niet gauw te hoog is. De bereidheid de i zondheidszorg is in dit land dan ook volop aanwezig. Men denke bijvoor beeld maar eens aan de enorme op brengsten van de actie» ten behoeve van de lichamelijk en geestelijk ge- Deskundigen pp liet gebied ziekteverzekeringspremies nog wordt geaccepteerd. Anderzijds blijkt uit tal van publi- katies, dat de grens van het percen tage van het (nationaal) inkomen, dat men voor de gezondheidszorg beste den kan of besteden wil nage noeg bereikt is. Waar die grens pre cies zal komen te liggen kan niemand zeggen. Bovendien ontbreekt een ob jectief wetenschappelijke studie over de kostenstijgingen. Het is daarom wenselijk, dat de overheid op korte termijn de beschikking krijgt over 'n wetenschappelijk team, dat normen en criteria kan adviseren voor de praktische uitvoering van de volks gezondheidszorg. Het idee hiervoor is al eens gelan ceerd door de voormalige staatssecre taris Bartels, die enkele weken gele den benoemd werd tot voorzitter van de Nationale Ziekenhuis Commissie, en zodoende waarschijnlijk dit plan niet zal laten rusten. Maar aangezien een team als hier voor genoemd nog niet bestaat, is het slechts mogelijk om door middel van algemene gegevens een indicatie te geven van de hoge kosten voor de volksgezondheid. Nederland staat met zijn uitgaven op de derde plaats van de wereldrang- Zo werd in 1953 nog maar 3,6 pro cent van het nationaal inkomen (dat toen 22 miljard bedroeg) uitgege- het nationaal inkomen, dat inmiddels gegroeid was tot 56 miljard. Het staat nu al vast, dat dit jaar in Nederland meer dan twee miljard gulden voor de volksgezondheid zal worden uitgegeven. Nog een andere vergelijking. Het ge hele kostenpakket van de zieken fondsen bedroeg kort na de oorlog in 1948 f 23,81 per hoofd. Volgens een advies van de Ziekenfondsraad worden de kosten voor 1968 geraamd op 234,26 per hoofd. Dit is dus, af gezien van de geldontwaarding, het voudige van wat de ziekenfond sen twintig jaar geleden talen voor de verplicht verzekerdei be- Kostenstijging Zoals gezegd wordt i veel gedacht Als richtlijn voor de toekomst geeft het jaarverslag: „Getracht moet wor den, gegeven de medisch-technische en verpleegkundige mogelijkheden, andere belangen ernstig te schaden." deze mogelijkheden ook in econo mische zin te realiseren." Hierbij worden echter geen beper kingen gemaakt voor de praktische toepassing van die medisch-technische mogelijkheden, ofschoon die er zeer zeker wel zijn, Er is al een discussie op gang ge komen naar aanleiding van de hart transplantaties van het medisch team van dr. Christian Barnard in het Grote Schuurziekenhuis te Kaapstad. Vooropgesteld, dat research in deze tijd een onverbiddelijke noodzaak is. heeft prof. dr. Scholte hoogleraar te Tilburg en Nijmegen onlangs tijdens een congres deze harttrans plantaties „stunts" genoemd. Volgens de hoogleraar in de ziekenhuis economie kunnen de verwachtingen, die hierdoor bij tal van patiënten wellicht geschapen worden, onmoge lijk gehonoreerd worden. Niet alleen zullen er altijd te weinig specialisten zijn om harttransplantaties op grotere schaal uit te voeren, bovendien zijn Maar de huisarts en de specialist bepalen vervolgens welke medicijnen de patiënt moet gebruiken of welke (dure) behandeling hij onder- Eenmaal op het terrein van de kosten bewaking en» de organisatie van de gezondheidszorg beland kan het haast niet anders of de voor- en tegen standers va» een nationale gezond heidszorg, al dan niet naar het model van de Engelse National Health Ser- gestudeerd over de hoogte deze kosten kunnen, of beter gezegd „mogen blijven stijgen zonder andere belangen ernstig te schaden. Zo heeft de stichting Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven in haar laatste jaarverslag (over 1966) een behar- tenswaardige beschouwing gewijd aan de medische kostenstijgingen. Men leest daarin de volgende con clusie: „Hoewel de sector van de zorg voor de volksgezondheid tot op heden zijn eigen autonome kostenont wikkeling heeft gehad, is het duide lijk gebleken, dat de economische nbetaalbaai is twestie welke medisch- technische en verpleegkundige moge lijkheden toegepast kunnen worden in de volksgezondheidszorg, kan men in ieder geval wel maatregelen nemen voor een efficiënt opgezette gezondheidszorg. Dit om de medische mogelijkheden optimaal te kunnen Ziekenhuis Op de eerste plaats richt zich