uniek!! festival StefieidócSourta/nT Mr. Landré zit Max van Praag wat zi in t vaarwater Loosdrechts concours viert tweede lustrum PaUMatt Export slechts 6?5 NCR V-radio gaat in de zomer landlopen PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 MEI 1968 Het gesprek van de maand de loonpolitiek ln Nederland niet meer dan een klein detail. Maar in de binnenlands-politieke verhoudingen moe ten we de ontmoeting die vanavond plaats vindt tussen een „zware" rege ringsdelegatie en de Stichting van de Arbeid toch kenschetsen al het gesprek van de maand. Broodnodig is dit gesprek; er bestaat immers zo'n grote afstand tussen de opvattingen van regering en enke le van haar voornaamste adviseurs ener zijds en een groot deel van het bedrijfs leven anderzijds, dat de loonpolitiek met aanverwante vraagstukken in de naaste toekomst als een tijdbom zal blij ven liggen, wanneer over sommige za ken niet meer duidelijkheid geschapen regeringsdelegatie precies met dit gesprek bedoelt; een laatste waarschu wing of de aankondiging dat het kabinet zich het aan zijn verantwoordelijkheid verplicht acht om maatregelen te gaan nemen? Wat ons in de eerste plaats nodig lijkt is het scheppen van duidelijkheid over de feitelijke stand van zaken. De gewo ne burger heeft er recht op te weten, wie nu dichter bij de waarheid staat: een professor Zijlstra met zijn krach tige waarschuwingen omtrent de Neder landse economie in de nabije toekomst, of de leiders van de vakbeweging die Zijlstra als een ongemotiveerd sombe re Kassandra uitschilderen en die tegen over zijn opvatting stellen, dat het met de Nederlandse economie zowel absoluut als relatief in haar relatie tot het bui tenland nog best meevalt. Die duidelijkheid is te meer noodza kelijk, omdat naar onze mening de loon politiek niet losgemaakt kan worden de wcrkgelegenheidspolitiek. In de op stelling van de vakbeweging valt tac tisch best te begrijpen, dat men in die kring niet zo veel ervoor voelt de loon politiek afhankelijk te maken van de wcrkgelegenheidspolitiek en omgekeerd. Maar in bepaalde economische omstan digheden zal die relatie toch erkend moe ten worden. geven is en dan nu, vanwege de contro versiële opvattingen, mogelijk is, een eerste vereiste om een verantwoord standpunt inzake de loonpolitiek in te ne- Wanneer de regeringsdelegatie na zou laten hieromtrent de Stichting van de Arbeid een sluitend overzicht te geven, zal 't kabinet binnenkort op politiek ter rein daartoe gedwongen kunnen worden en in die omstandigheden is het beter nu terstond zoveel mogelijk duidelijkheid te scheppen. Houdt de Stichting van de Arbeid te genover het regeringsstandpunt een an dere zienswijze staande, dan zal het ka binet eveneens verplicht zijn duidelijke en sterke argumenten aan te voeren, die deze zienswijze weerleggen. Pas op dat moment zal de overheid, die terecht in laatste instantie met de verantwoorde lijkheid inzake de loonpolitiek en 't al gemene sociale beleid belast is, de bouw stenen hebben aangedragen voor een hecht bolwerk tegen kritiek die los barsten zal, zo ze zich op grond van haar verantwoordelijkheid genoodzaakt zou zien impopulaire maatregelen te nemen. ■aan duidelijke gegevens als het groot ste gevaar van dit moment. Een gevaar niet alleen voor het vrije loon beleid, maar voor het algemeen welzijn. Vredesgesprek in Kerk van Nederland doen plaatsvinden tussen