mishandeling in kliniek „ZE SCHOPTEN ME ZO DAT IK NU MINDER HOOR EN ZIE" Plotselinge strijd om volgorde bij soltenonproces GEEN SPOOR TE VINDEN VAN i ONDERZEEBOOT Studenten naar wat aan samenleving zoeken schort Mitterrand: „Er is niets te grijpen Verdachte fel tegen opname in instituten regering Actie van verdediging Open oog voor maatschappij Wielrennertje verongelukt T oezicht op schoolverzuim wordt strenger □Dupli-kaat Studenten ageren tegen noodwetten Nederlander eet 20 procent té veel IVOENSDAG 29 MEI 1968 DE LEIDSE COURAN1 PAGINA 7 (Van onze correspondent) ALSDORF Het gevaar, dat het contergan-softenonproee» voor onbepaalde tUd moest worden versohoven, la voorlopig van de baan. Het prooea ging woensdag morgen normaal voort. De rechtbank weea de versoeken van de verdediging, om de tweehonderd niet in de dagvaarding genoemde contergang*va,lrn u,t het P™ces te lichten, van de hand. Eveneens het verzoek om ter bestudering van dexe ge vallen het hele procea voor onbepaalde tUd te verdagen. lenging. Verdediger dr. Mau wilde nog snel in „enkele woorden" een overzicht geven van de wijze waarop de verdedi ging gevoerd zal worden. Het werd daar bij duidelijk dat de verdediging een wij ziging van de procesvolgorde trachtte door te drukken. UTRECHT. „Ze hebben me daar mishandeld, tot bloedens toe. Ik ben tegen mijn hoofd geschopt, bó hard, dat ik nu minder kan horen en niet goed kan zien. Ze trokken mijn benen uit elkaar en schopten waar ze konden. Ze gaven me spuiten, zodat ik achter elkaar moest overgeven. Ik sta hier recht, maar de Mesdagkliniek is oorzaak van alles wat ik heb edaan". Met bewogen en af en overslaande stem vertelde erman P. (36) uit Amsterdam de president van de Utrechtse htbank dinsdagmorgen, zijn rvaringen in de Groningse kliniek oor hen, die ter beschikking van de regering zijn gesteld. I Vóór alles wilde verdachte voorkomen, dut hij weer daar of in een andere in richting geplaatst zou worden. Bijna ra deloos vertelde hij zowat alle inrichtin gen van ons land te hebben bezocht' in de periodes dat hij moest zitten voor een van de 26 inbraken en de verschillende mishandelingen die hij van 1945 af had gepleegd. Zijn advocaat had om de emotionele ver- aringen van zijn cliënt te ondersteu- »n, twee getuigen opgeroepen. „Ik wil el getuigen, als het mij toegestaan is ATLANTISCHE OCEAAN Met het uur wordt de hoop kleiner dat de Amerikaanse onderzeeboot Scorpion en zijn bemanning van 99 koppen gevonden en gered zullen kun nen worden. Terwijl het weer op de Atlantische Oceaan nog slechter wordt zoeken veertig schepen van de Amerikaanse marine, waaronder een aantal onderzeeboten en zestien pa trouillevliegtuigen de duizenden mij len van het woeste wateroppervlak af naar een spoor van de vermiste Scorpion. Na drie dagen van inten sief speuren is nog geen enkele be trouwbare aanwijzing over het lot van het schip gevonden. In marinekringen hecht men niet veel belang aan een olievlek die op de route die de Scor pion moest volgen is waargenomen. Er zijn bij de vlek in het geheel geen wrakstukken of andere zaken aange troffen die erop wijzen dat daar een onderzeeboot vergaan zou zijn. Eerst uitspraak over gevolgen in het algemeen In zUn woorden trok dr. .Mau de deug detUkheid en geloofwaardigheid Dr. P. Weber, president, achttte het j mccsle rapporten over contergangeval de uitlichten der 200 gevallen volgens de wet niet mogelijk. Voor de vaststelling van de schuldvraag doet trouwens het aantal gevallen volgens hem niet ter zake. De beschuldiging dat de verdedi ging niet voldoende tijd heeft gehad voor de bestudering der gevallen, noem de de president ongegrond. Dit kan pas blijken, wanneer in de loop van het pro ces