doolhof van softenon- drama ROBERT FITZGERALD HARDNEKKIG, SNEL, KENNEDY INTELLIGENT Duizenden slachtoffers 9 verdachten 3 rechters II verdedigers 29 deskundigen 351 getuigen 192 Nebenklager 500.000 pagina's 1000 km band ALSDORF DUIKT VOOR TWEE JAAR ONDER IN (Van een onzer verslaggevers) AKEN ALSDORF De 32.000 Alsdorfers laten de groeiende wereldfaam van hun mijnstadje gelaten over zich heengaan. Want de aanleiding is triest: Alsdorf zal gedurende een aantal jaren de plaats zijn waar rechters, aanklagers en beklaagden zich over een van de meest trieste affaires in onze huidige beschaving moeten buigen: het Conterganmysterie. Uiteindelijk gaat het om de vraag of het slaapmiddel Contergan Forte, dat binnnen de Nederlandse grenzen onder de naam Softenon berucht werd, er oorzaak van is dat enige jaren terug over de gehele wereld sterk misvormde kinderen werden geboren. En ook wanneer onomstotelijk het verband tussen Contergan en deze mismaakte kinderen bewezen kan worden, dan nog rest de vraag of de producent, de firma Grünenthal uit Stolberg, menselijkerwijze gesproken, dit verband niet heeft kunnen vermoeden. ZATERDAG 18 MEI 1968 Bü gebrek aan bruikbare armen moet dit meisje leren tekenen en schrijven met haar voet. Met grote zorg en veel geduld kunnen opmerkelijke resultaten worden bereikt. ZITTING IN DE NARRENTEMPEL Jaren heeft het vooronderzoek geduurd. Maar tenslotte had het openbaar minis terie in Aken genoeg argumenten bij de hand om negen topmensen van Grünenthal in staat van beschuldiging te stellen. Aan hun zijde hebben zij elf verdedi gers gegroepeerd. Aan de andere kant van de groene tafel komen drie rech ters te zitten, onder voorzitterschap van dr. Josef Mainz. Deze rechters worden ook nog bijgestaan door leken, die ln Aken door het lot zijn aange- Zij beïnvloeden wel de uitspraak, maar niet de eventuele strafmaat. In de zaal komt ook nog een aantal rechters te zitten, die opengevallen plaatsen achter de groene tafel onmiddellijk kunnen opvullen. Ziekten, of zelfs sterfgevallen, mogen het proces onder geen beding vertra gen. Rechters en reserverechters mogen zelfs niet in dezelfde auto's van Aken naar Alsdorf rijden om het gevaar voor ongelukken zoveel moge lijk te spreiden. Rechters, reserve- rechters en lekebijzitters nemen nu hun vakantie op omdat daar zeker de eerste twee tot drie jaren niets meer van kan komen. Voorlopig is de duur van het proces op twee jaar geschat, met een moge lijke uitloop tot drie jaar. Want bij het horen van 29 deskundigen en 351 andere getuigen uit Duitsland, Japan, Zweden, Engeland, Oostenrijk, Zwit serland en de Verenigde Staten kan zoveel nieuws aan het licht komen, dat nader beraad moet worden inge last. Voorlopig zullen drie zittingen per week worden gehouden. In de knel Tussen de ruim 300 toeschouwers, die in het Alsdorfse mijncasino. waar het proces bU gebrek aan voldoende ruimte in Aken gevoerd gaat worden, een plaats kunnen vinden, zullen 192 „Nebenklager" de zittingen nauwgezet volgen. Achter deze „Nebenklager" schuilen evenveel civiele procedures om schadevergoedingen. Worden deze aan spraken gerechtelijk ondersteund, dan hangt het voortbestaan van de firma Grünenthal aan een zijden draad. Op 27 mei moet het proces in Alsdorf beginnen. De laatste voorbereidingen in het casino van de mijn Anna, onder deel van de Eschweiler Bergwerks Verein, zijn nu in volle gang. Enige honderden journalisten zullen de be schikking over voldoende telex- en telefoonapparatuur moeten krijgen. Er komt daarnaast een geluidsinstallatie met twintig microfoons. Daarnaast wordt nog een simultaanvertaalinstal- latie gemonteerd