322 SPITFIRE SQUADRON exclusief interview met prins Bernhard VERVELING WERD 25 JAAR GELEDEN EERSTE IMPULS VOOR VORMING VAN EIGEN NEDERLANDSE INBRENG IN LUCHTOORLOG als het over vliegen gaat kan prins Bernhard urenlang blijven praten in grijs flanel compleet met bolhoed en paraplu in handen van M.P. foto's uit album van de prins DIT jaar viert het oudste squadron van de Koninklijke Luchtmacht zijn 25- jarlg jubileum. Naar aanleiding hier van had onze luchtvaartredacteur een vraaggesprek met prins Bernhard, die zelf heel wat heeft bijgedragen aan de totstand koming van het 322 Dutch Spitfire Squadron. De prins, in de oorlog zelf tot vlieger opge leid, onderhield gedurende de hele oorlog nauwe contacten met het squadron. Kort na het beëindigen van de vijandelijkheden In Europa vertrok 322 squadron weer naar Indonesië waar het onder meer deel nam aan de tweede politionele actie. Na repa triëring werd 322 uitgerust met Gloster Meteors. Honderden luchtmachtvliegers, te ruggekeerd in de burgermaatschappij, on derhielden eens of tweemaal per maand hun vliegvaardigheid in Meteors van 322, dat al die tijd een operationeel squadron bleef en aan tal van internationale oefeningen deel nam. Korte tijd, nadat de Meteors waren afgeschaft, werd het squadron opgeborgen in de „ijskast". Maar in 1960 kwam het weer te voorschijn. Het werd uitgerust met Hawker Hunters en klaargemaakt om naar Nieuw- Guinea te worden uitgezonden. Onder zeer moeilijke omstandigheden werd daar door het squadron de luchtverdedigingstaak uit gevoerd en als ooit het „zwijgende deel" van een squadron, met technisch personeel heeft gedemonstreerd de werkelijke ruggegraat van zo'n vliegende eenheid te zijn, dan zijn het wel de „techneuten" van 822 Hunter- squadron op Biak geweest. Op het ogenblik is 322 uitgerust met Star- fighters en is het gestationeerd op de vlieg basis Leeuwarden. De belangrijkste wapen feiten boekte 322 uiteraard in de tweede wereldoorlog. Twintig vliegers, van wie twee Engelsen, sneuvelden of verongelukten in dienst van het 322 squadron. Velen vonden de dood in de laatste dageo van de oorlog, toen Spitfires van 322 nauw betrokken wa ren bU de bevrijding van Noordoost-Ne derland door de Canadezen. Nog in Engeland escorteerden 322 Spitfires talloze formaties bommenwerpers naar doelen op het vaste land van Europa. Er werden tal van gewa pende verkenningen uitgevoerd, waarbij het gebruikelijk was alles wat men verkende ook direct aan te vallen en te vernietigen. Ook hierbij sneuvelden verschillende 322- vliegers. Anderen werden krijgsgevangen genomen nadat zij aan hun parachutes vei lig waren geland. Sommigen wisten na een nood- of parachutelanding in Frankrijk, met behulp van de bevolking door de linies heen te breken en weer in Engeland te komen. Na nieuwjaar 1945 opereerde 322 vanai bases op het vasteland, eerst van Wocns- drecht, vervolgens van Schijndel, Twcnthe en de Duitse vliegvelden Farrelbuscli en Wunstorf. In de periode gedurende welke 322 was ingeschakeld bU de verdediging van Londen tegen de beruchte V-I's, werden door het squadron totaal 112 van deze vlie gende bommen neergehaald en ook dit deel van de oorlogstaak kostte levens. Het squadron zal het jubileum pas ln sep tember vieren omdat de luchtmacht zelf ln deze zomermaanden al een jubileum te ge denken heeft. Op 1 juni namelijk bestaat de luchtmacht 55 jaar. In september verschijnt een bock over het 322 squadron dat door onze luchtvaart redacteur in samenwerking