Nederlandse krant goedkoopste van heel Europa: slechts 16,8ct W ater voorziening in tuinbouw nu stuk eenvoudiger RENTABILITEIT DAGBLADEN OPNIEUW VERMINDERD BELEMMERINGEN EXPLOITATIE WEGNEMEN Sovjet aanval op Masaryk sr. PARIJSE STUDENTEN ZIJN IN FEESTROES „Paar dagen laten uitrazen m^°nen ZWAARDEMAKER Birmingham weigert immigranten MOEDIGE STAP VAN SOEHARTO Benzineprijs in Indonesië viermaal omhoog Tweede ronde van beraad VS-Hanoi Pompbediende beraamde roof- ov erval op ziehzelf BEPALEND VOOR PRIJS VAN RIJST WOENSDAG 15 MEI 1968 DE LETDSE COURANT Van e r verslaggevers) DEN HAAG Ondanks enig herstel aan het einde van het jaar, is de in de laatste jaren reeds gedaalde rentabiliteit van de Nederlandse dagbladen in 1967 opnieuw verminderd, ook als rekening wordt gehou den met de te verwachten compensatieuitkering in ver band met de t.v.-reclamc. Dit constateert de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" in haar zojuist verschenen jaar verslag. De N.D.P. schrijft de verdere teruggang toe aan het samenvallen van de invoering van de t.v.-reclame met de aarzeling in de conjunctuur. Daardoor daalde de adverten tieomzet van de kranten voor het eerst sinds 1945 iets, ter- wül deze in de voorafgaande tien jaren gemiddeld met bijna 11 pet. per jaar toenam. Weliswaar stond hier tegen over een stijging van de totale omzet van de bedrijfstak met circa 3,7 pet. tot ongeveer 503 miljoen gulden als gevolg van hogere abonnementsin komsten, maar deze stijging ving de kostenverhogingen niet op. De loonkosten alleen al stegen met rond 10 pet. On danks de bescheiden verho ging van de abonnements prijs bleef de Nederlandse krant erg goedkoop: ze kost, bij abonnement, nog geen 17 cent per nummer, thuisbe zorgd en wel. Ze is daarmee de goedkoopste van Europa. In feite is de prijs al jaren lang niet gestegen, als men de uitbreiding van de redactio nele tekst ernaast plaatst. Ze is zelfs gedaald als men de prijs relateert aan het aantal pagina's De uitbreiding van den), die de t.v.-reclame haar berokkent. Het wordt dan ook ernstig betreurd, dat die com pensatie nog steeds niet is vastgesteld. De bladen dreigen hierdoor in moeilijkheden te komen. De N.D.P. wijst op de aan dacht, die met name eind vo rig jaar is geschonken aan concentraties in de dagblad pers als geheel, zoals reeds blijkt uit de voortdurende groei van de oplage, wel is echter het bestaan van een aantal dagbladen duidelijk aan de orde en daarmee de verscheidenheid van de Ne derlandse pers. De N.D.P. spreekt er haar ver trouwen over uit, dat het ko mende overleg met de minis- het aantal redactionele pagi na's geschiedde ondanks de daling van het advertentie volume met 4,8 pet. Zoals be kend vormen de advertenties een zeer belangrijke bron van inkomsten voor de dagbladen. Dat de uitbreiding van het redactionele gedeelte door de lezers wordt gewaardeerd, blijkt uit de groei van de op lage, die in 1967 circa 4 pet. bedroeg. De kranten zouden aan de „nieuwshonger" niet hebben kunnen tegemoetko men, aldus het N.D.P.-jaar- verslag, als de kranten niet vol vertrouwen uitzagen naar een bevredigende uitwerking van de toezegging van minis ter Klompé om de pers een compensatie te geven voor de schade (20 a 25 miljoen gul pers. Mag men dit enerzijds toejuichen omdat hieruit de grote belangstelling voor de pers in ons land blijkt, ander zijds vindt de N.D.P. de disT cussies over dit onderwerp soms wat te emotioneel. Het concentratieproces, dat zich ook elders voordoet, is onver mijdelijk en wordt nog sterk beïnvloed door gevoelens van onzekerheid. Iedere dagbladondernemer is genoodzaakt met toekomstige ontwikkelingen rekening te houden, met name met de kos tenontwikkeling en de invloed .van de etherreclame. De on zekerheid is nog vergroot door de wijze, waarop de kwestie van de t.v.