ADO IN „ZUIVER DUEL" STERKSTE glas champagne Doelman v. Yianen schoot uit strafschop kampioensvlag in top DOS nog kans door treffer van Henk Wery Ajax geen interesse voor troostprijs Zonder shirt maar met een Na vijfde finale beker in kast op Zuiderpark FORTUNA HIELD HET LANG VOL CAMBUUR LEIDDE TOT NEGEN MINUTEN Y00R TIJD SPORTBIJLAGE DINSDAG 4 JUNI 1068 (Van ome sportredactie) (Van onze sportredactie) DEN HAAG Alle eventuele verdachtmakingen zijn resoluut afgewezen door A00 en Ajax, die een week geleden aanleiding gaventot ernstige twijfel aan de goede bedoe lingen een zuivere krachtmeting ten beste te geven. Voor de Hagenaars stond gisteren in de bekerfinale de vijfde van ADO het veroveren van de trofee, na vier mis lukte pogingen in de eindstrijd, weer op de verlanglijst. Ajax had een vette premie in het vooruitzicht én de mogelijkheid de „doublé" te behalen, de titel én de beker, want al zegt in Nederland de bekerstrijd niet zo bar veel, in het buitenland verhoogt een „doublé" de marktwaarde van een ploeg aanzienlijk. In het vorige seizoen slaagde Ajax in die opzet, maar in het Zuiderpark werd de kampioen de weg daartoe versperd door een fel, in hoog tempo spelend ADO, dat in de eerste helft de titelhouder nage noeg wegspeelde. In een, ten opzichte van de eerste helft, lauw tweede bedrijf, hal veerde Ajax de achterstand van 20, maar de „doublé" bleef onbereikbaar. Ajax, in een furieus laatste kwartier toch nog pogingen aanwendend ten minste een verlenging uit het duel te slepen daarmee tonend wel degelijk belang te stellen in de Cup en geenszins van plan te zijn een „gebaar" te maken als vergelding voor de week tevoren was zwaar teleurgesteld. Terwijl ADO, omgeven door juichende fans, de beker in triomf over het veld droeg, was Ajax met opvallend stille trom al naar de kleedka mers verdwenen. Op het tafeltje voor de eretribune stond nog de tweede prijs. Ajax had zo weinig belangstelling voor die troostprijs, dat de doos met medailles maar door een functionaris van de KNVB onder de arm werd genomen. Zonder Cruyff en zonder Nuninga, dat scheelt een jas. Maar dat kan niet als excuus gelden voor een ploeg, die meermalen achtereen in het Europa-Cup toernooi is uitgekomen en weer om die beker mee strijdt. Men mag dan competente vervangers ver wachten en die hoeven niet eens van hetzelfde kali ber te zijn. Die vervangers heeft Ajax niet. Er moest de noodsprong worden gemaakt met Van Duivenbode in de aanval, terwijl Hulshoff, wel getooid met het nummer 10, als linksachter stond opgesteld. Num mers zeggen in het tegenwoordige voetbal ook al niets meer. Dat toonde ADO ook, want Kees Aarts, de laatste tijd enorm op schot, zwierf meestal in de spits en Heijnen wilde ook nog wel eens zijn vizier midden voor Bals stellen. ADO speelde snel, gemakkelijk en met zulk een ver beten inzet dat er momenten waren dat Ajax met tien man stond te verdedigen. En nog verschenen er voor de Hagenaars schone kansen aan de horizon. Betrouwbare Gert Bals moest meermalen alles I bij inzetten van Schoenmakers e Kees Aarts, met uan pijn vertrokken gezicht en de hand op de geblesseerde schouder arm uit de. kom verliet vlak voor de rust het veld. Verzorger Rinus Loof ondersteunt hem en sportieve Ajaxdoelman Bals begeleidt Aarts eveneens naar de zijlijn. kansen kregen door fouten van Henk Groot en een weer enorm zwoegende Bennie Muller, die een „le venslange grief" tegen ADO'er Joop Jochems blijkt te hebben en met hem dan ook menig duel op het scherp van de snede uitvocht. Niettemin, Ajax werd vrijwel overspeeld en over spoeld met aanvallen. Daaraan kon de Amsterdamse aanvalslinie nauwelijks toekomen. Weimar, een week tevoren de trouwe bewaker van Cruyff, stak ditmaal Inge Danielsson in de zak en Piet Keizer, die nog wist hoe V. d. Burch hem had bedwongen, zocht ijlings zijn weg buiten de Haagse verdediger om. De ijzersterke defensie van ADO, waarin Mansveld en Vos eveneens vette voldoenden haalden, gaf eerst na