r i* SANTANA WAS TWEE Roozenburg doet weer volop mee in damstrijd KEER VOOR OKKER VEEL TE SLIM Glamour ontbrak aan hockeyzege Jan Huberts kon Tubbergen rustig uitrijden DAG VAN DE „KLEINTJES' OP CIRCUIT ZANDVOORT STORMLOPEN OP DEENSE VERDEDIGING MAGISTRALE ZEGE GP IR. VAN DIJK Damesprofs vielen af in Parijs VAN DONGEN DRAK EEN SLEUTELBEEN Vechtlust Visser beloond SPORTBIJLAGE J DINSDAG 4 JUNI 1968 Basketball- ploeg werd twaalfde SOFIA Het Nederlandse basket ballteam zal niet naar Mexico gaan. is wel zeer duidelijk geworden in voor-Olympisch toernooi dat in a werd gehouden en waar Ne- und op de twaalfde plaats eindig- Griekenland i In i pla; Polen Tsj.- i de vier ploegen, die strijden om twee „open" plaatsen in Mexico ïaarden zich voorts Joego-Slavië Bulgarije, die op de eerste en tweede plaats eindigden in groep B. Het plot eindigde in een retour 1 Joego-Slavië en Bulgarije. De eindstand van het toernooi luidt: 1. Joego-Slavië; 2. Bulgarije; 3. Po- 4. Tsjecho-Slowakije; 5. Frank rijk; 6. Oost-Duitsland; 7. Oostenrijk 8. Zweden; 9. Finland; 10. Israël, 11. Griekenland; 12. Nederland; 13. West Duitsland; 14 Groot Brittannië. DRIEBERGEN Tijdens de z.g. Post- wedstrijden in 21 landen worden de wedstrijden tegelijkertijd verwerkt, waarna schriftelijk de resultaten uitge wisseld worden in Driebergen heeft de Amsterdammer Kooger het Neder lands record 60 schoten liggend Olym- pia matchgeweer klein kaliber geëve- KOPENHAGEN Het Nederlandse hockeyelftal heeft zaterdagmiddag ten aanschouw e van slechts enkele tientallen toeschouwers in Kopenhagen hel voorjaarsin Ierland programma afgesloten met een overwinning van 31 op Denemarken. Ondanks dit positieve resultaat wilde iedereen de wedstrijd zo spoedig mogelijk vergeten. De glamour ontbrak ge heel aan deze overwinning, die pas in de laatste tien minuten gestalte kreeg door doelpunten van Edo Buma (uit een strafcomer) en Frans Spits, die uit een voorzet van Theo van Vroonhoven de bal hard en zuiver in hel doel plaatste. Daarvoor was het alleen Hylkema gelukt een bres te schieten in de Deense verdediging, die met versterking van nagenoeg alle overige spelers een schier onneembare veste vormde, het veld. Het jonge Deense elftal, gerekruteerd uit Het Nederlands hockeyelftal won ook de tweede mededinging Baden Würtemburg deel. Neder- Slechts één man opereerde bij de Denen constant in de aanvul: middenvoor Michael Thierry, een zeer bekwaam hockeyer met een prachtige sticktechniek. Hjj was een voortdurende dreiging voor de Neder landse defensie, die'in de vijfentwintigste minuut kansloos door hem werd verslagen, toen h(j in een magnifieke rush, de bal als aan de stick gekleefd, ln het centrum doorstootte en ook doelman Boks. met een overigens niet onhoudbaar schot, mis leidde. Daardoor kwamen de Denen geheel onver wacht aan de leiding. Een weelde, waarvan zijzelf waarschijnlijk niet gedroomd hadden en die ook geen juist beeld gaf van de krachtsverhouding in het veld. Het jonge Deense elftal, gerecruteerd uit de slechts vijfhonderd hockeyers, die het land telt, steunde geheel op zijn verdediging en met een heilig vuur streden de Denen om deze overeind te houden. Het was geen mooie tactiek, maar tegen de Neder landers, die geen strategisch wapen konden vinder icht i te breken, wel doeltreffend. Strafcorner Ongeorganiseerd Dadelijk na het beginsignaal zette Nederland de tegenstander onder druk en het duurde tot de vijfde minuut voordat