Nico Servaas stampte muziektempel van twee miljoen uit Haagse grond Felle kritiek van P.v.d.A. op Keijzer m Hollandse aardbeien 4l voor moederdag! wm „Alleen de groten hebben recht van bestaan de rest verdwijnt of sterft uit: een prachttijd' SOEPELER REGELING VOOR FRUIT? SERVAAS JR.: „IK HEB ZE ACHTERVOLGD TOT IN KEULEN OM MIJN CENTEN TE KRIJGEN" DIENSTMEISJE DEED THALIUM IN KOPJE KOFFIE VAN MEVROUW DE LEIDSE COURANT NICO SERVAAS jr. „Niet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De socialistische Tweede-Kamerfractie heeft staatssecreta ris Keijzer gistermiddag: fel aangevallen over diens houding bij de onderhandelin gen met West-Duitsland over het aantal vergunningen voor het Nederlands weg vervoer. „De Nederlandse onderhandelaar heeft hlerbü een ernstige beoordelings fout gemaakt. IIU heeft het Nederlandse wegvervoer daarmee een slechte dienst bewezen", aldus de voorzitter van de socialistische fractie drs. J. den Uyl, in een uitlating, die in maanden niet zo heftig geklonken had. Staatssecertaris Keijzer had er maar weinig verweer tegen. Het ziet ernaar uit, dat de Partij van de Arbeid volgende week dinsdag heropening van de discus sies over het Leber^plan zal vragen om dan een motie in te dienen, die waar schijnlijk veel op een motie van af keuring of wantrouwen zal lijken. De socialisten stonden trouwens niet alleen in hun kritiek op de uiteindelijke resultaten van het berucht geworden Westduitse vervoersplan. Niemand in de Kamer had ook maar een goed woord over voor de manier, waarop de West duitsers het Nederlands wegvervoer heb ben behandeld met het toekennen van 1950 vergunningen. Daarbij klonk ook vanuit de regeringsfracties bedekte kritiek op de manier, waarop staatssecretaris Keijzer zich in feite had laten verrassen door de handige onderhandelingstechniek van de Westduitse minister Leber. „Ik stond met mijn rug tegen de muur1, zo verweerde staatsscretaris Keij zer zich tegen de algemene kritiek uit de Kamer. „Ik kon alleen nog maar onder- Op deze laatste opmerkingen concen treerde zich de socialistische kritiek, om dat de staatssecretaris zich destijds veel te optimistisch over de resultaten van de onderhandelingen had uitgelaten en om dat hij de moeilijkheden niet had voor zien. „Nu wilt u opnieuw onderhandelen en dat Is in volledige tegenspraak met uw vroegere optimisme", aldus drs. Den Uyl. Groente en fruit Zou er in eon gedeelte van Wcst- Dultsland, bijvoorbeeld het Rijn-Roer- gebied tot aan Frankfort, nu geen voor keursbehandeling mogelijk zijn voor het vervoer over de weg van Nederlandse groenten en fruit, een regeling die af wijkt van het 1950-vergunningen- per dag-systeem? De heer Mol, vertegenwoor diger van de groothandel in het bestuur van het produktsehap voor groenten en fruit, vroeg het zich In de bestuursver gadering af. Het gevolg is, dat het produktsehap j deze gedachte zal meegeven aan de Nederlandse ambtelijke werkgroep, die met een Duitse ambtelijke werkgroep over het groenten- en fruitvervoer in gesprek is. Dat gesprek is dene week dinsdag begonnen en eal 21 mei in Bonn worden voortgezet. Blijkt de suggestie niet vatbaar voor verwerkelijking dan zal men minister Lardinois vragen de uitvoering van een tweede gedachte van de heer Mol te hel pen bevorderen: het reserveren van een deel van de 1950 vergunningen per dag voor het vervoer van groenten en fruit en eventueel andere