alchemisten van nu moleculengluurders MECHANISCHE NEUS BEZORGT VROUWEN 20.000 GEURTJES NAARDEN KIJKT ZONDER ZILVEREN LEPEL NATUUR IN ZIJN MEEST GEHEIME KAART De Chemische Fabriek Naarden heeft een nieuw reukcentrum in gebruik genomen. Wie bij deze mededeling niet zegt of denkt o ja, dat zijn die jongens, die overal een surrogaat van maken, vormt een prijzenswaardige uitzondering op de neusophalende meerderheid. De heer J. D. M. de Koek (hoofd public relations van het wereld omspannende bedrijf, dat met '2 dochteronder nemingen in het buitenland tot d» big five van de wereld behoort) realiseert zich d.t met mild ver driet. Hij zegt: „Het vooroordeel tegen synthetische reuk- en smaakstoffen, een erfenis van de jaren veertig, is nog steeds niet verdwenen. Er is een gigantische spraakverwarring gaande. In Neder land bestaan miljoenen laboratoria, waar precies hetzelfde gebeurt als bij ons. Ik bedoel de keukens. De huisvrouw kookt er, droogt, emulgeert (dat wil zeggen: maakt mayonaise), conserveert (doet zout op het vlees), gèleert (ze zegt: ik maak pudding), mengt en roert. Bovendien doet ze in haar keuken aan instrumentale analyse ze stopt een zilveren lepel tussen de mosselen en als die zwart wordt, weet ze: ze zijn bedorven. Welnu, wij hier in N aarden koken, drogen, emulgeren, conserveren, mengen en roeren ook en wij doen ook aan instrumentale analyse. Alleen gebruiken wij geen zilveren lepel en vinden wij zout niet altijd het aangewezen conserveringsmiddel. Dat komt, omdat onze mensen universitaire graden hebben en gewoon méér weten". Parfumorgel Kesearchlaboratorium voor gaschromatografie. Op de achtergrond één der automatische preparatiev» gaschromatografen. Van het parfum is na al die mishan delingen nog maar 1/1000ste gram over, iets meer dan een speldeknop. En toch verwacht de vrouw een frisse, lekke re geur in de linnenkast. Welnu: daar zorgen we voor. Het is geen kunst stukje meer; het is routine". De grote groei echter voor zijn toch al fiks uit de kluiten gewassen bedrijf voorziet De Koek op het gebied van geuren voor cosmetica met name ook voor he ren. Vandaar het vijf verdiepingen ho ge reukcentrum met zijn futuristische laboratoria, vol duistere, welriekende alchemie. Niet alleen worden daar door hoog gesalarieerde parfumeurs in vol komen reukvrije ruimten de geurtjes van morgen uit de 20.000 bekende geurcomponenten samengesteld en be proefd, maar ze worden er ook in mi niatuurfabriekjes tot eindprodukt ver werkt lipstick, deodorant, lotions, flöérh m^fcir opVervolgws op de- wreedste wijze mishandeld. De Indus trieën. die straks in Naarden hun geur tjes kopen, zullen weten, waar ze aan toe zijn. Bovendien is er een cosmetologische afdeling, waar de reactie van de men selijke huid op geurcomponenten wordt onderzocht. 500 proefpersonen laten zich regelmatig door huidartsen con troleren. De Koek zegt, ter verduidelij king: ..Het lijkt hier meer op een apo theek dan op een parfumerie. Dat komt, omdat er voor cosmetica geen waren wet is zoals voor voedings- en genots middelen. Dat is heel jammer. Wij zeggen vanuit onze kennis: je kunt ie mand niet alles op zijn gezicht laten smeren. Gevallen van overgevoeligheid, van huidirritatie, die zijn toch bekend. Van die zakdoekjes met eau de co logne, waarmee de mensen vroeger op warme dagen hun gezicht betten Daar zat, omwille van het geurtje, Wat zou het prettig zijn, als we al die geurtjes uit iets anders konden halen. Er groeide bij de parfumeurs een ware honger, om de natuur open te breken. Hoe maakt een roos zijn geur, wilden ze weten? Maar de roos gaf geen antwoord. Rozen zwijgen. En nu komt de rol van de naoorlogse technologische ontwikkeling op de proppen. Die zorgde opeens voor in strumenten, waarvan we vijftien jaar geleden niet hadden durven dromen. Zo vond de Engelse professor Martin de mechanische neus uit. Wij, altijd op het vinkentouw, wilden hem kopen, maar het ding was niet te koop. Toen