deze Revallen ter sprake komen. De verdachten kregen van de presi dent de gelegenheid hun standpunt in zake het proces te geven. Allen wensen op dit moment geen stellingname, met uitzondering van dr. Mückter, de uitvin der van het conterganmiddel, die de aanklacht een „zeer groot onrecht ten aanzien van zjjn persoon" noemde. Aangezien de rechtbank verwacht had dat de verklaringen van de verdachten de hele dag in beslag zouden nemen, en dit in tien minuten was afgelopen, liep I het hele procesplan in de war. De recht - bank had geen enkele getuige bij de hand, zodat het proces vandaag in ieder geval niet kon doorgaan. Reeds na drie kwartier leek de derde zittingsdag afge lopen. Verlenging Nadat de president de voortzetting van het proces op volgende week dinsdag al had aangekondigd en de belangstellen den al naar de uitgang dromden, kreeg de zitting toch nog een onverwachte ver- om mij te beroepen op beroepsgeheim", zo begon de Amsterdamse advocate mevr. mr. J. H. Bakker haar verklaring. „In de Van Mesdagkliniek worden pa tiënten gemarteld. De behandeling daar is zonder meer als inhumaan te kwali- Zij vertelde de rechtbank, dat zij be zig is met een onderzoek naar deze kli niek en de methoden die daar worden toegepast. Het onderzoek zou, volgens (ADVERTENTIE) WOENSDAG 29 MEI 1968 585ste STAATSLOTERIJ &3ai£iS VIERDE KLASSE Prijzen van: f. 20 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 70 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 55* f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 41 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 066 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 476 f. 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 4885* Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 031885** Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 001937 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 068872 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 079961 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 076387 De prijs van f. 10000 is gevallen op het nummer: 009944 De prijs van f. 20000 is gevallen op het nummer: 028649 De prijs van f. 25000 is gevallen op het nummer: 050634 De prijs van f. 50000 is gevallen op het nummer: 034076 De prijs van f. 100000 Is gevallen op het nummer: 092555** Let wel: Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Let wel: Op dit nummer zijn meerdere prijzen gevallen. haar verklaring, resulteren in een aan klacht tegen de geneesheer-directeur van deze kliniek. Na deze merkwaardige ge tuigenis, waar de rechtbank niet te diep op in kon gaan (omdat zij dan een on derzoek zou moeten instellen naar de Mesdagkliniek, hetgeen voor deze zaak niet relevant was) werd mevr. Haak van het consultatiebureau voor alcoholisme gehoord. Ook zij meende, dat terbeschik kingstelling voor Herman P. Funest zou Gistermorgen stond Herman P. terecht samen met zijn broer Cornelis P. (25), Bernard D (29) en Rudolf M. (27). Deze vier zware jongens hebben op 25 decem ber van het vorig jaar een ware stroop tocht ondernomen. Bij de bonthandel C. Hiotakis aan de Choorstraat in Utrecht verdween voor een totaal van 19.000 aan bontjassen. Daarna stalen ze in een zaak te Arnhem een bontjas ter waarde van 5.900 gulden. De tocht werd voortgezet naar Zutphen waar het viertal de zaak van G. J. van Ingen met een bezoek vereerde en daar bontjassen met een totale verkoop waarde van 9.000 gulden stalen. Het vierde punt in de tenlastelegging sprak dan ook bovendien nog van het stelen van ringen op 24 december uit de zaak van de heer G. F. Huisman aan het Vre- denburg in Utrecht voor een totaalbe drag van 2955 gulden, of heling daar van. De verdachten gaven