*9 „OH TRUUS, IK HEB WEER ZO N LAST VAN MIJN ROMANTIEK" Stoom afblazen in Romantische Strasse Eisenhut: een hotel om je helm voor af te nemen jf-r Prijzens waardig uitje Velletje carbon onder de toren en dan maar doordrukken Rothenburg, Volendam der middeleeuwen Het komt in de bus HEEL WAT H0RECAP0TJES OP HET MIDDELEEUWSE VUUR Herr Blattman en de reünie van het 98e ZATERDAG 1 JUNI 19bo Gij, vaderlandse jakke raars, begenadigde kilome tervreters, die straks weer met honderdduizenden te gelijk uw geduld op de lange Autobahn schuift. Gij smeuïge potverteer- ders, die in het holst van uw eerste vakantienacht de grens overstuift en het ^root-Duitse rijk on der uw bandea wegmaait. Gij doordouwers bij de gratie van een beperkt budget, die een koffer met spelletjes meeneemt om onderweg de kinderen zoet te houden, terwijl u bliksems goed weet, dat ze alleen tijd zullen hebben om met u „Mens erger je niet" te spelen. Mogen wij juist in de schaduw van de Grote Volksverhuizing een klein, nuttig advies geven? Na tuurlijk, we weten, dat u op uw trijpen sloffen in één ruk naar Innsbruck kunt doorstomen. Daar draait u uw hand niet eens voor om. Sterker nog. als u er eenmaal bent, kunt u hem niet eens meer be wegen. Dan valt er drie dagen geen land meer met u te bezeilen en ligt u voor pampus in de bungalow tent. Maar u heeft het ge haald, u kunt er straks op kantoor de collega's mee overdonderen en een knies oor, die het u dan kwalijk neemt, dat u een week lang geen bal meer uit voert, omdat u toevallig ook weer in één dag terug bent gereden en geen pap meer kunt zeggen. Als de vakantiekaarten bij u zo liggen, weet dan, dat u een zware tol betaalt voor uw Pyrrusoverwin ning. Statistieken bewij zen, dat uitgerekend ach ter Frankfurt het aantal auto-ongelukken onrust barend stijgt. Voornaam ste oorzaak: oververmoeid heid van de bestuurders, wier aandacht na acht, ne gen uur rijden (ondanks de zwarte koffie uit de ther mosfles, de opgewekte deunen uit de autoradio en de morele steun van moe der) zienderogen weg kwijnt. En dan praten we nog niet eens over de stemming in uw welvaarts- blik, die na 6, 700 km de explosieve kracht van een kruitvat krijgt. Ons advies: vier bijtijds uw motorische teugel en haak af. U krijgt een uit gelezen kans om te rielek- sen, als u bij Würzburg de eindeloze Autobahn naar München laat, voor wat hij is en rechtsaf gaat. U komt dan gelijk op de wereldberoemde Romanti sche Strasse, een verruk kelijke asfaltslang, die zich op zijn elf en dertigst door de Beierse dreven kron kelt. In dit land, waar de Romeinen hun verove ringsdrang duchtig de spo ren hebben gegeven, waar kruisridders en huurlegers elkaar op leven en dood bevochten hebben, hangt het authentieke middel eeuwse parfum nog zwaar binnen de muren der ste den. WEG WEZEN is voor u op verkenning gegaan en geeft u uit de eerste, gulle hand kersverse in drukken van en informa ties over een gebied, dat een romantische zijsprong dubbel en dwars waard is. Iroffei Eisenhut: een hal met onstui mig veel houtwerk, dat het felste daglicht net zolang zeeft, totdat het drab van de schemering is overgebleven. Een eetzaal als een kathe draal. waar men zijn Ij uitpulkt onder eeuwi balken. De ober blijft voort durend in uw nabijheid, want het kan immers gebeuren, dat u nog een kruimig aardap peltje na wenst. Bij Eisenhut in eigen be ertje uit zilvi de donder niet. Dat doet de ober voor u, met een fraaie zilveren tang. alsof hij er zelf vies van is. Er is ook voor elke gast een heme'hed en een