Pastoor Van Kleef met emeritaat KAP. W. KOENEKOOP (R'DAM) PASTOOR AAN HERENSINGEL badpak of bikini i^gPfc" WÊÊÊÊBM H BETALING ABONNEMENTSGELD UW MENING Studenten krijgen college via beeldbuis-apparatuur s vitrj UW MENING WOENSDAG 29 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vóór Pinksteren naar PRONONCE Kamerlingh Onnes barakken blijven stadsbeeld ontsieren Kapelaan With. A. J. Koenekoop uit Rotter dam zal pastoor J. van Kleef, «He volgende maand met emeritaat gaat, opvolgen als pas toor van de par. O.L.Vr. Hemelvaart en St.-Jozef aan do Herensingel in Het vertrek van pas toor Van Kleef, die dit jaar 69 jaar wordt, werd reeds lang verwacht door zijn parochianen, maar de benoeming van een nieuwe pastoor heeft bijna 1 jaar op zieh la ten wachten, omdat pas sinds kort de verbouwde woning voor de emeritus pastoor te Leiderdorp gereed kwam. Na een pastoraat van ruim 23 jaar (te Leiden werd hij benoemd op 27 april '53, nadat hjj al vanaf 24 juli 1945 pastoor te Hoek van Holland was ge weest) zal pastoor Van Kleef gaan wonen en yan een welverdiende rust gaan genieten aan de Van der Valk Bou- n win weg 232 te Leider dorp. De nieuwe pastoor, die waarschijnlijk medio vol gende maand zal wor den geïnstalleerd (14 juni ls pastoor v. Kleef voor het laatst In de pas torie aan de Herensin gel), heeft de benoeming al een hele tijd zien aan komen, zo vertelde hij Desondanks kwam de benoemingsbrief vanmorgen toch nog onverwacht. „Toch nog een prettige verrassing, want voor zover ik de laatste tijd van enige af- Over Lelden: „Natuurlijk ken ik het uit niyn studietijd in Warmond en toen ik in Voorhout kapelaan was. Ik kom graag. In de tussentijd heb ik ook veel goede dingen gehoord over de Heren singel, niet alleen van priesters, maar ook van anderen. „Daar ls alles moge lijk", heeft men mjj al gezegd. Ik hoop, dat daar veel van waar is. Een prettige bijkomstigheid ls, dat de bisschop mjj een standplaats aan het water, dicht bjj de plassen gegeven heeft. Ik heb 'n mooi motorbootje, waar ik zo af en toe mee ga toeren. Een steigertje is mjj aan aan geboden s hedenmorgen. Mulo-examens A-kandidaten: Y. de Klerk; J. S. Los; M. Hasselbach; J. P. van Rijn; J. van Loon en P. J. Smit, allen leiden; D. C. T. M. van der Kroef; P. H. Brugman en P. H. Fles, Leiderdorp; J. J. van der Zwan, Alkemade; A. van der Sloot; A. J. Stemerding; S. Mulder; S. J. Rynsbur- ger; A. Koeten; E. H. van Leeuwen; E. M. Lemaire W. F. C. Vermeer; C. H. J. Achterkamp; J. M. Hilbrandie en A. Taal, allen Voorschoten; N. van Eg- mond, E. H. Eldering en M. H. de Graaff, Rijnsburg; N. Lagas, Oegstgeest; B-kan didaten: C. Ambagtcheer. Woerden; L. C. Lolkes de Beer; A. van der Waals en J. Wijsman; M. Spaargaren, Lisse; A. F. Schaap, Voorschoten; S. van der Meij, Rijnsburg; D. van der Plas. Katwjjk; D. C. Boonekamp, Katwijk aan Zee. R. Hartlief (Noordw.hout) promoveerde te Utreeht Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gisteren de heer R. Hart lief, verbonden aan de psychiatrische in richting „St.-Bavo" te Noordwijkerhout", tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen op het proefschrift „Bood schapper RNA in gist protoplasten'. Pro motor was prof. dr. V. V. Koningsber ger. stand heb vernomen, Hjkt de Herensin gelparochie mij een mooi werkgebied. Ik zal er tenminste met veel enthousias me gaan beginnen", vertelt kapelaan („voorlopig ben lk officieel nog geen pastoor") Koenekoop. Een jeugdige ver schijning, die graag zijn levensverhaal lardeert met vrolijke kwinkslagen. Kapelaan Koenekoop is van 1919, 48 jaar dus, geboren