BIJNA ALLE EUROPESE AUTOMERKEN GEBRUIKEN STAAL VAN HOOGOVENS V Mr. KLAASESZ: „HET IS AL CHEMIE WAT KLOK SLAAT Brand en grote ravage na botsing Geen censuur ZON Luchtmacht NA VO steeds slagvaardiger N.-Vietnam: compromis beslist onmogelijk Onrust in Italië voor verkiezingen VOOR 53 MILJOEN AAN RIJKEN LAND UIT op brieven in open gevangenis ■zaterdag 18 mei 1968 de leidse courant (ADVERTENTIE) Verrassende gedachte: in miljoenen auto's die West-Europa jaarlijks produceert, is staal verwerkt van Hoogovens IJmuiden. Grote landen met enorme auto fabrieken en geweldige eigen staalbedrijven gaan voor ham speciale «aal-verlangens naar onze Noordzeekust, naar Hoogovens. Dat mag u wel verrasten, maar niet verbazen. Een Hein land als het onze moet zich onderscheidt door de kwaliteit van 1*0 produkten Dat dóet Hoogovens dan ook. Vakbekwame, gespecialiseerde mensen maken staal van hoge kwaliteit en in talloze typen. Meer dan 350 soorten staal worden er gemaakt aan de rand van de duinen. Steeds weer anders, nieuwer en specialistischer worden de eisen die staal-klanteo stellen. Steeds opnieuw buigt Hoogovens zich over die verlangens en voldoet er aan. Boeiende gedachte: in West-Europa trekken er elke seconde auto's op in hun eerste versnelling. Staal van Hoogoven* rijdt dan mee over de wegen van onze westerse wereld! of geen ZON DE BILT. Het weer in onze omgeving wordt nog steeds be heerst door een depressie boven Oost-Europa en een gebied met hoge barometerstanden boven IJslandBeide luchtdruksystemen houden een noordelijke stroming in stand waarmee koude en on- k.n.m.i. Aanhoudend deelt MTT.nTT. riOlld stabiele lucht naar West-Europa wordt gevoerd. In deze lucht steeg het kwik in ons land gister middag tot negen a twaalf graden Celsius. In verband met luch tdruk stijgingen boven Denemarken wordt vandaag een overwegend matige wind tussen noord en noordoost verwacht. Naast op klaringen zullen er plaatselijk op nieuw enkele buien ontstaan. Daarbij houdt 't koude weer aan. Zondag: zon: I1.I1O20.S3; maan: 2.2311.51; hoogw. Schev.: 8.31, 21.09. Maandag: !,.30—20.35; maan: 2.36 13.09; hoogw. Schev.: 9.1/2 22.18. (Van onze correspondent) TREEBEEK De slagvaardigheid de NAVO-luchtstrfjdkrachten is groter dan ooit. Dat is de conclusie, die de Af- centbevelhebbers hebben getrokken uit de zojuist beëindigde luchtverdedigings competitie, waarvan Amerika, Frankrijk, Engeland, Duitsland, België, Denemar ken en Nederland hebben deelgenomen. De internationale jury heeft een grote paraatheid aangetroffen, die bijzonder spreekt, omdat de deelnemers niet ren geselecteerd, maar door het lot ren aangewezen. Een speciaal woord van waardering had plaatsvervangend Afcentopperbevel- hebber air chief marshall Sir Augutus Walker over voor de Fransen, die wel iswaar geen prijs wonnen, maar die sa men met het toegevoegde Deense team een bijzonder goede indruk hebben ach tergelaten. De Nederlanders, die samen met Ame rikanen en Duitsers in sector 1 waren ingedeeld, vielen dit keer niet in de prij zen. Sector 3, samengesteld uit Duitsers en Amerikanen, ging met alle beschik bare bekers naar huis. Voor het eerst was deze competitie, die zich in het luchtruim van geheel West-Europa heeft afgespeeld, een grote rol aan de grond radar toebedeeld. Voor het werk van deze verborgen elektronische kunstenaars had de jury opvallend veel waardering. „Eigenlijk moet ik alle teams felici teren, want ieder team dat aan de com petitie heeft deelgenomen, heeft bewezen een hoger graad van bekwaamheid te hebben bereikt". Dat zei Afcentopperbe- velhebber Generaal Jiirgcn Bennecke, die voor de prijsuitreiking met fanfarege- schal werd ingehaald in het geallieerde onderofficierscasino in Treebeek. „Uw Verhuisd naar villa Thorez PARIJS (AP) Een Noordvietname se woordvoerder heeft verklaard dat er ..geen compromis mogelijk is" over de eis van Hanoi dat de Verenigde Staten de bombardementen en alle andere oor logshandelingen onvoorwaardelijk die- De woordvoerder Nguyen van Sao zei dat de Noordvietnamese onderhandelaar Xoean Thoey vandaag opnieuw zou ei sen dat de V.S. de bombardementen en alle andere aanvallen zullen staken: ..We zullen dit steeds opnieuw eisen tot het wordt aangenomen", aldus de woord- De Amerikaanse onderhandelaar