hebben we hem in 's hemelsnaam maar zelf gemaakt. Vraag me niet naar de kosten, de ellende. Nu hebben we hier dertig van die neuzen staan. Officieel heten ze gas- chromatograaf. Wat ze doen? Ze tas ten het geurencomplex van bijvoor beeld de roos af en schrijven op, wat ze tegenkomen. Het vervelende was aanvankelijk, dat ze dat in lijntjes doen en niet in lettertjes. Je moet het kunnen lezen, zoals een arts een car diogram kan lezen. Het heeft enorm veel vergelijkende studie gekost, voor dat we de pieken en dalen van de grafieken konden vertalen in herken bare reukcomponenten. Vergeet niet, dat een bepaalde geur wel uit dertig, honderd, vierhonderd componenten kan zijn opgebouwd. Dan nog bleven er vraagtekens. Stukjes in de grillige gra fieken. die we piet thuis konden bren gen. Daar hebben we nu het apparaat voor kernmagnetische resonantie en de massaspectrograaf voor. Het zijn, populair gezegd, moleculengluurders De geurcomponenten. waar de mecha nische neus geen raad mee heeft ge weten, worden hier tot op het struc turele bot ontleed. Kent men eenmaal die structuur dan kan men bewust met mensenhanden herscheppen, wat de natuur in zijn blinde creativiteit geschapen heeft. Dat is, wat hier in Naarden gebeurt". Aldus experimenterend heeft het be drijf ongeveer 20.000 geurcomplexen opgebouwd en achter de bedrading van zijn computers opgeborgen plus nog eens dezelfde hoeveelheid smaak- componenten. Zomaar een laborant, die we tegen het lijf liepen: ..Sinaas appelen? Meneer, daar schudden we wel vijfhonderd verschillende smaken van uit de mouw. Waar we nu mee bezi^ zijn, is het synthetisch maken van vleesgeuren en -smaken om te zorgen, dat het kunstvoedsel van mor ONTLEDEN GEURCOMPONENTEN TOT OP HET STRUCTURELE BOT gen toch de conventionele eetlust op wekt". De Koek vult aan: „We her scheppen nu de roos, de hyacint, het sandelhout, Er ligt een oneindig veld voor ons open. We kunnen cognac ma ken, die nooit een wijngaard heeft gezien, maar die cognac is een re- produktie, geen imitatie. We kunnen nu rozenolie maken, die twintig keer zo goedkoop is, zonder dat cr een Bulgaarse rozenvallei aan te pas komt iken de muskus. soms een bepaalde natuurlijke olie in, die bruine vlekken in de hujd veroor zaakten. Je zag er de mensen mee lopen. Die vlekken kreeg je alleen chi rurgisch weg. Wij zeiden: laat ons dat geurtje in 's hemelsnaam synthetisch maken. Het aangename effect is het zelfde, maar het gevaar is geweken. Synthetische reukstoffen geven de mens een grotere garantie En we maken de muskus, waar we M het al over hadden. Daar zijn veertig NatUUr verbeterd jaar studie en twee Nobelprijswinnaars aan te pas gekomen, onder wie prof. Carothers, de uitvinder van het nylon. Zo'n man werkt er niet voor niets Anti-bijtparfum Belangrijk zijn de technische parfums. Ik kan u een anti-kannibalismepar- fum laten zien. Dieren, die daarmee zijn besproeid, vraten elkaar vroeger op en blijven nu van elkaar af. Alarm parfums, bijvoorbeeld om te waar schuwen tegen het uitstromen van het reukloze aardgas. Er zijn identi ficatieparfums voor verpakkingen. U weet, dat veel voedings- en genot middelen op het ogenblik luchtdicht worden verpakt om het aroma zuiver te bewaren. Maar een huisvrouw in de supermarkt wil toch ruiken, dat er koffie in het pok zit. Welnu: daar zorgen we voor. We hebben par fums, die, in speelgoed verwerkt, zorgen, dat het kind er niet op gaat bijten. We hebben parfums, die de on aangename geuren van allerlei kunst stoffen wegwerken bij synthetische badpakken, vloerkleden, dameskousen en dergelijke. En de wasmiddelen zijn belangrijk. Per wasbeurt gebruikt de vrouw 150 liter water, waarin ze 100 gram was- poeder oplost. In dat poeder zitten drie druppeltjes parfum. De was wordt ge spoeld. in de zon gedroogd, gestreken Men zegt gauw: de nutuur is onscha delijk. Dat is niet waar. Kijk, wat aard beien bij sommige mensen doen, die er allergisch voor zijn. Sterker: soms