Dagbladen 3 jaar vrij van belasting anders dan andere Indonesiana, dingen die in Indonesië voorbijgaan PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 17 MEI 1968 Huren *TWEE feiten stellen we voorop: er is een behoorlijke groep Nederlandse burgers van wie aangenomen moet wor den dat ze slechts een lage huur kunnen betalen en er is een andere groep die geen hogere huur wil betalen. Die feiten moet men meetellen wanneer gewerkt wordt met statistische ge gevens over huurniveau en huurmoge- lijkheden. De gegevens van de burgers alleen bieden geen voldoende materiaal; een opgave van hun inkomen en huursom ook niet; misschien zou een combinatie van die twee gegevens met het belasting biljet (dat vaak rekening houdt met bijzondere lasten) nog de meeste houvast bieden, maar dan wordt een onderzoek wel erg tijdrovend en kostbaar. Toch zal men iets meer moeten doen om de goede synthese te kunnen vinden tussen twee ontwikkelingen die tegen het eind van de zestiger jaren onmis kenbaar zijn: een beter verband tussen huurprijs, kostprijs en kwaliteit ener zijds en anderzijds het blijven zorgen voor betaalbare huren, goedkope wonin gen dus, voor de kleinste inkomen trekkers en gepensioneerden. Dit alles zouden we dan in aanmerking genomen willen zien bij het beoordelen van de succesvolle en op zichzelf zowel redelijke als belangrijke motie-Broeksz; een motie waarin de socialistische senator de regering aanspoorde extra-aandacht te besteden aan het verschijnsel dat door op zichzelf wel te verklaren oorzaken woningwetwoningen en sociale premie- bouw te duur gaan worden voor de kleine inkomentrekkers. IEDEREEN begrijpt, dat economisch de thans in aanbouw zijnde woningwet woningen en goedkopere premiewoningen op een hogere huursom uitkomen. Van de middelen om die huursom te gaan druk ken is er een die ons niét zint: de kwali teit van de woningen verminderen. Dat kan naar onze mening niet zonder te gaan tornen aan zaken die anno 1968 als een minimale eis van modern woon- gerief zijn erkend. De „doorstroming" had een uitweg kunnen bieden, maar die is zowel door een te aarzelend overheidsbeleid als door onwil bij betreffende huurders groten deels mislukt. Wanneer er in zoveel ste instantie nog iets terecht komt van het plan om financieel meer draag krachtige huurders van woningen die tot de sociale bouw behoren jaarlijks via de belasting een bijdrage te laten storten in de schatkist, zal dit de „doorstroming" ook niet veel meer baten. Wel kan het mischien financieel een andere mogelijkheid realiseren maken: individuele huursubsidies aan kleine in komentrekkers die bij gebrek aan een voor hun gezin geschikte betaalbare woning wel een huis boven hun finan ciële mogelijkheden moeten betrekken en daardoor als ze dit reeds niet waren tot de sociaal zeer kwetsbaren gaan behoren. Met belangstelling wachten we af, of zo'n maatregel ook kan voortvloeien uit de nieuwe adviesaanvrage waarmee minister Schut van plan is zich tot de. Raad voor de Raad voor de Volks huisvesting te wenden. TEGEN de tijd dat in het regerings programma voor 1969 het kabinet- De Jong zijn beleid gaat bekend maken, zal minister Schut meer zekerheid moe ten kunnen geven over de prijsontwik keling in de woningbouw en de gevolgen daarvan voor onze volkshuisvesting. Alle Nederlanders behoren tot de nog altijd niet te verwaarlozen groep van burgers die geen passende woning heb ben die correspondeert met hun finan ciële mogelijkheden, mogen verwachten dat regering en kabinet deze zaak niet vanuit een politiek standpunt maar goed zakelijk zullen benaderen. Minister Schut èn de oppositie weten dat de problemen voor woningbouw en huurbeleid waarmee onze gemeenschap nu te kampen heeft, het gevolg zijn van een reeks