Op Safari in de binnen landen van Arnhem Parijzenaars woedend over het optreden van politietroepen Studentenprotest tegen terugwijzing aan Duitse grens WILDE PRIMEUR VOOR NEDERLAND GESPREK MET RODE-KRUISMAN Venijn is uit de staart IN STRIJD MET VERDRAG VAN ROME ZON MAANDAG 13 MEI 1968 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze speciale correspondent Piet Snoeren) PARIJS Parijs heeft dit weekeinde in afwachting van de algemene staking, van de solidaire massabe toging van studenten en arbeiders, van het bezetten van de Sorbonne misschien, die voor vandaag op het programma stonden zijn wonden gelikt en is tot de conclusie gekomen, dat na een week schrikbewind en straatterreur de etter nog niet is verdwenen. In de Rue Gay Lusac, waar de barricaden vier meter hoog opgestapeld hebben gelegen en waar het stof nog steeds als na een aardbeving rondwolkt, is Marcel Larraun de tolk van het algemene gevoelen. Hij is geen student, maar een broeder van het Rode Kruis meer charita tief dan anarchistisch ingesteld, zou je denken. Toch trekt hij wit weg van woede en slaat zijn stem over, als hij ieder die het horen wil zijn verhaal vertelt. „Ik kan hier niet wegblijven", zegt hij, „ik moet hier terug komen, totdat ik heb leren leven met wat ik heb ge zien". De werkelijkheid geworden nachtmerrie, die hem psychisch op de hielen zit, is de volgende. Op de Boulevard Saint Michel, het cen trum van de bloedigste rellen in Parijs sinds mensenheugenis, werpen de bewo ners uit open ramen levensmiddelen en verfrissingen naar de studenten die ach ter de barricaden verschanst zitten. Ook sproeien ze water naar beneden, om het effect te verzachten van het traangas, lat in nevels boven het geteisterde pla- -eisel drijft. Wat doen de mannen van de CRS, de gehate Franse veiligheidspo litie? Ze schieten met hun lanceerkara- bijnen traangasgranaten door de open ;n naar binnen, zo maar de kamers „Jawel", zegt een gezeten heertje, dat meeschuifelt in de pantoffelparade der tienduizenden, die deze fraaie lente middag uitermate geschikt achten om enige politieke vreugde te beleven aan de ellende van het Quartier Latin: „Ja maar de bewoners hebben ook met vaatwerk naar de politie gegooid". Nu kan Kode-Kruisbroeder Marcel Larraun zijn emotie nauwelijks meer de baas. .Rn wat dan nog", schreeuwt hij, „Dat toch geen reden om traangasgranaten de huizen te schieten? Er kunnen wel baby's liggen te slapen. En weet u wat ook deden? Ze hebben bij mij en bij collega's de gewonden van de brancards uit de ziekenwagens gesleurd om te arresteren. Ze zijn de huizen bin nengedrongen, waar gewonden werden rgd, en hebben ze naar de arres tatiewagens gesleurd. Zó nodig moesten arrestanten maken. Ik zeg u, mon- jr, op een echt slagveld gebeuren zul ke onmenselijkheden niet". Even later, in de donkere bars waar de studenten die iets te missen hebben, grage klanten zijn. De ober zou sympa- thie moeten hebben voor het oproer al was het louter vakmatig en heeft dat ook wel, maar om motieven, die ze niet had verwacht. „Ach de stu denten", zegt hij, „Wat ze willen weet ik niet, en ze weten het zelf waarschijn lijk ook niet, maar ze hebben gelijk, al was het alleen om het optreden van de agenten. Die likken de hielen van ieder regime, meneer. Die rammen erop los, wie het bevel ook geeft. Zolang ze maar geen arbeider behoeven te worden, zijn ze tevreden. Er zit niets in hun hoofd". Even tevoren heb ik op een muur ge kalkt zien staan: „CRS verraders: de genen waar jullie op los slaan, zijn nog altijd beter dan degenen, door wie jul lie je laten commanderen". Het ziet er