dan t aandacht op de ziekenhuisverplegin de haren vliegen. Dit gebeurt dan ook inderdaad. Vooral naar aanleiding van het in oktober van het vorig jaar verschenen rapport van de Dr. Wiardi Beckmann Stichting over „Grondslagen van een program ma voor gezondheidszorg". Onlangs heeft dr. L. P. de Jong hierbij in Economisch-Statistische Berichten een aantal kanttekeningen geplaatst. Zo onder meer het streven naar een rechtvaardige verdeling van de lasten van de volksgezondheidszorg, naar draagkracht. Dit principe is al sinds lang door gevoerd voor de verplicht verzeker den. Dezen betalen namelijk een be paald percentage van hun loon (nu 7.2 percent) aan de ziekteverzekering. Maar niet voor de circa dertig procent vrijwillig verzekerden. Iemand met bijvoorbeeld een in komen van 20.000 per jaar be taalt, in een bepaalde klasse, de zelfde verzekeringspremie als iemand, die een ton verdient. Een streven naar een algemene volks verzekering (dr. Veldkamp) ver dient volgens velen bijzondere ADVERTENTIE Met broodmes n lVlcl DIUUUIIlcö I HAAG (ANP) Het 1 wikkelingshulp Aan de orde komen in de brief minister Udink het beperken van de v zending van assistent-deskundigen. Dure kersen LIENDEN (ANP) Het ziet er naar uit, dat ook dit jaar de kersen weer duur zullen worden. De oogst van de bekende meikersen zal dit jaar gering zijn door dat het in de bloeiperiode, begin mei, koud en guur weer was. De vroege ras sen, die bij gunstig weer bloeiden, geven hoop op een wat betere oogst. Toch spellen desk Nederlandse minder aanf rndigen hoge prijzen r de r jaarlijks den en het intrekken van de su geling voor Nederlandse academici ontwikkelingslanden. Het Nesbic verkleind.'P De brief van het Nesbic den mede namens het secretariaat tenland van de Nederlandse Studei raad (NSR). de vereniging van studf in de landhuishoudkunde van de tropen en subtropen (ecotroop) en de Wage- ningse studentenraad. In de brief wordt opgemerkt, dat vra gen zijn gerezen bij de Nederlandse Mu denten, in het bijzonder bij hen, die zich in hun studie richten op de minderont- wikkelde gebieden. Uit cijfers, die de minister heeft verstrekt en die ook uit andere bronnen zijn geput, leidt het Nes bic af, dat er de afgelopen jaren een voortdurende uitbreiding was van het aantal assistent-deskundigen Het pro gramma bood grote mogelijkheden, die hoogleraren in hun voorlichting en de studenten bij hun studiekeuze verwacht ten. De cijfers leren evenwel, dat plot seling de uitbreiding door de overheid werd stilgezet. Uit de cijfers heeft het Nesbic ook af geleid, dat het aantal buitenlanders, dat in ons land studeert, de zogenaamde fellows, in 1968 met ongeveer 'n kwart is verminderd. Voor het aantal fellowships dit jaar een half miljoen gulden min- vol natuurlijke vitamine C van L" Er ia ije een groot overschot (uiteraard!) schonen. Desalniettemin valt het n*et me( om een meisje naar het altaar te voeren. Een bord ,Jiruid gezocht" de misschien Politici gaan in Helsinki praten conferentie is de Europese veiligheid, de Oder-Neissegrens en erkenning van de Deutscher Demokra- tischer Republik (Oost-Duitsland). De is georganiseerd dooi de conferentie voorzitten. De Nederlandse politici, die vrijdag via Berlijn naar Helsinki vliegen, zijn dr. A. van der Spek (PSP), Han Lammers (PvdA), mr. Tounissen (Radicalen), H. Moerkerk (D *66) en A. L. ter Beek ien in de PvdA). Het gezelschap iandag weer terug. Onderzoek leden van P.v.d.A. DEN HAAG De pinksterdagen heb ben blijkbaar zo verfrissend op versehil- lende politieke partijen gewerkt, dat er na een langdurige stilte weer allerlei ac tiviteiten ontstaan zijn. De AR- en KVP- jongeren laten van zich spreken, de PvdA gaat een groot onderzoek houden onder enkele duizenden leden en „be dankjes" en de Politieke Partij Radika- (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Wegens poging tot moord op zijn echtgenote heeft de recht bank te Maastricht dinsdag conform de eis van de officier van justitie de 30- jarige Maastrichtse fabrieksarbeider A. H. veroordeeld tot vier jaar gevangenis- scherp gekarteld broodmes een aantal steken toegebracht, die hoewel ernstig van aard. niet dodelijk waren. Hij had dit na kalm beraad gedaan, omdat hij af wilde en zij in een echt- tij in het district Utrecht onder 3500 le den en ex-leden en twee jaar durend on derzoek gaat houden over de invloed van zijn partij op de leden en