bederfelijke produk- ten, als het moet ten koste van het transport van nlet-bederfelijke goederen. Zoals men weet worden die vergunningen in Nederland door de NTWO verdeeld. De groenten- en fruitwereld ziet met bekommerd hart in de komende maanden de grote aanvoeren tegemoet van produk- ten als asperges en aardbeien, want wat moet er van de export van die produk- ten terechtkomen ala een vlot vervoer naar Duitsland niet mogelijk is? De aardbei kan zich in enkele uren ontwik kelen, merkte de voorzitter van het produktsehap, de heer Van Arcfken, op. De situatie wordt dus ernstiger. De V.V.D. heeft de beschuldiging als zou het Tweede-Kamerlid mevrouw G. v. Someren-Downer blijk hebben gegeven van een hetze-mentaliteit, „met grote beslistheid" van de hand gewezen. DEN HAAG De grote vraag blijft, hoe Servaas dat allemaal heeft geflikt. Sinds 1928 had hij een bescheiden winkel in de Haagse Schoolstraat; twee smalle ramen, een morsige entree en daarachter een donkere buik, volge pompt met drabbig, Dickensiaans duister. Akkoord: de ingewijden wisten, dat hij gouden zakenhandjes had en meer gitaren en hi-fi-installaties weg- stampte dan alle concurrenten bij elkaar, maar toch was het ook voor hen een complete verrassing, toen achter JE HEBT NIKS TE WILLEN, HET GAAT VANZELF' Servaas junior (26 jaar, gelijkmatig kalend, mulo-opleiding) oogst sinds 1956 het muzikale koren, dat senior met slim, zakelijk beleid hééft gezaaid. Senior heeft zich enkele jaren geleden te ruggetrokken maar zijn schaduw valt nog steeds over het imperium. „Sorry", zegt de zoon, „ik kan er niks aan doen. Va der wil niet met de pers praten. Het is allemaal zijn werk geweest, maar hij praat er met niemand over. Alleen met mij. Mondjesmaat. Pa wil ook niet op de kiek. En als hij niet wil, dan doe je er niks aan. Hij is een ongelooflijk stuk eigenwijs". Op dat moment duikt achter de gita ren van zevenennegentig vijftig een heer op met dunnezilveren manen en tranende, bijna transparante ogen. Hij kijkt naar zijn zoon, ziet de gast en ver dwijnt dan weer in de donkere kroch ten van het achterhuis. „Pa?". De zoon knikt. ,,U hoeft het echt niet te proberen"zegt hij, .vraagt u maar, wat u weten wilt. Ik weet alles over pa". Hij begint welgemoed ln 1923. „Een rare tijd", voegt hij er aan toe met de trefzekere mimiek van een ouwe rot, die het zelf heeft meegemaakt, „pa was ei genlijk timmerman, maar door die ma laise had hij geen fluit meer te doen. Hij begon toen in Leiden, in een winkel- tje aan de Drie Oktoberstraat. Een beet- je schrijfbehoeften, een boekje van Dik i Trom. Het bekende scharrelwerk. Hij peuterde een paar kleine kredietjes los en zorgde, dat er voor elke geleende i gulden twee terugkwamen. Hij is een ongelooflijke harde. Pa. De zaak is voor hem altijd nummer 1 ge weest, daar moest alles voor wijken, ook wij. Dat heb je met alle echte zakenlie den. Die ruiken de hele dag handel en daar worden ze nerveus en soms onge- nietbaar van. de immense etalageruiten van het textielpaleis van Van Moorsel plakka ten werden opgehangen met de mede deling, dat Servaas uitgerekend hier binnenkort zijn muziekhandel zou ves tigen. Hij heeft de witte, vijf verdiepin gen tellende tempel vorig jaar gekocht voor 1 'miljoen, hij heeft er daarna nog eens voor drie ton aan verspijkerd en vervolgens de etages volgestort met toeters, violen, platen en versterkers; waarde van de inventaris: 