naar uit, dat in Parijs meer dan een commissie-Enschede nodig zal zijn om het vertrouwen van de burgerij in zijn politie uit te deuken. De regering is dan ook zo wijs, dat ze de gehelmde CRS- mannen met hun provocerende karabijnen met stille trom en hangend vaandel uit de hoofdstad terugtrekt. Ze worden ver vangen door manschappen, die onder kwartiermeesterachtige petjes een ietsje sympathieker lijken. Hetgeen niet kan beletten, dat de anders zo tierige Place de la Sorbonne er nog steeds uitziet als het Kampement van een zwart, humor loos, verbeten leger. Noch dragen de honderden uitgebrande autowrakken, de ADVERTENTIE MAANDAG 13 MEI 1968 585ste STAATSLOTERIJ EERSTE KLASSE Prijzen van: f. 5 zijn gevallen op nummers eindigende op: 9 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 974 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 659* f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 185 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 455 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 6996 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 056196 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 026456 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 021910 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 000864 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 088183 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 041852 De prijs van f. 20000 is gevallen op het nummer: 055598 Let wel: Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. gapende gaten in de straten, de bulldo zers, die de stenen confetti van dit tries te carnaval der terreur wegschoffelen, tot de algemene vrolijkheid bij. Hij is een decimeter in het vierkant de kassei, waarmee Parijs zijn boulevard plaveit, en hij is zwaar als een loden bal. Vier honderdduizend stuks hebben er door de lucht gesuisd. Een minimeisje raapt er met twee handen een op en tuit respect vol de gestifte lippen. Daniel Cohn-Ben- dit, de toepasselijk roodgehaarde Rudi Dutschke van Parijs, heeft er weer een bewonderaarster bij. Venijn Ondertussen hebben de verregaande concessies van de regering, die bijna op een knieval lijken van de stramme De Gaulle, veel van de onrust weggenomen. „Het venijn is uit de staart", zeggen ze hier. Men verwacht dan ook geen inci denten tussen burgerij en politie, al is bij een afkoelende heksenketel natuur lijk niets zeker. De 24-jarige student in de sociologie Michel zegt het zo: „Wij zijn de locomotief geweest, nu de trein, eenmaal rijdt, wil iedereen, die iets te gen het heersende regime heeft, er ook op springen. De communisten vooral. Ze verspreiden overal in de stad pam fletten met de aansporing: nu op naar de fabrieken, maar ik geloof dat het zal meevallen. De regering heeft vorige week wel een opiniepeiling laten houden om te weten wat ze moest doen. Dat ze nu terugkrabbelt, komt onder meer, om dat vier van de zeven Pax-ijzenaars ach ter de studenten bleken te staan. Maar dat heeft met sympathie voor ons stre ven naar hervorming van het universi- taire onderwijs en in het algemeen van de maatschappelijke orde, niets te maken. Ze keuren de wreedheid van de politie af en daarmee basta. Wat dacht u, dat zij hun autootjes en wasmachien- tjes kwijt wilden raken?" Leesbril Zo was het Quartier Latin op deze zon dag 12 mei. Er toerde een busje rond met ondergrondelijk glimlachenden leden de Noordvietnamese kolonie. In een arrestantèrtwagen lag de chauffeur met het hoofd op het stuur te slapen, zijn pet afgevallen. Een oudere man rommelt rond in het wrak van zijn uitgebrande lelijke eendje om