fauteuil van trijp. En dat alles voor 120 Mark per dag, ontbijt en belasting in begrepen. Je begrijpt nog niet dragje de godganselijke dag in de middag, do lente hangt loom tegen de lambrizenng Zijn keus is gevallen op een karbonaadje met een lang been, dat hij voortdurend met zijn zilveren bestek ie liif gaat. Het is hem aan te zien. dat hij graag zou willen klui ven, maar dat is er bij Eisen hut niet bij. De ober ligt ach ter de palmen op de loer en al had, voordat hij n Eis» hut overeind blijft, moet v goede huize Nu wil het meesten daar net vandai komen. Het zijn de industn keizers uit het Ruhrgebicd. jtomobielkoningen en ban al. Ji! dlr» die ich hiet r de Eis een hoog chlorestorolgehalte die kortademig hun droom- paardjes door de gangen von kelt en tussen de samenzwe rende magnalen door het ter ras opvlucht, wordt gelijk be sprongen door twee obers, die Nou dat kan. Ze reppen zich broederlijk het pand in en komen even later terug met twee sierlijke zilveren kan nen, twee suikerklontjes en een zilveren lepel. Dat is dan 9 Mark inclusief. Mogen ze nu gelijk met meneer afrekenen in het hotel de handtekening van Herman Göring bewaard tafel zijn gekerfd. De ober wijst naar een zijzaal, hij heeft er spijt van, dat hij er niet gelijk een „tuk cake van acht Mark bij heeft ge- nares het ergens in haar bu reau bewaart. Apropos, zoeken de heren een Hij kijkt ons glimlachend aan. Hij is lang genoeg bij Eisen- het Kultur- ientallen kleinere prijzen bc ichikbaar voor resultaten, di iet niet de top gehaald Waar heb ik dat in hemelsnaam meer gezien? Je loopt door Dinkelsbühl, de duizendjarige, zwaar onder de historie gebukt gaande vrije rijksstad en je denkt: „Waar heb ik dat meer gezien? Die torentjes, dc kapseizende geveltjes, de stoere kerken, de Twee uur later loop je door Nordlingen, de stokoude, zwaar onder de historie ge bukt gaande Romeinse ne- in hemclsna; Die torentjes geveltjes, de Als iclijk i die v v 'i j K u" h c"! a a *T e "l i .i k de eerste bittere pil aanreiken. Effe slikken, de tandjes op elkaar en dan maar weer dapper glim lachen. Glimlachen naar de duizenden, die zich verdringen op liet Raadhuisplein waar elke minuut een bus voor een nieu we oprisping van dagjesmensen zorgt. iardigheden afleg- i dan gelijk hun frr zijn stad binnen en daar van wordt veertig procent uit het buiten land gerekruteerd. ..Veel Nederlanders" zegt Bernhard gulzig. ..Ihre Landsleuten lieben Rothenburg sehr". Wat die 500.000 zoeken in dit Volen dam van de Middeleeuwen? In één van zijn weelderige folders heeft Bernhard achteraf begrijpt hij, dat 1 •.elfde gids. die haa lakba; bov< uil en torsen zonder uitzondering een kar- revracht kinderhoofden op hun hoge ïug. Onweerstaanbare pronkstukken zijn het renaissanceraadhuis, het klooster van de dominicanessen, het Relchsstadtmuseuni en de Jacobskerk, die na een restaura tie van 15 miljoen Mark weer een stralende representant van de gotiek is geworden. In 't achterschip wacht dc bezoeker (die voor zijn godsvrucht 50 Pfennig moet afdragen aan 'n goedlach se dame bij de ingang) 'n extru-v-erras- sing: het wereldberoemde Heilig Blut altaar van de meesterbeeldhouwer Til- man Riemenschneider, die in zijn mid denpaneel Judas de centrale plaats te lardoor, dat Judas vast dienstverband r nog gebruikt werd. beeld in de Goede en zette 't voor straf De gelo' elling t 0.000 Mark. efl Bern- i onze mid- over had, mocht zijn handtekening i stenen krassen en werd op die mi eigenaar van dat stuk. We hebben 130.000 Mark mee