waarin naast Frans en Engels zowaar ruimte voor Neder lands zal zijn. Die geluidsinstallaties moeten overigens zo worden aangebracht dat zij zonder al te veel moeite weer snel kunnen worden afgebroken. Want het proces vindt telkens plaats op maandag, dins dag en woensdag. Op de overige dagen van de week moet het normale cultu rele en vermakelijke leven van Alsdorf er zijn gang kunnen gaan. Vooral de carnavalsverenigingen zitten e enbeetje in de knel nu het casino Anna voor dit rechtsgeding is afge huurd. Het casino fungeerde in de carnavalstijd als zittingstempel der narren en was dan wekenlang met allerlei bont en carnavalesk spul ver sierd. Die bonte versieringen komen tijdens de rechtszittingen natuurlijk helemaal niet van pas en het is zelfs de vraag of men het wel passend vindt de zaal der rechtszittingen straks ook voor carnavalszittingen te gebruiken. Tot nu toe is de invasie van vreemde lingen in Alsdorf nog aan de meeste bewoners voorbijgegaan. Het Conterganproces heeft de tapkasten van de 82 Alsdorfse kroegen nog maar nauwelijks bereikt. Oudere stamgasten kijken op verzoek even terug in de historie toen hun stadje, eveneens onder uiterst trieste omstandigheden, wereld bekendheid verwierf. Dat was in 1930 toen bij een mijnramp 275 doden te betreuren waren. Half miljoen Voor het overige gaat het münwerkers- stadje gewoon zijn gang. De plaatselijke bioscoop in de hoofdstraat brengt cynische samenloop van omstandig heden in deze weken voor het proces de groots aangekondigde film „Das Wunder der Liebe". Talrijke betrokkenen ln het proces hebben al om logeerruimten in Alsdorf gevraagd. De bestaande, vrij povere hotelaccommodatie is bij lange na niet genoeg om de vele vreemdelingen onderdak te bieden. Het gemeente bestuur heeft de bevolking opgeroepen zoveel mogelijk bedden beschikbaar te stellen omdat de beschikbare hotel kamers maar honderd bedden opleve- De beklaagden en hun advocaten zullen zich voor twee jaar in Alsdorf vesti gen. Zij hebben daar al complete woningen gehuurd. Nog maar een paar dagen en dan gaan de half miljoen bladzijden van de drie honderd dossiers open voor het doel waarvoor ze zijn samengesteld: het Conterganproces. Er zullen in het Alsdorfse casino veel woorden over gezegd worden. Dat zullen bandrecor ders allemaal haarfijn vastleggen. En wanneer er iemand na twee jaar be hoefte aan heeft, kan hij die bandjes nog eens afdraaien. Maar hij moet daar wel de tijd voor nemen, want duizend kilometer band laat zich niet in enkele uren beluisteren. Enkele duizenden kinderen ln West- Duitsland en daarbuiten zijn met af-1 wijkingen geboren die geweten worden aan het gebruik door hun moeder van het slaap- en kalmeringsmiddel Con tergan. Enkele honderden misvormde kinderen zijn nog in leven. Zij zijn de hoofd personen in dit monsterproces waarvan! niemand de uitslag kan voorspellen De belangrijkste beslissing is at lane A gevallen: de Contergantabletten worden A niét meer gemaakt. Maar toen wasl het kwaad al geschied. Daar kan eenfl proces van twee of drie jaar niet.^B meer aan afdoen. Een verschrikkelijke wil om te winnen iVan een onzer redacteuren De stem in de microfoon heeft hetzelfde New-Englandaecent als acht jaar geleden. Het zijn dezelfde snelle en flitsende gebaren, dezelfde priemende vinger in de lucht. Het is dezelfde mystiek die de naam omgeeft van de nieuwe kandidaat: Robert Fitzgerald Kennedy, senator voor de staat New York, oud-minister van Justitie onder twee presidenten, vader van tien, straks van elf kinderen, broer van ex-president John Fitzgerald Kennedy, daarna de ver klaarde tegenstander van diens