Inbreker neemt in Bonnie en Clydestijl de benen... DOLLE JACHT DOOR RANDSTAD Helen Keiler (87) in West-Port overleden POLITIE TROK OP TEGEN BETOGERS IN BELGRADO Tot agent: Ga zelf maar achter het stuur STUDENTEN EISTEN ANDERE LITURGIE Brand vernielt 2000 vierkante meter bos Gezien aan de waterkant Olga wil je een stuk kaas* uit het vuistje Scherpe tegenstellingen onder studenten NSR mist democratie in rapport-Mar is HET BINNENHOF PAGINA 5 (Van t r verslaggevers Incident in Parijse kerk (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS Als wij de Paris Jour van hvanmorgen mogen geloven, dan is de Saint-Severin bijna de Sorbonne gewor den van de Parijse kerken. Tijdens de groep studenten, die zich katholiek noem den. de kerk binnen met een spandoek waarop men kon lezen: ..Een vrije Kerk". De betoging is zonder verdere incidenten verlopen, maar vele gelovi- Terwijl een groep studenten, ongeveer twintig in getal, zich meester wilden ma ken van het koor om het orgel tot zwij gen te brengen, slaagde een student erin de kansel te beklimen en in de micro foon hoorde men hem het volgende zeg gen: „Wij zijn hier niet gekomen als or deverstoorders, maar om alle verzamel de christenen voor een gewetensconflict te stellen". Na die woorden werd de mi crofoon uitgeschakeld, maar de jonge man ging verder met zijn improvisatie op de kansel en zei: „Wij willen een ein de maken aan deze liturgie die u iede re zondag hoort en waarbij u zich zit te vervelen. Wij willen dat ook de leden bij de godsdienstoefening het woord krij gen". „Wij willen meepraten", werd door de rest van de studenten uit het koor geroepen. De gelovigen in de kerk zaten als ver bijsterd te kijken en te luisteren. Er vormden zich groepen rondom de pries ters die de manifestanten tot bedaren probeerden te brengen. Een geestelijke kwam voor de microfoon en zei, dat de mis zou worden gestaakt. Vele gelovi- naar de uitgang op de Notre Dame. Anderen ble- zij „Dit ADVERTENTIE re geestelijke, de abbé Talec de microfoon en zei: „Er zijn hier men sen die naar de kerk zijn gekomen om te bidden. Die gelegenheid zal hun niet worden ontnomen en derhalve gaat de mis door. Zij, die discussiëren willen, kunnen blijven, maar dat moeten ze dan in het klooster doen". Twintig minuten lang werd over en weer gepraat, waarna de twintig studen ten de kerk verlieten. Na de dienst wekte de genoemde abbé de gelovigen op om met de studenten te gaan praten en dat gebeurde inderdaad in-het klooster, dat zwart zag van de mensen. Dat duurde tot twee uur in de middag Een hoogmis in de Saint Seve- rin heeft nog nooit zo lang geduurd. 362.833 thermosflessen. 16.307 andere flessen. 11.652 bijna volle leefnetten, 33.176 bijna lege pakken Friendchips. U weet wel: die verrukkelijke tasttoe-trak- tatie van snack-expert Smiths. EDE (ANP) Zondagmiddag heeft een brand gewoed in de bossen nabij het Wekeromse zand bij de gemeente Ede. Er ging een gebied van 2000 vier kante meter bos, in hoofdzaak bestaan de uit hoge dennen, verloren. Het vuur werd bestreden door de brandweerkorp sen van Ede en de Valk. Omdat iict vuur op verschillende plaatsen is uitge broken bestaat bij de brandweer het vermoeden dat er sprake is van brand stichting. GRONINGEN De 41-jarige hoofd brandwacht W. de Groot uit Groningen heeft bij de bestrijding van een brand I in een woonhuis in Groningen verwon- dingen opgelopen Hij raakte met zijn rechterschouder en- arm tussen de tre- I den van een metzladder bekneld, «toen I deze ladder, waarop hij stond, werd uit- I geschoven. WILDERVANK In Wildei vankster- da Hen, op korte afstand van rijksweg 33 is de boerderij van de heer G. W. Wei- i nands in een half uur tijds geheel afge- brand. De eigenaar, die juist