beslissingen waarop achteraf kritiek kan worden geleverd, maar die destijds nuttig zo niet noodzakelijk waren. Aan de zwakke plekken in ons huis vestingsbeleid zijn regering én oppositie samen debet. Daarna is er geen betere oplossing dat in plaats van onver details, vage moties en irreële plannen te rede kavelen nu naar een nieuwe nationale politieke actie op het gebied van de woningbouw gestreefd wordt. Het huurpeil van de sociale woning bouw is hier van een elementair onder deel. Gevarieerdheid van dagbladen moet blijven DEN HAAG (A.N.P.). Daartoe aan gespoord door een meerderheid van de Tweede-Kamercommissie voor Finan ciën heeft de regering besloten, dat ge durende de Jaren 1969, 1970 en 1971 geen omzetbelasting zal worden geheven over levering en Invoer van dagbladen krach tens abonnement. In een toelichting op een bij de Tweede Kamer ingediende nota van wijziging op het ontwerp van wet op de omzetbelas ting 1968 schrijven prof. dr. H. J. Witte- veen, minister van Financiën, en staats secretaris dr. F. H. M. Grapperhaus, dat de regering een gezonde positie van de pers van uitnemend belang acht, ten einde de onafhankelijkheid en de ge varieerdheid van de dagbladen in stand te houden. „Nu is gebleken, dat van de zijde van de Kamer vrij algemeen op een tege moetkoming aan de dagbladen op het terrein van de omzetbelasting is aange drongen, hebben wij gemeend daaraan te moeten voldoen", aldus de bewinds lieden, die bij het overleg met de Kamer commissie de hoop hebben uitgesproken, dat de positie van de dagbladen in een aantal jaren zal verbeteren. Aangezien naar aanleiding van het Fiscaal regime bij concentraties in EEG LEIDEN (ANP) Alle lidstaten van de EEG hebben hun belastingrecht meer of minder aangepast aan de be hoefte van het bedrijfsleven om tot grotere nationale ondernemingsconcen traties te kunnen komen, zodat deze nationaal niet op fiscale be lemmeringen behoeven af te stuiten. Ook de behoefte aan internationale con centraties, in het bijzonder in het ka der van de EEG, is groeiende. Ondanks langdurige besprekingen die daarover zijn gevoerd is het evenwel nog niet gelukt eenstemmigheid te be reiken over een fiscaal regime dat ook de fiscale belemmeringen die interna tionale fusies in de weg staan opruimt Dit zei de staatssecretaris van finan ciën Dr. F. H. M. Grapperhaus in een rede over „de fiscale aspecten van in ternationale fusies in de EEG" die hij in de Holiday Inn in Leiden voor de vereniging van academisch gevormde belastingdeskundigen en de Nederland se orde van belastingconsulenten hield. „Dit is begrijpelijk", aldus de staats secretaris, „als men bedenkt dat zowel bij bedrijfsfusies als bij aandelenfusies, economische sociale, juridische en budgettaire aspecten aan de dag treden die bij iedere fusie anders liggen en die het dus vooralsnog onmogelijk ma ken in een regeling een voorziening te treffen voor alle belangen die bij een fusie een rol spelen. Voorts zal vooraf moeten gaan een meer naar elkaar toe groeien van de belastingstelsels van de lidstaten van de EEG. Zolang deze diep gaande verschillen vertonen, moeten al le regeringen er voor waken dat bedrij ven louter om fiscale redenen worden verplaatst of samengevoegd tot schade v«n de nationale economie". recente advies van de persraad thans een interdepartementaal onderzoek wordt ingesteld naar maatregelen, die zodanige verbetering zouden kunnen bevorderen, achten de bewindslieden het raadzaam in afwachting van dat onderzoek de pers niet met een lastenverzwaring te con fronteren. Om die reden wordt de tege moetkoming aan een termijn van drie jaar gebonden. Ter voorkoming van administratieve moéllijkhedeh' bij de ver koop van losse nummers is dit tarief beperkt tot abonnementen. De budget