met de sectie krijgsgeschiedenis van de luchtmacht en op verzoek van de luchtmachtstaf is geschre ven. Het verschijnt bij de Staatsdrukkerij en zal worden gepresenteerd tijdens de grote 322 reünie. PALEIS SOESTDIJK Bijm tegelijk met de in blauw kostuum geklede lakei, die twee royale koppen met uitstekende koffie brengt, komt ook de prins bin nen, sportlef gekleed in een blauwe col-trui. blauwe blazer, grijze pantalon en op gemakkelijke, kennelijk graag en veel gedragen zwarte moccasins. We gaan zitten in de lage, roodbruine, leren cludfauteuils. De prins: „Wilt u roken? Sigaar? Sigaret? Of stopt u liever een pijp?" Zelf geeft hij de voorkeur aan een PtiP- Al snel komen we terzake: het aandeel van- de prina in de oprichting-van het 322 Spitfiresquadron tijdens de oorlog, zijn eigen oorlogsbelevenissen als vlieger en nog een paar zaken, die hiermee verband hielden. De prins: „Steekt u niaar van wal. Wat wilt u weten?" Op S juni 19//0 bezocht u de ge- evacueerde en tot nietsdoen gedoemde Nederlandse lucht macht mensen in het Engelse kamp Haverfordwest, om hun onder meer mee te delen, dat prinses Irene gedoopt was en dat de Nederlandse troepen in Engeland haar collectieve peetoom war en. Herinnert u zich nog hoe de stemming was onder de Nederlanders? De prins (peinzend): „Het is al lang geledenIk herinner me, dat we net de doop in Buckingham Palace hadden bijgewoond toen ik naar Haverfordwest ging. Hoe de stemming was? Niet zo goed, geloof ik. De jongens zelf zullen u dat béter kunnen vertellen. Ze hadden niets te doen, ze wisten ook ralet wat ze zouden moeten doen. Het was voor hen geloof ik nogal deprimerend toen". Ondanks het voor velen teleurstellende feitdat de militaire luchtvaart niet als' afzonderlijke geallieerde eenheid kon worden heropgericht, is er tenslotte toch nog een Nederlands Spitfiresquadron gekomen, zij het in het kader van deRAF-organisatie. Algemeen wordt u de verdienste toegedicht, door persoonlijke Interventie de basis voor dit squadron te hébben gelegd, Hoe was de sfeer waarin dit alles plaatshad? En wat waren de problemen, die daarbij te overwinnen De prins: „Het eerste probleem was natuurlijk voldoende mensen voor een squadron bij elkaar te krijgen. Eigenlijk hadden we. vooral in het begin, lang niet genoeg getrainde mensen om een volledig Nederlands squadron te bemannen. De Engelsen hadden ook niet zoveel zin in het idee. Zij zaten zelf met een tekort aan vliegtuigen. Wél konden ze elke getrainde vlieger gebruiken, want ook daar was gebrek aan. Het was toen heel gewoon dat een vlieger na 120 tot 140 vlieguren operationeel werd ingezet. Dat zou nu, zelfs in vredestijd, ondenkbaar zijn. Op de tweede plaats was er de werving. De gegadigden moesten uit de Prinses Irenebrigade komen of uit de groep van Engelandvaarders. Liefhebbers waren er genoeg, want men had het gevoel dat men in de RAF veel vlugger aan de slag kon en dat was toch wat ze allemaal wilden. Het enthousiasme was zelfs zo groot, dat er later genoeg mensen waren, over allerlei RAF-squadrons verspreid, om nog een tweede squadron te vormen. Trouwens er was ook nog een marinesquadron. Verreweg het grootste probleem echter was de squadroncommandant. We hadden op dat tijdstip in Engeland doodeenvoudig niet één Nederlandse vlieger van die rang. maar ook niet een die voldoende ervaring had om een dergelijke verantwoordelijkheid op zich te kunnen nemen. Tenslotte was er nog het vraagstuk van de opleiding. Maar dat