„ROCK 'N ROLLREVIYAL MET VERGANE GROOTHEDEN Op reportage in Latijns-Amerika PROEFBORING choreografisch talent (16) Russische wint concours te Brussel Ü/ÖAHcche HENK MOCHEL GETROFFEN DOOR OUDERLOZE KINDEREN StudieKVP verhouding Europa-V.S. Roofoverval op juwelier PAGINA 2 DE LETDSE COURANT MAANDAG 27 MEI 1968 Ticeede Kamer onder druk i de drie vakcentrales in Utrecht is de werknemers toegeroepen dinsdag maar eens goed op te letten of de volks vertegenwoordigers vóór de loonstop zullen stemmen. Dit soort van kreten bewonderen we niet, maar ze zijn begrijpelijk. De grens tussen politiek en sociale organisaties ls ln de praktijk nu eenmaal veel minder scherp dan de theorie van het boekje suggereert. In elk geval lijkt het erop. dat de Tweede Kamer morgen het debat over loonnota, omzetbelastlngvoorstellen en de regeringsmededelingen vorige week bij monde van minister Wltteveen op het Binnenhof gedaan, onder druk moet gaan hervatten. Maar ook zonder de „Utrecht se oproep" zou die druk er toch wel geweest zijn. Ons zou het zelfs niet ver wonderen. wanneer wat vorige week in Parijs gebeurd is en wat daar de ont spanning mogelijk gemaakt heeft, op de achtergrond in de Tweede Kamer een rol zullen gaan spelen. ACHTERAF beschouwd is de belangrijke nota van het kabinet-De Jong op een ongunstig moment gepresenteerd. De regeringsvoorstellen zullen nu dubbel- kritlsch op hun politieke en zakelijke merite» beoordeeld worden. En dat kan groter moeilijkheden opleveren dan een paar weken geleden wellicht in de kans berekening van het kabinet beschoren heeft gelegen; ook zonder de druk van de vakbeweging tegen een beslissing or al voor de eerste helft van 1969 het loon peil en de arbeidstijd „te bevriezen" Want achter het parlement vraagt de burgerij zich af of de actie var regering ten behoeve van de werk gelegenheid krachtig genoeg is en in overeenstemming met de wel duidelijke afspraken die ze met betrekking tot de lonen e.d. genomen wil zien. Conjunctureel lijkt ons rust op loon én prijsgebied gewent; ook de structurele toekomst van onze economie kan daar wel bij varen. Maar we herhalen onze kritiek van vorige week; de werkgelegen heid moet dan meer centraal gesteld worden dan de kabinetten van mr. Cals, van prof. Zijlstra en van De Jong tot dusverre hebben gedaan. En bepaalde sociaal-noodzakelijke zaken moeten dan meer perspectief krijgen dan nu „de facto" het geval i6. sommige zaken naar de stukken voor „prinsjesdag' verwezen. Het kan zijn, dat de discussie van komende dagen ln de Kamer zo n heterogeen beeld gaat op leveren.' dat het aanbeveling verdient alle beslissingen tot die datum uit te stellen. Tenzij de regering zich nu reeds aan aanvullende maatregelen binden wil. Zeven nieuwe balletten in Rotterdam In de Rotterdamse Schouwburg werd gistermiddag proef geboord naar cho reografisch talent. Zeven Nederlandse choreografen hadden van minister Klompé opdracht ontvangen een ballet te maken en een subsidie aan de Stich ting Danscontacf maakte opvoering van deze podiumbestellingen mogelijk. Het peil lag bij deze actuele marktverken ning weer hoger dan verleden jaar in Amsterdam en voor een van de namens de overheid aanwezige talent-scouts zal err wél wat te ontdekken zijn geweest. Het ls met dergelijke voorstellingen als met het songfestival. Het gaat niet om de dansenden, maar om de choreo grafie. Ondertussen kan deze laaitste echter alleen aanvaardbaar worden ver dedigd als zij zo gaaf en technisch zo degelijk mogelijk wordt uitgevoerd. Het zou daarom aanbeveling verdienen zich voor deze stljlproeven de medewerking te verzekeren van beroepsgezelschappen dan wel een nog strengere selectie toe te passen. Het gebodene. dat op 10 juni 's avonds ln het Circustheater te zien zal zijn, gaf niet alleen een indruk van heit