LEIMONIAS WATERPOLOPLOEG Milaan sleutelwoord voor NA-COMPETITIE voelspriet voor (weer een) Europese wedstrijdenreeks ZATERDAG 1 JUNI 196K telers, routiniers of combinatie van *ze twee? Op dc foto routinier Har- - Vriend (met bal) tegen Oost-Duits- In de Noord- de eis die het N.O.C. stelt. Vandaar dal Coach Ger Jansen: „Moeilijk om op prestatiepiek nog een top te bouwen" e voorbereiding begon onmiddellijk i de afsluiting van het vorige seizoen, 'en kregen de spelers de gelegenheid een trainingsweekeinde in Beverwijk, waar trainer Van Feggelen de scepter zwaaide. In de tussenliggende weken werd onder leiding van conditietrainer Jelles aan de vorm gewerkt. Trainer Jelles vormt met dokter Petit en psy choloog Van der Kade het „trio der wijzen" dat het polotweespan Jansen- Van Feggelen met raad en daad ter zijde staat. Gaandeweg werd de frequentie opge voerd. In mei stapten de zeventien ge selecteerden tweemaal per week het Utrechtse zwembad „De Hommel" bin nen. Dan begon daar om half acht de nationale training. Eerst tweeëneenhalf uur later na twee volle uren inten sieve training konden ze stoom af blazen. Tijdens de training was daar geen kans voor. Trainer Van Feggelen onder elkaar „de blauwe" liet zijn discipelen geen moment met rust. Zijn stem schalde onophoudelijk over het water, hij gaf aanwijzingen en aan sporingen of terechtwijzingen als het tempo maar even dreigde te verslap pen. Een volledige, onafgebroken inzet was één van de pijlers van deze trai ning. „Dat moet ook wel", zegt coach Jansen. „Bij het huidige internationale waterpolo zijn snelheid en techniek van beide partijen gelijk. Waar het dan op aankomt, is de inzet. Die moet de door slag geven. Het persoonlijk initiatief is daarbij verschrikkelijk belangrijk. Bij de tegenwoordige straffe mandekking de aanvallende partij is min of meer vogelvrij imoet een speler zich toch vrij kunnen maken, al is het maar heel even. Vroeger scoorde de vrije man, tegenwoordig betekent een vrije hand al een doelpunt". Probleem Die „inzet" is jarenlang het Vaderland se zorgenkindje geweest. Met een sterke tegenstander kon de ploeg het aardig bijbenen. Maar tegen een zwakke broe- echter, dat volgens ling een kwalificatietoernooi zou wor den gehouden. Naar werd gefluisterd Alleen Spanje Nederland heeft volgens Jansen een behoorlijke kans in Milaan. In de voor ronden, met als tegenstanders Groot- Brittannië, Oostenrijk, Spanje en Bel gië, verwacht hij weinig moeilijkheden. „We hebben ze allemaal al eens een ~keer verslagen. Alleen in de 1ste wed strijd tegen Spanje komt het er op aan. Dat zijn jonge en snelle spelers. Maar fysiek zijn ze niet zo sterk en dat zal toch wel de doorslag geven. Je weet echter nooit hoe het uitvalt. Je hebt altijd van die kleinigheden, die een spaak in het wiel steken. Ik denk maar aan het jeugdtoernooi rond Pasen in Marseille. Onze jeugdploeg verloor daar met 5-4 van Spanje. Geen wonder ove rigens. Tegenover de aan hen toege kende negen voordeelpunten stonden er liefst zeventien voor Spanje. En dat terwijl in alle overige wedstrijden onze jongens méér voordeelpunten hadden gekregen. Later hoor je dan, dat de Spaanse ploegleider de avond tevoren met de Italiaanse scheidsrechter op stap is geweest! Misschien toeval maar het maakt je toch wel huiverig. En voor ons ligt het feit er nu eenmaal, dat de Spaanse trainer Siomo jarenlang de Italianen heeft getraind". Stevige kerels ,.In de finalegroep zullen we het heel wat moeilijker hebben. Daar kunnen we West-Duitsland, Zweden of Bulga rije ontmoeten. Dat zijn allemaal ste vige kerels, die