Eerste Europese kunstmaan ruimte in LANCERING VANAF STERFBED Rijk doet alles om Shell-chemie in ons land te houden Nijmeegse studenten in SS-uniform op „Oostenrijk -receptie BELGISCHE C.V.P. WIL IN ZEE MET SOCIALISTEN Bouw verlamd door diefstal van kabels Straks geen eigen t.v.- satellieten Drie doden bij ramp flatgebouw Kongo koopt Friendships AARDGAS TUINBOUW IN STUDIE Makelaars juichen vrije huren toe Toenadering tussen beide partijen VRIJDAG 17 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT Vai n:( correspondsnt) I (Van Onlangs schreven wij reeds dat j liet er niet zo goed voorstond met de Europese ruimtevaart. Zowel de organisatie die de raketten I houwt (ELDO) als degene die voor de kunstmaan móet zorgen (ESRO) staan momenteel op het punt geheel ter ziele te gaan, als er niet snel een aantal beslissingen worden genomen om het voort bestaan van beide organisaties te waarborgen. Ondanks deze pessimistische perspec tieven is een groep Europese technici erin geslaagd de eerste Europese kunst maan te lanceren vanaf de Amerikaanse basis Vandenberg (Californië). Het was I niet de eerste lanceerpoging. Reeds vorig jaar mei werd de ESRO-2a weggescho- ten, maar toen trad een defect op in de derde trap van de door de Amerikanen ter beschikking gestelde Scoutraket, waardoor deze met satelliet en al in de E Stille Oceaan stortte. De nieuwe satelliet lijkt als twee j druppels water op zijn mislukte voor ganger. Hij beschrijft een baan om de J aarde die varieert van 350 tot 1100 kilo- meter en loopt over beide aardpolen. I Gedurende dat jaar hoopt men een schat aan gegevens over de zon te ver krijgen. In ongeveer elf jaar doorloopt j deze een soort activiteitcyclus waarin de hoeveelheid uitgestoten materie en straling schommelt tussen een maximum- j en minimumwaarde. In de loop van 1969 zal de activiteit 6 weer maximaal zijn. De belangstelling van de geleerden gaat vooral uit naar de van de zon afkomstige röntgenstra ling en geladen deeltjes die na een E „reis" van 150 miljoen kilometer in de buurt van de aarde aankomen. I Om hierover meer te weten te komen zijn aan boord van de 75 kg zware, op een cylinder gelijkende ESRO-2b zeven i instrumenten ingebouwd, die ontworpen I zijn door diverse Europese universitei tenlaboratoria. Een er van is afkomstig uit Utrecht, waar prof. C. de Jager, dr. W. de Graaf en dr. A. C. Brinkman de leiding hadden T5iJ "deTiouw en straks de I verkregen gegbvens zullen analyseren. I Het Utrechtse instrument moet de zo- I genaamde „Zachte X-stralen" van de E ion onderzoeken. Overigens heeft Neder- 1 land nog een aandeel gehad in de bouw f van de satelliet. Nadat deze gereed ge- I komen was op de Hawker Ciddelcyfa- brieken te Engeland, werd deze overge bracht naar Noordwijk, waar het tech nologisch centrum van de ESRO geves tigd is. Hier werd de kunstmaan onder worpen aan de meest rigoreuze proeven op drilbankcn, in vacuümkamers en In gloeiend hete ovens. i Noorderlicht Dit jaar zal de ESRO nog twee satel- I lieten lanceren. Een moet in september, ook vanaf Vandenberg, de ruimte ingaan om gedurende de winter op het noor- I delijk halfrond onderzoekingen te ver richten van de noorderlichtverschijnselen boven de Pool. Want hoeveel er al be kend moge zijn van de aardse atmosfeer en het luchtledige daarbuiten, juist j van de oorzaken van het noorderlicht, I waar vroeger vele mythes omheen wer den geweven, weten de geleerden nog maar bitter weinig. De lancering van de derde satelliet is voorlopig vastgesteld voor december LONDEN (AP) De ramp met het 23 verdiepingshoge flatgebouw in Lon den, waarvan een deel na een gasont ploffing is, ingestort, heeft drie doden geëist. Een vrouw wordt nog vermist Het aantal gewonden bedraagt elf. Het dodental is zo laag gebleven omdat, zo als gisteren gemeld, voor