met ren tractor twee voeren hooi op de dorsdeel j gereden had, bevond zich op ongeveer honderd meter afstand in het veld cm ken boven de boerderij zag. Hij waar- 1 schuwde ijlings zijn nietsvermoedende echtgenote, die snel de twee jongste i I kinderen, die reedé in nachtgewaad ge- kleed waren, naar buiten bracht. Voor- en achterdeur van de schuur stonden open en de wind zorgde snc-1 voor de rest. In enkele minuten was heel de boerderij een laaiende fakkel. Van j BERGUM In Rijperkerk is eerste pinksterdag de ruim een eeuw oude wa termolen van de rijperkerkerpolder, 'n z.g.n. achtkunter in vlammen opge gaan. De molen was al tien jaar-buiten dienst en verkeerde in zeer vervallen staat. Hij stond op de voorlopige lijst voor monumentenzorg. Door late alar mering was de brandweer uit Giekerk pas tegen tien uur op het terrein van de trappen. Achter 't stuur hoofdagent Hoogeveent die door de Rotter dammer werd gedwongen de auto te rijden, omdat de man self geen autostuur in handen kon houden. Oudstrijders op de Grebbeberg RHENEN De oudstrijders van het achtste regiment infanterie, die tijdens de pinksterdagen van mei 1940 zware strijd leverden op de Grebbeberg tegen de Duitse invallers, hebben tweede pink sterdag in Rhenen hun gevallen kame raden herdacht. De voorzitter van de vereniging ..VIII R.I. 1940" mr. B. Coops en oudstrijder kapitein A. Wiersinga hielden toespra ken waarbij ze niet alleen de dagen van de strijd herdachten maar ook de daar opvolgende onderdrukking. De plechtig heid werd besloten met een kranslegging bij het monument en een rondgang langs de 400 graven. DEN HAAG Een 24-jarige inbreker heeft zaterdagavond an derhalf uur lang een Rotterdamse hoofdagent gedwongen hem in diens politiewagen door een groot deel van Zuid-Holland rond te rij den in een poging aan arrestatie te kunnen ontsnappen. De hoofd agent met twee revolvers van de inbreker op zich gericht, heeft tijdens 'n woeste rit van Rotter dam over de rijksweg 13, rijks weg 4a en via de Hoge Rijndijk bij Leiden terug richting Rotter dam kunnen bereiken, dat 'n leger politiewagens uit Rotterdam, Delft, Den Haag en Leiden hem tenslotte bij Rotterdam insloten. Rond half tien was toen het woes te spel van de 24-jarige Rotter dammer, 'n lithograaf, afgelopen. Om kwart voor acht zaterdagavond kwam bij de Rotterdamse politie de melding binnen dat een inbraak werd gepleegd in een huis in Rotterdam- Schiebroek. Hoofdagent Hoogeveen, die met zijn collega Visser in een surveil lanceauto, een witte Chevrolet, in de nabijheid was, zette koers naar dit huis. Hoofdagent Visser is eerst uitgestapt en ging naar de achterzijde van hel huis. Juist toen hoofdagent Hoogeveen om de wagen wilde lopen, stootte hij op de lithograaf, die hem dwong in de auto te stappen. „Ik wilde juist mijn pistool trekken, toen ik de man zag. Ik ontdekte broekspijpen. Vervolgens zag ik het pistool en ik zag ook dat dc haan gespannen was. Hij pakte mij daarna mijn pistool af". „In de auto" aldus het verhaal van de heer Hooge- vqea „lagdfle hij mijn pistool ook. zodat ik mot twee geladen pistolen werd bedreigt" De reden waarom hij litho graaf meende dat hij zich bij zijn vlucht van de hoofdagent moest bedienen, werd in het begin van de rit direct dui delijk. De jongeman vertelde hem dat hij zelf niet kon rijden. „Waar wil je naar toe?", vroeg de hoofdagent, die zich had voorgenomen de zaak rustig aan te pakken en die de man er ook tijdens dc rit herhaaldelijk op heeft gewezen dat hij stom handel de. „Ik wil ergens buitenaf en dan wil ik je uniform hebben. Je broek mag je houden". Hij vertelde, aldus de heer Hoogeveen, dat hij nogal wat gedron ken had, namelijk vijftien glazen bier. De heer Hoogeveen trok dit in