Europa Cup te pronk in Manchester GEORGE BEST LEIDDE K.O. VAN BENFICA IN GLORIEDAG VOOR MANAGER MATT BUSBY Willy d. vervangt Kuylen Cruyff Wembley jubelde in verlenging mm- GROTE KLASSE ONTBRAK IN OLYMPIA'S TOER Eusebio alleen kon het ook niet Eindoverwinnaar Leen de Groot in vorm DONDERDAG 30 MEI 1968 DE LETDSE COURANT PAGINA 11 LONDEN In triomf voerden Bobby Charlton en zijn mannen de Europa Cup langs brullende, zingende en vooral fees tende tribunes. Manchester United had Engeland voor de eerste keer in de dertien jaar geschiedenis deze zo fel begeerde trofee geschonken. Het Wembleystadion jubelde gelijk twee jaar tevoren, toen Engeland er de wereldbeker veroverde. Manchester United had zijn manager, de vermaarde Matt Busby, die overal in de wereld grote sympathie geniet en van wie Benfica's trainer Otto Gloria voor de wed strijd zei: „Als we verliezen, dan gun ik Busby zo graag de cup", een gloriedag bezorgd. Manchester United, Engeland juichte, maar o, wat hebben de Mancu nians ook een grote teleurstelling moeten verwerken. Na in de achtste minuut van de tweede helft door aanvoerder Bobby Charlton de leiding te hebben genomen en van dat moment af de strijd te hebben be heerst, moesten zij plotseling een stap terug, toen Graca de voorsprong teniet deed: 11 acht minuten voor tijd. Het werd zelfs nog zeer dreigend voor de En gelsen, maar zij haalden de verlenging, waarin de 100.000 toeschouwers van de ZEIST Willy van der Kuylen zal de geblesseerde Johan Cruyff ver vangen als rechtsbinnen van het Nederlands elftal, dat vanavond in het Olympisch Stadion tegen Schotland uitkomt. „Er was nog een andere mogelijkheid", zei bondscoach George Kessler nadat hij gistermiddag op het KNVB-sportcentrum te Zeist de training had afgesloten. „Ik had Sjaak Swart als rechtsbuiten kunnen opstellen en Klijnjan de plaats van Cruyff kunnen laten overnemen. In de voorbereiding op de wedstrijden van het wereld kampioenschap heb ik er evenwel de voorkeur aan gegeven een andere rechtsbuiten te proberen. Klijnjan heeft trouwens al eens eerder als rechtervleugelspeler in het Oranjeteam gespeeld, namelijk vorig jaar september in Amsterdam tegen Oost-Duits- land". Kessler benadrukte dat het niet opstellen van Sjaak Swart beslist niet betekent dat de Ajacied geen nieuwe kansen zal krijgen. „Dat ik Willy van der Kuylen heb ver kozen", aldus de bondscoach, „houdt allerminst in dat Swart bij de verdere ont wikkeling van het Nederlands elftal in de voorronde van het wereldkampioenschap wegvalt". Opstelling Schotland Het Schotse elftal is als volgt samengesteld Doel: Clark (Aberdeen); achter Fraser (West Bromw. Albion), Mc Creadie (Chelsea), Moncur (Newcastle United) en Mc Konnon (Glasgow Rangers); nndden:J3. Smith (Glasgow Rangers) en Anderson (Glasgow Rangers); v< Albions, Mc Lean (Dundee), Greigh (Glasgow Rangers) Favoriet won Derby EPSOM Sir Ivor, een in Ierland getrainde Amerikaanse hengst, heeft gis teren in Epsom de 189e Engelse derby gewonnen. De door de Britse jockey Lester Piggot gereden Sir Ivor had een voorsprong van anderhalve lengte op Connaught en Mount Athos. Sir Ivor was het eerste als favoriet gestarte paard dat sinds 21 jaar op het 2.414 meter lange parcours inderdaad de snelste was. Gouden Zweep verschoven DEN HAAG De draverij om de houden, is verschoven naar zondag 9 juni in Groningen zou worden ge houden,, is verschoven