UIT DE STAPEL UIT DE STAPEL Centrale Vereniging voor Ambulante Handel W E sW' 0 N PAGINA 8 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 MEI 1968 Michael Barsley, „Linkshandigheid* (Phoenixboek van W. de Haan, Hilver sum en N.V. Standaardboekhandel, Ant werpen) Een onderwerp, waarover wel enkele wetenschappelijke verhande lingen zijn geschreven maar waaraan nog nooit een boek werd gewijd. De Engelse tv.-producer heeft zóveel stof over dit wel zeer buitenissige object verzameld, dat hij tot deze uitgave kon komen: een brede uiteenzetting van al les wat met de linkshandigheid te ma ken heeft. En dat is meer dan wij den denken. Naar schatting telt de reld plusminus 200 miljoen mensen van nature linkshandig zijn en het blijkt dat vele grote figuren uit het verleden dat eveneens waren. Barsley behandelt het verschijnsel niet anthropologisch of medisch maar hij heeft alle wetens waardigheden en curiosa bijeengeza meld en tot een boeiend relaas ver werkt. Zoiets als de „alderley" uit de magazijnen der vorige eeuw, maar dan in moderne vorm gegoten; een merk waardig boek. De goede boodschap volgens Markus, Matthijs, Lukas en Jan in de vertaling van mr. E. Straat, (Anthosboek, Bosch en Keuning, Baarn, 1968). Poging de Griekse tekst van de evangeliën in ei gentijds Nederlands te vertalen; daar bij recht te doen aan de typische eigen heid van ieder der vier evangelisten; en zo zuiver mogelijk weer te geven hoe, hetgeen zij te zeggen hebben, nu in het gesproken Nederlands zou worden ge zegd. Het resultaat is verrassend. Teks ten, die door het kerkelijk gebruik wa ren afgesleten, komen als nieuw op ons af. Nooit bemerkte nuances beginnen op te lichten. Uitspraken blijken ineens heel wat volkser te zijn dan ze vanaf de kan sel worden weergegeven. Kortom: een aandachttrekkende vertaling. Het Nieuwe Testament voor mensen van deze tijd, Matteus, Markus Lukas, Johannes, uitgegeven onder supervisie van A. Bertrangs en R. Schippers (Lan- noo, Tielt - Den Haag, Kok N.V., Kam pen, 1968.) Een voor ieder direct ver staanbare en aansprekende evangeliever taling. Vrucht van gezamenlijke arbeid van katholieken en protestanten, Neder landers en Belgen. De bijzondere ver dienste van dit boek lijkt ons, dat 't ruim voorzien is van foto's, die de evangelie tekst midden in het leven van alle dag plaatsen. Wie de tekst leest en de foto's bekijkt, gaat op den duur voelen, dat het evangelie eeuwig is, boven de tijd uit gaat, klassieke waarde heeft. Het ver band tussen tekst en foto lijkt soms een beetje gezocht. G. C. Berkouwer, Nabetrachting op 't concilie, (Kok N.V., Kampen, '68) De auteur, die als gast uit de Gerefor meerde Kerken het Vaticaans concilie bijwoonde en die zijn aldaar opgedane bevindingen in een eerste studie „Vati caans concilie en nieuwe theologie" heeft neergelegd, wijdt thans een studie aan de ontwikkelingen, die zich sinds dat con cilie in de katholieke Kerk hebben voor gedaan. Hij toetst deze aan de grond lijnen, die op het concilie werden uit gezet, en komt tot de conclusie, dat deze over het algemeen met kracht werden doorgetrokken. Uiteraard is alles nog in volle ontwikkeling en ontkomt de katho lieke Kerk niet aan 'n moeizaam zoeken en tasten, dat soms het karakter van een echte groeicrisis aanneemt. Maar er zijn hoopvolle tekenen. Berkouwer geeft blijk van een bijzonder vermogen, zich in te denken in de processen, die zich binnen de katholieke Kerk afspelen, en mee te leven met