verhuist ZOMERTIJD ALLEEN ALS HEEL EUROPA MEEDOET BELGISCHE BEIAARDIER BAART OPZIEN BIJ BUURMAN DEEN NEDERLAND IN ÖRE EN FOLKLORE (ll) „Ge kunt hem laten bulderen als de zee en laten (luisteren als een engelke' Ernst Neubach overleden INRUIL-SHOW Kijken is kopen, niet goed, auto/geld terug. AUTO BIERMAN N.V. DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 MEI 19* KOPENHAGEN Om twaalf uur 's nachts is de professor niet meer te houden. Hij heft in feite al de hele avond op de punt van zijn stoel zitten wippen, maar nu wordt het immense verlangen hem toch te mach tig. Hij springt in de kring van getrouwen met zijn pint bier geheven, waardoot hij verdacht veel begint te lijken op een volkse copie van het Vrijheidsbeeld. ,,Ah jawel". roept hy geestdriftig. ..wat zoude ge er van denken, als de professor nu het Wilhelmus ging spelen?" Wij voelen er alles voor. Het witte Baltichotel, waar wl, niet de koekhappers en klompenmakers zijn gestrand, ligt in een godverlaten, germaanse steppe en het moet geweldig zijn om de saters en bosnimfen op dit uur te bedelven onder ons nationaal zelfbeklag. ..Op de barricaden", schreeuwt de profesjor. „als ge wacht speel ik ook nog van Mien, waar is mjjn feestneus?" Wij houden de adem in, want dit is te mooi om waar te zijn. Zal het de professor inderdaad lukken om z\jn rijdend carillon tot leven te wekken? Vergeet het maar. want °P het moment, dat hij zijn baskenmuts diep over het kale hoofd wil drukken, pakt zijn vrouw hem reeds bij de schouder. ..Ge biyft hier", bijt ze hem toe, „ge ztjt ene zot". De professor glimlacht ver tederd de glimlach van een sterveling, die droomt van de hemel in de veilige wetenschap, dat het vage vuur altijd dichterbij is. De pet gaat weer af, de glim lach valt in scherven. „Ah jawel", probeert hij nog, „ik zal maar efkes spelen. Heel zacht". Tevergeefs, want toe vallig kent de vrouw haar sladsbeiaardier van Oostende al meer dan veertig jaar. Ze kruist de handen voor haar borst, die nog steeds de gul zige meesterhand van Rubens verraadt; zeknikt hem moe derlijk toe. Een veniukelijke ALS DE WOESTE ZEE De volgende morgen haalt professor Ephrem Delmotte zijn schade dubbel en dwars in. „D'n beiaard", zegt hij, als hy zyn zachtgekookte eitje pelt. „d'n beiaard is toch zo'n schoon Instrument. Ge kunt hem laten bulderen als de woeste zee en laten fluisteren als een engelke. En zelf zit ge daar hoog in de toren, moederziel alleen met uw klokken. Ge beukt de pe dalen en ziet ver beneden u het volk staan. Ge kunt ze niet horen, maar zy u wel. Ge zyt niet in onmlddeliyk con- KLAPSTUK Op de hoge bok lijkt Ephrim Delmotte nog kleiner, dan de Schepper bedoeld heeft. tact met uw luisteraar, maar ge communiceert wel met ze. Dat luistert nauw, als het goed gaat voor mij, gaat het ook goed voor de mensen beneden. Ge wordt voort durend gewogen en daarom moet ge spelen van hart tot hart". Even later klimt hij via de linkerbund van de vracht- klokken, die roerloos otuler de stalen balken op de handdruk van de meester wachten. Op dé hoge bok lijkt hij nog kleiner, dan de Schepper bedoeld heeft; zijn tenen moet hij strekken om bij de houten pedalen te komen. De eerste, die hem schuchter antwoord geeft, is de kleine bronzen opdonder, die in de schaduw van de zwaar gewichten leeft. Dan vallen de andere klokken hem ook by. „Wien Neerlands bloed door de aderen vloeit".' Onmiddeliyk stroomt het hotel leeg. de obers vergeten de knapperige broodjes van de gasten en drommen om de professor, wiens handen als vleermuizen over de toetsen dansen. Zijn blozend gezicht dampt van vreugde. „Ah, dat is schoon", roept hy naar zyn vrouw, die tussen de vergeet-my-nieten ln het perk werkeloos toekijkt. Ephrem Delmotte speelt ook, als onze kolonne de veerpont naar Denemarken oprijdt. Auf Wiedersehen. Kraan drijvers en douaneambtenaren verlaten hun post en luis teren ademloos toe. De pont vertrekt een half uur