Volksjongen uit Delfshaven grootste portretschilder van deze eeuw JOHNSON TOT HANOI: STOP PROPAGANDA Zuid-Vietnam overspoeld De Jong geeft onjuistheid toe Kabinet komt in september met wet op loonbeheersing Werklozen betalen het gelag e j S 1 VPRO heeft 1 weer moeilijk KEES VAN DONGEN IN MONACO OVERLEDEN Van Rees knokt om Knokke Hugo Raes en Strindberg T.v.-satire van David Frost PAGINA 2 DE LETDSE COURANT WOENSDAG 29 MEI 1968 Dag nota!! Tot ziens? T/OOR het erkennen van haar neder- laag heeft de regering-De Jong maan dagavond in de persoon van haar minis ter-president een geschikt woordvoerder gevonden. De heer De Jong heeft zonder veel complicaties en zonder omslachtige theo rieën op zijn bekende nuchtere manier van achter de regeringstafel de aan dacht erop gevestigd is, dat men juist bij de vrijere loonpolitiek ook op andere manieren een herverdeling van het in- met loonsverhogingen alleen. WOORLOPIG is het hoe dan ook „dag nota van Roolvink en Witte- veen" geworden. Maar is het een afscheid waaraan „tot ziens!" toegevoegd zal moeten wor den? Niemand is er zeker van, dat het loonbeleid voor 1969 zo zal kunnen blijven als het in 1968 is. De grote fout voor de sterke tegenstand waarop de loonnota gestuit is. Tegenstand bij dc vakbeweging, tegenstand bij vrijwel de gehele Kamer. tegenstand bij de publieke opinie en tegenwind door recente gebeurtenissen in het buitenland, met name Frankrijk. NATUURLIJK is voor deze beslissing om te retireren van zwaar gewicht geweest de zekerheid dat het kabinet zijn eigen politieke vrienden niet achter de zienswijze van de loonnota zou kun nen krijgen. Maar hopelijk hebben de ministers los hiervan ook begrepen, dat een maatregel op loongebied op dit moment genomen moet wordep binnen het kader van het gehele sociaal-economische beleid voor 1969. Het positieve van het jongste Kamer debat is niet in de laatste plaats ge weest, dat van diverse kanten ook gekomen is met een beleidsvoorstel dat op zichzelf niet fraai was en dat in het kader waarin het gepresenteerd werd „zo lek als een mandje" was. Het zullen wat het sociaal-economisch beleid voor 1969 betreft we herhalen onze al meermalen hier geuite vrees moeilijke maanden worden. De rijks begroting voor 1969 kan onmogelijk iedereen bevredigen. Intussen moet een belangrijke scene van het stuk nu weer in de S.E.R. worden verder gespeeld. En de vakbewe ging weet hoe groot de kans daar is, dat het bedrijfsleven minder eensgezind zal worden dan het voor kort nog leek. Waarschijnlijk is daarom de gehele discussie van de afgelopen dagen uit eindelijk toch niet meer dan een voor spel op veel belangrijker zaken. Om die t een goede oplossing te brengen zal niet alleen de regering morgen wijzer moeten zijn dan ze zich gisteren toonde. „Niet thuis" TOT velerlei discussies zal wel aan- leiding geven de beslissing van de geestelijkheid van een Noordnederlands op de pastorie voor het huishoudelijk personeel moei geen aanleiding zijn om een pastorie helemaal te sluiten. In de gezinnen komt pastorie „niet thuis" te geven. Een be slissing die wat men niet uit het oog moet verliezen in overleg met de pa rochianen genomen is. Waarschijnlijk zal dit precedent na volging vinden. We hopen dan, dat men steeds de plaatselijke omstandigheden het zwaarts zal laten wegen. In de èén- mansparochies van de Veenstreek ligt voor de hand, dat de vrije dag voor de priester tot een dagsluiting van de pas torie leidt. Om de verschillende paro chianen niet voor een ingewikkelde rege