DE LEIDSE TINVONDST HAI' Unieke collectie van grote historische waarde Leidse inbrekersbende voor Haagse rechtbank Tegen aanvoerder 30 mnd. gevangenis geëist Stompwijk nam hartelijk afscheid van pastoor Koning Acceptabel spel kwam bij Leiden Den Haag slechts sporadisch voor Strijd om KNVB-beker voor zaterdagclubs PAGINA DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 MEI 1854 DE VONDST van een groot aantal tinnen borden en schalen, benevens een curieus tinnen kannetje tijdens graafwerkzaamheden op het voormalig NS- terrein bij de Herensingel, blijkt steeds van meer grote historische waarde te zijn. Niet alleen door -het feit, dat de oorspronkelijke eigenaar van het servies i goed als zeker kon worden geïdentificeerd, maar ook door de zeldzaamheid van de collectie uit tin gegoten gebruiksvoorwerpen uit de eerste helft van de zestiende eeuw, uit welk tydperk tin nog vrij zeldzaam aanwezig is. Gisteren waren we in de gelegenheid de vondst in De Lakenhal te bekijken. De 46 schalen en borden en het kannetje (die slechts een gedeelte van het oorspron kelijke servies uitmaken) moeten echter nog een flinke schoonmaakbeurt onder gaan, alvorens ze ter bezichtiging door het publiek kunnen worden opgesteld. 25 Januari van dit jaar werd de vondst gedaan door twee werkers met een dragline, de heren F. Aarts en A. v. d. Bent, die bezig waren een tank ta de grond te graven. Het gat was reeds een vyftal meters diep toen de bak van de dragline op een tenen mand stootte, waarvan de inhoud hevig rammelde. De eerste reactie van de vinders was: een stelletje weggeworpen deksels, maar men moest al gauw tot de conclusie komen dat mogelijk was. Een van hen greep een kannetje e kwam terecht voor de voeten van e meulen („Ik ben een liefhebber en b.v. bij rioleringswerken, al „vuilnisbelt" op zulk een diepte niet wel wierp dat op de rand van de diepe put. Het toevallige toeschouwer, de heer J. H. Ver- n gelukszoeker".) Deze heeft in zijn leven, r oude dingen gevonden en ook nu was hij meteen geïnteresseerd. Hy ging met het kannetje naar drs. M. L. Wurfbain, directeur van de Lakenhal. Deze waarschuwde het R.O.B. (Rijksinstituut voor oudheidkundig bodemonderzoek) te Amersfoort. Dr. Renaud van het R.O.B. stelde na bezichtiging al spoedig vast, dat de vondst niet alleen van grote kunstwaarde was, doch ook van groot historisch belang. De door de zware druk van de dragline totaal vernielde tenen mand bleek een ware tinschat te bevatten. 46 Borden en schalen, alsmede het kannetje konden worden geborgen. Bij elkaar vormen de geborgen voorwerpen slechts een deel van het oorspronkelijke servies. Er is meer in de put achtergebleven dan er uit te voorschijn is gekomen, maar het gegraven gat stond op inkalven en zonder zelf gevaar te lopen konden de vinders er niet meer in. Thans ligt boven en op de resten van het servies een grote olietank voor een van de Leidse brandstoffen- bedrijven. Men heeft zo goed als zeker de oorspronkelijke eigenaar van de voorwerpen kunnen identificeren. Op de schalen komt nl. een alliantiewapen voor en het Cen traal bureau voor Genealogie in Den Haag kon dit determineren als zijnde de wapens van Montfoort en Boelen. Het werd gevoerd door Jacob van Montfoort, die getrouwd was met Dirckje Dirck Boelensdochter. Het wapen komt overeen met dat op de grafzerk van het echtpaar, afkomstig uit het klooster der Witte Nonnen (thans Academiegebouw) doch later overgebracht naar het voorplein van de Lakenhal, waar ze nu nog ligt onder de galerij langs de rechter zijmuur Helaas is de steen sterk afgesleten, doch een gedeelte van het randschrift is nog duidelijk te lezen. Of dit echtpaar de eigenaar van het servies was in echter niet geheel