Studiedagen voor dirigent en zanger De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! DE TiPTTDSE COURANT ZATERDAG 25 MEI 1968 ®&£ckióe(30iifta*tt Om de zendtijd van de N. T.S. ZEEPAARD aan talrijke moeilijkheden gaat In Hilversum het tot stand komen van de N.O.S.; de éne stichting, waarin binnenkort volgens de omroep- Maar principieel en praktisch veel moeilijker ligt de kwestie waarvoor de N.T.S. in het laatste stadium van haar zelfstandig bestaan nog een oplossing moet vinden: de verdeling van zendtijd tussen het gezamenlijk program en de programs van de bestaande omroep- icilijkheden hadden kunnen voortvloeien in het N.T.S.-bestuur heeft voorkomen door een bestuurscommissie op te dragen op korte termijn met een voorstel te komen, dat de bedoelingen van de wet eerbiedigt en de omroep verenigingen tegemoet komt in hun kri tiek. Het draait hem om de grote portie zendtijd, die op dit moment beschikbaar is voor de N.T.S.inclusief de Teleac en N.O.T., ongeveer veertig procent. De omroepverenigingen klagen, dat, terwijl de N.T.S. in deze ruime zendtijd haar eigen gezicht niet waar kan maken, er voor hen te weinig overschiet om zelf met een goed totaalprogram bij de kijkers te komen. 11TAAR ledereen het tegenwoordig wel over eens blijkt, is dat de nieuwe omroepwet op het gewraakte punt als compromis niet duidelijk is. Er wordt al een paar jaar geredekaveld over de plaats, die de educatieve uitzendingen in het nieuwe bestel kunnen en moeten in nemen en er bestaan al diverse inter- prestatles over het essentiële, dat volgens de nieuwe wet aan de N.T.S. voorbe houden is. gelukkiger is geweest dan die zusterorgaan bij de N.T.S. Dit kan even wel de geladen sfeer rond het N.T.S.- program niet verklaren. Zwaar telt namelijk mee, dat de be langstelling voor televisie op dit moment bij de doorsnee-Nederlander groter is dan die voor de radio en dat de zendtijd via de beeldbuis aanzienlijk schaarser ie ook twee netten aanzienlijk ether was. Hilversum een land van pais en vrede zou zijn. Wel zou door een aan tal praktische mogelijkheden het pro bleem dan enkele van zijn scherpste kanten verliezen, al was het bijvoorbeeld alleen al, omdat zo het percentage van de N.T.S-uitzendingen gemakkelijker zou kunnen dalen en de omroepverenigingen meer kans kregen via de beeldbuis hun eigen gezicht en karakter te laten zien, zonder het risico, dat dit hun image bij de kijkers in gevaar zou brengen. IMMERS, de problematiek van Hilver sum op het gebied van de televisie heeft ook wel iets te maken met de scherper geworden concurrentie, die be paalde omroepverenigingen elkaar aan doen en met het verschijnsel, dat de A.V.R.O.-R.T.N. meer en meer probeert particuliere N.T.S.-rol te spelen. blijft blootstaan, is feitelijk inherent aan de totstandkoming van deze wet geving. Op een bepaald moment was het politieke compromis broodnodig en toen heeft men niet meer bij de praktische uitwerking in al haar consequenties stil gestaan. Wat dit betreft zit Hilversum inderdaad met enkele in Den Haag ge bakken peren te kijken. Maar wanneer waarschijnlijk is, dat bij een allengse uitbreiding van zendtijd de tegenwoordige problematiek door praktische beslissingen ten dele zou kun nen worden opgelost, kan men alleen maar hopen, dat de in Hilversum be noemde commissie een ei van Columbus weet te vinden. Dit zal alleen maar luk ken, wanneer men nalaat uitsluitend zogenaamd principieel te denken. *\OET men dit laatste namelijk wel, dan kan men even goed proberen in de Kamer een nieuwe omroep' randeren. Het kan een stuk zijn, dat beter is