het merendeel de woonkamers en niet de slaapkamers bij de intstorting betrokken waren. (Van een onzer verslat/gevers) NIJMEGEN Verscheidene Nijmeegse studenten, van wie twee in SS-uniform hebben gistermiddag bij de opening van de zogenaamde „Oostenrijkdagen" in woonplaats gedemonstreerd tegen het neo-nazisme in Oostenrijk. Terwijl de Oostenrijkse ambassadeur, dr. C. Winterstein, de waarnemend burge meester van Wenen, dr. Slavik en de Nijmeegse burgervader mr. De Graaf in het gebouw „De Vereeniging" de openingsplechtigheid bijwoonden, deelden de studen ten buiten pamfletten uit, waarin fel werd geageerd tegen de opleving van het nazisme en waarin men zich solidair verklaarde met het Oostenrijkse comité tegen het anti-semitisme. Toen in „De Vereniging" de receptie was begonnen, gingen de twee studenten in SS-uniform aan de achterzijde het restaurant binnen, waar zij zich aanvankelijk onopgemerkt tussen de gasten mengden. Pas toen zij stencils gingen uitdelen viel hun aanwezigheid op. Een van de studenten maakte de burgemeester erop attent, dat Oostenrijk niet alleen bekend is om zijn Schrammelmuziek, maar ook om zijn schertsprocessen tegen oorlogsmisdadigers. Zij werden door de met de veiligheid van de hoge gasten belaste politiemannen gearresteerd en per auto weggevoerd. Dat laatste ging met enige moeilijkheden gepaard, omdat een aantal studenten de arrestatie van hun collaga's wilde be letten door voor de politieauto op de grond te gaan zitten. De politie slaagde er snel in de weg vrij te maken. NOODWETTEN AANGENOMEN IN 2e LEZING STEIN Kabeldievcn hebben in de nacht van woensdag op donderdag voor een bedrag van 45.000 gulden aan sterk- stroomkabel gestolen op liet in aanbouw zijnde verkeersklaverblad Kerenshelde Stein. De diefstal vond plaats ten nade le van de firma's Van llattum en Blan- kevoort, die ter plaatse enkele kunstwer ken bouwt. De sUikkon kabel hebben een gezamenlijke lengte van 600 meter. Een deel van de werkzaamheden Is hierdoor enkele dagen gestagneerd. De rijkspolitie neemt aan, dat de diefstal het werk is van een complot, dut dc laat ste tijd in heel het land opereert. Voor de opsporing hiervan vindt een gecoör dineerd onderzoek plaats. De bende moet over een groot materieel en ken nis van zaken beschikken. Zij was echter in de nacht van woens dag op donderdag niet in het bezit van een ijzerzaag. Om dit gereedschap te bemachtigen werd de deur van een op slagloods geforceerd. Vervolgens sloop ten de onbekenden alle toevoerleidingen naar de brugkranen, stoomaggregatcn en las-trafo's. Voor men hieraan begon, werden eerst enkele schakelkasten open gebroken om de stroomtoevoer te kun nen onderbreken. Een geluk is, dat de fa. Van Hattum en Blankevoort ter plaatse nog over een grote voorraad sterkstroomkabel beschikt. Men kon dus onmiddellijk na het politionele onderzoek met de omvangrijke herstelwerkzaam heden beginnen. De stagnatie wordt hierdoor sterk verkort. Het benadeelde bedrijf is niet tegen diefstal verzekerd Eén van de zes mijnwerkers die sedert 6 mei ingesloten waren in een mfjn bij Hominy Falls (Verenigde Staten), wordt na zijn bevrijding weggebracht. De ontzetting staat nog op zijn ge zicht te lezen. 1968. Hiermee hoopt men een hoogte te bereiken van maximaal 250.000 kilome ter, waarbij opnieuw de zon in het mid delpunt van de belangstelling zal komen te staan. Het ziet er naar uit dat Europa met de"lancering van deze derde satelliet voorlopig haar kruit verschoten zal heb ben. Vorige maand namelijk werd de onijjdkkeling stopgezet van twee kunst manen die rond 1970 een grote schat aar^ Wetenschappelijke gegevens voor de Europese ruimte-onderzoekers had den moeten verzamelen. De oorzaak van deze grote strop ligt grotendeels bij Ita lië, een van de tienlidstaten van de ESRO, dat heeft