al haar wel een wee. Hij geeft met dit boek andermaal een bewijs van de grote betekenis die de oe cumenische dialoog voor de betrokken Kerken kan hebben. Heinz Zahrnt, Wachtend op God, De Duitse protestantse theologie in de twin tigste eeuw (Ambo, Utrecht, 1967) Een zeldzaam mooi boek, dat de genï- teresseerde lezer binnenvoert in het werk van de grote protestantse theologen van deze tijd: Barth, Bultmann, Bonhoeffer en Tillich. De auteur is tegelijk theoloog en journalist, hetgeen hem bijzonder ge schikt maakt om deze introductie te schrijven. Hij laat zien dat God hele maal niet dood is, dat hij volop leeft in de harten en gedachten van grote den kers, die midden in onze tijd staan. Wie met de Kerk mee wil denken over God en over de diepste vragen van het men selijk bestaan, mag dit boek niet ongele zen laten. Dank aan de uitgeverij Am bo, dat zij ons door verzorgen van een goede vertaling (A.M.J. Krevkamp) in de gelegenheid stelt, het prachtige werk van Zahrnt in onze eigen taal te bestuderen. PETER STUYVESAMT God in Nederland, statistisch onderzo naar godsdienst en kerkelijkheid, ine steld in opdracht van de Geïllustreer Pers N.V., (van Ditmar, Amsterda; 1967.) In de loop van het jaar 19- werd door de Geïllustreerde Pers N. een onderzoek ingesteld naar de meni: gen van volwassen Nederlanders geloof, Kerk en geestelijkheid. De resu taten werden gepubliceerd in eei artikelen, die onder de titel „God in Ni derland" verschenen in het weekbk Margriet. Thans liggen de volledige i> sultaten ter inzage in 'n boek, dat onde dezelfde titel is uitgegeven. Voor de lie hebbers een dorado, waarin ze dagenlan kunnen toeven, dank zij vooral de 6 bellen, die in details weergeven wat Ne derland over een aantal godsdienstige kerkelijke zaken denkt. Vragen, die r lezing van de artikelen in Margriet overgebleven, kan de lezer nu zelf be antwoorden met behulp van het mat< riaal, dat hem ter beschikking wordt g steld. Als toegift krijgt hij dan nog intelligente toelichtingen van prof. G. L. Zeegers, drs. J. W. M. Peters G. Dekker. Een vrij dure uitgave, aan de vakman en de geïnteresseerd leek zich echter nooit bekocht zullen voc Pastoraal Concilie van de Nederland^ Kerkprovincie. Deel 1, Voorbereidingspi riode, Opening en werkformule. Deel S Eerste plenaire vergadering, Gezagsop- vattingen en gezagsbeleving. (Uitgav- Katholiek Archief). In kort bestek a!-. Ie stukken en verslagen van 't pastoral concilie bijeen. Uitstekende documents tie. Wij hebben bewondering voor de be knopte en toch exacte wijze waan de debatten zijn weergegeven. Bij voort zetting zal deze reeks een tijdsdocumer, van grote betekenis gaan worden. L. Moreels S.J., Religieuzen na he concilie, nieuwe bijgewerkte druk, (Lan noo, Tielt - Den Haag.) Serie beschou wingen over het religieuze leven dooi een Belgische jezueït, die met de ziel zorg voor vrouwelijke religieuzen is be last. Hij volgt de documenten van ht Vaticaans concilie en de daarop gevolc de pauselijke uitvoeringsbesluiten ot de voet, deze voorziende van een beknor commentaar. Het boekje is geschrevc in een taal, die hier te lande weini: weerklank zal vinden. Het grote manc- lijkt, dat met de secularisatietenden: die de recente ontwikkelingen van he religieuze leven in Nederland beheerst zo goed als geen rekening is gehouder Het is het religieuze leven oude stijl, da ons uit dit boekje tegemoet komt, all schijn van hedendaagsheid ten spijt. Dymphna Mous, Aandacht voor