„DE HOOP" „Dieren zijn veel dankbaarder dan mensen" 1 L schaduw van vissersvloot 'r - m:JL ...DESNOODS VRIJWILLIG MET GEVAAR VOOR EIGEN LEVEN... (Van t verslaggevers) maandag 27 mei vanuit de Nederlandse vissersplaatsen de vloot r de visgronden stoomt om de eerste Hollandse nieuwe met tien duizenden tegelijk uit zee te halen en liefst zó snel dat nog voor de pinksterdagen het zeebanket vele tongen kan strelen, vaart in de achterhoede een schip mee, dat niet aan de vangst deelneemt, maar dat er toch ten nauwste bij is betrokken. Het Is het hospitaalkerkschip „De Hoop" dat met onder meer 150.000 liter drinkwater, 300.000 liter olie en vele kilo's vlees, groenten, melk en eieren, de meest uiteen lopende scheepsonderdelen. 'n complete operatiekamer, een recreatie- filmzaal en een sfeervolle kerkruimte altijd paraat Is om geestelijk en lichamelijk de vissers en hun schepen in vele opzichten bü te staan. Bij wijze van uitzondering ligt ,,De Hoop" op het ogenblik in de Scheveningse haven. Het zal tij dens Vlaggetjesdag op zaterdag 25 mei een van de trekpleisters zijn. Aan de buitenkant ziet het schip er ondanks z'n 63 meter lengte niet spectaculair uit, maar i twee uur ronddwalen aan boord denkt men daar wel anders over en begrijpt men ook waarom het zo'n drie miljoen gulden heeft ge kost. Kapitein W. F. Rog uit Scheveningen, die vroeger op een logger heeft gevaren, maar sinds 1953 op „De Hoop" vaart en zeer tevreden is met zijn derde schip, heeft er geen spijt van dat hij van de visserij naar „De Hoop" is over gestapt. „Het is een prachtige taak dat je je oud-collega's op zee kunt helpen", vindt hij. Drie weken blijft „De Hoop" tij dens de twaalf reizen, die per jaar worden gemaakt, op zee. Tijdens zo'n reis kan het erg rustig zijn, maar vaak ook moeten de 25 be manningsleden, wier kwaliteiten door kapitein Rog hoog worden aangeslagen, vele uren in touw zijn Soms onder zeer ongustige weer- omstandigheden. Kapitein Rog: „We moesten eens bij heel slecht weer een bemanningslid van een schip halen omdat hij medische hulp nodig had. Er stond echter zo'n hoge zee dat ik mijn beman ning niet kon bevelen om in de rubberboot te stappen en de patiënt te halen. Toen ik echter om vrijwilligers vroeg bleef er nie mand achter, ook al zetten zij hun leven op het spel". Dat De Hoop een soort drijvend zeemanstehuis is dat kan varen is hoofdzakelijk te danken aan de steun van de regering. Daarnaast Een opvarende, die medische hulp nodig heeft, wordt neergelaten in de rubberboot, die hem naar De Hoop zal brengen. Vooral bij slecht weer is dit een moeilijk en gevaarlijk karwei. Kapitein Rog beheerst niet alleen he'. roer van De Hoop. Ook het orgel in de kerkruimte, geschonken door koningin Juliana, heeft voor hem geen geheimen. Vergeleken bij de Sch. SOS ïijkt de rubberboot van De Hoop een ei- dop. Toch vormt dit kleine vaartuig een belangrijke schakel. dragen ook particulieren bij in het bedrag van één miljoen gulden, dat het schip per jaar kost. „Een buitenstaander heeft er geen idee van wat er soms gedaan moet wor den voor een patiënt", aldus kapi tein Rog. „Zo moesten we in totaal .