ieder zonder meer toe, dat zij de bontjassen hadden gestolen. De ringen waren weggekaapt door Herman P., Bernard D. en en een zekere Martin P., die inmiddels in een inrichting is opgenomen. De officier van justitie, mr. Pitlo wil de niet afgaan op de naar zijn meing uiterst subjectieve verklaringen van R. van P. „Deze man is mentaal ernstig defect en het is niet in zijn belang Blik naar builen IN zijn persconferentie heeft Mit- (errand vrijwel precies hetzelfde gedaan als De Gaulle in de meida gen van 1958. De Gaulle die toen nog rustig op zijn landgoed in Colombcy- les-deux-églises zat, liet met Alge rije de vierde republiek zo diep in het moeras wegzakken tot de wettig ge kozen regering van Pflimiin en Guy Mollet geen voet meer aan de grond had en moest aftreden. Met de rege ring viel ook wijlen president Ooty. die zijn taak overdroeg met de histo rische woorden „aan de meest emi nente van alle Fransen" dat wil zeg gen aan De Gaulle. Generaal De Gaulle kwam aan het bewind en heeft altijd bestreden, dat hij een staatsgreep deed. Er was toen geen staat meer en er viel niets te grijpen. Dat heeft De Gaulle latei- keer op keer herhaald. Mitterrand doet insgelijks. Hij grijpt niet naar de macht, want op zijn beurt valt er niets te grijpen. De staat is er niet meer, zegt Mitter rand en de regering Pompidou heeft geen enkel gezag meer overgehouden. Na mij, heeft De Gaulle meermalen gezegd, zal er een leegte ontstaan Die leegte heeft Mitterrand thans al op willen vullen. Hij gooit daarmee een reddingboei in het water voor al len die menen de verdrinkingsdood te zullen sterven als De Gaulle er niet meer is. In zijn rede van vrijdagavond, de vorige week, heeft De Gaulle met zijn aftreden gedreigd als hij geen massieve meerderheid zou krijgen. De kleine man, ondergebracht in wat men tegenwoordig noemt „de partij van de vrees", Zou daarvan zo kun nen schrikken, dat hij zondag 16 ju ni bij het referendum toch maar lie ver stemt op De Gaulle, ook al is hij in zijn republikeinse hart anti gaullist. Die vrees heeft Mitterand willen wegnemen, door nu alvast de vorming aan te kondigen van een voorlopige regering en daar straks de namen van bekend te maken. De leegte waar De Gaulle op spe- het katholieke centrum en misschien heeft Mitterand wel gedacht a an een of twee prominente figuren uit het zakenleven. Een van de grote vrag- gen is thans of het katholieke cen trum op dit aanbod zal ingaan. Zo ja, dan kan het centrum een heilzame in vloed hebben op de toekomst van de democratie in Frankrijk. Zo niet, dan maakt 't centrum de weg vrij voor 'n regering uitsluitend bestaande uit so- in het belang van de maatschappij, dat o maar vrij kan rondlopen", aldus de officier. Hij noemde verdachte de hoofddader de aanstichter van de inbraak. An derhalf jaar gevangenisstraf met aftrek, voorwaardelijke terbeschikkingstelling toezicht met een proeftijd van drie jaar was tenslotte de eis. Tegen Corne lis P. (strafblad 31 misdrijven) luidde de eis 12 maanden met aftrek, waarvan 2 voorwaardelijk met een proeftijd van Rudolf M. en Bernard D. moesten vol gens de officier worden gestraft met 12 maanden cel, waarvan vier voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. Over twee weken is de uitspraak. Directeur-generaal voor openbare orde: op de causerie van de heer Schaafsma, die zo nu en dan een knuppel in het po- litiehoenderhok wierp, had het er niet is dus niet In zijn persconferentie is Mitterrand de communisten een boot lengte voor uit gegroeid. De communisten had den maandag het initiatief door Mit terrand een spoedconferentie voor te stellen over hef uitwerken van een minimum regeringsprogram. Dinsdag heeft Mitterrand zelf weer het heft