dan de huidige wet. maar even goed veel slechter. Wat er zou gebeuren, ineer op dit punt zo iets als ■rendum kon worden gehouden, laten dan nog maar in het midden. De Gaulle bracht geen oplossing zeggen: de mokerslagen tegen de Franse economie en vooral tegen het voetstuk, waarop De Gaulle zich gezet heeft, gaan onverminderd door, onder het motto: nu of nooit. Men krijgt de indruk, dat De Gaulles voetstuk zo hoog is, dat hij niet goed meer ziet wat er ver beneden hem gebeurt. Het gaat niet zozeer om een paar her vormingen, maar om een herstel van de binnenlandse democratie, om een door breking van de verstarring die het pre- sidenteel regime, hoezeer dit ook in vele opzichten orde op zaken heeft gesteld, op den duur is gaan kenmerken. Men wil weer komen tot meer democratische ver houdingen. Zo men van De Gaulle in dit opzicht enige tegemoetkoming had ver wacht, dan is men bedrogen uitgekomen. De Gaulles democratische opvattingen gaan niet verder dan een simpele vraag stelling waarop met een „ja" of een „neen" geantwoord kan worden. Daarbij moet men wel voor ogen houden dat de vraagstelling zo geformuleerd kan den dat het „ja" gemakkelijk te geve en het „neen" moeilijk. Dit neemt niet weg, dat de kansen De Gaulle bij een volksstemming goed liggen. Een grote, wellicht de grootste, categorie van kiezers schrikt terug een „neen" vanwege de mogelijke gi gen van een aftreden van De Gaulle. De een vreest een volksfront, de ander politieke chaos. Deze omstandigheid heb ben De Gaulle en zijn adviseurs onge twijfeld overwogen, toen zij het besluit namen, een volksstemming aan te kon- In ieder geval is op dit moment d« rust niet weggenomen en die zal ook niet weggenomen zijn als de volksstemming een grote meerderheid voor De Gaulle oplevert. Tenzij ingrijpende hervormin gen in het staatsbestel doorgevoerd wor den en zijn bewind minder persoonlijk wordt. Het lijkt niet.waarschijnlijk dat De Gaulle hiertoe genegen zal zijn; daar voor staat hij te hoog op zijn voetstuk en te vast op zijn standpunt. Advies over universiteiten MEDERLAND zelfs Amsterdam kent geen Quartier Latin. Maar daaruit volgt allerminst, dat de overheid hier met de reorganisatie van het weten schappelijk onderwijs even laks moet zijn als in andere landen, waar nu de rekening op harde wijze gepresenteerd Het betekent ook niet, dat bij de re organisatie de eigenlijke universitaire wereld teruggedrongen wordt tot een on betekenend bijrolletje, wat op dit mo ment met name in Frankrijk (maar daar niet alleen) eveneens aanleiding heeft gegeven tot veel misère. Vandaar dat zowel tactisch als in houdelijk ten zeerste valt toe te juichen, stellen in het reorganisatie plan van de commissie-Maris, en dat de raad daar bij al heeft uitgesproken: „Bij het be stuur van een hogeschool of een univer siteit moeten wetenschappelijke staf en studenten op basis van mede-verant woordelijkheid betrokken kunnen wor- Logisch vloeit uit dit standpunt voort, dat het corps van docenten (van alle niveaus die bij het wetenschappelijk on derwijs betrokken zijn) en de studenten hun mening kenbaar zullen moeten kun nen maken over het advies dat de aca demische raad de overheid nu gaat uit brengen. Men heeft hier de tekenen des tijds begrepen. Hopelijk zal men in het ko mende overleg ook begrijpen, hoe ge zamenlijk een organisatie- en bestuurs vorm kan worden ontworpen, die behal ve democratisch ook redelijk en hanteer- In hetzelfde verband valt zeker te prijzen de ontvankelijkheid die dr. Veringa, de minister van Onderwijs, toont ten opzichte van de mogelijkheden om een goed