«""'"W -•••/ y* driehonderd kilometer varen voor een visser, wiens duim was afge- kneld. en bijna honderdvijftig kilo meter voor een Franse visser, die hulp nodig had. Als je nou weet dat dit alleen aan olie al zo'n slordige zestienhonderd liter De medische hulp, die aan boord ABC[D]EFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ Grote aandacht dominee Gerbrandy in de kerkruimte aan boord van De Hoop. Het hospitaalkerkschip De Hoop heeft gedurende de vijf reizen, die dit jaar al zQn gemaakt, 38 patiënten geholpen. Van hen werden er zestien opgenomen en gedurende In totaal 71 dagen verpleegd. Via de radio werd 44 maal een medisch advie* gegeven. Verder werden 24 re paraties uitgevoerd aan elek tronische apparatuur en moto ren. Vla de radio werden 72 technische adviezen gegeven. Vanaf begin dit jaar werd 185 maal hulp verleend aan schepen uit Scheveningen, Kat wijk, Vlaurdlngen. IJmuiden, Den Helder, Urk, Zwartsluis, I Kmbden. Boulogne en Skagen. In totaal werd vijftienduizend van „De Hoop", eventueel In de complete operatiekamer, wordt ge- ;even. loopt sterk uiteen. Van de 255 patiënten, die vorig Jaar aan boord kwamen en waarvan er 63 werden opgenomen met in totaal <53 verpleegdagen. klaagden er bij voorbeeld 24 over kiespijn, hadden er 70 last van een inwendige ziekte en 20 van een huidziekte. Verpleger J.N. Gielkens uit Roermond, die veie jaren op de walvisvaart heeft gsaeten. meent dat ar de mi« Dieren hebben my altyd erg aan getrokken en dan vooral hun gedra gingen en hun aanhankelijkheid. zy zijn veel dankbaarder dan mensen. Ik vind dieren gewoon leuk. Toen lk nog ln Den Haag op school zat, was het erg vervelend. Ik wilde deraf. Myn moeder heeft toen opgebeld naar die renpark Wassenaar en na dat tele foontje kon ik komen solliciteren. Thuis hebben wy ait yd dieren ge had, zoals een hond, vogeltjes en ham sters. Ik heb daarmee praktyk op gedaan. Ze zyn van myn moeder. In deze dierentuin verzorg lk de kleine zoogdieren en de grote zeedieren. Daartoe behoren de zeeleeuwen, zee- olifanten, plnqulns, pelikanen en fla mingo's. De zeeleeuwen vind lk zelf het leukste, maar myn lievelingsdier Is de vlsotter. De zeeleeuwen kunnen nog wel eens byten. Als dierenverzorgster moet je eigeniyk van alles doen. Je moet de hokken schoonmaken, de dieren voe ren en sommige dieren aanhalen. Dat Is altyd raakkeiyk, als ze medlcynen moeten Innemen. I)e hokken worden met een ontsmettingsmiddel gerei nigd. De dieren hoef Je niet te was sen, die likken zich zelf wel schoon. Dat Is tenminste wel de bedoeling. Het is verschillend, wat de dieren te eten krijgen. De zeeleeuwen by- voorbeeld eten vis. vlees en fruit, ter- w|]l de eenden graan, brood en sla krijgen. Het is allemaal erg leuk om te doen, maar hel gaat echt niet van zelf. Mementeel volg ik op het Aca demisch Ziekenhuis een cursus van TNO voor zoologisch laborante. Het is een driejarige avond-opleiding. Ik ben nu met mijn laatste jaar bezig. Toen ik hier als 15-Jarig meisje in het dierenpark kwam, liet men m|] eerst zien welke dieren er zyn. Alles, werd uitgelegd over het voederen en het onderhouden. Ook welke dieren gevaarlijk zijn. In feite is geen enkel dier gevaarlijk. Alleen als een dier in het nauw wordt gebracht of bedreigd, moet Je uitkyken. Als ik 's morgens om 8.00 uur be gin, is myn eerste taak kijken of de dieren allemaal in orde zyn en of er iemand is ziek geworden of is doodgegaan. Daarna worden de hok ken schoongemaakt. Dat gebeurt op maandag, woensdag en vrijdag, maar by de zeeleeuwen moet het echt wel om de andere dag. Na het schoonma ken worden de bakken met voedsel en