geweigerd extra-gelden ter beschikking te stellen. Voor ESRO's zusterorganisatie, de ELDO, die de ontwikkeling van de raket ten in handen heeft, ziet de toekomst er ook al niet rooskleurig uit. Hier is het Engeland, de bouwer van het groot ste deel van de raket, dat er min of meer de brui aan heeft gegeven. In het kort komt het er op neer dat Europa haar illusie over een aantal jaren meer dere televisiesatellieten in de ruimte te hebben, wel kan opgeven met alle com merciële gevolgen vandien. Laatste strohalm Volgende maand zullen diverse rege ringsvertegenwoordigers te Bonn begin nen aan een ruimtevaartconferentie en zoals het er nu voor staat, kan niet an ders geconcludeerd worden dan dat de ze bespreking de laatste strohalm is, waaraan de Europese ruimtegeleerden zich nog kunnen vastklampen. Tot nu toe zijn het nog altijd de re geringen geweest die de ruimtevaartont wikkeling op het oude continent min of meer hebben afgeremd door allerlei ge kibbel om financiële zaken. Misschien kunnen ze in Bonn daaraan nog iets goed te maken. In dat verband is het misschien niet eens zo'n slechte gedachte de zaak iets commerciëler aan te pakken waardoor de ongetwijfeld ve le industrieën meer belangstelling voor de ruimtevaart zullen krijgen. KINSJASA (Reuter). De oKngo- lese luchtvaartmaatschappij Air Kongo zal tien fokkerfriendships kopen op grond van een overeenkomst, die don derdag in Kinsjasa is getekend. De Kon golese regering zal 15 procent van de koopsom, die in totaal 4,35 miljoen gul den bedraagt, direct betalen en het restant over een periode van zes jaar. ADVERTENTIE VRIJDAG 17 MEI 1968 585ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE Prijzen van: f. 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 133 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 992 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 165' f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van f. 2000 Is gevallen op het nummer: Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: De prijs van f. 25000 is gevallen op het nummer: Let wel: Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen 1209 022488 054904 082565* 073995* 020806 020887 021842 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de bespreking van het energiebeleid in de Tweede Kamer heeft minister Dc Block (Economische Zaken) over de plannen van Shell-che- mic voor eventuele vestiging in de noordwesthock van Brabant gezegd, dat de regering alles doet om dit bedrijf voor ons land te behouden. „Wij zijn al zes weken in onderhan deling met Shell-chemie", zei de minis ter. Hij vond overigens, dat met mede delingen in het openbaar hierover voor zichtigheid moet worden betracht. Deze voorzichtigheid zouden ook de instanties in het betrokken gebied moeten betrach ten, vond de minister. „PIETER-JAN" NIET MISKEND LEEUWARDEN (ANP) de offi cier van justitie te Leeuwarden heeft na een onderhoud met de heer L. Land man uit Rottevalle alsnog zijn toestem ming gegeven diens zoon in de burger lijke stand van de gemeente Smallinger- land te Drachten in te doen schrijven onder de naam „Pieterjan". Zoals be kend werd deze naam, als één woord ge schreven, aanvankelijk geweigerd. De heer Landman heeft in een persoonlijk onderhoud met de officier van justitie zijn keus uitvoerig kunnen motiveren en kennelijk met succes. Vrijdag zal de heer Landman zijn jonggeborene voor de tweede maal op het gemeentehuis te Drachten komen aangeven. De minister stelde nog eens uitdrukke lijk op een vraag van de heer Van der Pijl (CHU), dat het ntet mogelijk is om de aluminiumfabriek Pechiney, die zich mogelijk in Zeeland zou willen vestigen, voor goedkoop aardgas in aanmerking te laten komen. Hier geldt namelijk het zo genaamde nieuwheidsbeginsel, waarbij aardgas op aantrekkelijke