-compensatie is be handeld. Het gaat overigens niet om de toekomst van de ter van C.R.M. ertoe zal lei den, dat op korte termijn een aantal belemmeringen voor de dagbladexploitatie zal wor den weggenomen of het ont staan ervan zal worden voor komen en dat voorts het juis te klimaat voor een verdere ontwikkeling van een gezond persbedrijf in ons land wordt geschapen. Vooral de beslis singen over de belasting over de toegevoegde waarde en over het tempo van uitbrei ding van de zendtijd van etherreclame tot het wettelijk maximum zijn voor de pers van grote betekenis. De pers moet op deze terreinen spoe dig welen, waaraan zij toe is. De omstandigheden, waaron der de pers werkt, mogen niet ongunstiger zijn dan die wel ke gelden voor radio en t.v., die in principe dezelfde taak vervullen. Die gelijkheid is er nu niet. Afgezien van het feit, dat radio en t.v. door de over heid worden gefinancierd en zij geen ondernemersrisico dragen, betalen zij ook geen belasting over grondstoffen en winst en behoeven zij slechts gedeeltelijk voor investeringen Verderop in het jaarverslag vermeldt de N.D.P., dat er in 1950 nog 60 zelfstandige dag bladondernemingen waren, die 115 dagbladen uitgaven. Eind 1960 waren het er resp. 56 en 103, eind 1967 resp. 41 en 95. Deze cijfers geven een indicatie voor de mate, waar in de concentratie voortgaat. In 1967 hadden de vier groot ste dagbladondernemingen dan anderhalf miljoen exem plaren ofwel 40 pet. van de totale oplage. Elf ondernemin gen (inclusief deze vier) met elk een oplage van meer dan honderdduizend exemplaren verkochten in 1967 van de totale oplage 69 pet. De rest, 31 pet., was verdeeld over 28 ondernemingen. Uit de stijging van de totale oplage, een daling van de be volkingstoename en een con stante groei van het aantal huishoudens, kan worden ge- 1 KranT 16,8 cl/ constateerd, dat het kranten- lezen nog steeds toeneemt. Eind 1957 bedroeg het aantal dagbladen per 1000 inwoners nog 261, eind 1966 nog 292, eind 1967 was dit cijfer geste gen tot 301. En dit kan het hoogtepunt nog niet zijn, want in Engeland, Scandinavië en de V.S. is de krantendichtheid nog 50 pet. hoger. Per 100 huishoudens (exclusief alleen staanden) bedroeg eind 1967 het aantal dagbladen 117. Ter vergelijking: het aantal t.v.- en radiotoestellen bedroeg eind 1967 per 100 huishoudens resp. 79 en 86. Het aantal ge zinnen. dat meer dan één krant leest, is opnieuw toege nomen en verwacht wordt, dat stijgende welvaart en ontwik keling en steeds uitgebreider nieuwsvoorziening door alle media deze ontwikkeling ver der zal stimuleren. Gebleken is voorts, dat de vraag naar de krant bij het huidige lage prijsniveau in het algemeen slechts in zeer geringe mate door prijsverhogingen wordt beïnvloed. MOSKOU (Reuter) De kritiek van de Russische pers op het bewind in Tsjcchischo-Slowakije heeft een wending genomen door een felle aanval op Tho mas Masaryk, de stichter en eerste president van Tsjccho-Slowakije. Volgens Sovietskaya Rossia, het orgaan van het centrale partijcomité, is Masa ryk betrokken geweest bij een complot om Lenin te doden, terwijl hij ook te maken zou hebben gehad met de tegen de Sovjets gerichte westelijke interven tie in Rusland na de oktoberrevolutie. Het blad spreekt over „reeds lang ver geten legenden over de zogenaamde de mocratische president". Ook Masaryks opvolger president Eduard Benesj, wordt aangevallen, omdat hij in 1938 de onaf hankelijkheid van Tsjecho-Slowakije, zou hebben opgeofferd „om het fascistische Duitsland de kans te geven voor een aanval op de Sovjet-Unie". Minister heeft nog hoop op samenwerking bouw mammoetdok DEN HAAG (ANP) Minister mr. Do Block (Economische Zaken) heeft nog gegronde hoop, dat er alsnog tot samenwerking kan worden gekomen tussen Verolme's verenigde scheeps werven en een combinatie van vier wer ven, waaronder de Amsterdamse NDSM voor de bouw van een dok voor mam moetschepen in het Nieuwe Waterge bied. Zoals bekend heeft Verolme al laten weten dat voorbereidingen worden ge troffen voor de bouw van een werf in he$ Botlekgebied er hiervoor is een kredietgarantie aangevraagd. De rege ring geeft er de voorkeur aan, dat een mammoetdok tot stand komt in samen werking tussen Verolme enerzijds en de combinatie van vier werven anderzijds. Er zijn daarvoor thans „bijzondere sub tiele" besprekingen gaande. De bouw van dok voor mammoetsche pen vindt