choreografisch talent, maar mede BRUSSEL (ANP) Een 16-jarig Rus sisch meisje, Ekaterina Novitskaja, heeft het Belgische Koningin Elizabethcon- cours 1968 voor Jonge pianisten gewon- i nen. Zij was de grote verrassing van het concours van dit jaar en viel meteen bij t de eerste proeven reeds op door virtuo- j siteit, persoonlijkheid en buitengewone j muzikaliteit. Haar prijs bedraagt 200.000 I frank, d.i. 14.500 gulden. Onder de twaalf finalisten, die na hun concerten van de afgelopen week ln het Brusselse Paleis van Schone Kunsten zaterdagnacht hun prijzen kregen toege kend, bevonden zich vier Russen, drie Amerikanen en een Belg. Aan het concours hebben ook vier jonge Nederlandse pianisten deelgeno men, doch zij zijn begin mei bij de eer ste schriftingsproeven samen met en kele tientallen andere kandidaten af gevallen. De einduitslag van de twaalf finalis ten, die prijzen kregen variërend van 14.500 tot 1.450 gulden, luidt: 1. Ekaterina Novitskaja. (USSR). 2. V. Kamysjof (USSR), 3. J. Siegel (VS), 4. S. Kroetsjin (USSR), 5. A. de Groote (België, 6. F. Thiollier (V.S), 7. E. Auer (VS), 8. Eva-Marla Zuk (Vene zuela), 9. Elisabeth Leonskaja (USSR), 10. Mitsoeko Oesjida (Japan). 11. F. Duchable (Frankrijk), 12. W. Howrani (Libanon). van de vorm waarin zich dat tallent wil uiten. De klassieke ballettechniek is in dit verband hachelijk, zodat Jenny Veldhuis met haar danszetting „Noc turne" op muziek van Fauré wel veel vertrouwen in haar executanten gehad moet hebben. Dat vertrouwen werd in de fraai gelijnde pas de deux het enige fragment op de pointes! niet beschaamd en we misten eigenlijk de mannelijke en vrouwelijke soli en de Geheel anders ging Ineke Sluiter te werk. Op muziek van Ton de Kruyf en met medewerking van de mezzo-sopraan Ileana Melita realiseerde zij een soort psychedelische striptease met fel prie mende schijnwerpers en vernuftige pro jectie. Met dans had het evenwel niet zoveel te maken. Uit de toon viel ook Vera Whistler, die zich op de Egyp tische kunst had geïnspireerd en die samen met een danseres op sitar- en gamelanmuzlek symbolisch baarde en gebaarde ln een verbeelde eenheid van lichaam en ziel. Het achterdoek ver leende een silhouetterende dienst en schonk er misschien ongewild bijna een dimensie bij. Deze oosterse standwerkerij viel wat vreemd na de vlotheid, waarmee Manja Siebrecht Stravinsky's Concerto in Ré k Ia Van Manen had gechoreografeerd. Margriet Franken opende haar ..Indoles Latenta" met een herinnering aan het Pools Pantomimetheater en sloeg na dit muziekloos begin om naar atomaire dreiging. Van haar zowel als van Ton Lutgerinks „Gevangenheid" zou men kunnen zeggen, dat ze Taylor-made werkten. Lutgerink. wiens danseressen uit de zaal opkwamen, liet tevens een deel van het decor meespelen. Het meest bevredigde Mady Slotemaker met „Overgave", waarin een kerkgang van verschillende mensen wordt verbeeld. Hendrik Andriessens Sonata da chiesa paste voortreffelijk bij deze pure be weging. die zowel structureel als in houdelijk een gave gestalte kreeg. D-y ADVERTENTIE Stationsweg 22 Breestraat 126 Haarlemmerstraat 158 VOETTOCHT BEËINDIGD (Von onze correspondent) BREDA De algemene voettocht Nederland is zaterdagmiddag in de ST.- Jozcfkerk te Breda besloten met een eucharistieviering, die geleid werd door kardinaal B. Alfrink. In de kerk hadden zingend en handenklappend de 700 jon geren plaats genomen, die aan de voet tocht hadden meegedaan. Gedurende drie dagen hebben zij pratend over het onderwerp van daad, mentaliteit naar wereldbesef, rondgetrokken in het ge bied tussen Breda en Rijsbergen. De algemene voettocht was in wezen n experiment. Het is de bedoeling, dat in het vervolg deze tocht, georganiseerd door de Pax Christibeweging, elk jaar gehouden wordt en dat deze openstaat iedereen, waarbij