Har- riman heeft verklaard dat Noord-Viet- nam zich enige militaire „beperking" moet opleggen als tegengewicht van een algeheel slaken der vijandelijkheden van Amerikaanse zijde. Hij heeft gepleit voor een herstel van de gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid-Viet- nam en voor vermindering van de Noordvietnamese infiltraties. De Noordvietnamese delegatie bij de vredesbesprekingen in Parijs heeft het huis van wijlen de Franse, communis tische leider Maurice Thorez gekozen als haar hoofdkwartier. De woning ligt in de industriewijk Choisy-le-Roy. een van de „rode voor steden" rond de hoofdstad ongeveer 15 km van het vroegere hotel Majestic, waar de onderhandelingen met de Ame rikanen gevoerd worden. Het gebouw is eigendom van de com- munistiche partij en wordt gebruikt voor de buisvesting van gasten. zijn te danken aan een harde, lange training. En dat geldt zeker ook voor de grondradar, waar goed opgeleide vakmensen een bijzonder slagvardig op treden in de lucht mogelijk maken. Zon der deze grondteams is het vliegen een voudig mogelijk", aldus generaal Ben necke, die voor het eerst in zijn nieuwe functie van Afcentopperbevelhebber een grote groep luchtmachtmannen ont moette. ROME (AP) Politie en jeugdige demonstranten zijn gisteravond in Rome en Milaan slaags geraakt aan de voor avond van de Italiaanse nationale ver kiezingen die zondag worden gehouden. In Rome moest de politie een mars van 3000 aanhangers van de fascistische par tij uiteendrijven die na een bijeenkomst in het Collosseum het centrum wilden binnentrekken. De fascistische demonstranten waren juist begonnen de straten op te breken toen de politie met duizend man van de speciale oproerbrlgade verscheen. De demonstranten verbrandden een socialis tische vlag. Het verkeer lag gedurende vier uur vrijwel geheel stil. In Milaan wilden ongeveer duizend studenten een betoging verstoren die op het Domplein gehouden werd en waai Pietro Nennl, de 77-jarige socialistische vice-premter van Italië sprak De politie belette de studenten het Domplein te bereiken. Morgen en maan dag gaan ongeveer 36 miljoen Italianen naar de stembus. De verkiezingscampag ne. een der rustigste van na de oorlog, i- vannacht geëindigd. Nieuw systeem trcinaanwijzing UTRECHT (ANP) Hilversum krijgt I als eerste station in Nederland een nieuw I soort treinaunwijzing. Als men met dil systeem goede ervaringen opdoet, zullen j ook andere stations ermee worden uit gerust. Bij de spoorwegen kent men ver- schillende soorten treinaanwijzers: hel klassieke insteekbordje met handbedien- de klok, de rollenborden (Amsterdam, I Utrecht, Amersfoort en Tilburg), een televisie-installatie (Eindhoven) en neon letters (Rotterdam stadion). N.S. heefl nu een speciale lichtbak ontworpen met J een zwarte glasplaat aan de voorkant. Daarop worden in witte doorzichtletters de bestemmingen en treinsoorten aan gegeven, verlicht door t.l.-buizen. De vertrektijden worden, in tegenstelling met andere aanwijsapparatuur, niet ver- DEN HAAG (ANP) Vorig jaar heb ben 35 personen met een vermogen, dat groter is dan een half miljoen gulden, ons land verlaten om zich elders te vestigen. In totaal bezaten deze mensen bijna 53 miljoen gulden. Dit heeft de staatssecre taris Financiën, dr. F. H. M. Grap- perhaus, meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer. Uit het bij de begrotingsbehandeling toe gezegde onderzoek naar de emigratie van vermogenden blijkt dat naar Zwitserland 13 personen vertrokken met 'n gezamen lijk vermogen van bijna 30 min. gulden. Naar Frankrijk en Monaco vertrokken 5 personen, die in totaal bijna 6 miljoen gulden meenamen. België, Duitsland, Engeland en Italië oefenden minder aantrekkingskracht op de rijken uit. In totaal vertrokken naar deze landen 6 mensen met 'n gezamenlijk kapitaal van ruim 5 miljoen gulden. Drie vermogen den zochten 'n gunstiger fiscaal klimaat in Canada, Curacao en Malta. Zij beza ten in totaal ruim 4 miljoen gulden. Naar Spanje tenslotte vertrokken acht men sen met ruim 7 miljoen gulden geza menlijk. een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN „In het bjjzonder In ons land, waar de industrialisatie eigenlijk rtog maar net begonnen Is en zich in een hoog tempo ontwikkelt, bestaan er tussen