naar zondag 7 juni. Prins Bernhard heeft zich weder om bereid verklaard de Gouden Zweep uit te reiken. RONDE VAN ITALIË limenez eerste in bergetappe LAC-DE-CALDONAZZO jaard Julio Jimenez heeft gisteren de ste bergetappe van de Ronde van Italië, de negende rit van Brescia naar Lae-de- Caldonazzo (210 km) gewonnen. Jimenez had een voorsprong van twee minuten en drie seconden op de leider in hel alge meen klassement, de Italiaan Michelle DnnceUi, die de sprint won van een groep je favorieten met Felice Gimondl (derde), Eddy Merckx (vierde) en Vittorio Adomi (vijfde). Onze landgenoot Cees Haast, na het uitvallen van Bart Zoet. de enige Neder lander ln de Giro. eindigde op de 42ste plaats met een acherstand van ruim 17 minuten. Jimenez, tweede ln de Ronde van Frankrijk van vorig jaar. toonde zich de beste klimmer op de 1650 meter hoge „Monte Bondonne". Herrera trainer van AS Rome? MILAAN Helenio Herrera, de Ar gentijnse voetbalcoach treedt wellicht in dienst bij AS Rome. Volgens het sportdagblad „Gazetta del- lo Sport" uit Milaan hebben Herrera er bestuursleden van Roma dinsdag in het geheim een ontmoeting gehad in Bolog na. Volgens het blad zou de overeen komst al gesloten zijn. Herrera zou vooi één seizoen 70 miljoen lire (96.000 dol lar) krijgen. Verspringster sprong ver BERLIJN De Duitse verspringster Heide Rosendahl heeft gisteren in BerlUn x bü winderig en koel weer voor de beste De Span- seizoenprestatie gezorgd met een afstand 6 meter cn 48 centimeter. Eerder n zij tot 6.38 meter. De uitslag Del Isle (Fr.) 8 40,28. op S.4J. 5. Adomi (Italië) op 4.17. 6 Gimondl (Italië) op 4.52. 7. Vanneste (België) op 8.27. Motta (Italië) op 8.08, 10. Bahmamlon (Ita- 114») op 0,08, 10. Gablca (Spanje) op 11, SL. In Mainz noteerden enkele Westduitse atleten en atletes eveneens prestaties van wereldformaat. Amelie Koloska wierp de speer naar de respectabele af stand van 55 meter en 41 centimeter er Michael Sauer won het hinkstapspringen met 16.28 m. Belgische beker voor FC Brugge BRUSSEL FC Brugge heeft gister avond na een dramatische strijd beslag gelegd op de Belgische voetbalbeker. In het Brusselse Heyselstadion zagen 40.000 toeschouwers FC Brugge tegen Beerschot in de finale een voorsprong van 10 nemen, maar in de tweede helft werd de stand gelijk. In de verlenging werd niet meer ge scoord, zodat na twee uur voetbal straf- schoppen de beslissing moesten brengen. Zowel Brugge als Beerschot schoten Tomeloos vielen de Mancunians in de verlenging aan. Zelfs Bill Foulkes drong tot pal voor het Benficadoel door. Samen met David Sadler (liggend) en Oeorge Best probeert hij de Portugese doelman te verschalken. ene sensatie in de andere vielen. In een korte spanne tijds gaven George Best, Bobby Charlton en Brian Kidd Manchester United een voorsprong van 41. De strijd, grimmig van de eerste tot de honderdste minuut, was beslist. De sterkste had ten slotte gezegevierd. De meest compléte ploeg met de grote figuren Bobby Charl ton, George Best, John Aston en doelver- dediger Alex Stepney. Te veel moest het bij Benfica van één man komen: Eusebio da Silva Ferreira. Hij was echter de een ogige met doelman Jose Enrique in het land der blinden. Grimmig was de strijd van de eerste minuut af. Manchester United ondernam dadelijk na de aftrap de eerste aanval, die ook de eerste vrije trap bracht, waar mee een lange reeks werd geopend. Het