binnengesleept" „Romantiek verkoopt blijk baar best in deze tijd". Naast hem in de souvenirwinkel is een zojuist gearri veerde groep uit Frankfurt druk doende zijn stelling te bewijzen. De tegeltjes gaan het hardst, maar de folkloristische poppen volgen op de voet. Als je de jurk jes optilt zie je ter hoogte van het ach terwerk „made in Hong Kong" staan. De Rot henburgers hebben groot gelijk. Hong Kong bestond immers ook al in de middeleeuwen. Strasse hebben uit hetzelfde middeleeuwse vaatje getapt en de resultaten zijn ernaar. Toen eenmaal het eerste kerkje over de brug was, heeft slechts kwestie van doordrukken. Natuurlijk, er zijn verschillen: een torenspits is dan opeens vakw :en gegroeide ui, essentie van het morsige mid deleeuwse patroon proeft men onmiddellijk achter alles Probeert men de specifieke karakteristieken der verschil lende steden aan de Roman- Sint-Georgekerk, de mooiste hallenkerk van Zuid-Duits- land, gebouwd tussen 1448 en 1499, de imposante Wasser burg. het Raadhuisplein met Wörnitstoren en Leeuwen- bron. Toeristische hoogtepun ten: De Kinderzechte-Fest- woche van vrijdag 12 tot en met zondag 21 juli. waaraan ook het wereldberoemde Rococo-Knabenbataillon en de Dinkelbühler Knabenkapelle deelnemen. Ook het „Friin- kisch-Sohwabische Stadte- theater" geeft deze zomer diverse openluchtvoorstellin gen in de dolromantische Garten am Wehrgang. Alle inlichtingen bij het Stüdt. Verkehrsamt, postbus 850. Dinkelsbühl. Tel. (09851) 841 Nordlingen In 1215 dooi keizer Friedrioh II uitgeroe pen tot vrije rijksstad, daar voor een Romeinse neder zetting en koningshof van de Karolingische vorsten, 22.000 uit 1610 en toren van 90 meter, die beklommen kan worden. Salvatorkerk, raadhuis uit 13e eeuw met ongelooflijk Hoge Huis met 9 verdiepingen (1442). het oude ziekenhuis, het Reichsstadtmuseum im Spital met beroemde schilde rijen uit de Schwabische schildersschool. Toeristische hoogtepunten: Nordlinger Messe (14 dagen na Pinkste- zondag Soharlachren- nen in begin september, 2fi hotels en pensions. 9 restau- tel. 0893 - 4380. Meister- Trunk redde de stad 't Zwaar op zijn grond vesten trillende verhaal, dat eeuwen geleden een dorstige Rothenburger de stad heelt gered door geweldige teug naar binnen te slaan is voor de nazaten voldoende aanleiding geweest om er ten behoeve van de toeristen een repeteren de herhaling van te geven. Deze Meister- Trunk geschiedt in juni op zondag 16. in juli op zondag 7. Daarnaast zijn er nog twee andere folkloristische hoogstan den. de Hans Sachs- Spielc en de Historische Scha/ertanz, die in de komende maanden vele malen per week ver toond worden in de Kai- tische Strasse: raadhuis, mees terstuk van de architect Elias Holl (1615-1620), Zeughaus, Sint-Mariadom (923-1060), Sint-Ulriehskerk, de domini caner kerk. Hallenkerk, nu als ingericht, barokke feestzaal, Mozarthaus, geboortehuis van Leopold Mozart, Holbeinhuis. Augsburg is de geboortestad van Jacob Fugger, eens de rijkste burger van Duitsland met een vermogen van 70 Ijoen Mark (vijf maal dan de schatten, die de hei Medici in Florence in leven bijeengaarden). Om wat terug te doen bouwde Fugger (de goedzak) het eerste hof jescomplex ter wereld, de driekamerhuisje nog steeds niet verhoogd is. De bewoners dienen wel als extraatje elke avond één Onze Vader, één Wees Gegroet en de Twaalf Artikelen van het Geloof op het koude zeil te bidden. En dit voor de zielerust van vader Jacob, die tijdens zijn op onthoud op aarde zelf in een badkai opzien baarden i nauwelijks