maatschap pij en Industrie wrijfpunten. DIc zullen verdwijnen, naar mate de agrarische en de commerciële mentaliteit, die j ons volk altijd eigen is ge weest, verandert In een in dustriële en naarmate de in dustrie zich haar maatschap pelijke verantwoordelijkheid meer bewust wordt". Aldus gistermiddag prins Bernhard tijdens de viering van het gouden jubileum van de Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie (V.N.C.I.) in 't Circusgebouw te Scheveningen. „Willen wtj groeien naar een gezonde geïndustrialiseerde maatschappijzri vervolgde de prins, „dan zullen we moe ten streven naar een integra tie van de industrie In de sa menleving. Dit houdt in, dat de samenleving de industrie accepteert, maar ook dat de industrie de nonnen van sa menleving accepteert, zich met met de maatschappij. De tijd haar engageert en zich niet is voorbij, dat u als chemische in een technische ivoren to- industrie /elf bepalen kon. ren opsluit". waar men zich wilde vestigen Na prins Bernhard voerden en dan nog eisen stelde ook. voorts nog het woord: de com- We leven nu In de tfld van de missaris van de koningin in chemie, maar we gaan weer Mentaliteit van ons volk zal moeten veranderen Zuid-Holland, mr. J. Kiaa- sesz, de Haagse burgemeester, H. A. M. T. Kolfschoten, de heer D. de Jong, oud-voorzit ter van de V.N.C.I., lr M. C. de Jong, voorzitter van de fe deratie metaal- en elektro technische Industrie IF.M.E.) en mr. G. A. van Haeften, di recteur van de V.N.C.I. AJIe sprekers hielden zich aan het motto van de jubilerende ver eniging „leven met de chemie Mr, J. Kloaseaz stelde een wedervraag: ,,/oudt u in de komende 50 Jaar niet het om gekeerde willen doen? Leven Burgemeester Kolfschoten bood de gelukwensen van het Haagse gemeentebestuur aan en merkte op l.v.m. het feit, dat de vereniging in Den Haag haar domicilie heeft: „Deze wijze van „leven met de chemie" schenkt ons grote voldoening". De voorzitter van de federatie metual- en elektrotechnische Industrie, lr. M. C. de Jong, constateerde voor 1967 bij de chemische industrie een om zetstijging van 12 procent, het hoogste van de verschillende bedrijfstakken. „Gezien uw voortreffelijke bijdrage aan het algemeen industrieel be lang heeft dc F.M E. besloten u de zilveren F.M.E.-erepen nlng toe te kennen". De oud-voorzitter van de V.N.C.I., de heer D. de Jong, die Juist op dw dog was be noemd tot erelid van de ver eniging, wees op het gevaar van de chemische industrie „We kunnen tegenwoordig immers praktisch alles ma ken. Het gaat er echter niet alleen om of we het kunnen maken, maar om willen we het maken en zullen we het maken. Onze chemie en far macle bergen namelijk risi co's in zich Onze generatie draagt de volle verantwoor ding voor het leefmilieu van onze kinderen en kleinkinde ren, daarom zou lk de fabri kanten en wetenschtopemen sen na aan het hart willen leggen, dat zij de grootst mo gelijke eerlijke waarkzaam- lield aan de dag leggen om de dreigende gevaren goed in het oog te houden". wagens kwamen gistere bi brand. Een hoop 3 i slok gelukkig al* vow op de autoweg Gorinchem-l trecht met elkaar in botsing. Direct hierop wrongen staal wss alles wat er van de wagens overbleef. Persoonlijke (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor de gedetineerden in de vier zgn. open gevangenissen te Hoorn. Roermond, Almelo en van de Graafsche Kam In de Achterhoek ral binnen afzienbare tijd de censuur np correspondentie met de buitenwereld worden afgeschaft. Dit zal ook gelden voor de gedetineerden in het peniten tiair trainingskamp „De Corridor" In de Brabantse plaats Zeeland en voor de toekomstige bewoners van de nog in ge bruik te nemen hair open gestichten te Vecnhulzen. In totaul heefl de maatregel betrekking op 150 200 gedetineer den. Er kan nog niet worden gezegd of de maatregel, waaromtrent binnenkort een ministerieel rondschrijven te ver wachten is, binnen afzienbare tijd ook zal worden uitgebreid tot bepaalde cate gorieën gedetineerden in andere gevange nissen, zo werd desgevraagd medege deeld. De maatregel vormt dan ook nog maar een bescheiden, voorzichtige eerste schrede op de nog lange weg naar een humaner regime in de Nerderlandse ge vangenissen en Inrichtingen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5