in het Westlandse Monster in een gezin van zes kinderen. Twee zusters zijn op het ogenblik werk zaam in de missie. Nadat kapelaan Koenekoop op 22 sep tember 1945 door mgr. J. P. Huibers in I^aarlem was gewijd was hij achtereen volgens kapelaan te Nes a. d. Amstel (3 jaar), Voorhout (4 jaar), onder de pastoors Warmenhoven, Kramer en Bresser; Den Haag, St. Willibrord, 9 jaar en tenslotte Rotterdam, St. Willi brord 7 jaar. Over de periodes Den Haag en Rotterdam, die hem het dichtst in zijn herinnering liggen, praat de nieuwe pastoor met veel dankbaarheid. „In Den Haag was ik behalve leraar cul tuur en maatschappelijk werk aan de Kweekschool, ook verbonden aan het Trappenhuis op de Prinsengracht. Buurthuiswerk in het hartje van de stad. Mooi, maar vooral ook leerzaam". In Rotterdam is kapelaan Koenekoop tot heden vooral actief geweest in het dis- trictswerk, waarin zes parochies een ge zamenlijke aanpak van de zielzorg pro beren te vinden. Hij is daarin onder meer leider van een werkteam. Een van zijn laatste werkstukken is een onlangs ge houden enquête onder de leken, waarop kapelaan Koenekoop constateert het niet zonder trots bijzonder positief en met grote aantallen is gereageerd. „Het was een mooie mogelijkheid tot inspraak, want in de zielzorg kun je het onmogelijk stellen zonder een wisselwer king tussen de zielzorgers en de leken". Abonnees die het abonnementsgeld voor de maand juni gireren, verzoeken wij dit vóór 31 mei a.s. te doen, waardoor aanbieding van een kwitantie wordt voorkomen. De abonnees die per kwitantie aan de agent betalen, maken wij er op attent dat het abonnementsgeld bij vooruitbetaling moet worden voldaan. Wij ver zoeken U dan ook beleefd de kwitantie zo mogelijk bjj de eerste aanbieding te willen voldoen. De abonnementsprijs bedraagt: per maand 4,45 excl. incassokosten per kwartaal ƒ13,35 excl. incassokosten per kwartaal per post 16,20 excl. incassokosten ABONN.-AFDELING LEIDSE COURANT B. en W. van Zoeterwoude over Nassaustraat e.o. Naar aanleiding van het schrijven van de bewoners van de nieuwbouwwijk Nas- saustraat- Bernhardstraat- Oranjelaan van 22 maart jl. maken b. en w. van Zoe terwoude de volgende opmerkingen: De Bernhardstraat en de Margriet straat zullen aan beide zijden 30 cm. worden verbreed door versmalling van de trottoirs: Slechte zonligging van hul zen en tuinen is helaas niet op te hef fen. In alle uitbreidingsplannen komen nu eenmaal minder gunstige situeringen Door de verbreding van de straten wordt aan de klacht over onvoldoende parkeerruimte reeds gedeeltelijk tege moet gekomen. De ontwikkeling in de toekomst dient te worden afgewacht. In dien de raad dit zou wensen dan z(jn b. en w. bereid pogingen te doen de grond naast de Margrietstraat voor dit doel aan te kopen. Het bestemmingsplan voorziet in de speelgelegenheid voor kinderen en ge brek aan groen maar zeer karig. Het plan is door vakkundigen ontworpen en door terzake deskundigen goedgekeurd. De toenmaals geldende opvattingen (vier jaar geleden red.) waren anders dan de thans daaromtrent gehuldigde. „De trein moet vanuit de woning een voudig te bereiken zijn", (en omge keerd. B.). „Er Ik openbaar vervoer nodig maar het functioneert nog niet voldoen de om aantrekkelijk te zijn". Aldus mr. W. J. de Graaff, chef van de vervoersdienst van de N.S. bij de opening van een expositie in het Spoor wegmuseum te Utrecht. Over de vele, vaak onbegrijpelijke kronkelwegen, waarover de NZH ons, Leiderdorpers naar het Stationsplein voert, wil ik het nu niet hebben. Wanneer een Leiderdorper evenwel herhaaldelijk