grootste gevaar school voor de Portuge zen op de vleugels, waar John Aston en George Best met razendsnelle rushes hun tegenstander te vlug af waren. Maar dat niet alleen. Met haarscherpe passes lanceerden zij ook hun medespelers. Benfica moest wel geregeld aan de noodrem trekken om het gevaar te kun nen bezweren. Een geweldig tumult barstte in de ze vende minuut los, toen George Best „plat" ging. Het zou nog maar het begin zijn. Want in de volgende minuut ont aardde het eerste treffen tussen Eusebio en Stiles ook al in een wanorde. Eusebio kwam ten val liet zich vallen, zelden de Engelsen maar scheidsrechter Lo Bello kende geen pardon en gaf de Por tugezen een vrije schop. Eusebio zette zichzelf achter de bal, die echter in het juist iets te hoog. De bal stuitte uit het diagonale schot af op de lat ver buiten bereik van doelman Stepney. De Engelsen bleven gevaarlijker door hun beter georganiseerd en met meer mankracht uitgevoerde aanvallen. Brian Kidd gaf David Saddler een mooie schietkans, maar deze faalde. Toen Best na een kwartier wederom, nu gesand- wiched door twee Portugezen, met de neus op het gras geduwd werd, kwam Crerand naar voren om de vrije schop te nemen. Eusebio kopte de bal weg. Als een stoomwals Steeds duidelijker werd het, dat de Italiaanse scheidsrechter voor een moei lijke taak zou komen te staan. Mede door niemandsland terecht kwam. Scherper j zijn niet steeds geheel duidelijk beslls- richtte de zwarte parel" in de elfde mi- singen. waarmee hij dc spelers prikkel- nuut. Torres legde hem de bal voor de j de. werd steeds meer gespot met de wet- voeten en met een magnifieke schijnbe- ten der sportiviteit. In de negentiende weging haalde Eusebio Stiles uit balans. minuut maakte Benfica's achterspeler Hij slipte langs hem heen en richtte.. Humberto het ln Lo Bello's ogen te bar Bekroning op een grandioos werk. Bobby Charlton (rechts) en Shay Brennnn voeren de Europa Cup door jubelend Wembley. Achter Charlton veteraan Bill Foulkes en Brian Kidd. toen hij het wederom op Best had gr munt. Lo Bello greep het strafbockje uit de achterzak en ruimde een bladzij ln voor Humberto. De Engelsen bleven voorlopig aandrin gen, doch het beslissende schot ontbrak. Zelfs toen Sadler ln de 28e minuut alleen voor Enrique verscheen. Zijn schot mis- te het doel op metera. Twee overtredin gen tegen Torres, die beide keren ln de rug werd geduwd, gaven Benfica twee kansen. Eusebio lichtte de tweede keer 't best. Vla 't muurtje caramboleerde de bal evenwel fortuinlijk ln de handen van doelman Stepney. Deze, door de Mancunians aangevoch- te, beslissingen deden het vuur hoog op- j laaien. Eusebio velde in de 36e minuut zelfs Crerand. die k.o. ging. Scheidsrech ter Lo Bello die er met de rug naar toe stond, gaf een vrije schop aan Benfica. Stiles trachtte Eusebio nog als een stoomwalB van de aarde te vegen, maar zich van geen schuld bewust.. Ixi Bello dacht er echter anders over. Het rustsignaal bracht even opluchting .zo wel binnen de lijnen als op de roerige tribunes, vanwaar de Engelsen de Por tugese Bpelers, toen zij zich naar de kleedkamers begaven, uitfloten. Luchtbel De thee bleek een kalmerende wer king op beide ploegen te hebben gehad, waarbij dan weliswaar geen hartig hap je, maar ongetwijfeld wel een hartig woordje het zijne er toe zal hebben bijge dragen. Met andere strijdmiddelen zou het duel beslist moeten worden