toneel 1 couponnnGEn Philadelphia here I come allemaal lage, lag; voor lage, lage HEMA-; uggen prijzen \r^riré Zwakke regie, zwak spel Meer dan I Jubilerend Rotterdams Philharmon isch Orkest 80.000 studenten in ons tand Franse frank krijgt internationale hulp Twee doden bij onlusten in Louisville 25r 1250 15.- de zomer is begonnen in de uüNDERDAG 30 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA fACTUEELj (door Jan Verstappen) Het Franse theatertijdschrift „L'Avant Scène" heeft een dubbele aflevering (het meinummer) gewijd aan Jean- Paul Sartre en diens toneelwerk. Sa men daarmee brengt „La Discotheque de l'Avant-Scène" een plaat uit met een registratie van Sartre's eenakter „La Putain Respectucuse", waarin Sylvia IMontfort de titelrol vertolkt. Dat is een aanwinst voor de platen collectie die deze uitgeverij heeft op gebouwd in bijna vier jaar. waarin men de abonnees jaarlijks vier opna men toezond, die soms bestonden uit twee of meer l.p.-platcn. Zo treft men in de collectii opnamen aan van de Franse voorstelling „Gelukkige Dagen („Oh, Les Beaux Jours!") van Samuel Beckett, regie Jean-Louis Barrault, hoofdrol Made leine Renaud; van „Phèdie" vas Ra cine, hoofdrol Marie Bell; „DialVie: des Carmélites" van Bernanos; ...ar- tuffe" van Molière, met Fernand Le- doux; drie stukken van Jules Renard; „De kale zangeres" van Ionesco i oorspronkelijke bezetting. In ons land zou men graag een dergelijk archief hebben, waar theaterliefhebbers zeer concrete herinneringen konden vinden aan geliefde voorstellingen. Platen toneelvoorstellingen schijnen hier ech ter moeilijk op de markt te liggen, Er zijn opnamen uitgebracht van op voeringen als „Cyrano de Bergerac", „Dagboek van een gek", „Gysbrecht van Aemstel" en „De bruiloft van ris en Roosje", maar dat alles is weer vrij lang geleden. Het „klank en beeldarchief" van het toneelmu seum in Amsterdam beschikt welis waar over een reeks van opna men Nederlandse toneelvoorstellingen, maar die worden niet via platen in de handel gebracht. In de Sartre-editie van „L'Avant- Scène" veel informatie over het thea ter van de Franse schrijver. Twee to neelstukken vindt men erin afgedrukt: „La Putain Respectueuse" en „Le Dia- ble et le Bon Dieu". Nadere informa tie die daarnaast gegeven wordt, doet nog eens uit de doeken hoe Sartre de Franse taal verrijkte met een nieuw eufemisme voor het woord „putain". Toen het stuk voor het eerst in Parijs werd gespeeld (1946) weigerde de di rectie van de Parijse Metro onder druk van de pers affiches voor het stuk, be halve wanneer het woord „putain" er niet op voorkwam. Vandaar dat het stuk ging heten „La P.„. Respec tueuse" en vandaar ook dat op de affiches het woord „putain" geheel werd doorgestreept, zodat er te lezen was „La Respectueuse". Het woord „respectueuse" staat nu in woorden boeken als synoniem van „putain". Het Mickerytheater in Loenersloot verleende vorige week gastvrijhefd aan een tamelijk revolutionaire Amerikaan se groep, het „Bread and Puppet Theatre". Men vertoonde „Fire" een om verschillende redenen opmerkelij ke theatergebeurtenis. „Fire" is opge dragen aan vijf Amerikanen, die uit protest tegen het Amerikaanse optre den in Vietnam een eind aan hun le ven maakten door zichzelf in brand te steken, naar voorbeeld van boeddhis tische monniken. Opmerkelijk in deze voorstelling was, dat er totaal geen tekst, laat staan dialoog bestond. Er waren negen tafe relen, waarin het leven werd geschetst van