over tyd. Aan de overkant zit Ephrem nog steeds op zijn bok, hg speelt nu het Deense volks lied en giydt ondertussen meter voor meter naar de douaniers. Een paar uur ge leden heeft hij ontdekt, dat zijn paspoort verlopen is en hij probeert nu de Denen met klokgelui te vermurwen. AJs hij langs de slagboom rijdt, is hij net toe aan de eerste strofe van het Wilhelmus. De douanier knikt hem toe en schreeuwt in het Engels: „Mag ik uw paspoort even Het heeft ge enzin om door te spelen. De professor klimt naar beneden en loopt ge slagen naar het kantoor, waar men zijn klein bedrog feilloos ontdekt. Daarna volgt een ijlgesprek met de Neder landse ambassade in Kopen hagen, die peraooniyk garant moet staan voor in- en uit voer van Ephrem Delmotte, die op zijn visitekaartje als ambt heeft vermeld „Glocken- melster Berater". Straks in Kopenhagen zal overigens blijken, dat de pro fessor het klapstuk van de Hollandse Week voor zijn rekening neemt. Natuuriyk, de klompenmaker en de sigarendraaier doen, wat ze kunnen, maar zodra Ephrim zijn carillon beklimt, kunnen zij hun tent wel sluiten. Dan is er geen mens meer, die wil weten, hoe men in Neder land de koekplanken snydt pn de bolknak rolt. Ephrem s onweerstaanbaar. Goedbeschouwd is hij als vol bloed Belg het koekoeksei in het folkloristische nest van II ol la n d - Week - or ganisa tor Fred Hoyte, maar een Unies oor die daar op let. „Ge moet daar niet zo zwaar aan tillen", zegt de professor monter, „we zyn toch allen dezelfde Europeanen. Ik speel in Keulen, 385 treedjes naar boven, 385 treedjes naar be neden, ik speel in Sluis. 100 treedjes omhoog. 100 treedjes omlaag. En overal spreken de klokken eenzelfde taal. Ik heb in Portugese torens ge zeten, in Franse, in Duitse. Het is allemaal één pot nat. Ik heb ook in de kathedraal van Luxemburg gespeeld. Ik als Belg. In een Hollandse Week. Ik zal u vertellen, zo'n schone verstandhouding heeft de Benelux nog nooit Zijn vrouw haalt de gewel dige schouders op en roept: „Ephrem, ge zyt ene zot. Ge moet alleen spelen". Hy kykt haar vol mededogen aan. Toevallig heeft hg die klok al meer horen luiden. En hij weet ook, waar de klepel hangt. Hg haalt weer diep adem en begint welgemoed aan „Mien, waar is mijn feestneus?" Om hem heen luisteren de Denen eerbiedig. Terecht, want de professor doet het zo gevoelig, dat men gemakkelijk zou kunnen denken, dat hy ons volkslied speelt. Dat de aanwezige Hollanders elkaar by het refrein by de schouders vatten en om het carillon beginnen te dansen, is een inconveniënt, dat de Denen graag door de vingers De Holland Week kan niet meer mislukken. LEO THURING Politieinvasie verrast gokkers UTRECHT (ANP) Ongeveer tien man van het district Utrecht van de rijkspolitie en van de groep Breukelen hebben gisteren om half vijf een inval gedaan in motel „West-End" in Oud- Loosdrecht, waar aan twee tafels rou lette werd gespeeld. Een van de em ployés van het bedrijf sprak van eer „invasie" dor de politiemannen. De poli tie verbaliseerde elf spelers, de croupiers en enkele bestuursleden van de sociëteit „West-End" en nam speelmateriaal -geld (enkele honderden guldens) in slag. Auteur ,.Ein Lied geht urn die Welt" MüNCHEN (DPA) De Duitse tekst schrijver Ernst Neubach, die onder an dere „Ein lied geht urn die Welt", „Heut ist der schönste Tag in meinem Leben" en „Ich had mein Herz in Hei delberg verloren" schreef, is dinsdag te Miinchen op 68-jarige leeftijd aan eer hartkwaal overleden. Van de circa duizend teksten die Neu bach op zijn naam heeft staan, werden genoemde drie liederen beroemd door de vertolking door de tenor Josef Schmidt. Neubach was ook filmproducent. Tot zijn bekendste rolprenten hij maakte ongeveer 200 films behoorde „Caba ret", die in 1938 in Frankrijk werd op genomen, toen Neubach voor het bewind van Hitier nahr dat land was uitgewe- Voorstel tot vervroeging van „prinsjesdag" DEN HAAG (ANP) „Een minder geforceerde