water er ingezet. Het eten gebeurt op vastgestelde tyden. Daar gaan de dieren helemaal aan wennen. Ik verzorg ook de ottarsivet. Dat is een zeldzaam roofdier. Donker en een kop met veel snorharen. Hy zwemt ook en ïykt veel op de vis- otter. Dierenpark Wassenaar is de enige dierentuin op de wereld, die zo'n exemplaar heeft. Hy wordt echter v" A hetzelfde behandeld als de andere dieren. Zy krijgen allemaal evenveel aandacht. De mensen vinden het wel een ty pisch beroep, als ze horen, dat ik dierenverzorgster ben, maar ze vin den het toch ook wel leuk. Ik zou geen andere dieren willen verzorgen. Alleen zoölogische dieren, omdat die my het beste liggen. Over apen heb ben bezoekers altijd wat raars te zeg gen, waarschyniyk omdat ze er zelf zoveel op ïyken, maar over andere dieren hoor je niet veel. Mensen in teresseren my eigeniyk niet zo. Met dieren maak Je leuke dingen mee. Ik maakte een keer de kooi van de vlsotter schoon en toen ik hem los liet, haalde hy het verse stro eruit en ging zelf ander stro pakken. Biyk- baar vond hy myn stro niet goed ge noeg. Verder gapt hy vorken en messen van de plank en gooit hij stukjes appel in de lucht. Ook maakt de vlsotter wel eens zyn eigen slot open. De kraanvogels vliegen soms weg, als de veren aangroeien en niet op tijd worden afgeknipt. Vorig Jaar ls dat veel gebeurd. Nu zyn er nog twee weg. Die komen niet meer terug. Dat je de dieren slaat, Is echt niet nodig. Dan maak Je ze alleen maar schuw. Alleen de apen moeten wcl- eens een tik hebben. Als die verve lend zyn, zyn het net kleine kinde ren. Met de zeeleeuwen en de zee olifant doe lk kleine kunstjes, zoals pootjes geven, omhoog springen, in hun vinnen klappen en achterovei liggen met hun kop op hun staart. Joessi, de vlsotter ls wel mijn lie velingsdier, die is zo uitgekookt. Meestal glit ze. maar als ze Iets doet wat niet mag, dan houdt ze haar mond dicht. Eerst heette de vlsotter Joes8ief, maar toen dacht ledereen, dat het een mannetje was. Ik doe dit werk met 6 Juni twee Jaar, maar Ik zou niets anders n willen. Het is nergens zo leuk. Verpleger Gielkens neemt een röntgenfoto van de hand van de kok. m jaren wat minder patiënten aan boord komen. Dat komt omdat de vloot kleiner wordt, doordat de grote vissersschepen het werk van twee oude schepen aankunnen en omdat de kwaliteit van de beman ning beter wordt waardoor onge lukken minder vaak voorkomen. Een bijzondere plaats op „De Hoop" wordt Ingenomen door de kleine kerkruimte, waar iedere anndag de dienst wordt gehouden, dM via radio door talrijke schapen wordt gevolgd. Kapitein Rog be speelt zelf het orgel, dat door koningin Juliana, de bescherm vrouwe van „De Hoop" ls geschon ken. „Daarna komen de vissers in de recreatiezaal, waar ze gratis een kop koffie krijgen, en wordt er een film vertoond. Zulke dagen zijn altijd heel erg gezellig", aldus kapitein Rog, die met de predikant, arte. verpleger, drie stuurlieden, vier machinisten, acht matrozen, twee radiotechnici, twee koks en Stil ls vaak ook de reactie van de buitenwereld op dit werk. „Er ls maar zeiden een harteiyk woord", aldus kapitein Rog. „Een enkele keer krijgen we een bloemetje als we thuis zyn. Maar dan ls het vaak altijd van de oudere vissers. De Jonge vissers, die vanuit hun ziek bed met thuis kunnen telefoneren, laten meeatal niets meer van zich horen".

Leidse Courant | 1968 | | pagina 11