eenvoudige Vietnamese dorpelin gen, die steeds meer te lijden krijgen onder de gruwelijke oorlogshandelin gen. De verschillende taferelen zijn getiteld „maandag", „dinsdag", „woensdag" enzovoorts. Het slottafe reel heet „Fire". De overdracht van gedachten en emoties die niet via tekst kan geschieden, heeft op heel heftige wijze plaats door het gebruik van levensgrote poppen, die vaak niet te onderscheiden zijn van de acteurs. Het ritueel van de voorstelling van „Fire" (anderhalf uur, waarvan de helft aan changementen werd besteed) verliep als volgt: allereerst bracht een actrice ieder een stuk brood, als symbool van de idealen van de groep. „Wij zouden graag de mensen willen kunnen voeden", heeft Peter Schu mann, leider van het gezelschap, in een interview verklaard. Vandaar de broodverdeling, die bij elke voorstel ling plaatsvindt. Dan gaat het doek open. Een tableau wordt zichtbaar. Mensen in een wo ning. Vele mensen, meer dan de vijf acteurs, die in het programma ver meld zijn. Maar het "zijn poppen, alle maal met maskers, in lange zwarte gewaden gehuld. Zeer expressieve maskers voor dit stuk: zonder kleur in een soort betongrijs gehouden. Het doek wordt weer gesloten. Maandag. Het tweede tafereel dinsdag toont de dorpsbewoners bij de maaltijd. En kele poppen beginnen te leven, de ac teurs blijken gelijk te zijn aan de pop pen, waar zij tussen staan. De bewe gingen blijven echter heel traag, heel doordacht bovendien. Langzaam wordt de wreedheid van de oorlog zichtbaar. Bij de eerste voorstelling in het Micke rytheater kreèg het gedeelte dat „vrij dag" genoemd wordt dorpsbewoners rond een sterfbed, met duidelijke ver wijzingen naar Christus' kruisdood een heel opmerkelijke ondersteuning van de natuurkrachten. Toen gesugge reerd was dat de dood was ingetreden bij de persoon, die op het bed lag, kon men de donder horen boven het Micke rytheater. In het draaiboek van de groep was de donder als effect aan wezig, maar dan natuurlijk door een imitatie achter de schermen. I „The Bread and Puppet Theatre" zou nog op de televisie verschijnen, was de bedoeling. Maar er zijn moeilijkhe den ontstaan met de gemeente Amster dam, waar de groep een straatvoorstel- üng zou houden, zoals het zo vaak doet. De gemeente Amsterdam wilde om politieke redenen dit anti-Viet- namstraatgebeuren niet toestaan. Het is te hopen, dat men in ieder geval een manier zal vinden om de nieuwe vormen van deze opmerkelijke groep in ons land ook bekendheid ie geven, omdat het hier weer een van die nieu we uitingen van theater betreft, van waar een stimulans voor het traditio nele theaterleven kan uitgaan. IERS STUK OVER AFSCHEID VAN EMIGRANT De Ierse auteur Brian Friel heeft enkele jaren geleden een misschien tamelijk autobiografisch stuk geschreven, waarin hij het vertrek van een Iers immigrant naar zijn nieuwe vaderland, de Verenigde Staten, schetst. Het stuk heet „Phila- In dit stuk beschrijft Brian Friel de laatste dag; van een vijfentwintigjarige Ierse jongeman, Sean O'Donnell, in zijn ouderlijk huis. Hij ontvlucht het, omdat elke vorm van communicatie met zijn omgeving ontbreekt. De huishoudster zegt hem nog wel wat, maar zijn vrienden zijn oppervlakkige nietsnutten, zijn vader wisselt al lang geen zinnig en Duitse bisschoppen urgeren imprimatur FRANKFURT (KNP) De Duitse ka tholieke uitgeverijen hebben nul op 't rekest gekregen bij de bisschoppen, aan wie zij hadden gevraagd om de vermel ding van het kerkelijk