zeker, want een zoon, Dirck van Montfoort, genoemd naar grootvader Dirck Boelen, voerde eveneens het gedeelde wapen van Montfoort-Boelen. (Op deze voor Leiden van de 15e-16e eeuw komen we in een afzonderlijk artikel nog terug). Met de identificatie van de tingieter ligt: het heel wat moeilijker. Het meester werk, dat op de schalen en het kannetje voorkomt is een cirkel, waarin een wapen schild. Het schild is beladen met een chevron met tussen de schuinbalken daarvan een niet te definiëren voorwerp. komt geen naam voor, waarop deze letters corresponderen. Was het een Lelde- Voorts komen de letters C en B voor, maar op de bekende tingieterslljsten naar of iemand uit de buurt? Het kan een Amsterdammer zijn geweest, want Dirckje Boelen was uit die stad afkomstig. Het keurmerk geeft ook al geen op lossing. Het bestaat uit een tudorroos, gedekt door een Engelse kroon. Dat be hoeft echter niet te betekenen, dat het Engels werk is. Dat wordt zelfs betwyfeld, want in die tyd het tweede en derde kwart van de zestiende eeuw waren er vele en goede tingieters in ons land. Dat het merk zo „Engels" is valt veeleer terug te voeren tot het feit dat Engeland van ouds hèt tinland was. 't Servies bevindt zich in zeer goede staat. Door de diepte waarop ze lagen, kon inwerking van zuurstof, dus oxydering, zo goed als niet plaats hebben. Het me taal is ook niet aangetast door de zo gevreesde tinpest. Een aantal bruin- verkleuringen kunnen, mits voorzichtig, geheel worden verwijderd, zodat het metaal dan glanzend en als nieuw onder de lagen aanslag te voorschijn komt. Enkele schalen zjjn verbogen onder de druk van de dragline en het kannetje, dat in zijn vorm nog min of meer gothische trekken vertoont, mist de tuit of de schenkgeul. De plaats waar de schenker heeft gezeten is duidelijk waarneembaar door de breukranden en enkele schenkgaten van ongelijke grootte. Al met al kan Leiden zich met deze unieke vondst gelukkig prijzen. Na alge hele reiniging zal de collectie in haar geheel in een der kabinetten van het museum worden opgesteld. Alle gevonden voorwerpen zijn in het bezit van de Lakenhal. De eigenaresse van de grond, de Ned. Spoorwegen, heeft de haar rechtens toekomende helft afgestaan. Het aandeel van de twee vinders kon in vriendschappelijk overleg door koop worden „We haden het volste vertrouwen in hem," aldus weerklonk gisteren en kele malen de mededeling van ouders die aan de leden van de Haagse recht bank duidelijk wilden maken, dat zij er niets van hadden bemerkt, dat hun zoon op het verkeerde pad was. „En dit ondanks het feit, dat uw zoon reeds eerder met de politie en justitie in aanraking is geweest," verweet de offi cier van justitie. Totaal 19 jongelieden allen uit Leiden stonden terecht in ver band met 140 inbraken gepleegd in hun woonplaats en wijde omgeving. Hoewel in het algemeen de buit niet groot was bij iedere inbraak, bestaan de uit geldsbedragen, sieraden, siga retten, gereedschap, telde deze op den duur toch wel aan. Als de voornaamste dader kwam wel uit de verf een 27-jarige straat maker, die in vroeger dagen cii artiest is geweest en als gevolg daar van de nodige behendigheid bezat orr al inbrekend allerlei toeren te verrich- Goede jongens met slechte vrienden DE WASLIJST Dan was er een 20-jarige glazenwas ser die ook op bestelling ging inbre ken teneinde een gevraagd artikel te leveren, hetgeen b.v. het geval was met een stencilmachine welke hij uit de Ariënsschool in de Timorstraat haalde en een schrijfmachine uit het gemeentelijk Gezondheidscentrum aan de Bernhardkade. In een bonte af wisseling kwamen allerlei inbraken ter sprake, waaraan door één of meerdere leden van het gezelschap was deelge nomen. De glazenwasser en straatma- ker hadden ieder volgens hun ra ming aan ongeveer 25 inbraken deelgenomen. In een woning te Leiderdorp aan de Spanjaardlaan geld en aan de Fred. Hendriklaan eveneens een bedrag aan geld. In Zandvoort uit een woning aan de Hermanstraat een aantal koperen sieraden. Te Voorschoten in een wo ning aan de Oomenweg sigaretten. In de nacht van 22 op 23 juni werd ingebroken in de kantine van het vei linggebouw te Roelofarendsveen waar 365.