de Denen door middenvoor Thierry op de linkervleugel tot hun eerste aanvals- actie kwamen. De Nederlanders beukten wel op de Deense verdedigingsgordel, maar dat ging te on georganiseerd om tot succes te kunnen leiden. De enige, die nog wel eens een opening kon maken, was Buma. De zowel Individueel als in teamverband wel met elan maar weinig oordeelkundig opererende Neder landers. die weer blijk gaven in hun tactische scho ling ver te zijn achtergebleven, moesten in de vijf entwintigste minuut een gevoelige tik incasseren toen Thierry de score opende (10). Nederland hoek uit een combinatie BumaSpits de gelijk te trekken (1—1). Kort voor de rust liet Thierry wederom de Neder landse verdedigers zijn hielen zien. Weliswaar werd de Deense middenvoor van een doelpunt afgehouden, maar dit geschiedde ten koste van een strafbal. Thierry zou het vonnis voltrekken. Zijn weinig overtuigende schot werd door Boks gekeerd. Na de rust moesten de Denen steeds meer in de werd verdediging. De Nederlanders bleven echter vol harden ln hun met vijf man op een lijn doorgevoerde aanvalsspel, waarin elk element van verrassing ontbrak. Voor een doeltreffende slag kon worden gegeven, was de muur alweer gesloten. Doelman Nielsen greep in de negentiende minuut goed in op behoefde te komen. Een strafcorner de zesde - bracht tenslotte Nederland aan de leiding. Buma schoot uit aan geven van Terlingen feilloos in (12). Nadat Frans Spits in een rush gestuit was door Nielsen, had de Amsterdammer drie minuten voor het einde toch succes. Uit een voorzet van de naar rechts afgezwenkte Van Vroonhoven stelde hij de Nederlandse overwinning definitief veilig (13). Grote vreugde was er niet. Er was door de gehele Nederlandse ploeg te middelmatig om niet te spreken van te slecht gespeeld, hoe moeilijk de Deense tegenstander dan ook mocht zijn geweest. Tweede zege Het Nederlands hockey-elftal won ook de tweede wedstrijd in Denemarken. Het team. dat als bonds- elftal in het veld kwam, won zaterdag in Slagelse met 50 van het Deense B-elftal. Nederland, dat voortdurend sterker was en de Denen in feite niet één kans toestond, had met de rust al een voor sprong van 20. Hylkema scoorde drie keer. Ter Haar maakte twee doelpunten. De gewijzigde voor hoede, die van rechts naar links luidde: Frans Spits - Buma - Hylkema - Ter Haar - Van Vroon hoven, speelde een uitstekende wedstrqd. Vooral in het binnentrio vond men elkaar bijzonder goed. De Nederlandse verdediging had het niet moeilijk tegen de matige tegenstander. C-elftal Het Nederlandse C-hockeyelftal, bestaande uit spelers tot tweeëntwintig jaar, is in Stuttgart op de tweede plaats geëindigd van een Internationaal toernooi. Zaterdag behaalde Nederland een over winning van 20 op Zwitserland, maar gisteren West-Duitsland met 10 verloren, in de plaats kwam afgelaste vijflandentoernooi in Cannes, n buiten mededinging Würtemberg deel. Nederland de ontmoeting tegen het litse deelstaat met 30. 