en daar voor had Manchester United naar 't bes te wapen gegrepen. In een hoog tempo ondernamen zij een offensief. Tot twee maal toe vuurde John Aston uit de lin kerflank Jose Enrique was op zijn post. In de achtste minuut echter had hij geen verweer tegen de kopbal waarmee de aanvoerder Bobby Charlton een hoge voorzet van Sadler afrondde. Hoog in de hoek draaide de bal ln het Portugese doel: 1O. Het stadion stond op zijn kop. Het rood wit, in allerlei variëteiten door de duizen den Manchestersupporters meegedragen, slingerde als kleurige serpentines door de door. Het doelpunt, dat In de volgende minuut de doorgebroken George Best scoorde, was echter een luchtbel Bost stond bulten spel. Een 2de poging waagde Best in de vijftiende minuut. Hij ont nam de bal aan Humberto en ging al leen op doel Hf De uitgelopen Enrique greep echter tijdig ln. De Portugezen konden hot hoge tempo niet volgen cn moesten Manchester Uni ted het initiatief laten. De Portugezen kwamen nauwelijks tot een behoorlijke al. En het schot dat Eusebio in de negentiende minuut loste, was meer een ■ertwijfelde dan een serieuze poging. Het vas de 25-jarige doelman Jose Enrique, die Benfica weer vertrouwen gaf en de hoop. dat nog niet alles was verloren Met fabuleuze reddingen hield hij ln de achtentwintigste minuut Best en Sadler van doelpunten af. One-man show De Portugezen putten hieruit moed, zetten een aantal tegenacties op cn had den onverwacht in de vierendertigste minuut succes. Uit een voorzet van Au- gusto kopte Torres de bal voor doel, waar Eusebio hem liet lopen voor Jaime Gra- i, die feilloos Inschoot: 11. De strijd was weer open. De diep te leurgestelde Mancunians konden 't niet geloven. De zege. die zo dichtbij was, was hun ontglipt. Benfica, nu profiterend van de inzinking bij de Engelsen, die bo vendien de tol moesten betalen voor hun hoge inzet in het eerste half uur van de tweede helft, kwam geweldig opzetten Uit een voorzet van Coluna kopte Torres rakelings over. En toen kwam de one man show van Eusebio Uit een moeilijke hoek schoot hij eerst na een prachtige solo in de handen van Stepney, die dadelijk weer zijn handen moest warmen aan "n kogel van de doorgebroken Eusebio. En Euse bio besloot zijn show met 'n kopbal vlak langs de paal. Ontredderd In tweemaal drie kwartier was geen beslissing verkregen. Een verlenging was het gevolg en hierin zou Manchester Uni ted voetbalgeschiedenis schrijven. Benfi ca werd ln een tijdsbestek van tien minuten weggespeeld en het publiek, dat met handgeklap en liederen zijn fa vorieten alle eer bracht, die zij verdien den. en hun grote vreugde uitte over de naderende zegepraal van Manchester United, viel van de ene sensatie ln de andere ln «Ie tweede minuut van de ex- speeltljd diende George Best met 'n solo. waarin hij ook doelman Enrique onspeelde, na te hebben geprofiteerd een mistrap van Huberto. Benfica kaakslag toe, waarvan het niet meer herstellen. et een nieuwe voorsprong als grote steun in de rug trok Manchester United dadelijk weer ten aanval en het doelpunt Brian Kidd, die tweemaal Inkopte, dc tweede keer met succes de eerste keer sloeg Enrique de bal te rug betekende voor de Portugezen de knock out: 31. Nog was echter Man chesters scorlngdrlft niet bevredigend. Nadat uit een voorzet van Best de bal via een tegenstander tegen de lat was ge komen, sloeg Bobby Charlton munt uit een