taire lasten van deze wijziging belopen over de genoemde periode van drie in totaal naar schatting 27 miljoen gulden. Oorspronkelijk was in het wetsont werp een voorstel opgenomen om de pers te onderwerpen aan het 4-procenttarief. Van Kesteren wint ook in appèl van ABK AMSTERDAM (ANP) De Neder landse operatenor John van Kesteren uit München heeft ook in hoger beroep zijn kort geding gewonnen tegen de bij het NVV aangesloten Algemene Bond van Kunstenaars (ABK). Indirect ging het hierbij om het zogenaamde play- backsysteem bij de televisie, waarbij een zanger alleen zijn mond beweegt en doet of hij zingt, terwijl in werke lijkheid een grammofoonplaat of band waarop hij met orkestbegeleiding zingt wordt afgedraaid. De solisten ontvan gen wel een honorarium voor de beeld en de geluidopnamen, doch de musici der begeleidingsorkesten niet. De ABK voert nu een actie om ook betaling van de musici te verkrijgen. De bond zond twee circulaires aan zijn leden, waarin de musici werd verzocht geen medewerking te verlenen aan welke grammofoonplatenmaatschappij dan ook voor het maken van een langspeelplaat van Van Kesteren. De civiele kamer van het Amsterdam se gerechtshof, die gisterochtend ver vroegd arrest wees, heeft het vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank in het kort geding bekrach tigd. De ABK werd door het hof evenals in eerste instantie ook veroordeeld tot de kosten van het geding (1075 gulden). Het hof zei in zijn vonnis dat het in het algemeen het goed recht van de ABK is om tegen het play-backsysteem be zwaar te maken en zijn leden aan te sporen daaraan niet mee te werken. De circulaires waren slechts gericht op het geen medewerking verlenen aan een grammofoonplaat van Van Kesteren. Dit druist in tegen de zorgvuldigheid die de bond" jegens Van Kesteren had moeten betrachten. Volgens het hof was door de ABK op onaanvaardbare wijze gedis crimineerd tussen Van Kesteren en diens collega's. Lissitzky's voor Eindhoven behouden EINDHOVEN (ANP) De 86 wer ken van de in 1941 overleden Russische constructivistische kunstenaar L. Llssitz- ky, die zich in bruikleen in het stede lijk Van Abbemuseum te Eindhoven bevinden, zullen door de gemeente Eind hoven worden aangekocht. Dit is mo gelijk geworden doordat de directie van de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank heeft aangeboden de gemeente Eindhoven een lening te verstrekken van 360.000 gulden tegen een rente van drie procent en een looptijd van tien jaar. Met dit aanbod wil de directie der Boerenleenbank de belofte inlossen die zij deed bij de opening van het nieu we kantoorgebouw om een geschenk ter beschikking te stellen van het gemeen tebestuur. De geldelijke waarde van dit ^eschen'It mag volgens de Eindhovensp wethouder F. van der Harten op onge veer 50.000 gulden worden gesteld. De Lissitzkycollectie dreigde aan vankelijk voor Eindhoven en ook voor Nederland verloren te gaan doordat de eigenaar, die nog steeds anoniem wenst te blijven, van Amerikaanse zijde een bod van 100.000 dollar voor de verza meling had ontvangen. Dit bedrag kon RADIO PROGRAMMA HILVERSUM De heer G. Veurlnk, lid van de Centrale Verbondsraad van het G.P.V. 18.30 Hee: een programma voor onvolwassenen. 19.00 Jazz- rondo. 19.20 Krltiese universiteit, lezing. 19.30 Nieuws. 19.3.', Criterium: kunst iw.ln beschouwd. 20.00 Klarinet en plano: heden daagse muziek. 20.45 Uiteindelijk: theologi sche gesprekken. VARA: 21.00 Radiokamer orkest en solist: Klassieke en seml-klassleke muziek. 22.30 Nieuws. 23.40 Mededelingen. i. 22.55 Prettig weekend: HILVERSUM H (298 m) NCRV: tlve-hoorspel. 21.40 Stereo: foonmuzlek. TROS: 22.00 Met andere woor den: maandelijkse opinierubriek. 22.30 Nieuws. 22.40 AU ln: gevarieerd programma. