mening Geld nodig? Leen het van de Finata Bank. Autobedrijven ontwikkelden zich gunstig Badstof FINATA BANKnv. Hartelijk welkom! Oók op vrijdagavonden van7 tot 9. PAGINA 8 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG ,1 1968 Kerkelijk vredesgesprek Naar aanleiding van uw berichten over het kerkelijk „vredesgesprek", ver zoek lk u het volgende te publiceren, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Al geruime tijd was er, geheel ver trouwelijk, sprake van het gesprek dat op 20 mei te Doorn moet plaatshebben. Er moest naar buiten niets van bekend worden en slechts met goedvinden van de gehele vergadering zouden er later mededelingen aan de pers worden ge daan. Nu het vertrouwen klaarblijkelijk is geschonden en mijn naam in deze zaak is genoemd, heeft het geen zin meer om volledige geheimhouding te betrachten. Op 2 april ontving ik van de heer W. Goddijn, samen met 43 anderen een verzoek, deel te nemen aan een gesprek te Doorn. De uitnodiging was opgesteld in overleg met de twee redactieleden van Confrontatie. Het initiatief is geheel uitgegaan van Goddijn, als ik het wel heb, die handelde in opdracht, of op wens van kardinaal Alfrink. Bij de uitgenodigden behoorden, be halve de door u in uw blad genoemden, ook personen als H. Oosterhuis, aalmoe zenier P. G. M. Schoonebeek, prof. J. Th. Snijders, pater R. Koper, mr. H. W. van Doorn, e.a., een merkwaardig ge zelschap, waarvan men zich moest af vragen, waarom het zo en niet anders was samengesteld. Veelbetekenend was ook het ontbreken van namen van per sonen die blijkbaar aan een van de uit nodigers niet sympathiek waren. Persoonlijk heb lk aan deelname drie voorwaarden verbonden: 1. Bekendmaking van de naam van de persoon die de bijeenkomst zou leiden. 2. Het opstellen van een agenda, zo dat men kon weten wat zou worden behandeld, zodat men er zich op zou kunnen voorbereiden. 8. Verklaring dbor alle aanwezigen, dat zij zonder enig voorbehoud of men tale restrictie de geloofsbelijdenis aan vaarden, zoals deze het vorig jaar door de Congregatie voor de Geloofsleer is opgesteld en door de Paus bekrachtigd. Deze is te vinden in de Acta Apos- tolica Sedis van 20-12-1967, p. 1058. Zij begint met: „Ik N.N., geloof met 'n vast geloof en belijd alles, tot in bijzonder heden, wat vervat is in de geloofsbelij denis, en wel(Hier volgt het credo der h. mis). Daarop volgt: Bovendien aanvaard en neem ik vast aan alles, tot in bijzonderheden (omnia et singula) wat door de Kerk met betrekking tot de leer van geloof en zeden, hetzij in een plech tig oordeel is gedefinieerd, hetzij door het gewone leergezag is bevestigd en verklaard, op de wijze waarop het door de Kerk wordt voorgehouden, in het bijzonder wat betreft het geheim der heilige Kerk van Christus, haar sacra menten en hut offer der mis en ook het oppergezag van de Paus van Rome". In mijn brief aan Goddijn had ik speciaal gewezen op het in Vaticanum 1 gezegde: „Als iemand zegt dat het kan gebeuren dat men aan de door de Kerk voorgehouden dogma's zo nu en dan, volgens de vooruitgang der wetenschap, een andere zin moet geven dan die de Kerk erin heeft begrepen en er nog in begrijpt: hij zij buiten de Kerk". Met betrekking tot mijn eerste voor waarde heb ik antwoord ontvangen dat de vergadering, althans in het begin, door pater Goddijn zou worden voorge zeten (dus niet door een neutraal per- Met betrekking tot het tweede punt werd mij op 6 mei definitief geantwoord dat op het verlangen van mij en ande ren, dat een agenda zou worden vast gesteld (een meest redelijk verlangen, dunkt mij, wanneer men zes uur moet vergaderen) niet