opvolger, Lyndon Baines Johnson. De verschillen zijn er ook. John Kennedy werkte acht jaar geleden onder de leuze „Laat ons deze natie op gang brengen" en hield de Amerikanen na acht slaperige jaren onder Elsenhower hun grootheid en vitaliteit voor. Zijn jongere broer moet wijzen op alles wat de laatste jaren niet is gedaan en fout is gedaan. Hfj wijst op de rellen in de steden, de honger en de werkloosheid, de oorlog ln Vietnam en de dreigende inflatie. De verschillen z|jn ook fysiek. John Kennedy was altijd koel. zeer toegankelijk In zijn omgeving maar wat terughoudend bij openbare demonstraties Met zijn 1.84 m lengte en 84 kilo aan gewicht kon hij worden bewonderd zonder te worden aangeraakt. Zijn jongere broer Robert (1.75 m en 75 kilo) moet beschermd worden tegen zijn jonge bewonderaars, die als klitten aan hem hangen en in die emoties is voor rake reacties op vragen niet altijd gelegenheid. Robert Kennedy klaagt er trouwens soms over, dat meer vragen worden gesteld over zijn verwarde haren dan over de problemen, die de natie stelt. Maar achter die warrige haren steekt het organisatiegenie van de Kennedy, die in 1960 de campagne voor zijn broer ontwierp en die deze kwaliteiten nu voor eigen gebruik aanwendt. Deze week is weer gebleken, dat Kennedy's nooit lets half doen. Zij overspoelen hun tegenstanders met mannen en geld, Bn met ren perfecte organisatie werken zij het plan af om na John een tweede familielid In het Witte Huis te brengen. Nepotisme Toen John Kennedy na z'n verkiezing z'n toen 35-jarige broer Robert aanstelde tot minister van Justitie, reageerde de pers geschokt met de beschuldiging van „nepotisme". Robert had de verkiezingscampagne voor zijn broer succesvol beëindigd en kreeg nu als dank een ministersbaantje. Een half jaar later was de stemming in het ,and heel anders. Robert Kennedy had zich uit de schaduw van z(jn broer losgewerkt en zich ontpopt als een bekwaam, scherpzinnig en vooral energiek politicus. Na enkele maanden gaf een Amerikaans politicus de volgende karakteristiek van hem: „Behalve zfln gemis aan ervaring is Robert Kennedy een man met vele kwaliteiten, die hem in staat stellen een zeer goed leider te zijn op het terrein van de buitenlandse politiek. In zijn gedachten is hij hardnekkig, htf is snel en hij is intelligent. Hij heeft 'n verschrikkelijke wil om te winnen". De man, die deze prijzende woorden sprak, isRichard Nixon, in 1960 door John Kennedy verslagen, in 1968 misschien tegenstander van diens broer Robert. Bobby Kennedy heeft twee maanden geleden het risico van zijn leven genomen door zich ljjnrccht tegen Johnson op te stellen, die zich op dat moment nog niet had teruggetrokken. Maakt Kennedy zich in deze maanden voorgoed politiek onmogelijk of zorgt hij voor de overwinning waar de voorbereidingen reeds op wijzen, maar die door allerlei factoren nog volslagen onzeker is? Enkele karaktertrekken van Robert Kennedy zoals journalisten die beschreven hebben arrogant, kort aangebonden, moeilijk toegan kelijk, kil, controversieel, rigoureus, eerlijk. Stomverbaasd dat ook hij' vij'anden heeft onkreukbaar, de meest eerzuchtige van alle Kennedy's, beschikt over een onverwoestbare energie. Een van de mannen, die de Kennedy- f ami lie het best kent, Arthur Schlesingcr, be schrijft hem in „De Duizend Dagen" als volgt: „Bobby's houding in het publiek zijn on heilspellende manier van doen, zijn uitdagen de blik, de onbewogen blauwe ogen, de opeen geklemde tanden en de tartende, kortaf ge sproken uitlatingen verdreven nu niet be paald het beeld van een ruwe jonge man. die plotseling nationaal gezag had gekregen". Journalisten, die