was al gauw opgelost. Nederlanders konden bij de RAF een vliegopleiding krijgen". (Prins Bernhard was zelf de eerste Nederlander die een vliegopleiding bij de- RAF kreeg. Al op 23 september 1940 kreeg hjj zijn eerste les. Op november ging h(j voor het eerst solo en op 25 april 1941 behaalde hij zijn RAF-wings. Direct daarna werd de prins door koning George VI benoemd tot Air Commodore van de R AF-vrijwilligersreserve. Het sal wel niemand verbazen, dat n zich tot de vliegerij voelde aangetrokken. Maar waarom ging u uitgerekend in oorlogstijd een vliegopleiding volgen? De prins: „Na die eerste maanden, toen ik mijn bezigheden had met de vorming van de Irenebrigade, kreeg ik steeds minder te doen. Op het laatst was er zowat niets meer voor me over. Ik werd bijna gek van dat nietsdoen. Vliegen was al langer een van mijn liefste wensen en daarom ben ik eraan begonnen. Daarna&st heb ik er ook aan gedacht dat ik. als ik zelf een brevet had en dus ook meer kennis van zaken, ook meer zou kunnen doen voor het vormen van een eigen Nederlandse inbreng in de luchtoorlog. Maar de eerste impuls kwam toch voort uit de omstandigheid dat ik niets om handen had". Uw eerste instructeur teas F/Lt Mm rug Payne. Heeft u nog herinneringen aan deze instructeur en aan uw eerste vliegles De prins: „Aan die eerste les? Nee. Aan Murray wel natuurlijk. Ik kende hem al van voor de oorlog. Later, in 1944. is hij nog een tijdlang mijn adjudant geweest. Hjj is bij me gebleven tot 1945. Toevallig heb ik dezer dagen nog een brief van hem gekregen. HU was erbij toen ik bijna in botsing kwam met een landend vliegtuig. Het was in september, ik was nog niet solo en het was slecht weer. H« zou me laten zien hoe je in de wolken moet vliegen. Ik moest taxiën en starten. Ik keek niet om of de weg vrij was. Er kwam net een 6 juli 1943, Rockcliffe Ottawa: de prins stapt na een vlucht uit een Hurricane. In totaal vloog prins Bernhard weer dan honderd ver schillende typen vliegtuigen. vliegtuig landen. Op het allerlaatste moment werd een ramp voorkomen. Wat Payne toen zei. is niet geschikt voor een krant. Later heb ik eens met hem gewed, dat Ik een Tiger Moth met stilstaande motor in een klein veldje zou kunnen neerzetten. Wel. ik kwam erin, maar met het vliegtuig op z'n kop Even een zijsprong naar de RAF, die dit jaar vijftig jaar bestaat. Naar ik aanneem sloeg u de verrichtingen van ilc RAF tijdens de Slag om Engeland met meer dan gewone belangstelling gade. Ook had u waarschijnlijk wel persoonlijke vrienden of kennissen, die aan de stag deelnamen Wat trof u destijds vooral in de houding en verrichtingen van dt RAF-vliegera tijdens de Slag? De prins (opverend in zijn stoel ei met duidelijke overtuiging): „Hel wa; ongelooflijk. Misschien kun je het best een vergelijking maken met de spirit waarmee de Israëli's vorig jaa: vochten. Onvermoeibaar waren dii vliegers. Hun uithoudingsvermoger was onbegrensd. Ik ken er drie var nabij maar er waren er nog vee meer die afgeschoten werden, aar hun parachute in zee landden opgepikt werden en nog dezelfde dag opnieuw de lucht ln gingen voor wee: een nieuwe actie. Het was een tijc waarin de verliezen groot waren. De bevorderingen waren evenredig snel. Ik heb luitenant-kolonels gekend van nauwelijks eenentwintig jaar. Ze deden hun ervaringen op „in het bedrijf". Zoals ik al eerder heb gezegd gingen ze al na zo'n 120 uur operationeel werk doen. Tegenwoordig moet een vlieger minstens 300 uren gevlogen hebben