ling te stellen, is ook niet onbegrijpelijk, dat alle parochies van het dekenaat de zelfde dag kiezen, uitgezonderd de pas toor of priester die de „weekdienst" heeft. Elders lijken ons andere, betere op lossingen mogelijk. Zelfs de vrije dag het per slot van rekening ook wel voor dat wanneer moeder een dagje uit gaat, vader en de kinderen zich weten te be- Ook lijkt ons een regeling waarbij in een dekenaat alle pastorieën op één na op één en dezelfde dag, „niet thuis" ge ven niet de ideale. Men mag de zielzorger ook niet helemaal vergelijken met een medicus; mensen in nood zullen vaak nog meer het persoonlijk contact met een bepaalde priester nodig hebben dan met een bepaalde medicus. En het wordt een beetje bureaucratie in de ziel zorg. wanneer het aanbelevenswaardig wordt om in een dekenaat op een bepaal de dag niet in nood te komen. Want wat kan men nog regelen, wan neer zelfs de telefoon niet opgepakt wordt? WASHINGTON (AFP) Noordvielna- mese manschappen en materiaal wor den Zuid-Victnani momenteel binnenge bracht op een grotere schaal dan ooit tevoren, dit heeft president Johnson gisteren gezegd op een onverwachte persconferentie. De president herhaal de met kracht zijn eis dat Hanoi Iets moet stellen tegenover volledige stop zetting van de bombardementen op Noord-Vletnam. nij waarschuwde de Noord-Vietnamezen dat het tijd wordt dat ze met hun propaganda in Parüs ophouden en overgaan tot ernstige be sprekingen over de kern van het vraag stuk. De persconferentie weid aangekondigd nadat de tweede man van de Amerikaan se onderhandelingsdelegatie in Parijs, Cyprus Vance, met de president had ge- zullen blijven onderzoeken. Tot dusver heeft Noord-Vietnam daar alleen maar propaganda gevoerd en druk uitgeoe fend om, zonder tegengebaar, de bom bardementen te doen ophouden. De woordvoerder van de Amerikaan se delegatie in Parijs, William J. Jor- den, zei dat president Johnson moet uit maken of het herstel van de gedemili tariseerde zone als zodanig voldoende is om de bombardementen stop te zet ten. Zijn delegatie wil graag tot „min der openlijke" gesprekken met de Noord- vietnamezen komen, maar na de inlei dende contacten over de procedure is er geen persoonlijk contact meer ge weest, aldus de woordvoerder. Jongen met nieuwe long overleden EDINBURG (AFP) Alex Smith, de 15-jarige jongen die op 16 mei in het Washington gevlogen. President Johnson verklaarde dat de VS geduldig alle mogelijkheden die zich tijdens de bespreking in Parijs voordoen, long had gekregen, is overleden. Dat is j gisteravond officieel meegedeeld. In to- taal zijn zeven longtransplantaties ver- j richt. Zij zijn alle mislukt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is gezwicht ior de door de gehele Tweede Kamer ondersteunde kritiek op haar besluit door een loonpauze de CAO's in 1969 met een half jaar te verlengen. Mi nister-president De Jong noemde het gisteravond in de Tweede Kamer een onjuiste uitspraak in de loonnota, dat het kabinet tot de loonpauze had beslo ten. „Was dat een drukfout in de nota?" daagde de socialistische oppositieleider Den Uyl uit. „Neen", zei premier De Jong, „de regering is op haar standpunt teruggekomen. Het was ook juridisch niet houdbaar". Wel wil de regering de wettelijke moge lijkheden om zonodig met het oog op de economische ontwikkeling de arbeids contracten te kunnen verlengen. Daartoe zal gauw een wetsontwerp worden inge diend. De regering meent, dat verlen ging van de CAO's met een half jaar in 1969 passend en