serieus waste. Augsburg heeft 16 hotels, waaronder het voortreffelijke „Drei Mohren", tien Gasthöfe en 7 pensions. Daarnaast heeft de stad een beroemde botani sche tuin, een dierentuin, twee overdekte en drie open luchtzwembaden. Inlichtin gen Verkehrsverein Augsburg, Bahnhofstrasse 11. Tel. 28376. zuidzijde Centraal nkfui Aankomst 21.30 Haarlemsestraat Katwük en Noordwijk ikele rek Noi iv ij k i retour 53 Mark. naar Frankfurt (elke n het Museumplein, retour 55.50 Mark), ir uit SchcveninRen. tion Hollands Spoor, 58,80 Mark en uil Golfbaan. Katwijk 7.20 uur, ikplein. halte NZH). kunt u met een Europabus ook nog verder. Bagdad. Instanboel, Teheran. Beiroet en Amma te geven: Frankfur—Beiroet kost u 410 Mark tje. Alle inliehtingen bü Deutsche Touring GeaelUehal nkfui in Zei en bij I hij Rothenburger Bra zullen er niet zijn), Speckkuchen. Scl ballen en Mandelhippen. De stad heeft zijn eigen brouwerij, die een zeer aanvaar, biertje uit de ketels perst.. In de omg akantieschildei de knallende klank van een ricochetscliot) heelt vanmiddag vliegende haast. Herr Verkehrs- direktor Blattman is in alle stalen van opwin ding. Ademloos stormt hij tegen vier uur de knusse Konditorei bin nen. waar aangespoel de dagjesmensen zich stuurs door de pompeu ze Apfeltorten slaan. ..Leider" heeft hij wei nig tijd voor de buiten landse journalisten, die 675 kilometer hebben gereden om kennis te nemen van de middel eeuwse schatten van Dinkelsbühl. „leider- kan hij slechts vijf mi nuten bij de heren blij ven. Hebben de heren al koffie gehad? Of een sorbet? Een hel biertje soms? En zo'n fijne slag- roompumt? Wat zouden de heren daarvan den ken? Dat is dan in elk geval vast een punt in zijn voordeel. Blattman is er goed voor. Blatt man houdt ervan om zijn gasten te verwennen. Aber leider. Hij sluit z'n schichtige ogen ach ter de dikke brilleglazen en heft wanhopig zijn handen. Wat is dat nou jammer, maar hij kan er niet onderuit. „Over enkele minuten", roept hij. begint de meeting van de 98ste infanterie divisie in het raadhuis. De heren zullen dat wel kunnen begrijpen. Een Verkehrsdirektor kan niet wegblijven, als straks de mannen van het 98e de vanen hef fen en driestemmig hun oude krijgsliederen zin gen." Mijn hemel, wat heeft het 98e immers niet voor de natie ge daan. Het is in gesloten gelederen opgerukt en in gesloten gelederen op de vlucht geslagen. Tol- le Geschichte. Herr Verkehrsdirektor Blattman (hij kijkt al op zijn horloge, maant tot sneller drinkenspoedt zich ondertussen langs de tafels en werpt een bundel papieren naar zijn gasten met het in gehouden voilagebaar telijk algebra geeft- Mag hij het voorlopig daarbij laten? Hebben alle heren hun taart, zit het overal goed met de consumpties? En weg is hij alweer. Herr Ver kehrsdirektor Blattman van het roemruchte 98e. die aan de overkant van sierde Raadhuis, een stuk ouder dan in de marcheerden onder het zingen van Erika. Straks volgt nog ren rondgang door de stad in rotten zich rondom de feestdis scharen. De mannen van het 98e. de mannen van Blattman. Onder zijn beschrijving van Dinkelsbühl heeft hij met hoofdletters nog een aansporing laten sten cilen: ..Kom naar Din kelsbühl. de stad die zoveel te bieden heeft". Dan is het erekruis van verdienste voor Herr Verkehrsdirektor Blatt man Mit zweimal t und Als we de stad uitrij den. zwaait hi] ons nog na. Hij roept ook iets. Misschien is hij er toch niet helemaal gerust op. dat alle heren hun taart hebben gehad.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12