imprimatur in bepaalde boeken weg te laten. Deze vermelding doet veel buitenstaanders denken aan censuur, aldus de motive- De Westduitse bisschoppenconferen tie heeft op het verzoek geantwoord, dat zij niet van het imprimatur kan af zien omdat het kerkelijk recht dit voor schrijft. Van de zijde der uitgeverijen is dit bisschoppelijk antwoord zeer dis cutabel genoemd. Zij zijn van mening, dat een dieper gaand onderzoek van deze kwestie op zijn plaats zou zijn. Dit is meegedeeld tijdens een pers conferentie van de Verenigingen van ka tholieke en protestantse boekhandelaren in Duitsland door dr. Ludwig Muth van de bekende Herder Verlag. De persconferentie was belegd naar aanleiding van een wetenschappelijk on derzoek naar de verspreiding van het godsdienstig geïnspireerde boek. delphia Here I C'ome". een titel die niet vertaald is b(j dc voorstellingenreeks die de Nederlandse Comedie momenteel van dit stuk geeft. De titel is immers die van een bekende Amerikaanse song. treden in het kader van de Gra r eestconccrtcn in D,s«ue cu.au,ue im, vert I LLOlVVllVViivn Altsolo» /ij excelleerde in menselijk woord meer met hem, het meisje waar hij verliefd op was, ls met een ander getrouwd. Nu heeft hij een uitnodiging van 'n tante in Philadelphia, die hem als haar zoon wil beschouwen. Bekend stramien In deze laatste dag thuis ziet Sean belangrijke momenten uit zijn leven nog eens voorbijgaan. Herinneringen komen naar boven drijven. Wat dat betreft volgt het stuk het bekende stramien van het Ierse theater als O'Casey het bijvoorbeeld schrijft: de schilderachtige dronken figuren, de woordenstroom en de relatie van het kind tot zijn ouders. De frappe van het stuk is echter, dat Friel door een bijzonder effect iets geheel nieuws toevoegt aan dit genre. Hij splitst Sean op in twee. figuren, het uiterlijk en het innerlijk. Dat is niet nieuw, maar het helpt hier de vrij rechtlijnige structuurtraditie te door breken. Het uiterlijk van Sean wordt steeds vergezeld door zijn innerlijk, een figuurdie zijn gedachten uitspreekt »i op James Joyce geënte monologen. Het effect, dat door deze splitsing wordt bereikt, is volledig uitgebuit in het totaal van het stuk. Zo zijn er magnifiek geschreven scenes waarin de twee Seans discussiëren over alerlei zaken, zoals de dagelijkse gang van zaken in huis, die op deze bijzondere dag totaal niet afwijkt van het normale schema, de gesprekken die gevoerd worden of die gevoerd zullen worden. „Philadelphia Here I Come" heeft door deze „truc" een bijzonder sterke Zonder raffinement Het kwam er in de voorstelling echter niet helemaal uit. Han Bentz van den i Berg tekent voor de regie, het is onbe- grijpelijk, dat zijn naam in het pro- j gramma staat. De voorstelling mist namelijk het raffinement, dat nodig Is j K. C. Kamerman-Pnjlmschotel Wlm Vesseur Han Bentz v. d. Berg om alle effecten zo volledig mogelijk uit te buiten. Er is bovendien amper slui tend ensemblespel, de voorstelling be staat uit een aantal solonummcrs van diverse acteurs en actrices. Vooral Julien Schoenaerts doet op hinderlijke manier zijn best allerlei heftige mo menten te creëren, maar hij valt vol ledig uit 't totaalbeeld, dat de regisseur voor ogen moet hebben gestaan. En omdat hij de centrale rol speelt, mislukt de voorstelling ook daarom. Wim van den Brink en Nell Koppen spelen goede, hoewel weinig verrassende rollen en er is een reeks van zwak gespeelde bij rollen. Anita Menist ls echter bijzonder fraai