combinatie met Brian Kidd. De ont redderde Portugese defensie had er geen verweer tegen. Charlton verhoogde d« voorsprong tot 41. Geen wonder De champagneflessen konden worden ontkurkt. Slechts een wonder zou Benfica kunnen redden. Maar niemand, die daar in geloofde. Ofschoon de Portugezen ook zelf dat besef moeten hebben gehad, ble ven zij tot het uiterste toe strijden om de smaad, die zij ln het eerste kwartier van de verlenging op zich hadden geladen, uit te wissen. Het gelukte hun niet. Tot en kele keren toe, vooral bij acties van Eu sebio, kreeg doelman Alex Stepney nog gelegenheid zich te onderschelden. De „zwarte parel" schitterde wel, maar hij kon de Engelse verdedigers niet verblin- Het stadion vierde de eerste Engelse overwinning in het Euro pese bekertoernooi van de lands kampioenen met een uitbundig feest. De Europa Cup staat nu te tribunes. Maar Manchester United gingpronk in Manchester. AMSTERDAM Zonder veel moeite heeft Leen de Groot de leiderstrui in Olympia's Toer. die htf zaterdag in de rit van Waalwijk naar Heerlen had veroverd, naar Amsterdam gebracht. Daar, in de eerste Van Swindenstraat, won Ben Janboers van de organiserende vereniging de laatste etappe uit een kopgroep van zeven renners, die echter een te geringe voorsprong had om de 22-jarige De Groot ook maar een moment in verlegenheid te brengen. Voor De Groot, een van de geselecteer den voor de Ronde van de Toekomst en de Spelen van Mexico, betekende de zege in deze toer de definitieve aanwijzing voor de „kleine toer", die volgende week donderdag in Thonon-les-Bains D« Utrechter is bijtijds in vorm gekomen. In het voorseizoen vond men zijn naam vrijwel niet on der de prijsrijders, ook-al omdat de „voorlopigen" van Middelink in elke wedstrijd geen kans kregen om hun kunnen te tonen. Er werd door de hele meute op deze knapen gereden. Pas in de ronde van de Haarlemmermeer liet De Groot zich zien. Hij boekte daar een omstreden spurtzege voor keer raak, maar in de tweede serie schoot I Rink Comelisse, maar bleek uit deze situatie FC Brugge met meer beheersing! IVering hebben getrokken. In Heerlen, weer De Groot de etappe won en de oranjetrui van Leen Poortvliet overnam, bestond er geen twijfel over zijn overwinning. Toen spurtte De Groot voluit door, tot hij over de meet was en versloeg Matje Gerrits met zeker een halve lengte. Daarna heeft De Groot, die kon bogen op de steun van de onder leiding van oud-wereldkampioen Ge Peters tot een hechte formatie gesmede Ca- ballero's, zijn leidende positie als een echte „grote" geconsolideerd. De mannen van Peters, die ook nog de hoofdprijs in het ploegenklasse- ment in hun zak staken, controleerden na de greep naar de macht van De Groot dc koers, of dat nu was in de Zuidlimburgse heuvels of op de smalle weggetjes op de laatste dag ln de delta van de IJssel en vervolgens door de lommerijke lanen van de Veluwe en het Gooi. In die laaste rit werd ploegmakker Henk van Vught de vaste verdediger bij de uitlooppogingen die zich nog talrijk aandienden. Meestal waren het coureurs, die minstens vier of vijf minuten achterstand hadden en omdat daarin steeds Van Vught mee ging, bestond er geen enkel gevaar voor de garde Peters Ook niet, toen tenslotte de be slissende ontsnapping na 154 kilometer in de bui tenwijken van Hilversum tot stand kwam. Voor Olympia was het een verheugend slot van deze toer, toen Janbroers