vooral de wer kende jongeren en ook niet-katholieken welkom zijn. Het experiment mag geslaagd ge noemd worden. De gesprekken lagen veelal op een hoog niveau en kenmerk ten zich door een nuchtere en prakti sche benadering van het ter discussie gestelde probleem. Kardinaal Alfrink ging in zijn korte predikatie uit van het tijdens de Pax Christivoettochten vaak gezongen lied; „Uw boodschap dragen o Heer, door de wereld wijd". Hij dacht dat hierin de wezenlijke opdracht de christen lag besloten. Cameraman Chris v ln Cuba is alles beter geregeld HILVERSUM De 35-jarige televi- visiereporter Henk Mochel van het NCR V-actualiteitenprogramma „Hier en nu" is deze maand in ons land te ruggekeerd van een reis van negen weken, die hij met cameraman Chris van Duuren door Latijns Amerika maakte. Mochel. die al zes jaar bij de NCRV werkt en daarvoor in Utrecht tegelijkertijd sociologie studeerde en de journalistiek beoefende, is een be scheiden collega. „Ik zou niet durven beweren, dat ik na zo'n reis via Venu- zuela. Columbia en Cuba in Neder land ben teruggekeerd met een stevi ge visie op de talloze problemen in Zuid-Amerika. Nog steeds ben ik be zig met het verwerken van al die im pressies over de onvoorstelbare ar moede, de ongelooflijke rijkdommen van een kleine groep oligarchen, de moeilijke positie van de Kerken en de uiteenlopende meningen over revolu tie en evolutie". Nog steeds durft hij na al die erva ringen geen conclusies te trekken en zich uit te spreken voor of tegen een gewelddadige omwenteling. „Als ik denk aan de ellende in de „Barrios", de krottenbuurten rond de Colum- biaanse steden en de talrijke ouderlo ze Kinderen, die daar in de straten rondzwerven, levend van bedelarij en diefstal, dan zou ik zeggen het wordt tijd dat het volk in opstand komt. Maar als je bedenkt dat sinds 1948 al leen in Columbia 300.000 mensen bij gewelddadige omwentelingen 't leven verloren, dan kies je voor een langza me evolutie naar betere levensom standigheden. In Columbia zit de af schuw voor geweld tegenwoordig diep ingeworteld bij de bevolking. Om nog even op die ouderloze kinde ren terug te komen. Ze hebben bij die revoluties hun vader en moeder verloren en zwerven maar rond, zon der dat iemand zich om hen bekom mert. 's Nachts-slapen ze in hun eigen portiek van huizen of openbare gebou wen op enige kranten of oude vodden. Toen enige tijd geleden een paar van de kinderen zich in een portiek hadden vergist en in slaap waren gevallen op het plekje van hun lotgenoten, over goten de jongens die hun „slaap plaats" ingenomen zagen, de kranten met petroleum en staken ze in brand. De kleintjes verbrandden levend. Geen bevoorrechte posities „Als je bijna onpasselijk bent gewor den van wat er zich allemaal in Co lumbia en Venezuela afspeelt, dan werkt 'n bezoek aan Cuba, 't bolwerk van Fidel Castro, in zekere zin be vrijdend. Niet dat het daar botertje bij de boom is, maar de afschuwelijke tegenstellingen tussen arm en rijk, NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen oi 18.55. 19.03, 19.56 20.16) NTS; 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR: 19.06 uur: Kenmerk AVRO: 19.31 uur: Sportpanorama NTS: I 20.00 uur: I Journaal AVRO: 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 20.45 uur: De Weekendshow, amusementsprogr. 