doeltreffend kan zijn om de economie te verbeteren, zei de minister-president. In het najaar kan worden bekeken of dat nodig is, nadat ook kennis is genomen van het advies van de SER. Minister Roolvink (lonen), nu en dan stevig geïnterrumpeerd, zei dat er wat misverstand was ontstaan over het niet doen van een adviesaanvrage aan de SER. „Ik heb de SER een brief ge schreven en beschouw dat als een feite lijke adviesaanvrage", zei hij. „Natuur lijk hebben wij vermoed, dat onze loon maatregelen op verzet zouden stuiten, maar de regering heeft een eigen verant woordelijkheid met het oog op het alge mene belang. Wij hebben steeds waar gemaakt", hield de minister vol tegen interrupties in, „dat wij de vrije loon politiek een eerlijke kans hebben gege ven. Maar nodig is, dat wij een voorzich tig loonbeleid voeren". Hij deelde mee, dat sinds 1966 ruim 40.000 werknemers als gevolg van be drijfssluitingen en fusies waren ontsla gen. Als de lonen ongewenst hoog stij gen, betalen de werklozen het gelag", zei minister Roolvink. Overigens was hij van oordeel, dat het kabinet geen bezwaren heeft tegen verkorting van de arbeidstijd, omdat dit past in de ontwikkeling van de wel vaart. Over de arbeidstijdverkorting zal gauw een adviesaanvrage aan de SER worden gericht. Loonwet (ADVERTENTIE) £=D CO CT3 3 Die slag Is aan u. Mijnh. A. C. van Hijlle uil IJzendijke Prijswinnaar van 1500.- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. wet op de loonvorming zal worden in gediend, die nodig is. omdat dc bevoegd heden van de regering op het gebied van de loonpolitiek nogal beperkt zijn. Wat betreft de inkomenspolitiek bepleitte hij uitbreiding van winstdclingsregelin- gen in de ondernemingen en vroeg hij aandacht voor de verbetering van de pensioenen. „Had men in het verleden maar meer van de loonsverhoging voor de besparingen bestemd", zei minister Roolvink. Minister Roolvink deelde mee, dat er een tendens is, dat de werkloosheid zal dalen. Hij zei dat paal en perk zal moe ten worden gesteld aan het aantrekken van buitenlandse arbeiders. Nu al is het aantal buitenlandse arbeidskrachten ho ger dan het aantal werkloze mannen in ons land. De ministers Roolvink en De Block deelden mee, dat de 150 miljoen voor de werkloosheid als volgt zal wor den besteed: 75 miljoen gulden voor de industriespreiding, 30 miljoen voor wo ningverbetering en 45 miljoen voor scho ling en aanvullende werken. Eensgezind Eensgezind was de Tweede Kamer ge weest in haar oordeel, dat pas in hel najaar beslist kan worden over de loon ontwikkeling in 1969. D '66 wilde voor het debat weten of het kabinet in de laatste dagen zijn standpunt gewijzigd had, zoals de kran ten hadden geschreven. In dat geval had het weinig zin om eerst te debatteren en later pas het kabinet aan het woord te laten. Maar de Kamer besliste, dat zij eerst haar visie op de nota van de re geling over lonen en werkgelegenheid wilde laten horen. De socialist Den Uyl bestreed de som bere visie van het kabinet op de econo mische ontwikkeling met een scherpe aanval, waarvoor hij van drs. Boersma (A.R.) een complimentje kreeg. Deze vond, dat er eindelijk weer eens goéde, stevige oppositie werd gevoerd. Gesteund door PSP, D '66 en Radika- len vroeg hij de uitspraak van de Ka mer, dat een loonpauze van een half jaar in 1969 economisch ongefundeerd is WaUetjesfilm ,,teUing" HILVERSUM Het wankele bestaan van dc VPRO wordt opnieuw bedreigd door moeilijkheden. De cineast Roeland Kerbosch heeft min of meer in opdracht van deze omroep de t.v.