6 ton. Dins dag 14 mei gooit hij zijn glazen poorten open en is zijn droom een met neon licht besproeid feit: de grootste muziek handel van Nederland meneer Servaas vraagt, of het zo goed is en de op één na grootste van Europa. Alleen Barth in Stuttgart steekt de mu zikale doe-het-zelver van de Residentie nog in zijn zak. Die heeft alleen voor zijn klanten een parkeergarage laten bouwen en laat dag en nacht 23 service wagens door de bondsrepubliek stuiven. Wij doen het met zeven auto's", geeft Servaas junior met tegenzin toe, ,,maar toch behoeft een klant bij ons nooit langer dan één dag te wachten. Dat is ook onze kracht: een versterker blijft een versterker, maar als hij op een ge geven moment kapot gaat, komt het erop aan, dat je als handelaar snelle service verleent. Dat doet bijna niemand meer: het duurt overal twee, drie weken en dan mag je nog blij zijn, als je band recorder het doet". Met strijkstok In 1928 verhuisde hij naar Den Haag. Eerst de Boekhorststraat, daarna de Schoolstraat. Het lijkt nou een pand van niks, maar in die dagen was het een sensatie. Hij haalde de instrumenten met spoorwagons tegelijk uit Duitsland en maakte de hele markt kapot. Een mandolien voor viervijftig, een viool voor nog geen tientje en dan kreeg je de kist en de strijkstok er nog bij cadeau. Hij begon ook met een eigen krantje, het Servaaskrantje, waarin hij zijn sensatio nele aanbiedingen deed. Een grammo foon met slinger voor afbraakprijs. Hij was geen man, die rustig achter zijn toonbank wachtte, totdat een klant het in zijn kop kreeg om naar binnen te ko men. Vergeet dat maar. Hij trok ze de zaak in, hij ging naar de bioscopen en ESsnsSxl SS2BE 895 de café's en~"beukte met zijn trommel tjes en zijn toeters op de artiesten in. Hele orkesten heeft hij op die manier van koperwerk voorzien. Pa was ook de man, die de jazznum mers op bladmuziek uitbracht. De an deren voelden daar niks voor, die zei den, dat het geen muziek was. Bach was muziek. En Beethoven. Allemaal flauwekul zei pa, want voor hem ging het om de handel. Op het laatst verkocht hij zijn instrumenten voor een prijs, die lager lag dan het bedrag, dat andere winkeliers voor de inkoop moesten neer tellen. Zinken snaren In de oorlog heeft hij de klap gekre gen. Er was geen toeter meer te krij gen en Talens wilde alleen verf leveren, als je van tevoren lood gaf. Alles, wat er aan lood in huis was, heeft hij toen gesloopt. Tot de pijpen van de w.c. toe. Bij de bevrijding had hij niks meer. We konden wat zinken snaren en castag netten verkopen, maar dat zette geen zoden aan de dijk. Dat heeft zo voort gesukkeld tot 1952. Een beetje bladmu ziek, een viooltje voor een leerling van het conservatorium. Dat was alles. In 1952 Kwam de strumentenbeurs in pa nog terugkomen met zijn Spaanse gi taartjes. Het was de tijd van de strijk jes en de Indische bandjes. Opeens vlo gen ook de accordeons de zaak uit. Twes jaar later verkochten we de eerste Eg- mond-gitaar voor negentien vijfenze ventig. Alleen die prijs verraadt al de echte handelaar. Die sleurt zijn klanten voor dat kwartje verschil naar binnen. Toch wisten we op dat moment jn de verste verten nog niet. wat er allemaal in zat. We begonnen met elektrische gi taren. Omdat de klanten er om vroe gen. De Tielman Brothers kwamen naar voren, je had de Crazy Rockers. Daarna kwamen de kinderen van Indische Ne derlanders. die het ook eens