21.25 uur: Trots en glorie, film NRU: 20.30—21.00 uur: Jazz in actie 22.55—23.55 uur: Metro's Midnight Music tref je er niet aan. Alles en zeker de belangrijkste levensmiddelen zijn er op de bon. Maar niemand krijgt een gro ter rantsoen. Iedereen is er gelijk en moet hard meewerken aan de opbouw van de staat. In het luxueuse Hilton- hotel in Havanna zie je dan ook gewo ne jongelui in de mooiste fauteuils zitten. Alles is immers van de Cubanen en niemand neemt er een bevoorrechte positie in. We hebben op Cuba de 1- meiviering meegemaakt. Zeer lang konden wij Fidel Castro observeren. Het leek me een geweldige idealist, die nauwelijks met zijn figuur raad wist als honderdduizenden Cubanen hem stormachtig toejuichten. Toen we via Mexico naar Cuba wil den vliegen, hebben we enige dagen op ons visum moeten wachten en van de gelegenheid gebruik gemaakt om een vraaggesprek te filmen met mgr. II- lich, de leider van het instituut voor priesters, die in de Latijns Amerikaan se missie willen gaan werken. Hij toonde zich hogelijk verbaasd, dat Chris en ik in een half uur gereed wa ren en zelf onze apparatuur en koffers sjouwen. Regelmatig wordt hij geïn terviewd door Amerikaanse, Engelse, Canadese en andere tv-equipes, die met zes tot tien man een volle dag of meer nodig hadden om de „state ments" van mgr. Illich op het celluloid vast te leggen. C.I.A.-controle Terloops vertelt Henk Mochel, dat al le passagiers, die vanuit Mexico City naar Cuba vliegen, voor hun vertrek op dé luchthaven door de veiligheids dienst worden gefotografeerd en on dervraagd. „Ik had het bij geruchte gehoord, maar geloofde het niet. Een van de passagiers verklaarde me, dat dit ten behoeve van de CIA, de Ameri kaanse inlichtingendienst, gebeurt. Als men later nog eens op Kennedy Airport bij New York landt voor een bezoek aan de VS, dan staat er een juffrouw bij de douane, in een dik boek te bladeren om te controleren of je soms een „ongewenste vreemde ling met communistische sympathieën Mochel is er in geslaagd een tv-profile te maken rond de gesneuvelde Colum- biaanse priester-rebel Camillo Torres. Onder het waardevolle materiaal be vindt zich een onthullend gesprek met Zesde koorfestival gisteren besloten HILVERSUM (ANP) Het zesde Ne derlands koorfestival, georganiseerd door de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumverenigingen in Nederland en de AVRO is gisteren besloten. Aan dit koorfestival hebben 102 koren deelge nomen. De programmaleider van AVRO's radiobedrijf de heer T. Nieu- wenhuysen reikte de AVRO-wisselbe- ker uit aan het kinderkoor „De Me rels" uit Etten-Leur dat onder leiding van zuster Lalta het hoogste aantal punten n.l. 409 behaalde. De tweede en derde plaats werden be zet door het Oosterhouts Kamerkoor en het St.-Maartenslyceum te Voor burg onder leiding van Ad de Groot met 404 punten. Bill Haley in Haagse Houtrusthallen 95 Popmuziek voor Radio Vaticana VATICAANSTAD (AP) Radio Vati cana heeft besloten elke weck een half uur popmuziek te gaan uitzenden. Dit omvat alles in het genre: van een pro testsong ln Italiaanse styi met veel voc- tengetrap tot een somber lied. getiteld „God ls dood". Leider van het programma, waarvan reeds enkele proefuitzendingen de ether in zijn gegaan onder de titel „Geestelijke waarden in de liederen van deze tijd" is een Italiaanse priester. Te beginnen met 9 juni wordt het half uur pop een vast onderdeel van de radio programma's onder de nieuwe titel: „Zeg mij hoe gij zingt". Doel van het programma is volgens de leider, pater Pellegrino: „De Vaticaanse radio binnen de werkelijkheid van het dagelijks leven te brengen. Beatmuziek waarover wij een kunstzinnig oordeel voor het ogenblik opschorten is in elk geval een ideale brug naar de jeugd die, ook door middel van liederen, de waarden van de geest leert kennen". Weinig sfeer en handjevol publiek DEN HAAG Het is altijd al gezegd maar gisteravond werd het in de bar slecht gevulde Haagse Houtrusthallen nog eens overduidelijk bewezen: de rock 'n rollrevlval zal in Nederland nooit van dc grond komen, ondanks de verregaande uctiviteitcn van Radio Veronica. Bill Hu ley en zijn Cornets vorig jaar in het Schevening8C Casino nog goed voor een enthousiaste zaal moesten dit maal genoegen nemen met een dank baar applausje van