zijn leesbril terug te vinden, boven hem een muur waarop in bloedrode letters: „God noch gebod" en „Weg met de staat". Een duidelijke bourgeois roept uit: „Ik heb zes kinde ren, als ze hier bij de studenten achter de barricades waren geweest, zou ik ze schoudei'klopje hebben gegeven". In de kranten woedt een debat over de 'raag, of de politie een ander gas dan traangas heeft gebruikt, de aard van het oogletsel bij de gewonden lijkt daarop te duiden en er is een dooi-zichtige plas tic granaat gevonden, gevuld met onder meer witte chloor van het type, dat de Amerikanen bij hun rassenrellen inzet- Ondertussen geurde het op de Boule vard Michel naar oliebollen, pannekoe ken en knoflook, zoals ieder weekeinde. Het „Na ons de zonvloed" moge dan in deze stad spreekwoordelijk geworden zijn, op zondag moet je er bij de Parij zenaars niet mee aankomen. (Van onze correspondent) ELTEN 80 studenten, onder wie 10 Engelsen, die vanuit Amsterdam en Utrecht in twee bussen onderweg waren naar Bonn om deel te nemen aan de de monstratie tegen de Notstandgesetze xijn zaterdagmiddag bij de grenspost El- ten door Duitse douaniers teruggestuurd. De toegang tot Duitsland werd hen ge weigerd op grond van een wetspara- sraaf, die veel weg bad van een nood- toestandswet. In een verklaaring over het terugstu ren van de bussen met studenten aan de Nederlands-Duitse grens zegt de Neder landse studentenraad teleurgesteld te >ver de houding van de Duitse re gering. Deze tocht, aldus de NSR, was de eerste plaats bedoeld om do mo gelijkheid tot informatie voor do Neder landse studenten te vergroten. Dit blijkt reeds uit het feit, dal de reizigers geen demonstratiemateriaal met zich mee voerden. Het inreisverbod is niet alleen onbegrijpelijk, maar zelfs in strijd met het verdrag van Rome, zo meent de NSR. Artikel tien van dit verdrag ga- andeerd het recht om zonder inmen ging van overheidswege en ongeacht grenzen een mening te koesteren en in- hchtingen of denkbeelden te ontvangen °f door te geven. Het bestuur van de S R. overweegt derhalve een klacht in ie dienen bij de Europese commissie. Voorts meent de N.S.R., dat een nan- lal leden van de N.S.R. ten onrechte ge brandmerkt zijn door een stempel met een „Zuruckweisxing" in hun paspoort. Het bestuur zegt deze leden behulpzaam zullen zijn bij hun pogingen „de re~- 'en van het onjuiste optreden van de Duitse douane te verwijderen". Er speelden zich zaterdagmiddag aan de grenspost vreemde taferelen af. toen de twee bussen door de douaniers uit de lange slang auto's vol dagjesmensen werden gehaald. De studenten, wier pas sen werden ingenomen, trokken samen in het hoofdgebouw, waar urenlang werd gepraat, gebeld, overlegd, waarna een hoeveelheid passen Zurückweisung- stempels kregen. Het was 's morgens vroeg in Amster dam, Utrecht en Leiden, waar de bus sen vertrokken erg rustig begonnen. NSR-secretaris buitenland Henk Blom berg, die de reis organiseerde, vertelde, dat dit geen solidariteitsactie van de Nederlandse studentengraad betrof. „Voor ons is het in eerste instantie ser vice bieden aan de mensen, die zich so lidair voelen met de demonstranten in In Wageningen werd het gevaar ge voeld en besproken van een ingrijpen van Duitse douaniers. Er werd afgespro ken, dat men zich zou voordoen als een clubje Amsterdamse natuurvrienden, dat op weg was naar een Naturfreundenh.tus in de buurt van Bonn. „Natuurlijk is dit een groot risico", antwoorde Blomberg 'n tegenstribbelende demonstrant, „maar wat wil je protesteren bij de grens of doorgaan naar Bonn". Besloten werd het het advies op te volgen, De speldjes