ruim een half uur de eerste kans weg. Maar daarvóór had ADO zich al naar een voorsprong van 20 ge werkt. Aarts had het hoofd van Maassen bereikt, die de bal doorkopte naar Heijnen. maker de bal achter Bals (10). Dat gebeurde in de 24e minuut nadat ADO vrUwel constant in de aanval was geweest. Vüf minuten later draaide Schoenma ker tweemaal om Hulshoff heen en legde de bal voor de voeten van Aarts, die feilloos scoorde (20). Blessures Het Amsterdamse legioen, dat plaats had genomen op de „nieuwe tribune", ging onverdroten voort met het zingen van het lied, dat weergeeft dat Ajax kam pioen is. Daaraan viel niet meer te tornen, maar het ging erop lijken dat de kampioen grandioos zou wor den uitgeteld. Swart mocht dan wel Danielsson in kansrijke positie manoeuvreren en de Zweed mocht zich op formidabele wijze door de defensie werken om Muller een „dot" voor geheel open doel te geven Muller schoot naast, wat hem vertwijfeld naar het hoofd deed grijpen en de sceptici deed ontlokken: zie je wel maar ADO hield het heft in handen. Ajax moest het hebben van uitvallen en bij een daarvan vuurde Keizer uit onmogelijke positie en moest Mans- DEN HAAG De strijd om de Nederlandse beker heeft voor ADO dan eindelijk de climax gekregen, waarnaar de Hagenaars in het nog niet to verre verleden reeds viermaal verlangend, maar vergeefs, hadden uitge keken. Gisteren echter géén sombere gezichten. ADO smaakte in de eind strijd tegen Ajax niet alleen het zoet der overwinning, maar vierde volgens goed buitenlands gebruik de triomf bovendien met champagne, die in de Haagse kleedkamer rijkelijk stroomde. Trainer Ernst Happel was er wellicht wel de meest gelukkige aanwezige. „Eindelijk", sprak hij met een nog al tijd onmiskenbaar Oostenrijks accent, „eindelijk is het dan gelukt. We hebben lang op dit veld de bal van de doellijn werken. Daartegenover stonden schoten van Aarts en De Zoete. Een ongeluk kige botsing dwong Aarts met een uit de kom ge raakte arm het veld te verlaten. Dat was vlak voor de rust. Houwaart kwam er in de tweede helft in en bij Ajax was een vrij ernstig geblesseerde Henk Groot i door Arie Haan. de In de schaduw Met het verdwijnen van de razendsnelle Aarts het onweerstaanbare ritme uit de ploeg gehaald, tweede helft werd dan ook „in de schaduw" van eerste gespeeld. Swart wriemelde zich na tien minu ten door de verdediging en bereikte Keizer, die, vrij wel evenwijdig aan de doellijn staand, een „krake ling" afvuurde, die via de handen van doelman Thie in het doel draaide. Het effect was zo groot dat Thie toch al was geslagen (21). Er zat weer wat meer in voor Ajax en de krijgsliederen klonken met nog meer overtuiging. Maar de kampioen bleef gevangen in een tang, waaruit alleen Keizer zich kon bevrijden omdat V. d. Burch hem meer te veel soms ruimte liet De man, van wie het had moeten komen, Inge Da nielsson, viel evenwel sterk terug en werd bovendien te zeer in de gaten gehouden. Pas in het laatsTe kwartier dong Ajax-nogmaals met overtuiging naar de beker. Maar ADO sloeg even hard terug en kreeg zelfs de beste mogelijkheden tot ver groten van de score. Nadat Swart naast had gekopt en Keizer bezijden het doel had geschoten, kreeg Lambert Maassen, in kopduels veelal de meerdere van Vasovic en een zeer actief spelverdeler, eens klaps een vrij veld voor zich. Hij stormde op Bals af, die bekwaam de schiethoek verkleinde waardoor Maassen naast richtte. Zei een Ajax-official: „De jongens zit het voetbal tot hier" en hij maakte dat nog eens duidelijk met een gebaar van de hand naar het strottehoofd. Logisch, na zulk een kater in een wedstrijd die wèl als zui vere krachtmeting had gegolden. Daarvan zullen toch ook de 17.000 toeschouwers overtuigd zijn geraakt. Heijnen had de bal ineens vol op de wreef genomen en de paal geraakt. Schoenmaker ving het leer op en knalde rechtstreeks in de touwen. A.D.O. leidde met 10. Hoe verslagen Ajax toen al was, toont de foto. Doelman Bals oogt bedroefd de bal