- film „Rondom het Oude Kerksplien" (centrum van de Amsterdamse Walle tjes) vervaardigd. Haring Arie, onlangs geïnterviewd door Netty Rosenfeld in het VPRO-programma „Een mens is maar een mens", speelt de hoofdrol en wordt gesecondeerd door bekende Am sterdamse types als Pistolen Paultje, Rinus Vet en Parysc Leen. De film zou aanvankelijk zaterdag avond 15 juni op het scherm worden vertoond. Na een voorvertoning achtte programmadirecteur ds. I. van Houte enkele scènes te lang en verzocht Roe land Kerbosch deze in te korten. Bo vendien zei ds. Van Houte dat het werkstuk hem niet zo geschikt leek voor uitzending op zaterdagavond, wanneer er vele jongeren naar de t.v. kijken. Zijn bedoeling was, de ingekorte film maandagavond 8 juli op het tweede net te vertonen, na negen uur 's avonds- De grootste belangstelling gaat dan op het scherm uit naar de hoofdfilm op en dat de regering dit resultaat zou moe ten terugnemen. Groot was het verwijt in de Kamer, de regering voor met haar ingrijpende maatregelen te komen niet eerst de SER om advies had gevraagd. Mr. Nelissen (KVP) vond, dat dit alsnog moest gebeu ren, omdat beter in het najaar over de lonen in 1969 kan worden beslist. Hij be pleitte bezitsvormende maatregelen voor de werknemers. „Als de regering in de sociaal-economische ontwikkeling moet ingrijpen, dan zouden de lasten even wichtig verdeeld moeten worden", zei mr. Nelissen. De liberaal Rietkerk vond de protes ten van de vakbeweging verwerpelijk. „Van een bewuste benadeling van de ar beidersklasse is geen sprake", zei hij. „Als de regering moet ingrijpen, is dit haar goed recht". Maar ook hij vond, dat het kabinet wel meer voor verbete ring van de werkgelegenheid zou kunnen (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03 en 22.55) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: De drie musketiers, tv-serie 19.33 uur: Uitzending Stichting Socutera 19.40 uur: Manchester United Benfica, voetbal 20.30 uur: Zendtijd pol. partijen (H.H.U.) 20.40 uur: Manchester United Benfica, voetbal 21.30 uur: Inburgeren 21.55 uur: The big chance, film 23.00 uur: Tweede journaal 23.05 uur: Olympia's Tour 23.10 uur: Openbaar Kunstbezit NEDERLAND II (STER- rcclameuitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO: 19.03 uur: Film 19.35 uur: Vaders tegen wil en dank, tv-serie NTS: 20.00 uur: Journaal AVRO: 20.20 uur: Literaire ontmoetin gen met Hugo Raes 21.05 uur: De sterkste, monoloog 21.30 uur: Peyton Place, tv-serie NTS: 22.20 uur: Tweede journaal AVRO: 22.25 uur: De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I VARA: 21.05—21.35 uur: Je moet er zelf geweest zijn, documen taire 22.55—23.55 uur: Serenade, concert NRU: 20.35—21.30 uur: Manchester United Benfica, voetbal (2e helft) 22.40—23.55 uur: Iks een sprong in 't duister, amusementspr. Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM Hl: Elk heel uur vanaf 9.00 Vanavond in Nieuwspoort had gister avond het journalistenfortuin uitgere kend op de dag te vallen dat in de Ka mer het debat gevoerd werd over door de regering aangekondigde loonmaatre gelen. 't Feit werd op Brandpuntwijze aangepakt. Eerst een bijzonder ge slaagd gesprek waarin drs. Den Uyl probeerde om mr. Van Mierlo de re gels van het parlementaire spel bij te brengen: vervolgens de t.v.