er even stevig tegenaan gaan. De Bulgaren zijn zelfs berucht om hun brute spel. Toch heeft Neder land een goede kans. Weliswaar moes ten we in Barcelona zowel West-Duits land als Zweden een gelijkspel toe debet. Over Bulgarije is weinig be kend. Gezien de ervaring van Oost- Duitsland zal men hen toch als de meest ernstige concurrent moeten be schouwen. In de voorronden is alleei Oostenrijk een onbekende. Veel gevaai de Oostenrijkers gië, die op hun beurt met 7-1 en 4-0 door Nederland werden verslagen. Overwinningen op Spanje (5-2) en Gr.- Reële eis Niettemin zullen aanvoerder Fred van Dorp en zijn mannen hun uiterste best moeten doen de eis van het NOC een eerste plaats te bereiken. Volgens coach Jansen een zeer reële eis. „Het is volkomen begrijpelijk, dat men eerst iets wil zien. Over de psychologische druk is wel heen te komen. Alleen het tijdstip van deze „proeve van Mexico- bekwaamheid" valt wat ongunstig. Onze hele voorbereiding is nu vanzelfspre kend op Milaan gericht. Daar moét een prestatiepiek komen. Slagen we, dan zal het echter bijzonder moeilijk wor den dat hoge niveau te handhaven en er zelfs nog een top op te bouwen. De korte tussentijd maakt het wel zo moeilijk. Na Milaan draait de competi tie nog tot eind juni en half septem- Beter dan Tokio Zonder de huid van de beer kopen voor hij geschoten i -h wel 1 nee door Zuid-Afrika zijn zeer gun stig. In Johannesburg speelden we op 2200 meter en de moeilijkheden die we daar ondervonden, waren op de ver moeidheid van de reis terug te voeren. Bovendien krijgen we een ruime accli matiseringsperiode. Hoe het in oktober zal gaan, weten we niet. In ieder ge val verwacht ik betere resultaten dan in Rome (1960) en Tokio (1964). Toen ik als coach begon, heb ik gezegd: we moeten leren verliezen. Dat is gebeurd. Vroeger dacht men bij een sterke (Oosteuropese) tegenstander, dat men al bij voorbaat kansloos verslagen was. Nu zeggen onze jongens: we hebben een kans. Daarom kunnen we een re delijk resultaat behalen. We krijgen steeds meer aansluiting bij de top en dat zal in Mexico moeten blijken. Maar voor het zover is, zullen we onze uitzending in eerste in stantie in Milaan waar moeten maken". SCHREEF GROOT DEEL VAN NEDERLANDSE TENNISGESCHIEDENIS DEN HAAG Hel gebeurde in 1941. Enige Duitsers hadden een tennisbaan gehuurd op Klein Zwitserland, het tehuis van de vereniging Leimonias. Er kwamen Engelse vliegtuigen over, zo laag, dat de bemanningen te zien waren. Terwijl de Duitsers plat op hun buik vielen, klommen de leden van Leimonias op de scheidsrechtersstoelen. Ze wuifden en riepen. Zodra de vliegtuigen waren verdwenen, renden de Duitsers naar de telefoon en brulden om een overvalwagen. Omdat de chauffeur het tennispark niet kon vinden en naar de belendende kwekerij reed, konden de Leimonianen ontsnappen. Maar de volgende dag werd de voorzitter bij de Duitse „overheid" op het matje geroepen. Leimonias was wijlen. De club werd van hogerhand opgeheven en alles werd in beslag genomen. De Duitsers be volkten het tennispark en na de oorlog Leimonias werd in naam, maar nimmer in daad opgeheven troffen de trouwe Leimonianen een complete ravage aan. traditie Is. trad Tom Okkei Liever opknappen, uitbreiden en jeugd „verzorgen" dan duur jubileumfeest maar de klap was zwaar aangekomen. Ook de hockeyvelden op het sportcom plex lagen er schrikbarend slecht bij en moesten worden opgeknapt. Het werd nadien steeds duidelijker dat hockeyvelden niet particulier geëxploi teerd konden worden. Vier jaar gele den werden weer alle hockeyvelden opgeknapt. Het was financieel