het handjevol „vet- knlven". die de rock altijd trouw zijn gebleven, maar vermochten een objec tieve toehoorder toch niet meer te im poneren. Het voorprogramma greep even eens terug naar het verleden en schotelde de argeloze luisteraar Rence A His Alligators, The Hunters en de Rotter damse Free normaliter een veelbe lovende rhythm bluesformatie voor. zodat de „rock 'n rollrevival" meer weg had van een „avond der vergane groot- Het was aan de Amsterdamse Hunters vroeger bekend als Johny and His Cellar Rockers voorbehouden de avond te openen. Zij deden dat op de bekende rockmanier. maar wel muzikaler dan thans optredend onder de naam Toby Colour presteerden. Wat zij aan muziek voortbrachten kan niet meer vergeleken worden met hetgeen Renee vróéger uit zijn gitaar placht te halen. Zijn armzalige show kon jaren terug misschien opzien baren, thans werkt alles alleen maar lachwekkend voor hen die een Jimi Hendrix bezig gezien hebben. Het laatste gedeelte van het voorprogramma was gereserveerd voor de Free, een acht man sterke soulformatie uit Rotterdam. Aan vankelijk wisten zij zich zeer goed staan de te houden doordat zij hun reper toire gewijzigd hadden in de sfeer van de rock 'n roll, maar naarmate hun op treden vorderde, werden er steeds meer instrumentale fouten gemaakt. Nummers als „Jailhouse rock" en „Staggerlee" waren hierdoor niet te verteren. Niette min vormden zij het hoogtepunt van het gedeelte voor de pauze, omdat zij door hun wervelende show wat leven in de brouwerij brachten. Na zijn auditorium ruim een half uur gepauzeerd te laten hebben Bill was niet op tijd verschenen kondigde presentator Pee White zijn „rockbrothers en rocksisters" aan, dat de „King- himself" zou komen. Een overdonderend applaus was het gevolg. Nummers als „Shake, rattle roll" en „Ready, go for rock" gingen erin als koek. maar doordat Bill Haley daardoor te lang aandacht 1 genootschap besteedde aan de individuele prestaties lusie behoeft van zijn backinggroup „The Cornets" ging - - de aandacht van het publiek al gauw verloren en zochten zij een andere weg om zich bezig te houden. Het gevolg was een deinende massa, met hier en daar een danslustig stel, dat zich onledig hield met de aloude „rock 'n roll". Bill zou in het half uur, dat hij op de Bühne stond maar een paar bekende nummers bren gen, waaronder „See you later Alligator", „Lucille" en „Johnny be good". De ver bazingwekkend rustige zaal kreeg alleen nog een laatste „oppepper" in de vorm van „Rock around the clock", maar dat had niet veel meer op het lijf, gezien het feit, dat men Bill Haley zonder vorm van protest liet vertrekken. H.A. de biechtvader van Camillo Torres aan de AndesuniverSiteit in Bogota, de Nederlandse prof. pater Rosier. Deze landgenoot studeerde in Nijmegen en werkte vervolgens als priester-arbei der in Duitsland, Oostenrijk en Frank rijk. Vervolgens doceerde hij in Rome en kreeg toen een leeropdracht aan de universiteit in Santiago de Chili. De Nederlandse hoogleraar heeft een ge heel eigen visie op de problematiek van Zuid-Amerika en gelooft niet in een gewelddadige revolutie. Prof. Ro sier poogt zijn sociale bewogenheid over te brengen op de jonge studenten om zo een langzame mentaliteitsver andering onder de elite van Columbia te kweken. Het spijt Henk Mochel, dat hij door gebrek aan tijd er niet in slaagde door te dringen tot de guerril la's. Ook het bezoek aan het armste land van Zuid-Amerika, Bolivia, kon hij niet realiseren. Bekroningen op Beneluxfestival DEN BOSCH Aan het einde van het driedaags Benelux filmfestival in Den Bosch zijn gisteren in de stads schouwburg aldaar de prijzen uitgereikt en enkele van de bekroonde films aan het publiek vertoond. De voorzitter van de jury voor professionele films, de heer Jan Blokker, reikte de grote prijs van