-primeur dat de regering „om" was en tenslotte géén standpuntverklaringen van parle mentaire, maar reacties van mensen die namens het bedrijfsleven konden spreken over dat „om"gaan. Dat was doodgewoon uitstekend werk van Ad Langebent en Frits v.d. Poel die hun „geluk" tot het uiterste uit buitten. Overigens kregen we de indruk dat de zendtijd die de NTS ter beschik king had voor een samenvatting van dit belangrijke debat aan de krappe De KRO bood voorts Spits-uur, haar uitnemend programma voor de „jonge- tieners", de leeftijdgroep die door de j t.v. nogal verwaarloosd pleegt te wor den, en „De wrekers", de heerlijk-on zinnige belevenissen van John Steed en Emma Peel, waar we niet genoeg van kunnen krijgen. Er was ook de documentaire Het an dere Nederland, gewijd aan de 600.000 landgenoten die aan de verkeerde kant van onze welvaart leven. Een goed pro gramma? We vonden het in zijn zwart- withuid nogal ongenuanceerd omdat 't zo ongeveer stelde dat iedereen die naar de wintersport gaat of een zondagskip petje eet, dat met schuldgevoelens be hoort te doen t.a.v.,die 600.000. Aan de andere kant is elke. desnoods ongenuanceerde, confrontatie met die minder bedeelden zinnig. Omdat we de ze te grote groep te snel vergeten. Voor ons persoonlijk kregen door deze com mentaarloze reportage de woorden van minister Roolvink extra-zin toen deze tijdens het loondebat sprak over de wenselijkheid om loonsverhogingen te benutten als spaarloon in de vorm van pensioenverbetcringen en uitbouw van de sociale verzekeringen. Als Hans Koe koek in zijn film op dergelijke zaken gewezen had zou dat programma een heel wat constructievere inslag gekre gen hebben. het t net. Roeland Kerbosch weigert thans zijn film in te korten. Bovendien vindt hij de maandagavond ongeschikt voor de uitzending. MONACO Kees van Dongen is gisteren op 91- jarige leeftijd overleden. De in Delfshaven geboren schilder, die in 1929 de Franse nationaliteit verkreeg. werd hü getroffen i die hem in levensg ziekenhuis opgenomr zodat hü weer naa in Monaco werd ov het einde vai kunstenaars i ir een dubbele longontsteking aar bracht. Hij werd in een maar zijn toestand verbeterde villa „Le bateau lavoir" ebracht. Daar kwam gisteren Kees van Dongen kwam uit een streng-burgerlijk milieu in de Rotterdamse voorstad Delfshaven. Hij studeerde aan dc Rotterdamse academie. Op zijn twintigste jaar nam hij een retourtje naar Parijs. Hij bleef er hangen, sloot vriendschap met de schil ders van Montmartre als Pieusso. Vlaminck, Matisse, Modigliani en Derain. Aanvankelijk deelde hij hun armoedig bestaan, maar hij begon snel naam te maken als portretschilder. Spoedig was hij een ge vierd modeschilder. Spoedig was hij oen gevierd vierd modeschilder en tal van figuren uit de society stelden er. vooral tussen 1920 en 1930, een eer in door hem geportretteerd te worden. Legendarische feesten Hij verdiende fortuinen en gaf ook fortuinen uit op /ijn legendarisch geworden feesten, die het kleurige Pa rij se leven van deze tijd extra-kleur gaven. Zijn schilderstijl werd beïnvloed door zijn succes. Aan vankelijk was hij „fauvist", schilder van bezeten kleureffecten. Later ging hij zich wat meer aan passen aan wensen van zijn modellen, grote staats lieden, bankiers, kunstenaars en allen die zijn vor stelijke honoraria konden betalen. Toch bleef zijn portretstijl ook in de meest succesvolle jaren van een grote voornaamheid. Een stijl die hem tot misskien wel de grootste portretschilders van deze eeuw maakte. meer, een paar jaar geleden hield hij er zelfs ge heel mee op. Bij zijn negentigste verjaardag organi seerde het Musée d'Art Moderne te Parijs een grote overzicntstentoonstelling van zijn werk. Die