niet meer bij te sloffen en het bestuur van het Sportpark Klein Zwitserland wend de zich om hulp tot de gemeente. Het antwoord bleef lang uit maar het re sultaat was toch dat de gemeente Den Haag de erfpacht overnam van Staats bosbeheer. de schulden van de N.V. Klein Zwitserland eveneens en Leimo nias huurder werd van de banen, die zelf moesten worden onderhouden, in tegenstelling met de hockeyvelden die de gemeente, uiteraard tegen betaling, a Klein Zwitserand stichtte. hockey/tennis en de eveneens daar gedomicilieerde squashvereniging was, werd op 8 mei van dit jaar juri disch gescheiden. Leimonias apart, de hockey en squash ook op zichzelf. De tegenwoordige voorzitter, ir. R. J. V. Bongaerts, heft niet in wanhoop de handen ten hemel als hij zegt: „We hebben een achterstand van heb ik jou daar. De tribunes staan op instorten, de hekken om de banen vallen bijkans om". Wat dat betreft is Leimonias een tachtigjarige. Maar de geest, de spirit en het enthousiasme zijn nog als in de eerste dagen. Op de leeftijd van de zeer sterken is Leimonias nog springlevend. Op 1 mei 1888 werd de vereniging op gericht onder de naam Leimonias, het Griekse woord voor „weidenimf". Er is eens iemand geweest die er een andere uitleg aan heeft gegeven: „Laat Een Ieder Medespelen, Opdat Niemand Iets Achter Sta". Fraai gevonden maar men houdt het nog steeds op „weidenimf" omdat in de oertijd op gras wérd ge speeld en de naam derhalve uiterst toepasselijk was. Een jaar nadat Lei monias werd opgericht, kwam de Ne derlandse Lawn Tennis Bond tot stand op iatief ïrtiei perse rbij vijf Leiden en Victoria (Rotterdam) nog iets ouder zijn, mag gesteld worden dat Leimonias, op tennisgebied vroeger en thans altijd haantje-de- voorste, een fors deel van de vader landse tennisgeschiedenis heeft ge schreven. Leimonias, een jaar „vlugger" dan de NLTB, werd, zoals dut in de oude ge- schiedboeken van de club staat opge tekend „den eersten onderdaan des Nederlandschen Lawn-Tennisbond". Toen al, en nog. was het grote doel: het bieden van de gelegenheid tot het zo hoog mogelijk opvoeren van de in dividuele prestaties. Een indrukwek kende lijst van namen toont aan dat aan deze stelregel altijd, en nog, is vol daan. Links en rechts kunnen de groot heden van het Nederlandse tennis uit de ledenlijst worden geplukt: de Van Lenneps, Diemer Kool, Kea Bouman, Henk Timmer, Madzv Rollin Couquer- que, Van Rappard, Beukema, Scheur leer, Wijnmalen. Karsten, Mundt, Van der Feen, Anthonie van Aken, Molly Jonquière, Wim Marinkelle, Nauta, Els van Berkel, Fransje Rouwenhorst, Wil ton, Maris, Dehnert, v. d. Kwast, Van Dalsum, Rinkel, Van Meegeren, Goris, Koerts, Van Eysden, Fredy en Joyce Marinkelle, Beernink, Trix Schuller- Sauter en het tegenwoordige eerste team Hans v. d. Weg, Evert Schneider, Ada Bakker, Herma Noordhoek Hegt. Namen, die in het Nederlandse tennis met gulden letters staan opgetekend, met fenomenen als Henk Timmer en Madzy Rollin Couquerque als expo nenten. Interland* Leimonias, de club die al tuchtig jaar vooraan staat in de ontwikkeling van het tennis. In de grijze oudheid werd jaarlijks gestreden tegen de Leopold- club uit België en duaruit ontstonden de interlands tussen Nederland en België. Toernooien waren al lang ge meengoed bij Leimonias toen nog nie mand eraan dacht. Leimonias schreef het internationale kampioenschap van wel met 650 leden uitbreiden. Het tei j. M. C. Auer (secretaresse), dr. II. Harige F. Rouwen horst-Trkrlcn burg en ir. J. U. liet i Het daarvan een goed voorbeeld. Jansen heeft er wel een verklaring voor „In Barcelona