als de uit Amerika overgenomen tante. De beste rol van de voorstelling is die van Cor van Rijn (Seans innerlijk), een zeer sterk gecomponeerde en op hoge spanning gespeelde figuur, in wie nog veel van het stuk tot zijn recht komt. Gisteravond was het stuk voor het eerst dn Den Haag. JAN VERSTAPPEN DEN HAAG Ons land telde vorige maand 81.100 studenten. In april vorig jaar waren er 73.300 studenten aan Nederlandse universiteiten en hogescho len ingeschreven. De toename bedroeg derhalve ruim 10,6 procent. f Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het centraal bureau voor de statistiek, Het totale aantal eerstejaars sloeg het afgelopen jaar van 15.000 tot bijna 15.700 (stijging 4,3 procent). De meeste studierichtingen droegen in de stijging van het aantal eerstejaars bij, in het bijzonder de studie in de god geleerdheid (21 procent), maatschap pijwetenschappen (8 procent), waaron der aardrijkskunde (52 procent), op voedkunde (27 procent), geschiedenis (20 procent) en psychologie (11 procent). Paus in 1970 naar Hirosjima ROME (KNP) De Paus heeft aan Setsoeo Jiamada, burgemeester van Hirosjima, gezegd, dat hij in 1970 graag naar Japan wil gaan bij gelegenheid van de 25ste verjaardag van de verwoesting van de stad door de eerste atoombom. Na afloop van een onderhoud met de Paus verklaarde burgemeester Jiama da dat hij de Paus had uitgenodigd voor een bezoek aan Hirosjima in augustus naar aanleiding van de 23ste verjaar dag van de verwoesting van de stad, maar dat het bezoek de Paus in 1970 beter zou passen. Doelen begonnen Gisteravond gaf hel R Ph. O. in de Doelen zijn eerste jubileumconcert bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan. In de loop van de tijd is een van de hoog tepunten geweest de uitvoering run de Achtste en Zesde Symphonic run Muhler tijdens het Holland Festival 1954-7955. en ook nu werd Mahler herdacht daar de uitvoering van Das l.icd von der Frde, waarin liij de schoonheid van het leven op magistrale wijze muzikaal tot uit- drukking brengt. Onder leiding van Franz Paul Decker werd het een goede uitvoering. De soepele en toch indringende wijze van dirigeren brengt het orkest tot hoog tepunten, ofschoon wij de indruk kregen dat het minder beweeglijk en meegaand was dan anders. Met name waren de houten blaasintrumenten aan de harde kant, waardoor het evenwicht met het volume van de solisten wel eens te ver te zoeken was. vooral in het eerste lied. Dit gedeelte wordt gekenmerkt door 'n krachtige als het ware laatste har- tekreet van de mens gecompliceer de melodie en instrumentatie, maar ook daar zal de menselijke stem, ook al wordt deze opgenomen als deel van de instru mentatie, zijn eigen karakter en inbreng moeten laten horen. Vilem Pribyl beschikte over een be hoorlijk volume, zijn stem had under- zljds het nadeel nogal metaalachtig aun te doen. Misschien was dit te wijten dan het feit, dat hij het uiterste moest ge ven. Muzikaal gezien bracht hij het tot een goede vertolking, vooral in het lied: Von der Jugend. De mezzo-sopraan Ja- net, en Baker, nog bekend door het op- de Grand Gala ertolkte de ,Von dei Schönheit". Zuiver van toon en met een goede expressiviteit bracht zij haar par tij. die gecompliceerd is. Bijzonder wer den <aymond Dclnoye en Peter Schen kels met een applaus gehonoreerd van wege hun gaaf spel. Vier delen uit de Haffner-Serenade wei den vooraf uitgevoerd. Het bezwaar dat wij nier zouden willen aantippen is toch wel dat het typische