vanuit de richting Utrecht met de trein arriveert, aan het station Lammenschans uitstapt, omdat er op papier een pracht aansluiting is en dan even herhaaldelijk de bus voor zijn neus ziet wegrijden omdat de chauffeur te vroeg passeerde, dan is er inderdaad sprake van een niet goed functioneren van het openbaar vervoer. Vooral in de avonduren, wanneer de lijnen 40 en 42 samen een half-uur-dienst verzorgen, is zoiets ergerlijk. Je hebt in zo'n geval de keus tusens een half uur wachten of met je bagage naar Leider dorp te gaan lopen. Dat de stoptijden van een bus op de diverse trajecten bjj benadering worden aangegeven, kan in de meeste gevallen als normaal aanvaard worden. Wanneer een bus echter aan een station van de N. S. stopt, wordt die bus een verleng stuk van de Spoonvegen en kan met re delijkheid verwacht worden, dat die bus niet vóórtljdlg vertrekt, zeker niet wan neer de chauffeur de trein op het per ron kan zien stoppen, zogoed als wij, juist uitstappend uit de trein, ons erge rend, de bus juist zien vertrekken. Mr. W. J. de Graaff sloeg de spijker op zijn kop. En toch zou het soms zo gemakkelijk anders kunnen. Na twee jaren experi menteren met het gebruik van T.V. in het onderwijs heeft de Leidse universiteit gisteren een nieuwe appara tuur, bestaande uit vier vi- deo-rekorders en bijbeho rende monitors officieel in gebruik gesteld. Deze ap paraten, die eerst nog uit sluitend werden gebruikt in de sociale fakulteit voor het geven van kolleges in de statistiek, staan nu ter be schikking van ieder, die de kwaliteit van het onderwijs op een moderne manier wil verbeteren. Prof dr. J. P. v. d. Geer, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Bureau On derzoek van Onderwijs, gaf een toelichting op de mo gelijkheden van de dldakti- sche toepassing van de te levisie. Het betekent vol gens hem, dat de zelfwerk zaamheid van de studenten enorm wordt geaktiveerd. Ter plaatse moeten de stu denten zich de stof eigen maken, binnenkort zullen ze zelfs ter plaatse in ge sprek kunnen treden met een komputer, die de ant woorden op door hen gestel de vragen onderzoekt en daarmee de effektivitelt van het onderwijs meet. Zou men niet met de ontwikke lingen in de onderwijsme thoden meegaan, dan bete kent dat een geweldige schaalvergroting. Er komen ven kolleges, die op de band zyn opgenomen. Toch is overschakeling noodzake lijk. Het hele projekt wordt begeleid door het Bureau Onderzoek van Onderwijs, dat stelselmatig alles on derzoekt en beoordeelt in Promotie Dr. de Klerk (INoorchvijkerhout) aan Leidse Universiteit Vandaag promoveerde aan de Leidse Alma Mater onze plaatsgenoot dr. L. F. W. de Klerk, Eijk en Donek 13, tot doctor in de sociale wetenschappen op een in het Engels geschreven proef schrift, getiteld „Probalistic concept learning." In deze studie worden onderzoekin gen op psychologisch terrein met sta tistische methoden geanalyseerd. Het betreft in het bijzonder de wijze, waar op de mens zgn. probabilistische con cepten leert. Hoe selecteert en ver werkt hij informatieve gegevens. Het gedrag van proefpersonen blijkt in een bepaalde hypothese vatbaar voor simu latie met behulp van een computer programma. De heer De Klerk kreeg reeds eerder bekendheid door, op vrij jonge leeftijd, geschreven studies op het gebied van „functioneel leren" en „objectieve stu- dietoetsen". Sinds kort in dr. De Klerk voorzitter van de hervormde school vereniging in Noordwijkerhout, in wel ke functie hij ds. A. H. Smits is op gevolgd. Nu deze dissertatie met suc ces verdedigd is, zal de heer De Klerk enkele