bleken enige jongere spelers geestelijk en fysiek nog niet rijp te zijn. We hebben toen een beroep gedaan op wat oudere spelers als Vriend en Herm- sen. Dat is geslaagd, zeker gezien de resultaten in het sterk bezette inter nationale toernooi in Den Bosch. Er blijft echter het probleem: de verjon ging doorzetten, teruggrijpen op de rou- twee. Juist daarom zijn we niet zn'n grote groep naar Oost-Duitsland ge- Eén straf worp Gelukkig wordt een geslaagde premiere altijd voorafgegaan door een mislukte generale repetitie. Nederland belandde in die Milanese première door één ge miste strafworp. De toenmalige mid denvoor Van der Kolk miste die straf worp in de wedstrijd tegen Oost-Duits- land bij de Europese kampioenschap pen, vorig jaar in Utrecht. Daardoor kwam Nederland niet in de finalegroep terecht, die een inschrijving voor Mexico zeker maakte. Oranje werd achtste. De gebruikelijke gang van za- n het toernooi om de Europa Cup iet leven werd geroepen een aal idee dat niettemin verschei- landen verleidde eerst de kat uit dc boom te kijken en zich itig te melden toen bleek dat er lod" in zat wist men ook nog et onaanzienlijke injectie te g i men was er helemaal niet o icht dat dit toernooi een lawini idere ten gevolge zou hebben: voelspriet om te komen tot wat grotere clubs in Europa reeds lang voorstaan: het treffen tussen de sterkste ploegen In i 1967 spreking gehouden tussen vertegen woordigers van diverse Europese top clubs. Van Nederlandse zijde was Feijenoord aanwezig. Niet Ajax. want men had alleen clubs uitgenodigd, die ding van Karl Rappan, die het plan voor deze na-competitie op de wereld heeft geholpen. Sterke clubs in sterke poules, minder sterke ook bij elkaar. Dat verhoogt voor de sterkeren in elk geval de aantrekkelijkheid en de min der sterken kunnen zich via hun poule opwerken tot duels met de „hele gro- iok aan :elijk. dat andere landen zich zullen aanslui ten, is niet denkbeeldig. Aan de ene kant wordt onze vader landse competitie aantrekkelijker maar aan de andere kant verliest elke ploeg „twee keer een gegarandeerd volle bak". Indien de big bosses van de grote clubs evenwel per se een Euro pese competitie wensen, sal de UEFA weegt bijzonder waar hel geld een niet de grootüte, fa< is. Duit gouden kalf ontdekt en i het geval van de int petitie niet op. Dat toernooi had niets om het lijf en er waren landen die op goed geluk maar wat ploegen inschre ven, al hingen die dan ook ergens on deraan de ranglijst. De koek was ech- men er een nieuwe plak af,- de inter nationale na-competitie. En als de ver tegenwoordigers van de daaraan deel nemende clubs tijdens een in maart van dit jaar gehouden bespreking niet in een overmoedige bui hebben gehan deld, moet dit toernooi de aanloop zijn voor een Europese topcompetitie. De nè-competitie is dus niets meer of minder dan een vóór-competitie, een pioen FC Nürnberg en 1860 München, dat in de middenmoot eindigde, tot de deelnemende verenigingen aan de na- competitie. Men heeft een sterk gezel schap bijeen gekregen en al moesten reeds voor het beëindigen van alle competities de deelnefhers worden aan gewezen en zakten er na die datum ijzersterk toernooi worden gesproken met de Franse landskampioen St - Etienne. de Belgische titelhouder An- derlecht. do nummer drie in dat land. Standard Luik. het Zwitserse FC Lu gano, dat mede de leiding heeft met FC Zürich en Grasshoppers, de Por tugese nummer twee Sporting Lissa bon. de Oostenrijkse nummers een en twee, resp. Rapid Wien en Austria Wien. de Nederlandse toppers Ajax. Feijenoord en ADO en voorts erkend goede