evan gelie en wereld, Lannoo, Tielt - Der Haag.) Goede inleiding in wezen er werken van de zg. „seculiere institu ten", die nog steeds vrijwel onbekent zijn bij priesters en leken. Na een the matische uiteenzetting over het ideaal dat aan deze instituten ten grondsla ligt, volgt een uitvoerige informatie ovc de seculiere instituten die in Nederlan en België bestaan. De documentat kwam tot stand in samenwerking nv- de roepingencentra te Tilburg en Brusse Zoek verder in de as, dagboek van ee: onbekende jood gevonden in de as va: Auschwitz, Torenboeken, Baarn, 19681 Fragmenten uit het dagboek van et. onbekende jood, die de situatie beschrijl in het jodengetto van de Poolse star Lodz tijdens de Duitse bezetting. Zij la ten zien, dat de joden van Lotz ziel nauwelijks tegen hun onderdrukkers vei zetten. Zij beseften niet, dat de nazi uiteindelijk hun vernietiging beoogden en richtten hun haat vooral op de eiger. joodse leiders. Het boek leest nogal moei lijk gezien het fragmentarisch karakter van de gereproduceerde brieven, die door de samensteller bovendien nog vrij wil lekeurig werden gerangschikt. L. Cerfaux, De geestelijke groei van Paulus, leven en theologie van de Apos tel der heidenen, (Lannoo, Tielt - Den Haag, 1967). De titel dekt volkomen de inhoud van dit prachtige boek. De au teur, een nieuw-testamenticus van naam voert ons aan de hand vah Paulus' brie ven binnen in de geesteswereld van de ze grote apostel. Hij plaatst hem in eer historisch kader en schetst op duidelijke wijze de geestelijke achtergrond, waar tegen zijn optreden geplaatst moet wor den. Stap voor stap volgen wij de apos tel der heidenen op zijn reizen door dt oude wereld en ook op zijn reizen dooi het domein van de geest. Wij leren hem zien als een bekeerde jood, die midden in het leven van zijn tijd heeft gestaan, en die vanuit deze tijdgebondenheid openingen heeft ge maakt naar een nieuw kerkelijk den ken. Het afdelingsbestuur van de afdeling Leiden is na de jaarvergadering van 22 april j.l. als volgt samengesteld H. H. Zonderop v. 't Hof (straat 17 tel. 24427 Leiden voorzitter I. Kruts Magd. Moonstraat 13 tel. 32629 Leiden secretaris J. van Dam Maresingel 62 tel. 24304 Leiden penningmeester J. Verplancke H. de Vriesstraat 52 tel 31988 Leiden 2e voorzitter I. Nieuwcnburg Meerburgkade 9 tel 30529 Leiden 2e secretaris P. Leune Willemstruat 34 «el. 34536 Leiden 2e penningmeester J. Borsboom Oude Rijn 23 tel. 21876 Leiden alg. commissaris Voor markt- en .straathandelproblemen wende men zich tot een van boven genoemde personen. Ambulante handelaren wordt lid van onze vereniging!! Deel uitmakend van VMF STORK-WERKSPOOR Neerland'» frootsta fabrikant ca siportar Voor talrijke werken in Nederland vragen PIJPFITTERS PIJPLASSERS In ons scholingscentrum in het Botlek- gebied kunnen BANKWERKERS LOODGIETERS C.V.MONTEURS e.d. worden opgeleid tot PIJPFITTER Lassers met enige jaren ervaring kunnen worden opgeleid tot PIJPLASSER szlg zal zijn. Eventueel gemaakte reiskosten wor- G. D. LIGTVOET - Kraaierstraat 10 Telefoon 22356 - Leiden LADAN - Lage Rijndijk 28 Telefoon 26613 - Leiden IEMCO N.V. Nieuwe Rijn 30 Telefoon 24244 - Leiden Technisch Bureau VAN DEN BORN Lindestraat 3 Herensingel 1 Haarlemmerstraat 89 Telefoon 24187 Ledden OOK LEVERBAAR IN 127 VOLT Technisch Bureau v/h SWAAK Haarlemmerstraat 250 Tel. 23618 - Leiden DE NIE - Kort Rapenburg 10 - Noordeinde 54 Telefoon 32041 - Leiden

Leidse Courant | 1968 | | pagina 8