-, een radiotoestel, scheerappa- raat, sigaren en sigaretten werden gestolen. Van een studentenflat aan de Langegracht in Leiden 210.- en uit een winkel van Kreymborg een aantal kostuums. Uit een bouwkeet aan de Wassenaarseweg wat gereed schap. De inbraak in een woning aan de Laat de Kanterstraat 300.- en een antieke ring. Te Koudekerk leverde inbraak in een woning aan de Burge meester Verheullaan een kistje met diverse sieraden op. Inbraak in een kantoor aan de Hoofdstraat te Sassen- heim 200- en in Alphen a/d Rijn werden in een winkel sigaren en siga retten gestolen. Beperkte het werkterrein van de bende zich dus in hoofdzaak tot hun woonplaats en directe omgeving, er was ook sprake van plannen om in Dordrecht te gaan inbreken. Twee verdachten werden in Alk maar gearresteerd, toen zij daar in wilden breken. Alle feiten speelden zich af in de loop van 1967, hoewel er ook verdachten waren, die reeds lan ger op het pad van de misdaad waren en een strafblad met diverse vonnis sen op hun naam hadden, waartoe ook de „aanvoerders" behoorden, waren er enkele „beginners" bij. Veelal werd woning van de ex-circusartiest ver deeld. Dit bracht met zich mee, dat diens echtgenote terecht moest staan terzake van heling. Want zij had niet alleen-geld, doch ook diverse goederen bewaard en als geschenk aangenomen. Ze verklaarde voor de rechtbank wel te hebben begrepen, wat haar mai diens vrienden in het late avonduur uitvoerden. Een „Mammoet-zaak" IN GROEPJES De diverse verdachten werden door de rechtbank voor sommige zaken die gezamenlijk waren bedreven, in groep jes verhoord, in andere gevallen wan neer het een enkelvoudig optreden of heling betrof, stonden zij alleen terecht. Dan werden bepaalde verdachten tijdelijk weer naar de cellen terugge voerd, waar zij nu en dan met elkaar een schreeuwende discussie voerden over hun verklaringen, terwijl een an der luidkeels zat te zingen. In het algemeen leverden de ver horen geen moeilijkheden op en be kende ieder zonder veel omwegen zijn aandeel in de feiten die tenlaste waren gelegd. BIBBEREN Er was een 20-jarige slager, die in drie avonden bij de gebruikelijke rond gang aan plm. 25 inbraken had deel genomen, doch zich had beperkt met op de uitkijk te gaan staan. „Ik stond dan over heel mijn lijf te bibberen uit angst", zo deelde hij mee. Hij was in kennis gekomen met de circus artiest die hem mee had genomen. Bij een inbraak te Zandvoort werden een 27-jarige fabrieksarbeider en ge noemde artiest gearresteerd. Daarna volgden geleidelijk de andere arresta ties. In sommige gevallen werd toe gang tot een woning verschaft door middel van een geopend bovenlicht, maar ook werd door de artiest op handige wijze de spanjoletsluiting van balkon- en tuindeuren geopend. Een werkelijk motief voor hun inbraken konden de verdachten nauwelijks ge- VERKEERDE VRIENDEN Een enkele verklaarde uit „sensatie" Iomee op pad te zijn gegaan, een ander het resultaat van een" inbraak in de wilde de artiest helpen en sommige verdachten deden mee, omdat ze financiële moeilijkheden verkeerden. Een straatmaker zat met nog anderen in een beatband, en had voor rond 2000.