om operationeel te kunnen worden ingezet. Het enthousiasme en de spirit waarmee die kerels hun werk deden was werkelijk ongelooflijk. Ze wisten dat het voortbestaan van Engeland van hen afhing De tegenwoordige jcoionel-vlieger Jv. Ar kei vertelde mij eens een trof Jende - SbeWdate. Als sergeant-chauffenr in Londen vervoerde hij eens uw schoonmoeder, koningin Wilhélmina. Van Ark el had zich toen juist gemeld als boordschutter bij de RAF, maar zijn vrienden hadden hem gezegd, dat hij daarmee hij trad immers in vreemde krijgsdienst zijn nationaliteit op het spel zette. Hij besloot zijn dilemma met de koningin zelf te bespreken, toen zij rn zijn auto zat. De koningin stelde hem gerust en zei hem, dat er een wetsontwerp klaar lag waarin die zaak geregeld werd. Had. de koningin veel belangstelling voor de vorming van liet Nederlandse squadron en welke rol lieeft zij daarin gespeeld De prins: „In de vorming als zodanig van het squadron speelde de koningin geen rol. Haar belangstelling voor het squadron en dat gold voor alle onderdelen van de Nederlandse strijdkrachten in Engeland ging via de mensen. Zij wilde altijd dolgraag weten wat ik had meegemaakt en gehoord tijdens mijn bezoeken aan de onderdelen. Zij wilde daarbij vooral weten wat bijvoorbeeld Van Arkel had meegemaakt. Daarvoor interesseerde zij zich meer dan voor de technische kanten van zijn taak. Zij kende veel mensen in de strijdkrachten persoonlijk". U bent behalve de promotor ran het No 322 squadron ook altijd mentaal nauw verbonden geweest met dit squadron. Hoe waren de sfeer en tic stemming waarin de Nederlanders hun gevaarlijke werk deden? De prins: „Nou, dat ging nogal op en neer. Eigenlijk kunt u zo'n vraag beter stellen aan de jongens zelf. die kunnen u dat beter vertellen. De stemming liep op, werd beter, als er actie voor de deur stond. Maar kon weer even snel dalen als er van hogerhand gezegd werd: jullie z(jn nog niet rijp voor actie. Oefen nog maar wat. Dat kwam hard aan, want velen van 322 hadden al ruime gevechtservaring opgedaan in andere RAF-squadrons. De stemming leed er ook onder wanneer opnieuw een Nederlands lid was gepasseerd voor de functie van bijvoorbeeld vluchtcommandant. Dat kwam vooral in het beginstadium wel voor". U heeft tijdens de oorlog een aantal operationele vluchten boven vijandelijk gebied meegemaakt De prins (is opgestaan, heeft zijn vliegerlogboeken 'n indrukwekkend stapeltje erbij gehaald en is weer gaan zitten): „Met de Amerikanen. Bij de Engelsen is het me nooit gelukt, ^y wilden de verantwoordelijkheid niet dragen bij zulke gelegenheden. Maar van de Amerikanen had" ik een briefje losgekregen. Ik was al eens op weg geweest met een formatie van vierentwintig Vliegendo Forten. We werden halverwege Frankrijk teruggeroepen. Waarom, dat heb ik nooit geweten, of ik herinner het me niet meer. Toen kreeg lk weer een kans. Met een groep B-24 Liberators bombardeerden we 'n V-l-lanceerplaats in Frankrijk. (Volgens het logboek van de prins betrof het een bombardementsvlucht van zesendertig Liberators van Halesworth naar Pas de Calais en terug op 21 juni '44. Boven vyandelijk gebied werden geen Duitse Jagers ontmoet, wel blijkens de aantekening in het logboek „little flak", enige luchtafweer. De prins zelf vloog de bommenwerper als tweede piloot. Hij had toen al meer dan 750 vlieguren. De prins (opgewekt en met veel geestdrift nil)„Ik ben ook verschillende keren met een P 47 Op 12 juni 1944 vergezelt prins