wilden pro beren. In 1965 verkochten we tweedui zend gitaren. Meneer, als broodjes van de bakker. Instrumenten van 3lili gulden, een I-ender van 1300 een Höfner van 500 gulden. Pa werd gek van de herrie in de zaak, want hij was de heren van de KMK gewend, maar de omzet hielp hem over het verdriet -heen. Er zijn nou zo'n 3000 beatbandjrs. die spelen op onze instrumenten en we hebben een om zet, die in de miljoenen loopt. Dat is toch ook aardig, vooral als )e bedenkt, dat ik er tot nog toe hooguit 1400 gulden bij ingeschoten ben. Natuurlijk, er zit ten vreemde vogels onder onze klanten. Het is geen Vroom en Dreesmann, waar je voor tweevijftig een paar nylons koopt. Bij ons gaat het om bedragen van zestig, zeventig mille en dat hebben die jongens niet. In het begin schbten we het geld uit onze eigen zak voor, nou heb ben we er een bank voor geïnteresseerd. Dat 3aat allemaal best, zolang je er zelf achteraan trekt. Ik heb ze al achtervolgd tot in Keulen toe om mijn centen te krij gen. Dan gaat het niet eens meer om geld, maar om de eer. Ik wil pa bewij zen, dat het kan. Als ze niet betalen, hebben ze aan mij een hele slechte. Dan ga ik al een terriër voor hun deur lig gen. Dat weten ze ook. ze weten, dat Servaas ze desnoods ln bed overvalt. Moeder lief Ik geef toe: het is een vreemd vak, dat je volledig opeist. Ik heb geen tijd voor hobby's, voor vakantie of een week endje met de vrouw. Ik heb alleen mijn Chevrolet Sport, dat is de enige luxe. Daar scheur ik mee naar de fabrikan ten en de klanten. Ik zit vandaag in Brussel en morgen in Japan. Dat is het fijne van dit vak. Die vrijheid, de kans om verder te groeien. Die nieuwe zaak is nou alweer te klein. Hij zou 2x zo groot kunnen zijn. We hebben de groot ste voorraad muziekinstrumenten in heel Nederland. Als een ander één slagwerk- Je heeft staan, hebben wij er dertig. De mensen, die echt iets goeds willen heb ben, moeten wel naar ons toe komen. Daar helpt geen moeder lief meer aan" Hij kijkt naar de man in het blauwe streepjespak, die op dat moment weer als 'n zwijgende zwaardvis langs zwemt. Wat zegt pa ervan? Pa kijkt ons somber aan met een ge zicht van „breek me de bek niet open". Pa heeft duidelijke instructies gegeven: niet op de kiek en geen interviews. Snotneus Tien minuten later staat hij de Immense verdiepingen van we muziekpaleis. „Meneer Servaas. is dat nou niet een beetje overdreven. Heeft u zich niet ver tild?". Het wonder geschiedt. Zijn ogen lich ten op, hij maakt met zijn smalle hand een driftig, afwerend gebaar. „Dit is een tijd, waarin je alleen nog maar wat kunt bereiken, als je de za ken groot aanpakt Ik heb zestien concur renten in de laatste jaren zien verdwij nen, ik heb er vijftien overgenomen. dat het. „„..pakken me zal negen jaar zijn geweest, toen ik het al tegen mijn ripen rader zet Een •non*» ,k Vader was boekbinder en deed alles met de hand. Een elpenu-ijze man dis niks ran de vooruitgang moesf hebben. Ik zei' ,.Pfl. d'r zijn vouuimachinea op de markt,die kosten 2000 gulden, maar je haalt het er dubbel en dwars uit". Hij wilde niet, hij heeft het geweten. Zijn concurrent kocht mei een vouwmachins en duwde hem van de markt af. Ik heb eerst gedacht, dat dit gebouw voor ons te groot was. Je ziet 't leeg en dat is bedriegelijk. Als het leeg is, lijkt •t groter. Nou weet Ik zeker, dat we over tien jaar de halve Schoolstraat hebben. Ik had bijna vijf