in handen genomen door: A. te zeggen dat hij bereid is van de voorlopige regering' de leiding op zich B. zich aan te kondigen als kandidaat voor het presidentschap van de re publiek. Van die voorlopige regering wil Mit terrand niemand uitsluiten. Dat wil zeggen: noch de communisten, noch cialisten, enkele progi'essieve libera len en communisten. Zou het centrum besluiten aan dc nieuwe combinatie mee te doen dan is vrij zeker dan 't lot van De Gaulle beslist is. Dat Mitterand als lei der -'an de nieuwe regering ook de naam van Mendes France genoemd heeft, geeft alle reden tot veronder stelling dat Mitterand Mendez France tevoren heeft geraadpleegd en dat Mendes France niet neen heeft ge zegd. Mendes France is een bekwaam politicus en financier, die niet alleen bij de jeugd en in universitaire krin gen een grote aanhang heeft, maar ook in centrum en conservatieve krin gen zelfs in het zakenleven «en grote reputatie heeft. voor de openbare orde en veiligheid, mr. F. Mijnlieff, heeft zich tijden» het con gres van de algemene politiebond, dat in Tilburg wordt gehouden, positief uitgela ten over het optreden van dc studenten. „Men kan de studenten niet al te zeer bekritiseren als zij gevoelens van onbe hagen teweeg brengen in de welvaarts staat. Ik vind het uitermate belangrijk, dat er een kentering is opgetreden In het doen en laten van de studenten. Ze pro beren te ontdekken wat er aan dc sa menleving schort. Vroeger wilden de studenten niet eens iets met een norma le maatschappij te maken hebben", al dus de heer Mijnlieff. Er werden gisteren in Tilburg nbgal wat toespelingen gemaakt op de komen de zomer. Burgemeester mr. C. Becht van Tilburg zei onder meer: „Ik hoop, dat het een bijzonder warme zomer zal 1 worden, maar geen hete". De heer P. B. van Loen. secretaris van het NW, deelde j mee, dat de vakbonden „volstrekt ge- I kant zijn tegen geweld van welke zijde dan ook. Dat wil ik bij deze veranderin gen duidelijk stellen" Krachtig handge klap bij de ruim 350 congresgangers on dersteunde deze woorden. De heer Van Loen zei verder „Te wei nig wordt er rekening mee gehouden, dat politiemannen ook maar mensen zijn". Van verschillende zijden was er de nodige kritiek te horen op de houding van de pers tegenover de politie. Of de inleiding van de heer H. Schaafsma, ad junct-directeur van de schooi voor jour nalistiek te Utrecht, die ging over pers- politie, tot een grotere helderheid heeft bijgedragen, is wel de vraag. Gezien de reactie van de aanwezige politiemensen ULFT (ANP) De 12-jarige Hans Evers uit Ulft is tijdens een training voor een plaatselijke wielerwedstrijd voor de j jeugd tegen een autobus gereden. Ern- j I stig gewond werd de jongen naar het I Sint-Radboudziekenhuis te Nijmegen vervoerd, waar hij is overleden. ..Gelijk loon voor gelijke arbeid" (zie .spandoek) was een van de pakkende leuztn op een demonstratieve bijeenkomst van de Nederlutulse Vrouwen Beweging in de Rtvierahal te Rotteniam, Dat mag dan ook wel gezien het moeizame stuntwerk van dif artiestenduo als intermezzo tijdens de samenkomst. len in twUfel, omdat hel middel door particulieren meestal niet onder medlsoh- klinlsche controle is gebeurd. De verde diging wenste daarom reeds in het begin van het proces deskundigen naar voren te brengen, die het verband tussen con- tergan en zenuwhesohadiging bU volwas senen in zUn algemeenheid kunnen be strijden. Daarentegen had het openbaar minis terie evenwel bezwaar. „De waarde van de rapporten kan niet in zijn totaliteit bestreden worden voor de gevallen zelf ter sprake komen", aldus de officier van justitie, dr. Knipfer. Volgens verdediger dr. Dörr Is wijziging van de procesvolg orde evenwel noodzakelijk