begrotingsbehandeling kan de publiciteit en de meningsvorming in openbare zaken ten goede komen" Aldus een meerderheidsadvies van de parlementaire porsclub (PPC), dat aan minister mr. H. K. J. Beernink is uit gebracht. Hierin wordt voorgesteld de opening van het zittingsjaar van de Sta- tcn-Generaal (Prinsjesdag) niet meer te doen plaats hebben op de derde dinsdag in september, maar op de eerste dinsdag van dezelfde maand „Door een derge lijke vervroeging zou de behandeling van de rijksbegroting door de Tweede- Kamer doeltreffender kunnen geschie den en voor het begin van het desbe treffende begrotingsjaar kunnen worden afgesloten", aldus het advies. Daarin wordt er op gewezen, dat ook in het ver leden andere lijdstippen voor de opening van het zittingsjaar hebben gegolden dan de derde dinsdag in september In het advies wordt ook aangedron gen op een wijziging van de proce dure van kabinetsformatie en wel in de ze zin, dat. de Tweede Kamer zo spoe dig mogelijk na de verkiezingen of na een kabinetscrisis in openbare vergade ring bijeenkomt, teneinde een voordracht voor de aanwijzing van een kabinets formateur op te stellen Recreatiegebied op Yoorne-Putten ROTTERDAM (ANP) Het dagelijks bestuur van Rijnmond heeft besloten een basisplan op te stellen voor een recrea tiegebied „Bernlsse" op het eiland Voor- ne-Putten. Het gaat om een gebied van circa 500 ha langs de Bernisse, een oud riviertje lopend van Hcenvliet langs Abbenbroek, Zuidland en Simonshaven naar het Spui, dat zal worden verbreed tot 40 meter. De omvang van de voor recreatie te stichten bebouwing zullen bij gemeentelijk bestemmingsplan nader moeten worden vastgesteld, evenals het aanleggen van beplantingen, kampeer terreinen, recreatiewegen. picknick plaatsen en watersportvoorzieningen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Invoeren van dc zomertüd alleen door Nederland wordt door de SER unaniem afgewezen in een ad vies, dat dit toporgaan van het bedrijfsleven desgevraagd aan staatssecretaris Van Son van Economische Zaken over dit onderwerp heeft uitge bracht. Invoering van zomer- tiid zou gelijktijdig en over eenzelfde periode (eind mei tot eind september) moeten geschieden tenminste in de F.F.G en Groot-Brittannië. bij voorkeur echter in alle lan den. die de midden-Europese tijd thans gebruiken. In het economische vlak zijn volgens de SER de voor- en nadelen van invoering van de zomertijd ongeveer gelijk. De sociale voordelen zijn duide lijker, maar in dit vlak zijn er toch ook niet weg te cijfe ren nadelen. Verdeeld is de SER over de vraag, of Neder land het initiatief moet ne men tot invoering van de zo mertijd. Een de»1', van de raad vindt van wel. een ander deel vindt dat de bezwaren zo groot zijn, dat ons land zeker niet voorop moet lopen, maar zich wel moet aansluiten als omringende landen s' zomers de klok zouden gaan vooruit- zetten. Het doel van de zo mertijd is, dat in de avond een uur langer licht wordt verkregen. Van de landen met een midden-Europese tijd kent op het ogenblik alleen Italië (sinds 1966) zomertijd. De landen met Westeuropese of Oosteuropese tijd hebben niet zoveel belang bij het vooruitzetten van de klok, omdat daar in de zomer de zon toch al later ondergaat. De SER heeft de gevolgen van een zomertijd voor Ne derland nauwkeurig nagegaan. Vastgesteld is, dat het be drijfsleven er nogal wat hin der van kan ondervinden. Weliswaar wint men 's avonds een uur licht, maar 's och tends gaat er evenveel licht verloren, zodat velen 's mor gens vrij lang in het donker moeten werken (bijv. de bouwvakkers, land- en tuin bouw), wat c jk weer geld kan kosten (aanbrengen van gaan en de studie wil er ook wel door in het gedrang ko men. De jeugd kan nu een maal beter tot het maken van huiswerk worden aangezet als het donker is. VERKEER Een punt is ook de verkeers veiligheid. De verkeersstro men zullen zich wel wijzigen, 'en voordele en ten