verbetert de parfumeur de natuur. Kent u dat middeltje niet, dat bij veel kap- pers staat? Het heet Fougcre het Franse woord voor varen. En inder daad het ruikt naar vorens een krui dige groene geur. Alleen: varens heb ben helemaal geen geur. U kunt het zo controleren. Hier heeft de parfumeur een stukje creatieve arbeid verricht. Hij heeft een schilderijtje van geuren gemaakt...." Alles kan, sinds men in Naarden met behulp van guschromntografle, massa- spectroscopie en kernmagnetische re sonantie de natuur in zijn meest gehei me kaart kijkt. Bijvoorbeeld maakt men er in een handomdraai de geur van het vers gebakken kadetje. Het water komt je in de mond. „Een aardig grapje", zegt De Koek. „Het zou iets geweest zijn voor de koude bakkerijen van tegenwoordig. Maar we brengen het niet op de markt, want we zijn er niet zeker van, dat het bij grote con centraties in de lucht geen nadelige ge volgen zou kunnen hebben". Hetgeen de sceptici, die neusophalend naar de sur rogaten van Naarden kijken, een illus tratief bewijs moge zijn, dat ze er, al les kunnende, toch niet zo maar raak Wel zijn ze er zwijgzaam niet over hun vondsten: die worden in 22 talen openhartig gepubliceerd maar over hun afnemers. Er gaat geen dag voor bij of u en wij hebben zo'n zevenen twintig mag] (da statistici hebben het uitgerekend) dingen geproefd en gero ken, waar de Chemische Fabriek Naar den een natuurlijke of synthetische vin ger in de pap heeft gehad, zonder dat we "t weten. Dat geldt voor het flesje prik en het pakje margarine dat geldt ook voor ons kostbare nylontapijt of voor 't dure parfum, waarmee we onze vrouwen verwennen. Vraag aan de heer De Koek: „Kunt u metterdaad doen, waar iedere man in de oorlog van droomde, nl. tabak maken, zonder dal er 'n tabaksplant aan te pas komt?" Hii antwoordt schielijk: „Als we dat aT zouden kunnen, zou ik het u zeker niet zeggen. Laat dat maar de fabrikant zeggen die er sigaretten van draait" PIET SNOEREN Dit isde geur van la< endel, weergegeven door een mechanische neus: gaschroma log raaf. Een half uur nadat een hoeveelheid van 5 milligram \an een Franse lavcnaelolie in dit even vernuftige als kostbare instrument was geïnjecteerd, kon men van het chromatogram niet alleen aflezen dat deze geur uit een derligt.il componenten was samengesteld, maar ook dc hoeveelheid van elk dezer bestanddelen. De reukstoffentechnicus dwingt de natuur steeds meer haar geheimen prijs te geven. WÊ m Omdat het gesprek over het nieuwe reukcentrum moet gaan, takt hij zijn college af naar het deelgebied „de menselijke reuk" en doceert aldus: „Ofschoon he tdaartoe dienende orgaan zich het eerst ontwikkelt - een em bryo van drie weken heeft nog geen oren of ogen, maar wel neusgaten - is de neus ons meest verwaarloosde zintuig. Als u het niet gelooft, zullen we wat proefjes doen". Volgen proef jes met anonieme potjes en flesjes, waaruit luchtjes opstijgen, die de meeste proefpersonen' niet thuis kun nen brengen, hoewel het gaat om alledaagse zaken als snijbonen en zwa re shag. Na ons deerlijk beschaamd en overtuigd te hebben, gaat hij ver der: „Wij mensen ruiken moeilijk, omdat wij gewend zijn met onze ogen, oren en handen te ruiken. De mens is een oogdier; voordat hij ruikt, kijkt hij en wat hij ziet, is bepalend voor wat hij ruikt. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld de hond, die een enorme reukherkenning heeft en die zelfs kan ruiken of zijn. baas een goed of een slecht humeur heeft. Toch moet er iets zijn, getuige gezegden als „hij staat in een kwade reuk" en „hij stierf in een geur van heiligheid". Ik heb in Amerika eens, buiten alle politieke motieven om, geprobeerd van een neger te weten te komerr^wat- hij tegen mij had. Zijn spontane reac tie was: You're stinking (Je stinkt). Mijn geur stond hem gewoon niet aan. Zeker is ook, dat bij verliefdheid de geur een belangrijke rol speelt. Ieder mens heeft een zeer eigen geur, die door zijn medemensen onbewust