Nederlandse katholieken van uiteenlopende richting, verdienen te worden toegejuicht. Als wij goed zijn ingelicht wordt het een infor meel gesprek in de persoonlijke sfeer, een ontmoeting die als eerste doel heeft elkaar beter te leren kennen en begrij pen. een bijeenkomst zonder precies af gebakende agenda, reglement en struc tuur. Het aantal deelnemers ligt in de buurt van de 40. Van ongeveer de helft wordt verondersteld dat zij sympathi seert met de confrontatiegedachte, van de andere helft dat zij de vernieuwings beweging, die in de Kerk van Nederland aan de gang is, min of meer enthousi ast ondersteunt. Het belangrijke van dit initiatief lijkt ons, dat de gesprekspartners wederzijds de gelegenheid krijgen, elkaar te gaan zien als doodgewone gelovigen op zoek naar de waarheid, zoals mensen die stuk voor stuk het beste voor hebben met het geloof en met de Kerk. Vervolgens kun nen zij aan elkaar ontdekken, dat die be wogenheid tot verschil van inzicht en aanpak kan leiden. Hopelijk ervaren zij aldus iets van de ruimte, die er in dc Kerk is en ook moet zijn voor pluriformi teit van opvattingen en gedragspatronen. Wellicht komen zij zelfs tot de belevenis, dat de onderlinge solidariteit kan blijven bestaan bij het hebben en uitpraten van conflicten. In een woord: dat de Kerk een huis is met vele woningen, die on derdak bieden aan evenzovele wensen, ideeën en stromingen. Wie naar zo'n gesprek gaat, moet zich niet van te voren vastpinnen en dit ook niet met zijn gesprekspartners proberen te doen. De hier en daar geopperde sug gestie, dat de deelnemers alvorens te beginnen allemaal de antl-modernisten- eed of iets dergelijks zouden moeten afleggen, lijkt ons een onzalige sugges tie. Laten ze liever beginnen met elkaar een hand te geven, samen een glas te drinken en naar eikaars welzijn te infor meren. De rest komt vanzelf. Al zal er uit een Asberg nooit een Van Kilsdonk gioeien en uit een Jelsroa een Bon- gaarts. Maar dat hoeft dan.ook.niet. 1 99 5. 55 Concurrentie geen sprake van (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Deze zomer kan het aankomend en volslagen onbekend ta lent in Loosdrecht weer de eerste wan kele stappen zetten op weg naar het succes. Max van Praags cabaret der onbekenden mag zich dit jaar verheu gen in het tienjarig bestaan, een mijl paal waar men nauwelijks bij stil zal staan. Het jazzconcours wordt voor de elfde maal gehouden. Deze zomer is de samenwerking tussen Max van Praag. Phonogram en de VARA nog strakker aangetrokken dan vroeger. Er worden meer t.v.-opnamen gemaakt. Voor Max van Praag werpt de TROS de TROS bij Pim Jacobs iets dergelijks schaduw. Recht tegenover de plaats van handeling, jachthaven Van Dijk, organiseert de jongste zuil volgens Van Praag deze zomer een soortgelijk concours. „Ik heb gisteren gelezen dat de tros bij Pim Jacobs iets dergelijks gaat opzetten. Ze gebruiken zeer ori gineel de naam concours die wij al elf jaar voeren. We zijn er niet bang voor hoor, het is alleen een beetje zielig dat ze proberen te gaan strijken met onze traditie". Geen feestgedruis Woensdag 26 juni begint het cabaret der onbekenden voor de tiende maal, zonder enig feestgedruis. In tegenstel ling tot voorgaande jaren wordt de opening rechtstreeks uitgezonden voor de VARA-televisie, evenals de finale op zaterdag 10 augustus. Het jazzconcours begint op zondag 7 juli en eindigt op