teams als Atletieo Madrid. Es- panol Barcelona, Inter Milaan, AC To rino en Dukla Praag, al speelden zij geen overwegende rol in hun nationale competitie. Er is met de loting, op 5 april in Zü rich, wat „gerommeld". Er is in feite niet geloot maar ingedeeld, onder lei- Al bij begin De gevolgen indien deze voelspriet tot een succes mocht uitgroeien la ten zich niet raden. In diverse landen zijn de ploegen, die de strijd om de landstitel zullen voeren, al bekend bij het begin van de competitie, die daar- Nieuw artikel in internationale etalage door veel aan waarde verliest Zo alleen gevoetbald om de derde plaats. De eerste twee zijn gereserveerd voor Ajax en Feijenoord. Onlangs nog zei een functionaris van een club: „Bij ons is niet het probleem hoe raken we een paar clubs onderaan kwijt maar wie verlost ons van de twee clubs die altijd de dienst uitmaken" De oplossing zou een Europese compe titie kunnen zijn. Het is echter duide lijk dat er geen club is die aan twee competities tegelijk kan deelnemen. Zeker niet als er gereisd moet worden naar Spanje en Portugal en Italië en noem maar op want de mogelijkheid de I i dan Vervanging En dan zal ook nog een hartig woordje tuele vervanging van ploegen in de Europese competitie. Wie garandeert dat de. pak weg, kampioen en de num- Cuptoernooi opdoeken want alle sterk ste clubs zullen in de competitie zitten en dan heeft een Europa Cup weinig :ulk een Europese topcompetitie kan •oorts zijn de winterpauzes die in nige landen (noodgedwongen) worden :ehouden, in Zwitserland bij voorbeeld, koorts zal het aantal clubs beperkt noeten blijven, want een jaar heeft naar tweeënvijftig weken en er moet lacht, hoewel dat „artikel" in de pro- cssionele voetbalwereld hoe langer 10e zeldzamer wordt. Er moet gespeeld laatsten vnn een Europese competit zullen moeten verdwijnen om plaats i maken voor nieuw bloed. Gaan d competitie? Dan zit het erin 'dat op c •rbHJ' niet blijkt eenvoudig inden zijn ie konden deelnemen De zullen moeten afvallen bij Dit begin, de na-competitie, U cci komen probleemloos probeersel geleken met wat kennelijk do< Ma; dergelijks zal komen, behoeft niet te worden betwijfeld. In de etalage van het Europese voetbal moet iets nieuws verschijnen eer men uitgekeken raakt op hetgeen er thans wordt ten toon c0 gesteld Of het verdwijnen van de top- Er clubs in diverse landen en de ophef- er flng van het Europa Cuptoernooi op- lei wegen tegen de eventuele nieuwe com- va petitie is een vraag die wel gesteld ba kan worden maar eerst na lang deli- de bereren beantwoord. Overigens zullen an spreking in maart nog dc grote man van Internazlonale. heeft zich duide lijk uitgesproken met de woorden- ..Dit is de aanloop tot de Europese club- *at nu al vast. De voetbal- OOk steeds gewijzigd wor- c sport het aantrekkelijke doen behouden. HERMAN VAN BERGEM Nederland uit, een dure organisatie, die de club op zeker moment een schuld bezorgde van vijftigduizend gulden, en dat in een tijd waarin de gulden nog heel wat waard was. In 1920 verleende Leimonias voor het laatst gastvrijheid aan de interland NederlandBelgie en werd tevens het laatste internationale kampioenschap georganiseerd. Meerdervoort werd begonnen. Er werd verhuisd naar de plaats waar thans hotel „Wittebrug" staat, daarna naar wat nu De Bataaf Is en van 1900—1938 werd gespeeld op wat thans de METS- banen zijn. Sinds 1938 is Klein-Zwlt- serland het domicilie van Leimonias. de weidenimf die op organisatorisch en technisch gebied zo enorm veel be tekent voor het Nederlandse tennis. De naam G. J. Scheurleer zal tot