Mozartkariikter door een te sterke nadrukkelijkheid van spelen verloren ging. De eerste concert meester, (labor ltiidmil vertolkte rede lijk de vioolsolo, wnarln toch wel enige onzuiverheid van toon op te merken viel. Gaandeweg de uitvoering werd hlj zekerder van zijn zaak en hij kwam tot een mooie prestatie in het Rondo Alle gro. Dat Fmnz-Pnul Decker tot goede uit voeringen ln staat is. Is zeker. En zijn laatste concerten die hij hier zal geven als dirigent van het R. Ph. Orkest zul len dit wel bewijzen. Dat men oog heeft voor deze Jubileumconcerten mo ge binken uit het feit. dat twee concer ten reeds uitverkocht zijn. Hulp slachtoffers burgeroorlog Biafra DEN HAAG (ANP) De Twccdc- Kamerledon Wcsterterp cn Mommn steeg (beiden KVP) hebben gevraagd of de regering bereid is hulp te verstrek ken i in de slachtoffers in Biafra. In schriftelijk vragen aan minister Luns zeggen beide Kamerleden dat het aan tal vluchtelingen als gevolg van de burgeroorlog ln dit gebied op 600.000 wordt geschat. Devaluatie moet voorkomen ivorden LONDEN (AP) Er is een Interna tionale reddingsactie om de Franse frank te redden van devaluatie en de andere valuta's van de westelijke we reld te beschermen. De Franse han delaars in buitenlandse valuta, de ban ken en de nationale bank liggen stil door staking op een ogenblik dat buitenlan ders en zelfs de Fransen hun franken inwisselen voor buitenlands geld in de huidige politieke crisis. Te midden van de storm zijn de Eu ropese goudmarkten abnormaal rustig en werd er weinig handel gedreven. De prijzen zijn slechts heel licht opgelopen. Zelfs de Fransen traditionele hamste- van goud als bescherming tegen devaluatie, schijnen voor het ogenblik tevreden te zijn met het inwisselen van hun Franse bankbiljetten tegen dollars, Duitse marken of Zwitserse franken. Wisselkantorejn in Bazel en Genève maakten melding van een plotselinge en gedurende stroom Fransen met fran ken die zij willen inwisselen tegen bui tenlands geld. Volgens persberichten waren er bij die met koffers vol bank papier de wisselkantoren binnenstapten per auto de grens te zijn overgeko- Irnstiger was het Arias gekozen als president van Panama MEXICO-CITY (DPA) Tol presi dent van de anderhalf miljoen inwoners tellende Middenamerikaanse republiek Panama is oppositieleider Arnulfo Arias gekozen. Toen 76 procent van de stemmen ge teld was, verklaarde de leiding van de verkiezingen Arias tot overwinnaar. De 67-jarige arts is ook in 1940 en 1949 tot president gekozen. Beide keren is hij voor de afloop van zijn ambtstermijn ten val gebracht. Hij is rechts georiën teerd. Zijn ambtstermijn van vier jaar begint op 1 oktober, wanneer de huidi ge president Robles heengaat. Nieuwe sancties tegen Rhodesië NEW YORK (Reuter) De Veilig heidsraad heeft gisteravond met alge mene stemmen een resolutie aangeno men, die omvangrijke dwingende sanc ties tegen Rhodesië inhoudt Voor het eerst bij de behandeling van Rhodesië door de raad stemde Frankrijk ook voor. Eerder stond het op het stand punt dat Rhodesië ccn Brits probleem vormt, waarmee de V.N. zich niet mag bemoeien. LOUISVILLE (AFP) In Louisville in de Amerikaanse staat kentucky zijn gisteravond twee doden gevallen bij een nieuwe golf van gewelddaden in de negerwijk. Een van de slachtoffers werd door een politieman doodgeschoten, de andere werd door de eigenaar van een slijterij gedood. franken in belangrijke bankcentra met daarmee gepaard gaande verkoop orders voor