twijfel: „Hij leek me nogal een pochmans". De hoofdagent heeft zelf niet kunnen volgen hoe de actie vanuit het hoofd bureau van politie in Rotterdam werd Het einde van de wildtvestvertoning. De jonge Rotterdammer heeft hoofdagent Hoogeveen zijn revolver teruggegeven en zich aan de politie overgeleverd. gecoördineerd. „Het eerste wat hij in de auto deed was de radioverbindingsin stallatie kapot trappen. Tweemaal tijdens de wilde rit door de randstad heeft de man geschoten. De eerste keer gebeur de dit in Zoetermeer. lucht schoot. Op hoofdagent Hoogeveen schiet niet op mensen". Later op de rijksweg tussen Leiden en Den Haag, toen een auto van de rijkspolitie op een invoegstrook de overmeesterde surveil lanceauto dicht naderde, schoot de ge vluchte inbreker nogmaals. „Hij schoot niet gericht", aldus hofdagent Hoge- hij i waarschuwing de BLIND EN DOOF NA ZIEKTE IN BABYTIJD kregen alle auto's opdracht op een zo danige afstand te blijven dat er geen gevaar zou ontstaan voor mensenlevens. Zij kregen te horen dat het de be doeling was de man door insluiting te overmeesteren. Hoofdagent Hoogeveen zei ook nog: „De man had vermoede lijk veel James Bondverhalen gelezen. We hebben zitten roken en toen wij de eerste keer elk een sigaret in de hand hadden, is hij deze gaan omruilen. Toen op rijksweg 13 de auto in de berm moest rijden, doordat de weg versperd was door tal van auto's kwam voor hoofd agent Hoogeveen een moeilijk moment. Veiligheidshalve heeft hij de handen in de hoogte gestoken. Ik zei tegen hem: „Je hebt het verloren. Daarop gaf hij mij de twee pistolen". Ook de andere arrestatie, die van de 25-jarige carosseriebouwer A. B., is niet geheel normaal verlopen. Door 'n vreemd toeval kon de hoofdcommissa ris van dc Rotterdamse politie, de heer P. Ligtvoet, die zaterdagavond voor zijn huis aan de Wilhelminalaan in Rotter- dam-Schiebroek zijn auto stond te was sen, het verhaal van deze ring vertellen. Een jongeman, kwam, wetende dat ik daar woon, ver tellen dat een voortvluchtige inbreker in de buurt rond liep, met de vader van de jongen zijn we in de auto gestapt. We zagen op de Kleiweg een hardlopende man in een zijstraat verdwijnen. Tot tweemaal toe trachtten wij hem klem te rijden, maar steeds wist hij te ontvluch ten. Op de Heinsiuslaan gelukte het be ter. De jongeman zag kans de verdach te te laten struikelen, daarna heeft hij hem vastgepakt. Hoofdcommissaris Ligtvoet heeft de man daar gefouilleerd en trof in zijn zak een magazijn met scherpe patronen aan. WESTPORT (Reuter-DPA) De Amerikaanse Helen Keiler die blind en doof werd toen zij negentien maanden wat en desondanks later studeerde, le zingen hield en boeken schreef is zaterdag op 87-jarige leef tijd in West-Port. Connecticut i door de ener- zij zich over haar handicaps heenzette en door haar werk voor de blinden in ternationale roem. Zij schreef talrijke werken, waaronder haar levensgeschiedenis, on boeken over blindenonderwijs. Zij was onder meer inspectrice van de instituten voor blinden en doofstommen in dc V.S. Over haar leven is een toneel stuk en een film gemaakt. „The Miracle Worker" Met de hulp van haar lerares, Anne Sulli van, leerde zij spreken. Zij „las" dc gesproken woorden door middel van haar handen. Talloze blinden werden door haar voorbeeld geïnspireerd. Klein incident aanleiding tot betogingen BELGRADO (AFP-DPA) In de Joegoslavische hoofdstad Belgrado heb ben zich beide pinksterdagen hevige ge vechten voorgedaan tussen studenten en de politie. Daarbij zijn veel gewonden gevallen, hoeveel is niet precies bekend Gisteravond was de toestand er nog ge spannen. Het gebouw van de faculteit der letteren, waar tevens dc rector zetelt, is door studenten bezet. De gevel is ge- der