woensdag 18 september. Deze finale wordt ook rechtstreeks via de televisie uitgezonden. Het cabaret wordt dit jaar, volgens Max van Praag, zo mogelijk nog se rieuzer aangepakt dan vroeger. Het heet ook niet alleen maar „Het caba ret der onbekenden" maar krijgt de toevoeging „Nieuw geluid". „Tijdens de voorronden iedere woensdagavond wordt alles wat een beetje behoorlijk is, op film vastgelegd. Daar wordt la ter een volledig programma uit samen gesteld. We kunnen de finalisten, in te genstelling tot vroeger, toen er alleen de kans op het maken van een plaat bestond, nu in ieder geval een t.v.-op- treden tijdens die finale garanderen". In de voorgaande jaren heeft het ca baret, volgens Max van Praag, de pla- tenbonzen maar weinig opgeleverd. De enige die er de laatste jaren is uitge sprongen was Rob Hoeke. „Vorig jaar is er voor deze talentenjacht in beperk te mate geselecteerd. Dat zal dit jaar (ADVERTENTIE/ ledereen kan een lenge sigaret maken. Maar alleen Pall Mali maakt hem béter - die maakt King Size Pall Mall Export! Met of zonder filter. King Size Pall Mall Export is de sigaret met de geurige, formidabele, veel betere tabak. King Size Pall Mall Export-veel beter! t allemaal toeval". nog worden opgevoerd. Er is geen apar te klasse voor popmuziek, de jury houdt er in de puntenwaardering wel automatisch rekening piee dat het aan bod van dit soort muziek relatief gro ter is". Big Bands Bij het jazzconcfturs wordt dit jaar een nieuwe klasse ingevoerd voor big bands. Ondanks het recente verschei den van Boy Edgar's Big Band, schijnt deze vorm van musiceren de laatste tijd bij jazzmusici vooral als vrijetijdsbe steding aan populariteit te hebben ge wonnen. Het concours telt nu vier klas sen: oude stijl, nieuwe stijl, avant gar- AOW, AWW, WAO en bijslag voor kinderen 1 april hoger (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De reeds eerder aan gekondigde verhoging van de uitkeringen krachtens de sociale verzekeringen met circa drie procent zal met terugwerkende kracht ingaan per 1 april jJ. Het mi nisterie van Sociale Zaken heeft de nieuwe bedragen thans bekend gemaakt. De uitkering A.O.W. voor ongehuwden komt op 3372 gulden per jaar (was 3270 gulden). Die voor gehuwden komt op 4794 gulden (was 4650 gulden). De uit kering volgens de A.W.W. stijgt van 3270 naar 3372 gulden per jaar voor wat betreft weduwen zonder kinderen en van 4650 naar 4794 gulden voor wedu wen met kinderen tot 18 jaar. Voor we zen tot 10 jaar wordt de uitkering 1068 gulden (was 1032 gulden). Voor wezen tot 16 jaar wordt zij 1590 gulden (was 1542 gulden) en voor wezen tot 27 jaar wordt de uitkering 2070 gulden (was 2004 gulden). Wezenpensioen voor kin-1 deren tussen 18 en 27 jaar wordt slechts verstrekt als die kinderen studeren of gebrekkig zijn. 102.96), tweede en derde kind 121 (was 117.18), vierde en vijfde kind 163.80 (was 158.34). zesde en zevende kind 181.74 (was 176.28), achtste en volgende kinderen 201.24 (was 1 195.-). Alle bedragen per kwartaal. De uitke ringen krachtens de W.A.O. worden in het algemeen met 3.05 procent verhoogd, met uitzondering van degenen, wier uit kering werd vastgesteld tussen 1 decem ber 1967 en 1 februari 1968 deze krij gen 2-27 procent en van degenen, de (vorig jaar ingevoerd) en big band. Door de VARA zal er gedurende het concours op elke jazzavond een be roepsformatie tussen de zwoegende amateurs worden ingezet om het ge heel voor het publiek aantrekkelijker te maken. Daarvan worden t.v.