voorwaarden exclusief aan een nieuwe fabriek wordt geleverd, op voorwaarde dat de aan trekkelijke voorwaarden later niet wor den toegepast op een soortgelijke fa briek. Goedkoop aardgas kan niet aan Pechiney worden geleverd, omdat de minister aan een contract met het be drijf Albel is gebonden. De minister voelde er niet voor om het nieuwheidsbeginsel voor Groningen, Friesland en Drente op te heffen, waar om de socialist Oele had gevraagd. De heren Nelissen (KVP) en Portheine (VVD) hadden onder meer gevraagd om verruiming van de goedkope aard- gaspot voor de industrie. Op een vraag van de heer Jongeling (GVP) zei de mi nister, dat de levering van aardgas aan de tuinbouw in studie is. Gehoopt wordt, jiat gauw een beslissing kan worden ge- De minister zei, dat het binnenlandse aardgasverbruik in het laatste jaar is verdubbeld. De kans is groot, dat in de nabije toekomst nieuwe aardgasvoorra den zullen worden aangeboord. Over een tweede kernenergiecentrale en de plaats, waar deze zal worden gebouwd, zal voor het einde van het jaar niet wor den beslist. Deze centrale zal niet in sa menwerking met België worden ge bouwd. Mogelijk zal dit wel in de toe komst met een grotere centrale het ge val zijn. Shell Nederland N.V. Is intussen be gonnen met de bouw van de tweede op- losmiddelenfabriek op haar terreinen in de Botlek bij Rotterdam. Deze fabriek, die het derde kwartaal van het volgend jaar klaar moet zijn, zal jaarlijks een hoeveelheid van ongeveer 60.000 ton se cundaire butyl alcohol gaan produceren, de grondstof voor een belangrijke serie oplosmiddelen. (Van onze correspondent J. Bouwer) BONN Na een tweedaags debat waarin de 49 man zwakke liberale vrije democratische oppositie-party een tevo ren verloren slag leverde heeft het Westduitse parlement gisteren in twee de lezing het wetsontwerp voor de nood toestandsmaatregelen met de stemmen van de C.D.U. en S.P.D. aangenomen. Daarmede is over de maatregelen ln geval van noodtoestand dat wil zeg gen natuurrampen, binnenlandse onlus ten en dreigend oorlogsgevaar prak tisch de beslissing gevallen. De derde lezing van het wetsontwerp is nu nog maar een formaliteit. Het door de regering ingediende wets ontwerp is vooral bedoeld om een aan tal rechten, die nog altijd bij de geal lieerde tegenstanders en latere bezet ters van Duitsland berusten, te doen overgaan op de Westduitse regering. Hiervoor was op vele punten een wij ziging van de voorlopige Westduitse grondwet noodzakelijk. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG ,,De tyd voor huur- Liberalisatie was ryp. Dit beleid moet, waar mogeiyk, worden voortgezet. Ook toe te juichen ls de bevordering van het eigenwonlngbezlt, zoals ligt besloten In het nieuwe subsidiebeleid". Dit zei de heer P. H. Borg-houts. voor zitter van de Nederlandse Bond van Makelaars In onroerende goederen, by de opening van een tweedaags congres in Lunteren. De heer Borghouts verzette zich tegen de kritiek, die ook van regeringswege is geuit, toen vele makelaars by gele genheid van de facultatieve huurverho ging by voorbaat circulaires aan hun huurders toezonden. De circulaire, die door de NBM was opgesteld, zou geen ander doel hebben gehad dan uitvoe ring te geven aan het wetsontwerp. „Het was een voorstel aan de huur der en geen dreigement", aldus de heer Borghouts. „Dat het werd verzonden voordat de wet tot stand kwam, kan niet aan de makelaars worden verweten maar werd veroorzaakt doordat de wetswijziging te laat werd behandeld. Huurders en verhuurders staan overi gens bepaald niet zo lijnrecht tegenover elkaar als men schynt te menen". Over de huidige on roe rend-goedm ark t merkte de heer Borghouts op, dat het prijspeil tn het laatste jaar weinig ver anderd is: de bouwkosten stygen nau- weiyka. Wat wel omhooggaat zijn de Bij de vele