tentoon stelling was later ook in Museum Boymans-Van Beu- ningen te Rotterdam te zien. Men kon er toen alle facetten van het werk van de meester bewonderen. In de plasticiteit van zijn naakten, zijn enorm gevoel K-oor kleuren, zijn rake portretkunst vooral. (Van e frslaggevers) 1 aak schandaal Sommige schilderijen van de Pa rij se tentoonstelling waren „wegens gebrek aan ruimte" niet overgenomen Het waren niet de beste werken, maar we kregen toen de indruk dat de directeur van Boymans-Van i BeuninRcn er toch vooral op bedacht was geweest het schandaal te vermijden dat kort na de oorlog hetzelfde museum overkwam toen de justitie een 1 i.intal „zedenkwetsende" schilderijen op een Van Dongencxpositie had weggehaald. Dat was overigen- niet de eerste keer geweest. Tientallen jaren tevoren was het al eens in Spanje gebeurd en ook toen hij al tot wereldfaam was gerezen kwam het herhaal delijk voor. Van Dongen hield ervan. Het hoorde bij j zijp persoonlijkheid om omstreden te zijn. Geschiedenis De laatste Rotterdamse tentoonstelling heeft Van Dongen niet meer gezien. Ziek en geestelijk uitgeblust leefde hij zijn laatste dagen in zijn villa, die hij al jaren nauwelijks meer verlaten had. Spaarzame be zoekers die tot hem konden doordringen spraken van de grijsaard in wiens geest nog maar weinig herinneringen leefden aan de tijd dat hij een van de grootsten was. Bij zijn dood was hij al geschiede nis geworden. Een schilder waarvoor museumdirec ties graag een hele galerij van dc hand zouden doen om een van lijn topstukken te kunnen kopen. AMSTERDAM De samensteller van de Knokkeploeg, impresario Lou van Rees, zat gisteren de hele dag naast de telefoon, wachtend op een verlossend gesprekje uit Parüs en de zenuwen over wat er in Brazilië aan de band Is. Vrüdagmiddag wordt de Knokkeploeg aan de pers voorgesteld, tijdens een bijeenkomst in eafé-restaurant „De Vin- kenplas" In Vinkenveen. Maar Lou van Rees wist gisteren nog steeds niet of hij dan op de proppen kan komen met de 5 artiesten die hij in zijn hoofd heeft Vier daarvan zijn intussen bekend: Sandra Reemer. Ben Cramer, Anne Vanderlove en Teixera. De identiteit van no. 5 wilde Van Rees vasthouden tot vrijdagmiddag. De deelname van die nummer 5 en van Sandra Reemer en Ben Cramer staat vast. Teixera - Nederlands zangeresje in Brazilië heeft de contracten al getekend. ..Maar ik heb daarna nlete meer van haar gehoord. Geen brief, niets", zei Lou van Rees. Anne Vanderlove Nederlands zange resje in Parijs is momenteel vol komen onbereikbaar Pogingen om zo wel een schriftelijk als een telefonisch contact met haar te leggen, hebben tot nog toe niets uitgehaald. Lou van Rees: ..Ik heb zeker wel 12 keer geprobeerd deze laatste dagen, haar te pakken te krijgen. Het uil gewoon niet lukken". Er wil nog meer niet lukken. Van Rees: „Een telegram uit Italië is gisteren aan gekomen met 7 dagen vertraging. Gram mofoonplaten uit België arriveren In duizend stukken. Alles, maar dan ook alles, loopt tegen". „Maar ik kom er wel uit", zei Lou van Rees gisteren: „Vrijdagmiddag heb ik alles rond". RADIO PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) VARA: 18.00 Nieuws. 18.16 Actualiteiten. 18.20 Uitzending de Volkspartij voor Vrijheid en Demo- :o: VAR A's Popshow. wedstrljdprogra 21.35 Jelle mag het zeggen, glë: een programma in samenwerking met B.R.T. NVSH: 22.20 Sextant: radioweekblad van de NVSH. 22.30 Nieuws. 22.40 Stereo: X, BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal :n -filosofie. 