gesprek te entameren tussen studentenwereld en overheid over de knelpunten die hier onrust wekken. De korte verklaring die de minister gister avond voor de VARA-televisie gaf, ver dient bij alle betrokkenen vertrouwen. Oecumene in nieuwe faze de katholiek, eenderde protestant, een derde onkerkelijk, gezien de grote be langstelling voor levensbeschouwelijke vraagstukken en het open klimaat, dat onze samenleving sinds jaar en dag ken merkt, kunnen wij proeven nemen die elders onmogelijk zijn. Het mag dan ook geen wonder heten, dat wij in de laat ste tien jaren met verschillende oecu menische primeurs zijn gekomen zoals wederzijdse dooperkenning, intercom munie en deelname van niet-katholleken aan het pastoraal concilie. De Jongste primeur is de oprichting van de Raad van Kerken in Nederland, waarover in beginsel overeenstemming is bereikt. In die raad zullen alle chris telijke Kerken van betekenis, inclusief de rooms-katholieke en de gereformeer de Kerken zitting nemen. Dit is op we reldniveau tot nog toe onmogelijk geble ken: genoemde Kerken bleven bulten de "Wereldraad. Ook is er geen land te vin den, waar men tot een dergelijke stap heeft kunnen besluiten. Het bijzondere van de nieuwe raad is bovendien, dat hij niet alleen een ont moetingspunt is, waar contacten worden gelegd en ervaringen uitgewisseld. zaken worden gedaan. Indien zich in ons land oecumenische problemen voordoen laten we zeggen de kwestie van het gemengde huwelijk dan zul len deze niet meer uitsluitend tussen de betrokken Kerken worden besproken maar ook en zelfs bij voorkeur aan genoemde raad worden voorgelegd. Hiermee is de oecumene in een nieuwe faze gekomen. Het is te hopen dat het experiment slaagt. En dat het dan naar verschillen de kanten navolging zal vinden. Eerstens in ons eigen land op het regionale en plaatselijke niveau: ook daar kunnen de bestaande „raden" naar het nieuwe mo del worden omgebouwd. Vervolgens in de omringende landen. En tenslotte kan van de opgedane ervaring misschien zelfs gebruik worden gemaakt bij het opzetten van een Wereldraad nieuwe stijl. Want dat die vroeg of Iaat dras tisch zal moeten worden gereorgani seerd, daaraan wordt in kringen van deskundigen al niet meer getwijfeld. Canadese attaché uit Rusland uitgewezen OTTAWA (Reuter) De Sovjet-Unie heeft een Canadese militaire attaché, kolonel Watson, uitgewezen zo heeft het Volgen» de Canadese lezing was de attaché met zijn vrouw betrokken ge weest bij een incident in Oost-Siberlë. Sovjetfunctionarissen drongen met ge weld de spoorwegcoupé, waarin het echt paar reisde, binnen en mishandelde het tweetal. Als represellle heeft Canada Gisteravond wm Miea-en-scène aan het seizoenslot toe. Het waa op „II". een „goedkope" aflevering dus, maar een erg aardige naar onze smaak, om dat mevrouw Bouwman goed in vorm waa en eik onderdeel dus goed over kwam. Op Feuillefilm na. maar die was niet meer te redden. In de stoel zaten Johnny en Rijk klaar voor een (stoel-)slopend gesprek, dat volgens krankzinnig-kronkelende lijnen verliep. We hebben enorm plezier ge had aan deze half-improviserend ver lopende uitsmijter, die het enorm clowneske vermogen van Johnny Kraaykamp vooral in zijn samenspel met Rijk de Gooyer nog eens extra- duidelijk demonstreerde. Om Ml es-en-scène hebben we een flink stuk van Nachtdienst gemist. Dat wai een aflevering in de Kaart-klucht- reeks van de TROS. Ze leek niet z< üzersterk als „Hoera, een jongen", waarmee de serie van start was ge gaan. Bovendien rammelde er wat ir de spelopvattingen. Voorbeeld: aarts komediant Johan Kaart zet