zou worden ingegaan. Wat het derde punt betreft, in drie brieven die ik hierover van pater God dijn heb ontvangen, is hierover geen woord gerept. In dit laatste punt is ech ter de kern van de zaak gelegen. De vrijzinnigheid heeft in katholiek Neder land zo'n grote vordering gemaakt, dat zij er zich solied heeft geïnstalleerd. Was daar niet de wereldkerk, van wie men zich (nog?) niet wil afscheiden, dan zou het pleit voor de vrijzinnigen in principe zijn gewonnen. Nu zijn er mensen, die zich tegen deze stand van zaken verzet ten en hiertoe behoort 'n aantal der door pater Goddijn uitgenodigden, kortheids halve (maar onjuist) aangeduid met de naam „Confrontatiegroep". In zijn befaamde redevoering te Am sterdam heeft W. Goddijn gezegd, dat deze groep „pastoraal begeleid" moet worden. Daarmee is hij mi kennelijk bezig. Wie aan deze begeleiding behoef te heeft, ga zijn gang. Ondergetekende beslist niet. Het gaat in de hele zaak om niets meer of minder dan of in de Katholieke Kerk de vrijzinnigheid zal worden ge duld of niet. Zij kan er niet in worden toegelaten op straffe van haar eenheid te verliezen en haar aard. Wij zullen dan het schouwspel zien, dat het protes tantisme al zo lang te zien heeft gege- PETER STUYVESANT vei <21 vva ar U gaat of staat op de open wij'de wereld, ^/esant is er en reist mee! ïtuyvesant, jongste der wereldmerken, met het kloeke King Size formaat en het superieure wonderfilter. Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! ven. Wie meent het katholiek geloof niet m'eer te kunnen delen, hij verlate d« Kerk. Ook Jesus heeft zijn leerlingen gevraagd: „Wilt ook gij niet heengaan?"; (Joan. 6. 68). Er wordt van niemand ge vraagd te handelen in 6trijd met zijn overtuiging. Maar het kan niet worden: geduld, dat binnen de Kerk het geloof wordt uitgehold en de christelijke moraal ondermijnd of zelfs, zoals op veel pun ten der seksuele moraal, eenvoudig wordt afgeschaft. Het heeft een diepe zin gehad, dat Paus Joannes bij het begin van zijn concilie publiek, geknield, allereerst de geloofsbelijdenis heeft uitgesproken: het credo en die van Trente. Dit voorbeeld vindt in Nederlandse bijeenkomsten geen navolging. Ik kan het uitblijven van een ant woord op mijn derde vraag slechts al- een erkenning beschouwen dat ondei saamgeroepenen geen eenheid VJ loof bestaat. Daarmee is de hele bijeen komst bij voorbaat tot mislukking ge doemd, al zal zij wellicht voor propa gandistische doeleinden worden gebruikt of misbruikt. Op de laatste, definitieve deelnemers lijst staan 41 namen; de laatste vijf zijn die van het bureau van Pastoraal In stituut. Daarbij is die van H. Divendal, die voor communicatie met de pers zorg zal dragen. U dankend voor de plaatsing. J. P. M. van der Ploeg O.P. Prof. mag. dr. hoogleraar te Nijmegen. Straatgespuis Parijs. Het was in 1988. De beschuldigde stond vóór de balie en luisterde n vermanende woorden van de edelacht bare. „Begrijpt u niet, dat u een gevaa- is voor de maatschappij? U bekogelt d- politie met stenen en dakpannen; steekt tientallen particuliere auto's 1 brand en gooit ze in de gracht; u plun dert winkels en laat ze in vlammen op gaan; u smijt stenen en straatkeie: door de ruiten van autobussen, zoda' vrouwen en kinderen naar ziekenhuize; moeten worden gebracht. Dat alles het werk van straatgespuis. Heeft u daartegen nog iets in te bren. gen?" „Jaweleh.... edelachtbare Twintig jaar geleden was er ee die de agenten met stenen en dakpannen bekogelde; die tientallen particuliere f auto's in brand stak en in 't water gooi de; die winkels plunderde en de fik er in stak; die autobussen