minister De Block „absoluut noodzakelijk" voor de outillage van een wereldhaven als Rotterdam. De minis ter zei met alle kracht te streven naar een samenwerking tussen de hierbij be trokken werven. De leiders van de roerige Parijse studenten tijdens 'n persconferentie. Van links naar rechts: Gismar (SNESUP), Sauvageot (UNEF) en Cohn-Bendit (leider 22-maart- beweging. (ADVERTENTIE) -JP- 'M-j SEV1LLA (Va ■spondent Lucas Kleijn) PARIJS De studenten in de Sorbonne vieren hun overwinning in een feestroes. Jongens- en meisjesstudenten zijn met onderbreking van een paar uur slaap, al Oer nachten in touw om in openlijke discussies te overwegen wat er voortaan met universiteiten moet gebeu ren. Op de Sorbonne waaien twee rode vlaggen. Op de binnenplaats staat een grote vleugel waar af en toe Chopin op wordt gespeeld, begeleid door bands met elek trische gitaren. De regering en de politie doen niets en dat is maar goed ook. Men moet de studenten een paar dagen gewoon laten ultrazen in de hoop dat het gezonde verstand weer boven komt. Zij zijn bovendien doodmoe, wat men aan de ongeschoren gezichten duidelijk kan zien. De beide universiteiten van de Sor bonne en Nanterre hebben zich in na volging van de universiteit van Straats burg autonoom verklaard, dat wil zeggen niet meer onder voogdijschap van de minister van Onderwijs, wiens aftreden op hoge toon wordt geëist. De Sorbonne is een volksuniversiteit geworden, die dag en nacht open zal staun voor ieder een, ook voor do arbeiders. Alle examens zijn afgeschaft. Het ene comité van actie zegt tijdelijk tot het najaar, het andere comité meent voor goed. Tegen dat laatste, het afschaffen van alle examens, heeft de Nobelprijsdrager prof. Kastler dinsdag in het openbaar gewaarschuwd. „Dit is in strijd met de socialistische maatschappij", heeft hij gezegd. ,3edenk goed", luidde zijn waarschuwing, „dat men zonder diploma's en getuigschriften tegenwoordig nergens meer terechtkomt. Rijke studenten heb ben ouders en relaties die hen ook zon der diploma's wel aan een betrekking in de industrie zullen helpen, maar arme studenten vinden overal gesloten deuren zonder bewijzen in handen dat zij af gestudeerd zijn". Aanvoer onder dezelfde regeling als af voer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zijn instemming betuigd met een wetsontwerp, dat de toevoer van water op dezelfde wijze, via de waterstaatswet 1900. regelt als de waterlozing. Dit wets ontwerp werd niet ingediend door de re gering, maar was een initiatief van het S.G.P.-Kamcrlld Van Rossum. De nieuwe regeling is vooral van be lang voor de tuinbouw en fruitteelt. De waterstaatswet regelt thans alleen maar de waterlozing in die zin, dat de maatregelen, die nodig zijn om overtol lig water kwijt te raken, niet door „dwarsliggers" mogen en kunnen wor den belemmerd. De waterstaatswet re gelt echter niet de toevoer van water op dezelfde wijze. Toch komt het veel vuldig voor, dat rivieren, sloten e.d. een onvoldoende waterpeil hebben om af doende besproeiing van cultuurgrond mo gelijk te maken. Er moet dan van elders water worden aangevoerd. Als er dan grondeigenaren zijn, die mede omdat BIRMINGHAM (Reuter) Het be stuur van Birmingham, op een na de grootste stad van Engeland, heeft be sloten de regering in Londen mee te de len dat het geen immigranten meer kan opnemen. Het zal geldelijke hulp vra gen om de 82.000 kleurlingen die er al zijn, van het nodige te kunnen voofczien. Het ontbreekt aan werkgelegenheid, nuis- vesting en plaats op de scholen. zij niet belanghebbende zijn die me dewerking weigeren, moet dat water soms vla grote omwegen door water gangen worden aangevoerd. Want het kiezen van de kortse weg maakt in die situatie omslachtige onteigeningsprocedu- Het wetsontwerp-Van Rossum wil nu de aanvoer op dezelfde wijze regelen als de afvoer. Van de zijde van de Kamer werd grote waardering geuit aan het adres van de initiatiefnemer. Alle par tijen waren het erover eens. dat het wetsontwerp in een behoefte voorziet, ook al komt tegenwerking niet veelvuldig voor, maar de frequentie kan toenemen naarmate de