züi stevig aan, maar hU houdt maat. Re gisseur Johan Kaart liet sommige van de spelers. Rob Milton bijvoorbeeld, doorslaan op een manier die eigenlijk niet leuk meer is. goed idee vinden. Met dit kfloichtwenk wordt beantwoord aan een reële be hoefte die bij vele kijkers leeft. We hopen, dat er voldoende geschikt re pertoire is voor een lange reeks en óók dat er steeds medewerkenden ge vonden worden die ernst maken met het moeilijke vak van kluchtspelen. Door het zonder él te veel uitbundig heid te doen namelijk Vg. Reportage over Bomans in Canada „Het is hartverwarmend te ervaren hoezeer de emigranten in Canada naar een stukje Nederlands proza uit het vuistje verlangenDit was één van de uitspraken van Godfried Bomans na zijn aankomst op Schiphol, na afloop van een bezoek van enkele dagen aan Canada. Bomans was samen met een team van de N.C.R.V.-televisie in Canada ge weest, om daar enige kinderprogam- ma's op te nemen. Het bezoek aan Toronto had echter zoveel Nederlandse immigranten in beweging gebracht, dat een speciale ontmoeting niet kon uitblijven. Het werden er drie: een 's middags en twee 's avonds. Hoe het daar toeging kan men zien in de film- reportage „Bomans doet Canada", die „Krontjongen" roept herinneringen op De AVRO-televlsie brengt vanavond het programma „Krontjongen" dat in zijn verschillende facetten bij elke In- diëganger herinneringen aan „tempo- doeloe" zal oproepen. Men ziet en hoort in de diverse scenes Anneke Grönloh, Eppo Doeve, The Shepherds, het „Krontjong"-orkest Si- nar Surya onder leiding van Hugo Du- mans en de dansgroep Krishna Devi onder leiding van Jill Berkelie. De muzikale produktie is in handen van Jos Cleber en de regie berust bij Luci- Trein met stenen ontspoord bij Zwijndrecht UTRECHT (ANP) Omstreeks 6.30 vanochtend is bij Oud-Zwijndrecht een brein met stenen ontspoord, waardoor het druk bereden baanvak Rotterdam- Dordrecht (de zgn. oude lijn) in belde richtingen werd versperd. Passagiers wer- tussen Barendrecht en Dordrecht met bussen vervoerd. D-trelnen :en via Den Bosch worden omgeleid. De trein met stenen was onderweg van België naar Hoek van Holland. Het was vanmorgen niet bekend hoelang de stremming zou duren. (ADVERTENTIE) Er zijn 2200 vestigingen. Op do postkantoren kunt u de hele dag tereent Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Trouwplannen voor advocaat O'Brien de filmserie „Trials of O'Brien' het scherm. De reeks is hiermee tot een eind gekomen. In „Trials of O'Brien" speelt Peter Falk de rol van weinig kieskeurige advocaat, die ech ter wel het hart op de juiste plaats heeft zitten. In de aflevering van vanavond loopt advocaat O'Brien rond met het plan zijn ex-vrouw Katie (Joanna Barnes) opnieuw te trouwen, als hij wordt ge confronteerd met de diefstal van een kostbaar relikwie. Hoewel O'Brien er aanvankelijk niet veel voor voelt zich met deze affaire bezig te houden, be zwijkt hij toch voor de aandrang van een vriend en wijdt zich tenslotte ook aan deze zaak weer met hart en ziel. (Nederland I, 20.3 :ondag) Laatste „Monitor" tevens een einde gekomen aan de i dewerking, die Ageeth Scherphuis Philip Bloemendal twee seizoenen I aan het programma hebben verleend bij de programma. Intussen zal de NTS gedu rende de zomermaanden elke zondag middag een programma uitzenden, dat wordt samengesteld uit binnen- en bui tenlandse actualiteiten op sportgebied. Eurovisieprogramma's, korte familie films, wegeninformatie, sportuitslagen en zolang althans het voetbalseizoen duurt de toto-uitslagen. Met de uit zending van deze zondagmiddagpro- wordt