van zeven vluchters de spurt zege opeiste. Maar zijn tromf ging verloren in de feestvreugde van de Caballero's van Peters, die alleen ln het puntenklassement de eer aan de Limburger Jan Krekels moesten laten. Niet zwaar genoeg Olympia's Toer was weer voorbij. Organisatorisch was dit grootste amateurevenement in ons land •en groot mooes gwwordtn, gportief gezien viel er nog wel het een en ander aan te merken. Op nieuw heeft men moeten concluderen, dat het parkoers niet zwaar genoeg was om beduidende afscheidingen tot stand te brengen. Alleen ln de rit van Waalwijk naar Heerlen ontstond door het grote aantal kilometers een gat van betekenis, dat achteraf beslissend blijkt te zijn geweest Aan een beter parkoers wordt echter nu al door de mannen van Olympia gewerkt. Daarnaast werd het duidelijk, dat het aan echte grote klasse ontbrak. Daarvoor had René Pijnen kunnen zorgen, maar hij moest met een hiel- blessure thuisblijven. Ook Fedor de Hertog had de vedettenrol kunnen spelen, maar hij is nog steeds niet de gevolgen te boven van de ernstige val van het vorige jaar. Fedor was nu een figu rant, die voor de laatste rit uit de koers verdween, omdat hij dinsdag bij een valpartij toch pijnlijk letsel had opgelopen. Versterking Aan de andere kant heeft Olympia's Toer weer enkele namen naar voren gebracht, die de toch al brede laag onder de top zijn komen versterken. Dat zijn de Noordhollander Nanno Bakker, die als tweede achter De Groot eindigde, de Brabander Frits Hoogerheide, winnaar van de derde prijs, vervolgens de Helmondenaar Piet van der Kruis en zeker ook Peter Leglerse. Zij traden uit de schaduw en schaarden zich onder de elite. De uitslag van de laatste etappe luidt: 1. Janbroers 4.14.19 (met bon. 4 14 04), 2. Zantlngh z.t. (met bon. 4.14.09). S. Van Vught z.t. (met bon. 4.14 14), 4. Duyker, 5 Bogers. 6 Prinsen, 7. Deelen. allen in dezelfdo tijd als Janbroers. 8. Jansen 4 16.05, 9. Douma, 10. Krekels, 11. Bravenboer, 12. CorneUsse, 13. Wilczek (Pol.), 14. Nlcuwkamp, 15. Leunls, 16. Groen, 17. Brouns, 18. 'Hansen. 19 Gazda (Pol 20. Oversen (Den.) allen ln dezelfde tijd als Jansen. Algemeen klassement Algemeen klassement 1 De Groot 22.29.32. 2. Bak ker 22.30.11, 3 Hoogerheldc 22 30 15. 4 Holst 22.30.37. 5. Leglerse 22 30 38. 6. Van Vught 22 30.45. 7 Gerrits 22.30 49, 8. Van Katwijk 22.31 04. 9 Rent meester 22 31.05. 10. v. d. ix?euw 22.31 35, 11. v. d. Kruys 22.31.43, 12. De Koning 22 31.45, 13. Dccl.-n 22.32.14, 14. Jansen 22.32 26, 15. Krekels 22.32 40, 16. Serpentl 22.33.11, 17. Riem 22.33.18, 18. Prinsen 22.33.25, 19 Snijder 22.33.25, 20. Lcferlnk 22.33.49 Puntenklassement Puntenklassement: 1. Krekels 74 pnt., 2. Jansen 72 pnt., 3. Gerrits 60 pnt., 4. De Groot 58 pnt., 5. Nieuwkamp 57 pnt. Naar Ronde van de Toekomst De Sportcommlssie van de KNWU heeft in over leg met wegcoach Joop Middelink de volgende acht renners aangewezen voor dc Ronde van de Toekomst, die op donderdag 7 Juni in Thonon-les- Bains van start moet gaan René Pijnen (Woens- drecht). Joop Zoetemelk (Rijpwetering). I^cn da Groot (Utrecht). Jan Krek. Is (Born), Cees Rent meester (Ovezande), Wim Prinsen (Hank), Henk van Vught (Boxtel) en Jaak Fijters (Weeld.Bel gië). Hoewel de kans bestaat dat René Pijnen door een hlelblessure niet zal kunnen starten zijn er nog geen reserves aangewezen

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11