- instrumenten aangeschaft. Een 20-jarige glazenwasser die aan enkele inbraken deelnam, had zich ook schul dig gemaakt aan heling van een auto. Het plan was daarmee naar het bui tenland te gaan, doch toen nabij Bo degraven de benzine op was, had hij de auto voor 400.- in Leiden ver kocht. Er waren verdachten bij die uit behoorlijke gezinnen afkomstig waren en nog nimmer met de rechter in aanraking waren geweest. Zij had den zich door verkeerde vrienden laten bepraten om mee te doen. INBREKERS BIJ INBREKER! Een kwaad feit was het ook, dat drie verdachten inbraak hadden ge pleegd in een boerderij aan de Besjes laan te Leiden, waar volgens ver dachten wel wat te halen viel. Zij hadden hier een gering bedrag aan geld en wat sieraden kunnen bemach tigen. Niet alle verdachten in deze affaire zijn gedetineerd en twee van hen lieten verstek gaan. De president nam het de twee verdachten zeer kwa lijk, dat zij hadden ingebroken en plm. 300.- hadden gestolen bij één van de inbrekers met wie zij op stap waren geweest, doch die hen onbillijk zou hebben bejegend. „Het is een uitzonderlijk verschijn sel, dat zoveel verdachten tegelijk voor de rechtbank zich hebben te verant woorden in eenzelfde zaak," zo con stateerde de officier van justitie, mr. W. J. Kolkert. „Het is een Mammoet zaak zonder specifieke kenmerken, waarbij in totaal voor rond 40.000.- buit werd gemaakt." Het „werkgebied" van verdachten werd aldus de officier begrensd door Amsterdam - Zandvoort - Rot terdam - Dordrecht - Alphen aan den Rijn - Leiden - Amstelveen. Stelsel matig werden hier woningen en di verse gebouwen, voornamelijk op het platteland „bezocht." door degenen die waren aangesloten bij ..de gang van C." Hierbij werd soms simpel te werk gegaan met behulp van een zgn. „rui tenwippertje Dan ging men op el- kaars schouders staan om via een ge opend tuimelraam met het apparaatje de spanjoletsluiting van deuren te openen. Het eerste werk was dan om de telefoon buiten werking te stellen, door de microfoon uit te draaien en ergens te verstoppen. De meeste verdachten waren straat maker en dat is een beroep dat sterk van het weer afhankelijk is. Tijdens het koffiedrinken, veelal in de woning van C. werden dan de inbraakplannen besproken. DE EISEN De officier ging vervolgens 't aan deel van ieder van de verdachten na. Hij kwam tot eisen, die varieerden van 150.- boete en een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk, tot 30 maanden gevangenisstraf voor de hoofdverdachte C. Tegen twee leden van de hoofdgroep werd 12 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk geëist, voor alle ver dachten met aftrek van 't voorarrest. De echtgenote van de hoofdverdachte hoorde wegens heling 300.- boete en een maand gevangenisstraf tegen zich eisen. Tegen een 17-jarige verdachte luidde de eis terbeschikkingstelling van de regering. De verdedigers bespraken de per soonlijke omstandigheden van de ver dachten en bepleitten clementie. Von nissen op 28 mei. „Blijmoedige parochianen met wie je nooit ruzie kan krijgen" Gisteravond hebben de parochianen van de schoolkinderen werd er even van Stompwijk in de overvolle zaal van „Het Blesse Paard" afscheid ge nomen van hun pastoor. Pastoor C. Koning, die 67 jaar oud is en sinds 7 januari 1960 pastoor Ls in Stompwijk, werd eervol ontslag verleend door de bisschop van Rotterdam. Hij zal zich gaan vestigen in Alphen aan den Rijn. Hij wordt opgevolgd door Deken E. A. M. Paap van de St.