op 2 juni een begin ge- „EILAND VAN WELEER" Film van cineast Jan Pieter Visser De cineast Jan Pieter Visser maakt op verzoek van de VARA een film, ge titeld „Eiland van weleer". De belang rijkste rollen erin worden gespeeld door Mieke Lelyveld, Elisabeth Ver- sluys en Eric van den Donk. Op het eiland Ameland hebben de twee vrouwen Paula en Renée een bungalow gehuurd, met de bedoeling dat Paula ich bezint op haar ogenschijnlijk ge- i, die haar het inzicht in hi geeft, dat zij zoekt. Het is een kort ituur, dat Paula niettemin tot gro tere zelfstandigheid zal brengen. (Nederland I 22.00 uur zondag). Afscheid van Swiebertje Maar de komende wintermaanden keert hij weer terug met Saartje, Bromsnor en de Burgemeester. John uit den Bogaard schrijft een nienwe serie verhalen. Dat wordt de tiende reeks, een jubileum dus. In de laatste aflevering van dit seizoen heeft Saartje last van voorjaarsmoe heid. Katrien de dochter van boer Koemans is ver van huis en Swie bertje neemt het huishouden waar. Niet altijd tot volle tevredenheid, maar dat is geen wonder: boeren knecht en boerenmeid tegelijk zijn Ajax en Feijenoord in NTS-sport De voetbalwedstrijden AjaxADO en PSVFeijenoord; het concours-hippi- que in Luzern; de paardesport op Duin- digt (cc Trofee van de Europese fede ratie van Amateurrijders); de Zaan Re gatta (internationale kanowedstrijden); Het comité „Studiedagen voor Koor dirigenten en Koorzangers" hield gister- liddag in Nieuwspoort een persconfe- mtle, waarop de algemene leider, prof. Kurt Thomas, aanwezig was. Hel doel van deze bijeenkomst bestond in de eerste plaats uit de wens een overzicht te geven aan de pers van hel- n in de afgelopen drie jaren gebeurde mededelingen te doen over de vierde ■sus, die van 1 tot 14 juli in de Haagse Hotelvakschool plaatsvindt. De voorzitter, de heer H. S. Brune, vertelde in het kort welke wetenswaar dige veranderingen na de proefcursus in 1965 aan de orde kwamen. Hiervan memoreren wij. dat aanvan kelijk de cursus voor dirigenten en zanger werd gegeven zonder medewer king van een instrumentaal ensemble, maar dat reeds direct bij de volgende cursus men zich van de hulp van een orkest verzekerde. Jaap Hillen, aan vankelijk assistent van prof. Thomas, werd nu mededocent (koorpraktijk met orkest). In het derde jaar zien we het optreden van Gerhard Schmidt uit Salzburg als docent voor de chorlsche stemvorming. Sinds 1967 wordt nu één week zonder en één week met orkest gewerkt. Op het einde van de cursus volgt een süotconcert, waarop leerling-dirigenten mogen op op men. Als dhoristen werken dan mee de cursisten en leden van Haagse koren. Noodzakelijk is, dat men van het blad kan lezen. En als solisten trecht men jeugdige vocalisten aan te trekken. Liep na het eerste cursusjaar de deel name terug, dit jaar begint deze ken nelijk weer toe te nemen. Men rekent op 40 a 50 leerlingen. Voor de eerste maal gaven zich drie Belgische koor dirigenten en één Duitse cantor op. De aanmeldingen komen uit allerlei streken. Er is nooit zulk een spreiding geweest als deze keer. Ook bevinden zich acht vrouwen onder de a.s. cursisten diri genten wel te verstaan. Het> programma van het selotconcert ziet er 'waarschijn lijk als volgt uit: Psalm Davids van C Boscoop (1520—1573), twee Cantates van H. Sohütz (1585—1672), Cantate 21 van Kurt de Nederlander Cornells Sohuyt (1557 1616) en Due Madrigale van Hendrik Andriessen. Stilistisch een gevarieerde combinatie. Als orkest fungeert het Zuid- hollands Orkest. Dit jaar zal men trach ten de solistische medewerking te ver krijgen van Maria Sudhè4 