Bernhard koningin Wilhélmina bij een bezoek aan het een jaar oude squadron te Hartford Bridge. (een Mustang) gaan k(jken naar het invaslegebied en naar de fronten in Frankrijk. Dat werd door iedereen, die de hand kon leggen op een kist beschouwd als een „good sport". Later werd het verboden. want de Duitsers hadden verschillende geallieerde vliegtuigen ln handen en die kwamen soms. nog compleet met Engelse of Amerikaanse kentekens, boven onze troepen. Het gevolg daarvan was, dat er in het invasiégsHled op alles geschoten werd. dat «pgvIflog". Weinig vliegers hebben zóveel ver schillende typen gevlogen als u. Welke vliegervaringen maakten de meeste in druk op uf De prins: „De eerste Spitfire. Dat was natuurlijk geweldig. Dat was hét jachtvliegtuig van die dagen. De Engelsen waren er eerst niet voor, dat ik Spitfire ging vliegen. Waarom weet ik eigenlijk niet. Maar tenslotte lukte het toch. Later heb ik veel Spitfires gevlogen. De eerste keer, dat lk met een Mosquito (tweepersoons, twee rn otortg en hoofdzakelijk van hout vervaardigde jager-bommenwerper, die voor de Duitsers een spookachtige legende is geworden) vloog; dat was ook een mooie ervaring. De eerste jet. die ik alleen vloog was een Vampire. Ik werd eerst gebriefed en daarna kon ik ermee weg. Bij de landing ving ik de kist te hoog af en lk smakte nogal hard op de baan neer. Dat kwam omdat de Vampire zo verrassend laag gebouwd was. Niet hoger dan mijn stoel hier". Wou iets stuk" De prina: „Nee. ik heb wel een pnar Spitfires gekraak!Op Castletown bij voorbeeld, toen lk daar de Neder landers op ging zoeken, die by 107 squadron vlogen. Maar deze keer was liet niet mijn schuld. Ik was netjes binnengekomen, maar het stormde hard. De kerel, die mijn vleugel vast moest houden bi) hel taxiën, deed dat niet goed. De wind sloeg eronder, ik rolde van de baan nf en ging op mijn neus. Een andere keer bezocht ik het 322 squadron op Deanland. Juist toen ik aan mijn landing was begonnen, zakte ik door mijn stuurstoel. Die zat blijkbaar niet goed vast. Ik zag voor uit niets meer. Maar ik was eigenwijs. In plaats van door te starten om de boel op mijn gemak in orde te kunnen maken, dacht ik de landing wel te kunnen maken. Ik ving te hoog af. Met een geweldige smak kwam ik aan de g rond. Er klapte een band en het vliegtuig liep wat lichte schade op. Begrijpelijkerwijs ontstond er nogal wat hilariteit onder de andere vliegers op het veld. Maar dat hoorde erbij. Het was m[jn eigen schuld". Dc prins: ..Ja. De geluidsbarrière passeerde ik voor het eerst In een F 86 en een van m(jn machtigste vlieg ervaringen waren supersonic aeroba tics in een 104 (F 104 Starflghter)". Vliegt i og veel? De prins: „Ja. Maar niet meer alleen. Dat is niet meer verantwoord. Je hebt op de duur te weinig routine en je zou iets stoms kunnen doen. Daar staat tegenover, dat alleen al de aan wezigheid van een instructeur naast Je of achter je, van zoveel psychologische invloed is. dat fouten over het al gemeen achterwege bUJven". Da prins (nu weer rijn logboek raad plegend „Meer dan zevenduizend. Op het ogenblik vlieg ik nog zo'n 250 uur per jaar". Onderhoudt u nog speciale banden ma# het huidigs 382 squadron f De prins: „Als Inspecteur-generaal heeft de hele luchtmacht myn volle belangstelling. Natuurlek z(jn er met 322 de hlatorische relaties, maar van de mensen, die toen ln Engeland da Spitfires vlogen, zyn er nu geen meer bfj het squadron. Die hebben een ho gere functie, ergens aan een