na, Suurbier kijkt om alsof hij wil zeggen: „Wat maak je me nou" en links heeft Vijfhonderd supporters hadden Holland Sport vergezeld op de lange reis naar Leeuwarden. Zij hebben er geen spijt van gehad, want zij maakten 't kampioenschap van de reeds naar de eredivisie- gepromoveerde formatie mee. 8jaak Roggeveen werd op de schouders geheven, zonder shirt, want het hun zegetocht naar de kleedkamer door jeugdige aanhangers van het lijf gerukt en als kostbaar kleinood mee naar huis genomen maar mét het opgeheven glas in de hand liepen op hun trainer toe en feliciteerden hem een voor een. Zij v/eten dat de successen voor een zeer belangrijk gedeelte op zijn rekening dienen te worden geschreven. De geluk wensen van zijn spelers deden Emst Hap pel zichtbaar goed. Inmiddels werd belangstellend geïn formeerd naar de toestand van Kees Aarts, die kort voor het verstrijken van de eerste helft was uitgevallen en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Clubarts dokter Slager kon opümisti- sche geluiden laten horen. „Hij heeft niets gebroken. Zijn arm is uit de kom geschoten, wat een lichte bloeduitstorting en een gekwetste spier ten gevolge heeft gehad. Over een dag of veertien, mis schien wel eerder, zal hij weer geheel hersteld zijn". Kort voordat dokter Sla ger deze woorden sprak, had Kees Aarts er zelf al blijk van gegeven dat zijn toe stand niet al te ernstig moest worden ingezien. Omstreeks kwart voor vier maakte hij in afwachting van een na der onderzoek in het ziekenhuis snel van de gelegenheid gebruik om Telefo nisch te vragen hoe de wedstrijd was geëindigd. ADO's bedienend personeel in de radiokamer kon hem de gelukki ge afloop mededelen. Lelijk antwoord tribune te komen, waar bondsvoorzitter Meuleman de beker en de medailles voor zowel de winnende als verliezende ploeg zou uitreiken. Ajax liet bij deze c hem dat ook Ajax naar de tribune zou moeten komen. Maar ik kreeg daarop een bijzonder lelijk antwoord". Overtgens en daaruit zou kunnen blijken dat de organisatie bij deze be kerfinale toch niet geheel vlekkeloos is geweest waren ook scheidsrechter Wim Schalks uit Leiden („gelukkig dat de zon pas na de wedstrijd is doorgeko men, anders was het misschien lang zo'n mooie wedstrijd niet geworden") en zijn grensrechters Vlug en Keijzer cr niet van op de hoogte dat het leidingge vende trio eveneens een herinneringsme daille door de heer Meuleman zou wor den overhandigd. De heer Schalks schrok ten zeerste toen hem door zijn Haagse collega Van der Kroft gisterochtend uit Hannover teruggekeerd waar hij met de heer Bogaerts uit Dordrecht scheidsrech ter Van Ravens had geassisteerd bij de interland West-DuitslandEngeland) kort na afloop mededeling van zijn afwe zigheid werd gedaan. In ADO's kleedkamer was op dat nao ment de drukte nog steeds niet geluwd en was het een komen en gaan van ve len die de jubelende Hagenaars hun ge lukwensen kwamen aanbieden. Namen* Ajax waren dat als eersten aanvoerder Gert Bals nog in (smoezelige) doel manstrui en Henk Groot, die in de rust geblesseerd was uitgevallen cn reeds in burgerpak gestoken was. De overige Ajacieden zouden pas aanzienlijk later hun Haagse collega's de hand komen Maar om te zeggen dat het daarbij hartelijk toeging... dat zou sterk over dreven zijn. „Ach ja, als je gewend bent om altijd als eerste te eindigen, moet de klap voor Ajax wel hard zijn aangeko men", liet iemand zich ontvallen. Die sfeer benadrukte ten overvloede dat Ajax de overwinning aan ADO niet Het niet dat wij als den krijgen" werd door ADO's secretaris betaald voetbal G. Slager snel ontkracht. „Nog voordat Mul ler het veld had verlaten, vertelde ik cader Kunstrijders naar Joego-Slavië DEN HAAG Van 1 tot cn met 8 Juli wordt in Joego-Slavië in diverse plaat sen een kunstrijshow rolschaatsen opge voerd. Van Nederlandse zijde zullen daaraan deelnemen Rieneke Zendijk Den Haag), Annet Meulders (Beek en Donk), Frans Rietbroek (Den Haag). John Winkelman (Zaandam) en de duo's Frans Louwers - Gerry Rooyakkers (Valkenswaard) en John Winkelman - Grè Sikkens (Zaandam). spelverloop konden de vermoeide spelers de stand niet meer beïn vloeden. Het bleef 3-3, tot Wery in de tweede verlenging zijn ploeg naar de zwaar bevochten overwin ning schoot. