NIET „BERGRIT" FUNGEERDE ALS DE SCHERPRECHTER IN OLYMPIA'S TOER Limburgers konden faam tegen schietgraag UVS niet waarmaken ANTON KWAM TE LAAT UIT VELD LOS R75 de shag voor fijnproevers R 75 middelzware shag Leider moet met seconden woekeren HATTRICK VAN GERARD DESAR Kopen - proberen! U zult enthousiast zijn' SPORTBIJLAGE MAANDAG 27 MEI 1968 GELEEN De kaarten in Olympia's Toer zijn geschud. Tegen de verwach ting in, kwam de afscheiding niet tot •tand in de als „bergrit" aaègekondig- de etappe door de Zuidlimburgse heu vels, maar in de 190 kilometer tussen Waalwijk en Heerlen, die voor een groot aantal renners een te zware op gave bleek te zijn. De grote winnaar van zaterdag was de 22-jarige Utrech ter Leen de Groot, die gisteren weinig omoeite had om 't in Heerlen verover de leiderstricot in zijn bezit te houden. De Groot is echter lang niet zeker van dit kledingstuk, want zijn voorsprong blijft een kwestie van seconden: twaalf op de ontdekking van deze toer, Pe ter Legierse, drieëntwintig op de win naar van de „bergrit", Matje Gerrits, achtendertig op Jan van Katwijk, Ne genendertig op Nanne Bakker en Cees Rentmeester en eenenveertig op Frits Hogerheide. Belangrijkere concurrenten kon de Utrechter echter al afschudden. In de etappe naar Heerlen, waarin het veld tenslotte totaal uit elkaar werd gerukt, moesten Harry Jansen, Leen Poortvliet en Jan Krekels en k.o. van bijna drie minuten incasseren, raakte Ger Ha- rings, die voor eigen volk wel beter had willen laten zien, door een lekke band nog een halve minuut meer ach ter en verloor Fedor den Hertog de toer definitief door zes minuten na De Groot totaal uitgeput over de meet te Het zag er overigens in deze rit aan vankelijk niet naar uit dat een derge lijke slachting teweeg zou worden ge bracht. Er waren weliswaar van be gin af schermutselingen, die na 50 ki lometer resulteerden in de basis voor de definitieve kopgroep, maar in de hoofdmacht kon vrijwel een ieder nog bijblijven. De aanstichter van de grote ontsnapping was Frits Hoogerhelde, die op de smalle wegen tegen de Bel gische grens aan keer op keer aan de bel trok en in de buurt van Oostel- beers „het" gat sloeg. Samen met Henk van Vught, Cees Rentmeester, Theo van der Leeuw, Pier Hoekstra, Leen de Groot en Kees Koeken, die la ter door een lekke band moest lossen, ging hij op pad. Hun winst groeide tot dertig seconden, waarna zij ge zelschap kregen van Mathijs Koning, Piet van der Kruys en Daan Holst twintig kilometer verder kwam de groepsterkte op vijftien man, door de „intocht" van Peter Legierse, Nanne Bakker, Jan van Katwijk, Matje Ger rits, Cor Baars en Henk Verbeek. Beslissend het koersverloop. Er was genoeg klasse in de voorhoede om geen nieuwe vluchters meer hoop op succes te ge ven. Zij dienden zich nog wel aan. On der meer ging Harry Jansen in het gezelschap van Peter van der Voort, de Deen Hansen en de militair Ver meulen nog een tijdje op jacht, maar verder dan tot op 1 minuut 20 se conden het peloton lag inmiddels bijna twee minuten achter konden zij niet komen. Zelfs niet toen „groten" als Krekels, Zoetemelk, Poortvliet, Harings en Prin sen zich bij hen voegden. De winst van de koplopers, bij wie Frits Hoogerhei- de en Leen de Groot in de slotfaze voortdurend probeerden alleen weg te komen, groeide tot bijna 3 minuten op de Groene Boord in Heerlen, waar Leen de Groot voluit spurtend met bij na een halve lengte Matje Gerrits, Jan van Katwijk, Cees Rentmeester en Frits Hoogerheide