over de wen sen, die de leden en vooral de ex-le den hebben ten aanzien van de poli- gehoor zouden geven", aldus partijvoor zitter Tans. Het eerste gesprek tussen de AR en de Politieke Partij Radikalen wordt van daag in Groningen gehouden. De ter komt toe aan de AR-jongerenafdeling Groningen. Mr. Van Ruiten, secretaris van de PPR. zal in Groningen namens de Radikalen het woord voeren, Andere ARJOS-afdelingen zullen volgen, voor uitlopend op het gesprek, dat het partij convent van de AR zichzelf op 25 mei beloofd heeft met de Politieke Partij Ra dikalen te houden. De AR-jongeren, verenigd in de ARJOS, hebben gisteren een rapport ge publiceerd, waarin een reorganisatie van de AR-partijstructuur voorgesteld wordt. Opvallende opmerkingen zijn: de afzon derlijke vrouwenafdelingen binnen de partij moeten verdwijnen. „Zij zijn over blijfselen van de pre-emnncipatle", aldus de ARJOS. Niet vermeld is echter, of het bestaan van de jongerenafdelingen de Nederlandse partijen ook niet iets lancipdtle" ..vol" Dc hernieuwde KVP-Jonieren na de uittocht van dc Radikaal Girl van Dongen en 69 gelijkgezinden bepleit in het nieuw opgezette longerenblad voor meer inspraak voor de jongeren In al lerlei bestuurscolleges van de KVP en metterdaad met jeugdzaken bezighou den. Hij moet ook alle jongerenbijeen komsten bijwonen. „Overweging ver dient daarbij een dergelijk fractielid door en uit de jongeren kandidaat te stel- Enkele progressieve Nederlandse poli tici (Politieke Partij Radikalen, D'bfl. PvdA en PSP) wonei f confres in Helsinki bij. Daar wordt gesproken over de Oder-Nclssegrcns. over de erkenning van dc volksrepubliek Duitsland en over de Europese veilig heid. Toestand Andy Warhol nog kritiek NEW YORK (AP) De toestand van de Amerikaanse pop-artiest Andy Wai hol blijft kritiek, hoewel enige verbeto- {cconstuteerd is. De actrice Valeria cn, blijft in voor un de uitslag var •rzook De reehtei gelijkheid gebodei een borgsom voor tis en heeft zich aud rookt het V hje eet hij op gedoofd te hobbei VAi naar een meisje dat opgc vermist te zijn. in Den llcl de politic in der beschikbaar dan in 1 trinebrand- Benoeming Rotterdam ROTTERDAM (KNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft kapelaan E. van Diepen van de H. Hart van Jezusparochie te Schiedam benoemd tot pastoor van de O. L. Vrouw Geboor teparochie te Rijpwetering. Hij volgt pas toor C. A. Ouwendijk op, die met emerl- I uiige eft i sultaten geleid. Toen tegen elf uur gis teravond de inspecteur A. P. H. Simme- link. die het opsporingswerk leidde, het sein gaf tot inrukken, was door de brandweer een put met naar schatting 20.0 kubieke mpt water le« algedregd. Tot duizendkoppig len gevolgd. water was geraakt. Onder leiding 'an 'n inspecteur gingen agenten poolshoogte nemen. Daarbij bleek dat het kind rus tig bij moeder aan tafel zat te spelen. Vrij kort daarop werd opnieuw de ver missing van een „meisje" gemeld, door vriendinnetjes, die met stelligheid ver klaarden dat zij in de put was gevallen. De politie die onmiddellijk assistentie van de marine- en gemeentebrandwecr inriep, rukte uit met groot materieel. Op het moment dat men ter plaatse ar riveerde. was een in de buurt werkende bouwvakker al te water gesprongen, die evenals later een bcroepsduiker po gingen in het werk stelde het kind naar boven te brengen. Nadat de marine- brandweerduiker Timmer zich in het ijs koude en troebele water had begeven (ook hij kon niets vinden) werd besloten De betreffende put. die j weer een rubberboot te leen gevraagd waarmee de brandwacht zich een wt door het drab baande op zoek naar in t ..-toffelijk overschot" Koplampen van auto's zorgden voor ee spookachtige verlichting Tenslotte g.r 1 de inspecteur der politie Sunmelink he: i geluldswagen een rondgang door de wijk had gemaakt publiek toe dat in »r de prestatie die politie en brandweer in de vunzige mas sa leverden. Het duister van de avond was reeds gevallen, toen besloten werd een laatste mogelijkheid te benutten. Per mobilofoon werd san de marinebrand- we? Ondanks dat we zijn fc- hebben we gedaan wat we menselijker I wijs hebben kunnen doen". Een bericht over een andere vcrmls- sing komt uit Mijdrecht Daar in sinds .gistermorgen de 16-jarige Jan Anthonis I Cornelissen zoek. Do jongen was de deur -uitgegaan om in Amsterdam een gaan afleggen, maar

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7