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN De spanning in het PSV-stadion steeg ten top. Zowel DOS als Fortuna '54 hadden in de normale speeltijd alle krachten 'aangewend om de laatste kans op behoud van het eredivisieschap te grijpen. De normale speeltijd had geen beslissing ge bracht. Na een enerverend scoreverloop was 33 be reikt, zodat scheidsrechter Dorpmans beide degradatie kandidaten liet aanrukken voor een slopende verlenging. De eerste extra-speeltijd van 7,5 minuut bracht nog geen beslissing, maar in de tweede verlenging bracht Henk Wery met een vlijmscherpe schuiver in de uiterste hoek uitzinnige vreugde in het Utrechtse kamp. Spelers werden in triomf naar de kleedkamer gedragen, alsof de degradatie al was afgewend. Pas op 22 juni zal blijken of de vreugde in het DOS-kamp gerechtvaar digd of voorbarig is geweest, want het laatste woord is aan de KNVB. Secretaris keerde terug DEN HAAG De heer N. Kleywegt die enige weken geleden zijn functie als secretaris van de Ned. Rolschaatsbond beschikbaar stelde, is op dit besluit te ruggekomen na aandrang van 't bonds- bestuur. De reactie van de in het afgelopen seizoen zwaar beproefde supporters van D.O.S. was begrijpelijk. Zij mot zaterdagavond in het zonoverg P.S.V.-stadlon perioden van doffe i Volleybalploegen voor Duitsland DEN HAAG De Nederlandse volley balploegen, die zaterdag 8 juni in Han nover tegen West-Duitsland uitkomen, bestaan uit de volgende speelsters en Dames: Philippine de Roo, Hilda Blan ken-van Gulik, Henriette Wijnand», Ans Snuverink, Tony Verdijsseldonk, Joke den Dekker, Marijke Bruggeman, Anne- miek Epping, Mathilda van der Berg, Aukje de Vries, Truus Grunnekemeijer en Hilda Karsten. Heren: Bert Aalbers, Johnny Groen, Cor de Hond, Hans Lodder, Richard On nes, Kees Tinga, Hans Jansen, Hans Val kenburg, Harry Veldhuis, Bram Vermeu len, Geert Trompetter en Piet Wasse- hoop hebben doorstaan, alvorens er een „happy-end" werd geforceerd. Beide ploegen hadden de kans op ontsnapping blijkens de genomen maatregelen bijzonder ernstig opgevat. Bij Fortuna '54 was topscorer Heinz Fischer in de loop van de vorige week in allerijl klaargestoomd voor dit degradatie- treffen. Vroeger dan de behandelende doktors van plan waren, werd een pin uit de geblesseerde schouder van de Fortuna-aanvaller verwijderd. Bij DOS speelde verdediger Hans de Weerd „ge forceerd" mee. Vrijdag werd van zijn gebroken duim het gips verwijderd en een nieuw aangelegd drukverband maakte zijn meespelen toch mogelijk. Binnen tien minuten De overwinning leek aanvankelijk regelrecht binnen het bereik van het sterk gestarte DOS te komen. De Utrechters namen binnen tien minuten een voorsprong van 20. Nadat FischeC een voorzet van Coenen juist naast het Utrechtse doel had geknald, kwam de bal na zes minuten bij aanvaller Nico Hardeman, die van 35 meter een schot waagde. De bal schroeide de vuisten van doelman Wings en plofte in het doel (1—0). Voor Fortuna van deze snelle klap was bekomen, stond het 20. Linker verdediger Van Oudenallen beëindigde een onstuitbare rush vlak voor de doel lijn m©t een haarzuivere voorzet. Van Vliet werkte de bal met een lichte tik in de uiterste hoek (20). Na deze verrassende voorsprong bleef DOS, vooral door een sterkere middenveldbezetting, het initiatief be houden. Maar het succe» kwam aan de andere kant. Een hoge pass veroor zaakte zoveel verwarring in de DOS- defensle, dat De KuUper de bal tegen Fortuna-aanvaller Golsteljn knalde. Langzaam rolde de bal langs de kans loze Hoogeveen in de uiterste hoek (21). Meteen veranderde de strijd. Fortuna lanceerde onder aanvoering van uitblinker Piet Gieaen en Bert Theunissen gevaarlUke tegenstoten, die de