-Bonifatiuspa- rochie uit Alphen aan den Rijn. De ken Paap is 60 jaar en sinds januari 1957 Deken in Alphen aan den Rijn. Na de opening door A. Luiten, voor zitter van het priestercomité, zong en speelde een groep schoolkinderen on der leiding van mei. Van Vliet drie liedjes. De heer C. Schrader, penning meester van de voetbalver. „Stomp- wijkse Boys", dankte de pastoor voor alles wat hij als geestelijk adviseur voor Stompwijkse Boys heeft gedaan. Hij merkte op dat de pastoor altijd bijzonder enthousiast was, dikwijls ook bij jeugdwedstrijden aanwezig was en bovenal een man was met kennis van zaken fde pastoor was eens gees telijk adviseur van de eredivisieclub Volendam). Namens alle leden van de Boys werd hem een cadeau over handigd. Ook de voorzitter van HVS. de heer J. Boogmans, getuigde van zijn dank baarheid. die moeilijk onder woorden te brengen viel. Vervolgens voerden schoolkinderen een kort toneelstuk op. dat bijzonder in de smaak is gevallen. Vooral de rol van Jan Klaassen werd opmerkelijk goed vertolkt. Natuurlijk was ook de Deken van Zoeterwoude aanwezig. Hij merkte op, dat pastoor Koning zijn parochianen minstens evenveel vertroetelde als z'n konijnen (konijnenfokkerij is een grote liefhebberij van de pastoor). Hij te de pastoor een lange en pretige tijd van rust in Alphen toe en stelde dat de deur voor de pastoor zowel Stompwijk als in Zoeterwoude altijd open zal staan. Na zang en muziek AUTO KOPEN BIJ EEN DEALER DIETEVENS Heeft uiteraard voordelen I Hollandse Auto Importmaatschappij Zoeterwoudseweg 11 Leiden Tel. 01710-32645 RAMBLER EN MAZDA De eerste afdellngskeus van belde ste- _jn heeft in een avondwedstryd op het Wassenaars veld getracht de niet tal rijke toeschouwers een acceptabele par ty voetbal voor te schotelen, wat slechts sporadisch heeft mogen lukken. In de normale speeltyd hebben de ploegen het niet verder kunnen brengen dan een de erhouding weergevende 1-1 stand. Aan gezien men niet zonder winnaar huis- aarts mocht keren, moesten straf- •hoppen uitkomst brengen. De Resi dentie bewoners schoten effectiever (4 keer doeltreffend, 1 misser) dan hun Leidse opponenten (2 missers), wat voor hen de zege betekende. Aan goede wil ontbrak het de spelers niet, maar diverse slordigheden, gehaast opgezette aanvallen en wellicht de „ze nuwen" maakten van de exhibitie een kleurloos kykspel. Van der Hoeven (Den Haag), Chung (Den Haag), Matray (Den Haag), Verkuylen (Leiden), Veefkind (Lelden) en Kok (Leiden) wensten niet aan de algehele malaise deel te nemen. Zy maakten hun keus volledig waar. Hoopvolle start zandde doordat de alom gevreesde schutter De Roo te traag opereerde en bovendien meestal schaakmat werd ge zet door de secuur dekkende Verkuylen. De Leidenaars, die de lange trap pre fereerden speelden alles via Veefkind, die zijn voorhoede tot „afmakende" da den trachtte te inspireren. Een vloelende combinatie tussen v.d. Heyden en de Roo, bracht de razendsnelle linksbuiten Ter Mors in schietpositie. Doelman Theelen, die in het begin een onzekere indruk maakte, had met het slappe schot geen moeite. Onnauwkeurig wegwerken van centrale verdediger Schaap, werd afge straft door Boekwijt, die de bal op maat voortrok, waar Marneth royaal miste. Opluchting in de Haagse harten! Een handsbal van een Leidse verdediger noodzaakte scheidsrechter Vermeer Leidschendameen strafschop toe te kennen. Van der Heyden faalde niet. (1-0, 35e minuut). Na de hervatting ibij Den Haag was Schaap vervangen door Marks, wat een versterking betekende) drukte Den Haag zijn tegenstanders direkt in het defen sief. Slechts sporadisch kwam Lelden nog op de Haagse helft, maar de Resi dentie voorwaartsen speelden zo kort zichtig dat v.d. Mey en Verkuylen geen moeite hadden met de afweer. Lelden wist weer initiatief te gaan nemen en het middenveld, met Veefkind en v. Hoo- ven, was voor hen. In de 17e minuut be reikte een snelle pass van Veefkind Kok die niet verzuimde doelman Tap met een fel schot het nakyken te geven: (1-1). Leiden bijna overwinnaar Een gave combinatie, waaraan de complete Haagse voorhoede deelnam, deed