studenten vermeld De aanleiding tot de onlusten was een klein incident, zondagavond, buiten een zaal waar een concert werd gegeven voor leden van „werkbrigades", organi saties van jonge vrijwilligers dip behulp zaam zijn bij de uitvoering van openba re projecten. Jongeren raakten er slaags met studenten die ook naar binnen wil den. De politie werd gealarmeerd, auto's volgens onofficiële I den vielen. Verscheidene arrestaties wer den verricht. Gistermiddag trokken na een protest ,.En hier hebt ADVERTENTIE/ UTRECHT (ANP) dr NSR heeft dui delijk iaten blijken, dat hij bet oneens is met de inhoud van het rapport-Maris. mee uiting werd gegeven aan de bezorgd heid over de herstructurering van het port-Maris wordt voorgesteld. „Het besl stafleden, studenten en personeel* ont breekt in het rapport-Maris praktisch ge heel. Communicatie (horen wat er gaat gebeuren) neemt de plaats beslissen wat zal gebeuren", ste resolutie. In andere wordt gesteld: „De vrijheid van de individuele docent ten aanzien van de keuze van de te be- leerstof of de omvang daarvan zal niet volledig kunnen zija. De NSR. acht het volstrekt onjuist, dat deze vrij heid van boven af beperkt wordt door een orgaan of een persoon, die daar voor geen verantwoording hoeft af te leg gen aan alle betrokkenen". „Ervan uitgaande, dat 'n monistische bestuursstructuur de voorkeur verdient boven een dualistische, blijft het vol strekt onduidelijk, waarom een monisti sche structuur noodzakelijkerwijs ge paard moet gaan met een sterk centraal gezag, geconcentreerd in een presidium of bestuur. De NSR ziet niet in. waarom de universiteitsraad niet tot de gewens te eenheid van beleid in staat zou zijn". „Het vraagstuk van de bestuursvorm onrechte verzuimd de i i de laties te bespreken' De NSR heeft voorts besloten minis ter Veringa van Onderwijs en Weten schappen te vragen het advies, dat de academische raad op 22 juni a.s. zal uit brengen. naast zich neer te leggen. Ge lijktijdig heeft de raad van vijftig be slist de academische raad te verzoeken nisatorische herstructurering van dc Ne derlandse universiteiten en hogescholen uit te stellen, tot zij hervormd is tot een interuniversitair over- adviesorgaan van de academi- vaak emotionele bijeenkomst van dc NSR zijn scherpe tegenstellingen tussen het NSR-bestuur en de belangrijkste op positiepartij (NSA) aan de dag getre den. Het NSA heeft bij monde van frac tieleider G. Verberg het bestuur-Ponhof huldigd het gesprek, dat op uitnodiging van minuter Veringa Nederlandse studentenraad op 8 juni kan worden gehouden moedwillig onmogelijk te maken. Na een uitvoerige discussie heeft de NSR-voorzitter de raad van vijf tig toezegging gedaan, dat alle fractie leiders bij het gesprek aanwezig mogen zijn, op voorwaarde dat de minister daar ook mee akkoord gaat. Doden tijdens verkiezingen in Turkije IKTAN'BOEL (Reuter) mensen zijn om het leven gekomen en 120 ernstig gewond bij ongeregeldheden tijdens en na de plaatselijke verkiezin gen die zondag in Turkije zijn ge- De verkiezingen hadden niet alleen bc- I trekking op d>- gemeente- en dutrlrts- i .iden. maar golden ook een derde deel 1 - .in do senaat en vijf zetels in het Hui» .ui Afgevaardigden. De meeste onlusten deden zich zondag voor, maar maandag kwam het tot nieuwe incidenten toen de uitslagen bekend werden. Zo stenigde in het dorp Guney een kandidaat voor de Ier toen hij hoorde dat hij verloren had. Volgens de onofficiële uitslagen heb- i I I i i i.l Zij won zeker 37 van de 52 sonants- zetels die op het spel stonden. Alle vijf huiszeteis en dc meeste burgemees ter «verkiezingen Nog geen vijftig pro cent van dc 14 miljoen stemgerechtig den kwam op.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5