2 D H Commandant B. Waquet, de Franse deelnei soloschepen, moest zijn Trimaran bij de sta: De wind liet verstek gaan en dus kwam de peddel era Waquet naar Plymouth terugkeren, omdat tijdens een roeren van zijn schip beschadigd 1 t pnt.; 2. Neder- (Van onze dam mede werker) APELDOORN Oud-wereldkampioen drs. Roozenburg doet weer volop mee in de strijd om de leiding van het toer nooi om het damkampioenschap van Ne derland. Op magistrale wijze bracht hij gisteren zijn tegenstander, ir. Van DUk zozeer in moeilijkheden, dat deze te weinig tijd overhield om de beste ver dediging te vinden. De landbouwkundige uit Bennekom moest daardoor zijn plaats bij 't leiden- o aan Roozenburg afst Jronstring en Bergsma Bergsema versloeg de Leidenaar met een verrassende damzet zodat de Fries in het gezelschap van Roozenburg bleef Okrogelnik kwam niet verder dan remi se met De Boer, wat onder deze omstan digheden voldoende was om zich onder de eerste drie te handhaven. De Hagenaar Ivens hield goed stand tegen de altijd gevaarlijke Bom, maar hij kwam met deze puntenverdeling nog niet uit de achterhoede weg. De stand na de zesde ronde luidt: Berg sema, Okrogelnik en Roozenburg 8, Bronstring en Van Dijk 7, Van der Sluis en Varkevisser 6, De Boer en Schotanus 5, Blom, Bom en Ivens 4. BERLIJN Manuel Santana. de langzamerhand op leeftijd gerakende Spaanse tennismaestro, heeft in Berlijn de stijl omhooggaande tenniscarrière van Tom Okker een knik omlaag gegeven. In de finale van het sterk bezette inter nationale pinkstertoernooi versloeg hij zijn rivaal uit de Davis-Cupstrijd met 68, 64, 61, 62. Het was een revanche voor de nederlaag, die Okker hem toebracht tijdens het Davis-Cupduel SpanjeNederland in Valencia. Okker had trouwens toch niet zijn beste dag. Met zijn vaste partner Martin Riessen verloor hü in de finale van het heren- TUBBERGEN Hoogtepunten va notorraccs in Tubbergen. die voo 13ste keer werden gehouden en 6 'okkei i de 125 :-klass latiem gaf een felle strijd te zien tussen d de Nederlandse MZ-rijder Jan Hubert en de Zweed Kent Anderson, eveneen op MZ. Zes ronden wisselden zU va plaats tot de Zweed machinepech kree en Huberts de laatste ronde met ruim voorsprong op nummer twee. de Duitse Scheiman (op Honda) kon uitrijden. D ■rlander Louis van Rijswijk klass veruit de snelste. Reeds in de tweedï ronde vestigde hij een nieuw ronde record met een snelhei km per uur. De Duitser Braun op MZ werd onbedreigd tweede. Achter die twee ging het spannender t( de Oostenrijker Thalhar Lother John op Suzuki e Henk Kist op Yamaha fel om de derde r de Oosten rijker. maar Kist werd op fraaie wij: vierde. Cees van Dongen, die een Yamah bereed, kwam slecht weg, maar klom op naar de twaalfde plaats. De 350 cc internationaal was een bekeken zaak voor de Duitser Karl Hoppe op Aermacchi. De Nortonrijder Rob Fitton werd op ruime afstand twee de. Cees van Dongen startte uitstekend, kwam enkele ronden voor in de kop- machinepech. Als derde kwam de Ei de zich na een enerverende strijd als vierde achter Horst Scel (Duitsland). Cees van Dongen, dc grote pechvogel deze middag, viel in deze klasse en brak Volleybond een sleutelbeen. In de 500 cc-klasse had de favoriet sprak met John Dodds (Australië) op Norton een slechte start Hij begon echter aan een geweldige achtervolging en kreeg in de zevende ronde de tot dan leidende Nortonrijder Rob Fitton (Engeland) te pakken. Hij vergrootte daarna zijn voor- de'fpntasliscl^snclliuid'vim ruin, 1SJ km per uur. Tweede werd Fitton en als Blokkeer DEN HAAG Aan dc moeilijkheder tussen dc Nederlandse Volleybond en d< Nederlandse kampioen Blokkeer, i nhe verleden aanleiding tot vele controver sen, lijkt een eind gekomen. Het afge lopen weekeinde zijn in Den Haag de mann, die eveneens een Norton bereed. Bert Oostorhuis (Norton), die een spec taculaire strijd leverde met de Duitsers Eickclberg en Thiemig veroverde als beste Nederlander de achtste plaats. Onbedreigd