Kennedy in de eerste maanden van z'n ministerschap interviewden, troffen hem in hemdsmouwen achter zijn bureau, zijn das losgeknoopt, de mouwen opgerold. Hij antwoordde kort en bits op de vragen en was na het interview alweer in zUn werk verdiept, nog voordat zijn gesprekspartner de kamer had verlaten. Een democraat, die hem al tien jaar kent. zei onlangs: „Bobby is een van de moeilUkste mensen om mee te praten, die ik ooit ontmoet heb. Hij geeft soms helemaal geen antwoord". Van de andere kant is Robert Kennedy ontwapenend eenvoudig en eerlijk. Hij is er zich niet van bewust, dat hij weerstand oproept en staat stomverbaasd, als anderen hem vertellen, dat hij vijanden heeft. Robert Kennedy is voor alles een man van de praktijk. Hij is geen denker, zoals zijn broer, wiens politieke leiderschap vooral bewondering afdwong door de brede Intellectuele visie, die de basis vormde van zijn succes. Een Engelse journaliste, Margaret Laing, die enkele dagen Kennedy in zijn werk en thuis, Ln zijn gezin, vergezeld heeft en daarover een boek geschreven heeft, beschrijft hem als een introvert, die de onverstoorbaarheid als een beschermend vuur om zich heen legt. „Daarachter ligt geen rijke, creatieve geest, geen diep. intellectueel inzicht i tenminste zoals academici zouden oordelen), maar wel: nieuwsgierigheid, schranderheid, snelheid en zekerheid". „Het is een man", schrijft ze, „die zijn emoties voor iedereen verbergt, die zijn genegenheid bewaart voor slechts heel weinig mensen en die genegenheid nog het gemakkelUkst toont, als die gepaard gaat met medelijden". Jacqueline Kennedy heeft over hem gezegd: „Ik geloof, dat hij de meest meevoelende man is. die Ik ooit ontmoet maar waarschijnlijk zullen alleen de mensen, die het dichtst bij hem staan zUn gezin, zijn vrienden en de mensen, die voor hem werken, dat kunnen zien. Mensen met een teruggetrokken karakter worden dikwijls verkeerd begrepen, omdat ze te verlegen en te trots zijn om zichzelf bloot te geven". Snel contact Wordt Robert Kennedy verkeerd begrepen? Het merkwaardigste is, dat hU in staat is snel contact te leggen met de gewone man arbeiders, werklozen, negers, mensen die hulp nodig hebben. Op een reis door Latijna-Amerika slaagde hij erin een gesprek te voeren met een groep communisten, die hem beschouwden als de vertegenwoordige? van een regering, die verantwoordelijk is voor het vergieten van het bloed van onschuldigen. In Chili stond hjj om half vflf "s morgens op om ln 'n kolenmyn af te dalen. De bedrijfsleider wilde hem tegenhouden. „Beneden werken communisten", zei hU. „die u willen doden". Kénnedy ging toch. Toen hij weer boven kwam, vroeg h(j de bedrijfsleider: „Als u hier mijnwerker zou zijn. zou u dan ook communist zUn?" „Ik ben bang van wel", antwoordde de man. Tegen een paar journalisten zei Kennedy toen: „Als ik ln deze mijn zou werken, zou ik ook communist zijn". Sinds zün ministerschap is Kennedy rijper geworden. Met het doorzettingsvermogen, dat de Kennedy's kenmerkt, heeft hU gelezen, ge reisd en gewerkt. Zijn energie grenst aan het ongelooflijke. Hij staat elke morgen om half aeht op, vertrekt om half negen naar de se naat en werkt daar vaak tot diep in de nacht. Eten doet hij in de kantine van de senaat of, als het erg druk Is, op zijn kantoor, met een kop soep of alleen maar thee. Toen hjj nog minister was, probeerde hy zoveel mogelijk de lunch thuis te gebruiken, met zijn vrouw Ethel en zijn kinderen. Heel vaak was hij ook thuis, als het gezin het avondgebed van een half uur bad. Die regelmaat is met het werk in de senaat al bijna verdwenen. Die zal in de komende