Franse franken door bui tenlandse handelaars en zakenlieden. De Bank Internationale Betalings moest niet gewenste franken in West- Duitsland opnemen. Dit werd gedaan tegen een koers van 4.9740 francs per dollar, het laagste peil toegestaan on der internationale monetaire overeen komsten. In België nemen de banken slechts een beperkt bedrag in Frans geld aan. Niettegenstaande de moeilijkheden die de centrale banken ondervonden heb ben van de stugge Franse houding inza ke internationale monetaire hervormin gen, hebben zij geen andere keuze dan de Fransen te helpen. Als de frank plot seling inzakt zal het handelspatroon van de EEG verstoord worden. Andere landen zouden dan waarschijn lijk met de Franse frank devalueren en het reeds wankele internationale mone taire systeem zou ineenstorten. Zwitserse bankiers voorspellen open lijk devaluatie van de frank na de crisis omdat zij van mening zijn, dat de loon eisen die voor de Franse arbeiders inge willigd werden 'n nieuwe inflatie zullen ontketenen. Devaluatie werd van de hand gewezen door Pierre Uri, de Fran se socialistische woordvoerder voor fi nanciële aangelegenheden en mogelijk minister van Financiën in een linkse re gering na De Gaulle. Jeugdorganisatie wil krachtiger aanpak werkeloosheid DRONTEN (ANP) De raad van af gevaardigden van de Nederlandse Jeugdgemeenschap (NJG), die 55 jeugd- en jongerenorganisaties vertegenwoor digt en in Dronten vergaderde, heeft ln een telegram aan de voorzitter van de Tweede Kamer zijn ongerustheid uitge sproken over de onvoldoende maatrege len van de regering ter bestrijding van structurele jeugdwerkloosheid tot dus ver. Vooral voor werkloze ongeschoolde jongeren tussen 19 en 24 jaar zouden I verderstrekkende vormingsseholingsacti- viteiten moeten worden ondernomen. In het telegram wijst de raad verder op de duizenden schoolverlaters, die binnen- kort weer in het arbeidsproces moeten j worden opgenomen. Apart effekt: ceintuur met 2-kleurlg Helanca, St. Tro- grote gesp op uni-broekjel pez model met ceintuur! Bovenstukje streep-of ruit- Topje contrasterend afge- dessin, de stof licht-luchtig biesd, keuze uit vele kleu- antron. Maten 38/44 rencombinaties 36/44 Elegant met rok: unl fan- Bedrukt antron badpak met schakelsluiting Eftan kleedt «lank: nauw- tas!» Helanca badpak, wit aan de ha|s |age contrasterend op blauw, bruin cl marine met grap- la9® ru9- Veelkleu- pige knoopgarnering 36/46 rig dessin met als hoofdkleur groen, y|| wm blauw of oranje, fcW maten 38/44 "Stekelige" badmuts (maar Alleen in de HEMA heel zacht) met stnk 4.75 Berg badgoed in badstof badtas. Vele kleu- -encombinaties, stevige draagband 11.75 aansluitend Helanca-bad- pak in unl nociala (bruin) freséa, aranclo. aqua en reale (blauw). Met smalle schouderbandjes. ovale lage, lage rug. Maten 36/46 LEIDEN AlPHEN Uw warenhuis heeft gedurende deze dagen op diverse afdelingen,coupons tegen een zo laag mogelijke prijs. 0.a.japonstoffen,voeringstof£en, gordijnstoffen, pyamaflanel etc. Een duidelijk aanwijzing COUPONDAGEN wijst U vanzelf de weg naar coupons voor zeer aantrekkelijke prijzen. Er is altijd wel een coupon voor U bij! Tokheim N.V., Lammenschansweg 130 Leiden, telefoon 31541 Assemblegebedrijt van benzinepompen EEN JONGE MEDEWERKER Daar het typen van staten en over zichten mede tot zijn taak zal behoren, s vaardigheid op de schrijfmachine ge- Dok zij die dit jaar examen doen kun-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7