In de 250 cc-klasse internationaal was de Zweed Kent Anderson op Yamaha nen, voortgezet. Tijdens deze bespreking en kwamen ..de in het verleden gerezen moeilijkheden diepgaand aan de orde' en. zo luidt 'n na afloop uitgegeven ver klaring verder ..tot grote voldoening van «Ie gesprekspartners kon de basis vooi een normale verhouding worden gelegd". Aan de besprekingen namen voor de Ne- vobo de heren Van Drost (vlce-voorzit- ZIJSPANDU0 DODELIJK Blokkecr de heren Hoogerwaard (trai ner-coach) en Van Iterson (voorzitter] Santana had van het treffen in Valen cia geleerd dat hij ten koste van alles zelf het tempo moest bepalen om de veel snellere Okker niet in zijn spel te laten komen. Dat gelukte de veelzijdige oud- Wimbledonkampioen. In de eerste set reeds leidde hij met 53, maar moest toen zijn tegenstander voorbij laten gaan, die voor het eerst bij 7—6 de leiding overnam. Okker kon op dat moment het tempo nog forceren en won de eerste set met 8—6. Ook de tweede set bood aanvankelijk gunstige perspectieven voor Okker, die met imponerend spel tot 30 uitliep. Daarna gaf hij echter zijn kansen uit handen. Met taai verdedigen en be kwaam wisselen van tempo kwam San- greep de set met 6—4. In de derde set viel Okkèr terug. Hij maakte meer fouten (16) en na de pauze streed hij vergeefs tegen de drei gende nederlaag. Santana beheerste het spel vanuit het achterveld. Dezelfde taaie volharding legde San- later in de finale van het heren dubbelspel aan de dag. De Spanjaarden Een uitgesproken sensatie was bij de dames de zege van 60. 75 in de finale van de Westduitse kampioene Helga Schultze op de vroegere Wim- bledonkampioene Margaret Court-Smith. Tevoren had de Westduitse met 6—1, 62 gewonnenen van de als eerste ge plaatste Lesley Bowrey-Tumer. Okker won tenslotte in Berlijn toch nog een titel. Met dc Britse Virginia Wade won hij in de finale van het ge mengd dubbel de derde eindstrijd die hij op een dag speelde met 63, 2—6, 6—2 van Margaret Court/Martin Riessen. nnisstrijd Het amateurtennis heeft tijdens de pen tenniskampioenschappen van Frank- ijk de eerste bressen geslagen ln de ;elederen van het dames-professionalis- ;oise Durr (titelhoudster) en Casals vielen beiden af op de -ierde ronde van het damesenkelspel. het aantal deelm cht. ten, werden beheerst door spanning, die de toeschouwers de twaalf ronden lang in zijn ban heeft gehouden. Zeven cou reurs zorgden bij de standaardwagens twintigjarige geschiedenis van het cir cuit in de duinen zijn weerga niet heelt gehad. Met drie wagens vaak naast el kaar vochten zij om elke meter win: De posities wisselden bij elke bocht i gehavend. Hoewel hij slechts enkele se conden verloor, viel hij terug tot de vijfde plaats. Een troost had de aarts sleutelaar: zijn vechtlust werd beloond. De jury van autojournalisten kende hem de hooggewaardeerde Coupe Rossdorp toe voor de strijdlustige coureur. Even interessant VERONGELUKT HOCKENHEIM Twee Westduitse notorrenners zijn zondag op hel olr- iii 1 van Hochenhcim bij Mannheim om »et leven gekomen tijdens een zijspan- over hun machine kwijt in de Oostelijke bocht op slechts enkele meters van de plek waar Jim Clark op 7 april met zijn auto verongelukte Het dodelijk ongeval van de twee Westduitse rijders werd op het circuit bekendgemaakt, de wedstrijd werd geslaakt, maar later weer hervat. Atleten naar Duitsland DEN HAAG De Kon. Ned. Atletiek Unie voor de komende weken enige uit nodigingen