18.30 Sportkroniek. 18.57 Taal- 9.00 Klassiek strijkkwartet (gr.). 9.35 1 standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de Kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Pianorecital: seml-klassieke muziek. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.29 Landbouwrubrlek. 12.34 Lichte grammofoon- muziek voor oudere luisteraars. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Stereo: Muzikan tenuur: 1. Vlooi en piano: moderne muziek; 2. Omroep Dubbelkwartet: oude liederen; 3. Altviool en piano: moderne muziek. 14.30 Ge sprek met cabareUers. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.02 Solistenportret: program ma rond Yehudl Menuhln (gr.). 17.30 Stereo: Licht Instrumentaal ensemble. 17.45 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 17.65 SOS-berlchten. HILVERSUM n (298 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badlne- rie: klassieke grammofoonmuzlek. (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten; 7.50 Overweging: Nieuws.). 8.30 SOm rok (gr.). (Stereo). KRO: 11.00 Nieuw Voor de zieken. 11.55 SOS-berlchten. NCRV: 12.00 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 12.26 Actualiteiten. 12.47 Radiorijtest 1968. 12.50 Hervormde kerkdienst. 13.10 Vari ant: radlo-snelbuffet. NRU: 13.45 Stereo: Fragmenten uit de musical The Sound of Music (gr.). NCRV: 14.30 Radiorijtest 1968. 14.35 Stereo: Moderne kamermuziek. 15.00 Studiodienst. 15.30 Radiorijtest 1968. NRU: 15.35 Een mens z'n lust is z'n leven: een pro gramma over hobby's en liefhebberijen. 15.sr Helpende stemmen: progrs Mededelingen t.b.v. land- e Kamermuziek. NCRV: 16.30 Radiorij- NCRV: 17.45 Radiorijtest 1968. 17.50 Sportac- tualitelten. HILVERSUM Til (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Radiorijtest 1968. 9.35 Lichte instrumentale muziek. 9.55 Radiorijtest 1908. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de V praten gewoon t 14.02 Popmuziek. NED (324 m)^ ziek. 12.55 Buitenlands iverzlcht. 13.00 beursberichten. 13.20 Tafelmüziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 14.40 Lichte koorzang. 15.05 Schoolradio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. Tussen 16.00 en 17.00 flitsen van de Ronde van Ita lië. 16.03 Beursberichten. 16.09 Hand ln hand met Nederland. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Lichte orgelmuziek. 17.30 VANAVOND VLA NED. II De sinds zondag 26 mei negenendertig- jarige Antwerpse auteur Hugo Raes is vanavond van 20.20 tot 21.05 uur mid delpunt van een televisie-uitzending via Nederland 2 in de serie „Literaire Ont moetingen" van de AVRO. Het is niet de eerste keer, dat in deze reeks Zuidnederlandse auteurs de hoofdfiguur zijn. Eerder dit seizoen kwam Karei Jonck- heere in de actualiteit. Dat dr. Adriaan van der Veen, chef Kunstredactie van de Nieuwe Rotterdamse Courant, dit maal Hugo Raes zal interviewen, heeft de Vlaamse auteur te danken aan zijn gedichtenbundels „Jagen en gejaagd worden" en „Afro-Europees"; zijn ro mans „De vadsige koningen", „He mel en dier" en „Een faun met kille horentjes"; en zijn verhalen „Bankroet van een charmeur", „Verhalen uit de Stille Zuidzee", „Een tijdelijk monu ment" en „Links van de helikopter lijn". NADIEN Van 21.05 tot 21.30 uur brengt de AVRO-Televisie een schets van de Zweedse pessimistische roman- en to neelschrijver August Strindberg, geti teld „De sterkste" op het scherm. Het stuk speelt op Kerstavond tussen twee vrouwen, beiden toneelspeelsters. De ene getrouwd en kinderen, de