plannen tot vernieuwing van 't lager onderwijs op de Irene-school be proeven. Na de invoering van de Mam moetwet kan namelijk een wettelijke vernieuwing van het zgn. basis-onder wijs, het onderwijs op de huidige la gere scholen, verwacht worden. De mogelijkheid om op dit gebied in Noordwijkerhout baanbrekend werk te verrichten krijgt thans, met name op de Irene-school een goede kans. Zoeterwoude krijgt een gemeentevlag De heer W. Th. Vink, Bonifaciusstraat 23, heeft enige tijd geleden een viertal ontwerpen gemaakt voor een gemeente- vlag. Deze ontwerpen werden voorgelegd de Hoge Raad van Adel. Deze was oordeel dat drie van de ontwerpen zich minder goed leenden voor een vlag, terwijl van één reeds meerdere gemeen ten vlag hebben. Voornoemde raad heeft toen een ontwerp laten vervaardi gen. De samenstelling is nagenoeg iden tiek aan het gemeentewapen. Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld een ge meentevlag vast te stellen conform het door de Hoge Raad van Adel onworpen UIT ZOETERWOUDSE RAADSTUKKEN GROFVUIL- OPHAALDIENST DONDERDAG 30 MEI Buurt 29. Zijlsingel, Rijnkade, Oos terdwarsstraat, Munnikenstraat, Van Galenstraat, Waardstraat, Hermanstr., Trompstraat, De Ruyterstraat, Evertsen- straat, Heemskerkstraat, Oosterstraat, Van Speykstraat, Kortenaerstraat, Tas manstraat, Overran. SUBSIDIEVERHOGING VOOR ST.-JANSFANFARE Het bestuur van de St.-Jansfanfare heeft verzocht de subsidie die de gemeen teraad op 29 februari jl. vaststelde op 750,te verhogen tot ƒ1.250,—. Dit op grond van een vastgestelde regeling van de landelijke federaties van harmo- niën/fanfares. De aanvankelijke subsi die van ƒ1.000,werd in genoemde vergadering tot 750,verlaagd in verband met de afscheiding van de drumband VIOS. Door deze afscheiding komt de aflossing van door de gemeen te verstrekte renteloze voorschot geheel ten laste van de Fanfare. Ook het feit dat de fanfare naar een hogere afde ling is gepromoveerd brengt kosten met zich mede. Doordat frequenter gere peteerd dient te worden zullen de kos ten voor zaalhuur en honorarium voor de dirigent toenemen. De contributies zijn reeds verhoogd terwijl de leden i.v.m. de meerdere repetitiekosten nog 1,— per week bijbetalen. De commissie voor de financiën heeft geadviseerd de subsi die te verhogen tot 1.000,— per Jaar, te vermeerderen met 250,onder voor waarde dat één zomeravondconcert in het dorp gegeven moet worden. B. en w. hebben dit voorstel overgenomen. Zij zouden echter als voorwaarde willen het houden van twee zomeravondconcerten, nl. één in het dorp en één aan de Hoge Rijndijk. Subsidie Oranjevereniging De Oranjevereniging Zoeterwoude/dorp verzoekt de jaarlijkse subsidie van 60 cent per kind te verhogen tot 75 cent per kind. De raad besloot vorig Jaar al leen voor 1967 de subsidie te bepalen op 75 cent in verband met een verrassing voor de schooljeugd ter gelegenheid van de geboorte van prins Willem-Alexan- der. De verhoging wordt gevraagd op grond van de stijgende kosten die de or ganisatie van Oranjefeesten met zich mede brengt. B. en w. kunnen met dit verzoek instemmen en stellen daarom voor de jaarlijkse subsidie te bepalen op 75 cent per kind, ingaande 1968. Geldelijke steun voor doorstroming By het beschikbaar stellen van gelden aan «1e gemeenten ter verstrekking van een financiële tegemoetkoming aan be trokkenen by verhuizing naar een meer aan hun behoefte aangepaste woonsitu atie hebben twee beweegredenen een rol gespeeld. In de eerste plaats het volle dig benutten van de aanwezige woning voorraad en in de tweede plaats komt aan het licht by