-opna- men gemaakt, die later in het VARA- Jazzmagazine worden uitgezonden. Allemaal voordeTROS Eerste man van de TROS. mr. Lan dré gaf al6 commentaar dat er van concurrentie met Van Praags activi teiten helemaal geen sprake is. „We zijn hier al he el lang mee bezig, ver klaarde hij „Er kwamen zoveel aanvra gen van mensen binnen die bij ons voor de televisie wilden optreden, dat we besloten hebben in de maand juli een TROS-talentenjacht te organiseren. We hebben de club van Pim Jacobs alleen toevallig uitgekozen, omdat we met Pim Jacobs zulke goede con tacten hadden vanwege de radiouitzen dingen die hij voor ons heeft ver zorgd. Van ruzie zoeken is geen spra ke". NCRV-t.v. heeft op een onbehoorlijke wijze sectie gepleegd op „De belofte" van Aleksej Arboezov door het eerste deel zondag j.l. uit te zenden, nota be ne met een nagenoeg avondvullend Nederlands spel als alternatief op het tweede net en gisteren het vervolg nogmaals in tweeën te hakken met een andere feuilleton (over Mozart) als tussenspel. Waarom deze onzin? Vond men „De belofte" niet sterk genoeg om ineens uitgezonden te worden en greep men daarom naar deze onwezenlijke strip vorm? Het spel kon alleen maar lijden onder deze onnodige versnippering. Bovendien, al is het in zijn wat naïve aanpak van een driehoeksverhouding bepaald geen meesterwerk, het is toch wel een zeer wèl speelbaar stuk dat juist op t.v. betere kansen had kunnen krijgen dan in het theater. Dat die kansen niet benut werden lag niet aan de drie heel bekwame jonge acteurs van „Theater" die de rollen vertolkten. Meer aan het feit dat de opvoering te veel aan de theateropvoe ring was blijven vastzitten, óók wat de mise-en-scène betreft, waarbij t.v.- regisseur Bob Löwenstein recht-toe- recht-aan registreeerde wat er voor zijn camera's kwam zonder die camera's We vinden dit jammer omdat het heel zelden voorkomt dat we kennis kunnen nemen van het hedendaagse toneel uit de Sovjet-Unie en ook om dat Christine Ewert, René Lobo en Ca rol Linssen met hun wèl-ingespeelde rollen buiten hun schuld niet tot 'n op timaal resultaat konden komen. „Hier en Nu" kwam met een onver wacht goede aflevering, vooral de Cu- bareportage waarin Henk Mochel sprak met de Nederlandse ambassa deur daar, Z. Exc. J. v d. Gaag. Diens opmerkelijkste uitspraak: „Alle Westerse diplomaten hebben in zekere zin sympathie voor Fidel Castro. We willen hem graag het succes gunnen, waar wij overigens niet in geloven om- i dat de idealist Castro uitgaat van het idee dat de mensen heiligen zijn....". Hier en Nu was óók nog heel actief in roerig Parijs. Alles bijeen inderdaad I onverwacht goed. Nog even doorgaan zo en de rubriek streeft Achter het nieuws voorbij en belandt op de eer volle tweede plaats achter Brandpunt. Vg. {ADVERTENTIE) VOOR BETERE SCHOENEN Breestraat 165-167 - Leiden NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Journaal VPRO: 19.06 uur: Tekenfilmpje 19.16 uur: Simon van Collem in Hollywood NTS: 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Speciale berichtgeving, de lange strijd in Portugees Mozambique 20.55 uur: Tour de Frans, liedjes van Frans Halsema 21.25 uur: Portret van musicus Jan Pietersz. Sweelinck HILVERSUM I VPRO: 20.00—21.00 uur: Grenzen van verdraagzaamheid reportage van congres VARA: 