de bal bij Ter Mors belanden, die uit een moeliykc hoek een schot waagde, dat gedoemd was te mislukken. De ove rigens voortreffciyk spelende v.d. Hoeven bezorgde Lelden bijna de overwinning, Een bal die hy verkeerd op de schoen kreeg, carambóleerde tegen de „Haagse doelpaal". De eerder gememoreerde strafschoppen brachten uitkomst (uiter aard allemaal voor Den Haag). gepauseerd. Omdat de burgemeester verhinderd was aanwezig te zijn, dankte wethou der Greuter namens het gemeentebe stuur de pastoor voor het voorzitter schap van het kerk- en het school bestuur, dat hij al die jaren heeft waargenomen. De organist van 't zang koor, de heer J. Suyten, overhandigde de pastoor als blijk van dank een en velop met inhoud. Als voorzitter van het fanfarekorps „Juliana" verzekerde de heer G. Hil- gersom de pastoor, dat het gebruik van het kerkgebouw als repetitielokaal de oorzaak is geweest van het grote succes, dat „Juliana" in 1967 behaald heeft. Na woorden van dank sprak hij de hoop uit. dat „Juliana" samen met het jeugdkoor een serenade zou mogen brengen, wanneer de pastoor over enkele jaren zijn gouden pries terjubileum viert. „Reperatie-pastoor" Als vertegenwoordigers van de Reis- vereniging en van de misdienaars tra den de heren J. Luk en F. Jansen op. De heer v. d. Put sprak namens de Stompwijkse schooljeugd. Na 'n leuke sketch van de R. van Haaster en zyn dochter Corina sprak als laatste de heer F. van Swieten namens de ge hele parochie. Hij noemde de pastoor een ware „reparatie-pastoor" en op financieel gebied een unicum. De heer Van Swieten merkte op dat de Stompwijkers lange tijd geen afscheid hebben kunnen nemen van een levende pastoor. Uit naam van de hele parochie werd de pastoor een an tieke gashaard geschonken als sym bool van een warm hart dat iedere Wethouder Greuter (links) richt woorden van dank tot pastoor Koning namens het gemeenteb»- stuur van Leidschendam. Stompwljker de pastoor toedraagt. Tenslotte sprak pastoor Koning zelf en ook hij liet zich menigmaal 't woord „dank" ontvallen. Hy vond, „dat het zeer plezierig werken was tussen al die blijmoedige Stompwijkers. waar ja nooit ruzie mee kan krijgen." Als op richter van van het Kath. Vrouwen gilde en van de Bejaardenvereniging wenste hij ook deze verenigingen veel ALs pastoor van Stompwijk vroeg hfl alle Stompwijkers niet altijd te blijven praten over de manier van bidden, maar ook werkelijk te bidden. Nadat de heer A. Luiten allen die meegewerkt hebben aan de organisatie van deze waardige afscheidsavond be dankt had, kon iedereen de pastoor persoonlijk de hand drukken. Installatie pastoor Paap Vrijdag 17 mei a.s. zal pastoor E. A. M. Paap zyn intrede doen in de pa rochie cn wel 's avonds om 7 uur. Vanuit de pastorie zal hij door een haag van bruidjes, welpen, kabouters en akolieten de kerk binnentreden, waar intussen het welkomstlied zal worden ingezet. Onmiddellijk daarna begint de plechtige Eucharistieviering, welke door vijf priesters gecelebreerd zal worden. Tijdens de H. Mis zal da nieuwe pastoor door de Deken van Zoeterwoude worden geïnstalleerd. Na de H. Eucharist ie-viering zal er in „Het Blesse Paard" een ontvangst plaatsvinden, waarbij de parochianen in de gelegenheid gesteld worden per soonlijk met de nieuwe pastoor ken nis te maken. LOSGEBROKEN PAARD BOTSTE MET BROMFIETSER IN WARMOND Vermoedelijk seliedellmsisfraktuur Een ernstig ongeluk werd veroorzaakt de - een paard van de rijschool „Pe gasus", gelegen achter de Oude Toren te Warmond. Een viertal paarden van deze school braken door de omheining van het rultervcld en „kozen het hazenpad". Na vele omzwervingen kwamen twee paarden terecht op de laan van de buitenplaats „Hageweijde". Toen de dieren