een goede werking van het doorstromingsproces welk assorti ment woningen er bygebouwd moet wor den om in die behoefte te voorzien, die door de bestaande voorraad niet bevre digd kunnen worden. De eerste reden ls voor de gemeente wel het belangrykste. Het moge waar zyn dat in de meeste gevallen het by de betrokkenen zelf levende verlangen wel voldoende zal zyn om hen in beweging te brengen wanneer een goede kans zich voordoet, in andere gevallen echter kunnen financiële tege moetkomingen een wekome en wellicht noodzakeiyke prikkel zyn voor een gezin om er toe over te gaan voor zichzelf een betere hiusvesting te verwerven. De raad wordt gevraagd de voorgestelde regeling hiervoor te aanvaarden. heer Redegeld. lid van de woonruimte adviescommissie wordt aan de raad voor gesteld in diens plaats te benoemen de heer A. G. van Mil, Wlllibrordusstraat 1. Nieuwe sehool Westeinde eind september gereed? Volgens goed ingelichte kringen mag worden verwacht, «lat de in aanbouw zijnde katholieke school voor basls-on- derwys aan de Veldzichtstraat in plan Westeinde. Eind september of uiteriyk medio oktober in gebruik kan worden genomen. De leerlingen die op deze sehool zijn aangewezen zullen dus het nieuwe schooljaar nog beginnen op de H. Hartschool aan de Zuidbuurtseweg. BINNENKORT 00K PRATEN MET KOMPUTER immers steeds meer stu denten by, die steeds ano niemer worden. Door de toepassing van T.V. hebben de docenten een grotere vryheid om de studenten individueel te begeleiden. De docenten zijn er In ieder geval zeker niet min der tijd aan kwijt. Uit on derzoekingen in de afgelo pen twee experimenteer jaren is gebleken, dat de studenten aan hoor-kolle- ges de voorkeur geven bo- Drs. D. de Jong, mede werker van het Pedagogisch Instituut, gaf een toelich ting by de demonstraties van het gebruik van T.V. aan de Leidse universiteit Daaruit bleek, dat in de be- gintyd de T.V. louter nog als registratie van het kol lege werd gebruikt. Toen de studenten niet byster enthousiast reageerden bleek, dat men steeds meer naar een verduideiyking de stof zelf toe moest. Nu is het zo. dat nog slechts een derde van de tijd wer kelijk gekeken wordt naar het T.V.-toestel; het luiste ren is veel belangrijker ge worden. Dat de kolleges aansloegen bewyst wel het feit. dat 25 studenten in hun tweede jaar dezelfde kolleges in zeer korte tijd nog eens hebben gezien om zo beter voor hun tentamen geprepareerd te zyn. Dat is ook het grote voordeel van T.V.-onderwijs: de studen ten kunnen zelf kiezen met welke snelheid zij de kol leges willen volgen. Er zijn voor het kollege statistiek bijvoorbeeld drie snelheden: 4, 6 of 8 kolleges per week. De hele serie wordt gedu rende het studiejaar nog 'n keer herhaald en daar wordt gretig gebruik van gemaakt. Nu zijn deze voorzienin gen nog een experimenteel proefstation. Maar de ver bijsterende snelheid, waar mee de aanbesteding by 't kollege van Curatoren rond wu bewijst wel, dat er toe komstmuziek In sik aüsr i -IIMW In verband met ingrijpende herstelwerk zaamheden aan de brug voor de Morspoort is een eenrichtingverkeer ingesteld. De foto geeft een mooi beeld van het door vele vreemdelingen gefotografeerde com plex van stadspoort met typische Hol landse ophaalbrug. Deze dagen heeft men In Lel den de mond nogal vol van de ontsiering van het stadsbeeld. De welhaast Babylonische spraakver warring rond de torenbouw aan de Witte Singel Is daarvan een sprekend voorbeeld. Een reeds langer bestaande klacht op dat gebied betreft het Kamorlingh Onnes Laboratorium aan het Steenschuur. In het recente ver