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL Vlaams (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportuit- 18.52 Taalwenken. 18.55 Zang. weerbericht, radiokroniek en berichten. 22.15 ZATERDAG HILVERSUM 1 (402 m) VARA: 7.01 Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Sodalis terstanden). 10.30 Voor i ziek. 1125 Oosteuropese kroniek. 11.45 Ste- Nleuws" 13.11 VARA-Varia. 13.15 Tijd teenagers (gr.). 14.00 Uitlaat, progra 15.40 tot beter begrip, cital (gr.): klassieke muziek. 7.30 7.32 Actualiteiten. 7.45 Stereo: Licht instru mentaal trio (opn.). 8.00 Nieuws. 8.11 Stereo: Gewijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. 9.15 Lichte grammoloonmu- zlek. 9.30 Klassieke muziek op Uw verzoek (gr.). 10.15 Promenade orkest. 10.55 Kunst- vliegwerk: actuele kunstkroniek. 11.00 iverheidsvoorl.: Exportivlteltei wenken en adviezen op exportgebied. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Zonder grenzen: een rubriek over missie en zending. NRU: 13.00 350 x Vliegende Schijven: ver- zoekplatenprogramma voor de militairen. KRO: 14.00 P.M.: een weekblad met veel NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingcn om 18.55, 1903, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.06 uur: amusementsprogramma NTS: 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Hier en nu, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Kent U mijn vrouw, tv-serie 21.15 uur: Frank Sinatra, amusementsprogramma 22.05 uur: Het verhaal van een Russische moeder, documentaire 22.30 uur: Utrechts Byzantijns NTS: 22.40 uur: Tweede journaal 22.45 uur: Sluiting VARA: 21.30—22.30 uur: Radio Kamerorkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, muziekprogramma NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingcn om 18.55 en 20.15) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 19.25 uur: Open oog, signaleringsprogramma 20.00 uur: Peyton Place, tv-serie 20.45 uur: Danstest '68 21.50 uur: Televizier, actualiteitenrubriek NTS: 22.20 uur: Tweede journaal 22.25 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I TELEAC: 13.30 uur: Problemen van het brugjaar 14.00 uur: Universiteit en hogeschool 14.30 uur: Russische les 15.00 uur: Sluiting VARA: 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.01 uur: Dagje ouder, bejaardenprogramma 17.00 uur: Ja zuster - nee zuster, NEDERLAND II NTS: 14.45 uur: Engelse Cup-final: Ever tonW. -Bromw. HILVERSUM II NCRV: 21.00—21.40 uur: Wie dit gezien heeft, luisterspel TROS: 22.40—23.55 uur: All-ln, amusementsprogramma RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.008.00—11.00—13.00— 16.00—18.00—19.30 22.30—23.55 HILVERSUM II: 7.00—7.30—8.00—8.30— HILVERSUM IH: 12.30—18.30—22.30—23.55 Elk heel uur vanaf 9.00 S.). 16.25 Repor- onden. 16.45 Ltch- grammofoonmuzlek. HIRO: 17.00 Vragen aan Krishnamoerti. NRU: 17.30 Franse les. HILVERSUM m (240 m en FM-kanalen) KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: gevarieerd programma. (10.00 en 11.00 Nieuws). NRU: tigers. 15.30 Country e BRUSSEL (324 door Eindhoven niet uit 't jaarlijkse koopbudgete voor 't Abbemuseum den gehaald. Nu maakt de aanbieding van de Boerenleenbank de aankoop mo gelijk. Minister Beernink heeft vooi aangaan der lening toestemming gege ven. Thans moet nog de Eindhovense gemeenteraad zich akkoord verklaren met de aankoop der collectie. Een voor stel daartoe komt op 27 mei in behan- De fa. Van Marle en Big.