nadele. Er moet bijvoorbeeld meer in het donker worden gereden. Sociale voordelen groter dan economische verlichting of langer branden ervan). Voor sectoren, waar veel 's avonds moet worden gewerkt (bijv. de sector ver voer), is het omgekeerde het geval. De horecasector ziet wel voordelen, omdat bij langer licht terrasjes en der gelijke beter bezet zullen worden. Bovendien wordt het seizoen er langer door, maar dan eigenlijk alleen in sep tember. omdat de tempera tuur dan nog aangenaam is. En niet in mei, omdat het dan 's avonds nog koud is. Een uur langer licht is van groot belang voor de recreatie in de buitenlucht Het zal juist voldoende zijn om velen ertoe te bewegen, niet bin nen te blijven, waardoor men meer lichaamsbeweging en meer zonnewarmte krijgt. Aan de andere kant-wil de nacht rust er wel eens door in het gedrang komen als het in de hoge zomer tot tien uur of half elf licht is. Vooral kin deren kunnen er onderdoor 's ochtends. Maar 's avonds worden de verkeersstromen wat uit elkaar getrokken. Daar staat dan weer tegen over, dat er "s avonds meer mensen op uit trekken, waar door er weer meer wagens op de straat komen. Weten schapsmensen verwachten minder verkeersongelukken bü invoering van de zomer tijd, maar ze zUn erg voor zichtig. omdat zjj niet weten, hoeveel auto's er nog bü zul len komen en de rijervaring van de avondrecreanten niet kennen, om nog maar niet te spreken van een eventuele toeneming van het alcohol- verbruik De SER verwacht, dat het to tale elektriciteitsverbruik iets zal afnemen. Overheidsinves teringen zouden beter benut kunnen worden met zomer tijd, zoals zwembaden, sport velden, jachthavens, evenals de wegen door spreiding van de verkeersintensiteit. Het KNMI is heel er tegen, om dat het vergissingen vreest bij de (vrijwillige) waarne mers bij voortdurend heen en weer schuiven van de klok, terwijl ook de statistieken niet meer zullen kloppen, om dat deze uitgaan van waar nemingen op steeds dezelfde tijdstippen. Het geheel overziende meent de SER, dat de voor- en na delen zo ongeveer tegen el kaar opwegen. Zeker mag het niet zo zijn, dat Nederland al leen het roer omgooit, want dat schept problemen. Met name geldt dit voor het han dels- en dienstenverkeer, dat internationaal op elkaar moet aansluiten. De raad wil de thans verkregen uniformiteit van tijdrekening in West- Europa zoveel mogelijk hand- Er is vervolgens een deel van de raad, dat de voordelen zo gunstig ziet, dat volgens hen Nederland invoering van zo mertijd zou moeten bevorde ren. Een ander deel acht het omgekeerde het geval. Boven dien meent dit deel, dat men 's avonds spontaan al wel een uur licht meer kan bereiken door de werktijden te wijzi gen (vervroegen) of door de middagpauze te bekorten. Omdat niet alle bedrijven en instellingen mee zullen doen bereikt men dan tevens een verkeersspreiding. De over heid zou met haar scholen en kantoren het voorbeeld kun nen geven. Het eerstgenoem de deel vindt dit alternatief niet verwezenlijkbaar in de praktijk en het zou bovendien moeilijkheden veroorzaken in het vlak van de internatio nale aansluitingen, omdat dan in verschillende landen ver schillend* werktijden zouden Prijzen hoog op kunstveiling AMSTERDAM (ANP) De prijzen die op openbare verkopingen voor schil derijen worden gemaakt blijven stijgen. Kenmerkend in dit verband werd de 1100 gulden genoemd die een werk Lizzy Ansingh op de gisteren bij Mak van W'aay in Amsterdam begonnen kunstveiling opgebracht. Een hoog be drag voor een doek van deze schilderes. Ook voor deze enkele dagen durende veiling bestond weer grote belangstel-, ling vooral van Engelse en Duitse zij de. Tot de kooplustigen behoorden ook enkele Amerikanen. De stemming was willig. Een riviergezicht met zeilsche pen van Jan van Capelle (1626-1697) bracht 27.000 gulden op. Het stuk gaat naar Engeland. Een rotsachtig land- chap van Henri met de Bles (omstreeks 1500-1560) bleef