Jaar gezegd, maar lk wil voorzichtig blijven. Alleen de groten hebben nog recht van bestaan, de rest verdvfljnt en sterft uit. Dat Is het geheim van deze tijd. Een pracht tijd. Ik heb nooit een instrument bespeeld, maar lk n I kon ze wel verkopen. Dat lijkt me vol- doende. Ik was ook geen kei ln talen, ik heb weinig school gehad, maar In de harv- n del is maar één taal belangrijk. Als ze r- I een tientje vroegen en Ik gaf een gulden, dan verstonden ze me donders goed. Ik heb tegen mijn zoon gezegd: voor dat je het zelf wi et, ben je twee keer zo groot, Hij heeft er ook schik in, hij wil bewijzen, dat het kan. Als te straks zo oud is ala Ik, zal hij pas begrijpen, dat hij niks te willen heeft gehad. Het gaat gewoon vanzelf". Rang voor ontdekken postzegeldiefstal i Van on.ee correspondent i BREDA De 21-Jarige dienstbode A. van M., sinds twee Jaar ln dienst bU mevrouw Gooden-Rutten in Breda, is gistermiddag op verdenking van poging tol glfmoord op haar werkgeefster gear resteerd. Het meisje heeft bekend. Vorige week woensdag heeft hel meisje, nadat zij tweemaal was betrapt op dief stal bij haar werkgeefster, thallium ln een kop koffie geduan, die zij mevrouw Gooden voorzette. In het kopje, dat toe vallig niet werd afgewassen, zijn sporen gevonden van thallium. In de keuken werd een doosje gevonden met hetzelfde gif. Dit doosje was niet door de heer of mevrouw Gooden ln huls gehaald. Toen de heer Gooden, Ecrste-Kamerlid voor de K.V.P. en lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant, het meisje aan de tand voelde, bekende zij en bracht de buit terug. Vorige week kon 't dienst meisje leb opnieuw niet bedwingen en stul enkele vellen postzegels uit een ver zameling, die mevrouw Gooden luid ge- erfd. Deze ontdekte dit en belde de poli tie. Deze arrest»orde het meisje even later, Later werd zij vrijgelaten, nadat zij de diefstal had toegegeven. De postzegels werden teruggevonden bij haar verloofde, aan wie zl) deze had cadeau gegeven. .Enkele uren vóór haar aanhouding op woensdag 1 mei. dronk A. van M, samen met mevrouw Gooden koffie ln de huiskamer. Even later kreeg mevrouw Oooden zware maagkrampen (ADVERTENTIE) De Amsterdamse modeontwerper heeft nieuwe collectie strandmode geshowd. Hier een, MrandJiansopvan kotoen en Bmanuella Khahn. DU etmndpakje ffaat Zij ging naar bed en ontdekte toen de dlefst.il van de postzegels, waarop zij de politie belde. Enkele uren later maakte zij het weer wat beter cn dacht verder niet meer aan de koffie De volgende morgen .echter voelde zij zich allesbehalve Ut. Ze had last van spleipljn, opgezette oren en dikke lippen, kon moeilijk pra ten en had een rode uitslag. De hulsarts werd gewaarschuwd, maar enkele uren luter weer afgebeld, omdat de verschijn-solen nagenoeg waren ver dwenen. Na overleg met haar man belde me vrouw Oooden de Bredusc recherche met het verhaal, dut zij na het kopje koffie Ziek was geworden. Er gingen direct en kele rechercheurs naar haar huls en von den daar het nog niet afgewassen kof fiekopje. De Inhoud werd opgestuurd naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag Woensdagmiddag kwam het bericht door. dat ln de koffie thallium gezeten moet hebben. Het vermoeden Is dat wraak voor het ontdekken van haar eerste diefstal en ook angst de motleven voor den» poging tot vergiftiging geweest moeten zijn.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 7