«ll. Tange Voorhout 58, Den Haag, houdt van 28 tot'en1 mét 31 mei "een "TcuftstVeillhg1 van schilderijen, boeken, prenten, meubelen, zilver en andere kunstvoor werpen. De catalogus vermeldt o.m. de namen van Breitner, J. Israels, J. H. B. Koekkoek, Leickert, J. Maris, Mesdag, Ronner, Schelfhout, J. Toor- op, Verboeckhoven, Vertin en Weissen- ADVERTENTIE) caballero constante kwaliteit De televisie is er wel op uit om ons t< betrekken bij de noden van onze wereld. Het ls goed dat dit gebeurt, maar som- ben je geneigd om je af te vragen moet het in die mate? Moet de man o: de vrouw die na een dag hard werken 's avonds van zijn verdiende rust wil <genieten in zö sterke mate geconfron teerd worden met de pijn die de wereld Üjdt in zijn onderweg zijn naar een betere toekomst? Gisteravond werd die pijn ln onze huiskamer geschoven voor zover ze heerst in Griekenland, Italië, Brazilië, Afrika en Noord-Vietnam. We vonden het allemaal teveel voor Dit te meer omdat als t.v. goed werkt die pijn sterker voelbaar wordt. Dat was het geval in het K.R.O.-program ma rond Melina Mercouri die haar haat uitspuwde tegen het regime in haar Griekse vaderland. Lou Steenbergen maakte er een programma van dat ons oprecht nijdig maakte op de kolonels in Athene en hun afschuwelijke bewind. Een knappe collega van felle Melina in haar haast onbesuisde uitspraken en haar meer dan voortreffelijk geïnter preteerde liederen, deels ontleend aan een Duitse t.v.-uitzending. Voorts Eli sabeth Hoytink in verbeten gebrachte authentieke teksten en Christine (me vrouw L. Steenbergen) Cünne in met fraaie stemmiddelen gezongen Griekse protestliederen. K.R.O.'s Brandpunt wierp een, vooral door het camerawerk sublieme, hlik op Rome ir» de verkiezingsstrijd en bracht vervolgens een bewogen gesprek met de Braziliaanse bisschop Di Olivelra die, kundig ondervraagd door Ad Langebent en Henk Neumann, de positiebepaling van de Kerk ln Zuid-Amerika ten op zichte van het sociale vraagstuk bloot legde. De Afrikareportage van V.P.R.O. s Leo Kool hebben we niet gezien. Wèl de film „De mensen van Noord-Vletnam" van de in Amerika wonende Engelsman Felix Green en het gesprek dat Bob Ris vooraf met de cineast had. Ook deze film was één brok ellende, maar ook een beeld van moedige onverzettelijk heid van de getoonde Vietnamezen. Toch roept zo'n film vraagtekens op. Ze komt bij ons op de t.v.; ze ia rustig in het openbaar vertoond ln New Vork en Washington, zoals de filmmaker zelf vertelde. Maar de Vletkong begaat in Zuid-Vietnam afschuwelijke moord partijen op dorpspolitici die een begin van democratie beogen, op soms heel Jonge mensen die daar op het platte land pogen het onderwas te organise ren. Zc voert een verlammende intimi datie. Terreur tegen alle? was in het zuiden tot een normaal leven zou kun nen leiden Daar zullen wel films van zyn. Die worden in Noord-Vietnam niet vertoond uiteraard. Maar ze komen oók niet bij óns op to t.v. We geloven niet dat de Verenigde Staten in deze oorlog het recht aan hun kant hebben, maar we zijn er niet zeker van omdat we de indruk hebben, zeker als t.v.-kijker, dat er teveel schort aan de voorlichting om tot een eerlijke meningsvorming te Dat was de t.v. voor zoverre ze ook gisteren weer .zwart" was. Gelukkig bood de K.R.O. óek de lichtere kleur in de vorm van Goldoni's „De herbergier ster*. We zagen het ooit met Mary Dresselhuys in een spratikelende titel rol. Die werd gistèren vertolkt door haar dochter, Petra Laseur, .die wellicht toti een" minder sprankelende creatie kwam, maar Petra had voldoende char mante kwaliteiten om Goldoni's aar dige niemendalletje aanvaardbaar te Frits Butzelaar regisseerde niet hele maal met de lichtvoetigheid die dit schuimige komedietje vraagt. Toch kwam hij tot een heel presentabele op voering met een bezetting die niet eersterangs was maar haast eersterangs leek omdat voor vrijwel elke rol het passende karakter gevonden werd. Aar digste: Aart Staartjes, acteur die door zijn fysionomie geschapen lijkt om een rolletje als dat van Fabrizio te bezetten. Radiopredikant ds. G. Toornvliet ontslagen UTRECHT (ANP) De particuliere synode van de Gereformeerde Kerken in Noord-Holland heeft besloten, ont slag te verlenen aan ds. G. Toornvliet, predikant in algemene dienst van de synode voor Radio Bloemendaal. Het ontslag gaat op 16 augustus in en heeft alleen betrekking op de functie van ds. Toornvliet als radiopredikant. In een communiqué van de informa tiedienst van de Gereformeerde Ker ken in Nederland wordt onder meer meegedeeld, dat de predikant „de de des Geen t.v.