en de heren Waayer en Van der Meer. Een bezoek aan de afdeling oude in strumenten van het Gemeentemuseum en een concert moeten aan de deelnemers culturele ontspanning brengen. Na afloop van de officiële besprekin gen ontspon zich nog een levendig dis zei de secretaresse van het comité. Al leen aan jeugdkoren is een tekort. Een integreren van het actief muziekbeoefe- nen op de scholen vond, dachten wij, iedereen gewenst. Moeilijkheden voor afzet in tuinbouw UTRECHT (ANP) Bü Ie graat van zelfvoorzienii rordt het moeilükrr een n betkei dit. loging g In de EEG ndabele afzet nd- en tuin- iomrnspositie che ondern-- tendens t re produktt NEDERLAND I STER reclame-uitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16 NTS 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 19.06 uur: Kop op Swiebertje, NTS 20.20 uur: Bomans doet canada, reportage 20.45 uur: Zeskamp, steden- competitie Lucyshow, tv-serie 22.20 uur: Openhartig geloven, documentaire 22.40 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 22.55 uur: Evangelie NTS 23.00 uur: Tweede journaal 23.05 uur: Olympia's Tour NEDERLAND II STER reclame-uitzendingen om 18.55 en 20.16 NTS 18.50 uur: Pipo de clown AVRO 19.03 uur Regiov NTS Krontjongen, „Indiëganger" HILVERSUM I VARA 20.50—22.00 uur: De podracht, luisterspel 23.15—23.55 uur: Lui luisteren, amusementsprogramma HILVERSUM II KRO 20.00—22.00 uur: In antwoord op ir schrijven, verzoek platen 22.45—23.55 uur: Goal, muzikaal sportprogramma HILVERSUM I: 7.00 8.00, 11.00, 13.00, 16.00 18.00. 19.30, 22.30, 23.5! HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 12.30, 18.30. 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 TELEVISIE MORGEN NEDERLAND I KRO/RKK 11.00 uur: Eucharistieviering hogeschool 15.00 uur: Problemen brugjaar 19.05 uur: Joodse sabbatliederen NTS 19.30 uur: Sport 20.25 uur: Journaal VARA 20.30 uur: 2.00 i (Slot) CVK/IKOR 19.00 uur: Woord voor woc bij bel vertelling Eiland van weleer. Nederlandse speelfilm NTS 22.30 uur: Tweede journaal NEDERLAND II NTS 18.55 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Frédéric, tv-serie KRO 19.30 uur: Een en ander over paling, documentair NTS 20.20 uur: Journaal KRO 20.35 uur: Gildefeesten in Dommelen, reportage bl aasinstrumenten NTS 22.15 uur: Tweede journaal aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. HILVERSUM I AVRO 12.00—13.00 uur: Muzikaal onthaal NRU 14.30—16.30 uur: Concerten op de zondagmiddag AVRO 20.30—21.30 uur: Rits, open 22.50—23.55 v Te elfder ure, muziekprogramma HILVERSUM II KRO 9.00—10.00 uur: Eucharistieviering NRU 14.30—17.00 uur: Langs de lijn, sportreportages KRO 20.30—21.30 uur: Stereoclub, technische tips RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 8.00, 13.00, 17.50, 19.30, 22.80 RADIO PROGRAMMA HILVERSUM dingen aankijkt. losing dii geleidelijk het Nederlands prijspeil op dat van de EEG te bewegen zal gaan ver flauwen. Aldus de Coöperatieve Centrale Raiffeiseiibank in baar verslag over 1967. Het proces van herstructurering binnen de agrarische bedrijfstak vinds verdere voortgang. De toekomst is aan de bedrij ven met een voldoende aanpassingsver mogen. De omvang van de kredietverle ning aan de agrarische bedrijven was in 1967 vrijwel gelijk aan die in 1966, geme ten naar het bedrag van de nieuw ver strekte leningen. In de samenstelling de den zich verschuivingen voor, vooral met betrekking tot de sectoren veredeling6- bedrijven on tuinbouwbedrijven. Ie Jeugd. 13.20 Jeugdkot iederenanNRu"ZMM L eportages. uilslagen en

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2