het festival voor professionele films uit aan Henk Meulman uit Amsterdam voor diens film „Morituri te salutant". In deze afdeling ging de hoofdprijs in de 16 mm-klasse naar Johan van der Keu ken uit Amsterdam voor zijn films „Herman Slobbe" en „Big Ben Web ster". De hoofdprijs in de 35 mm-klasse was voor „Ice cream-soda" van Kees Meyering uit Amsterdam. De voorzitter van de jury voor ama teurfilms, ir. m. Tans, reikte de grote prijs van het festival voor deze afdeling uit aan B. Dumares uit Brussel voor de film „Le rendez-vous a dix heures". Bij de amateurs was de hoogdprijs in de 8 mm-groep voor „Hij en zij" van P. Schafer uit Rotterdam en de hoofd prijs in de 16 mm-groep voor „Dolls" van F. Zwartjes uit Heeze. Bij de prijsuitreiking pleitte de heer Blokker onder meer voor 'n verschuiving van 't festival naar bijvoorbeeld septem ber of oktober omdat het thans vrijwel samenvalt met dat te Cannes, zodat het slechts aan de ongelukkige afloop van dat festival te danken is, dat de be langstelling in Den Bosch dit jaar vrij groot is geweest. BREDA (ANP) Op kasteel Bouvigne bij Breda heeft de KVP zaterdag een studiedag gehouden over de verhouding tussen Europa en de VS in wereldper spectief. De eerste inleider, prof. dr. ir. A. F. van Leeuwen S.J., pleitte in een refe raat over de toekomst van de NAVO voor de opbouw van een Europees vei ligheidssysteem. Dit zou onder meer moeten omvatten een voorlopige rege ling van het Duitse vraagstuk, uitbrei ding van de handelsbetrekkingen met Oost-Europa, wapenbeheersing en ont wapening in Europa en een permanent diplomatiek overleg tussen Oost- en West-Europa. De toekomstige taak van de NAVO zal zijns inziens ondergeschikt moeten worden gemaakt aan de opbouw van dit Europese veiligheidssysteem. Het Tweede-Kamerlid mr. J. A. Mom- mersteeg, die een inleiding hield over het onderwerp „het idee van een Atlan tische deelgenootschap", was van oor deel, dat er op dit ogenblik geen con creet perspectief is voor de verwerke lijking van deze gedachte van presi dent Kennedy. „Voor dit deelgenootschap is immers een verenigd Europa als ge lijkwaardige partner van de VS noodza kelijk, een voorwaarde die thans nog niet aanwezig is". Toch meende mr. Mommersteeg, dat het Atlantische deel de toekomst geen il- NTS: 22.15 uur: Tweede journaal 22.20 uur: Olympia's Tour NEDERLAND II (STER- reclamcuitzcndingcn om 18.55 en 20.16 uur) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.03 uur: Alarm in de bergen, film 19.28 uur: Studio thuis, program ma voor smalfilmers NTS: 20.00 uur: Journaal HILVERSUM II NCRV: 20.30—22.00 uur: Het grote podium, stereoconcert 23.35—23.55 uur: NCRV: 20.20 uur: Politiemuseum, tv-serie 21.35 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 22.05 uur: Ds. J. Langstraat NTS: 22.10 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20 uur: Het protest 10.45 uur: Walter and Connie 11.10 uur: Naar het voortgezet onderwijs Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA r Nederland. 19.30 1* 19.35 R.V.U.: de culturele vorming v Jeugd, door de heer A. P. van der Mey, hoofd van de hoofdafdeling jeugdzaken wikkeling, ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. NRU: 20.05 Uit welingelichte bronprogramma ovei joodse godsdienst en over Israël. 20.30 Jazz muziek. 21.00 Musonnette: llch muziekpro gramma. 21.30 Kennis als ontdekking: klank beeld over 50 jaar Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten. 22.00 Lichte ork ziek (gr.). Bond zonder Naam: 22.20 Oi illjke mode!, lezing. toepassing van kunststoffen bij dt woning- en wegenbouw. 20.30 Stereo: Symfo nieorkest van Hesslscher Rundfunk en s< klassieke en moderne muziek. 22.00 Ste Lichte grammofoonmuziek. 22.15 Liter: letterkundige kroniek. 22.30 Nieuws. 22.40 •denking. 