maanden helemaal verdwijnen. „Ik klaag niet", zei zijn vrouw tegen de Engelse journaliste. „Hij is erg goed. Hij belt elke dag op, soms meermalen per dag. Maar dat is het enige van ons leven, dat me niet bevalt: dat ik zo vaak van hem of de kinderen vandaan ben". De schaarse vrije uren, die de senator zich gunt, brengt hij in zijn gezin door. Met zijn vrouw voedt hij zijn kinderen nauwgezet op. Het huwelijk van Robert en Ethel is voorbeeldig. Als ze woorden hebben, Is het over de vraag wie van de twee verantwoordelijk is voor de holle kies van een van de kinderen Robert Kennedy is een echte Kennedy. En dus eerzuchtig en rijk. Net als zijn acht broers en zusters heeft ook Robert, toen hij eenentwintig jaar werd, een miljoen dollar gekregen van zijn vader, 't financiële genie Joe Kennedy. De voornaamste karaktertrek van de Kennedy's is wel hun saamhorigheid, die hun voornamelijk bijgebracht Is door hun moeder Rose. Bobby Kennedy heeft zelf eens gezegd: „WIJ Kennedys staan dicht bij elkaar. Onze familie is zeer eensgezind, het ls een familie, waarin we allemaal van elkaar houden. Ik wiL zelfs zeggen, dat onze kracht rust op deze saamhorigheid". Zoals John Kennedy als presidentskandidaat kon rekenen op de steun van deze hechte familie, kan ook Robert verzekerd zijn van de trouw van zijn gezinsleden, vooral van zijn jongere broer en collega-senator Teddy. De hele familie zal zich ongetwijfeld weer als één man achter de Kennedy plaatsen, die de zetel in het Witte Huis wil veroveren. Oude vete Amerika wacht met spanning af of het deze 'ioogbegaa.de uit Ierlano stammende familie opnieuw zal lukken een zoon president te maken. Allereerst zal binnen de democratische partij een uiterst verbitterd gevecht geleverd worden, dat overigens door de beslissing van Johnson om niet naar een volgende ambtstermijn te dingen toch wel iets van zijn aantrekkelijkheid heeft verloren. De al jarenlang sluimerende vete tussen Johnson en Kennedy leek rechtstreeks te worden uitgevochten. Johnson had als vice-president van John Kennedy met lede ogen moeten aanzien, dat de werkelijke tweede man achter Kennedy niet Johnson, zelfs niet Rusk of McNamara was. maar Robert. Bekend zijn de woorden van John Kennedy, toen hy in verband met de crisis ln Berlijn van 'n vrije dag werd teruggeroepen ..Get Rusk on the phone, get my brother" (geef mij Rusk aan de telefoon, geef myn broer). Zelfs als president heeft Johnson zich er eens over beklaagd, dat Robert Kennedy in de pers byna evenveel publiciteit kreeg als hij. „Waarom houden ze daar niet mee op?", vroeg hij toen. Die toestand is nu door de beslissing van Johnson grondig veranderd. Niet veranderd is de wil van Johnson alles te doen wat hij kan om te beletten, dat Kennedy president wordt. Het Witte Huis heeft na Johnson een nieuwe kandidaat voor de democratische conventie van 26 augustus in Chicago gekregen: vice-president Humphrey, die zich in 1960, na een nederlaag by een van de voorverkiezingen tegen John Kennedy, uit de stryd terugtrok. De thans gehouden voorverkiezingen geven nog geen inzicht in de kansen van deze twee kandidaten (de rol van de derde kandidaat McCarthy is door de uitslagen van Indiana en Nebraska verminderd). De geoliede machine van de Kennedycampagne werkt al weer aan tie overwinning in Oregon op 28 mei, waarna op 4 juni het belangrijke Californië, Amerika's tweede staat volgt. Dan zal blijken of de „apostel van de onbevredigende politiek van de regering-Johnson", zoals Humphrey door Kennedy wordt genoemd, tegen de aantrek kingskracht van Kennedy een kans maakt.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 12