met vrou- kinderen met keien te lijf ging, zodat de onschuldige slachtoffers kermend van pijn werden weggedragen; die dus het zelfde deed als ik; maar nu zit hij al; edelachtbare hier vóór mij, om mij - straatgespuis te veroordelen wegen de misdaden, waarin hij mij twintig jaar geleden is voorgegaan." Het edelachtbare antwoord heb ik he laas nooit vernomen. J.v.d.H Vredesgesprek in Doorn In „Het Binnenhof" van 21 mei J.l. staat onder de titel „Vredesgesprek in Doorn.... stijl Confrontatie heftig aan gevallen". Achter een „stijl" staan per sonen! Dus de meer vooruitstrevende vleugel in de Kerk van Nederland viel „mensen" aan „heftig" nog wel. Niet te rijmen met hun slogans over mede menselijkheid nog minder met de op zet van een „Vredesgesprek". Verderop wordt vermeld: sommige deelnemers achten elk gesprek met „Confrontatie" onmogelijk. Het is een grote vraag oi „Confrontatie een gesprek met de „ai vallers" nog voor mogelijk acht?.... tenzij de zogenaamde vooruitstrevenci vleugel bij een volgende bijeenkom^ in 't A. G.-Bruyninstituut te Doorn binnentreden met de bede van de KerkT „Vrede zij dit huis en allen die hej (vandaag) bewonen. A. M. M. Simonis, Den Haagl UTRECHT (ANP) -- Bijna 70 pc! van de Nederlandse autobedrijven heelt in 1967 meer nieuwe personenauto's ver kocht, bij 20 pet bleef de omzet hetzelf de en bij 12 pet van de bedrijven gin gen de zaken minder goed. De percen tages bij de verkopen van nieuwe be drijfswagens liggen anders: 35 pet ver kocht meer, 40 pet bad dezelfde omzet en 25 pet zette minder bedrijfswagen- om (in 1966 werden er 36.854 verkocht, het vorig jaar 33.441). Dit staat in het jaarverslag over 1967 van de bond van automobielgarage- i aanverwante bedrijven (BOVAG). Het vorig jaar werden in ons land on geveer 644.000 gebruikte personenauto- verhandeld tegen 594.000 in het vooraf gaande jaar. Volgens de BOVAG is do invoer van gebruikte personenauto'; weliswaar nog groot, maar men heef. de indruk dat de expansieve groei uit de beginjaren van 1960 tot stilstand i- gekomen. De gemiddelde invoerwaarde van een gebruikte auto in 1967 bedroeg f 720 tegen f 712 in 1966. MODEST De grote mode van dit seizoen op het strand of boulevard badstof doet het! Bedrukt met vrolijke deesine of In Uni 90 cm breed. Voor aantrekkelijke prijzen f5.95 'turt Aan welk bedrag denkt v? Driehonderd gulden? Dnizend? Tweeduizend? Een FINATA-lening is snel en plezierig ge regeld. Zonder infonnatiekosten. Voor alle privé-doeleinden! Iedereen is welkom bij de FINATA Bank. Voorbeeld: u leent f. 1.500,— en lost af in 18 maanden. U betaalt dan per maand f. 95,97. Dat is totaal 18 X f. 95,97 f. 1.727,46. U betaalt f. 227,46 aan financieringskosten, inclusief'rente, admini stratiekosten en overlijdensrisico. Dat is slechts 12,63 per maand. Hoe de FINATA Bank u zo voordelig en snel geld kan verstrekkenT Omdat het Nederlands grootste en mo dernste maatschappij is voor privé-leningen. Een uitgebreid, folder ligt voor u klaar. Natuurlijk kunt u ook even bellen of achrijvan: Laideo, TH|inUliJWm.l. (pmfl) M340 Harten, Oralis. (023) lMlCL voor de afdeling boekhouding een vraag» V assistent r die door opleiding en ervaring in staat is met een grote mate van zelfstandigheid te werken. Om de functie goed te kunnen vervullen is een diploma boekhouden wel vereist, terwijl het tot aanbeveling strekt als men studerende is voor het diploma M.B.A. Leeftijd j 20-25 jaar. Schrijf of bel en vraag om toezending van een sollici tatieformulier. sikkens lakfabrieken n.v. sassenheim afdeling Personeelszaken tel. 01711-944 toestel 2083

Leidse Courant | 1968 | | pagina 8