22,50 Stereo: planorecl- BRUSSEL NED. (329 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportuit- slagen. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sportkro niek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Lichte muziek. 19.45 Klankbeeld. 20.00 Operakroniek. 22.00—22.15 Nieuws en berich- Stereo: lichte grammofoonmuziek. (8.308.35 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. NRU: 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Waterstanden 1.00—11.02 Nieuws). Arbeldsvlt: 11.55 Beursberichten. 12.00 Nederlands koor festival 1968. 12.26 Mededelingen voor lantf en tuinbouw. 12.29 Overheidsvoorlichting: ul1 .39 Sportrevu< landse componisten. 14.25 Prix Italia: moder- gewljde muziek. AVRO: 15.00 Stereo: Ro- klassieke en moderne li« de bougie: platenprogran listen. 17.55 SOS-berichter HILVERSUM II (298 m) 8.14 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de vrouw. 9.15 Radiokoor: amusements muziek. 9.35 Schoolradio. 10.00 Theologische etherleergang. 10.35 Stereo: Alt en plano: klassieke muziek. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 SOS-berlchten. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 WIJ van het land; 12.26 Mededelingen I litelten). 14.05 muzikaal mlddagmagazlni Nieuws; 12.41 17.00 Overheld- HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11.03 Vrij popuur. 12.00 Nieuws. 12.03 Zorro: program ma voor tieners. 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: gevarieerd platenprogramma. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Er - Jee - Em - Drie. 16.00 Nieuws. 16.03 Mix: licht platenprogram ma. (17.00 Nieuws). 18.00 Sluiting. BRUSSEL (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, medede- n, programmaoverzicht en SOS-berlch- oor de schippers. 12.48 Lichte orgelmu- 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht en beursberichten. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 School- 15.30 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beurberichten. 16.09 Programma voor oude- isteraars. 17.00 Nieuws, weerbericht en delingen. 17.15 Jazzmuziek. zijn. De derde inleider, mr. J. H. A. M. Loeff, pleitte in een inleiding voor een technologische samenwerking tussen Europa en de VS. Kleinplastiek in Madurodam DEN HAAG Op dinsdagmiddag 14 juni wordt ln Madurodam de Benelux- expositie van kleinplastiek geopend. Als eregast zal daarbij aanwezig zijn Z.KJi, prins Henri van Luxemburg. De expo sitie staat onder beschermheerschap van de ministers Klompé en Luns. LEEUWARDEN (ANP) Twee man nen hebben zaterdagmorgen vroeg een gewapende roofoverval gepleegd op de 71-jarige juwelier J. Holwerda te Leeu warden. De daders, die er mc( een buit ter waarde van ongeveer 10.000 gulden vandoor gingen, konden reeds korte t|jd later worden gearresteerd in Wolvega. Het bleken een 56-jarige Amsterdammer en een 22-jarige Duitser te zijn. De overval werd gepleegd, toen de heer Holwerda de rolluiken voor zijn winkel zou gaan verwijderen. Toen hij de deur van de winkel opende doken plotseling twee mannen op, die de juwelier een dot watten in de mond stopten en hem be dreigden met een pistool. Zij gristen een hoeveelheid sieraden bij elkaar en maak ten zich uit de voeten. Zij verdwenen met meest gouden dameshorloges, een tiental gouden armbanden, een tasje met een bedrag van 150 gulden, dat ze uit de geldlade hadden genomen. De beide man nen hebben na urenlange verhoren een bekentenis afgelegd. De auto, waarmede de overvallers wegreden, was in Duits land gestolen. In Monitor werden gistermiddag geen ruststanden van de voetbalcompetitie gegeven. Waarschijnlijk de voorwaarde waaronder flitsen van de slotfaze van de wedstrijden op de terreinen van Ajax en PSV konden worden uitgezon den. benevens overzichten uit die wed strijden 's avonds b|j NTS-sport. De radio mocht niets direct uitzenden, gaf 's-middags dus geen directe reportages, maar meldde wèl steeds de stand via ,,vr|je nieuwsgaring", zoals Langs de Lijnpresentator Jaap van Meekren het noemde. Nu willen wij vooropstellen, dat de KNVB, zogoed als zij het recht heeft om t.v.