van het erepodium hield. Bescheiden als altijd onderging hij de huldiging en kreeg 'n gloednieu we oranjetrui om zijn schouders. Bergrit Toen was de brandende vraag of hij dit opzichtige kledingstuk op de heu vels van Zuid-Limburg zou kunnen be houden. De Groot staat bekend als een weinig imposant klimmer en gezien de verhalen over de te verwachten moeilijkheden heerste er twijfel rond zijn leiderschap. Ploegleider Gé Pee- ters gaf voor die „bergrit" Cor Baars en Jan Bols de opdracht tot elke prijs Leen de Groot tot steun te zijn. De Groot heeft de hulp van zijn ploeg- makkers echter nauwelijks nodig gehad. De etappe door Zuid-Limburg bleek na melijk ondanks de traag neervallende regen, waardoor op sommige plaatsen de smalle weggetjes spiegelglad wer den, niet erg moeilijk te zijn. Evenals een tiental jaren geleden, toen baansprinter Joop Captein een dergelijke rit in Olympia's toer won, stormde ook nu weer een groot pelo ton op de eindstreep in Geleen af. Ein delijk had Matje Gerrits, die al enke le dagen voorin reed, maar niet tot de ceremonie protocolair kon doordrin gen, geluk. Nadat Wim Prinsen, die tijdens de rit zeer actief was geweest en daarvoor de prijs voor de strijdlus- tigste kreeg op nog geen tweehonderd meter voor de streep door een val was uitgeschakeld kon Gerrits, zijn spurt kwaliteiten in een zege omzetten. Controle Voor de eerste keer werd gisteren een dopingcontrole gehouden. Matje Ger rits, Bennie Groen, Harrie Jansen, Cees Rentmeester en de Pool Gazda, die in de „bergetappe" van Heerlen naar Geleen op de eerste vijf plaatsen beslag legden moesten zich na afloop onmiddellijk bij dokter Brunner mei- De arts nam, onder toezicht van de door de internationale wielerfedera tie (UCI) tot internationaal inspecteur voor de dopingcontrole benoemde heer G. H. van Baarlen, de urinemonsters af. Het was voor de heer Van Baar len, die werkzaam is op het bureau van de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie, de eerste keer dat hij in zijn nieuwe UCI-functie optrad. DERDE ETAPPE De uitslag van de derde etappe luidf: l. De Groot (Utrecht) 184 km In 4.20.15 (met bon. 4 20.0(1); 2. Gerrits (Oploo) z.t. (met bon. 4.20.06); .1. Van Katwijk (Oploc )e Koning (Scherpenzeel) z.t.; 11. Ver- (Poeldijk) z.t 12. Baars (Haarlem) 13. Van Vught (Boxtel) z.t.; 14. v. d. iw (Echt) z.t.: 15. v. d. Kruys (Hei- De uitslag van de vierde etappe luidt: 1. Gerrits (Oploo) de 131 km ln 2.45.49; 2. Groen (Steenwijk) z.t 3. Jansen (West- zaan) z.t.; 4. Rentmeester (Ovezandcn) z.t.; 5. Gazda (Polen)^ z.t.; 6. Aadal (Denemar- (Aehtrnaal) z.t.; 9. J. van Katwijk (Oploo) z.t.; 10. Jan Broers (Amsterdam) z.t.; 11. Cornellsse (Amsterdam) z.t.; 12. Hansen (Denemarken) z.t.; 13. Bakker (Wlerlnger- Voort (Amsterdam) lel) z.t.; 20. Holst 7. Hoogerhelde 10.29.51; 8. li. v. d. Kruys 'l0.3o'.25;' i: 10.30.27; 13. Jansen 10.32.02; 10.32.04; 15. Zoetemelk 10.32.1: De Groot 43 pnt.; 6. Van Kat- Wijnand Sloos in derde ronde een „vrijkaartje" (van onze sportredactie) De stilte, die slechts bij vlagen werd doorbroken, zou bij de argeloze voorbijganger gistermiddag in de Kikkerpolder het vermoeden hebben kunnen wekken dat UVS het bijzonder moeilijk had in haar thuiswed strijd tegen Almania. Het tegendeel was echter waar. De bezoekers uit het verre Broeksittard hebben de Leidenaars bijna geen moment kunnen bedreigen en met de regelmaat van een klok konden de blauw- witten, die deze middag overigens het roodwitte tenue hadden