leden werd de aanblik van dit Laboratorium ontsierd door een aantal bruine barakken, geplaatst in het achter het hek gelegen plantsoentje. Die ontsiering viel op. In de Leidse raad werd er destyds. met name door de frac tievoorzitter van de KVP. de heer Lambermont, herhaaideiyk op aangedrongen, die barakken te verwyderen. Ook het fin de siècle hek voor het Laboratorium was en ls velen een doorn in het oog. Aan het één noch aan het ander kon de gemeente Iets doen. Het Kamerllngh Onnes Laboratorium en het stukje grond ervoor beho ren nameiyk toe aan de Ryks- unlversitelt. Toch verdwenen de brunle ba rakken enige tyd geleden; in de nieuwe gebouwen aan de Zonne- veldtstraat vond het Lab kenne- ïyk voldoende ruimte. Niemand had meer lets to klagen dan over het hek. Tot enige tijd later weer barakken werden geplaatst. Nu van een vlezig groene kleur, die beslist niet by de rest van de bossage past. Weer een ontsie ring, Inderdaadmaar weer een noodgedwongen ontsiering. In deze barakken doen aannemer en architect hun werk In verband met dc Interne verbouwing van een van de vleugels van het La boratorium. De verbouwing zal één tot anderhalf Jaar duren; tot zolang zal men tegen de bouwsels aan moeten kyken, daarna zul len de barakken verdwynen en zal de plantsoenendienst weer een siertuin aanleggen. Het hek zal wel biyveo Leidenaar in Noordwijk met auto in middenberm Op de Zwarteweg te Noordwyk, nnby Estec, reed een 40-jarlge vertegenwoor diger uit Leiden gisternacht met zyn auto tegen de verhoogde middenberm in de rybaan. Daarby ramde hy het ver lichte ptjlbord en een lichtmast terzyde de weg. De wagen werd totaal ver nield. De bestuurder verklaarde verblind te zyn geworden door een tegenligger, terwyi ook het slechte zicht hem parten had gespeeld. De man liep letsel aan het hoofd op, maar kon, na door een dokter behandeld te zyn, met een taxi naar zyn woning worden vervoerd. ZOETERWOUDE SJZ-gymnaattek. De voor heden middag vastgestelde lessen tussen 15.30 en 18.30 uur komen te vervallen i.v. ziekte vnn een der leidsters. Vanaf half zeven is alles normaal. DE VAKBOND WIL GEEN GEWELD In een opschrift met grote letters schreef u in uw blad van maamlag 27 mei op pagina 7 o.a. „Vakbondslelfler Kloos wil geen Franse chaos maar wel geweld." Daarna volgde een verslag van uw parlementaire redactie over de byeen- komst op zaterdag 25 mei Jl. in Utrecht van de gezamenlijke vakcentrales. Ik kan u mededelen, dat ondergete kende tot de aanwezigen op deze bijeen komst behoorde. Het is echter pertinent niet waar, dat de heer Kloos, verbonds voorzitter van het NVV. gezegd zou hebben, dat er geweld gepleegd zou moe ten worden. HIJ heeft gelukkig, met de heer Mer- tons en de heer Van Eibergen, juiste en krachtige taal gesproken, zonder ook maar Le suggereren dat de Frnnsc chaos een voorbeeld zou dienen te zyn voor Nederland. Juist omdat de vakbonden in Neder land een slagvaardig beleid toepassen, hebben zy o.a. bovengenoemde bijeen komst belegd om te voorkomen dat er Franse toestanden zouden gaan heersen. Uw betiteling boven uw redactioneel artikel ls derhalve een ongelukkige sa menloop van redactie of een welbewuste Inbreuk op de waarheid. Dit laatste mag Ik en wil Ik niet veronderstellen. Gezien ook de foto welke u plaatste boven en by het artikel - tevreden en lachende gezichten over de opkomst - blijken de bestuurders geen Franse, maar nuchtere Nederlanders te zyn, U dankend voor de plaatsing in uw blad tekenkt, TH. H. DE WILDE, Voorzitter N.K.V.-afdeling, Lelden.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3