in lengte van dagen aan ons tennis verbonden blijven. Met zijn liefde voor de sport en de jeugd het Jaarlijkse jeugd toernooi van Leimonias. dat deelnemers en -neemsters trekt uit geheel Neder land, draagt niet voor niets zijn naam heeft hij enorm veel bijgedragen tot de ontwikkeling van het spelpeil. De jeugd, ook de grote liefde van hel Leimoniaslid mr. J. B. Kan, destijds minister van Binnenlandse Zaken latei Staatsraad; zijn zoon, thans Staatsraad, is nog lid. Eén van de illustere figuren die het jubilerende Leimonias onder de leden telde. Een ander, mr. L. J. A Trip. oud-president van de Nederlandse Bank. Leimonias laat zich er niet op voorstaan. Het bieden van de gelegen heid tot het zo hoog mogelijk opvoeren van de individuele prestaties blijft nummer één, hoewel in oude annalen eerlijk wordt opgebiecht dat tot 1925 alleen zij lid kombui w.u.l.ui M de sterke spelers gerekend konden worden. Landstitels Behalve een waslijst Individuele (en dubbelspel-) kampioenen kan Leimo nias met trots gewagen van vijftien landstitels. Wellicht worden het er zestien. Op 6 juli weet Leimonias meer als de laatste partij van de voor de competitie afgebroken wedstrijd tegen De Metselaars wordt gespeeld. Bij winst heeft Leimonias de zestiende titel binnen, bij verlies prolongeert De Metselaars het kampioenschap Leimonias. de club van dc jeugd, waar aan zoveel aandacht wordt besteed. In oefenmeester Theo Dekkers sinds 1953 aan de vereniging verbonden heeft Leimonias een trainer die dit olkoi ondei rond 650 leden zijn er een 300 Juniot Voorzitter Bongaerts- De jongelui krijgen op woensdagmiddag tegen een geringe vergoeding les. Wie aanleg heeft, krijgt in de winter, grotendeels op kosten van de vereniging, extra- training. We hebben dit jaar ook een tenniskanon aangeschaft Dat kostte ons bijna drieduizend gulden maar we hebben het ervoor over en het is ook ingeschakeld bij de jeugdtrainlng. Het was wel oen uitgaaf want rijk zijn We niet. Ik heb al op de achterstand ge wezen. Dan moeten we ook Iets gaan doen aan het clubhuis, dat veel le klein is voor zoveel leden, die gelukkig niet allen komen anders zou het een gedrang van Jewelste worden. Op 20 juni worden op de algemene vergade ring de plannen besproken voor uit breiding van ons clubhuis. Dit gebouw gaat niet tegen de grond maar we willen de conversatieruimte uitbrei den door de kleedkamers erbij te trek ken, we willen ons petieterige keuken tje. waar de pachter wonderen verricht, uitbreiden, we willen ons tennispark opknappen en hopen dat de gemeente ons daarbij ook zal steunen". Intern feest ..Om dit alles te kunnen realiseren. voor reünisten die zelf betalen, daarna gaan we naar het clubgebouw(tje) en avonds Is er een avond In „De Witte" waar het Lelds Zoldercabaret op treedt Vorder niets We besteden het geld liever om de boel op poten te zetten dan feest te vieren. Wel willen we leta extra's doen met ons Inter nationaal toernooi, dat drie Jaar ge leden weer tot leven is gewekt. We hebben dan altijd de All England Club. Rot Weiss Keulen en als derde een club uit België of Denemarken. Dit Jaar. op 9. 10 en 11 augustus, komt er weer een Belgische afvaardiging met o Christine Mercells". Mag Leimonias ondanks de tach tig jaar springlevend worden genoemd? De weidenimf vertoont nog geen rimpeltje, zit boordevol plannen en zal er na de face lifting van het park nog frisser en aantrekkelijiker uitzien. En dat het voorlopig zo blijft, staat ook al vast: het erfpachtsdeel voor Klein-Zwits««rland is tot 1999 verlengd Herman van Berscm

Leidse Courant | 1968 | | pagina 13