lang niet zekere DOS-defensie aan het wankelen bracht Weer Hardeman In de rust toonde de voorzitter van DOS, mr Kernkamp, zich lang niet gerust over de goede afloop. „Wij had- aldus de Utrechtse praeses. „Als we nu niet meteen doordrukken, kunnen we nog in ernstige moeilijkheden komen" De woorden van de DOS-voorzitter werden snel bewaarheid. Na twaalf mi nuten kreeg Giesen te veel bewegings vrijheid, wat hij met een zuiver schot in de linkerhoek afstrafte (22). Weer schoot Nico Hardeman zijn elf tal in deze benarde minuten te hulp. De Utrechtse aanvaller omspeelde twee Fortunaspelers en schoot langs de ver raste Fortunadoelman ln de hoek (32). Dit niet onhoudbare doelpunt bracht weer 'n opleving b|J de Utrechtse supporters, maar de vreugde was "van korte duur. In de vijfentwintigste mi nuut was het weer Piet Giesen, die een hoekschop van links ineens op de schoen nam en Hoogeveen geen enkele mogelijkheid tot verweer Het (33). De spanning begon ondragelijk te worden maar in het resterende (Van onze correspondent LEEUWARDEN Het geduld van de, pak weg, vijfhonderd sup porters die Holland Sport naar Leeuwarden hadden begeleid, is wel op een zware proef gesteld. Negen minuten voor het eind signaal keken hun favorieten nog tegen een achterstand van 10 aan. Daarbij kwam nog, dat de defensie van Cambuur van geen wijken wilde weten. Ineens ge beurde het echter. Een through pass vanuit het middenveld bood Don de gelegenheid vrij als een vogel op het Cambuurdoel af te rennen. Hij werd echter zodanig gehaakt door Sigmond, dat een strafschop de enig juiste beslis sing was. Op doelman Martin van Vianen, die uiterlijk onbewogen naar de elf-meterstip wandelde, rustte de verantwoordelijke taak het vonnis te voltrekken. Hij gaf zijn collega Van Heeewijk geen enaars, die sneller cn directer opereer- en, van veelbelovend gehalte. Rogg»- een en Kloor ontsnapten elk een maal, naar de afwerking liet te wensen ovci •en juweel van een kopbal van Roggi - sloeg de Fr sehijn van kans. Dit betekende, dat Holland Sport het kampioen schap van de eerste divisie had veroverd, na de promotie. Enige honderden, merendeels jeugdige. Holland-Sportfans, getooid met groen witte petten, namen na afloop bezit van het veld. Zij veroverden ettelijke shirts als trofee, hesen koningschutter Sjaak Roggeveen op de schouders en voerden rondom hem een vreugdedans uit. In de kleedkamer, waar bestuur en spelers van Cambuur kwamen compli menteren heerste meer een tevreden dan een uitbundige stemming. Trainer Cor van der Hart lachte breeduit. Daar was ook alle reden voor. Had hij niet in zijn tweede jaar als trainer Holland Sport naar de top gevoerd. Zonder twijfel is de titel in de eerste divisie terecht gekomen bij de ploeg dag legde en een solide defensie paarde aun een slagvaardige voorhoede. Aan de wedstrijd was al iet* feestelijks voorafgegaan. Aanvoerder Van Vianen kreej bloemen aangeboden ter ere van de promotie, cn de Cambuurcaptain BoalfMna'MB|lB bloemen gezet y semiprof. Veelbelovend Doordat Cambuur het veld had betre den met de bedoeling 't kampioenschap van Holland Sport zo mogelijk uit te stellen, ontstond een interessante strijd tussen twee ploegen die zeker Reen ge brek aan inzet cn geestdrift hadden. De feestliederen van het Holland Sportlegioen schalden over het veld en deze communityzang verhoogde de sfeer. Aanvankelijk was het spel van de Ha- Stil Gaandeweg ontpopte Cambuur zich al» eeo gelijkwaardige tegenstander cn toen Van Vianen na 33 minuten moest capi tuleren voor een van dichtbij ingezon den schuiver van Alma werden de Hol- land-Sportsupporters opvallend stil. De groenwitte voorhoede, waarachter v. d stoere Friet» defensie nagenoeg geen meter ruimte. Vlak na de rust moest Van Vianen even alle register.» opentrekken om stompend de genadeklap te voorkomen. Feilloos Tot Van Vianen met een feilloos genomen strafschop 't kampioen schap tot een feit maakte.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11