omdat reeds bij de eerste twee getuigen door de ver dediging 31 deskundigen zullen worden meegebracht. Het heeft dan geen zin daarover te discussiëren wanneer niet vooraf de samenhang tussen contcrgan en zenuwbeschadigingen op werkelijk wetenschappelijke basis vaststaat. ADVERTENTIE NIEUWE LEERPLICHTWET DEN HAAG (ANP) De Eerste Ka mer is gistermiddag zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met de nieu we leerplichtwet, die de bestaande, uit 1900 daterende wet zal vervangen. De wet beoogt de invoering van een 9-jarige leerplicht op een later te bepalen datum, doeltreffender bestrijding van onwettig schoolverzuim door het toezicht op de naleving van de wet op te dragen aan de gemeentebesturen, en de principiële gelijkstelling van alle kinderen, met zonder vaste woonplaats. Onder de termen van de nieuwe wet zullen, omstreeks 1970, ruim 30.000 jon gens en meisjes vallen. De invoering van de 9-jarige leerplicht staat overigens niet vlak voor de deur. Zodra staatsse cretaris Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen weet wanneer een moge lijkheid tot verlening van de leerplicht bestaat, zal hij dit twe« jaar van I ten mededelen. Die slag is aanu. Mljnh. J. Leeners uit Best Prijswinnaar van t 500,- in het boeiende Shell Dupll- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. BERLIJN (UFA) BkiJ het Schil - lertheater in West-Berlijn is het gister avond tot ernstige botsingen gekomen tussen studenten en polltic. Ongeveer duizend studenten wilden het theater binnendringen om met het publiek te gaan debatteren over de noodtoestands- wetten. De politie verhinderde dit met gummiknuppels en getrokken platolen. De ruiten van de toegangsdeuren van het theater waren met stenen verbrij zeld voordat demonstranten, met hel men op, de politie aanvielen. Verscheidene demonstranten werden gewond door rondvliegende scherven en slagen met de gummiknuppel. Toen de politie versterking kreeg en de menigte terugdrong werden de gevechten nog he viger. Een gewondde politieman werd weggedragen. Ook in andere Westdultse universiteits steden werd actie gevoerd tegen de nood- toestandswet, vooral in Frankfort en Milnchcn In Frankfort drongen linkse studenten opnieuw in het bureau van de rector binnen, in München kwamen 5.000 studenten in "t centrum van de stad bij een. Ongeveer 120 studenten bezetten de voornaamste collegezaal van de uni versiteit te Goettingen. UTRECHT (ANP) r* gemiddelde Nederlander heeft per dag tweeduizend calorieën nodig, maar hij krijgt er drie- A vierhonderd te veel. Dit zei mejuf frouw dr. (r. Th. F. S. M. van Schalk, hoofd van het stafbureau algemene voe dingszaken en voedingsonderzoek van het voorlichtingsbureau voor de voeding in Utrecht op een landelijke conferentie van hei Co-op vrouwencontact. Dr. Van Schaik zei, dut de calorische waarde van onze voeding na de oorlog enorm is toegenomen. Tien jaar geleden consumeerde de gemiddelde Nederlan der nog een'hoeveelheid calorieën, die nodig is voor een man 20 30 jaar, die een zittend leven leidt, nu eet men zo veel als een even oude man, die matige lichamelijke arbeid verricht, en dat, ter wijl de bevolkingsopbouw juist Is'ver anderd er zijn meer bejaarden en kin deren en de rest van de bevolking doet praktisch geen zwaar werk meer en loopt ook steeds minder. Dc „boosdoeners"! n de voeding zijn volgens mej. Van Schaik boter, marga rine en alle andere vetrijke produkten (zoal» chocola en patat), plus de suiker De hoge consumptie van deze voedings middelen veroorzaakt steeds meer hart en vaatziekten, terwijl ook het tandbe derf toeneemt: nog maar twee procent van de bevolking heeft een gaof gebit.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7