behoefte aan oppervlakte water toeneemt. Overigens is toevoer van water ook nodig om door middel van doorstroming reiniging van sloten e.d. te bereiken. Onderzoek tegen burgemeester (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Burgemeester A. F. H. van de gemeente Hoek, is met ingang van gisteren, voor onbepaalde tijd met verlof gestuurd. Dit houdt verband met een onderzoek door de rijksrecherche naar de handel en wandel van de bur gemeester. Het onderzoek is ingesteld op verzoek van de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland. AMERIKANEN NIET ZONDER HOOP PARIJS (DPA) In Parijs is van daag de Iweede ronde van de in leidende besprekingen tussen Ame rika en Noord-Vietnam begonnen. Gisteren hebben belde partUen de tyd gehad om eikaars standpunten te be studeren. zoals die maandag zijn uit gewisseld. Terwijl men in Amerikaanse delega tiekringen niet zonder hoop op vor deringen is, ondanks de harde woor den waarin de Noordvietnamese ver klaring was gesteld, onderstreepte de Noordvietnamese woordvoerder nog maals de goede wil van zijn delegatie. „Wij strijden ernstig op de slagvelden. Wij zijn ook in onze gesprekken ern stig", zo zei hij. In Amerikaanse kringen zei men dat uit de eerste ontmoeting aan de con- fercntietafel was gebleken dat Noord- Vietnam in onderhandelingen geïnte resseerd is. Volgens delegatieleider Averell Harrlman zal het waarschijn lijk wel enige tijd duren voordat men enigszins tot elkaar is gekomen. Hij wilde geen antwoord geven op een vraag of hij in de verklaring van Xoeun Thoey ergens een aanknopings punt had gevonden waardoor vooruit gang mogelijk zou zijn. De Noordviet namese woordvoerder noemde als voornaamste doel van zijn delegatie „te zien hoe en wanneer de Amerika nen hun bombardementen op zijn land zouden staken. Het is duidelijk dat we na oplossing van deze kwestie an dere zaken zullen bespreken. Zolang het eerste probleem nog niet is op gelost, is het moeilijk te voorspellen wat daarna aan de orde komt", zo zei hij. De vraag of Noord-Vietnam op sta king van de Amerikaanse luchtaan vallen zou reageren met vermindering van zijn militaire inspanning, zoals door president Johnson geëist, beant woordde hij met: „Geen losgeld voor aggressie". (Va inze correspondent) MAASTRICHT Gevangenisstraffen van negen, twaalf en achttien maanden eiste de officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbnnk tegen drie mannen, die een overval hadden gepleegd op een benzlnepompslutlon in Geleen. Twee overvallers, die de pompbediende neer sloegen hoorden een straf van negen en twaalf maanden tegen zich eisen. Ook de pompbediende stond terecht, want hij was degene, die de overval had opgezet. Tegen hem werd de straf van achttien maanden geëist. De twee overvallers, de 31-jarlge las ser B. van R. en de 33-jarige bouwvak arbeider A. K., belde uit Heerlen, beken den de overval te hebben gepleegd cn 2200 gulden te hebben meegenomen. Te gen de eerste werd negen maanden cel geëist, legen de andere overvaller twaalf (Van onze medewerker P. A. t\ d. Poel Tot voor kort was de prijs van ben zine in Indonesië 5 cent per liter, ver moedelijk het laagst in dc wereld. De produktic- en transportkosten zijn aan zienlijk hoger. Deze situatie in een land. waar 40 pet van dc begroting wordt aangewend voor de aankoop van rijst om de bevolking te voeden, kon niet langer voortduren. Benzine, petroleum en andere oliepro- duktcn voor de binnenlandse consump tie worden tegenwoordig in Indonesië door gouvernementsbedrijven voor een groot deel zelf geproduceerd en voor de rest door buitenlandse oliemaatschap pijen aan gouvernementsbedrijven ge leverd. De overheid kan dus zelf de ver koopprijs vaststellen. Benzine is een belangrijke factor in de Indonesische economie. Gaat de ben zineprijs omhoog, dan leidt dit onver mijdelijk tot verhoging van de trans portkosten. Die kosten worden doorbe rekend en dit betekent, dat de prijs van rijst stijgt. En de rijstprijs is niet alleen de barometer voor de Indonesische economie, maar ook voor de populari teit van de regering. Een regering, die de