beroemdheden op het Filmfestival in Cannes hebben zich nu ook Beetle Ringo Btarr en echtgenote gevoegd. Na hun breuk met de Maharadfi geeft het tweetal zich nu over aan wereldser genoegens, evenals trouwens de mede-Beatles. grondprijzen, terwijl van do belasting toegevoegde waarde een opwaartse druk te verwachten is. Hulde had de heer Borghouts voor het beleid van minister Schut, voorzover deze een verandering probeert aan te brengen in de verhou ding tussen woningwet bouw en andere (Van BRUSSEL Op dc honderdste dag van de Belgische regeringscrisis heeft de Christeiykc Volksparty (CVP) besloten met de socialisten (BSP) te gaan onderhan delen over de vorming van een regering. Na overleg met het party bureau van de CVP heeft formateur Vanden Boeynants de beslissing genomen zyn forma tiepogingen voort te zetten, ook al heeft hy zyn plan om naar een driepartyenregering te werken moeten opgeven. j De Liberale Partij voor Vrijheid en Vooruitgang (PVV) heeft zichzelf buitenspel gezet door het veto dat dc Franstalige Brusselse liberalen oyer het programma van Vanden Boeynants hebben uitgesproken. Daar- door kwam het in de liberale partij tot dezelfde i breuk, die de CVP en de socialisten al vóór de ver- I kiezingen hebben moeten incasseren. De liberale par tijvoorzitter Van Audenhove, die tijdens de verkie- I singsetrijd rijn party lof in den treure als da enige eenheidspartij van België gepresenteerd heeft, ls door naar buiten komen van de breuk in de partij zo ver bouwereerd, dat hij onmiddeliyk heeft laten weten niet meer namens zijn partij met de formateur tc kunnen onderhandelen, De onderhandelingen tussen de CVP en de op be langrijke punten onderling zeer verdeelde socia listen zullen door de CVP gevoerd worden op basis van een programma dat door de formateur aan de par tyen is voorgelegd. De CVP staat uiteraard open voor socialistische wijzigingsvoorstellen, maar alleen wan neer deze het evenwicht in het programma Vanden Boeynants niet verstoren. De socialisten van hun kant hebben laten weten, dat de onderhandeling gevoerd moet worden op basis van het programma-Vanden Boeynants, het socialistische partijprogramma en hel programma dat in een eerdere faze van formatie werd opgesteld door de socialistische formateur Collard. Er ls tijdens de laatste dagen sprake van enige toe nadering tusen de CVP en de socialisten. Er zullen in de komende dagen echter nog zeer belangrijke knel punten «li de weg geruimd moeteo worden. „Ploegwedstrijd blamage voor jongeren" UTRECHT (KNP) Een „jammerlij ke blamage" voor de plattelandsjongr- ren en met name de KPJ. de Katholie ke Plattelands oJngeren.' noemt „wy". het blad van de Katholieke Werkende Jeugd in Nederland, de deelname aan de wereldkampioenschappen ploegen in Rhodesie. Bij de KPJ. waarvan dc wereldkam pioen Marius Schoon» n uit Zeelst lid is, wilde men aanvankelijk van deelname afzien evenals Noorwegen, Zweden, De nemarken en Ierland Maar, aldus „Wij', de drie plattelandsjongerenorganisatie* vonden het samen tenslotte wel erg ovei - trokken om niet deel tc nemen Hoewel zij hun team de opdracht ga ven elk openbaur vertoon tc vermijden, neemt dit volgens het blad niet weg dat zij door deelname alleen al hun „spor tieve eer" als organisatie hoger stelden dan de elementaire rechten van d« mens, „die Rhodesie aun zijn laars lapt". Het tweede orgelconcert in de serie t.b.v. de restauratie van her orgel in de StJacobuskerk ln de Haagse Park straat wordt gegeven op donderdag 23 mei (Hemelvaartsdag) door Jan Schmitz m.m.v het Haag. Kamer orkest O.l.v. Wlm Baarens Uitgevoerd j wordt oa. voor orgel, strijkers I drie hoorns: orgelconcert van Fran- tlsek Xavcr Brlxi en Adugio van Al- I binoni. Verdr werken van Cabanilles de Fesch e.a.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7