de Oranje-Nassaulaan wilden oversteken, passeerde daar Juist de heer P. Schoo op zijn bromfiets. Hij kon een der paarden niet meer ontwijken en kwam ten val. De gevolgen waren ernstig. Dr. Walenkamp, die spoedig ter plaatse was. Het het slachtoffer direct overbrengen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waar een zware hersenschudding en vermoedelijk een schedelbaslsfractuur werden geconstateerd. De heer Schoo is gehuwd en vader van drie kinderen. Volgens de laatste berichten werd in zijn toestand een lichte verbetering geconstateerd. 3 „LEIDSE" VERENIGINGEN UITGESCHAKELD In de eerste ronde van de stryd om de KNVB-hoker voor zaterdageluhs, zy» gisteravond opnieuw drie „Leidse" ver enigingen uitgeschakeld. Werden vorige week zaterdag ln de voorronde reed* ARC (met 1-0 door Sehevenlngenen SMS (met 4-1 door PSZ) gewipt, gis teravond viel ook het doek voor «Ie vier deklassers Oegstgeest, Koudekerk en Katwijk. Op de Voseuyl was het la-lder- «Inrpse RCL te sterk voor Oegstgistit <1-3). terwyi Katwijk en K.mdekerk hel eventn-ns tegen een klasse hoger spelen de OBVD (o-i) «n hal HacfM i (t-1 na verlenging) niet konden bolwerken. Oegstg« st-R( 1. 1-3 I -RCL heeft het tegen een verjongd Oegstgeest niet gemakkeiyk gehad. De Leiderdorp- se roodwltten namen ln de 25e minuut door Van der Plas wel de leiding, maar Vcrh«x;ks zorg«le kort daarna voor de Oegstgeestse geiykmaker (1-1). Nog vóór de t ust nam RCL opnieuw een voor sprong: Blnsbergen Btopte ln eerste. In stantie wel de wegens hands van Ver- hoeks door De Wit Ingeschoten straf schop, maar tegen de tweede Inzet van Verstegen had hij toch geen verweer meer. Een kwartier na de rust voerde Gesprek met Alphense raad rond benoeming nieuwe burgemeester vincie Zuid-Holland, kwam de ge meenteraad van Alphen aan den Ryn gisteren by een voor 'n vertrouwelijke bespreking, verband houdende met de vervulling van het op 1 juli 1968 open vallende ambt van burgemeester van Alphen aan den Rijn. De gemeente raad was daarby in de gelegenheid openhartig zijn verlangens met be trekking tot de nieuwe burgemeester kenbaar te maken. I v.d. Plas met een fraaie kopbal de score tot 1-3 op. Toen Kraay daarna een strafschop miste, gaf Oegstgeest zich i gewonnen. Katw yk-CSVD 0-1 (0-1) Voor eigen publiek ln de Hoorncspolder heeft Kat- i wflk het sterke CSVD niet voor de twee- I de ronde kunnen wippen. De Delftenaren waren technisch dul.lciyk de betere ploeg, maar hadden toch byzonder veel rnoeito met de enthousiaste Kat- wykse formatie. De oranjehemden spron gen echter byzonder slordig met de ve le scoringskansen om. Verder dan enke le schoten tegen het houtwerk van Jan Vooys, Gcrrlt vun Kruistcm en Andries van Duyvenbode kwam Katwyk niet. De Delftenaren hadden aun een (kleine) kans vohloende: tien minuten voor do rust schoot v.d. Berg de bal bij oen on- overzlchteiykc tltuatie hard achter Poot: n-1. JAC-Koudekerk 2-1 (0-0), 1-1) Derdeklasse JAC heeft de handen vol gehad aan Koudekerk. Do geestdriftige roodbroeken waren door hun grote In zet geiykwuardig aan de Hagenaars en gingen pus ln do verlenging door de knieën. In «Ie eerste helft werd cr niet gescoord, al moest Koudekerk-doelman Teun Vergunt daarvoor o.m. een straf schop van Siystcr stoppen. Een kwar tier na rust opende Tegelaar voor JAC de score, toen do Koudekerkse achter hoede bleef staan voor vermeend bui tenspel. Daarna namen de roodbroeken het spel ln handen en dat offensief le verde In de 40e minuut succes op: Albert Zweerls scoorde by een scrimage de geiykmaker, waardoor een verlenging noodzakeiyk werd. Goudemans maakte voor het geschrokken JAC toen reeds na drie minuten een einde aan de strijdt 2-L

Leidse Courant | 1968 | | pagina 3