in Nederlandse handen voor 25.000 gulden. Een Franse kunst handelaar kocht „Dorp aan een Franse rivier" van Daubigny voor 16.500 gul den. Een portret van Lucas van Varst en een portret van diens echtgenote, ge schilderd door Paulus Moreelse (1571- 1638) werden geveild voor 15.500 gulden. Voor een klein schilderijtje van Diaz werd het forse bedrag van 5000 gulden neergelegd. Het werd voor buitenlandse rekening gekocht. Twee doeken Brakenburgh (1650-1702) werden sa op 16.000 gulden afgehamerd. Tintoretto terug naar Italië BRUSSEL (ANP) Het Hof van Be roep in Brussel heeft dinsdag toestem ming gegeven voor terugzending naar Italië van een kostbaar schilderij van Tintoretto, de Doge Sigonia, dat vo rig jaar december op Italiaans verzoek in België in beslag werd genomen, om dat het met overtreding van de Itali aanse wetten inzake het kunstbezit naar het buitenland zou zijn verkocht. Een verzoek van de Italiaanse rege ring om eveneens een werk van Velas quez, Portret van een Spaanse infante. dezelfde redenen uit te leveren werd echter voorlopig geweigerd. De rechter was er niet van overtuigd dat de huidi ge eigenaar bij de koop niet te goeder trouw zou zijn geweest. In Brussel vraagt men zich echter wel af, of in af wachting van een proces in Italië, dat geruime tijd kan duren, dit werk van Velasquez gewoon maar tussen allerlei rommel op de griffie van de Brusselse rechtbank moet blijven staan, s Joodse oudheden uit Praag in Gemeentemuseum DEN HAAG Aan het eind van dit jaar en begin 1969 zal in het Haagse Ge meentemuseum een tentoonstelling wor den gehouden van Joodse oudheden uit Praag. Op deze tentoonstelling, die in samenwerking met hel Joods Museum Amsterdam wordt georganiseerd, zullen voorwerpen te zien zijn die in vroeger eeuwen bij de Joodse eredienst werden gebruikt: zilveren drinkbekers, luchters en kronen, geborduurde voor hangen. manuscripten, gebedenboeken andere voorwerpen, alle uit de 16e, en 18e eeuw. De voorwerpen zijn afkomstig uit het Staatliches Judisches Museum uit Praag, dat over een in Europa uitzonderlijke mooie collectie deze voorwerpen beschikt. Het Haags Gemeentemuseum is het eerste •um in West-Europa, dat in de ge legenheid is uit deze collectie een expo sitie samen te stellen. Organist „Los Bravos dood aangetroffen MADRID (Reuter) Manoio Fernan dez. organist van de bekende Spaanse popgroep „Los Bravos". bekend van on der andere „Black is black", is maan dag dood in zijn flat dood in zijn flat In Madrid aangetroffen. Het slachtoffer was door schoten uit een pistool om het leven gekomen. De 25-jarige Fernandez leed aan zwaarmoedigheid sinds hij vorige maand tn een auto-ongeluk zijn vrouw verloor, met wie hij een maand getrouwd was. Denkt u over vrijetijdsklecling: Verhuist hééft 't al gedaan. En hoe. Uw „vrije leven" begint 's avonds om 6 uur. En op zaterdagmorgen, 't Is even belangrijk als uw leven in het nette pak. Kom bij Verhulst kijken hoe creatief u uw tweede leven kunt aankleden. Doe inspi ratie op in een nieuwe wereld van kleuren, stoffen en dessins. De shirts: in zonnig getinte poplin en badstof, veel modieuze stre pen. De broeken: snelle heupmo dellen met ceintuur. In katoen/ Terlenka en wol/Terlenka en breed kleurengamma van wit tot donkergroen. De jacks: een tikje anders. Poplin of Terlenka, ook modellen zonder Helanca kraag. Ja, alleen al het kiezen bij Verhulst geeft u een vrij gevoel. En dan niet te vergeten: onze klantenkaart, f 250,- besteed? U krijgt f 20,- contant! HEREN-EN JONGENSKLEDING Den Haag - Grote Markt 19 Leiden - Breestraat 103 (t/o Stadhuis) SIMCA OPEL - DAF N.S.U. enz. MORGEN - VRIJDAG - ZATERDAG 13—17 uur 10—20 uur 10—18 uur Financiering geen probleem!! Alléén tijdens deze dagen betalen wij voor U één jaar rente en financieringskosten. Bel ons, U wordt opgehaald en U rijdt voor Pinksteren STATIONSWEG 11-17 LEIDEN TELEFOON 01710-404(7

Leidse Courant | 1968 | | pagina 10