werden afgedaan en de thuisgeschilderde spandoeken langs de weg in Wageningen achtergelaten. Aan de grens werd het botanieclubje met argusogen door de Duitse douanebeambten opgenomen. Er werd driftig om instructies gebeld. Even later kwamen die af. „Jullie mogen de grens niet over, omdat wij niet willen, dat je in Bonn gewond zou raken." was het eerste motief van de douane. Latei- werd het een paragraaf uit een Duits wetboek, die inhield, dat men iemand toegang kan weigeren, als hij de vrij heid van de democratische grondslag van de Duitse bondsrepubliek in revaar Naar schatting 25.000. deel» grotesk uitgedoste jongeren, hebben zaterdag in Bonn betoogd tegen toestandswetge ving. Ondanks de aanwezigheid van links georiënteerde Westberlijnsc stu denten die met een speciale Oostduitse trein naar West-Duuitsland waren ge komen. verliep de betoging in volmaakte orde. De politie had zich volkomen af zijdig gehouden, houden. of geen ZON Een omvangrijk gebied, van lage luchtdruk strekf zich uit van Labrador, over de Oceaan en de Noordzee naar Noord-Rusland. In dit gebied komen verschillende depressiekernen voor. Een van deze depressies trok gedurende het weekeinde van hef zeegebied tussen IJsland en Noonvegen naar hef oosten. Hierdoor draaide de wind in ons land tiaar het noord westen en stroomde koele lucht van de Noordzee ons land binnen. De depressie werd gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die in de afgelopen nachht flinke op klaringen met zich mee bracht. K.N.M.l. deelt 1 rij koel mede: \el. De wind' wakkerdt de kus( tot hard. Achtei tale die i fron naar zuidoost over ons land zal trekken, ruimt de wind naar wes telijke richting en neemt daarbij in kracht af. In de lucht, die dan aangevoerd zal worden, komt een wisselende bewolking voor, waar uit later plaatselijk een bui zal vallen. Het vrij koele weer houdt MAN IN HET PARK: „ALLEMAAL FLAUWEKUL MENEER, DIE SUFFERDS DOEN HELEMAAL NIKS' (Va. ARNHEM De nieuwste toeristenfuik van Nederland ligt bezijden de weg van Arnhem naar Deelen, 25 hectaren zacht geurende Ve- luwegrond, berstens vol met peluwtjes van mollig mos en kussentjes van varens. Er staan hekken bij de ingang, hekken om het terrein. Een dubbele, afschrikwekkende haag, die met een doornenkroon van prikkeldraad aan vijftienduizend palen is geklonken. Agen ten patrouilleren in het hakhout en sommeren potverterende plattelandsvrouwen en collec tantencolleges om door te lopen. Nassale mega- loonstemmen werpen waarschuwende echo's door het woud. „Niet uit de auto's stappen, geen portieren openen." Het lijkt alsof de kring Gelderland van de BB zijn jaarlijkse reünie Bezoekers worden eerst een grijze sluis binnengedreven: de stalen deur wijkt en valt weer terug, zonder dat een levende ziel in de omtrek te bekennen is. Monsieur Hulot in ztjn eigen muizenval. Je zou nu de vogels kunnen horen, als je de ramen van de auto's maar naar beneden mocht draaien. Maar ook dat is verboden. S-t-r-e-n-g v-e-r-b-o-d-e-n. Het staat op de borden, mooie vierkante, levensgrote borden, die zich achter de sluis 1 wdrlngen. Het ls verboden om te voederen, liet ls verboden om te claxoneren, te bellen of op meegebrachte toeters te blazen. Het is verboden om buiten de portieren te leunen, schulfdaken te openen, het is verboden om te wateren of behoeften van forsere omvang achter de bomen te deponeren, het is verboden aan de linkerkant van de weg te stoppen, het is verboden om te keren en terug te rijden, het is verboden om in een wagen met een linnen dak het park binnen te rijden, het is verboden om honden mee te brengen, het