aan trokken, bouwen aan een comfortabele A0 zege, die zelfs nog geflatteerd is te noemen. "Had de ploeg van trainer Piet Kantebeen namelijk de volle speeltijd sterk aangedrongen, en waren de zaken niet zoals nu vaak gebeurde laconiek opgevat, dan waren de mensen aan het scorebord in nóg grotere moeilijkheden gebracht dan nu het geval was. En zij hadden al moeite genoeg, getuige de foutieve 50 eind stand, die bij het scheiden van de markt stond aangegeven. lange baan kunnen worden geschoven. Wie Almania gistermiddag aan het werk heeft gezien zal zich afgevraagd hebben of de roem, die deze Zuid- Limburgse club heeft verworven, niet al te overdreven is. De jongens uit de Zoals reeds eezeed, bleef het publiek Mynslreek, die seStoken waren ln wit- er opvallend rustig onder. De Lelde- ,e shlrts met daarop rood_„it.blauwe naars, die door collega s van ons in strepen. witte broeken en blauwe kou- het verleden geprezen werden om hun schoten in vele oprichten tekort enthousiasme, lieten de weelde kalm by hlm tegenstanders. De combinaties over rich heen gaan cn wonden rich v„iieIH.n 2eer ilr0,.fi waardoor van er niet al te zeer over op. En toch een goe(j opgezette aanval nauwelijks waren ze met zo n man of 7000 opge- sp^g was. De weinige keren dat dit komen, hetgeen toch wel bewijst dat wel goed verliep trad een ontstellende reid is wat geld neer te leggen. grijpende verdedigers had, een „vrij kaartje" heeft gehad. Het excuus dat de bewoners van 't land met de zachte „g" hadden kunnen aanvoeren zon ge weest zijn dat hun topscorer Wilms wegens een enkelblessure niet De naam Almania had namelijk een goede klank gekregen in de Sleutel stad. Een debutant in de eerste klasse, die in één ruk was doorgestoten naar de titel in haar afdeling en zich niets partij kon lijn. of dexe schutter echter aantrok vanie populariteit van ploe- *a, TOUrwerk ln de« moeizaam ope- gen als RIOS '31 en Heer en tegen alle rerende ploeg ,ou hebben gebracht vall verwachtingen in de poort naar de betwijfelen. Daarvoor waren de kampioenspoule had weten te vinden, poodlakelijke middenveldspelers, die waarin zu prompt als favoriet werd WHms dan in s,elling hadden moeten getipt, tezamen met Middelburg. Te- b ,n nl,t aanwerig. gen deze club moest het eerste verlies worden geaccepteerd. Een nederlaag q££^ MUURTJE met de oneven goal en deze misstap zou op eigen terrein wel weer worden De kleine 500 kilometer, die het goed gemaakt. Rheden verstoorde ech- Limburgse gezelschap gisteren heeft ter deze illusies, die nu na de neder- moeten reizen heeft dus weinig succes laag tegen UVS wel definitief op de opgeleverd. UVS voerde vrijwel op alle fronten de boventoon. Ook op stra tegisch gebied. Met een Willy Dullens die zijn eerste stappen op voetbalge- bied bij Almania zette, in de gelederen zou het b.v. niet voorgekomen zijn dat Sjoerd Teske een indirecte vrije trap ineens in de Limburgse veste kon schieten. Dat gebeurde in de 17e mi nuut. Op de rechtervleugel was een overtreding begaan. Met het vormen van het bekende „muurtje" had er waarschijnlijk niets kunnen gebeuren. Men zag het echter niet zo somber in en ieder voor zich moest maar probe ren de bal op te vangen. Teske trok er dankbaar profijt van. Hard joeg hij de schuiver op de ongeorganiseerde defensie van Almania af. Desondanks zou er niets gebeurd zijn wanneer niet de keeper een sprong naar de bal had gemaakt Via zijn handen belandde 't leder in het doel: 10. Een prachtig succes voor Teske. die