-reportage van voetbalmatch oud-internationals (Van onze correspondent HILVERSUM De AVRO-persdiensl heeft vanmorgen meegedeeld dat de aangekondigde t.v.-reportagc van de vriendschappelijke wedstrijd op zater dag 25 mei a.s. tussen de oud-interna tionals van Nederland en Engeland niet zal worden uitgezonden. Deze beslissing is genomen op het ver zoek van het bestuur van de Nederland se Bond van Militaireoorlogsslachtof fers, aangezien men vreest dat een di recte t.v.-reportage een vermindering van de recette zou kunnen betekenen. woords" behoudt. De moeilijkheden die aanleiding zijn tot het ontslag, zijn van organisatori sche aard. Het blijkt onmogelijk, al dus het communióué, een samenwer king tot stand te brengen tussen ds. Toornvliet en de deputaten van de sy node die verantwoordelijk zijn voor het evangelisatiewerk van Radio Bloe mendaal. Een speciale commissie van de synode heeft sinds begin april ge probeerd, een verzoening tot stand te brengen. De commissie heeft gerap porteerd dat dit niet is gelukt en dat ds. Toornvliet ook niet heeft meege werkt om tot de door de synode zozeer gewenste oplossing te komen. Een ge sprek tussen ds. Toornvliet en de sy- node leidde evenmin tot positieve re- sultaten. Het verlof van zijn radiowerk, dat ds. Toornvliet al had. is door de synode verlengd tot de ontslagdatum. De sy node stelde daarbij dat zij verwacht dat ds. Toornvliet zich zal houden aan de regels van de kerkelijke samenle- virtg. Dit betekent, dat hij zich zal moeten onthouden van iedere mede werking aan samenkomsten, die in enigerlei vorm het karakter dragen van een kerkdienst, maar zonder be williging van de plaatselijke kerke- raad worden belegd. De deputaten voor het radid-evangelie- satiewerk hebben inmiddels van de synode de opdracht gekregen, hun werk voort te zetten en zo spoedig mo gelijk de nodige voorstellen te doen op ccn voortgezette zitting van de syno de. (Van medewerker P. v. d. Poel) /N NGALORANeen gehucht 4n het district Gadjah, regentschap Demakin Midden-Java, is een markt voor mensenhaar ontstaan. Van heinde en ver, tot uit het gebied van Bodjonegoro en Lamongan in Oost- Java, wordt mensenhaar aangevoerd. Per dag wordt ongeveer driehonderd Mlo haar verhandeld. Opkopers zijn bereid om S500 rupiah veertig gul den per kilo te betalen, In 8emarang toordt het haar gesorteerd en gewassen om vervolgens aan exporteurs voor achtduizend rupiah per kilo te worden verkocht. Het haar wordt voornamelijk naar Hongkong uitgevoerd in 1967 voor meer dan vijftien miljoen gulden waar het tot pruiken wordt ver werkt, De pruiken worden over de ge hele wereld verkocht, vooral in Amerika. In het kuise Indonesië moeten echt paren, die op het traject Djakarta Soerabaja van de ultramoderne, lucht- gekoelde nachttreinen gebruik willen maken, eerst hun trouwakte tonen. Dit om misbruik van de trein door on gehuwde paren te voorkomen. Bij wijze van demonstratie tegen de hoge prijzen, hadden de inwoners van Maschieen kleine stad in de Mo- lukken, de winkels leeg en verkochten de goederen onder elkaar tegen aan zienlijk lagere prijzen, die door het publiek „redelijk" werden geacht. De opbrengst werd vervolgens aan de win keliers afgedragen. Toen alle winkels volledig