is verboden om katten %nee te brengen, het is verboden om kanaries mee te nemen en cavea's, goudvissen, konijnen en Barnevelders. Vergeet ze maar rustig. U mag in uw handjes knijpen, dat u er zelf voor een tientje in kunt. Onheilszwanger Zeg zelf: zo'n rigoureuze aanpak maakt dodelijk nieuwsgierig en geeft de mensen, die zich in de sluis laten schutten, gelijk een aureool van immense heldhaftigheid. Daar gaan ze, de onverschrokken jagers, de safarischnabbelaars, die de duivel en zijn grootje tarten voor een prikkelend avontuur. Alleen hun tropenhelmen hebben ze thuis gelaten terecht, het regent als de pleten maar voor de rest hangt het hele oerwoud onheilszwanger aan hun lijf. Reken erop: ze lusten ze rauw. En wat zien ze? Ze kruipen over de macadamweg, de camera in de aanslag, de biykijkertjes wijd open. Links en rechts hangt het frisse lentegroen van berken en eiken. Ruim voldoende voor drie botaniseertrommels. „Jan, pak jij ze links, dan houd ik de rechterkant in de gaten". Het is broeiheet in de potdichte wagen. „Het tientje entree begint al zwaar op de deelnemers te drukken. Op de achterbank mort het kroost, maar pa is onverbiddelijk: „Ik heb bij de ingang duidelijk vraagd of er nog iemand moest. Nou houd je Zebra's negerend en rustig gebruik makend i hun recht op voorrang sloffen de roofdieren vilten pantoffels tivi de safar.paden. HOE TE HANDELEN BY STORINGEN AAN UW VOERTUIG OF BY ONGELUKKEN 1 TRACHT GOOR KORT CLAXONNEREN OE PARKWACHTEN TE WAARSCHUWEN 2 BLYF IN UW WAGEN EN HOUD RAMEN EN DEUREN GESLOTEN 3 VOLG STIPT OE AAN- WYZINGEN VAN DE PARKWACHT OP NB PAS OP MET VUUR op.. ze uitgebreid, ze kunnen het op de borden lezen, maar ik twijfel er niet aan. dat er op een gegeven moment één tussendoor glipt, die denkt: ze bedonderen me, d'r is hier hek-maal geen leeuw. Ik kan alleen hopen, dat er dan één van onze oppassers in de buurt is om die man tegen zichzelf in bescherming te nemen. WU hebben er zes. die voortdurend in landrovers door de tuin crossen, ze hebben koolzuurblussers aan boord, waarmee ze elke leeuw op de vlucht kunnen jagen. Reken erop, dat het een rot gevoel is. die ondergekoelde blubber Zaterdagmorgen om één minuut over half twaalf heeft broer Jan de eerste zes leeuwen zijn miniatuuroerwoud ingejaagd. HU telt door zUn megafoon tot tien en daarna trekken zijn helpers de luiken open. Aan de andere kant van het park Gebroeders Van Hooff: uniek buitengeweuren voor hoogge-eerd publiek het r r op". Lichtgrijzende bioloog Jan van Hooff, die samen met broer Toon de directie voert over deze eerste wildtuin van Nederland, heeft zijn hooggeëerd publiek tevoren gewaarschuwd: „Als u de boterhammetjes ln de achterbak hebi laten liggen, vergeet ze dan maar. Niet denken: het zijn maar tamme circusleeuwen, die ik met één vinger In mUn zak steek. De dertig dieren, die hier in het park rondlopen, zijn namelijk anders. Het zUn geen vette papzakken, die mei hun bulk op de grond door een piste kruipen. Je kunt hun ribben tellen, ze zijn verduiveld mager. Kijk maar naar de wUfjes, ze hebben stuk voor stuk een taille, waar elke mannequin een moord voor zou doen. Dat willen we graag zo houden. Wij hebben een strak voederschema uitgedokterd, dat de beesten dwingt om door het park te lopen. WU gooien er per dag een koe tegenaan, maar die brengen wU echter niet achter hun gat aan. De dames en heren zullen zelf naar hun bordje moeten komen. We leggen het vlees steeds op een andere plaats en brengen ook wat variatie in de tijden". En als een bezoeker het toch in zUn gekke hoofd krijgt om uit te stappen en de boterhammetjes uit