-uitzendingen te verbieden als die tegen een KNVB-belang gaan, zij in principe óók het recht heeft om radioreportages aan banden te leggen, indien deze sportief-gezien, schade zou den kunnen veroorzaken. Maar elke wet verliest zijn kracht als de uitvoe ring ervan niet waargemaakt kan wor den. Zo'n wet maakt alleen de wet gever bespottelijk. Hetgeen gisteren gebeurde toen Langs de Lijn zonder „wetsovertreding" bereikte wat de KNVB wilde voorkomen. Het was gisteren overigens de laatste Monitor. Er is veel kritiek op dit pro gramma geweest. Een beetje ongerecht vaardigd l|jkt ons. Monitor had als grootste nadeel, dat het wilde z|jn wat het moest z|jn: programma voor ieder een: kleuters, wat oudere kinderen, op sport beluste mannen, op mode beluste vrouwen, politiek-geïnteresseerden en liefhebbers van kunst. Zo'n program ma is niet te maken, maar het pogen was moedig, de presentatie vakkundig en met name de totogesprekjes lever den meestal uitspraken op die stof tot nakaarten gaven. Zaterdag kozen we Bomans, altijd wel aardig, al bleek hij ook in Canada som mige mopjes te verkopen, die hij al tientallen jaren op z'n repertoire heeft; en Zeskamp, de co-produktie van NCRV en BRT, die voortborduurt op het stedenspelletje, dat al een paar jaar met meer of (meestal) minder succes wordt opgevoerd. Onze bezwaren van vroeger bleken nog steeds te gelden: er wordt enorm veel overhoop gehaald en de mensen ter plaatse zijn er erg enthousiast over, maar het resultaat op het scherm is zo bijzonder mager, dat al die moeite en kosten er aan kijk plezier niet uitkomen. Wij hadden al leen maar medelijden met de zwoegers in Middelburg, die in stromende regen allemaal gekke dingen moesten doen, die bij ons niets lossloegen. Hoeveel aardiger was gisteren 't door de KRO gefilmde gildefeest in Domme len, waor óók van een wedstrijdele ment sprake was, maar waar het fees telijke toch voorop ging. Dat feestelijke kwam er in deze. zelfs op zwart-wit, kleurige reportage, zó goed uit. dat we met veel genoegen gekeken hebben. Dat deden we overigens óók naar de. eveneens door de KRO uitgezonden, demonstratie van houten blaasinstru menten door leden van het Concert gebouworkest. waarin goede visuele instructie werd geboden. „Frankrijk" werd zaterdag dubbel en gisteren helemaal niet (behalve in het journaal) aangepakt. De doublure van zaterdag was even overbodig als het tekort van gisteren laakbaar was. We kozen zaterdag voor NCRV's Hier en Nu-team, dat nu al dagen lang, ook deze dag weer, met voortreffelijk ma teriaal uit de bus komt. B|j de AVRO zagen wc zaterdag nog een gedeelte van „Krontjongen". Een verantwoorde uitzending, omdat ze tienduizenden oud-Indisch mensen een enorm plezier gedaan zal hebben. Wèl duidelijk een „historisch" programma overigens en omdat het nabije historie betreft, ook erg ouderwets. Maar voor zo'n enkele keer best waardeerbaar. Meer waardeerbaar dan „Eiland van weleer", film van Jan Pieter Visser. VARA-t.v. had er opdracht toe ver leend en meende daarom het geval te moeten uitzenden ook. Hetgeen gisteren gebeurde. „Eiland van weleer" was een warrige episode uit het leven van een jonge vrouw, die vc! zit met sek suele problemen en aarzelt tussen tegennatuurlijk en overspelig. Zij kiest blijkens wat koel bedwerk voor het laatste en de drie ongelukkige hoofd rolspelers worden er evenmin gelukkig door als de kijkers, die het cinema tografisch gestuntel van mijnheer Vis ser moeten ondergaan.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2