tevoren onop vallend was gebleven en door zijn teruggetrokken opstelling de aanvals- kracht van UVS sterk had doen ver minderen. UVS bleef domineren. Jan Leget beheerste het middenveld en ook de verdedigers, waarvan Henny Plezier ook nu weer in een goede vorm stak, gaf de Almania-aanval weinig gelegen heid tot Sloos door te dringen. Alleen Nievelstein drong in de 30ste minuut even aan, toen hij een voorzet ineens op de slof nam en Sloos met een ferme duik naar de hoek werd genoopt. Vijf minuten daarna, in de 35ste minuut, keek Almania al tegen een 20 achter stand aan. Leo Holl was een tegen stander te snel af en trok vanaf de doellijn prachtig voor de doelmond waar Désar gretig toesprong om met een fantastische kopbal langs doelman J. Schroten te scoren. De Almania-doelverdediger liet zich na de hervatting niet meer in het veld zien. Smeets nam zijn plaats onder de lat in, maar erg overtuigend zou hij dat niet doen. Toegegeven, het begin was voor deze jongen niet al te bemoe digend. Na 8 minuten marcheerde Leo Holl de Limburgse garde tegemoet. Twee bewakers schoten op de Leidse aanvaller toe en trachten hem door het opstellen van een wig de doorgang te beletten. Hoewel Holl alle moeite had zijn evenwicht te bewaren bleef hij op de been en de Groninger arbiter D'Ancona liet hem terecht verder op rukken. Toen een Limburgse voet op nieuw toeschoot en Holl definitief naar de mat ging kon er van het toepassen van de voordeelregel geen sprake meer zijn. Gerard Désar mocht het vonnis vellen en zoals men dat van de ex- RBC'er verwachtte gebeurde dit ook nu weer feilloos. UVS zat op rozen en liet de greep op haar tegenstander wat verslappen. Het „showvoetbal" had tegen sterke tegenstanders fataal kunnen worden, maar dit Almania kon er geen gebruik van maken en hoewel de zuiderlingen een veldoverwieht wisten te veroveren was er van gevaar geen sprake. Gerard Désar vormde zelfs zo nu en dan een éénpersoons voorhoede, die echter nog het nodige gevaar opleverde. Vijf minu ten voor tijd bereikte hem een verre pass. Met enkele technische snufjes schudde hij de verdedigers van zich af tot hij tenslotte alleen voor doelman Smeets verscheen, die niets anders kon doen dan de UVS'er bij het shirt te grijpen. Opnieuw een penalty en op nieuw schoot Désar raak, een snelle reactie van Smeets ten spijt. Even later liet hij zich voor een onduidelijke bles sure vervangen door Wim van Weerlee. Door deze overwinning blijft UVS in een zeer kansrijke positie om de lands titel bij de amateurs naar Leiden te brengen. Rheden is nog altijd een punt verwijderd, maar met de wetenschap dat deze club nog tweemaal de tegen stander is, ziet het er op dit moment nog heel zonnig uit Eddy Merckx gaf Gimondi geen kans ALESSANDRIA De Ronde van Italië wordt tot nu toe beheerst door de nauwe lijks 23-jarige wereldkampioen Eddy Merckx. De Belg, die zaterdag ln de vijf de etappe als tweede eindigde, ls Mlchele DanceUl, de leider ln het algemeen klas sement, tot OP 1*55 min. genaderd. De uitslag van de vijfde etappe, een rit >ver 149 km op het circuit van Remua en De vierde etappe van Olympia's Toer, algemeen bestempeld als de rit tcaarin de grote afscheiding zou vallen omdat er een „berg" in was opgetxomen, leverde niet het verwachte resultaat op. Matje Gerrits werd winnaar. (Van onze paardesportmedewerker WASSENAAR De tweede en beslissende rit om bet Europese kampioenschap achter dravers eindigde gisteren op Dulndigt in een sege voor de Zweed