22.05—22.30 uur: Batavia seint: Berlijn. Documentaire 22.30 uur: Van pastorie naar Horeca, interview NTS: 22.40 uur: Tweede journaal NEDERLAND II (STER- reclameuitzendingen o 18.55 en 20.16 uur) NTS: 18.50 uur: Pipo de clown 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Weekjournaal 19.25 uur: Open oog, tips en reportages 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Getrud Stranitzki, tv-serie 20.45 uur: Brandpunt over internering in Indonesië van Duitsers en NSB'ers in 1940 HILVERSUM II HILVERSUM II: NCRV: 19.50—21.00 uur: Uit, amufeementsprogr. Laatste journaal Televisie morgen NEDERLAND I TELEAC: 13.30 uur: Problemen van het brugjaar, Mammoetserie 14.00 uur: Universiteit en hogeschool (herh.) 14.30 uur: Russische les (29, herhaling) NTS: 16.00 uuri Journaal AVRO: 16.01 uur: Twee parkieten en een poes, progr. van kinderliedjes 16.10 uur: Ed en Ebbeltje, tv-serie 16.45 uur: Geen woorden maar daden, finals 7.00—8.00—9.00—11.00— 13.00—16.00—18.00— 19.30—22.30—23.55 HILVERSUM II: 7.00—7.30—8.00—8.30— 12.30—18.30—22.30—23.55 HILVERSUM III Elk heel uur vanaf 9.00 (ADVERTENTIE) -■<* w HP- Een stereo langspeelplaat waar op 14 beroemde, internationale amusementsorkesten 14 beroem de werken spelen. Verkrijgbaar bij elke erkende grammofoon- platenhandelaar. Haast u! Dit is een tijdelijke aanbieding. De oplage is beperkt. Commissi» Collectieve Grammofoonplaten Campagne RADIO PROGRAMMA VPRO: 18.00 18.16 Berichten. De Vrije Gedach te. 18.20 Een vrijdenker in Rusland en Nederland, lezing. VPRO: 18.30 Hee. een rondoami9a20 ICrltiese Universiteit. lezing. 19.30 Nieuws. 19.35 Criterium: kunst nader beschouwd. 20.00 Grenzen van verdraag zaamheid. documentair programma. VARA: 21.00 Stereo: Nederlandse Muziekdagen (opn.).: A. Radio Filharmonisch Orkest: moderne muziek. B. Omroeporkest: mo- llcht platenprc cspartlj: Kaarten politieke zaker Lichte grammofoonmuzlek. jevarleerd programma. 23.55- BRUSSEL NED. (324 i uitslagen. 18.30 Lichtf Prij zen voor (Van onze correspondent HILVERSUM De NCRV-radio zal. te beginnen op 11 juli in de maanden juli en augustus donderdags van 20.10 tot 21.55 uur het radioprogram ma „Landlopen uitzenden. Deze serie programma's wordt rechtstreeks uitge zonden uit een aantal provincieplaat sen, waarbij de omliggende streek zo veel mogeljjk zal worden betrokken. Voorbereidende besprekingen zyn al wier uitkering werd vastgesteld tussen j gevoerd met vertegenwoordigers 20 Ptil Mali Export f.1.50 1 februari 1968 en 1 april 1968, deze krijgen 0.75 pet. Deze laatsten krijgen J een lager percentage, omdat zij via het loon. aan de hand waarvan de uitkering j werd vastgesteld, al een verhoging kre- 1 gen in de loop van de tijd. terwijl de „oudere" uitkeringen pas achteraf wor- den gecorrigeerd aan de hand van de loonontwikkeling. De \erhoogde bedragen voor A.O.W.. A.YV..W en W.A.O. zullen voor het eerst in juni worden uitbetaald, indien mo gelijk tegelijk met dc uitbetaling van de achterstallige verhoging over april en mei. Dc hogere kinderbijslagen wor den na afloop van het tweede kwartaal uitgekeerd. Het maximumdagloon, waarnaar de uitkeringen krachtens de W.A.O., de ziektewet en de werkloosheidswet wor den berekend, wordt per 1 februari 1968 verhoogd van 77 tot 80.30 gulden. Voor de berekening van de premies voor de ze drie wetten gaat het maximumdag loon omhoog van 77 naar 80 gulden, maar dit pas op 1 januari 1969. VW en gemeenten ln Nunspeet, Dwingeloo, Wester-Sohouwen en Gaas- terland voor uitzendingen op resp. 11, 18, 25 juli en 1 augustus. Baarle-Nas- sau, Groesbeek, Ootmarsum komen dan op 8. 