waren uitverkochtver scheen de politie. De hoofdcommissaris van Atjeh heeft een verbod uitgevaardigd: politie ambtenaren mogen geen sterke drank drinken, niet dobbelen en hun vrouwen niet slaan. Tijdens de oogst van aardnoten (pin da's) in Pesisir, West-Sumatrabe hoefden de opkopers niet met geld te komen. Zij verschenen met Japanse transistorradio's en handel vond plaats op basis van twintig zakken aard- noten voor één transistorradio. In het district Priaman hebben landbouwers dikwijls een transistorradio bij zich, wanneer zij hun grond bewerken. Eenleder, die wil meewerken aan het graven van kanalen voor het droge Djatiluhur irrigatieproject In West- Java, kan twee kilo rijst en hónderd fram b raWdól ie e rd ag verdienen, voor minimaal één kubieke meter grond verzet. In totaal moet 1350 kilometer aan kanalen gegraven worden, waar aan dagelijks meer dan vierendertig- duizend mensen werken. De commandant van de marine te Makassar, gaf toe, dat hij een ernstig probleem heeft. Zijn mariniers, die met de bewaking van het havengebied be last zijn, begeven zich bij de aankomst van schepen aan boord om goederen te „zoeken", die zij buiten de haven kunnen verkopen. Het kwaad wordt in de hand gewerkt, omdat de eigenaren de mariniers de door hen gewenste goederen niet willen of durven te wei geren. De commandant van de ma riniers betreurt deze situatie, omdat de veiligheid van de haven van Ma kassar goed gewaarborgd leek. Hij heeft nu de hulp van de pers inge roepen om misdragingen van mariniers rechtstreeks aan hem te rapporteren. Hij is bereid om daarvoor de pers spe ciale faciliteiten in het havengebied te verlenen en in zijn hoofdkwartier heeft hij een perskamer ter beschikking ge steld om samenwerking met de pers te bevorderen. Vervanging van de mari niers door de politie is niet ter sprake gekomen. Het vorige jaar importeerde het be stuur van het eiland Bangka moderne landbouwwerktuigen, zoals tractoren, tot een waarde van vierhonderdduizend uit West-Duitsland, om daarmee de voedselproduktie op te voeren. Voor het gebruik van het materiaal werd een commissie ingesteld. Maar tot he den zijn de landbouwmachines nog niet in gebruik genomen, omdat de com missie met het bestuur verschil van mening gekregen heeft. De kwestie is in de provinciale raad van Zuid- Sumatra, waaronder Bangka ressor teert, gebracht. Na bespreking zijn de gouverneur en de raad tot de con clusie gekomen, dat de werktuigen on middellijk voor verhoging van de voedselproduktie dienen te worden aangewend. Maar dit stadium is voor lopig nog niet bereikt. Eerst moet worden uitgemaakt wie het beheer over het materieel toekomt. Bijna honderdduizend protestanten en katholieken kwamen op de Aloen- Aloen van Makassar bijeen om ge zamenlijk het paasfeest te vieren. Met autobussen, op fietsen en te voet waren zij voor dat doel ver uit de om trek naar Makassar getrokken. De dienst werd geleid door dominee Lesnussa en pastoor Duma Paretta. Jongens en meisjes van de kerkgenoot schappen vormden een reusachtig koor De dienst werd door de autoriteiten bijgewoond, zowel christenen als mo hammedanen. In het rumoerige Medan is een nieuw conflict gerezen. Op verschillende plaatsen in de stad is op muren en schuttingen geklad, dat de gouverneur en de burgemeester „dobbelkoningen" zijn. Niet omdat deze heren zelf zouden dobbelen. Maar zij hebben tegen be taling vergunningen uitgegeven voor kansspelen. De opbrengst daarvan wordt gebruikt voor de bouw van scholen, waaraan grote behoefte be staat en waarvoor geen geld beschik baar ls. Het verzet tegen de ver gunningen komt vooral van islami tische zijde: dobbelen is „haram", dat wil zeggen bfj de islamitische wet ver-

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2