Th. Bergh. die daarmee tevens de titel behaalde met het paard Hunter. Anton kwam pas Iaat uit opgesloten positie los en werd tweede. In het klassement werd hi) derde achter Only You, die de eerste rit won. maar gisteren werd uitgeschakeld. Zilver Kld had ln het begin een fout. die te veel terrein kootte. (Sp); 9. Velez (Sp); 10. Gimondi 0», allen ln dezelfde tijd uls Adoml; 50, Cees Haast (Ned) 4.39.11. Bart Zoet staakte de strijd. De Spanjaard Jo6é-Antonio Momene won gisteren de zesde etappe In de Prijs der driejarigen heeft Van der Lubbe met Ger Weetlandla de concur rentie overtuigend verslagen in 1.25. wat gezien haar laatste startnummer, een voortreffelijke prestatie is Go Away Ger- da was tegen het slot foutief, maar kon nog net de tweede plaats redden tegen de aanstormende Goudvos, die voor de sterk eindigende Ghla bleef. Perseus won zeer ruim de eerse ren en uit wat hij liet ssien, kan men concluderen dat hij weer naar zijn oude vorm hij won vorig jaar ae Derby toeleert. Cherle Spencer verraste in negatieve zin. Kort na de start had zij een grote fout waarna zij werd Ingehouden. Berna- dlne kon toen winnen. Prlja der driejarigen over 2000 t gek Westlandln (R Gelscnklrchcnprlja i tijd als Planckaert. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. DanceUl (It) 26 24.56 2. Merckx (B) op 1.55: 3. ZUIoll (It)_op 2.00: 4. Motta (It) op 4.09: 5. Glmon t (Iscd) op 13.29 9.B0, 260. C. van Rood en Noot (P Smit) 1.26.3: 2. Benjamin. 3. Emprlt S; toto wlnn 11.20. pl 2.90 5.30 10.10, gek 23 30, cov 14.90. trio 1854.70. Trophce van de Europese federatie voor amateurrijder» over 2000 m of langer: 1. Hunter (Th Bergh) 1.23.6, 2. Anton, 3. lbykos. 1. Perseus (J Dodd) 2.10.9, 2. Mister 3. Contessa, toto wlnn 2.80, pl 1.30 1 gek 10.50, cov 8.70. Total Isa toromzet f329.214.50. ADVERTENTIE Tour ploeg compleet AMSTERDAM. In overleg met ploegleider Ab Geldermans heeft de sportcommissie van de K.N.W.U. de drie renners aan gewezen, die de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frank rijk zullen completeren. Het zijn Huub Zilverberg, Jos van der Vleuten en Leo Duyndam. De zeven renners die al eerder waren geselecteerd zijn Jan Janssen, Rini Wagtmans, Harrie Steevens, Eddy Beugels, Wim Schepers, Gerard Vianen en Arie den Hartog. Ten aanzien van de selectie van Leo Duyndam is een restrictie gemaakt. De Westlander, die hinder heeft van een achillespeesblessure en nog met zijn hiel in het gips loopt zal, als zijn blessure niet snel genoeg herstelt, worden vervangen door Harm Otten- bros. Na Ottenbros zijn ook Henk Nijdam en Jan van der Horst aange wezen als reserve. De sportcommissie besloot Cees Haast niet te selecteren omdat de Braban der zowel in de Ronde van Spanje als in de Ronde van Italië is gestart. Drie van dergelijke grote wedstrijden leek te veel van het goede. Arie den Hartog, die aanvankelijk ook in de Vuelta en de Giro zou rijden, is door zijn ploegleider vrijge maakt van de Italiaanse ronde om hem een startkans te geven in de Tour de France. Cees Zoontjes, die ook een van de kandidaten was. heeft zelf voor de Ronde bedankt. Hij wil liever eerst nog een jaar in de prof- wereld meedraaien voor hij zich in het grote werk «tori de gulden middenweg tussen halfzwaar en zwaar Volkomen nieuwe melange - geurige Kentucky, gedoseerd met volrijpe, zachte Virginia-tabakken. Volkomen nieuwe smaak - pittig, maar vooral zacht Bijzonder lekker. f. 1,25

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11