ge klasseerd wordt. Geurarchitecten Nu is het probleem, dat er geen taal is, die geuren beschrijft. Een schilder heeft zijn noembare kleuren Een com ponist kan zijn emoties vertalen in notenschrift. Het resultaat is onmis kenbaar. Maar hoe moet je een geur beschrijven? Nog iets geks. Iemand, die niet kan zien, heet blind en iemand, die zijn gehoor heeft verloren, heet doof. Maar voor iemand, die niet kan ruiken, bestaat niet eens een woord. En toch., als je zou weten, welke geu ren in iemands leven een rol hebben gespeeld, zou je hem er helemaal mee kunnen beïnvloeden. Je zou hem naar keuze triest, blij, aggressief of wat dan ook kunnen maken. Erotisch geprikkeld, dat zeer zeker ook. Welnu: dat doet de parfumerie. Onze parfu meurs (we hebben er een tiental in dit nieuwe centrum) maken schilde rijtjes' van geur. voor iedere smaak iets anders. Het zijn geurarchitecten". Hij vertelt er een grapje tussendoor over Ger de Roos met zijn Orkest Zonder Naam, waarvoor hij vroeger teksten maakte. De Roos bracht op 'n gegeven moment een rozenmedly en vroeg De Koek of er niet een passend geurtje bij kon worden geproduceerd. Jazeker, zei De Koek en hij zond na de pauze, toen de medly werd ingezet, een vleugje synthetische rozegeur in de zaal. Resultaat: de recensenten schreven dat het orkest na de pauze aanzienlijk zuiverder speelde dan er- De Koek, na uitgegrinnikt te zijn: „Het is altijd zo geweest, je kunt er de bijbel op verschillende plaatsen op na slaan, dat de mens naar de natuur ging om er de geuren te halen, die een bepaalde stemming bij hem moes ten oproepen. Neem het vanillestokje. Dat is de zaaddoos van een orchidee, die in Mexico groeit. Als je hem ge bruikte bij het maken van pudding, kreeg je een zoet smaakje en geurtje, dat de mensen lekker vonden. Nou was het probleem: Als er weer eens revolutie in Mexico was, kon je de dingen eenvoudig niet krijgen. En de mensen er maar naar vragen. Zo kwam. het besef, dat men zich, als men van een constante kwaliteit en kwantiteit verzekerd wildezijn. los moest maken van de wankelbaarheid van historie en natuur. Wat deed men? Men ging het vanillestokje analyseren en kwam tot de bevinding, dat het zoete geurtje en smaakje vooral ze telde in de witte puntjes op de bast van het stokje. Nader onderzoek leer de, dat het hier om kristallen ging, die ook voorkwamen in de rook van een lokomotief, in de vogelpoep op de Guyana-eilanden en in de olie van kruidnagelen. Kortom: men had het vanillestokje met zijn wisselvallige ku ren helemaal niet meer nodig, om de huisvrouw aan haar geliefde vanille pudding te helpen. Wat wil synthetisch nou helemaal zeggen? Het woord be tekent gewoon: Door mensenhanden samengesteld in plaats van door d natuur. Dat vanillekristal is geen na maak, maar moleculair precies gelijk aan het natuurlijke kristal. Hoogstens brengt analyse met bijvoorbeeld radio actieve isotopen een verschil in ouder dom aan het licht, maar dat is alles". Nu gaat De Koek bezwerend aan het cijferen. Om 1 kilo rozenolie te krij gen, zijn 30 tot 40 miljoen rozeblaad- jes nodig. Dat kost dan ook 7000 gulden. Om de wereldbehoefte aan het geurige sandelhout te dekken, zou men ieder jaar in India een reusachtig woud moeten kappen. Om aan muskus te komen - een van de meest essen tiële ingrediënten voor de parfumerie; het onooglijke spul is per gram duur der dan goud - zou een slachting moeten worden aangericht onder het zeldzame muekushert uit Tibet. Zonde, wat? De Koek: „We hebben geredeneerd: Kc-earch en development eisen ook bij de reuk- en smaakstoffenindustrie steeds grotere investeringen. Dezer dagen opende een laboratoriumcomplex. Reukcentrum genaamd. Dit reukcentrum, dat het modernste ter wereld kan worden genoemd, geeft leiding aan de activiteiten terzake van het samenstellen en testen van geurcomplexen ten behoeve van Naarden-Holland en zijn 22 dochterondernemingen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 9