aanvaard voor internationa le wedstrijden. Voor de marathon van Mehrbeck (W Did) op 15 juni zijn inge schreven Wim Hol (Sliedrecht Sport), Dirk de Bruin (A V R).en Hans van Ras teren (Sparta). De Bruin maakt in Mehr beck zijn debuut op het langste loopnum mer. Naar de z.g. olmpische dag, die op 19 juni in West Berlijn wordt gehou den, gaan 3 dames: Wilma v. d, Berg (100 m), Lia Louer (400) en Maria Gom- mers (800). De mogelijkheid bestaat dat ook de nationale recordhoudster discus werpen, Anneke de Bruin, naar Berlijn gaat dicht naderde. Het waren de wagentjes met een cy- linderinhoud van nog geen 850 cc, die de nationale races gister tot een groot suc ces maakten. Zowel de wedstrijd van de standaard automobielen als de race van de opge voerde toerwagens. waarvan Dick van Staalduinen en meer nog Ed Swart een hoog gewaardeerd spektakelstuk maak- een twintigtal meier. In de verdrukking Het furieuze gevecht moest wel tot een incident leiden. In de tweede ronde vochten de zeven in de verraderlijke Gerlaehbocht om de beste posities om de Hunserug op te gaan. Jan Vissers Morris raakte in de verdrukking en sloeg vele malen om zijn lengteas. Op bijzonder kundige wijze slaagden de lij ders erin de wagen, die middenop de De Fiat van Cento leidde de eerste zes ronden met minimaal verschil, Ir Wim Visser verdreef zijn rivaal, doch moest snel zijn plaats weer afstaan aan Leen Geutjens. die ook al spoedig van de leidende positie verdrongen werd. Cento zou ook nu de zege grijpen. Geut jens werd de grote pechvogel. In het bos sloeg zijn wagen over de kop. Wim Vis- pioenschappen zorgdet snel in de training lange tijd hoop ge seven op een nieuwe zege voor hel Stiohts Racing Team. Elf ronden lang kwam de witte Fiat Abarth als eerste door. Het verschil met Swart was we liswaar nimmer groot, maar bedroeg toch wel steeds een volle seconde. In do laatste ronde dichtte Swart onverwacht het gat. In de sliptream van zijn rivaal kwam hij het rechte eind op. Honderd meter voor de finish, op het met angst wekkende precisie juist gekozen mo ment bracht, hij met een simpel rukje de 19-jarige Mexicaan- maakte tennishistorie door als eerste amatrice in het dames tennis een volledig betaalde speelster te verslaan. Zij overwon de als vierde ge plaatste Amerikaanse Rosemary Casals met 64, 63. Nauwelijks waren de gemoederen bedaard of de Australische Gail Sheriff vloerde met machtige fore handdrives Frangoise Durr, die twaalf maanden geleden het idool van het 1 Franse tennis werd door in Parijs de titel te veroveren. De als derde ge- plaatste Frangaise verloor met 63, 63. De andere twee profspeelsters, Wimble- donkampioene Billie Jean King (V.S.) en de Britse Ann Jones, van wie venvacht wordt dat zij zondag in de finale tegen over elkaar zullen staan, drongen bei- den door tot de laatste acht. Mevrouw King versloeg de Australische newcomer Lesley Hunt met 7—5, 6—1 en Ann Jones won gemakkelijk van de Duitse Edda Buding (62, 61). Rosemary Casals en Frangoise Durr speelden slechts twee dagen op gravel sinds zij in april professional werden. Bij de heren handhaafden de profs van de groep McCall hun suprematie. In de twee kwarteindstrijden, die wer den gespeeld, zegevierden de Spanjaard Andres Gimeno en de Australiër Ken Rosewall over resp. de Joego-Slaaf Boro Jovanovic (64. 60, 62) en de Bra ziliaan Thomas Koeh (86, 6—2. 3—6 6—3). i-snelheid die hij had,

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12