bureau of ze zyn de burgermaataohappy in gegaan. Ik ben uitgenodigd voor da jubileumreünie van het squadron en ik vind het plezierig dat het squadron de besta tradities uit de oorlogstyd hoeft bewaard". Jacht vliegers hebben altijd veel meur m de schijnwerpers van de publiciteit gestaan dan de jongens van de bommenwerpers, uHer werk toch mhi- stens zo gevaarlijk was. U hebt ook deze mannen kunnen gadeslaan. Kunt u daarover het een en ander zeggen, zodat de balans voor wat betreft dit vraaggesprek w» evenuurht konvtt De prins (knikt Indtammendj? „Het ia een taal misverstand dat Jacht- vliegers van grotere allures waren. Dat 1» niet zo. Bij de training werd Je bekeken op je aanleg. Je kon nog zo'n goed vlieger zyn, als je niet beschikte over een paar specifieke eigenschappen, die onontbeeriyk voor een Jarhtvlleger werden geacht, dan werd Je het ook niet. Het om gekeerde waa evenzeer waar. Het was nooK een kwestie van moed of zo. Dat kwam er by de selectie niet ajtn te pas. Voor jachtvliegers golden ala belangrijkste eisen een hoge reactie snelheid en een bepaalde mate van aggresslvlteit. Ik voor my, lk zou hel op de bommenwerpers nooit lang hebben volgehouden. Het urenlang ln zo'n machine zitten, die onverstoor baar op zijn koers moest biyven. flak of geen flak, Jagers of niet. Zoiets zou me niet liggen. Ik zou daar mentaal niet geschikt voor zyn. Met een Jager kun Je ontwyken. Iets terug doen. Daarom heb ik altyd zo'n grote be wondering gehad voor da bemanningen van de bommenwerpers. Verschillende Nederlanders, die toen by Coastal Command vlogen, ken ik persooniyk goed en lk heb gezien dat er uit stekend werk werd gedaan. De RAF hield ons overigens altyd goed op de hoogte van de prestaties van de Ne derlanders in de andera RAF- squadrons. De Nederlanders ln de bommenwerpers hebben minstens evenveel bijgedragen tot de vestiging van de goede reputaties, die de Neder landse vliegers ln de RAF hadden. Dat biykt trouwens wel uit het grote aantal I)Ft"s". Distinguished Flying Cross, een vry hoge onderscheiding voor militaire luchtv arenden), dut aan Nederlanders werd uitgereikt.". Het vraaggesprek is afgelopen. Maar prins Bernhard rit nu op zyn praat stoel. „Off the record" wil hy nog wel enkele vllegeravonturen uit zyn loop baan vertellen. Aan hét *>ot van het gesprek zegt hy ..Het vliegen heeft mij altyd veel vol doening geschonken en do oorlogstyd heeft veel voor my betekend. Het was een bewogen tyd. Een tijd waarin Je vrienden voor het leven maakte en... ze al te vaak ook weer verloor". Op onze wandeling terug, door de paleisvertrekken, zegt zijn secretaris: „Als het over vliegen gaat, kan do prins urenlang doorgaan. Hy doet het graag en hy praat er graag over. Hy is oen sportieve man. Hy houdt van een mans' game"'. Alle vliegers, die hem van naby kennen, zJJn het er over eens. dat prins Bernhard altijd met succes ernaar heeft gestreefd „een van hen" te zyn. Ook wat betreft de voor vliegers ty pische hang naar de wat bizarre prac tical Joke, onderscheidde de prins zich niet van do anderen, zoals bleek toen hy, tydens de oorlog, onaangekondigd per Spitfire op een vliegbasis neer streek, waar een vriend van hom de scepter zwaaide. Hy was niet vol gens de regels gekleed ln een grijs flanellen kostuum, compleet met bolhoed on paraplu. Dat hy onmiddel lijk by aankomst door de M.P. werd gearresteerd, maakte de grap elgen- lljk pas geslaagd WIM KOCK

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9