rijstprijs niet in de hand kan hou den, faalt in de ogen van het volk. Een klassieke waarheid, die ook voor Indonesië geldt. Vandaar dat vorige regeringen, inclusief die van Soekarno. altijd huiverig zijn geweest om de prijs van benzine te verhogen. Stabilisatie Maar president Soeharto is een moedig man. Zijn regering heeft zich de eco nomische stabilisatie van het land tot taak gesteld en Soeharto laat zich door niets daarvan afleiden. In 't kader van die rehabilitatie streeft de regering naar een drastische beperking van de infla tie, die zij door een redelijk evenwicht in de onvangsten en uitgaven van de staat tracht te verkrijgen. Om dit te be reiken heeft zij reeds vele onpopulaire maatregelen moeten nemen. De bouw van de geld verslindende prestige-ob- jecten van Soekarno werd meteen al gestoplgouvernementsondernemingen die voortdurend met verliezen werken, zijn of worden geliquideerd, het ont stellend grote aantal ambtenaren anderhalf miljoen wordt vermin derd en vooral op de militaire uit gaven is sterk bezuinigd. Een en ander heeft de reeds grote werkloosheid nog Aan de andere kant heeft dit streven in het buitenland vertrouwen gewekt en de buitenlandse investeringen be ginnen nu op gang te komen, die zul len ongetwijfeld ook werkgelegenheid scheppen. Soeharto is ook een behoedzaam man. Eerst heeft hij besprekingen met het parlement gevoerd, verder pleegde hij overleg met politieke partijen, massa organisaties en actiefronten, alvorens op 24 april in een toespraak over radio en televisie tot het volk het besluit af te kondigen, waarbij de olieprodukten in prijs verhoogd worden. Voor benzine is dit een verhoging van 400 procent tot 16 roepiah, ongeveer 20 cent per liter. Dit is weinig meer dan de vooroorlogse prijs en in ver houding tot de rijstprijs nog altijd zeer laag. Voor de oorlog kocht men voor de prijs van één liter benzine drie kilo rijst, nu kan men met één kilo rijst drie liter benzine kopen. De prijsverhoging had tot gevolg, dat het transport ongeveer 50 procent duurder werd. Voor korte trajecten werd dit meer. Zo kost een buskaartje in Djakarta nu 12 cent, tegen vroeger 6 cent. Op lange trajecten komt hel reizen per bus uit op iets meer dan één cent per kilometer. Voor ruim één gulden reist men van Soerabaja naar Malang, een afstand van bijna 100 kilo meter. Reizen per trpin is goedkoper, maar binnenkort zullen ook hier de tarieven worden aangepast. Kritiek procent toenemen, terwijl de reeds lage koopkracht van de bevolking nog ver- der zou dalen. Een vroegere minister i van Financiën, Joesoef Wiblsono, nu leider van een grote vakbondf. dei atie, beval een verhoging van de Reldcircu- j latie aan door het drukken van nieuw I geld. De man moest beter weten. De partijen trachten thans politieke munt uit de kwestie te slaan. Zij wijzen i de prijsverhognig af om bij het volk in hel gevlei te komen, maai zij trok- J ken niet de politieke consequentie mot j hun ministers uit hot kabinet tanig t< De sombere voorspellingen daalde het indexcijfer vo onderhoud in Djakarta over de maand j april met 6 procent. Weliswaar werd I de prijsontwikkeling door de nieuwe j afkomende oogst begunstigd, niettemin was hel voor de regering een verheu gend verschijnsel. Op 6 mei had president Soeharto een onderhoud van twee uur met de actie- j fronten van Djakarta. Hij zette op- j nieuw de noodzaak tot indammen van de inflatie uiteen. De huidige econo- j mische moeilijkheden zijn een nalaten schap van de „oude orde" een uit drukking. waarmee het vroegere chao tische regime van Soekarno wordt aan- geduid en iedereen heeft tot plicht i door opbouwende kritiek aan dc op lossing van de moeilijkheden mee te i werken, aldus Soeharto. Het rumoer over dc prijsverhoging duurt nog voort en leidde deze weck I tot demonstraties van de studenten in I Djakarta. De romantische motie vertoont zich ook in de haarbanden va« de Franse tapper Jean D'Esterée». De handen zijn hezet met veelkleurige bloemen ra kunnen zowel gedragen worden op het strand als tijdens een feestje.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5