andere alleen. De getrouwde vrouw praat over I haar huwelijksleven, haar man Bob en haar kinderen Lisa. Maja en Eskil en I probeert door dit gesprek een bepaalde j wrok. die zij tegenover de andere j vrouw koestert, kwijt te raken. De re- I latie die er tussen haar man en deze vrouw heeft bestaan, zit haar nog Koos Postema voor BBC-t.v. (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM Koos Postema. redac teur van het VARA-actualiteitenpro- gramma „Achter het nieuws" heeft van dc BBC'-televisie de eervolle uit nodiging ontvangen om voor de Britse camera's in het Engels een toelich ting te geven op een reportage, die hij met Ben Eikerbout en Huib de Ru maakte over de achtergronden van het emigratieproblecm in Engeland en de daardoor ontstane rassenkwesties. Zoals bekend heeft „Achter het nieuws" deze reportage op maandag avond 6 mei j.l. uitgezonden. De jour nalistieke en filmische aanpak van de ze reportage trokken bij de BBC-tele- visie zoveel bewondering, dat men be sloot dit buitenlandse werkstuk aan de eigen kijkers te vertonen. steeds dwars. Het doet haar intens goed de vrouw allerlei verwijten naar het hoofd te kunnen slingeren met de we tenschap, dat zij toch het sterkst van hen beiden staat. Haar man is im mers bij haar gebleven. De concessies, die zij daarvoor heeft moeten doen. zijn volgens haar alleszins de moeite waard gwweest. In de rollen hoort en ziet men Marja Kok, Sjoukje Hooymaayer en Elsje Ingeborg Smits. De film van vanavond Op Nederland I, na „Inburgeren" dat ditmaal over het stakingsrecht han delt. een korte film, getiteld „Big Chance" (21.55—22.55 uur). Bill Anderson, employé bij een reis bureau krijgt zijn „Big Chance", de kans van zijn leven, als de steenrijke mr. Aperghis zijn voor zaterdag ge boekte vliegreis naar Panama naar de volgende maandag verschuift. Bill maakt gebruikt van de oorspronkelijke reservering en is van plan met een vals paspoort en kasgeld van zijn baas zich een wat avontuurlijker bestaan te ver schaffen. Maar dan ontmoet hij op het vliegveld een getrouwd vrouwtje dat van haar man is weggelopen. En tot overmaat van ramp wordt wegens de mist de vlucht naar Panama uitgesteld. En dan begint een groot aantal le vensgevaarlijke verwikkelingen waarin Bill en zijn a.s. reisgenote betrokken TWEEDE PINKSTERDAG (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Onder de titel „Ten langcleste de 1948 show" zal op de avond van Tweede Pinksterdag om 21.45 uur op Nederland-1 de eerste af levering van befaamde David Frost- produkties worden uitgezonden. David Frost, wiens naam verbonden is aan harde satirische programma's als „The Frost-report", „The Frost- programma" en „That Was The Week That Was", alsmede de meewer kende artiesten aan „de 1948-show" hebben met dit t.v.-programma geen andere bedoeling gehad dan de men sen aan het lachen te maken en hei lige huisjes omver te gooien. Dat be tekent een serie krankzinnige sketches over bankdirecteuren en tandartsen, rechters- en t.v.-interviewers. accoun tants en legerofficieren; met andere woorden over iedereen. Ook de titel past bij deze nonsensicale aanpak. Want waarom het jaar 1948? Het team geeft daarvoor als verklaring dat „1948 zo'n slecht jaar was geweest". De medewerkers aan deze show zijn John Cleese, Marty Feldman, Tom Brooke-Taylor, Graham Chapman en gastvrouwe Aimi McDonald. Deze ar tiesten schrijven hun teksten zelf. De David Frost-show wordt geregisseerd door Ian Fordyce.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2