de achterbak te halen, wat doet Van Hooff dan HU lacht smakelijk, ziet waarschijnlijk het hartverwarmende tafereel al voor zich. Een grijsaard lopend voor zUn leven met een gele sioeipoes achter zich aan. HU zegt: „Dat heeft de dierenbescherming ons ook al gevraagd, maar zulke dingen kun je nooit vóór zijn. Er zUn altijd dwazen, die het er toch op wsgen. We waarschuwen Geen leeuw had belangstelling voor dit hartig hapje, gepresenteerd «n een reeds geopend welvaartsblik. Een leeuwin wierp een kokette glimlach naar de televisiecamera en verdween toen op een sukkel draf in het struweel. spannen arbeidera op dat moment met de dood op hun hielen de laatste meters gaas. Het duurt een volle minuut, voordnt de eerste leeuwin de bcdriegiyke vryheld verkiest boven het luie leven achter de omheining van de kooi. Ze steekt het slaperig hoofd een paar keer door het gat. kUkt met een kokette gllmla. li naar de televisiecamera en verwdUnt dan in sukkeldraf ln het struweel. De andere volgen met duidelijke tegenzin. Als laatste komt pa leeuw naar buiten, een slungelige provo met ingedeukte boksersneua en vettige, ongekamde manen. HU slentert naar de eerste de be.»te elk, tilt zijn poot op en doet. wat voor de bezoekers ten strengste verboden ls. HU wil er alleen maar mee bewUzon. wie het nou eigenlUk In de tuin voor het zeggen heeft. De vUf leeuwinnen wachten hem tien meter verder tussen de varens op: een groepje onrustige deernen, hopend op een broeierig voorstel van de koning van de dieren, maar pa maakt een gebaar van „weg wezen" en sloft op zijn vilten pantoffels door. Met zoveel pottekljkers op zUn lip vergaat hem elke lust tot intimiteiten. (Jan van Hooff heeft op dat moment al onthuld, dat dierentuin de kmchtige aanwas van leeuwen nauwelijks kan verwerken. In de laatste vijftig jaar zUn er alleen bU Burgers In Arnhem meer dan duizend leeuwen geboren. „WU exporteren ze zelfs naar Afrika", zegt-ie, „want het transport naar Mombassa ls altijd nog goedkoper dan een expeditie In het oerwoud zelf".). Tegen twaalven hangt er duldeiyk een landerige sfeer in beide kampen. De leeuwen geloven het wel en de celiuloldjagers in hun kokende wclvaarts- blikken hebben langzamerhand voldoende opnamen van overstekend wild. Een paar fotografen pro beren nog met schurend motorgeronk een schon kige leeuwin te verleiden tot een hoogstand, maar ze heft alleen de kop met een blik van: „Kapsones- lijer, ga Je eigen moeder pesten". „De leeuw", zegt Jan van Hooff wanhopig, „ls een dominant creatuur. Een sociale groepajager, die ln grote eenheden opereert". Hij heeft mooi universitair praten, maar er Is voorlopig geen leeuw, die het waar wenst te maken. Als eindelijk de eenpansmaaJtUd wordt op gediend. blijken hun vleseiyke lusten nauwelUks een naam te mogen hebben. Eén van de leeuwinnen heeft een stuk vette pens naar de weg gesleept en kijkt ernaar met een spinnijdig gezicht. Elk mo ment verwacht men, dat ze stampvoetend zal uit roepen „ik wil bolletje". De anderen liggen langs de macadam als be nn toe risten, die van alles een grote sik hebben. Op dat moment gebeurt het: in een kromming van de weg stopt een blauwe auto, waaruit zich een opgewekte man losmaakt. HU loopt naar onze wagen, tikt tegen het raam en schreeuwt: „Weet u misschien waar de uitgang ls? Ik zoek me rot". „De leeuwen", roep Ik, „denk om de leeuwen". HU haait zUn schouder» op en schreeuwt terug „Allemaal flauwekul. Die paar sufferds bedoelt u? Die doen niks". Nee. honger zullen de leeuwen Wildpark niet behoeven te lijden. Burgers

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5