15 en 22 augustus aan de beurt. In „Landlopen" zullen gesprekje* wor den gehouden met mensen die om de een of andere reden interessant of re presentatief zijn voor de streek, die het onderwerp is van het progTamma. De gesprekjes worden afgewisseld met lichte grammofoonmuziek. Ook zullen eventuele plaatselijke vordrachtkunate- naars en zangera of muziekbeoefenaars aan dit radioprogramma meewerken. Parallel met deze NCRV-uitzendlng loopt een wandelwedstrijd, georgani seerd ln samenwerking met een plaat selijke wandelvereniging. Deze wed strijd start 's avonds om 19.00 uur. dus één uur voor de uitzending en de aankomst is gepland om 21.00 uur. tijdens de uitzending. Dit geeft de kans om de reacties van de deelnemers te peilen. De wedstrijd is opgwaet ln de vorm van een routebeschrijving met opdrachten, welke opdrachten, aangevuld met en kele instructies die tijdens de uitzen ding via de radio worden gegeven, aan de finish kunnen worden ingeleverd. De wandelaars kunnen de instructies beluisteren via een door hen zelf mee gebrachte transistorradio of op een var de controleposten. Na selectie van d« ingeleverde opdrachten zal de winnaar van de wedstrijd pas in het volgende programma worden bekend gemaakt. Voor hem of haar wordt een prjjs be schikbaar gesteld. Naast deze wandeltocht is er in „Land lopen" een radioquiz opgenomen, waar aan kan worden deelgenomen door twee koppels: één als representant van de stad of gemeente in de betreffende streek en één als vertegenwoordiger van de toeristische sector in de ruimste zin van het woord. De wandelwedstrijd en de quiz worden in competitiever band gespeeld, d.wz. dat in de laatste uitzending de streek die de beste pres taties heeft geleverd, zal worden ge huldigd. ADVERTENTIE muziek. 18.35 Tips :er. iB.40 Lichte muziek.^18.45 LichteWnuiziek1945° Echo's ZATERDAG HILVERSUM I (402 m) VARA: fhtendgymnas ziek. VPRO: 7.54 zicht. 8.15 Z.O. 135: gev; (9.35-9.40 Waterstanden). 10.30 Werk-geven - arbeid en arbeids was: tips voor li-ips AVRA-varla. 13.15 Tijd Verdl. 17.10 EleV HILVERSUM II (291 Nieuws. 7.10 Het lei reo: Viool en pian. muziek. 7.30 Nieuws. Muzaïek: muziek :lng. 11.17 Sollstenka- uzikalc illustratie. KRO: pianospel (gr.). (16.C >zing, deel I. Eer KRO: 14.00 P.M.; Licht pre -16.02 Nieuws) NRU: 16.30 F KRO: 17.30 Voor de tie HILVERSUM III (240 m en FM KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 DJln rieerd programma. (10.00 en 11.00 NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Klein NCRV: 13.00 Nieuws. 13.30 Zuid/ Nieuws. 14.03 T(w)ienern i Strictly Country Style Actualiteiten. 16.07 Licht gevarieerd plai programma. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 1 en nu: wekelijkse sportshow met llc BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieu 12.03 Amusementsprogramma. 12 4u w. bericht, mededelingen. progra Lichte muziek. 12.55 Buitenlands persoxtr zicht. 13.00 Nieuws en muztekwedstrljd Ko nlngin Elisabeth 1968. 13.30 Gevarieerd pio gramma. (14.00 en 15.00 Nieuws). 17.01 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.li Noord en Zuid. 17.35 Jazz en poézie-pro- gramma.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 2